ספרים חדשים

ספרים חדשים על המדף – נובמבר 2018

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!
מומלץ החודש
סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מעניינים שהגיעו במהלך החודש האחרון אל מדפי חנויות הספרים השונות. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית.

אהובה קטנה – קים ון קוטןאהובה קטנה – קים ון קוטן
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מהולנדית: גיא קמפינסקי

בגיל חמש פּוּק ואִמה עוברות דירה משכונה דלה ברוטרדם למגורים מפוארים בעיר סמוכה לביתו של “אדונִי הדוד”. כאן יש לה חדר משלה עם ארון סודי, כל המשחקים שילדה יכולה לבקש ועוד. פוק ואִמה בנות מזל. לכן חשוב שפוק תתנהג יפה כדי שאדוני הדוד לא ישלח אותן בחזרה. כדי להתנהג יפה, פוק מנסה לא להרגיש את הקור בחדר האמבטיה נטול המגבות (אדוני הדוד מנגב אותה בכפות ידיו) ולא לפחד כשמישהו נכנס לחדרה בלילה (הדלת אף פעם לא נעולה). כשקר לה בכל זאת או כשהיא לא מרגישה טוב, היא תמיד יכולה להיעלם בתוך ראשה. פוק טובה בזה. כמו שהיא טובה בלענות “הכול בסדר” כשואלים אותה איך היא מרגישה.

השורה התחתונה: לא מדובר בקריאה קלה, בעיקר כשלוקחים בחשבון שמדובר בספר שמבוסס על סיפור ילדותה האמיתי של פאולין ברנדרגט, ממובילות עולם העיצוב ההולנדי.


אני כבר אוכל בקבר – ברברה בורלנדאני כבר אוכל בקבר – ברברה בורלנד
הוצאת מטר / מאנגלית: טל ארצי (תודה לרוני מנור על המידע)

בכל יום מימות השבוע אפשר לראות תהלוכה של נשים השועטות אל בניין אחד מסוים, שאליו מדרבנות אותן שאיפותיהן כמו אל מרוץ. הנשים האלה חכמות, אופנתיות ומתוחכמות כולן – כולל האישה שגופתה נמצאה במשרד. כשהילרי ויטני מתה לבדה בחדר נעול וחסר חלונות במשרדי המגזין “רייג’ פאשן בוק”, קובעת תחילה המשטרה כי מותה הוא תופעת לוואי של הלחץ הכבד להיות רזה. אבל חברתה הטובה, קתרין אונו, שגם היא עורכת במגזין, יודעת שהדיאטה של הילרי היא לא העניין. כעבור חודשיים מתגלגל פתק מסתורי בכתב ידה של הילרי לידיה של משטרת ניו יורק והתיק נפתח מחדש. הבלש מארק האטון מוצא את עצמו בעולמם הזוהר של רייג’ ושל קתרין אונו הנפלאה וחמת המזג, המתעקשת להצטרף לחקירה. קאט וחברתה, בס בונר, נחושות בדעתן לפתור את התעלומה כמו גם להגיע לשלמות אופנתית. אבל לעבודת הבילוש החובבנית שלהן יש תוצאות הרות אסון.

השורה התחתונה: בריג’ט ג’ונס פינת רצח מאדום לשחור.


הילדה שזכרה הכל – ואל אמיק
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: נעמה תורן

ג’ואן בת העשר נולדה עם זיכרון נדיר – היא זוכרת כל יום בחייה בפרטי פרטים. ג’ואן לא פגשה מעולם את גווין, שחקן מפורסם שהוא חבר של הוריה, אבל היא הכירה את בן זוגו סידני, ויש לה ממנו זיכרונות מוחשיים להדהים. גווין, שמתאבל על מותו של סידני, מעלה באש כל זכר לחייהם המשותפים ונוסע לניו ג’רזי בתקווה למצוא קצת שלווה בבית חבריו. אבל במקום שלווה הוא מוצא שם את בִּתם ג’ואן. גווין מציע לג’ואן עסקה: היא תחלוק איתו את זיכרונותיה מסידני, והוא יעזור לה לזכות בתחרות כתיבת שירים חשובה. הצמד הבלתי סביר הזה יוצא למסע משותף, עד שג’ואן חושפת גילויים מפתיעים על החודשים האחרונים בחייו של סידני, שמאלצים את גווין לפקפק הן בטוהר עברם המשותף והן במהלך עתידו הקרוב.

השורה התחתונה: עוד ספר מסע שמוביל לגילוי עצמי וחיצוני. כנראה שזה הטרנד הספרותי המשמעותי של החודשים האחרונים, כזה שיימשך גם בחודשים הקרובים, עד שבלי שנשים לב פתאום לא נראה יותר ספרים שכאלה ונמשיך עם הטרנד הספרותי הבא.


היסטוריה של מהירות – עמית נויפלדהיסטוריה של מהירות – עמית נויפלד
הוצאה עצמית

בשנת 1882 ניטשה כתב בספרו המדע העליז: “המנוחה כבר נעשתה עניין של בושה; הרהורים ממושכים כמעט שגורמים נקיפות מצפון. אדם חושב ועיניו בשעונו, כשם שהוא אוכל בצהריים ועיניו בעיתון הבורסה – אדם חי כאילו עלול הוא בלי הרף לאחר למשהו״. בשנים שחלפו מאז, המצב רק החמיר. עמית נויפלד לוקח את הקוראים למסע אל שחר ההיסטוריה המודרנית ואל נקודות המפתח שעיצבו את תרבות המהירות המאפיינת את ימינו. בשפה בהירה, קולחת ועשירה בדוגמאות הוא מציג תופעות, מגמות ותהליכים הדוחקים בנו לעבוד, לצרוך ולחיות בהילוך גבוה. “היסטוריה של מהירות” מעורר דיון בהשלכות הכלכליות, הרגשיות והחברתיות שיש לקצב החיים המהיר. זהו מדריך מעשי להאטת החיים, שמסייע להוריד הילוך, מציע דרכים ליהנות יותר מהמזון, מהעבודה ומשעות הפנאי, ומקדם יצירה של קשרים משמעותיים עם המשפחה, החברים, הסביבה והקהילה בה אנו חיים.

השורה התחתונה: ספר חובה עבור כל מי שהרים אי פעם את המבט וראה שהעולם הפך מהיר יותר ודורסני יותר. אפילו יותר חובה עבור מי שלא שם לב לזה.


המתופפת הקטנה – ג׳ון לה-קארההמתופפת הקטנה – ג׳ון לה-קארה
הוצאת זמורה / מאנגלית: כרמית גיא

בֵּיתו של דיפלומט ישראלי בגרמניה פוצץ במזוודה ממולכדת. בנו נהרג ואשתו איבדה רגל. המוסד נכנס לפעולה. לזירה מגיע קורץ, רב־מרגלים ישראלי בעל מוח תחבולני מבריק. בעורמה, בתנופה ובנחרצות אכזרית הוא מקבץ את הצוות שלו ויוצא למצוד. המטרה היא ללכוד לא רק את טומן הפצצה, אלא את מנהיג קבוצת הטרור הפלשתינית. בלב־ליבו של המבצע עומדת צ’ארלי, שחקנית בריטית צעירה ומבולבלת, פגיעה ושנונה. קורץ, ועמו ג’וזף, הסוכן הישראלי והמאהב המסעיר, מאמנים אותה לשחק בתיאטרון החיים תפקיד מסובך ומסוכן מאין כמותו.

השורה התחתונה: ג’ון לה-קארה ממשיך לעשות את מה שג’ון לה-קארה יודע לעשות, כשהפעם על הדרך הוא מרים למוסד הישראלי.


הסוף של אדי – אדואר לואיהסוף של אדי – אדואר לואי
הוצאת עם עובד / מצרפתית: רמה איילון

רומן ביכורים אוטוביוגרפי מאת הסופר הצרפתי אדואר לואי. זהו סיפור ילדותו והתבגרותו של אדי בלגל  בעיירת פועלים בחבל פיקרדי שבצפון צרפת. מבעד לעיניו הרגישות של נער הומוסקסואל שאינו משתלב במפה החברתית של העיירה ומעורר בלבול ואימה בקרב בני משפחתו משום שאינו מתנהג באופן הגברי המקובל, מצטייר דיוקן עז מבע ונוקב של סביבה הספוגה עוני ואלכוהול, אלימות וייאוש, עולם שבו חוקים קדומים מובילים את תושביו אל גורל ידוע מראש. בעולם הזה הנשים נועדות להיות קופאיות, והגברים עוברים היישר מבית הספר למפעל.

השורה התחתונה: הספר הזה הפך את אדואר לואי לאחד הסופרים המבטיחים של צרפת בעודו בסך הכל בן 21. תעשו עם המידע הזה מה שאתם רוצים.


הרודן – דיוויד לייטוןהרודן – דיוויד לייטון
הוצאת סימנים וידיעות ספרים / מאנגלית: אינגה מיכאלי

קרל קאופמן, נער יהודי בן חמש-עשרה, בורח מווינה לאחר פלישת הנאצים לעיר ומותיר את משפחתו מאחור, האשמה שהוא נושא על כתפיו פוגעת בחייו ובחיי הקרובים אליו. קרל נמלט לשוויץ ומצטרף לקבוצת פליטים שנענים להצעתו של שליט הרפובליקה הדומיניקנית להגר לאי ולהקים מושבה יהודית. קרל מקים משפחה באי ונולד לו בן, בסיום המלחמה נוטש קרל את אשתו ובנו הפעוט ומהגר לקנדה. בטורונטו הוא נושא לאישה את קלייר וכעבור שנים נפרד גם ממנה ומבנו הצעיר אהרון. כעבור שנים, אהרון בן החמישים נאלץ להתמודד עם הטלטלות בחייו, גירושיו, הניכור הגובר מצד בתו, ונטל הטיפול התובעני באביו קרל המתקשה להבין שהוא שוקע בדמנציה.

השורה התחתונה: לא לסובלים מחרדת נטישה.


הרחק מעצי התרזה – יונתן ברגהרחק מעצי התרזה – יונתן ברג
הוצאת עם עובד

יעקב, איש שכבר עבר בחייו הארוכים לא מעט, יוצא למסעו הקשה מכולם – לא אל מעבר לים, אלא אל בני ביתו שעזבו אותו, אל השכנה בדלת ממול, אל קרקעית זיכרונותיו. הוא פרופסור בדימוס, יליד ברלין, איש כעוס ומתגעגע, ועכשיו הוא מפנה את מבטו הרחק לאחור. אין איש לצידו. פעמיים התגרש, ובניו התרחקו ממנו כל אחד לחייו ולמקום אחר בארץ. בר, שכנתו הצעירה, מחליטה לעודד את רוחו, והמפגש ביניהם מוליד מסע בין תחנות של ישראליוּת משוסעת וחסרת מרכז: מעֶרב קריוקי אל יישוב קטן בגליל, מווילה מפוארת בהרצליה פיתוח אל דירת שיכון בדימונה ואל זוג חוזרים בתשובה, ומהם אל נזיר בודהיסטי ששב מהמזרח לביקור. ברקע מתלקחת מלחמה בצפון, וכנגדה ובין הקרבות המשפחתיים אולי שני זרים יתקרבו זה אל זה.

השורה התחתונה: ספר מסע אל תוך הישראליות, גם במישור בפיזי וגם במישור הבינאישי.


הריקוד המודרני – מיכל ספירהריקוד המודרני – מיכל ספיר
הוצאת דביר

רומן תקופתי הסובב סביב ברלין ותל אביב בשנים 1930-1929, שנים גורליות בהיסטוריה של המאה העשרים, ובכלל זה גם בהיסטוריה של האמנים היהודים באירופה ובארץ. בכל אחד מחמשת הפרקים משתמשת ספיר בכתביו של יוצר מרכזי אחד או יוצרת מרכזית אחת שפעלו באותה עת דרמטית – מוריס מרלו-פונטי, דוד פוגל, ולטר בנימין, אלפרד דבלין ולאה גולדברג – וכותבת במילותיהם ובסגנונם סיפורים שהם לא כתבו, אבל יכלו אולי לכתוב. בין הסיפורים מקשרת, כחוט אריאדנה חמקמק, דמותה של הרקדנית הגרמנייה-יהודייה ולסקה גרט, שיצרה עבודות יחיד ניסיוניות ושיתפה פעולה עם אמנים אוונגרדים, ובהם גם אמני דאדא.

השורה התחתונה: אמנות או נמות?


לא רחוק מעצמך – סאשה מריאנה זלצמןלא רחוק מעצמך – סאשה מריאנה זלצמן
הוצאת מטר

התאומים אליסה ואנטון היו תמיד יחד, מהרגע הראשון של חייהם. הם שיחקו וגדלו יחד בדירת שני חדרים קטנה במוסקבה הפוסט-סובייטית, ובעיקר נאחזו זה בזה, כשהוריהם היו עסוקים בקרבותיהם. מאוחר יותר, בפרובינציה המערב גרמנית, הם שוטטו במסדרונות בית המחסה, גנבו סיגריות מחדרי משפחות זרות וחיפשו סודות בתוך בקבוקים של בושם. בהמשך, לאחר שאליסה נשרה מלימודי המתמטיקה כיוון שמנעו ממנה להשתתף בשיעור אִגרוף, נעלם פתאום אנטון בלי להותיר עקבות. כשיום אחד מגיעה גלויה מאיסטנבול, ללא מילים ובלי שם השולח, מחליטה אליסה לצאת לחפש את אחיה האבוד בעיר ההומה ומלאת הקסם.

השורה התחתונה: מסע ממוסקבה הקרה אל איסטנבול החמה והצבעונית. האם רק אני רואה את השינוי הפנימי שיתרחש בגיבורי הספר עוד לפני שהפכתי אפילו דף אחד?


לבד בפריז ועוד סיפורים – ג'וג'ו מויסלבד בפריז ועוד סיפורים – ג’וג’ו מויס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: מור רוזנפלד

נל בת ה-26 מעולם לא היתה בפריז. היא גם מעולם לא נסעה לסוף שבוע רומנטי. למען האמת, היא לא ממש בקטע של נסיעות לחו”ל. כאשר החבר שלה מבריז מסוף השבוע הרומנטי שלהם, היא מחליטה להוכיח לכולם, ובעיקר לעצמה, שהיא מסוגלת להיות עצמאית ונועזת. כשהיא לבד בפריז מגלה נל גרסה של עצמה שמעולם לא היה לה מושג על קיומה.

השורה התחתונה: מעריצה של ג’וג’ו מויס לא יוכלו לוותר לעצמם על הספר הזה. אם כי, כפי שניסיון העבר מלמד, בחודשים הקרובים יתורגמו לעברית כל ספריה של הסופרת האנגלייה כדי לנסות ולסחוט עד דק את ההייפ סביבה.


לס – אנדרו שון גרירלס – אנדרו שון גריר
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: יואב כ”ץ

ארתור לס, סופר שהקריירה שלו מדשדשת, עומד לחגוג יום הולדת חמישים כשהוא מקבל הזמנה לחתונה של האקס שלו. אם ייעתר להזמנה יספוג מבטים מכל עבר, אם יסרב – זה ייראה כמו תבוסה. על שולחנו הצטברו הזמנות לאירועים ספרותיים אזטוריים מסביב לעולם. ובכן – מה נותר ללס לעשות מלבד להיענות לכולן? וכך, מצויד באליבי המושלם, הוא עוזב את סן פרנסיסקו ויוצא למסע ספרותי חובק עולם. היכנשהו בדרך ימלאו לו חמישים, ולכל אורכה ילוו אותו אהבתו הראשונה וזו האחרונה; כי למרות כל התאונות, הטעויות, ההנחות השגויות וההשמטות, לס הוא מעל לכול סיפור אהבה.

השורה התחתונה: זוכה פרס פוליצר לשנת 2018, מה שאומר שני דברים – 1. מדובר בספר חדש יחסית, ו- 2. ועדות שמעניקות פרסים אהבו את הספר הזה. ובכל זאת, זה לא אומר שהוא לא טוב. אנחנו נאלץ כבר לשפוט בעצמנו.


מֶלח אל הים – רותה ספטיסמֶלח אל הים – רותה ספטיס
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מרב זקס־פורטל

חורף, 1945, המערכה האחרונה במלחמה. דרכיהן של ארבע נפשות צעירות מצטלבות במסע אל החופש. כל אחת ממולדת אחרת, כל אחת רדופה ונרדפת, לכל אחת סוד אפל. בלב המהומה ואימת הסוף הקרב מתעוררת רוח נעורים, עולות תשוקות ותקוות, עולה רצון להתגבר ולחיות. יואנה, אחות מתלמדת שמשפחתה מליטא, מטפלת בפצועים ומנסה להשקיט את מצפונה; פלוריאן, אומן גרמני צעיר ומרדן, מבריח חבילה יקרה ומסתורית; אמיליה, נערה חולמנית מפולין הכבושה, בורחת מעברה, וסודהּ פועם תחת מעילה; ואלפרד, חייל נאצי מעורער ואכזרי, מעמיד פני גיבור בשירות הרייך. כולם בורחים אל הספינה שאמורה להביא אותם ואת אלפי פליטי המלחמה אל חוף מבטחים. האם הם יהיו אמיצים מספיק לבטוח זה בזה? האם יהיה להם הכוח לשרוד, להתבגר ולהתאהב כשעולמם קורס סביבם?

השורה התחתונה: האם ג’ודי יספר לבילי איך הוא מרגיש? האם ג’סיקה תצליח לפגוש את המייג’ור בלי להוציא אותו מדעתו? ומה בעצם יעשו הצופים שבקהל כשישמעו את סיפורה האמיתי של משפחת טייט? כל זאת ועוד, בפרק הבא של “בועות”.


מסתבכים בצרות – קלי לינקמסתבכים בצרות – קלי לינק
הוצאת בבל וידיעות ספרים / מאנגלית: דבי אילון

האם אנשים באמת מתבגרים, או שהם רק חוזרים שוב ושוב, בצורות משוכללות יותר ויותר, על טעויות הנעורים שלהם? קובץ סיפורים חדש של קלי לינק, בו אנשים מסתבכים בצרות, עושים טעויות נוראות. רובם אפילו ערים לכך שהם עושים טעויות נוראות, אלא שהם עושים אותן בכל זאת. קלי לינק כותבת כמי שכבר יודעת את מחיר ההתבגרות ומכירה את הקורבנות שצריך להקריב – לפעמים אפילו קורבנות אדם – כדי להתבגר, כדי לא להתבגר, כדי לא להיקבר חיים.

השורה התחתונה: קלי לינק ממשיך לצמרר את הקהל עם הסיפורים הקצרים שלה.


ניצוץ של אור – ג׳ודי פיקוניצוץ של אור – ג׳ודי פיקו
הוצאת כנרת / מאנגלית: דורון דנסקי

יום סתיו חמים מתחיל ככל יום שגרתי במרפאה לבריאות האישה שמציעה בין השאר שירותי הפלה. ואז, בשעת בוקר מאוחרת, אדם חמוש פורץ פנימה, פותח באש ושובה בני ערובה. יו מק’לרוי ממהר להגיע לזירה. בתור איש המשא ומתן לחילוץ בני ערובה, הוא מכין את השטח ועומד ליצור קשר עם היורה. בדיוק אז הוא מקבל הודעה בטלפון הנייד מבתו בת החמש־עשרה שנמצאת במרפאה יחד עם אחות שמנסה להציל את חייה של פצועה; רופא שמבצע את עבודתו מתוך אמונה שעומדת למבחן; מפגינה נגד הפלות שמתחזה למטופלת ועומדת כעת מול הזעם שהרגישה בעצמה; בחורה שהגיעה להפסקת היריון; ויורה מעורער שגמר אומר להשמיע את קולו.

השורה התחתונה: באופן מפתיע, ולמרות התיאור הקצר הזה, לא מדובר בספר מתח טראשי אלא בדרמה סוחפת.


נעולה – ורד זינגרנעולה – ורד זינגר
הוצאת דביר

איה הרץ היא אמנית גרושה ומובטלת בת ארבעים, אם ליותם בן העשר, המפגין סימנים מתרבים של תסמונת אספרגר. איה, דור שני לניצולי שואה, נולדה ללא כף רגלה הימנית, וחונכה מינקות להסתיר את הגדם הזעיר תחת מעטה של שתי נעליים, חיצונית ופנימית. בשלהי שנת 2006 מרימה איה מהמדרכה, בהיסח הדעת, עלון פרסומת של טל חלמיש, מאמנת אישית. איה – אשר נישאה אמנם לגבר, אך ניהלה מערכות יחסים גם עם נשים – נמשכת כבחבלי קסם אל חדר הפגישות של טל. מערכת היחסים בין השתיים הופכת במהרה לתרכובת נפיצה של חבלות, פצעים ושריטות.

השורה התחתונה: נראה לי שכולנו מבינים לאן הסיפור הזה הולך.


סודו של המרקיז – רדונדו דולורססודו של המרקיז – רדונדו דולורס
הוצאת כנרת, זמורה / מספרדית: מיכל שלו

אלברו מת בתאונת דרכים, ובן זוגו הסופר מנואל אורטיגוסה מגיע אל גליסיה כדי לקבור אותו ולסיים את חקירת הטרגדיה. רק אז הוא מגלה כי אלברו היה אדם רב השפעה וכוח בעל אדמות, אחוזות ומשפחה שלא שמע עליה מעולם. תיבת הסודות ששמר מפניו נפתחת אט־אט, ואחרי חמש־עשרה שנות זוגיות מנואל מבין כי אלברו ניהל חיים כפולים. מנואל מוקף בנוף הפסטורלי של כרמים ומנזרים עתיקים אבל עד מהרה מגלה שהוא פולש בלתי רצוי, שתאונת הדרכים היתה כנראה רצח, ושמשפחתו של אלברו מסתירה סודות אפלים העולים על כל דמיון. במחוז שהזמן עמד בו מלכת, בין כפריים ובני אצולה, אורבת לו רשת של שקרים ושחיתות שעשויה לעלות לו בחייו.

השורה התחתונה: “סודות אפלים העולים על כל דמיון”, “רשת של שקרים”, “תיבת הסודות ששמר מפניו נפתחת אט־אט”. נותר רק לקוות שהספר עצמו מלא בפחות קלישאות מאשר הכריכה האחורית.


ערי טרף – פיליפ ריבערי טרף – פיליפ ריב
הוצאת זמורה / מאנגלית: יעל אכמון

אלף שנה אחרי שמלחמה בין מזרח ומערב החריבה את העולם, האנושות עדיין קיימת. בני האדם מתגוררים בערי תנע – ערים ניידות ש”טורפות” זו את זו במאבק הישרדות אינסופי. אבל לטום אין ממה לחשוש. הוא חי בלונדון הגדולה, שרק ערים מעטות יכולות לטרוף. במהלך מתקפה על עיירה קטנה, צעירה זרה עם פנים מצולקות מנסה לרצוח את אחד ממנהיגיה של לונדון. טום נאבק בתוקפת המסתורית ושניהם נופלים מהעיר הנוסעת. כעת על טום לחזור אל לונדון הדוהרת קדימה לפני שיהפוך לטרף בעצמו. אבל איך יצליח לשרוד לצידה של רוצחת מיומנת בארץ־החוץ האכזרית?

השורה התחתונה: לחובבי הסטימפאנק שבקהל. מוסרים לי כאן באוזנייה שהספר עובד השנה לסרט קולנוע עתיר תקציב ואפקטים.


פגיון אפולוניה – אורן חפץפגיון אפולוניה – אורן חפץ
הוצאה עצמית

כשהנער הרומאי גאורגיוס מקבל מאביו פגיון מסתורי שהביא עימו ממסעו בארצות רחוקות, ניצתת בו סקרנות בלתי נשלטת המובילה אותו אל מבוך המחילות שמתחת לחורבות בית המקדש. מה ששוכן מעבר להן מסבך אותו בעל כורחו ברשת מסועפת של תככים פוליטיים, מזימות משיחיות וכוחות על-טבעיים, ערב ביקורו של הקיסר אדריאנוס בירושלים ופרוץ מרד בר כוכבא.  1,800 שנים מאוחר יותר, סיור שעורך טל בלו”ך, סטודנט צעיר, על חוף הים של הרצליה מכניס אותו לנבכי רזיו של העם היהודי והכוח המגן על קיומו. עד מהרה הוא מוצא עצמו עומד בראש מסדר סתרים עתיק, הופך לאיש סודו של ראש הממשלה והכוהן הגדול יצחק רבין ומגלה שפלג הקנאים שהמיט כליה על עם ישראל בעבר הרחוק, עודנו חי ונושם ומאיים לעשות זאת פעם נוספת. האם יוכלו טל ודורית, שותפתו לדרך ואהבת חייו, לעצור את ההיסטוריה מלחזור על עצמה ולמנוע את חורבן הבית השלישי?

השורה התחתונה: צופן דה וינצ’י היהודי.


פרח טורף – יהודית וינשטוקפרח טורף – יהודית וינשטוק
הוצאת כנרת, זמורה

דנה, בתם היפה והמוצלחת של דיתה ואילן נווה, מציבה יום אחד את משפחתה בפני עובדה קשה מנשוא שתשנה את חייהם.  היא החליטה לקשור את חייה עם חברי כת סודית, עוקרת לאמריקה הלטינית, וגוזרת על הוריה ניתוק מוחלט ממנה וממשפחתה. עד לאותו יום חיו דיתה ואילן את חייהם השקטים בביתם התל אביבי. בנותיהם שבגרו כבר פרחו מן הבית. הילה, הקטנה המורדת, לניו יורק ודנה לירושלים, שם זכתה בדוקטורט במשפטים, בבעל אידיאלי ובבת קטנה ומבריקה. מרגע היעלמה של דנה, חייהם של בני הזוג נווה לא ישובו להיות כשהיו. כל האמיתות שבהן האמינו קרסו, והם נאלצים להישיר מבט אל ההורות שלהם, ולהתמודד עם מציאות חדשה של שכול על ילדה חיה, שהוויית חייה החדשים בכפר המבודד של הכת, בין עצי יער גשם על חוף טרופי, הולכת ומתבררת כמסוכנת מאוד.

השורה התחתונה: כמו רבים מהספרים שנכתבים בארץ – נראה שאין דרך לקרוא את הספר הזה בלי לשקוע בדיכאון עמוק.


שיעור בפרספקטיבה – מיכל שטייניץשיעור בפרספקטיבה – מיכל שטייניץ
הוצאת מטר

היא צלמת וחובבת טיולים, הוא אדריכל ואספן ספרים, הם נפגשו בלימודים ומאז הם ביחד. הזוגיות המאושרת הפכה במהרה למאבק נואש וכואב. ככל שבטנה הלכה וגדלה כך הצטמצם עולמה ונסגר עליה. משהו השתלט עליה מבפנים ושאב אותה במערבולת מהירה, בתחושה של נפילה מסחררת מטה, ללא יכולת להרים את הראש או לקרוא לעזרה. החוויה המטלטלת לא פסחה גם על בן הזוג, שהתקשה להבין מה עובר על אשתו האהובה שהתהפכה עליו ככה פתאום, ומצא עצמו מוצף חששות ובודד במערכה. העזרה הגיעה מכיוון לא צפוי. פגישה מקרית עם מכרה ותיקה עזרה לה למצוא את הפרספקטיבה והמיקוד בחייה, כשמו של הקורס אותו למדו יחד במחלקה לצילום. וכמו בחדר החושך, מתוך אפלה גדולה מתבהרת התמונה, השחור מלבין, הנגטיב הופך לפוזיטיב… ומסתמן האור שבקצה המנהרה.

השורה התחתונה: אהבה זה כואב


שלוש סופרות דרומיות – קת'רין אן פורטר, קרסון מק'קלרס, פלנרי או'קונרשלוש סופרות דרומיות – קת’רין אן פורטר, קרסון מק’קלרס, פלנרי או’קונר
הוצאת עם עובד / מאנגלית: משה רון ודבורה שטיינהרט

ספר זה מאגד יצירות סיפורת של  קת’רין אן פורטר, של קרסון מק’קלרס ושל פלנרי או’קונור שהוכרו זה כבר כקלאסיקה מודרנית. ‘עלילת יין צהריים’ של פורטר מתרחשת בחווה כושלת בדרום טקסס. זר תימהוני ושתקן מתקבל שם לעבודה ומביא שגשוג למשק. מקץ שנים מופיע זר אחר ומתיימר לחשוף סוד נורא בעברו של הפועל החרוץ. איך יגיב בעל החווה? ובעקבות מעשהו, האם יוכלו חיי המשפחה לשוב לתקנם? ‘הבלדה על הקפה העצוב’ מאת מק’קלרס מספרת על קפה בעיירה שכוחת אל בג’ורג’יה. כינונו, פריחתו ושקיעתו כרוכים ללא הפרד במערכת היחסים בין מיס אָמיליה הגמלונית, העשירה בתושבי העיירה, הדודן ליימון, גיבן עלוב אך תוסס שהיא מכניסה לביתה, ומרווין מייסי, פורע חוק מרושע ויפה תואר. ‘האלימים יישאוה’, הרומן האחרון של או’קונור, מספר על נער שגודל בקרחת יער נידחת בטנסי בידי דודו, קנאי דתי שמאמין שהוא נביא ושעליו להכשיר את הנער למלא שליחות זו אחריו.

השורה התחתונה: שלוש נובלות של סופרות חשובות שבדרך כלל קהל הקוראים הישראלי לא נחשף אליהן. אם יש ספר אחד שתיקחו אתכם מהרשימה הזאת, בבקשה שיהיה זה הספר הזה.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מאוד (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. 3- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!
מומלץ החודש
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן