יום שישי 12 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה

ספרים חדשים על המדף – ינואר \ פברואר 2020

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו במהלך החודשיים (וחצי) האחרונים אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אדם זר – הרלן קובן

אדם זר – הרלן קובן
הוצאת כנרת, זמורה \ מאנגלית: קטיה בנוביץ׳

אדם זר יכול להופיע משום מקום. בחניה, בסופרמרקט, בבר. זהותו אינה ידועה, מניעיו אינם ברורים. הוא לוחש משהו באוזנך ונעלם, מותיר אותך לבד, מנסה ללקט את שברי חייך. אדם פרייס הוא סיפור הצלחה. יש לו אישה יפה, שני בנים מקסימים, עבודה טובה ובית נהדר. עד שיום אחד אדם זר ניגש אליו ומספר לו סוד נורא על אשתו, וחייו המושלמים נקרעים לגזרים. מהר מאוד הוא מוצא את עצמו מסובך במשהו אפל מכפי שיכול היה להעלות בדעתו, משהו מסוכן במידה כזאת, שטעות אחת קטנה יכולה לא רק להרוס את חייו, אלא גם להביא למותו.

השורה התחתונה: לחובבי המתח שבקהל, הוצאה מחודשת לספר של הרלן קובן. עכשיו גם כסדרה חדשה בנטפליקס במכשיר הסטרימינג הקרוב לביתכם.


אולי כדאי לך לדבר עם מישהו – לורי גוטליב

אולי כדאי לך לדבר עם מישהו – לורי גוטליב
הוצאת כנרת, זמורה \ מאנגלית: שאול לוין

לורי גוטליב היא פסיכולוגית. יש לה קליניקה בלוס אנג'לס. יום אחד פוקד אותה משבר אישי ועולמה נחרב. כדי לטפל בעצמה היא נוחתת בחדרו של וֶנדֶל, פסיכולוג מוזר ומנוסה, שנראה כאילו יצא מסוכנות לליהוק מטפלים. זהו, שלא. בזמן שגוטליב חוקרת את חייהם הפרטיים של המטופלים שלה – ביניהם מפיק הוליוודי שקוע בעצמו, כלה צעירה שסובלת ממחלה סופנית, פנסיונרית שמאיימת לשים קץ לחייה, ועוד – היא מגלה שהשאלות שהם מתמודדים איתן דומות להפליא לשאלות שגם היא מתמודדת איתן בעזרתו של ונדל. בשילוב של חוכמה והומור, גוטליב מזמינה אותנו להיכנס לעולמם של המטפל והמטופל גם יחד. היא בוחנת את האמיתות והבדיות שאנו מספרים לעצמנו ולאחרים, בעודנו מהלכים על חבל דק בין אהבה ותשוקה, משמעות ומוות, אשמה וגאולה, אימה ואומץ, תקווה ושינוי.

השורה התחתונה: מכירים את הקלישאה על הפסיכולוג שלא מסוגל לטפל בעצמו?


אחרי שהכול נאמר – אן גריפין

אחרי שהכול נאמר – אן גריפין
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: רחל פן

מוריס האניגן בן השמונים וארבע יושב בבר של מלון גרנד בעיירה קטנה באירלנד. הוא לבדו, כרגיל, אך הערב הזה אינו ערב רגיל. תִפסו כיסא ומַלאו את הכוס, כי מוריס מוכן סוף-סוף לספר את סיפורו. לאורך הערב הוא ירים חמש כוסות לכבודם של חמשת האנשים שהיו כל עולמו. דרך הסיפורים האלה – סיפורים על שמחה ועל אשמה, על אסון שנשמר בסוד ועל אהבה עזה שמעולם לא מצאה את קולה – ייחשפו חייו של אדם אחד בעוצמה ובחדות. קולו שובר הלב והכובש של מוריס האניגן יישאר איתכם הרבה אחרי שהכול נאמר.

השורה התחתונה: אם לשמוע סיפור אירי, אז שלפחות יהיה מלווה בכוסית אחת או שתיים, עם עדיפות מובחנת לוויסקי מקומי.


איטלקית למתחילים – קריסטין הרמל

איטלקית למתחילים – קריסטין הרמל
הוצאת הכורסא \ מאנגלית: ניצה פלד

קט קונלי לא לוקחת סיכונים. היא עובדת כרואת חשבון וגרה במרחק ביטחון ממשפחתה במנהטן. היא גם בת 34, לא נשואה, ובלי שום סיכוי ליחסים רומנטיים באופק. לאחר תקרית משפילה בחתונה של אחותה הצעירה, היא מחליטה להעז ולטוס לרומא בעקבות פרנצ'סקו, הגבר שבו התאהבה שלוש-עשרה שנים קודם לכן בטיול לאיטליה. כשמתברר שפרנצ'סקו שונה מהגבר שזכרה, קט נסחפת לרחובותיה של רומא ללא שום רשת בטחון. בעזרתה של מלצרית אקסצנטרית עם דירה פנויה להשכרה, מסעדן יפה תואר שמכנה אותה "הנסיכה אן", וסודות משפחה שרק רומא תוכל לחשוף, קט מגלה שאפשר למצוא את האושר ברכיבה על וספה דוהרת, אם רק תהיה מוכנה לקחת כמה סיכונים.

השורה התחתונה: אנחנו די משוכנעים שראינו את הסרט הזה מוקרן בערוץ הסרטים של ערוצי זהב לפני למעלה משני עשורים.


איך תהיי מאושרת – אווה וודס

איך תהיי מאושרת – אווה וודס
הוצאת כתר \ מאנגלית: איריס אטיאס

אנני הֶבּדֶן כבר לא יודעת מה מאמלל יותר; לבקר במחלקה הנוירולוגית בבית החולים את אימא שלה, שאפילו לא מזהה אותה, להגיע למשרד האפרורי שבו היא עובדת, או לחזור לדירה המוזנחת שהיא חולקת עם שותף שמשאיר סירים שרופים בכיור וקליפות פיסטוק בין קפלי הספה. עד שפולי מתפרצת לחייה. פולי נחלצת לעזרתה מול פקידה אדישה בבית החולים (למרות שהיא כלל לא ביקשה עזרה), דופקת על דלת דירתה עוד לפני הזריחה (למרות שהיא לא הזמינה אותה) ומגיעה למשרד שלה מצוידת בארוחת צהריים ארוזה ושמיכת פיקניק (איך היא בכלל ידעה היכן היא עובדת?). מהר מאוד מתברר לאנני שפולי הציבה לעצמה אתגר: להפוך את מאה הימים הבאים לימים מאושרים בכל מחיר. ובפעם הראשונה מזה שנים גם אנני חושבת שאפילו אם לא תוכל להתחיל את חייה מחדש, אולי תוכל לצקת לתוכם גם אושר. במאה הימים הבאים מנסות אנני ופולי ביחד ולחוד, עם בני משפחה ועם הסובבים אותן, לעמוד על טיבו של העניין הסבוך הזה שנקרא חיים.

השורה התחתונה: לא הצלחנו לצלוח את המחשבה על קליפות הפיסטוק בספה. הו, הזוועה!


איש הלחישות – אלכס נורת'

איש הלחישות – אלכס נורת'
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: יעל ענבר

אחרי מותה הפתאומי של אשתו, טום קנדי מאמין שהתחלה חדשה תעזור לו ולבנו הצעיר ג'ק להחלים. התחלה חדשה, בית חדש ועיירה חדשה – פֵתֶ'רבֶּנק. אבל לעיירה יש עבר אפל. לפני עשרים שנה רוצח סדרתי בשם פרנק קרטר חטף ורצח חמישה תושבים. עד שנלכד היה הכינוי של קרטר "איש הלחישות", כיוון שנהג לפתות את קורבנותיו בלחישות בסמוך לחלונם בשעת לילה. בדיוק כשטום וג'ק מסיימים להתמקם בביתם החדש, ילד מהעיירה נעלם. אופן היעלמותו דומה להחריד לאופן הפעולה של פרנק קרטר, מה שמצית שמועות על שותף לפשע. כעת הבלשים פיט ויליאמס ואמנדה בק מוכרחים למצוא את הילד לפני שיקרה הנורא מכול, גם אם משמעות הדבר היא שפיט ייאלץ לבקר בכלא את אויבו הגדול ביותר: איש הלחישות. ולפתע ג'ק מתחיל להתנהג משונה. הוא שומע לחישות בחלונו.

השורה התחתונה: איש הלחישות הוא כפי הנראה הסופר-גיבור המאכזב ביותר בעולם של מארוול.


אישה עם כתם לידה – הוֹקַן נֶסֶר

אישה עם כתם לידה – הוֹקַן נֶסֶר
הוצאת הכורסא \ מאנגלית: תומר בן אהרון

בשבת בבוקר נקרא המפקח ואן וטרן לתחנת המשטרה בעקבות דיווח על גופת גבר שנמצאה כשהיא מנוקבת בארבעה כדורי אקדח: שניים בחזה ושניים מתחת לחגורה. הקורבן הוא אדם משעמם בתכלית, והפעילות החשודה היחידה שאלמנתו מדווחת עליה היא שורה של שיחות טלפון מוזרות: שוב ושוב צלצל הטלפון, ומהצד השני של הקו נשמע רק שיר פופ משנות השישים. ייתכן ששירת הסירנה הזאת קשורה גם לרצח זהה שמתרחש חודש לאחר מכן, אבל הקשר האמיתי נותר עלום. ואן וטרן, בעינו הקרה הביקורתית, מתחיל לרדוף אחרי הרוצח ברחבי המדינה, ונאלץ לפלס לו דרך בין רמזים שערורייתיים לטיפים חסרי תועלת.

השורה התחתונה: למי שחסרה לו מנת ספרות המתח השוודית.


אל שולחנו של הזאב – רוזלה פוסטורינו

אל שולחנו של הזאב – רוזלה פוסטורינו
הוצאת ידיעות ספרים \ מאיטלקית: מונה גודאר

גרמניה, 1943: ענייה ובודדה לאחר שהוריה מתו ובעלה עזב למלחמה, מחליטה רוזה סאוור בת ה־26 למצוא מקלט אצל הורי בעלה בכפר, אלא שבוקר אחד מגיעים אנשי אס־אס ומבהירים לה מה תפקידה החדש: להיות טועמת המזון של אדולף היטלר. שלוש פעמים ביום רוזה ותשע נשים נוספות מגיעות למפקדה של היטלר, ל"מאורת הזאב", כדי לטעום מן המזון המיועד לצורר הנאצי לפני שהוא אוכל אותו. הטועמות מתפלגות לשתי קבוצות: הפנאטיות, שרואות עצמן נאמנות להיטלר, ונשים כמו רוזה, שעומדות על כך שאינן נאציות, אף שהן מסכנות את חייהן מדי יום ביומו למען מנהיג המפלגה הנאצית. כשסודות ורגשות טינה מתחילים להתפתח, האחווה הנשית הלא־צפויה הזאת מגיעה לשיאים דרמטיים, וכולן מתחילות להרהר שמא הן נמצאות בצד הלא־נכון של ההיסטוריה.

השורה התחתונה: אנשים טובים בעיני עצמם. איפה מסתתרים היום האנשים שההיסטוריה תשפוט בחומרה?


אַנְרִי דוּשׁמֵן וצלליו – עמנואל בוב

אַנְרִי דוּשׁמֵן וצלליו – עמנואל בוב
אפרסמון – הוצאת ספרים \ מצרפתית: מיכל אסייג

בחור צעיר המשווע לחברה ולאהבה נאסף בפארק על ידי גבר עשיר שמניעיו מפוקפקים. אישה נשואה חוזרת בבוקר מליל אהבים ורוקחת סיפורי בדים כדי לתרץ את היעדרותה. בחור ששערורייה מכתימה את עברו מחליט לחזור אל משפחתו הכפרית ולבקש מחילה, אך נמלך בדעתו על סף הדלת. ואנרי דושמן, שעל שמו נקרא הספר, הוא גיבור בלתי נשכח המגלה שהעושר אינו מביא בהכרח לאושר. שבעת הסיפורים שבקובץ זה רוויים צללים וצלליות. בוב הוא אומן החיים בשוליים ורסיסי מערכות יחסים, המפליא להציג סיפורים אפלים, מתפוררים וחסרי מנוח. הוא מתאר את גיבוריו בקור חסר פניות. הטיפוסים שלו הבאים מכל שכבות החברה, הם אנשים צעירים שלעיתים משותקים מכישלון התשוקה, מורעלים מקנאה או שביש המזל ותחושת הבגידה הם כקללה המתנוססת מעל ראשם. בצלילות חסרת רחמים חולק בוב רשמים עמוקים וכבדים מחייהם של אותם טיפוסים בודדים ומרוסקים רגשית, שעתידם תלוי על חודו של גורל, פעולה לא מוסרית או תאונה.

השורה התחתונה: הוצאת אפרסמון ממשיכה לשמור על קצב הוצאה מרשים לבית הוצאה חדש. כל שנותר לנו הוא לאחל להם בהצלחה.


ארזת לבד – אסף שור

ארזת לבד – אסף שור
הוצאת כתר

אני הולך למות, חשב אלכס. וזה אסון שאיש מלבדי אינו יודע לשער את היקפו. אלכס סובל ממחלה סופנית, ומחליט לסיים את חייו. המוות המתקרב מבדיל אותו בידיעה שקטה מסובביו, החיים כאילו אינם יודעים שיום אחד ימותו. המוות מצווה בדידות ושתיקה, אבל החיים אינם מכבדים את הצו הזה: אהוביו של אלכס משיקים לימיו האחרונים בתערובת של כאב ומבוכה, ודרכו אל המטוס לשווייץ מתפתלת בשביליהם של חיים שיימשכו אחריו. אוהביו אינם יכולים להפר את בדידותו, אבל הם נוגעים בגבולותיה ומשהו בעולמם נרעד. סיפורי חייו נשזרים בחיי אחרים: חברים, אהובות, עוברי אורח ובעלי חיים מזדמנים אחרים. בינתיים סובבים הלוויינים בשמיים. על הקרקע שוקדים פיזיקאים על ניסוי שאפתני, שתוצאותיו יטרפו את כל הסיפורים. ובתווך נקווים החיים טיפה אחר טיפה.

השורה התחתונה: קצת מוות מעולם לא הזיק לאף אחד.


ארצנו הירוקה והנעימה – עאישה מאליק

ארצנו הירוקה והנעימה – עאישה מאליק
הוצאת תמיר וידיעות ספרים \ מאנגלית: תומר בן אהרון

לכל אדם יש מקום שהוא קורא לו בית, אך מי מחליט לאן אתם שייכים? במשך שנים חיו בילאל השאם ואשתו מרים חיים שקטים ונעימים בכפר האנגלי המנומנם אחרית בבל. אבל עכשיו הכול עומד להשתנות. על ערש דווי, אמו של בילאל מושיטה לו את ידה, ובמקום למלמל תפילות פרידה מהעולם היא מטילה עליו משימה: לבנות מסגד בכפר מגוריו. מרים נחרדת לשמע תוכניתו של בילאל. חבריו ושכניו מזדעזעים. קהילת אחרית בבל אחוזת תרעומת, והמצב הולך ומסלים. משאלתה האחרונה של האם חושפת פערים עמוקים בין תושבי הכפר, פערים שבילאל לא העלה על דעתו. עד מהרה נאלץ בילאל לבחור בין זהות לקהילה, בין חברות לאמונה, בין נאמנות לאמו האהובה לבין הערכים המקודשים של המקום שהיה לביתו.

השורה התחתונה: אין דבר שיכול להעיר פרברים מתרדמתם יותר בקלות מקצת מלחמת תרבויות מתובלת בשנאת השונה וקצת גזענות ישנה וטובה.


בית גולדן – סלמאן רושדי

בית גולדן – סלמאן רושדי
הוצאת זמורה \ מאנגלית: ארז אשרוב

אפוס אמריקאי מודרני המתרחש על רקע הנוף של הפוליטיקה והתרבות העכשוויות. ביום השבעתו של ברק אובמה, עובר מיליארדר אניגמטי מארצות ניכר לגור בפנינה האדריכלית של "הגנים" – קהילה סגורה בגריניץ' וילג', ניו יורק. השכונה היא בועה בתוך בועה, והדיירים מסתקרנים מיידית מהשכן החדש האקסצנטרי וממשפחתו. לצד השם הלא סביר שלו, המבטא הבלתי מזוהה וניחוח הסכנה שאין לטעות בו, נירו גולדן מביא עמו את שלושת בניו הבוגרים: פטיה — אגורפוב ואלכוהוליסט, מתבודד מבריק ומיוסר; אפּוּ – אמן רב־תעוזה, טורף־כול מינית ורוחנית, מפורסם ברחבי עשרים גושי בניינים; ודי — בן עשרים ושתיים, התינוק של המשפחה, שצופן סוד נפיץ אפילו מפני עצמו. אין אמא, אין רעיה; לפחות לא עד שווסיליסה, גולה רוסית חלקלקה, לוכדת את נירו בעשור השמיני לחייו והופכת להיות המלכה שלצדו — מלכה המשתוקקת ליורש. המדריך שלנו לעולמם של בני משפחת גולדן הוא השכן שלהם רֶנֶה, קולנוען צעיר שתוך כדי עריכת תחקיר לסרט עליהם, עושה את דרכו בחנופה לתוך ביתם. הילת המסתורין האופפת אותם מושכת אותו להסתבך באופן בלתי נמנע במריבות שלהם, בבגידות שלהם, ולא פחות מכך בפשעים שלהם. בינתיים, כמו בדיחה גרועה, נבל קומיקס מסוים פוצח במסע בחירות וולגרי לנשיאות, שהופך את ניו יורק על פניה.

השורה התחתונה: סלמאן רושדי חוזר בספר נוסף והוא רלוונטי מתמיד (גם בלי איום הפתווה מעל לראשו)


בלילה אני חולמת על שלום – כרמלה מס

בלילה אני חולמת על שלום – כרמלה מס
הוצאת ידיעות ספרים / מהולנדית: סימון סוזן

לקראת יום הולדתה ה-85 שלפה כרמלה מס מהבוידעם צרור ארוז בחבל ישן ובו יומן ושש מחברות. היו אלה יומני השואה שלה, יומנים שעל דבר קיומם לא סיפרה מעולם לאיש. הדפים המצהיבים התגלו כאוצר בלום. היה בהם תיאור בגוף ראשון של חיי היומיום במסתור ובזהות בדויה של נערה מתבגרת בהולנד, נערה שמחה שחיה בצל האימה ולא חדלה להתפלל לימים טובים יותר. קארי אולרייך, הלוא היא כרמלה מס, נולדה בשנת 1926 ברוטרדם והיתה עדה לפרוץ מלחמת העולם השנייה ולכיבוש הולנד בידי הנאצים. את יומנה כתבה בין השנים 1945-1941 מאז היתה בת 15, תחילה בביתה ואחר כך, בצוק העתים, במחבוא אצל בני משפחת זיילמנס שלימים הוכרו כחסידי אומות העולם.

השורה התחתונה: עדות חשובה נוספת על הזוועה שהייתה.


ברקודה לארוחת בוקר – עמליה ארגמן ברנע

ברקודה לארוחת בוקר – עמליה ארגמן ברנע
הוצאת אגם

במפגש מקרי בלב הקאריביים פוגשת אליענה, עיתונאית ישראלית וגרושתו של פוליטיקאי מפורסם, את גארי, רופא אמריקאי שנטש את חיי הבורגנות כדי לחיות על ספינה ולחצות אוקיינוסים. גארי מציע לה את הדרך שלא נבחרה, ואליענה, שבאה מקצה אחר של העולם ושל החיים, לא מחמיצה את מה שהחל כהרפתקה ונמשך במסע לגילוי עצמי, עד להיותה אישה אחרת. אך בעוד גארי ואליענה נאבקים לממש את אהבתם, מתרחש אירוע בלתי צפוי ומטיל אימה, המטלטל את מסעם המשותף ומשליך אותם מן הגאות אל השפל. האם אהבתם תוכל לשרוד? והאם הזמן והגורל המתעתעים גוזלים את השנים, או גם מעניקים לנו את מתנות החיים?

השורה התחתונה: מסוג התקצירים שמשאירים את הקוראים עם השאלה – מה?


גבירה אבודה – וילה קאתר

גבירה אבודה – וילה קאתר
הוצאת הכורסא / מאנגלית: רעות בן יעקב

אי שם במערב ארצות הברית, על גבעה קטנה בעיירה סוויט ווטר, חיים להם קפטן פורסטר המבוגר ואשתו הצעירה מריאן. הוא מחלוצי יישוב המערב, מאנשי החזון שהקימו את מסילות הרכבת מערבה, איש של חלומות אך גם של עקרונות מוסריים חסרי פשרות. והיא אישה מלאת חיים המצליחה להקסים את כל רואיה בהתנהלותה החיננית. ניל הרברט, נער מבני העיירה סוויט ווטר, מתבונן בזוג בהערצה לאורך שנות התבגרותו. הוא לא יכול להימנע מהתאהבות קלה במריאן פורסטר המסמלת עבורו את העולם הגדול, את היופי והעידון, את החלום ואת ערכה של נאמנות. אך הפנטזיות של ניל נהפכות לאכזבות, לחלומות מנופצים ולבוז כאשר האישה הנערצת עלו מתגלה כפחות ממושלמת. עם שקיעת עידן חלוצי המערב האגדיים, מעמדה של מריאן פורסטר הולך ומאבד מחשיבותו. וניל מתבונן בצער כשהיא נסחפת בתהפוכות התקופה.

השורה התחתונה: אכזבות נעורים.


גורל – רפאלה רומניולו

גורל – רפאלה רומניולו
הוצאת כתר \ מאיטלקית: יעל קריצוק

שנת 1901 בפתח. ג'וליה ואניטה, נערות בנות 20, שתי חברות נפש מכפר קטן בצפון איטליה, לוקחות חלק בשביתה העיקשת של הפועלות במפעל המקומי שנמשכת מעל למצופה, ואף גוררת את ג'וליה ואמה לעוני מחפיר. ג'וליה שורדת את הימים בהמתנה לחתונתה עם פִּיטְרוֹ פֶרוֹ אהובה, וחוסכת כל אגורה ליום שבו יעברו לחיות יחד. ביום שאמה של ג'וליה ופועלות נוספות נכנעות למנהלי המפעל, מגלה ג'וליה שגם אניטה חברתה שבה לעבודה וידיה אחוזות בידיו של פיטרוֹ, ארוסה. כאב האכזבה העמוק כובש אותה והיא מחליטה להיעלם. היא לוקחת את כל כספה וקונה בו כרטיס לאנייה המפליגה לארצות-הברית. נודפת צחנה, רזה כסרדין ובהריון מפייטרו, היא מתגלגלת אל חנותו של לִיבֶּרוֹ, נכנסת פנימה ומתעלפת. כאשר היא פוקחת את עיניה, מתחילים חייה מחדש. כעבור 40 שנה, חוזרת ג'וליה לבקר בכפר הולדתה. היא מתוודעת לסיפורם הטראגי של המקום ושל אהוביה שנשארו בו במהלך שתי מלחמות העולם הנוראיות. לכל משפחה גורל משלה, שכמעט ולא מעניק רגעי אושר ונחת לנתיניו.

השורה התחתונה: החברה לא ממש גאונה וגם לא כל כך נאמנה.


דיסאוריינטלית – נֶגאר גָ'וואדי

דיסאוריינטלית – נֶגאר גָ'וואדי
הוצאת חרגול ומודן ספרים / מצרפתית: רמה איילון

קימיה, ילידת טהראן שהיגרה לפריז בגיל עשר, יושבת בחדר ההמתנה במחלקת טיפולי הפוריות בבית חולים פריזאי ומחכה לתורה. תמיד ניסתה לשמור על מרחק ממולדתה וממשפחתה. אבל עכשיו השדים מהעבר לא מרפים עד שתגולל את התמונה המסחררת והצבעונית של משפחת סאדר לדורותיה: מההרמון בן החמישים ושתיים נשים של הסבא-רבא שלה בצפון איראן, התהפוכות הפוליטיות שם, הבריחה, קשיי ההתבגרות בפריז, שיכרון הרוק, והחיוך הקונדסי של בסיסטית בלונדינית.

השורה התחתונה: איראן – לא מה שחשבתם. או שאולי לגמרי כן.


האנסמבל – אייג'ה גייבל

האנסמבל – אייג'ה גייבל
הוצאת סימנים וידיעות ספרים \ מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

הצצה אל העולם הנוקשה והתחרותי של המוזיקה הקלאסית דרך דיוקנם של ארבעה מוזיקאים צעירים שבמערכת היחסים המורכבת בניהם – נשזרות זו בזו שאפתנות, תשוקה ואהבה. הארבעה הם "רביעיית ואן נס" : בריט, צעירה יפה ומופנמת, היא הכנרת השנייה, הנרי, נגן הוויולה, הוא עילוי שהכול בא לו בקלות, הצ'לן הוא דניאל, המבוגר שבחבורה ואדם ספקן וכועס, ג'אנה, הכנרת הראשונה, מובילה את ההרכב. יחד חווים הארבעה כישלון מוחץ והצלחה מטאורית, שיברון לב ונישואים, ניצחונות והפסדים, בגידות ונאמנות מתמשכת, הם קשורים זה לזה בעבותות הקריירה, האמנות שלהם, הסודות שהם נושאים, והבחירה זה בזה שוב ושוב ושוב.

השורה התחתונה: סקס, סמים וברהמס


הארמון האחרון – נורמן אייזן

הארמון האחרון – נורמן אייזן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עידית שורר

כשנורמן אייזן נכנס לגור בבית השגריר בפראג, אותה בירה שאמו נמלטה ממנה לאחר השואה, הוא נדהם לגלות צלבי קרס חבויים מתחת לפריטי הריהוט בביתו החדש. סמלי גרמניה הנאצית הללו היו עדות לכך שאנחנו לא יכולים לברוח מעברנו. מרגע הגילוי נפרש לנגד עינינו סיפורם המרתק ורב-התהפוכות של ארבעה מהאנשים יוצאי הדופן שזכו לקרוא למקום זה "בית". הסיפור שלהם הוא הסיפור של אירופה, על שלל הסערות והטלטלות שעברו על היבשת במאה האחרונה. הארמון משך אליו אנשים אופטימיסטים ורומנטיים: החל בברון אוטו פֵּצֶ'ק, שבנה את הארמון אחרי מלחמת העולם הראשונה כמחווה לעירו האהובה וכביטוי לערכיו; עבור בגנרל הגרמני רודולף טוסאן, שכבש אותו במהלך מלחמת העולם השנייה; לאחריו לורנס סטַיינהַרדט, שגריר ארצות הברית הראשון לאחר המלחמה, שנשלח לפראג כדי לסייע בכינונה של דמוקרטיה ונאבק כדון קישוט לשמור על הארמון – ועל המדינה – מפני ידיים סובייטיות; וכלה בכוכבת הקולנוע הידועה שירלי טמפל, שב-1968היתה עדה לאביב של פראג וכיהנה שם כשגרירה בזמן מהפכת הקטיפה ב-1989.

השורה התחתונה: לפעמים הגיבור האמיתי הוא דווקא הבית.


הבת האובדת – נילי לנדסמן

הבת האובדת – נילי לנדסמן
הוצאת זמורה

היא לא תשוב. זה מה שאמרה יולה לעצמה. זה גם מה שאמרה לאודי, אחיה הגדול והנערץ; לזהר, גיסתה הבלתי נסבלת; לאבנר, אחיה הקטן והסטלן; לשלומקו, אביה הנוקשה והמחוספס. היא לא תשוב. לא אליהם, לא לארץ, לא לקיבוץ. הם יכולים לחשוב שהשתגעה, שהיא בכת, ששטפו לה את המוח. הם יכולים לחסום את חשבון הבנק שלה, לשחד אותה, להתחנן בפניה ולהתעלם ממנה. היא לא תשוב. אבל אז היא חולמת, ובחלומה הגורו שלה שולח אותה הביתה. והנה, היא שבה. אל המלחמות הקטנות, הטינות הקטנוניות, אל איבת העד המגוחכת שנטושה בין שבט הקצנלסונים שלה לחמולת השניאורסונים מהקיבוץ היריב, אל אביה בערוב ימיו. אל חצר המשק. אל הבית. אבל בבית שוכנת דיירת לא צפויה, האב משלח אותה מעל פניו, האחים שקועים בתככי חייהם, והקיבוץ הוא מזמן לא מה שהיה – ואולי מעולם לא היה.

השורה התחתונה: החיים לא קלים בכפר.


הדשא של השכנה – קרין אהרון

הדשא של השכנה – קרין אהרון
הוצאה עצמית

שירי, טלי ורעות הן שכנות טובות בשכונת פרוורים, שחושבות כי הן מכירות היטב זו את זו. הן אינן יודעות כי השנה שבפתח תביא עמה שרשרת אירועים שתטלטל את עולמן ואחריה דבר לא ישוב להיות כפי שהיה. שירי, מתכנתת חרוצה ואם לשלוש בנות, מתמוטטת יום אחד על רצפת משרדה ונאלצת להתמודד עם הפחד הכי גדול שלה; טלי, מנהלת שאפתנית ומצליחה, מנסה להציל את משפחתה מההרפתקאות המסוכנות של בעלה; רעות, מאמנת כושר צעירה ויפה, מקווה סוף-סוף להתחתן עם אבי ילדיה ונחושה לגלות את הסוד שבתו המתבגרת מסתירה מכולם.

השורה התחתונה: השקרים והסודות שמסתתרים מתחת לפני השטח של הפרברים המנומנמים.


הוכחה אדומה – דורון מאירי

הוכחה אדומה – דורון מאירי
הוצאת ידיעות ספרים

ארבע יריות באירוע חטיפת בני ערובה מטלטלות את חייו של סגן מפקד היחידה ללוחמה בטרור, גדעון מגן. הזוגיות שלו עם רונה איתן מתפוררת, ולמורת רוחו היא פותחת בקריירה חדשה ונסחפת לרומן עם גבר מסתורי. גדעון שוקע בדיכאון. כאשר משפחת פשע שהיתה מעורבת בחטיפה פותחת במסע נקמה – קולעת שיחת טלפון אנונימית את גדעון לשרשרת אירועי דמים. האם הוא ורונה יצליחו להחזיר לעצמם את חייהם הקודמים? הוכחה אדומה הוא רומן מתח קצבי ועוצר נשימה המתרחש בירושלים המושלגת.

השורה התחתונה: הכל כאן אמין, מלבד החלק של ירושלים המושלגת, כאילו הייתה סטוקהולם.


הולכים לפגוש את האיש – ג'יימס בולדווין

הולכים לפגוש את האיש – ג'יימס בולדווין
הוצאת ספרית פועלים / מאנגלית: זהר אלמקייס, יואב רוזן

"סיפוריו של ג'יימס בולדווין, מגדולי הסופרים האמריקנים, התפרסמו במהלך שנות החמישים והשישים של המאה ה־20. בסיפורים אלה, בין שהם מתרחשים בעיר התוססת ובין שבאווירה כפרית־דתית, היטיב בולדווין להעמיד תשוקות גדולות, אהבה ואנושיות אל מול ולצד יחסי כוח, אלימות וגזענות. הולכים לפגוש את האיש הוא קובץ סיפורים היחיד של בולדווין. זהו קובץ בועט וצלול, ממיטב יצירתו. הספר ראה אור בשנת 1965 ומתורגם כעת לראשונה לעברית." ציטוט מכריכתו האחורית של הספר.

השורה התחתונה: ומה בסיפורים האלה? למה שיספרו לנו בתקציר? מספיק שיספרו לנו שג'יימס בולדווין הוא מגדולי הסופרים האמריקנים ושאנחנו הקוראים חייבים לקרוא את הפרוזה שלו.


החיה בבטן – ערן צור

החיה בבטן – ערן צור
הוצאת כנרת-זמורה

רומן העוקב אחר התפתחותו וגלגוליו של אמן וגיבור תרבות ישראלי, מרגע הגעתו מהפריפריה לתל-אביב ועד הרגע שבשורה קשה נוחתת עליו ומסכסכת את עולמו. ערן צור, אחד מעמודי התווך של מוסיקת הרוק בישראל, קנה לו שם ככותב שירים וכמבצע בעל גוון ייחודי, אקסצנטרי ופרובוקטיבי. ברומן החדש שלו הוא פותח צוהר לקשרים הסבוכים שבין מיניות, או ליתר דיוק, כפייתיות מינית, המתבטאת בטקסים ביזאריים, לבין השראה, כתיבה והופעה בפני קהל. בה בעת הוא מכניס אותנו למעגל הסחרחר של האמן, השבוי בין פרקי ההתאהבות המופרזת שלו בעצמו לבין המצבים שבהם הוא מתבוסס בבחילה ובתיעוב עצמי. ערן צור משרטט את דיוקן האמן הטוטלי שלו תוך כדי הליכה ברחובותיה האחוריים של תל-אביב – תל אביב תחתית, על כמה מטיפוסיה האבודים, המהווה רקע מושלם לסיפור האפל שלו.

השורה התחתונה: תל אביב נואר נואר נואר


הטירה – פרנץ קפקא

הטירה – פרנץ קפקא
הוצאת אחוזת בית / מגרמנית: נילי מירסקי | רן הכהן

הרומן "הטירה", מאת פרנץ קפקא, מגולל את סיפורו של ק', אשר מגיע אל כפר השוכן בתחומה של טירה כדי לשמש בו כמודד קרקעות. שוב ושוב מנסה ק' להבקיע לו דרך אל הטירה ולקבל אישור והכרה במעמדו, אולם לשווא: אף שהשתדלויותיו ומאמציו גוברים, לא עולה בידו להשיג את מבוקשו, וככל שנפרשים תיאורי ניסיונותיו – כך מתרקמת תמונת עולמו הזר והבלתי מובן של הרומן, תמונה המושתתת, עם זאת, על היגיון חמור מאין כמותו.

השורה התחתונה: זהו הספר האחרון פרי תרגומה של אחת מבכירות המתרגמות בישראל, נילי מירסקי, שהלכה לעולמה במהלך העבודה על הספר.


היסטוריה של אלימות – אדואר לואי

היסטוריה של אלימות – אדואר לואי
הוצאת עם עובד \ מצרפתית: רמה איילון

"פגשתי את רֶדָה בערב חג המולד. חזרתי הביתה אחרי ארוחת ערב עם חברים בארבע לפנות בוקר בערך. הוא ניגש אליי ברחוב ולבסוף הזמנתי אותו לעלות אלי. בילינו את שארית הלילה יחד, דיברנו, צחקנו. לקראת שש הוא שלף אקדח ואמר שהוא עומד להרוג אותי. הוא השפיל אותי, חנק אותי, אנס אותי." חודשים אחדים אחרי התקיפה הזאת מספר עליה אדואר לואי לאחותו לפרטי פרטים, ושומע אותה מספרת אותו בשפתה שלה לבעלה. שתי הגרסאות של תיאור התקיפה והניסיון של שני המסַפּרים להתמודד עם האירוע ועם הטראומה שבאה בעקבותיו, משתלבים אלה באלה ומרכיבים יחד יצירה ספרותית מרתקת. לואי חוזר בספר זה אל האלימות, אלימות שהופנתה כלפיו אך גם אלימות בשדה רחב יותר, משפחתי, חברתי, לשוני. הוא מערער על מושגים בסיסיים כמו אמת ושקר בספרות אוטוביוגרפית ושואל על עצם האפשרות להתמודד עם המציאות באמצעותה.

השורה התחתונה: אם לא מספיקה לכם האלימות שבעולם האמיתי.


הלב תמיד זוכר – יאן-פיליפ סנדקר

הלב תמיד זוכר – יאן-פיליפ סנדקר
הוצאת הכורסא / מגרמנית: יוסיפיה סימון

בעיירה קטנה בבורמה בשם קאלאו, חי בו-בו הצעיר עם דודו או-בה. לבו-בו יש כשרון יוצא דופן: הוא יכול להביט בעיניו של אדם, לשמוע את מחשבותיו ולהבין ללבו. הוא אינו זוכר את אמו, אותה לא פגש שנים ארוכות, בעוד את אביו הוא פוגש אחת לשנה. מה הסיבה שאמו שומרת ממנו מרחק? אומרים לו שהיא חולה אבל הוא לא מבין מדוע אינו יכול להיות לצדה. יום אחד מתחיל או-בה לגולל באזניו את סיפור אהבתם של אביו ואמו. אהבה גדולה אשר צומחת בצילה של מערבולת אירועים פוליטיים הרי גורל, וטומנת בתוכה את זרעי עתידו של בו-בו. בעקבות הסיפור מחליט בו-בו לצאת לחפש את הוריו בעיר הגדולה – הוא משוכנע שיוכל לרפא את אמו ממחלתה המסתורית ולאחד את משפחתו.

השורה התחתונה: כמו הים, כמו לב הים, ליבו של קאלאו – סוער בו. הוא יורד לחוף, יורד לחוף, מביט למרחק, כי אימו שלו שם במרחקים והלב – הוא רוצה אל אמא.


המושבעים – סטיב קוואנו

המושבעים – סטיב קוואנו
הוצאת ידיעות ספרים / אנגלית: ניצן לפידות

הרצח היה החלק הקל, המהלך הראשון בלבד. ג'ושוע קיין התכונן לרגע הזה כל חייו. הוא כבר עשה את זה בעבר, אבל הפעם זאת היתה המכה הגדולה. משפט הרצח של המאה. וקיין היה מוכן להרוג בשביל כרטיס לשורה הראשונה. אבל מישהו עלה על עקבותיו. מישהו שחושד שהרוצח אינו האדם העומד לדין. קיין יודע שאין לו הרבה זמן – הוא חייב להשיג הרשעה בלי להתגלות. והוא גם יודע שהדרך היחידה להבטיח הרשעה היא לשבת על ספסל המושבעים.

השורה התחתונה: בסולם של אחד עד טראש מוחלט, הספר הזה נראה כמו מועמד למקום טוב באמצע.


המשורר והחשפנית – אלי שמואלי

המשורר והחשפנית – אלי שמואלי
הוצאת עם עובד

בין עבודה מזדמנת אחת לאחרת, כולן בתנאים לא תנאים, יהושע חולם להיות יום אחד משורר מפורסם; כזה שמדברים עליו, מראיינים אותו, עושים סרטים על חייו. בינתיים, בדירה קטנה שהוא מתקשה לשלם עליה, הוא מקליד בלילות את שיריו במכונת כתיבה עתיקה (את המחשב הוא מדליק רק כדי לצפות בפורנו), ובימים הוא מתכנן מה יעשה במקדמה העצומה שיזכה בה עוד לפני התהילה. הוא מחליף עבודות, חורק שיניים במהלכן וחולם בו בזמן. כדי שספר שיריו יראה אור יעשה הכול, אלא אם כן מצפונו יעצור אותו. אבל מה קורה לו כשהוא פוגש רקדנית חושנית שמתפרנסת ממופעי חשפנות באירועים פרטיים? האם היא תסיט אותו מדרכו או להפך, תעזור לו לממש את חלומו הגדול?

השורה התחתונה: מצד אחד, יעיד הלוגו של האתר והקעקוע על זרועו הימנית של כותב שורות אלה על החיבה שלו למכונות כתיבה, מצד שני – מה?


המשחק ממשיך – סמנתה יאנג

המשחק ממשיך – סמנתה יאנג
הוצאת כנרת, זמורה \ אנגלית: כפיר לוי

נורה אובריאן רדפה אחר חלומה מאינדיאנה עד סקוטלנד, בטוחה שזה הדבר הנכון לעשות. אך שלוש שנים לאחר מכן היא מוצאת את עצמה לבדה בארצה החדשה, חסרת כול ואכולת אשמה וחרטה. עד שאיידן לנוקס נכנס לחייה. לכאורה, אין שום דבר מקשר בין נורה לבין הסקוטי הסקסי, המבוגר והמנוסה הזה, מפיק בינלאומי. אבל איכשהו הם מוצאים זה בזרועות זו את הצחוק והתשוקה, את הכוחות להמשיך לחיות על אף אובדני העבר. אך כאשר הגורל מתאכזר שוב לאיידן, הוא נעלם. נורה, שבורת לב, מחליטה להילחם על החלום שלה. היא מצליחה לבנות לעצמה קריירת משחק ולחזור ללימודים. סוף־סוף חייה הם בדיוק כפי שחלמה שיהיו. אלא שאז איידן חוזר. מלא שנאה מרה לנורה. ומתעקש לצאת נגדה למלחמה. לנורה אין שמץ של מושג מדוע.

השורה התחתונה: האם מדובר בעוד ספר מתת הסוגה הארוטית שתוקפת את מדפי הספרים בשנים האחרונות? כי עיצוב הכריכה שלו בהחלט מכוון לשם.


הנוסעת האחרונה טל ניצן

הנוסעת האחרונה טל ניצן
עם עובד

לאחר ילדות מצולקת מנטישה רגשית של הוריה ונעורים מלאי הרס עצמי, נינה חיה לבדה בכרך התל-אביבי, ומתפרנסת משליחויות על אופניים וגם משליחויות אחרות, מפוקפקות יותר. "אמא חייבת לאהוב את הילדה שלה, לא חשוב מה. זה חוק טבע, על זה נשען הכול, אֶת הילדה הכי רעה ומעוקמת צריך לאהוב, ואם זה משתבש הכול משתבש", היא חושבת בזעם אין אונים כשהמאמץ לחולל תפנית בחייה נדמה גדול מכוחותיה. בשובה מאחת הנסיעות הכרוכות בעיסוקה החדש, פונה אליה בחורה בנתב"ג ומבקשת להתקשר מהטלפון שלה. ההיענות של נינה תסבך את חייה מעל לכל שיעור ותאלץ אותה להתעמת עם רוע גדול ומסוכן מכל מה שחוותה עד כה, ולפרושׂ חסות על נפש אחרת, בעודה נאבקת לשקם את נפשה שלה.

השורה התחתונה: בקיצור, אל תתנו לאף אחד להתקשר מהטלפון שלכם.


העדויות – מרגרט אטווד

העדויות – מרגרט אטווד
הוצאת מחברות לספרות \ אנגלית: קטיה בנוביץ׳

זמננו המשותף הולך ומתקצר, קוראים יקרים שלי. ייתכן שתראו בדפים שלי תיבת אוצר שברירית, שיש לפתוח בזהירות רבה. ייתכן שתקרעו אותם או תשרפו אותם: זהו גורלן של מילים לעיתים קרובות. אתם אוחזים בידיכם כלי נשק מסוכן, עמוס סודות של שלוש נשים מגלעד. הן מסכנות את חייהן למענכם. למען כולנו. לפני שתיכנסו לעולמן, ייתכן שתרצו להתחמש ברעיונות הבאים: ידע הוא כוח. ההיסטוריה אינה חוזרת על עצמה, אבל היא מתחרזת.

השורה התחתונה: 35 אחרי פרסומו של הרומן הדיסטופי עוכר השלווה "סיפורה של שפחה", ובעזרת הרוח הגבית שמעניקה סדרת הטלוויזיה המצליחה המבוססת עליו, מרגרט אטווד מגישה לנו את המשכו של הסיפור, המובא הפעם בכמה קולות שונים.


הצילו – מריאן פאואר

הצילו – מריאן פאואר
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

מריאן פאואר – בת 36, לא רזה, ולבד – מכורה לספרי עזרה עצמית. במשך שנים היא ריפדה את מדפי הספרים שלה בעותקים בלויים שלהם, שמבטיחים את הדרך לחיים טובים ומאושרים. ועדיין יום אחד היא מתעוררת לתובנה, שבין החיים שהיא חיה לבין החיים שהיא חולמת עליהם משתרע אוקיאנוס. אז היא מפשילה שרוולים. משהו חייב להשתנות. הגיע הזמן לברר סופית אם החיים המושלמים שחומקים ממנה – חיים בלי חובות, חרדות, הנגאובר או מרתונים של נטפליקס, חיים שבהם היא מדלגת בחדווה ברחבי העיר עם גבר יפה תואר בסוודר קשמיר – טמונים בספרים האלה. היא נודרת אם כך במשך שנה לבחון ספר אחד בחודש, להיצמד לכל מילה, כל הדרך הוודאית עד למריאן המושלמת. גם אם פירוש הדבר לדגמן בעירום, להעלות קטע סטנד אפ, להציע דייט לזר או לאבד שליטה. כשהשנה הזאת הופכת לרכבת הרים מסחררת, כשכל מה שהיא הכירה מתהפך על פיו, היא מוצאת את עצמה מתעמתת עם שאלה חדשה: ספרי עזרה עצמית יכולים לשנות את חייך, אבל האם לטובה?

השורה התחתונה: התשובה היא, למקרה שתהיתם, לא. ספרי עזרה עצמית מעולם לא עזרו לאף אחד.


השחור והכסף – פאולו ג`ורדנו

השחור והכסף – פאולו ג`ורדנו
הוצאת כתר \ מאיטלקית: יערית טאובר

נורה ובעלה, זוג צעיר וחסר ניסיון שממתין להולדת ילדו הראשון, שוכרים מבעוד מועד את שירותיה של הגברת א' שתטפל בעבודות הבית ובתינוק שייוולד. מרגע שהיא מתחילה בעבודתה, אישיותה היציבה והבוטחת מנווטת את ענייני הבית ונוסכת בבני הזוג את הביטחון שהם כה משוועים אליו. מבחינתם, מבטה הוא זה המאשרר את המשימה היומיומית של הזוגיות והקמת המשפחה שאליה נרתמו. אלא שגברת א' עוזבת את משמרתה בשל מצבה הבריאותי, ובני הזוג נאלצים להתמודד עם הריק שנפער בחייהם.

השורה התחתונה: באמת קשה מאוד למצוא עזרה טובה בימינו, אבל קצת פרופורציות, חברים.


ולא כפי שפורסם – יואב שפיר בירן

ולא כפי שפורסם – יואב שפיר בירן
הוצאת כנרת, זמורה

רגע לפני פרישה מעבודתו כפקח בשמורת החולה, נדרש יחיאל מגד להתעמת מחדש עם כל מה שידוע לו על אביו. סימני שאלה חדשים מרחפים מעל נסיבות העדרו של האב בגבול סוריה, כשיחיאל היה תינוק. הניסיון לפענח את תעלומת היעלמו של האב מאלץ את יחיאל לבחון את יחסיו עם ארבע הנשים החשובות בחייו. אמו, שחסכה ממנו מידע מכריע, גרושתו שאותה הוא עדיין מנסה להרשים, בת זוגו הבלתי שגרתית, ובפרט בתו, סמדר, גיבורת המשנה של הספר, שהקשר בינו ובינה עובר מהפך. ולא כפי שפורסם, הרומן הראשון של יואב שפיר בירן, הוא רומן משפחתי מפתיע בבשלותו, בקצב המדויק שלו, בהומור העדין המלווה את הדמויות במעשיהן ובשגגות שלהן.

השורה התחתונה: המון סופרלטיבים עצמיים שופעים מהתקציר הזה. סימן טוב או רע? תחליטו אתם.


ואנחנו היינו עוד ילדות – גליה הראל דור

ואנחנו היינו עוד ילדות – גליה הראל דור
הוצאת כנרת, זמורה

איילת, אוסי ואלונה היו החברות הכי טובות מהיום הראשון של כיתה א' ועד אחרי י״ב. אחרי עשרים שנה של נתק, כשהן כבר בנות ארבעים, איילת מצטרפת לאוסי למסע חיפוש חוצה יבשות כדי למצוא את אלונה, אבל גם תשובה לשאלה מה בעצם קרה לפני עשרים שנה ולְמָה בדיוק היא כל כך מתגעגעת. ואנחנו היינו עוד ילדות הוא רומן סוחף וקולח, בו גליה הראל דור חוזרת לשנות נעוריה ברעננה של שנות השמונים, ומצליחה ברגישות, בכנות ובלא מעט הומור לשפוך אור על אחד מהנושאים המרתקים והמורכבים ביותר — חברות בין נשים — על עוצמתה, אכזריותה והנחמה שהיא מעניקה.

השורה התחתונה: אין נוסטלגיה מתוקה יותר מהנוסטלגיה לשנות השמונים.


ופלים לימון – יהודה גזבר

ופלים לימון – יהודה גזבר
הוצאת ידיעות ספרים

המקום שבו למד אהרון שנתיים לפני הצבא היה ישיבה ככל הישיבות. כיוון שכך, לא היו בה בנות כלל ועיקר ובמקומן היו אלוהים ואנשים שמאוהבים בו, אלא שהוא, כדרכו של אלוהים, לא שם לבו אליהם. ומה לעשות שגם בדייטים מצא אהרון שהוא יוצא עם בחורות שמאוהבות באלוהים. וכל הזמן חשב שהוא צריך איזו בחורה שאפשר לדבר איתה וזה הכול, לא צריך שום דבר, לא צריך מישהי שמפחדת מהמוות ולא מישהי שמחפשת בספרים כמו הרב קוק או ר' נחמן מברסלב ולא מישהי שקוראת שירים עצובים מאוד בספרים קטנים שהיא מניחה ליד המיטה לפני שהיא מורידה את המשקפיים. ליאת מתלבטת עם מי לעשן את הג'וינטים שקיבלה במתנה; יניב מתבקש לבצע קסם מטריד, אך עסוק יותר בבעיות עם ועד הבית; דפנה מתבקשת לוותר על מיטת ילדותה; הדס יודעת שהנסים שהיא מחוללת מאיימים לרסק את נישואיה הנינוחים; שמואל ואברם אינם יודעים היכן יניחו עציר אריתראי פצוע; מרים תוהה מה יחשבו אלוהים ואהרון, בעלה המנוח, על האפשרות שתמצא אהבה חדשה לעת זקנה; והרב בני יוצא להרפתקה בלשית. כל אלה ואחרים, גיבורי ופלים לימון, אוסף סיפוריו של יהודה גזבר-פניגשטיין, מיטלטלים בין תביעותיו העיקשות של הגוף לכמיהותיה הדקות של הנפש.

השורה התחתונה: המגזר הדתי כמרקחה.


זקופים - גברים מדברים מיניות – יוסי אשור

זקופים – גברים מדברים מיניות – יוסי אשור
הוצאת אריה ניר ומודן ספרים

זקופים מביא את קולם של גברים במסעם לגילוי המיניות, בשלבים השונים של החיים, גם בתוך מעשה האהבה וגם מחוץ לו. הספר חושף אותנו לראשונה לעולמם המיני של גברים, ומעניק לנו את המפתח לקודש הקודשים שלהם – מקום שיש בו אשמה, בושה ופחד, לצד תשוקה, עוצמה ועונג. בספר 28 מונולוגים של גברים שמדברים על המיניות שלהם. הגברים הם ישראלים, במגוון רחב של גילים, רקעים ומצבי חיים. זקופים מתאר מיניות כפי שגברים תופסים אותה, במילים שלהם, בצורה ברורה וכנה, בלי גאווה ובלי מבוכה. זהו ספרו הראשון של יוסי אשור, מרצה ומנחה קבוצות למיניות גברית. זהו ספרו הראשון.

השורה התחתונה: באופן מפתיע, שני ספרים ובהם מונולוגים של גברים המתייחסים למיניות שלהם יצאו במהלך החודש האחרון. המדור לא יודע איך להסביר את צירוף המקרים.


ירח – דורי פינטו

ירח – דורי פינטו
הוצאת עם עובד

שיגורה של אפולו 11 לירח מאיר הרחק משם בשכונה אחת בירושלים עורב אחד וחמישה בני אדם, שלכאורה אין קשר ביניהם: שרלי, ילד רגיש בן שבע, שהתייתם מאביו; בת', מורה צעירה לאנגלית שאביה מתעקש שתחזור הביתה לקנדה כי הודאג מתמונה שלה שגילה בעיתון; חיים צמח, שחי לבדו בחדר על גג וזה עתה יצא לגמלאות; סעיד, פועל פינוי אשפה צועני; וברוך, עובד קונדיטוריה קטוע אגודל. במרחב גאוגרפי לא גדול, וביום אחד, מזריחה עד שקיעה, מצליח דורי פינטו להפיח חיים בכל אחד ואחד מהם על אישיותו החד-פעמית, וגם להאיר דרכם את התקופה ההיא, שמעולם לא הייתה כמוה – עוד זמן קצר יציב אדם ראשון את רגלו על הירח, ואילו כאן על הארץ, נתונים לכוח הכבידה, חיים יחידים את חייהם האלמוניים, הפעוטים, היקרים כל כך.

השורה התחתונה: סוגה עלית. לחובבי הז'אנר.


יש סוד לזמן – קיט דה ואל

יש סוד לזמן – קיט דה ואל
הוצאת אריה ניר ומודן ספרים \ מאנגלית: שי סנדיק

מונה היא צעירה אירית שיוצאת לחיים עצמאיים בברמינגהם של שנות השבעים. היא מתחילה עבודה חדשה ומתגוררת בחדר משלה בפנסיון לנשים. בערב הראשון שלה בעיר היא פוגשת את ויליאם, בחור אירי מקסים עם חיוך שובה לב ועיניים טובות. רומן סוער נרקם ביניהם ומוביל לנישואים – אך כעבור זמן קצר אסון פתאומי מכה בהם וכופה עליהם פרידה. ועכשיו, עשרות שנים לאחר מכן, מונה היא אמנית שיוצרת בובות יפהפיות בעיר חוף ישנונית באנגליה. כל בובה מיוחדת. לכל בובה יש שם. פעם אחר פעם, נכנסות לחנות של מונה נשים מהוססות ומוסרות לה פרטים כדי שתוכל ליצור עבורן בובות שיביאו מזור לכאבן, שיפיחו בהן תקווה ונחמה. כי עבור מונה, לכל בובה יש משמעות נסתרת שקשורה לעבר שמעולם לא הצליחה להשלים איתו.

השורה התחתונה: בובה של ספר.


כאן לא בית קפה – ג׳קי לוי

כאן לא בית קפה – ג׳קי לוי
הוצאת זמורה

תשאלו, מה כבר יכול לקרות בבית כנסת? ובכן, מה לא. המקום: חדר קטן ומחומם מדי. ההתרחשות: ג'קי לוי וחבר משחקים שש־בש. שתיקה ארוכה. הקוביות משתקשקות. פתאום החבר שואל, "נניח שהיית מקבל מדור בעיתון, על מה היית רוצה לכתוב?" וג'קי, בלי להזיז את המבט מהלוח, עונה, "ביקורת בתי כנסת, כמובן." זמן קצר מרגע הולדת הרעיון כבר יצא ג'קי לוי לשליחות עיתונאית שכמותה לא היתה לפני כן, וגם אחרי כן לא כל כך. במשך שש שנים הוא ביקר במאות בתי כנסת בארץ (וגם בכמה מחוץ לה), חיווה את דעתו על שפע של חוויות תפילה וקהילה, שזר את רשמיו לסיפורים שסיפר במופעים המצליחים שלו ברחבי המדינה, והוכיח שמעטים האנשים שיודעים להתבונן בעולם הייחודי של בית התפילה היהודי כמוהו. בעשרת הסיפורים בקובץ הזה יוצא ג'קי לוי שוב אל מסעות בתי הכנסת שלו, אבל הפעם הוא מרחיב את המעגלים סביבם וגם מפליג בהם אל מחוזות הבדיון והדמיון.

השורה התחתונה: המגזר ממשיך להיות כמרקחה.


כיס אוויר – דיוויד סאלאי

כיס אוויר – דיוויד סאלאי
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

רומן וירטואוזי מאת המועמד לפרס מאן בוקר, דייוויד סאלאי, על אודות שנים-עשר אנשים, זרים ברובם, וההשלכות המפתיעות שיש למעשיו של כל אחד מהם על חייו של האחר בשעה שהם חולפים זה על פני זה בנתיבי טיסה מסביב לעולם. אישה פותחת בשיחה עם גבר שיושב לידה במטוס אחרי כיס אוויר. הוא בדרכו חזרה הביתה, שם יקבל חדשות מטלטלות שישפיעו גם על זר נוסף, טייס נסער העושה את דרכו אל יבשת אחרת ומחפש נחמה אצל עיתונאית שהוא פוגש באותו הלילה. גם חייה שלה ישתנו בטרם תצא לשדה התעופה למשימה שעתידה להשפיע על חיים נוספים. גיבוריו של כיס אוויר מקיפים את העולם בשתים-עשרה טיסות שונות: מלונדון למדריד, מדקר לסאו פאולו, לטורונטו, לדלהי, לדוחא, בדרכם לפגוש מאהבים או אחים מנוכרים, הורים מזדקנים, נכדים חדשים, או אף אחד. וביודעין או שלא ביודעין, ישפיעו זה על חייו של זה.

השורה התחתונה: תמונות קצרות.


כרצונך – מיכל חזון

כרצונך – מיכל חזון
הוצאת ידיעות ספרים

אדי בלום, פרופסור לאנתרופולוגיה מאוניברסיטת בר אילן, אב לשניים שהתגרש לאחרונה, מחפש דרכים לשבור את השגרה. באתר היכרויות לצורכי סקס הוא פוגש פאם פאטאל יפהפייה ומסתורית המציגה עצמה כ"מלכה אמיתית, שווה ואינטליגנטית, שמעוניינת בעבד מסור עד כלות". מכאן המדרון חלקלק והדרך להתרסקות קצרה, וחייו של בלום, שנופל ברשתה של המלכה, קורסים. ד"ר יאיר גאון, פסיכיאטר המתמחה בטיפול בהתמכרויות, ירושלמי מסורתי שנשוי באושר, נכנס לתמונה במטרה לחלץ את פרופ' בלום מן התהום שאליה נקלע. בתוך חדר הטיפולים, בין ארבעה קירות ובארבע עיניים, חושף בפניו בלום, טיפין-טיפין, חלק מהסיבות שהובילו אותו להתמכרות האובססיבית והפכו את חייו לרכבת הרים שדוהרת אל האבדון. האם יצליח ד"ר גאון לחלץ את פרופ' בלום ממצבו?

השורה התחתונה: האם הוא רוצה שד"ר גאון יחלץ אותו ממצבו?


לא הכול בר חלוף – מדלן טיין

לא הכול בר חלוף – מדלן טיין
הוצאת עם עובד \ תרגם מאנגלית: אברהם יבין

אהבה גדולה של בעל החלומות לזמרת הנודדת, עומדת למבחן כאשר המשטר הסיני גוזר על זוג האוהבים מאסר בשני קצות הארץ; אהבתה של ג'ולי, הבת שלהם, לכינור היא הדבר היחיד השומר עליה; ואילו דודנה שורף את כל יצירותיו כדי לחמוק מעונש על בגידה ומגלה שאהבתו ליצירה חזקה ממנו. זהו רומן אמיץ ויוצא דופן, שנכתב בידי בת למהגרים סיניים על תלאות משפחתה בסין בתקופת 'הצעד הגדול קדימה' וההפיכה הקומוניסטית בסין. הרומן הוא בו בעת כתב אישום חריף כנגד השלטון האדום – ששפתו ושיטותיו מתוארות בספר בפירוט עמוק – ושיר הלל לאזרחי סין ששמרו על תרבותם, אמנותם ואהבותיהם במהלך שלוש מהפכות עקובות מדם.

השורה התחתונה: אין מהפכות שקטות.


לבן קטלני – רוברט גלבריית

לבן קטלני – רוברט גלבריית
הוצאת ספרי עליית הגג \ מאנגלית: אמיר צוקרמן

בילי, צעיר מעורער בנפשו, מופיע במשרד החקירות של הבלש הפרטי קורמורן סטרייק, ומבקש את עזרתו בחקירה של פשע שהוא חושב שהיה עֵד לו בילדותו. הסיפור של בילי מערער את שלוותו של סטרייק. אם כי ברור שהוא נתון במצוקה נפשית, ולא מצליח להיזכר בפרטים של ממש, הכּנוּת שלו נוגעת ללב. אבל עוד לפני שסטרייק מספיק לשאול אותו שאלות נוספות, בילי נמלט בבהלה מהמשרד שלו. בניסיון לברר את האמת פותחים סטרייק ורובין אֵלָקוֹט – מי שהיתה העוזרת שלו ועכשיו היא שותפה במשרד החקירות – בחקירה מפותלת שלוקחת אותם אל סמטאות אפלוליות בפרוורי לונדון, אל בית תפילה סודי בתוככי בניין הפרלמנט, ואל בית אחוזה אפוף סודות אפלים. ובעוד סטרייק תועה במבוך החקירה, חייו רחוקים מלהתנהל על מי מנוחות: בגלל המוניטין החדשים שיצאו לו כבלש פרטי מהולל, הוא לא יכול יותר לפעול מאחורי הקלעים כפי שנהג לעשות. גם יחסיו עם רובין עדינים ומורכבים יותר מתמיד.

השורה התחתונה: בדיוק השבוע התבשרנו על תאריך צאתו של הספר החמישי בסדרת קורמורן סטרייק הנפלאה, והנה התרגום לספר הרביעי בסדרה מגיע סוף סוף לחנויות. בקרוב ביקורת על התרגום החדש כאן באתר, אבל בינתיים תוכלו לקרוא על הספר כאן.


לפני שתלך – קלייר סווטמן

לפני שתלך – קלייר סווטמן
הוצאת כתר

מה היית עושה אחרת – אם מישהו היה אומר לך שזו הפעם האחרונה שלכם יחד? זואי ואד מכירים כבר כמעט עשרים שנה. הם היו שותפים לדירה, ידידים, התנשקו פעם אחת ואז התרחקו, עד שבסופו של דבר הם מצאו את דרכם זה אל זה. היום הם סוף סוף יחד, והם יודעים שככה זה אמור להיות. אבל גם אם מצאת את אהבת חייך, תמיד ישנם החיים עצמם. אד וזואי מנסים להיכנס להיריון ולא מצליחים, וזואי בכלל מעדיפה להתרכז בקריירה שלה וזהו, אבל לא מצליחה להגיד זאת לאד. הם פשוט לא מצליחים לדבר זה עם זה בלי לריב, וגם באותו הבוקר, כשאד יוצא לעבודה, זואי בקושי אומרת לו שלום. ואז, כמה שעות לאחר מכן, הבוסית של זואי מוסרת לה את הבשורה המרה: אד נהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניו בדרך לעבודה. זואי נותרת לבדה, מדוכאת ומלאת חרטות – מה יכלה לעשות אחרת? בעקבות תאונה מפתיעה, זואי מוצאת את עצמה שוב ביום שבו הם נפגשו לראשונה – והפעם היא נחושה לא לעשות טעויות. זואי חוזרת אל נקודות זמן משמעותיות בחייה עם אד, ומנסה להחליט את ההחלטות הנכונות, וכך לשנות את מערכת יחסיהם ואת גורלם המשותף. האם תצליח?

השורה התחתונה: לקום אתמול בבוקר.


מדרגות איסטנבול – טיאגו סלזר

מדרגות איסטנבול – טיאגו סלזר
הוצאת כנרת, זמורה \ מפורטוגזית: ארז וולק

איסטנבול, צומת העולמות. גרם מדרגות מוזר צד את תשומת ליבו של סופר צעיר ומוליך אותו להתחקות אחר סיפורם של האנשים שהקימו אותו – משפחת קמונדו היהודית, שנודעה בכינוי "משפחת רוטשילד של המזרח". בני משפחת הנדבנים המהוללת היו היהודים העשירים ביותר באימפריה העות׳מאנית, בנקאים לסולטן, מייסדי בתי ספר חדשניים ופטרוני האמנויות. מוזיאון נסים דה קמונדו, על שם בן המשפחה שנהרג במלחמת העולם הראשונה, מפאר עד ימינו את בירת צרפת. ולמרות זאת, למרות כל כוחה של המשפחה, מעטים מכירים את סיפורה, שכן השושלת וההון נגדעו באחת במחנה ההשמדה אושוויץ.

השורה התחתונה: יזכור.


מוח של רוצח – מייק עומר

מוח של רוצח – מייק עומר
הוצאת כנרת, זמורה \ מאנגלית: שאול לוין

שלוש נשים בשיקגו מתגלות לאחר שנחנקו, נחנטו והוצבו לראווה, כאילו הן עדיין בחיים, ופסיכולוגית הזיהוי הפלילי זואי בנטלי מוזעקת לסייע בחקירה. מהר מאוד מגלים זואי והשותף החדש שלה, טייטום גריי, שהם הפכים מוחלטים: היא יסודית, נחושה וממוקדת, ואילו הוא זחוח וחסר כבוד לכללים. לא בדיוק התחלה ברגל ימין לצוות שאמור לצלול לתודעתו החולנית של רוצח סדרתי, שאם לא ייעצר – ימשיך במסע ההרג שלו. אבל כשתוכנן של שלוש מעטפות מוסתרות חושף קשר מצמרר לרציחות שהתבצעו בילדותה של זואי, היא הופכת מציידת לניצודה, והעבר מאיים לרדוף אותה.

השורה התחתונה: הספרות הפופולרית הפכה זה מכבר את הרוצח הסדרתי לסוג של גיבור. אולי הגיע הזמן להוריד הילוך.


מי שהייתי פעם – טרייסי גרביס גרייבס

מי שהייתי פעם – טרייסי גרביס גרייבס
הוצאת כנרת, זמורה \ מאנגלית: קטיה בנוביץ׳

אניקה רוז לומדת ספרות אנגלית באוניברסיטת אילינוי. מפגשים חברתיים מעוררים בה חרדה, והתנהגויות אנושיות מבלבלות אותה. היא מעדיפה להיות לבד, בחברת ספרים, או לשחק שחמט – עולם שהסדר והמשמעת שולטים בו. כשג'ונתן הופמן מצטרף למועדון השחמט של אניקה הביישנית והמוזרה, הוא מפסיד לה מיד. אבל הנאמנות שלה לעצמה כובשת אותו, והוא מתאהב. הרומן שלהם פורח ושורד את כל המשברים, עד לטרגדיה בלתי צפויה שמאלצת אותם להיפרד ושולחת אותם כל אחד לדרכו. אחרי עשור הגורל שב ומפגיש ביניהם בשיקגו. היא חיה את החיים שתמיד חלמה עליהם, בתור ספרנית. הוא אשף בוול סטריט שמתאושש מגירושים ומשתוקק להתחלה חדשה. האהבה מתלקחת שוב מיד, אך כדי לזכות בהזדמנות שנייה עליהם להתעמת עם הפחדים שהפרידו ביניהם בעבר.

השורה התחתונה: מט בשלושה צעדים.


מסעודה – יקיר אלקריב

מסעודה – יקיר אלקריב
הוצאת עם עובד

איך התמודדה עם החיים אלמנה בת 19 עם ארבעה ילדים, חדשה בארץ זרה?! מסעודה, ילדה נטושה, נלקחת לנישואים במקנס שבמרוקו, בהיותה בת 12 בלבד, בלי שהיא יודעת דבר על מוצאה היהודי ועל הצפוי לה. הסיפור מלווה אותה דרך התלאות של העלייה לישראל, המחיר הנורא של מלחמת השחרור ומאבק ההישרדות היום-יומי ביפו שלאחר הקמת המדינה. המפנה הגדול בחייה חל בנישואיה השניים, שאותם היא כבר יוזמת ומתכננת בעצמה כאישה מפוכחת ואמיצה, במעין מעשה רמייה קרנבלי שהספר מגיע בו לאחד משיאיו המפתיעים. מסעודה הוא רומן מתעתע המבוסס על סיפור אמיתי; הקצב השוצף של הסיפורים וקלילותו המדומה מסתירה תיאור מרתק של התמורות שחלו במעמדן ובכוחן של נשים במאה השנים האחרונות – ממרוקו של המאה הקודמת עד תל אביב של 2020.

השורה התחתונה: כי בסופו של דבר הסיפור שלה הוא הסיפור של כולנו


מתנת כוכבים – ג'וג'ו מויס

מתנת כוכבים – ג'וג'ו מויס
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: דנה טל

בתקווה להימלט מחייה המחניקים באנגליה, נישאת אליס רייט לאמריקאי הנאה בנט ואן קליב. אבל העיירה הקטנה בקנטאקי מתגלה כקלאוסטרופובית בה במידה, במיוחד כשבבית מתגורר גם אביו השתלטן של בעלה. לכן כאשר נודע לאליס על היוזמה החדשה של אלינור רוזוולט, שמגייסת נשים למסע של חלוקת ספרים בעיירות שכוחות אל, היא מצטרפת בהתלהבות. את המשלחת מנהיגה מרג'רי, אישה עצמאית ומלאת תעוזה, שמעולם לא נזקקה לאישורו של גבר כלשהו, ויחד עם שתי נשים נוספות יוצאות הספרניות הרכובות לדרכים, אל הרי קנטקי ומעבר להם. קורותיהן – וקורות הגברים שהן אוהבות – יוצרים דרמה בלתי-נשכחת העוסקת בנאמנות, בצדק, בחמלה ובתשוקה. הנשים האמיצות מסרבות לרקוד לחלילם של הגברים או לציית למוסכמות. אף על פי שהן נאלצות להתמודד עם מצבים מסוכנים בנוף יפהפה, אך לפרקים אכזר, הן נשארות מסורות לתפקידן: הענקת ספרים וידע משנה חיים למי שלא יכולים להגיע אליהם בצורה אחרת.

השורה התחתונה: ספר נוסף של ג'וג'ו מויס שמתורגם לעברית. האם באמת צריך להרחיב?


מתעוררים – רון דהן

מתעוררים – רון דהן
הוצאת פן וידיעות ספרים

מתעוררים – גברים מדברים מיניות מציע לקוראים הזדמנות להביט על נושא מודחק ולחשוב עליו מחדש. מיניות גברית, אותו ביטוי נפיץ ולא מפוענח, מתפרק בספר לעשרים ואחד מונולוגים, סיפורים של גברים אמיתיים החושפים את המסע המיני שלהם בחברה הישראלית. המשתתפים במתעוררים מתמודדים באופן כן ונדיר עם הייצוגים הגבריים הקלאסיים ומגיבים אליהם, כל אחד בדרכו הייחודית, כל אחד והקושי, הפחד, האומץ שלו. בקריאה רוחבית של המונולוגים מתגלה עולם עשיר, לפרקים לא קל לעיכול, לפרקים אופטימי, אבל תמיד אנושי וחד-פעמי.

השורה התחתונה: והנה, כמובטח, הספר השני שיצא בחודש האחרון ובו מונולוגים שבמרכזם מיניות גברית.


נשים קטנות – לואיזה מיי אלקוט

נשים קטנות – לואיזה מיי אלקוט
הוצאת כתר

מג, בת', איימי וג'ו מארץ' הן ארבע אחיות מתבגרות: מג המעשית שואפת להתחתן, בת' החולמנית מתעניינת רק בנגינה בפסנתר, איימי המפונקת חולמת על חיי מותרות וג'ו הנערית רוצה להיות סופרת עצמאית וחופשייה. חייהן משתנים כשאביהן נשלח להילחם במלחמת האזרחים ומשאיר את המשפחה ללא מפרנס. בנות מארץ' נזרקות אל חברה גברית המצפה מהן להיות כנועות וצייתניות, גם אם לשם כך ייאלצו לוותר על חלומותיהן. אבל מג, בת', איימי וג'ו לא מרימות ידיים כל כך בקלות. הן מתיידדות עם לורי בן העשירים, שמוצא פינה חמה בביתן המשפחתי והאוהב, ויחד מפלסות להן דרך במציאות החדשה. המצב מסתבך עוד יותר כשאביהן חולה ואימן ממהרת לטפל בו. כעת על הנערות להמשיך להתמודד לבדן, כשלעזרתן עומדים רק כישרונותיהן, נחישותן והאמת הפנימית שלהן.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספרה האהוב של לואיזה מיי אלקוט, לכבוד הגעת הסרט החדש המבוסס עליו לאקרנים.


נשים קשות – רוקסן גיי

נשים קשות – רוקסן גיי
הוצאת בבל וידיעות ספרים \ מאנגלית: דבי אילון

בקובץ הסיפורים "נשים קשות" בוחנת רוקסן גיי בחוכמה ובאמפתיה את חייהן של נשים שונות שנסיבות חייהן הביאו אותן להיחשב "קשות" כי הן לא מוכנות לשתוק עוד, כי הן רוצות יותר מדי, כי הן חושבות על עצמן יותר מדי, כי יש להן דעה משלהן על החיים הקשים שלהן. הנשים בסיפורים רבות ומגוונות, הן ילדות ונערות ונשים, לבנות והיספניות ושחורות, אמידות ועניות, נשואות ורווקות, בנות ואמהות ואחיות, כולן נתונות במערכות יחסים סבוכות, לעתים אלימות, רובן עם גברים, חלקן עם נשים, וכולן נאבקות עם גופן הנואש, הפגיע, הפוגע בעצמו ובאחרים.

השורה התחתונה: המדור חייב לציין שהוא לא אהב במיוחד את הכותרת של הספר הזה.


נשמות – רועי חן

נשמות – רועי חן
הוצאת כתר

למראית עין, אי אפשר לנחש שגרישה, הגבר השתקן והשמנמן שמתגורר עם אימו בדירת שיכון מתפוררת, מתגלגל ממאה למאה, מארץ לארץ ומגוף אחד אל גוף אחר. החיים המסעירים שחווה לפני ארבע מאות שנה בעיירה נידחת במזרח אירופה, במאה השמונה–עשרה בוונציה, או מאה שנה אחר כך במרוקו, הותירו בו חותם וצלקות. גרישה הוא אולי השקרן הכי כן שיצא לכם להכיר, ובכל זאת לא נראה שמישהו מאמין לו. אולי גם הוא כבר לא. אימא שלו תגיד לכם שגלגול נשמות זאת שטות גמורה. מבחינתה, "חיים יש רק אחת, כל השאר זה מטאפורה". לאורך נשמות גרישה ואימו מנהלים קרב חסר רחמים על ליבו של הקורא. אבל מי ינצח – הנשמה או הגוף, הפנטזיה או המציאות, הבן, האֵם או רוח הקודש?

השורה התחתונה: נשמות או לא להיות.


סיפור חיים – אליס מילר

סיפור חיים – אליס מילר
הוצאת עם עובד

צעירה, חצופה ונחושה הייתה אליס מילר כאשר עתרה לבג"ץ שהפך אותה לסמל המאבק לשוויון זכויות לנשים בישראל. בזכות מאבקה הנחוש חויב צה"ל לראשונה לפתוח את שערי קורס הטיס היוקרתי גם לנשים. במסע החיים המופלא שאליס חולקת עם הקוראים, מצויים כל המרכיבים של סיפור מתח טוב. כזה שגורם לנו להרים את הראש מהדף ולשאול את עצמנו שאלות עמוקות על מהות החיים. הספר נע מישראל להודו דרך אפריקה, ארגוני ביון, הנדסת חלל, תעתועי מציאוּת ובית על גדת נהר. ספרה הקצבי והסוחף מספק הצצה אל תוך נפש שאינה מקבלת את החיים כמובנים מאליהם ואינה מפסיקה לשאול שאלות אישיות וחברתיות נוקבות.

השורה התחתונה: תהיו אתם השינוי אתם רוצים ליצור.


פרפר במחסן – שולמית לפיד

פרפר במחסן – שולמית לפיד
הוצאת ידיעות ספרים

אלישע פרידריך, סופר ישראלי מצליח, מגלה שכתב היד שעליו עמל יצא לאור תחת שם אחר. המום וזועם הוא יוצא לחפש א הגנב הספרותי. דרכו רצופה קנאת סופרים והונאה, אהבה ותשוקה, בגידה ונקם, ובמהלכה אלישע פוגש לא מעט מגיבורי העבר האהובים של שולמית לפיד, כמו באבו וליזי בדיחי. במבט אירוני ומושחז על זירת הספרות ומבקריה, לפיד רוקמת בעת ובעונה אחת רומן בלשי, רומן מפתח, רומן על יצירת רומן ובעיקר ספר שקשה להניח מהיד.

השורה התחתונה: פשעים ועבירות קשות במדור הספרות.


קוֹרִיגדוֹרָה – גֵייל ג'ונס

קוֹרִיגדוֹרָה – גֵייל ג'ונס
הוצאת ספרית פועלים \ מאנגלית: תמר משמר

אוּרְסָה היא זמרת בלוז. לאחר שנפגעה מהגברים שבחייה, בגופה ובנפשה, היא מעמיקה אל העבר ומתבוננת בשנאה העזה שהיא נושאת כלפי קוֹרִיגדוֹרָה, מְגדל העבדים הפורטוגלי ששכב עם השפחות הרבות שהחזיק, בהן גם "הסבתא הגדולה" של אורסה וגם הבת שנולדה להם, סבתהּ של אורסה. קוֹרִיגדוֹרָה נחשב לאחד הרומנים הנועזים בספרות האמריקאית המודרנית המתאר את חיי העבדוּת ואת תולדותיהם, ובייחוד את עולמן של הנשים. הרומן פורץ הדרך ראה אור בשנת 1975 וזכה להערכה רחבה מצד יוצרים.

השורה התחתונה: מבט אל תוך עינו של הרוע האנושי.


רב מכר – להגשים את חלום הכתיבה

רב מכר – להגשים את חלום הכתיבה – יובל אברמוביץ'
הרשימה הוצאה לאור

"רב־מכר הוא ספר פשוט וקליל ועם זאת עמוק ויסודי להפליא, שמפיל מחסומים ומנטרל פחדים, מפשט רעיונות בומבסטיים, ובעיקר מנסר את רגליה של הבמה הגבוהה והלא מושגת של "להיות סופר" ומנגיש אותה לכל אדם שיש לו רעיון בסיסי לסיפור, תשוקה עזה לכתיבה ויכולת התמדה. באמצעות עולם מושגים חדשני ותרגילים רבים ומקוריים, הספר יוביל את קוראיו להצלחה בבניית סיפור. הספר מספק הצצה אל מאחורי הקלעים של עולם הכתיבה והספרים, החל מדרכים שיסייעו לסגל הרגלי כתיבה, לבנות את הסיפור משלב הרעיון ועד פיתוח העלילה, דרך האפשרויות להוציא ספר לאור ולשווקו וכלה במענה על שאלת הריווחיות של כל העסק." (ציטוט מגב הספר)

השורה התחתונה: דמיינו בעיני רוחכם את דמותו של פרנק טי ג'יי מקי מהסרט מגנוליה בגילומו של טום קרוז עולה על הבמה ומספרת לכם בחלקלקות איך תוכלו לכתוב רב מכר אם רק תקפידו על עשרה צעדים פשוטים. עכשיו תפסיקו לדמיין.


רוחות של נייר – ג'וליה היברלין

רוחות של נייר – ג'וליה היברלין
הוצאת כתר \ מאנגלית: אינגה מיכאלי

רייצ'ל, אחותה של גרייס, נעלמה לפני שנים. גרייס חושדת שהאחראי להיעלמותה של אחותה הוא קרל פלדמן, צלם מצליח שזוכה מרצח של אישה אחרת וכעת הוא איש זקן שחי לבד במוסד סיעודי וזיכרונו בוגד בו. גרייס נחושה לגלות מה עלה בגורלה של רייצ'ל ,ולשם כך היא רוקמת תוכנית מסוכנת: היא מתחזה לבתו של קרל ולוקחת אותו למסע בן עשרה ימים ברחבי טקסס, בין האתרים שבהם נעלמו נערות נוספות והמקומות שבהם צולמו כמה מתמונותיו המפורסמות ביותר, וזאת במטרה לנסות לעורר את זיכרונו ולגרום לו להתוודות. קרל לא מאמין לאישה הצעירה שטוענת שהיא בתו. והוא גם טוען שהוא לא זוכר אם רצח שורה של נשים צעירות. אבל הוא יוצא לטיול, וסיבותיו עימו. במהלך המסע גרייס מגלה שהיא לא באמת יודעת מי מבין שניהם שולט במצב: האם זיכרונו של קרל באמת בוגד בו – או שאולי היא הכניסה את עצמה למלכודת, והיא לבדה במסע עם רוצח סדרתי מסוכן.

השורה התחתונה: התקציר מבטיח הרבה, אך האם מסוגל גם לקיים. הספר הזה יכול להתגלות כהפתעה או כטראש אמיתי, ושום דבר שבין שתי נקודות הקיצון של הסקאלה.


רעיה צעירה ויפה – טומי וירינחה

רעיה צעירה ויפה – טומי וירינחה
הוצאת כתר

אֶדוַורד, מומחה בעל שם למחלות זיהומיות בשנות הארבעים לחייו, מתאהב באישה צעירה ויפה. ביום החתונה הוא מרגיש הגבר המאושר ביותר עלי אדמות. בשנים הראשונות רות, רעייתו, מייצגת את ניצחונו על ממד הזמן, אבל ככל שנוקפים הימים, אפילו היא, כלילת השלמות, אינה יכולה למנוע מהקמטים וקפלי השומן לצוץ פה ושם. לאחר שנולד בנם, שכה ייחלו לו, השמחה שהייתה מנת חלקו עד כה הופכת שברירית יותר ויותר, עד שאדוורד מתקשה לזהות את האהבה הגדולה שידע וגם את האישה שעוררה אותה.

השורה התחתונה: כי לזמן יש תכניות משלו.


רשימת המשאלות של אמא – קאתי הופקינס

רשימת המשאלות של אמא – קאתי הופקינס
הוצאת הכורסא \ מאנגלית: ניצן לפידות

כמה רחוק הייתם מוכנים ללכת כדי לקבל ירושה שיש לה תנאים שנראים בלתי אפשרים? אייריס פרקר הותירה אחריה שלוש בנות שונות באופיין ומנוכרות זו לזו: דִי הרגישה וטובת הלב, רוז הלחוצה והמאופקת ופְלֶר החופשייה והפזיזה. אייריס פרקר הותירה אחריה גם תוכנית: אם שלוש הנשים המסוכסכות רוצות ליהנות מהירושה של אמן, עליהן לבלות שישה סופי שבוע יחד ולהגשים את רשימת המשאלות שחיברה. בלית ברירה יוצאות די, רוז ופלר למסע עצוב-מצחיק שבו ייחשפו לחוויות חדשות ויבצעו משימות שלא חלמו שיעשו, תוך שהן מנסות להתגבר על עבר של מריבות ואי-הבנות. האם יצליחו להשלים את המסע ולגלות מחדש לא רק זו את זו אלא גם כל אחת את עצמה?

השורה התחתונה: מכאן אני ממשיכה.


שבעה ימים לדיראון עולם – ניקולס בסט

שבעה ימים לדיראון עולם – ניקולס בסט
הוצאת כתר

ב–7 בדצמבר 1941 תקפו 350 מטוסים יפניים את בסיס הצי האמריקאי פרל הארבור בהוואי, ובתוך שעות אחדות השמידו כ–200 מטוסים והטביעו 18 אוניות קרב. במקביל להתקפה יצאו היפנים להסתערות צבאית נרחבת שבמהלכה פלשו לפיליפינים ולמלאיה, השתלטו על תאילנד וכבשו את הונג קונג. אף שהפצצת פרל הארבור הייתה התקפת פתע מושלמת וניצחון יפני מובהק, היפנים לא פגעו בנושאות המטוסים של צי האוקיינוס השקט של ארצות הברית שהיו בעת ההתקפה בלב ים, וגם לא בכושר הייצור של ארצות הברית. אך הם הקימו נגדם את המעצמה החזקה בעולם. דרך נקודות מבט אישיות ומרתקות לוקח ההיסטוריון ניקולס בסט את הקוראים למסע מבעד לימים שלפני המתקפה ולאחריה, ומעטר אותו בתיאורים של דמויות במקומות שונים בעולם – מהסופר ארנסט המינגוויי במסעו לטקסס, ג'ק קנדי המשחק רוגבי בוושינגטון, מאו דזה–דונג המאמן את חייליו ביונאן, ועד היהודים באירופה הנאצית המריעים להצטרפותה של ארצות הברית למלחמה.

השורה התחתונה: את ואני והמלחמה הגדולה.


שיעורי שחייה – קלייר פולר

שיעורי שחייה – קלייר פולר
הוצאת כתר \ מאנגלית: ורד רוזן

אינגריד קולמן כותבת מכתבים הממוענים לבעלה גיל. במכתביה היא מתארת את חיי היום–יום שלה, כרעיה ואם לשתי בנותיהם. היא גם חוזרת לעבר ונזכרת בתחילת מערכת היחסים בינה לבין גיל, כשהוא היה מרצה והיא הייתה סטודנטית מעריצה. אבל אינגריד אינה שולחת ולא מוסרת את המכתבים האלה לגיל, אלא מסתירה אותם בתוך אלפי הספרים ברחבי הבית, הספרים שאסף גיל במשך השנים. כשהיא מסיימת לכתוב את מכתבה האחרון – היא נעלמת מביתם שעל שפת הים ומשאירה את גיל לבדו עם שתי בנותיהם, פלורה ונאן. הסברה הרווחת היא שאינגריד טבעה בים. שתים–עשרה שנים מאוחר יותר, נדמה לגיל שהוא רואה את אשתו הנעלמת מבעד לחלון של חנות ספרים. הוא רץ אחריה, אך היא נעלמת. פלורה, הבת הבכורה, שמעולם לא האמינה שאימה טבעה, חוזרת הביתה כדי לטפל באביה, שדעתו כבר אינה צלולה כשהייתה, ומנסה לגלות מה קרה לאימה. התשובות לשאלותיה מצויות במכתבים המוחבאים בספרים המפוזרים ברחבי הבית ובהם מתוארות האהבות, התשוקות והחרדות של חיי הנישואים של הוריה, אך קודם כול עליה לדעת על קיומם.

השורה התחתונה: כמו תמיד, כל האמת כולה מסתתרת בספרים.


שיעורים בהתפרקות – יזהר הר־לב

שיעורים בהתפרקות – יזהר הר־לב
הוצאת כנרת, זמורה

קצת לאחר שאביהם נפטר, זוהר, נטע וסאדיק נדהמים לגלות שהוא ממשיך ליצור עמם קשר באמצעות סרטונים שצילם מבעוד מועד. את בנו הבכור סאדיק, מדריך יוגה מתוסכל מפרדס חנה, שולח האב ללונדון במטרה לפגוש את ממציא האינטרנט סר טים ברנרס לי ולבקש ממנו להכיר בתרומתו להמצאה. על זהר, בנו האמצעי, סוחר מניות נהנתן שבן זוגו מתעקש שיאמצו ילד ומשבש את חייהם, הוא מטיל לארגן תערוכה לציוריו הגולמניים. ומהבת הצעירה והיפה נטע, שנתונה במירוץ חסר סיכוי אחר נעורי נצח, הוא מבקש להוציא לאור את ספרו הפילוסופי. נוסף על המשימות שמוטלות עליהם, מתמודדים השלושה גם עם אימם הדומיננטית בעלת השקפת העולם הקודרת ועם צל זיכרונו של אח קטן, שחר, שנולד עם פרגוריה; תסמונת נדירה הגורמת להזדקנות מואצת. דווקא כשהדרכים להגשמת משאלותיו של האב מובילות למבוי סתום או משתבשות בגדול, מוצאים לעצמם השלושה גאולות קטנות.

השורה התחתונה: אין כמו לשלוח את הילדים שלך למשימות לאחר מותך כדי להביא אותם לגאולה.


שלוש משאלות – ליאן מוריארטי

שלוש משאלות – ליאן מוריארטי
הוצאת כנרת, זמורה \ מאנגלית: אביגיל בורשטיין

לין, קאט וג'מה קטל, שלישיית יפהפיות בנות שלושים ושלוש, מושכות תשומת לב בכל מקום. נדמה שצחוק, דרמה ובלגן עוקבים אחריהן בכל אשר ילכו. אבל לחוד, כל אחת מהן מתמודדת עם עליות ומורדות משלה. לין הפכה את חייה לרשימת מטלות אחת גדולה, לקאט נודע סוד מטלטל על נישואיה, וג'מה, שנמלטת בכל פעם שקשר זוגי נמשך למעלה משישה חודשים, לא מאמינה באהבה מאריכת ימים. הספר עוקב אחרי האחיות קטל בשנה סוערת אחת, כשהן מתמודדות עם יריבת בין אחיות, סודות, גילויים, מערכות יחסים, בעלים בוגדניים, החלטות מופרכות, והחיים הנפלאים והמתסכלים של לנֶצח אחת משלוש.

השורה התחתונה: ספר נוסף של ליאן מוריארטי שמתורגם לעברית, אחרי ההצלחה המטורפת של סדרת הטלוויזיה "שקרים קטנים גדולים" המבוססת על ספרה. ושוב, שום מילה על שם המשפחה מלא המשמעות של הסופרת.


שעות הערב | סיפור של חורף – חררד רווה

שעות הערב – חררד רווה
הוצאת עם עובד \ מהולנדית: רן הכהן

היום הזה לא יהיה אבוד ומבוזבז כקודמיו, מחליט בנחישות פריץ פן-אכטרס הצעיר כשהוא מתעורר באחד הבקרים בחדרו בבית הוריו. הוא משתוקק לתת משמעות לחייו: עבודתו כפקיד היא רק תחנה בדרך אל הקריירה הדגולה שעוד נכונה לו, וגם פרוזדור אל שעות הערב, זמן החיים האמיתיים, המרגשים ועתירי ההרפתקות. אבל מהי אותה משמעות? היכן היא מסתתרת, בין חייהם המובסים של הוריו ובין השיחות התפלות והגדושות הומור שחור עם קומץ חבריו? האם יצליח פריץ להתעלות על הנירוטיות, על החרדות ועל ביעותי הלילה ולמצוא את ההבטחה הגדולה שהחיים מבטיחים לאיש צעיר? שעות הערב מתעד יום אחר יום, שעה אחר שעה את החיפוש, את הייאוש, ולבסוף, למרבה הפלא, גם את ההשלמה. שעות הערב (1947) מתרחש באמסטרדם בעשרת הימים האחרונים של שנת 1946, השנה השלמה הראשונה שלאחר מלחמת העולם השנייה. זהו רומן אניגמטי, אכזרי ואבסורדי, יחיד במינו, שנחשב פסגת הקלאסיקה ההולנדית שאחרי המלחמה.

השורה התחתונה: כי כל אחד יודע שהחיים האמיתיים מתחילים עם שקיעת החמה.


תורת הקבוצות – כרמית סחר

תורת הקבוצות – כרמית סחר
הוצאת כתר

אלכס חיכה לאימא מחוץ לביתם הבנוי לבנים אדומות. האביב היה קר, הרוחות צולפות. מלבדו היו ברחוב רק עלים ירוקים, מעופפים ברוח וטיפות תועות של גשם. אלכס גדל, אבל לאט. בתור הילד השני במשפחת הופמן הלונדונית, הוא מקור אכזבה מתמיד להוריו. אחיו מארק הוא מתמטיקאי מבריק, אחותו הבכורה ואחיו הצעיר הם פסנתרנים מחוננים הנוסעים לקונצרטים סביב העולם. ואילו אלכס בעיקר מסתבך בצרות. לרווחת הוריו, מדי קיץ אלכס ומארק נשלחים לישראל לביקור ארוך אצל הדודה. שם אלכס פוגש את ארקדי, ונפשותיהם נקשרות זו בזו במכות ובאלימות נואשת שתלווה אותם גם לאורך התבגרותם בישראל. תורת הקבוצות הוא רומן חניכה חד–פעמי, המלווה את התבגרותו מלאת הפלא והמכאוב של אלכס.

השורה התחתונה: להתבגר ולהתגבר.


תעתוע – קולין הובר

תעתוע – קולין הובר
הוצאת כנרת, זמורה \ מאנגלית: נעמה תורן

לואן אשלי היא סופרת בתחילת דרכה על סף קריסה כלכלית. יום אחד פונה אליה ג'רמי קרופורד, שאשתו וריטי – סופרת פופולרית – מרותקת למיטה, ומציע לה להשלים את כתיבתה של סדרת ספרים רבת-מכר בשם אשתו. ללואן אין ברירה אלא להסכים. היא מגיעה לבית משפחת קרופורד בכוונה להישאר שם לילה אחד או שניים – די זמן למיין את אי־הסדר בחדר העבודה של וריטי ולאסוף את כל החומר הדרוש לה לכתיבת הספר הבא בסדרה. אלא שהימים חולפים בחברתו של ג'רמי, והיא פחות ממהרת לעזוב. במהלך שהותה שם לואן מגלה כתב יד חבוי, אוטוביוגרפיה המכילה הודאות מצמררות שווריטי תיכננה לקחת איתה לקברה, ובהן גם האמת מאחורי האירועים שהפכו על פיהם את חייהם של בני הזוג. אמת שאם תתגלה לג'רמי, תמוטט עוד יותר את האב המתאבל. לואן מחליטה לשמור בסוד את קיומו של כתב היד ולהניח לג'רמי להמשיך להאמין שווריטי היא רק קורבן תמים ביש מזל של הנסיבות. אבל ככל שרגשותיה לאב ולבעל המסור מעמיקים, היא מתחילה לתהות אם זה נבון מבחינתה להמשיך לשמור את הסוד הזה. אחרי הכול, אם ג'רמי יקרא את האוטוביוגרפיה של אשתו, הוא לא יוכל להמשיך לאהוב אותה.

השורה התחתונה: אחד התקצירים הארוכים ברשימה, ובכל זאת, לא הבנו על מה למה, ולמה לצפות.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה עוזרות לחשיפה של האתר הרבה יותר ממה שהייתם מצפים. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן