שבת 26 בנובמבר 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
הנערה עם כל המתנות

הנערה עם כל המתנות

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

לרכישת הספר באמזון

מייק קרי מצליח לחמוק מהקלישאות המתבקשות ובונה עולם פוסט אפוקליפטי שחודר עמוק אל תוך לבו של הקורא ומסרב לצאת גם אחרי שהעמוד האחרון כבר מונח במקומו.

לפני שאתחיל לכתוב על הספר הזה, אני חייב לכם אזהרה קטנה. מה שאתם תקראו בשורות הבאות עשוי להתפרש כספויילר. אני לא מאמין שמדובר בספויילר (וגם התייעצתי עם אדם נוסף שבדיוק התחיל לקרוא את הספר והוא אישר שאכן מדובר במשהו שהקוראים מבינים די מהר), אבל מאחר ובשנים האחרונות התפתחה העוינות כלפי ספויילרים לכדי דת חדשה אני מעדיף להזהיר אתכם מאשר להיקלע לעימות עם חזיתי עם כוחות שאני לא יכול להם. אז אם אתם שייכים לבני כת הספויילר האימתנית, תעצרו. אל תמשיכו לקרוא את הפוסט הזה, אל תגללו למטה ואל תקראו את התגיות שהוא משויך אליהן.


אז מה אתם אומרים? יש כאן מישהו? נשארתם למרות הכל? אם כך, תנו לי רגע להוציא את זה: זומבים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

כן, אנחנו מדברים כאן על ספר זומבים. אני יכול להבין למה ההוצאה מנסה לעשות הכל כדי להסתיר את זה שמדובר בספר זומבים, כי מייק קרי בונה את התפתחות העלילה כך שהקוראים אמורים להבין בכוחות עצמם את הזווית הזומבית של הסיפור, אבל מאחר ורגע הגילוי מגיע כל כך מוקדם והוא די זניח לעלילה האמתית של הספר, האמינו לי שלא מדובר באינפורמציה שתהרוס לכם את הספר. סיבה נוספת שאני מרשה לעצמי לפתוח כאן את נושא הזומבים היא הטריילר הזה לסרט שאמור לעלות לאקרנים בספטמבר הקרוב ומגלה הרבה יותר מזה. בתור מי שהגיע לספר אחרי שהוא ראה את הטריילר (אפרופו, אזהרת ספויילרים, כן?), אני מבטיח לכם שהידיעה לא הרסה לי את חווית הקריאה.

אז אחרי כל המילים הארוכות האלה, הגיע הזמן שנדבר קצת על הספר. וואו, איזה ספר. אני יכול להגיד בכנות שזה ספר הזומבים הכי טוב שקראתי בחיים שלי, אבל זו לא חכמה גדולה, כי זה ספר הזומבים הראשון שקראתי. אף פעם לא הבנתי את המשיכה לזומבים. חוץ מתקופה של התמכרות קלה למשחק Plants vs. Zombies, אני לא חושב שלקיתי אי פעם בהתלהבות יתרה מהנושא. אני לא יודע מה זה אומר עלי, אבל מכל המפלצות שאורבות שם בחוץ, אני יותר טיפוס של ערפדים.

בכל אופן, לפני כמה חודשים הגעתי להרצאה של דורון פישלר (נו, ההוא מהביקורות על משחקי הכס ומאתר הקולנוע עין הדג) על מי שהוכתרו כמפלצות הלוהטות של העשור השני במאה העשרים ואחת. ההרצאה (המעולה) הצליחה לדגדג לי את בלוטת החשק ושלחה אותי לחפש את הזומבי הקרוב לביתי. אחרי שחשבתי על זה קצת הגעתי למסקנה שאני לא מוכן עדיין לדבר האמתי, כך שבסופו של דבר מצאתי את עצמי מול iZombie, הסדרה הקומית/בלשית החביבה והמודעת לעצמה מבית DC Comics. ואז, כשכבר חשבתי שעברתי את התקף הזומבים המוזר הזה, נתקלתי בטריילר של הסרט "הנערה עם כל המתנות". עוד לפני שירדו הכתוביות כבר הזמנתי את הספר.

זהו סיפורה של מלאני. התרגום מתעקש לקרוא לה נערה (הוא גם מתעקש לקרוא לה מלני), אבל היא בסך הכל בת 10, למרות שקל לשכוח את זה כשלומדים להכיר אותה מקרוב. מלאני חיה בעולם פוסט אפוקליפטי שאחרי מגיפת זומבים, אבל החיים שלה לא כל כך נוראיים. יש לה תא משלה והיא לומדת בכל יום בכיתה עם שאר הילדים. אם זה יום טוב במיוחד, אולי יהיה לה שיעור עם גברת ג'סטינו. חבל רק שהיא חייבת להיות קשורה כל הזמן לכיסא גלגלים. מה עוד אני יכול לספר לכם בלי לגלות יותר מדי? לא הרבה, חוץ ממה שאתם בוודאי יכולים לנחש – שמשהו הולך להסתבך. כי זה מה שקורה בסיפורי זומבים קלאסיים, וגם אם הספר הזה ממש לא קלאסי בגישה שלו לזומבים, הוא הרבה יותר קצר אם הכל היה עובר על מי מנוחות.

כיאה לסופר שמגיע מעולם הקומיקס (היה אחראי בין היתר לסדרת The Unwritten המצוינת שעוד יגיע יום ויהיה לי זמן לכתוב עליה), מ.ר. קרי מצליח להעביר את הסיפור שלו בצורה ויזואלית, כך שהקורא יכול להרגיש את האימה ביותר מחוש אחד, כיאה לסיפור שהחושים משחקים בו תפקיד חשוב כל כך. הקורא יכול ממש להריח את פחדם של הגיבורים, לטעום את טעמו החמצמץ של הייאוש, לשמוע את הלמות ליבם ולראות את הזוועות שהם נחשפים אליהם, כשהוא הופך לשותף מלא למסע הפנימי והחיצוני שהם עוברים במהלך הסיפור. הוא לא נותן הנחות לאף אחד – לא לעצמו, לא לגיבורים שלו ובטח שלא לקוראים, כשהוא מכניס אותם בסודותיו של העולם הנורא הזה שהוא יצר. הוא מניע את העלילה ומפתל אותה סביב הקוראים, וכשהם הכי פחות מצפים לכך, הוא מנחית עליהם את המכות שיפילו אותם על הרצפה, כטרף בשל שמחכה שיקטפו אותו.

לסיכום, מסוג הספרים שמשאירים אתכם עם פה פעור כשהם נגמרים ולא יוצאים לכם בקלות מהראש. או במילים אחרות – וואו.

חמש פטריות וילדה אחת מלאה בכישרונות.

הנערה עם כל המתנות / מ.ר. קרי / יניב הוצאה לאור / מאנגלית: איריס בוסקו

הנערה עם כל המתנות - מ.ר. קלי

נ.ב
אמנם "הנערה עם כל המתנות" יצא עכשיו בתרגום לעברית, אבל אני קראתי אותו בשפת המקור כך שאני לא יכול לחוות את דעתי על התרגום. אם אתם רוצים לקרוא אותו באנגלית, אתם יכולים לעשות את זה כאן. בעברית אפשר למצוא אותו כאן.

קראו גם:
אפוקליפסה עכשיו
דיברנו כבר על זה שאני יותר טיפוס של ערפדים?
עוד ספר שיבעט לכם בבטן הרכה ולא ייצא לכם מהראש

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

לרכישת הספר באמזון

לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי
buy the book from The Book Depository, free delivery

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

נהניתם מהביקורת?

למה שלא תהנו עכשיו מהספר?

לרכישת הספר באמזון
דילוג לתוכן