יום רביעי 10 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף - מאי יוני 2019

ספרים חדשים על המדף – מאי 2019

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו במהלך החודש האחרון אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אבל הלילה עוד צעיר – ליאת אלקיים

אבל הלילה עוד צעיר – ליאת אלקיים
הוצאת כנרת זמורה

חתונה. לידה. בגידה. גיבורה אחת, שלוש נקודות מפנה, שלושה שערים. את השער הראשון, דבש, היא חוצה ככלה מותשת בערב חתונתה, ובעקבותיו מגיע ירח דבש משובש. בשער השני, מכונת היונקים, היא אם טרייה ומבוהלת בפגייה, משייטת כחללית בשביל-חלב של אורות בוהקים ואינקובטורים מצפצפים. ובשלישי, קלאב לאב לימבו, היא נסחפת בלילה אחד למועדון הנכון עם הגבר הלא נכון; שילוב שמסחרר אותה לתוך מבוך מראות שבו יותר מעתיד אחד אפשרי. מסביב לגיבורה נשברים מבנים שגורים ונצרפים מחדש. איכשהו, למרות החלטות קיצוניות ומפגשים פרועים, גיבורת הרומן מצליחה לתמרן במבוכי היקום האבסורדי – ואפילו, לרגעים, להשתחרר מכבליו.

השורה התחתונה: כמו בהרבה מקרים של ספרי פרוזה בהוצאת מקור, אין לנו שמץ של מושג על מה הספר הזה ולא משנה כמה פעמים נקרא את התקציר שההוצאה מצאה לנכון לשחרר.


במרחק נשימה – רייצ'ל ליפינקוט, מיקי דוטרי וטוביאס יאקוני

במרחק נשימה – רייצ'ל ליפינקוט, מיקי דוטרי וטוביאס יאקוני
הוצאת הקיבוץ המאוחד / מאנגלית: אמנון כץ

סטלה חולה במחלת ריאות קטלנית. רוב חייה עוברים עליה בבית החולים ועתה היא מועמדת להשתלת ריאות. במחלקה היא פוגשת את וויל שחולה אף הוא באותה מחלה וזוכה לטיפול במסגרת ניסוי יוקרתי. שני הצעירים שונים מאוד באופיים: סטלה מאורגנת ומקפידה לשלוט גם בטיפול במחלתה; לוויל לא אכפת, הוא מפר את הכללים, מחכה שעוד מעט יהיה בן שמונה־עשרה ויוכל לעזוב את בית החולים ולטייל בעולם. ההיכרות הראשונית, המלֻוָה בעימותים על רקע האופי השונה, מתפתחת לאהבה. אך אהבה וקוץ בה: וויל וסטלה חייבים לשמור ביניהם מרחק של שישה צעדים שמא יידבקו זה מזה בזיהום שיסכן את חייהם.

השורה התחתונה: כי מה רע בקצת מחלות סופניות כדי לשמור על מצב הרוח הטוב. אם אהבתם לבכות מול "אשמת הכוכבים", בטח תיהנו להתייפח מול הספר הזה.


ברן ולותין –ג'.ר.ר טולקין

ברן ולותין –ג'.ר.ר טולקין
הוצאת כתר / מאנגלית: עמנואל לוטם

אחד משלושת "הסיפורים הגדולים" מן העידן הראשון בתולדות הארץ התיכונה. בֶּרֶן בן התמותה מתאהב בלוּתְיֵן בת האלמוות, למורת רוחו של אביה, המלך תִינְגוֹל. הוא מבקש את ידה, ותִינְגוֹל דורש בתמורה את אבן–החן האגדית, סִילְמָרִיל, המשובצת בכתר הברזל של מוֹרְגוֹת, אויבו המרושע של העולם. בֶּרֶן ולוּתְיֵן יוצאים למסע הרפתקאות רצוף תלאות, סכנות ומעשי גבורה שלא ייאמנו, כדי להשיג את הבלתי אפשרי ולהגשים את אהבתם. בעזרת ידידם המסור, שר הכלבים הוּאָן, נאבקים השניים בת'וּ–סָאוּרוֹן בעל–האוב, באדונו מֶלְקוֹ–מוֹרְגוֹת ובצבאות הזאבים, האוֹרְקִים ושאר יצורי הבלהות שלהם.

השורה התחתונה: סיפור אהבה אפי לחובבי טולקין שלא יכולים לשבוע מהארץ התיכונה.


גן ההרדופים – רוזה ונטרלה

גן ההרדופים – רוזה ונטרלה
הוצאת שוקן / מאיטלקית ארנו בר

סאגה משפחתית על ארבע נשים איטלקיות חזקות ויוצאות דופן. מַרגִ'אלָה, אישה תקיפה ומנוכרת בעלת יופי אפל ונדיר, שסודות ואגדות אופפים את דמותה, התברכה בכוחות ריפוי של גוף ונפש והסרת עין הרע. שלוש בנותיה — רוזטה, יפה ומוכשרת כמוה; קורנליה, שקטה ונוחה לרַצות; ודיאמנטה הצעירה, שמנמנה, מרדנית ופרועת תלתלים — נתונות למשמעת הקפדנית של אִמן. שגרת יומן בכפר איטלקי קטן ונידח, שאורחותיו פטריארכליים ושבו הזמן כמו עמד מלכת, מתמקדת בעבודות הבית והמטבח. על סִפה של מלחמת העולם השנייה מאבדת הילדה דיאמנטה את חברהּ הטוב ביותר ואת אביה בשתי טרגדיות שמשנות את חייה. במציאות, שבה נשים נחטפות ומחוּללות על מנת לאלצן להינשא, חולמת דיאמנטה על האפשרות להיות חופשייה לבחור את אהבתה. היא מנהלת מערכת יחסים מורכבת עם אמה, ומנסה — כמו אחיותיה, כל אחת בדרכה — להילחם ולשנות את גורלה המוכתב מראש.

השורה התחתונה: החברה הגאונה, ועוד אחד ועוד.


האדון היהודי – חיים זבולון

האדון היהודי – חיים זבולון
הוצאת שוקן

נער פלסטיני בן שלוש־עשרה מחאן יונס מקבל בשורה קשה מאביו: עליו לעזוב את ספסל הלימודים ולצאת לעבוד אצל היהודים. הנער, ג'יהאד, מתקבל לעבודה בחממות של חקלאי מגוש קטיף, ועם הזמן זוכה לאמונו של האדון היהודי והופך למנהל עבודה. קשר מיוחד נרקם בין הפועל הפלסטיני לבין האדון היהודי. ג'יהאד הסקרן מתחיל ללמוד עברית, והאדון משאיל לו ספרים. אט־אט נפתח עולמו של הנער, והוא מתחיל לבחון את חייו ואת סביבתו במבט חדש. נאמנותו לבני עַמו, המשתוקקים לשוב לבתים שהותירו מאחור ב־1948, מתנגשת במשיכה העצומה שלו אל הישראליוּת, השלום והקִדמה. שִמעו של הצעיר מגיע עד משרדי הרשות הפלסטינית בעזה, שם נעזרים בו בתקופת המשא ומתן על הסכמי אוסלו. כאשר הוא מתאהב, הקונפליקט הולך ומתעצם.

השורה התחתונה: צעיר פלסטיני מגלה שהכיבוש זה הדבר הכי טוב שקרה לו – מי אמר שלא כותבים בארץ ספרי פנטזיה? ובאמת, האם יש דרך מגושמת יותר להעביר את הנרטיב המתנחלי?


הטריוויה של הרמן – איתי הרמן

הטריוויה של הרמן – איתי הרמן
הוצאת אגם

במהלך 25 השנים האחרונות חיבר איתי הרמן עשרות אלפי שאלות לשעשועוני הטלוויזיה המצליחים בישראל, ביניהם: "גלגל המזל", "1 נגד 100", "מי רוצה להיות מיליונר" ו"מונית הכסף". הוא המציא משחקים ותכנן חדרי בריחה, ובקיצור – הוא היה ידען-העל בעל נפש הילד השולט מאחורי הקלעים. הספר "הטריוויה של הרמן" כולל מעל אלף שאלות חדשות במגוון נושאים ורמות, עם הסברים מרתקים בתשובות. הספר מחולק לפי אסוציאציות של הרמן – מתוך מטרה לשקף את התהליך המתרחש במוחו ומסייע לו לזכור ולשלוף את המידע. לשם כך כתב חידונים במגוון נושאים מקוריים ומעשירים, אשר חלקם לא סטנדרטיים כלל ואף עשויים להיתפס כמוזרים. בכל חידון 20 שאלות במגוון תחומי ידע הקשורים לנושא הנבחר, בהם גיאוגרפיה, ספורט, מדע, מוזיקה, שפות, אמנות, תרבות ועוד.

השורה התחתונה: לא רק למי שאוהב לצעוק תשובות על המסך.


זנב – שרון קנטור

זנב – שרון קנטור
הוצאת לוקוס

קופירייטר תל אביבי מגלה יום אחד שצמח לו זנב. הוא נתקף בושה, אחר כך פניקה, אבל אז הוא הוגה רעיון שיווקי שנועד להציל אותו מכלימתו. האם יצליח לממשו? נובלה ראשונה פרי עטה של שרון קנטור, שנכתבה אי שם בשנת 2001 ונשלפת כעת מהמגירה. בסגנונה הנשכני והמבודח ובאהבת השפה קנטור מושכת בזנבם של עולם התקשורת ותרבות הצריכה. שרון קנטור – מוזיקאית, כותבת, יוצרת וחוקרת תרבות החלה את דרכה המקצועית בשנות התשעים כעיתונאית וכתסריטאית והמשיכה כמנחת תכניות מוזיקה וכבמאית קליפים. היום היא מוזיקאית, בעיקר בסצנות האוונגרד והאינדי, מרצה לתקשורת, מבקרת ספרים וכותבת מאמרי דעה.

השורה התחתונה: הוצאת לוקוס ממשיכה להרחיב את הנישה שלה בתחום ספרות המקור ואנחנו המרוויחים העיקריים של המהלך.


זר – סטיבן קינג

זר – סטיבן קינג
הוצאת מודן / מאנגלית: אינגה מיכאלי

כשגופתו של פרנקי פיטרסון בן האחת–עשרה מתגלה בפארק העירוני, עיר שלמה מזדעזעת מהפרטים המחרידים של הרצח וממתינה בפחד ללכידתו של הרוצח. אלא שמעצרו של החשוד רק מגביר את הבלבול, כשמתברר שמדובר באזרח למופת, אב אוהב וזוכה פרס איש השנה מטעם העירייה, שהשאיר אחריו שפע של ראיות בזירת הפשע ואינו טורח כלל להעלים את עקבותיו. ככל שהחקירה המשטרתית מתקדמת כך גוברים בליבו של הבלש ראלף אנדרסון, החוקר האחראי על החקירה, הוודאות שעצר את האדם הנכון – ובו בזמן הפקפוק באשמתו של החשוד. האירועים רודפים זה את זה, ובחתירתו לגילוי האמת אנדרסון מוצא לעצמו בעלי ברית שלעולם לא היה מדמיין שיבחר – סניגור פלילי, סוחר סמים לשעבר וגם חוקרת פרטית הטוענת שתחום מומחיותה הוא איתור חיות מחמד אבודות ומתגעגעת נואשות לשותפה המנוח. יחד עם שותפים נוספים, הם יוצאים למסע שיוביל אותם אל מתחת לפני האדמה ואל התמודדות עם רשע שאין כדוגמתו.

השורה התחתונה: סטיבן קינג הוא סטיבן קינג. או במילים אחרות – אם אתם זקוקים לכמה לילות ללא שינה, זה בדיוק הספר בשבילכם.


חדר הפלאות – ז'וליאן סנדרל

חדר הפלאות – ז'וליאן סנדרל
הוצאת כתר

חייה של תלמה, אם יחידנית השקועה בעבודה תובענית, משתנים מהקצה אל הקצה בבוקר שבת אחד, כאשר בנה בן ה–12, לואי, נפגע על–ידי משאית ושוקע בתרדמת. תלמה השבורה מגלה במקרה את "ספר הפלאות", מחברת סודית שבה ערך לעצמו לואי רשימה של חוויות שירצה לחוות בהמשך חייו. בייאושה, היא מחליטה להגשים בעצמה את החלומות שבספר, עמוד אחר עמוד, ולתעד לבנה את החוויות שעליהן חלם. בדרך זו היא מקווה לכוון את ליבו ליופי שבחיים. בסיוע אימהּ ואחות המטפלת בו, היא משדרת את החוויות היישר לחדרו של לואי בבית החולים. משאלותיו של לואי מציבות אותה בסיטואציות שנעות מהמגוחך למפעים, החל מערב קריוקי פרוע בטוקיו וכלה במחנה כדורגל לילדים. החוויות מובילות את תלמה לגלות את הכוח שבחלומות, גם הפרועים ביותר, ומלמדות אותה שהחיים הם מתנה ושגם בכאב שבהם טמון יופי.

השורה התחתונה: אם חשבתם שסיפור אהבה של חולים סופניים הוא הספר הכי מדכא ברשימה של היום, תחשבו שנית.


ילדי הורין ג'.ר.ר טולקין

ילדי הורין ג'.ר.ר טולקין
הוצאת כתר / מאנגלית: עמנואל לוטם

שנאה עתיקה ונקמה עד דור אחרון שוכנות בליבו של אחד מסיפוריה הטרגיים והדרמטיים ביותר של הארץ התיכונה, זירת המיתולוגיה האפית של יוצר העולמות הגדול, ג'.ר.ר. טולקין. מורגות, שר האופל הראשון, שוכן במעוזו האדיר אנגבנד שבצפון; ובצל האימה מפני אנגבנד, ובלהט המלחמה שמנהל מורגות כנגד העלפים, נכרכים יחדיו גורלותיהם הטרגיים של טורין ושל אחותו נינור. חייהם הקצרים וגדושי התהפוכות עומדים בסימן שנאתו התהומית של מורגות כלפיהם כילדיו של הורין, האדם שהעז להתריס בפניו. מורגות שולח כנגדם את הנורא במשרתיו, גלאורונג – רוח רבת–עוצמה בדמות דרקון ענק, יורק אש, שכל שאיפותיו להגשים את קללת מורגות ולהביא על ילדי הורין את קיצם. ילדי הורין הוא אחד משלושת "הסיפורים הגדולים" של ימי קדומים, על רקע העידן שלפני שר הטבעות. עוד בסדרה: 'ברן ולותין' ו'מפלת גונדולין'.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לתרגום של עמנואל לוטם משנת 2008. אם להודות באמת, ויסלחו לי הטולקינאים שבקהל, כותב שורות אלה לא צלח את הספר הזה כשיצא בפעם הראשונה.


מה לעשות עכשיו – דב חנין ודני פילק

מה לעשות עכשיו – דב חנין ודני פילק
הוצאת ספרי עליית הגג

"זהו ספר אופטימי המכוּון גם לפסימיסטים" – כך נפתח ספרם של דב חנין ודני פילק, מה לעשות עכשיו. והם מדגישים: "האופטימיות של הספר הזה איננה נאיביות". הספר מתאר יוזמות ומאבקים שהתנהלו בעולם ובארץ, בשילוב עם דיון ביקורתי על תיאוריות שינוי מובילות. והוא מסופר לא מזווית הראייה של אנשי מחקר, אלא מתוך המבט הקרוב, הישיר, של אנשים המתמקדים בעשייה בשטח. דווקא מכאן, הם אומרים, אפשר להיות אופטימי.

השורה התחתונה: שיתוף פעולה מעניין של אחד מהפרלמנטרים החרוצים והמוערכים (מימין ומשמאל) בעשור האחרון עם אחד מבכירי החוקרים של החברה הישראלית ומערכת הבריאות.


עו

עו"ד ועו"ד – יעל שרר
הוצאת מטר

הכול עובד נגד נטלי שמש. מיטת קומתיים בדירת חדר, משמרות של שתים-עשרה שעות, עבר שלא מרפה ותאונת דרכים. כשהיא מגיעה למשרדו של עורך הדין תומר בר-ציון, שרק עכשיו סיים את הסטאז‘, כספי הפיצויים הזעומים נותנים לה תחושה שהנה, יש מוצא. ברגע של גילוי לב היא מספרת לו על אונס שניסה לבצע בה במהלך שירותה הצבאי המועמד לסגנות הרמטכ“ל, אלוף פיקוד הדרום חזי בללי. תומר מעניק לה פתח לתקוות חדשות. לא רק שנטלי תפוצה בסכום כסף רב, אלא שתסכל את מינויו הצפוי של בללי. תומר מגייס לעזרתו את השותפה הבכירה במשרד ובתו של הבוס, שירה יקותיאלי עצמון, גרושה זועפת הרואה בתיק עוד פסגה מקצועית לכבוש והזדמנות פז לצבור כוח, פרסום והזדמנות לצאת מתחת לצל שמטיל אביה. בבת אחת מוטלת נטלי לקלחת של מניפולציות, השמצות וכוחות הגדולים מעבר למידותיה, שמטלטלים אותה ואת הסובבים אותה.

השורה התחתונה: איך תזהו ספר ביכורים של סופרים ישראלים בשלושה צעדים פשוטים: 1. קראו את התקציר וסמנו את כל השמות של הדמויות. 2. בדקו אם מופיעים בו לפחות שלוש דמויות ולכל אחת מהן שם ושם משפחה מובחנים. 3. ברכו את הסופר או הסופרת הטריים על הספר החדש.


על הדבש ועל המוות – ערן בר-גיל

על הדבש ועל המוות – ערן בר-גיל
הוצאת עם עובד

בשלושה קולות צלולים שמשתרעים על פני למעלה מעשור נפרס סיפורה של משפחה נורמטיבית לכאורה, שמתאחדת בשעת משבר. האב כוורן גאה, האם מנהלת בית ספר, הבת דיילת שמשתוקקת להכיר את העולם הגדול – והבן בוחר דווקא להיות עבריין. איך יגיבו בני משפחתו ביום שינסה להימלט מן החוק? בשפה שמתחלפת בין הרך והמעודן עד הגס והמחוספס נשזרים סיפוריהם של הארבעה ומתלכדים לסיפור אחד שמעמיד במבחן את הנאמנות המשפחתית.

השורה התחתונה: הספר זכה בפרס אקו"ם ליצירות המוגשות בעילום שם. מאז כפי הנראה השם הצליח להדביק את הפער ולהצטרף ליצירה הכתובה.


צ'יק ואני – וולפגנג הרנדורף

צ'יק ואני – וולפגנג הרנדורף
הוצאת עם עובד / מגרמנית: שירי שפירא

צ'יק לא גנב את המכונית בקצה הרחוב, ומייק לא עזב את הבית בלי להודיע. הם פשוט שאלו רכב כדי לצאת למסע לכבוד חופשת הקיץ: לגלות את הדרך לחבל ולאכיה, לרמוס שדה שיבולים מתחת לגלגלים כדי לאיית את שמם בענק. מן הכביש המהיר היוצא מברלין עד ערבות פולין הנסתרות ישייטו השניים בלאדה מקרטעת, ייתקלו בנוודים ובהוגים, בצלפים מזדקנים ובנערות מסתוריות. הם ילמדו לשקר, לנווט, לקלל ולרוץ, למלא דלק, לברוח ממשטרת התנועה ולהחליף בין הדוושות. תמיד טוב ללמוד דברים חדשים.

השורה התחתונה: כל כך הרבה שאלות עולות מהתקציר הזה, אבל החשובה מכולן – מכל המכוניות ברחוב מה שבחרת לגנוב זה לאדה?


שולחן הממזרים – אנדרו שוורץ

שולחן הממזרים – אנדרו שוורץ
הוצאת הקיבוץ המאוחד / מאנגלית: אמנון כץ

להיות ממזר זה מבאס. טילה בת ה-16 מכירה את ההרגשה. אביה הלורד קנט, מושל הפרובינציה המערבית בממלכת נוֹבֶרִיס, מעכב את החלטתו אם להכיר בה רשמית כיורשת. ובינתיים, בכל אירוע רשמי, טילה תקועה בשולחן הממזרים. יום אחד מגיעה לביקור נסיכת מִגְדָלְאוֹר – לִירִיאָנָה ווֹלָארִיס, עם דודהּ, רב-המכשפים רולאן, והלורד קנט עורך לכבודם סעודה מפוארת. למרבה ההפתעה, הנסיכה בוחרת להצטרף לשולחן הממזרים. היא משכנעת את יושבי השולחן לחמוק מן הארמון ובחיפושם אחר הרפתקה לילית הם עדים לפשע נורא ונחשפים לתכנית לכבוש את הממלכה. הקושרים שולחים אחריהם רוצחים אכזריים. במהלך מסע רב-אתגרים ותהפוכות, הממזרים מגלים שרק אם יצליחו להזהיר את מכשפי המלך בזמן יוכלו למנוע מלחמת אזרחים שתשַסע את הממלכה לגזרים, אם בכלל ישרדו.

השורה התחתונה: לבשו את חליפת המכשף שלכם, גלגלו קובייה בת 12 פאות וצללו להרפתקה.


תעלול – דומיניק סטרונה

תעלול – דומיניק סטרונה
הוצאת כתר / מאיטלקית: שירלי פינצי לב

נסו לדמיין דו־קרב בין שני יריבים שאותו הדם זורם בעורקיהם. האחד – מאייר מצליח ונרגן המתקשה להשלים עם כך שכוכבו הולך ודועך והזִקנה פושה בגופו; השני – נכדו הפיקח בן הארבע. הסב שחי בגפו ונשוי לעבודתו מאז התאלמן מוצא את עצמו, למורת רוחו, משגיח על הזאטוט הדעתן במשך ארבעה ימים בזמן שהוריו, שנדמה כי לעולם אינם חדלים מלהתקוטט, נוסעים לכנס מקצועי. השניים מסתגרים בדירת המשפחה בנפולי, המאוכלסת גם ברוחות רפאים מילדותו של הסב, ומתגוששים בהומור וברצינות, כשברקע מנצנצים אורותיה של נפולי התוססת ומלאת הזיכרונות.

השורה התחתונה: אם הדברים האלה אומרים לכם משהו, הספר הזה היה מועמד לפרס "נשיונל בוק אוורד" האמריקאי לשנת 2018.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1– להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2– לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. אתם לא יודעים עד כמה הביקורות האלה עוזרות. 4– אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן