שבת 9 בדצמבר 2023

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים

ספרים חדשים על המדף – אוקטובר 2021

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודש האחרון. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אידי ריכטר אינה לבד – רבקה הנדלר
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

אידי ריכטר עוברת יחד עם בעלה מסן פרנסיסקו לפרת' הרחוקה שבאוסטרליה, ומותירה מאחור את אחותה ואמה, האבלות על מותו בטרם עת של אביה. לפני המעבר, אידי ובעלה היו שבעי רצון, גם אם חריגים משהו חברתית. בפרת' הירוקה והמנותקת משאר העולם, אידי נאלצת להתחיל להתמודד עם סוד כמוס מעברה: מעשה שלא יעלה על הדעת שהיא בקושי מסוגלת להודות בפני עצמה שביצעה. כולם, החל בחיות הפרא שסובבות אותה ועד לשכניה החדשים, נחושים להתחבר עמה, ואידי עושה כמיטב יכולתה להתחיל מחדש. אך מערכת היחסים עם בעלה מתערערת וזיכרונות יפים מאביה שוברים את לבה ומאיימים להטביע אותה בצער. משהו, בסופו של דבר, יהיה חייב לקרות.

השורה התחתונה: התחלה מסקרנת משהו לרשימה הארוכה של החודש


איפה הכובע שלי? – נטליה גינצבורג
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה / מאיטלקית: שירלי פינצי לב

אחד־עשר המחזות של נטליה גינצבורג, שכאן, בספר איפה כובע שלי?, מובאים חמישה מתוכם (ששת הנוספים יבואו בכרך הבא), הם הפתעה גם לרבים מאוהביה המובהקים. מקומה בפסגת הספרות האירופית התקבע בזכות הסיפורת שלה, אך הקריאה במחזות כמו "הריאיון", "תות וקצפת" ואחרים מרתקת ומסעירה לא פחות מן הקריאה ברומאנים־קצרים כמו ככה זה קרה או ולנטינו. במחזות הללו, גינצבורג מושיבה מול הקוראים דמות בעלת סיפור חיים וגורמת לה לספר ללא־לאות באוזני דמות אחרת 'איך זה קרה'. ההתרחשות היא איפוא תיאטרון של מלים ושל מונולוגים ארוכים, כמעט ללא שום פעילות אחרת, תנועה או דימויים חזותיים. האֶקשְׁן כבר קרה מחוץ לבמה; וכמעט בכל מחזה גם דמות מרכזית ומהותית, שמדברים עליה ותוהים עליה רבות, אינה מופיעה, אלא נשארת בגדר נוכחת־נפקדת חידתית.

השורה התחתונה: קריאת חובה לחובבי התיאטרון שבקהל, אך לא רק הם ייהנו מהספר #1


ארמון הקרח – טאריי וסוס
הוצאת ספרית פועלים / מנורווגית: דנה כספי

טאריי וסוס, מגדולי הסופרים הנורווגים, מפליא לספר בארמון הקרח את סיפורן של שתי ילדות בכפר נורווגי מבודד: סִיס, ילדה מקובלת בין חבריה, וְאוּן, השתקנית והמרוחקת, שהגיעה לכפר והיא מתגוררת אצל דודתה. הקשר החזק שנוצר בין השתיים סוחף קהילה שלמה אל ארמון הקרח ואל חידה מסתורית, שכוחות אפלים ונסתרים מניעים אותה. את כתיבתו הצלולה והשקטה של וסוס מלווה לכל אורך הסיפור חוט דק של אימה, שממגנטת אותנו אליה ואל עולמן החבוי והסוער של שתי החברות.

השורה התחתונה: חוט של אימה שמופיע במערכה הראשונה


ארץ הפלאות – ג'ניפר קודי אפשטיין
הוצאת מטר / מגרמנית: צילה אלעזר

אילזה פישר ורנטה בּאואר, נערות בגיל ההתבגרות בברלין והחברות הכי טובות, מוצאות את עצמן משני צדי המתרס, לאחר שארצן מאמצת את המשטר הפשיסטי וגודעת בכך את הקשר שביניהן. אילזה, הארית, קושרת את גורלה במפלגה הנאצית ומשליכה עליה את יהבה. ואילו רנטה, היהודייה, רואה את עולמה הבטוח מתרסק לנגד עיניה על ידי חוקי הגזע של היטלר, ואחר כך מתנפץ לגמרי על ידי בגידה קשה מנשוא. עשרות שנים אחרי כן תהפוך אותה בגידה את חיי בתה של אילזה, אווה, מן הקצה לקצה, כשתגלה אמיתות נושנות וקבורות עמוק באדמה אודות עברה של אמהּ.

השורה התחתונה: סודות ושקרים וגרמניה הנאצית


אשמתו של פרופסור שיף – אגור שיף
הוצאת אחוזת בית

פרופסור שיף מעיד בפני טריבונל משפטי שהוקם כדי להכריע האם עליו לעמוד לדין בתוקף "החוק לעשיית דין בסוחרי העבדים שותפיהם ויורשיהם". החוק נחקק ברפובליקה אפריקאית עלומה זמן קצר לפני שהפרופסור הגיע אליה כדי להתחקות אחר סיפורו של סב קדמון שלו, סוחר עבדים יהודי שגייר את עבדיו, הפך למנהיגם הרוחני והוביל אותם לסופם הטרגי. אבל התעניינותו הפתאומית באפריקה ניצתת עוד בתל אביב, בעקבות מפגש עם לוסיל, מהגרת עבודה אפריקאית שנכנסת לחייו בנסיבות מפוקפקות. פרופסור שיף נשבה בקסמה ושוכר את שירותיה כמנקה, ולמרבה הפלא, ביוזמתה ובעידודה של אשתו – פעילה חברתית שוחרת טוב – כובשת לה האישה המסתורית מקום מרכזי בחיי הזוג, ומשבשת בהדרגה את עולמם הבורגני הנינוח. עתה, כשהוא נתון במעצר בווילה עתירת משרתים, זוכה פרופסור שיף להכיר שלל דמויות, אך ככל ששהייתו הכפויה מתארכת מוצא את עצמו פרופסור שיף בוחן לא רק את האשמה שירש מדורות קודמים, אלא גם את אשמתו שלו.

השורה התחתונה: אשמה, סיפור אהבה


גוף הדמעות – פזית גבאי ששון
הוצאת מטר

גוף הדמעות הוא רומן בשני קולות, אם ובתה. הילה, נשואה ואם לשניים, מתבשרת שהיא בהיריון שלישי ומבקשת להפסיק אותו. לאחר לחצים מצד בעלה ההיריון נמשך, ומבחן האימהוּת, המאתגר ממילא, הופך מאתגר עוד יותר כשהיא מגלה שהבת שנולדה לוקה בשיתוק מוחין. מרגע לידתה של הבת, ליבי, יוצאת הילה למסע התמודדות אמיץ סביב הקושי שבגידול ילדה בעלת מוגבלויות, והקורא המתוודע לקשיים וליחסי אם-בת מורכבים, מגלה כיצד ניתן בעזרת כוחות נפש ומסירות לחלץ מן החושך אלומות של תקווה, אור ואהבה. שלושים שנה מאוחר יותר, ליבי נאבקת בדרכה במגבלותיה הפיזיות, בכמיהה שלה לאהבה ולזוגיות, ובעיקר בצורך העז ללדת ילד משלה.

השורה התחתונה: אם מתחשק לכם לבכות קצת #1


ג'ק וחזיר חג המולד – ג'יי. קיי. רולינג
הוצאת עליית הגג וידיעות ספרים / מאנגלית: לא צוין באתר ההוצאה

ג'ק אוהב את חזיר הצעצוע שלו, מרזיר. מרזיר תמיד היה שם בשבילו, בטוב וברע. עד לאותו ערב גורלי לפני חג המולד, שבו קורה דבר נורא – מרזיר הולך לאיבוד. אבל ערב חג המולד הוא ערב הניסים והמקרים האבודים, ערב שבו כל החפצים הדוממים יכולים לקום לחיים. לרבות צעצועים. וכך יוצאים ג'ק וחזיר חג המולד (התחליף המעצבן של מרזיר) למסע מסעיר בארץ איבוד הקסומה. בעזרת קופסת אוכל מדברת, מצפן אמיץ ומשהו עם כנפיים שנקרא תקווה, הם יוצאים להציל את החבר הכי טוב של ג'ק מידיו של המאביד הנורא, כותש הצעצועים.

השורה התחתונה: אגדה קסומה, גם למי שלא בדיוק חוגג את חג המולד


דייוויד קופרפילד – צ'רלס דיקנס
הוצאת מודן ואוקיינוס / מאנגלית: לי עברון

זהו סיפור חייו של דייוויד קֹופֶּרפילד ,מילדותו הענייה והאומללה ועד לבגרותו ולגילוי הייעוד שלו כסופר מצליח. דייוויד נולד ב– 1820במחוז סַאפֹוק שבאנגליה ,שישה חודשים לאחר מות אביו .שנותיו הראשונות עוברות עליו באושר יחסי בחברת אימו האוהבת אך השברירית וסוכנת הבית טובת הלב פֶּגֹוטי .אבל כשדייוויד בן שבע אימו נישאת בשנית ,למר מֶּרְדְסטֹון קר הלב ,וחייו של דייוויד מתמלאים תלאות ומהמורות .אף שחלקן קשות מנשוא , דייוויד מתחשל בזכותן ומצליח למצוא את מקומו בעולם .בתחנות חייו השונות נקרים בדרכו טיפוסים ססגוניים ובלתי נשכחים ,כמו חברו לספסל הלימודים ג'יימס סְטירְפֹורְת ,דודתו מטילת האימה בֶּטסי טְרֹוטְ וּוד ,הנוכל החלקלק אּורַיָה היפ ,והסוכן הדלפון וילְקינְס מיקֹובֶּר – אחת הדמויות הקומיות הנפלאות ביותר בספרות.

השורה התחתונה: דיקנס במיטבו


דייזי ג'ונס והסיקס – טיילור ג'נקינס ריד
הוצאת כתר / מאנגלית: טל ארצי

על רקע סצנת המוזיקה הסוערת של שנות השבעים, להקה אחת, שני כוכבים נוצצים, נסיקה מטאורית וההתרסקות הבלתי נמנעת. דייזי היא נערה הרפתקנית שאוהבת להתגנב למועדוני לילה בסאנסט סטריפ וחולמת לשיר יום אחד על במה משלה. הסקס והסמים אמנם מלהיבים, אבל יותר מהכול היא אוהבת את המוזיקה. בגיל עשרים קולה הייחודי ויופייה המסובב ראשים כבר מבשרים על תחילתה של קריירה מבטיחה. באותם מועדונים שבהם מסתובבת דייזי מנגנת גם להקת הסיקס, שבראשה עומד בילי דאן, זמר כריזמטי אך מתוסבך שהתמכרותו לסמים כבר סיבכה אותו פעמים רבות, וגם כוכבם מתחיל לדרוך. מפיק מוזיקלי נבון מבין שהשילוב בין דייזי ובילי מייצר את הניצוצות הדרושים להפקת החומר שממנו עשויים כוכבים, ודרכם אל התהילה נסללת. אך כשהניצוצות גולשים מהבמה אל החיים עצמם, הכול מסתבך.

השורה התחתונה: סקס סמים ורוקנרול


האמת האחת – נורית גור אלון
בהוצאת שולחן כתיבה מבית מטר

מגלי, ישראלית המתגוררת בארגנטינה זה שנים רבות, ממתינה בתור במשרד הפנים הארגנטיני לחידוש הדרכון. היא פוגשת שם את מתאו, צעיר מקומי שחש ניכור כלפי סביבתו. לאחר שהשניים משלימים את ההליכים הבירוקרטיים שלשמם באו הם חוזרים איש איש לחייו, אך משהו במפגש האקראי מציף אצל כל אחד מהם קצה קצהו של זיכרון רחוק ושל ספק. סימן השאלה שנותר באוויר לאחר המפגש האקראי מוציא את מגלי ואת מתאו בימים ובשבועות שלאחר מכן למסע סוחף אל עבר מודחק ואל חיפוש של זהות ושייכות. סודות ושקרים של בני משפחה וחברים עומדים בינם לבין האמת, אבל השניים, באומץ בלתי מתפשר, חותרים אט-אט אל פתרונו של תשבץ חייהם.

השורה התחתונה: האם פרפר שמשיק כנפיו במשרד הפנים בארגנטינה יכול לגרום להוריקן בספר ישראלי?


הדלת הלא נכונה – נטליה גינצבורג
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה / מאיטלקית: שירלי פינצי לב

ב"הדלת הלא נכונה", כרך השני של 'כל המחזות' של נטליה גינצבורג באים שישה מחזות שכתבה בין 1968 ל־1991, שנת מותה. בדייקנות יוצאת־דופן, מאופקת ואפקטיבית, מעלה נטליה גינצבורג בכל המחזות שלה תאים משפחתיים לא־מתפקדים – בדידות של נשים לא־מנוסות ואבודות בתוך הזוגיות, נשים שהן לעתים גם אימהות נוראות, ואטימות של גברים לא־מודעים. היא מְוודַעַת אותנו לשבריה של זוגיות פרדוקסלית, המהבהבת על הסף: לבני־זוג שהם וגם אנחנו מתקשים להבין למה התחתנו, או מדוע הם זה עם זה, או מדוע אינם נפרדים, או מדוע לאחר פרידתם לא נפרדו באמת, או מדוע אינם יכולים להיות יחד. דומה שהם בחרו בדלת הלא־נכונה, ו"לאן אלך" היא שאלתה הנצחית של האשה.

השורה התחתונה: קריאת חובה לחובבי התיאטרון שבקהל, אך לא רק הם ייהנו מהספר #2


ההרפתקאות המשונות של האחיות שרגיל – באלי קאור ג'אסוואל
הוצאת כתר / מאנגלית: נעה שביט

שלוש האחיות שֶרגיל מעולם לא היו קרובות ממש וגם עכשיו, כששלושתן בגרו, הן לא מסתדרות במיוחד. רג'ני היא מנהלת בית ספר קפדנית, נשואה ואם לבן; ג'זמין היא שחקנית כושלת ואבודה ושירינה היא "האחות הטובה", זו שהתחתנה עם גבר עשיר וחיה חיים מושלמים למראה. על ערש דווי אימן מביעה משאלה אחרונה: ששלוש בנותיה יחד יעלו לרגל אל מקדש הזהב בהודו, ארץ הולדתה שממנה נאלצה להיעדר שנים רבות בנסיבות שמעולם לא הובררו, ויפזרו שם את אפרה. רג'ני כבר הייתה פעם במסע בהודו ונשבעה שלא תחזור לעולם, אבל אפילו עכשיו אחרי מותה של אימה היא מתקשה להמרות את פיה. ג'זמין בדיוק פוטרה מעבודתה אחרי שסרטון משפיל שלה הפך לוויראלי, ומקבלת בברכה את ההזדמנות להתרחק קצת משברי חייה. שירינה מנסה להתמודד עם אולטימטום שהציבה בפניה משפחת בעלה ומקווה שהטיול יעזור לה לעשות את הדבר הנכון. במהלך מסען האחיות יריבו, ישלימו ויכירו מחדש, ויגלו סוף סוף את הסודות שכל אחת מהן מסתירה, שמרחיקים אותן זו מזו והרחיקו את אימן מהודו במשך שנים רבות כל כך.

השורה התחתונה: מסע משפחתי במובן הפיזי והמטאפיזי


החיים הסודיים של הסופרים – גיום מוסו
הוצאת כנרת / תרגום: שי סנדיק

ב־1999, לאחר שפירסם שלושה רומנים שהפכו לספרי פולחן וזכה בפוליצר, הסופר המפורסם נתן פולס מכריז על סיום קריירת הכתיבה שלו ופורש לבּומון, אי פראי ויפהפה לחוף הים התיכון. סתיו 2018. במשך כעשרים שנה נתן פולס לא התראיין ולו פעם אחת, אבל ספריו ממשיכים לשבות את לב הקוראים. עיתונאית שוויצרית צעירה בשם מתילד מוני מגיעה לאי, נחושה לחשוף את סודותיו. באותו יום מתגלה גופת אישה בחוף, והרשויות מטילות מצור על האי. עימות חזיתי מסוכן נפתח בין מתילד לבין נתן, בו אמיתות נסתרות מתנגשות בשקרים ובחטאי העבר, והגבול בין אהבה ופחד מיטשטש מרגע לרגע.

השורה התחתונה: נשמע כמו תקציר סטנדרטי לספר של סטיבן קינג, ומשם בטח מגיעה גם ההשראה לספר הזה


המכשף – המשאלה האחרונה – אנדז'יי ספקובסקי
הוצאת ידיעות ספרים / מפולנית: עילי הלפרן

גרלט מריביה הוא מכשף, אדם בעל כוחות על-טבעיים מסתוריים שחושלו באימונים מפרכים והפכו אותו ללוחם מזהיר ולמתנקש חסר-רחמים. אבל גרלט הוא לא רוצח מצוי: מטרותיו הן מפלצות איומות ושדים נתעבים, שתוקפים את חסרי הישע ומאיימים לכלות את עתיד המין האנושי. אלא שלא כל מי שנראה מפלצתי הוא אכן רשע חורש רע, ולא כל טובי המראה הם באמת טובי לב. סיפורי המשאלה האחרונה הם הדרך המושלמת להיכנס לעולם של המכשף, אחת מסדרות הפנטזיה המצליחות בעולם.

השורה התחתונה: אם לא שיחקתם במשחקי המחשב וראיתם את הסדרה, עכשיו סוף סוף מתורגם המקור הספרותי לעברית.


הסרטון האחרון – ס.ג'. ווטסון
הוצאת כתר / מאנגלית: קטיה בנוביץ'

בלֶ קוּוד בֵיי הייתה פעם יעד תיירותי מבוקש, חבויה בין גבעות מוריקות, עם נוף נפלא הנשקף אל הים וצוקים תלולים המתנשאים מעליו. אולם כעת, לאחר שהתיירים נעלמו, נותרה רק עיירת חוף עזובה, ביתם של אנשים קשי יום, מקום ששום דבר מעניין לא קורה בו אף פעם. לכאורה, המקום המושלם עבור אלכס, במאית סרטים תיעודיים, לצלם את סרטה החדש. היא מבקשת מהתושבים שישלחו לה סרטונים קצרים המתעדים את חייהם, ובאמצעותם היא מקווה ליצור פסיפס תיעודי של החיים בעיירה קטנה ונשכחת. אולם מרגע שרגלה של אלכס דורכת בבלקווד ביי, הסודות מתחילים להיערם. עברה המסתורי והכאוב מתערבב עם היעלמותן של שתי נערות, ונראה שנוכחותה של אלכס זורה מלח על יותר מדי פצעים. סרטון אחד שנשלח אליה טורד את מנוחתה, וכשנערה שלישית נעלמת, אלכס כבר לא יכולה להתחבא מאחורי המצלמה בתפקיד הצופה הפסיבית.

השורה התחתונה: ספר שנכתב כדי להפוך לסדרת נטפליקס


הקיץ האחרון בעיר – ג'אנפרנקו קליגריץ'
הוצאת כתר / מאיטלקית: לא צוין באתר ההוצאה

למרות שלֶאו יהיה עוד מעט בן שלושים, הוא מסרב לאמץ אורח חיים בורגני. כאשר נקרית בדרכו הזדמנות הוא עוזב את מילנו ועובר לרומא. אלו הן שנות השישים המאוחרות, ימי הנס הכלכלי באיטליה, והכסף זורם כמו מים. לאו אמנם נותר ללא אגורה שחוקה בכיסו, אך ברומא קל מאוד להסתדר. חדרי המלון זולים, תמיד יהיה מי שיזמין אותו לכוסית או לארוחה, ויש במי להתאהב. אלא שככל שהלילות מתארכים והקיץ מגיע לשיאו, מתחוור לו שלצד ה'דולצ'ה ויטה', שנדמה שנמשכים לעולם, מסתעף נתיב מוצל, מסוכן ותובעני המושך אליו את לאו, והוא הולך ושוקע בו בהשלמה וללא כל חרטה.

השורה התחתונה: להתבגר ולהתגבר


הקרוסלה האבודה מפרובנס – ג'ולייט בלקוול
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

שאטו קלמן שוכן בין שדות הלבנדר הריחניים ואתרי התיירות המרהיבים של פרובנס. בעבר היה השאטו אחוזה מכובדת ושוקקת חיים, אך כעת כל שנותר בו הוא בעליו הזקן והנרגן וסודות שנקברו ונשכחו זה מכבר. קיידי דרייק היא צלמת מבטיחה עם עבר סוער. הצעה לא צפויה לצלם קרוסלות בפריז מובילה אותה לעיר האורות הרומנטית, ומשם לשאטו המוזנח בחבל פרובנס ולקרוסלה עתיקה אך מפורקת שנמצאת בשטחו. האם היא תצליח להחזיר את הקרוסלה להדרה המקורי, למצוא אהבה ותחושת שייכות ולאחד משפחה שסועה?

השורה התחתונה: וכי למה לא?


השמיים שמעבר לסערה – סבה טהיר
הוצאת כתר / מאנגלית: ענבל שגיב נקדימון

מביא–הלילה וצבא הג'ינים מטילי האימה יוצאים למסע נקמה עקוב מדם. לאיה, שמבכה את אובדנו של היקר לה מכול, נחושה לעצור את האפוקליפסה המתקרבת, אך במאמציה להשמיד את האויב היא מעירה מרבצו כוח עתיק והרסני. כעת היא זקוקה לעזרתו של אליאס יותר מתמיד, אך הוא הפך לתופס–הנשמות ואינו רוצה בחברתם של בני האדם. ואולם, גם אם אליאס מחפש דרך לשכוח את החיים והאהבה שהותיר מאחוריו, הוא אינו יכול להפר את שבועתו להגן על עולם בני התמותה מפני הכוחות העל–טבעיים. עד מהרה הוא מבין שעליו לשוב ולצאת מגבולות מקום ההמתנה, למשימה שעשויה להציל – או להשמיד – את כל מה שהוא מכיר.

השורה התחתונה: אפוס פנטסטי מלא דרמה והדר


וייטנאם – מקס הייסטינגס
הוצאת מודן / מאנגלית: משה סביליה -שרון

בספרו המונומנטלי וייטנאם – טרגדיה אפית מספר ההיסטוריון הבריטי מקס הייסטינגס את סיפורה של המלחמה ההיא, שהייתה המלחמה הארוכה ביותר ו השנויה במחלוקת ביותר מכל המלחמות שהתנהלו במחצית השנייה של המאה ה–20; מפריצתה בגלל התעקשותה של צרפת להיאחז באימפריה שלה, דרך שקיעתה של ארצות הברית בה, ועד נפילת וייטנאם הדרומית לאחר שוושינגטון נטשה אותה. לצד תיאור בהיר ומקיף של המלחמה ושל המהלכים המדיניים שהניעו אותה, מביא הייסטינגס קולות וסיפורים של עשרות אנשים שהיו שם, לוחמים לצד אזרחים, אמריקאים לצד וייטנאמים: כוכב הפוטבול האמריקאי שהסתבך ברצח אזרחים, איש העסקים הדרום וייטנאמי שהתברר שאינו אלא מרגל קומוניסט, הרופאה חברת הווייטקונג שיומנה מאפשר הצצה לראשו של מהפכן נלהב ועוד רבים אחרים.

השורה התחתונה: אם אין לכם מספיק מלחמות בהווה


זיכרונות של אנטישמי – גרגור פון רצורי
הוצאת אחוזת בית / תרגום: לא צוין באתר ההוצאה

הגיבור החמקמק של "זיכרונות של אנטישמי" הוא נצר למשפחת אצולה שירדה מגדולתה לאחר מלחמת העולם הראשונה, אך חיה עדיין על תהילת ימי העבר. בחמישה פרקים המרכיבים את הרומן, חוזר המספר אל תקופות מרכזיות בחייו – החל בילדותו בבוקובינה, דרך שנות נעוריו והתבגרותו המינית בבוקרשט ובברלין, וכלה בבגרותו, כשהוא חי באיטליה, נשוי בשלישית ומתמודד עם האסונות שפקדו אותו. הוא אינו נאצי בדעותיו. להפך: הוא חי כאיש העולם הגדול, נרתע משיחות פוליטיות ונודד ברחבי אירופה. יש לו חברים יהודים ואהובות יהודיות – קשרים שאותם הוא מסתיר, כמובן. משום שלאורך כל חייו הוא מנהל עם היהודים מעין ריקוד אסור של משיכה ודחייה, סקרנות ובוז, הזדהות ורתיעה. פעם זהו ילד יהודי עני שמתגלה כפסנתרן מחונן ומעורר את קנאתו; פעם זוהי אלמנה יהודייה שמתאהבת בו עד כלות; ופעם זוהי בתם ההוללת של שכניו היהודים, שספק מפתה ספק משחקת בו. רק שנים רבות לאחר מלחמת העולם השנייה, מבין כנראה הגיבור לאילו מחוזות נוראיים הוביל אותו הריקוד הזה, ועד כמה עיוור היה – ולכן שותף בעקיפין – לזוועות הגדולות ביותר שעשו בני אדם.

השורה התחתונה: "נוטות החסד", גרסת האזרח הפסיבי?


חרדת פרידה – לורה זיגמן
הוצאת כנרת / מאנגלית: קטיה בנוביץ׳

האמת היא שג'ודי מעולם לא התכוונה ללבוש את הכלבה. איכשהו, היא ירדה לסדר את המרתף, נתקלה במנשא שקיבלה ממישהו כשבנה טדי היה תינוק, ובעיניים דומעות (כי טדי המתבגר הולך ומתרחק ממנה) נזכרה שמעולם לא השתמשה בו. איך זה מרגיש, להשתמש במנשא? שאלה את עצמה. במטבח היו קופסאות שימורים והיא שקלה לשים כמה בתוך המנשא, אבל אז הכלבה פסעה פנימיה, ו — נו — מי לא היה מכניס את הכלבה למנשא לראות איך זה מרגיש? החיים של ג'ודי לא הסתדרו לפי התוכנית. היא היתה כוכבת לרגע כשכתבה ספר ילדים מצליח אבל אלה שאחריו נכשלו ועכשיו הקריירה שלה מדשדשת, והקריירה של בעלה מדשדשת, כמו גם מצבם הכלכלי והנישואים שלהם. בעצם, הכול מדשדש וג'ודי – משותקת על ידי מינונים שווים של חרדה ואהבה — לא יכולה אפילו לקום וללכת. אז היא מסתובבת עם הכלבה. גוף חמים, דופק הולם, נחמה במנשא.

השורה התחתונה: פחד משתק ואמורפי, לצד הנחמה שבצרת רבים.


ילדי סגולה ונקמה – טומי אדיימי
הוצאת כנרת / מאנגלית: יעל אכמון

לאחר שנלחמו בבלתי אפשרי, זיילי ואמארי הצליחו סוף־סוף להחזיר את המאגיה לאורישה. אבל המחיר היה גבוה — הטקס העוצמתי החזיר את המאגיה לא רק למאג'ים, אלא גם לבני האצולה. זיילי, עדיין מתוסכלת משיברון לב ובגידה, נאבקת ללכד את המאג'ים באורישה החדשה, שבה האויב מחזיק בקסם משלו וחזק בדיוק כמוהם. עליה להילחם על זכותה של אמארי לכס ולהגן על המאג'ים מפני זעם המלכות. כשהמלחמה משתוללת, זיילי על סף שבירה: עליה למצוא דרך לאחד את הממלכה, אחרת אורישה תקרע את עצמה לגזרים. המשך לספר "ילדי דם ועצם".

השורה התחתונה: היו כאן המון מילים שלא הצלחנו להבין, אבל כנראה שמדובר בפנטזיית נוער


לב אש – אולסיה קנטור
הוצאת ידיעות ספרים

אלכסנדרה נולדה להורים הנכונים במקום הנכון ובזמן הנכון. היא מילאה את כל הציפיות שתלו בה הוריה ומוריה, אבל מגיל צעיר התמודדה עם חוויות מכאיבות וגילתה סודות אפלים. היא חיה חיים מלאי סתירות: בבית הספר היתה תלמידה מצטיינת ומנהיגת קומסומול, בעודה מנהלת רומן עם אחד מראשי המאפיה הרוסית; בשנות העשרים לחייה היתה כוכבת טלוויזיה נערצת, נשואה לגבר הכי מבוקש בעיר, שאותו לא אהבה, וזכתה ליותר ויותר הצלחה בחברה שאותה תיעבה. אלא שיום אחד מגיעה שיחת טלפון שמאלצת אותה ואת בעלה להשאיר הכול מאחוריהם ולהגר לישראל. זמן קצר לאחר מכן נישואיהם קורסים ואלכסנדרה נותרת חסרת כול, עם תינוקת קטנה, בלי שפה, בלי קשרים ובלי פרוטה. בבת אחת היא מושלכת מן הפסגה לתהום. היא קמה על רגליה ומוצאת את עצמה מתגלגלת מירושלים לבורסת היהלומים ברמת גן; מישראל לתעשיית היהלומים בקונגו; משדות הקטל של קונגו לחוגי החברה הגבוהה במנהטן; וממנהטן לישראל ועד לוותיקן, כשבכל מקום היא נאלצת להתמודד עם קשיים וחושפת סודות מאיימים.

השורה התחתונה: כרגיל – סודות ושקרים


לטובת הילדה – תמר אשכנזי
הוצאת ידיעות ספרים

לטובת הילדה מגולל את מאבקה של מתאמת השתלות למימוש אמהותה, מטיפולי הפריון המתישים, דרך המסע הארוך ומלא התלאות לאימוץ ילדיה ברוסיה, שעובר גם בבית המשפט העליון שם, ועד גידולם הלכה למעשה כאם לשניים. אבל היא לא מוותרת לרגע ולומדת להכיר עולם חדש, מלא אהבה וקשיים, ומגלה שצמחו לה בגוף שני לבבות נוספים. זהו גם סיפורה של רופאת ילדים רוסייה שמתאלמנת בגיל צעיר והצרות לא מפסיקות ליפול עליה: היא הופכת לסבתא, כלתה מתמכרת לאלכוהול, בנה נפצע קשה ואז נוחת עליה אתגר חדש: להיות סבתא בפעם השנייה, והיא עומדת מולו חסרת אונים. וזהו אף סיפורה של הילדה המאומצת אלה, שאמנם גדלה כישראלית לכל דבר, אבל החור העמוק בזיכרונה מתרחב אל תוך לבה, והוא לא יפסיק לדמם עד שתצא יחד עם אמה המאמצת למסע חיפוש עצמי.

השורה התחתונה: אם מתחשק לכם לבכות קצת #2


ללא גרשיים – פרץ חמונצקי
הוצאת שולחן כתיבה מבית מטר

בבוקר שישי בסתיו של 2024, צופי בנטוב, ראשת העיר של חיפה, מפנטזת על דרך מהפכנית להיפטר מזיהום האוויר במפעלי התעשייה במפרץ כאשר לפתע מבזיק בראשה רעיון. לצורך יישומו היא מבקשת את עזרתו של פרופסור זוטא, מבכירי המחלקה להנדסה אווירונאוטית וחלל בטכניון. זוטא מגייס ארבעה סטודנטים מוכשרים ומטיל עליהם למצוא דרך להגשים את הרעיון. הסטודנטים מוצאים פתרון מבריק ועד מהרה מערכת חדשה נבנית וזיהום האוויר פוסק, אבל בד בבד מופיעה בעיה חמורה ובלתי צפויה המאיימת על הכרמל כולו. האם זה קרה בגלל המערכת החדשה? גיא, אחד מארבעת הסטודנטים, נדרש שוב למצוא פתרון. בחשיבה הנדסית מקורית הוא הוגה פתרון מהפכני אשר יכול להעניק לראשת העיר יכולת לשלוט במזג האוויר של העיר. במקביל לאירועים אלה רואים בוקר אחד תושבי העיר על קיר ארוך בטכניון כתובת ענק מסתורית הרשומה באותיות גסות. הכתובת המשונה מסעירה את העיר וכולם מנסים לפענח את סודהּ. האם היא קשורה למתנגדי הפרויקט המהפכני של הטכניון, והאם היא תטרפד את התוכנית להצלת חיפה מזיהום אוויר קטלני?

השורה התחתונה: אם ראית את הסרק "קנאה" של בן סטילר וג'ק בלאק אתם יודעים על מה אנחנו חושבים עכשיו. אם לא, לא פספסתם בכלל.


מבעד לקרקעית השקופה – יובל שמעוני
הוצאת עם עובד

אסיר בתא כלא, בתא הסמוך כלואה אשתו. היא אינדיאנית ילידת המקום, הוא הגיע לאי בנעוריו מלא תקוות בסופה של הפלגה ארוכה. כולאיו מציבים לפניו ברירה: להסגיר מבוקש או להיתלות למחרת עם אשתו יחד. שנים רבות של חיים משותפים מאחוריהם. כל זה קורה במאה אחרת, אבל מה שעומד ביסוד ההתלבטות אינו מוגבל בזמן. בחלקו השני של הספר שוכב על ערש דווי אדמירל שימי הזוהר שלו חלפו מזמן, ומחכה לאיש אמונו שיחזור ויבשר לו ששליחותו צלחה. גם בחוליו עוד תכנן מסע אחרון, חשוב מכל קודמיו, מסע שאולי ישיב לו את תהילתו שאבדה. הוא שגילה לפני שנים את האי הזה שהכלא נבנה עליו ועוד איים רבים מלבדו, אבל כולם אינם נחשבים עוד בעיניו לעומת יעדו הבא, הקדוש, אם אכן יפליג אליו.

השורה התחתונה: באמת שלא הבנו על מה הספר הזה


מוגבל – אילה בן לולו
הוצאת כנרת

רונית, גיבורת הנובלה "המשתלה", היא צעירה בודדה המגיעה לעבוד במשתלה הממוקמת בשולי כביש ראשי. שם היא פוגשת גבר זר ובלתי מפוענח, ונלכדת בסבך של תשוקות המחפשות פורקן. יחסיה עמו הם מסכת של שתיקות, הזיות ושברים, הד לעולמה שלה. במרכזה של הנובלה השנייה, "מוגבל", ניצבת דגנית, חיילת צנומה בעלת חלומות גדולים, המשמשת כמזכירתה של קצינת שלישות תמהונית. היא מחפשת את דרכה בייאוש בחצר האחורית של צה"ל, מושלכת מתפקיד אחד למשנהו, מגורשת מבסיס לבסיס. ההוויה הצבאית מטעינה את היומיום השביר במתעתע ובמסויט. שתי הנובלות מתארות שלבים שונים בחניכתו של העצמי.

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר. איזה ז'אנר? אנחנו לא בטוחים.


מודעת רצח – אגאתה כריסטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מיכל אלפון

בעיתון המקומי של הכפר צ'יפינג קלגהורן מתפרסמת מודעה משונה אשר מכריזה על רצח שיתקיים בביתה של לטישה בלקלוק ב־29 באוקטובר בשעה 18:30. האם מדובר במהתלה מטופשת, במשחק תמים, ואולי ביותר מזה? תושבי הכפר המסוקרנים מתייצבים זה אחר זה בביתה של גברת בלקלוק בשעה היעודה. לפתע האורות כבים והנוכחים בחדר, ועימם הקוראים, מוצאים את עצמם בלב תעלומה מבריקה ומחוכמת מבית מדרשה של אגתה כריסטי. אף שמיס מארפל חדת העין רק מתארחת בכפר, היא תדע גם הפעם למצוא את הפתרון המפתיע, הנסתר מעיני החוקרים המקצועיים.

השורה התחתונה: אגאתה כריסטי, כפי שרק אגאתה כריסטי יכולה להיות


מוות על הדנה – דניז מינה
הוצאת פן וידיעות ספרים / תרגום

היום שבו חייה המהוגנים והשקטים של אנה מקדונלד עולים על שרטון מתחיל כמו כל יום רגיל: היא מארגנת את הילדים לבית הספר, מכינה ארוחת בוקר ומאזינה לעוד פודקאסט פשע אמיתי. ואז בעלה יורד במדרגות ובפיו הודעה שמותירה אותה המומה ובודדה. נואשת להסחת דעת אנה חוזרת לפודקאסט החביב עליה. יש משהו מנחם בצרות של אחרים: יאכטה שטבעה, משפחה שנרצחה, רמז לקונספירציה גלובלית. אלא שהמקרה המסוים הזה מתגלה דווקא כצרה של אנה. היא מכירה את אחד הקורבנות מן העבר, מהחיים שעשתה כל מאמץ להשאיר מאחור. והיא גם משוכנעת שהיא יודעת מה באמת קרה. בדיוק אז מגיע למפתן דלתה שכן חטטן, והחיים כפי שהכירה אותם נגמרים באמת. השדים מעברה התעוררו, והם לא מתכוונים להרפות. מתוך שכנוע עמוק שאין לה כל אפשרות אחרת, אנה יוצאת למרדף אחר האמת.

השורה התחתונה: הגיע הזמן שעולם הפודקאסטים יגיע גם לספרות העכשווית.


מיניון – ג'ניפר בר לב
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מיכל אלפון

וושינגטון הבירה. אמצע המאה העשרים. מיניון גולדבלום היפה והביישנית לכודה בין התנהגותו שלוחת הרסן של אביה ובין הקודים החברתיים הנוקשים של אימהּ. נישואיה להרולד, גבר יפה תואר, מבריק אך עם בעיות משלו, מתפרקים. ומיניון בורחת דרומה עם בתם ג'סיקה, בעזרת הוריה ולוסיל, עוזרת הבית השחורה שעובדת בבית המשפחה, דרך לב מחוז האפליה הגזעית. במיאמי ביץ', שם חוקי הגירושין נוחים יותר, ועל רקע פס הקול של מוזיקת התקופה, היא מגלה את מיניותה ושוקעת עמוק במערבולת הזמנים המשתנים: עולם תחתון מפוקפק, סמים ומתירנות מינית. נסיעה מפתיעה לישראל הצעירה מטלטלת אותה עד עמקי נשמתה.

השורה התחתונה: גנוב על מיאמי ביץ' באמצע המאה העשרים


מכשפות מאז ומעולם – אליקס א. הארו
הוצאת תמיר וידיעות ספרים / מאנגלית: לי עברון

בשנת 1893 אין מכשפות בעולם. פעם היו, בימים הפראיים, החשוכים, לפני שהתחילו לשרוף אותן, אבל עכשיו כישוף הוא רק קסמים קטנים למשק הבית ושירי ילדים. אם האישה המודרנית רוצה להחזיק במידה כלשהי של כוח, עליה למצוא אותו בקלפי. אבל כשהאחיות איסטווד – ג'יימס ג'וניפר, אגנס אמראנת וביאטריס בלדונה – מצטרפות לתנועת הסופרג'יסטיות בניו סיילם, הן מתחילות לחקור את המילים והדרכים הנשכחות שיוכלו להפוך את תנועת הנשים לתנועת המכשפות. הן נרדפות בידי צללים ומחלה, ניצודות בידי כוחות שרוצים לשלול מהמכשפות את זכות הבחירה – ואולי אפילו את הזכות לחיות. כדי לשרוד, האחיות יצטרכו לצלול לקסמים העתיקים ביותר, לרקום בריתות חדשות ולרפא את הקשר ביניהן. אין בעולם מכשפות. אבל יהיו.

השורה התחתונה: מנצל את ההזדמנות להמליץ על הפודקאסט המעולה "האחיות גרים" ובמיוחד על צמד הפרקים על המכשפות.


מסעות – רג'ינה פורטר
הוצאת מטר / מאנגלית: אסנת הדר

הכירו את ג'יימס סמיואל וינסנט, עורך דין אמיד מניו יורק, שהתחמק מהרקע האירי הצנוע שלו, אבל משרך את דרכיו בדיוק כמו אביו. יחסיו של ג'יימס עם בנו רופוס עוברים עליות ומורדות, ומסתבכים כאשר רופוס מתחתן עם קלודיה קריסטי. אמה של קלודיה – אגנס מילר קריסטי – היא אפרו-אמריקאית יפהפייה אשר מפגש אקראי בג'ורג'יה מוביל אותה לחיים חדשים בברונקס. בעלה, אדי קריסטי, מגויס לשרת על נושאת מטוסים בווייטנאם. הוא מוצא לו עוגן במחזה של טום סטופארד, "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים", מתמודד עם מתחים גזעיים וסופר את הימים עד שישוב אל אגנס. חיי הדמויות מצטלבים עם חברים ומאהבות – הלסבית האפרו-אמריקאית שמוצאת את מקומה בברלין של שנות השבעים; איש הובלות שנתקע בפורטסמות, ניו המפשייר, בזמן סערה בחג ההודיה; שני אחים למחצה שנפגשים בבגרותם בחלל אמנויות ויצירה; ומלצרית מקוני איילנד שמגלה שהנסיך על הסוס הלבן בעצם לא נסיך.

השורה התחתונה: תמונות קצרות


משנתו של דון חואן – קרלוס קסטנדה
הוצאת אופוס / מאנגלית: מיכל כהן

לפני כחמישים שנה פרסמה אוניברסיטת קליפורניה כתב יד יוצא דופן שחיבר סטודנט לאנתרופולוגיה בשם קרלוס קסטנדה. "משנתו של דון חואן" הניע דור שלם של מחפשים, שחשו מורת רוח נוכח מגבלותיה של השקפת העולם המערבית. ספרו של קסטנדה, שהפך זה מכבר לקלאסיקה, נותר שנוי במחלוקת בשל ההתבוננות החלופית שהוא מציג ומהפכת ההכרה שהוא תובע. בסדרת דיאלוגים מרתקת מגולל קסטנדה את תהליך החניכה החלקי שעבר אצל דון חואן מטוס, שמאן אינדיאני בן שבט היאקי ממדינת סונורה שבמקסיקו. הוא מתאר את תפישתו החושית של דון חואן, את שליטתו ב"מציאות הבלתי-רגילה" וכיצד פיוטה וצמחים אחרים הקדושים לאינדיאנים של מקסיקו שימשו כשער למסתוריהן של "אימה", "בהירות" ו"עוצמה".

השורה התחתונה: תרגום חדש לקלאסיקה מודרנית


מת בשבילה – שרה פינבורו
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עידית שורר

הרומן של מארסי עם ג'ייסון מדוקס שיגר אותה היישר אל חיק האליטה של העיר סוואנה שבג'ורג'יה – עולם של כסף ישן, קשרים ישנים וסודות ישנים. מארסי אולי נכנסה לעולם הזה בקשרי נישואים אבל היא לעולם לא תהיה חלק ממנו. כשהבוס של ג'ייסון חוזר מלונדון עם אשתו החדשה האטרקטיבית וחסרת המעצורים, איש אינו יכול להוריד ממנה את העיניים – כולל בעלה של מארסי. יש אנשים שהיו מתים להתחלף עם מארסי. מה היא תעשה כדי לשמור על מעמדה?

השורה התחתונה: המון דרמה, לא כן?


סגירת מעגל – עמי באלין
הוצאת כנרת

סגירת מעגל הוא קובץ סיפורים על סודות, צירופי מקרים ומפגשים אקראיים גורליים, המאפשרים לגיבורים להתקרב אל האמת — האכזרית או הרחומה — המסתתרת מאחורי הקלעים של חייהם. רופא צעיר ויהיר שמאבחן באופן שגוי ילדה המגיעה למיון ומבצע בה ניתוח מיותר, פוגש בה לאחר שנים, כשהיא אישה צעירה ומושכת; גבר צעיר עובד כמטפל אצל קשיש ומגלה שיש לו קשר הדוק אל חייו; אישה מבוגרת היוצאת לנופש קצר ומוצאת שם הבטחה לעתיד מרענן.

השורה התחתונה: במילים אחרות, קובץ סיפורים קצרים כפי שהייתם מצפים שייראה קובץ שכה


סולאריס – סטניסלב לם
הוצאת כתר / מפולנית: אהרן האופטמן

קריס קלווין, פסיכולוג, מצטרף לצוות מדענים קטן החוקר אוקיינוס מסתורי על פני כוכב הלכת סולאריס המדענים סבורים שהאוקיינוס הוא ישות אינטליגנטית שבכוחה לדלות אינפורמציה מרבדיו העמוקים והכמוסים של המוח האנושי ולייצר לפיה דמויות אנושיות לכאורה – "אורחים" הפוקדים את המדענים והקשורים לעברם בקשר כואב. האם ביקורי ה"אורחים" הם ניסיון של האוקיינוס לתקשר אתם? האם זו לוחמה פסיכולוגית המופעלת עליהם או אולי סתם בדיחה אכזרית, ואם כך, מי למעשה עושה ניסוי במי? מתוך הטלטלה הנפשית שבמפגש הזה עולים הרהורים על טיבה של תקשורת בכלל, ונשאלת במלוא חריפותה השאלה על יכולתנו להבין את היקום שסביבנו בטרם הבנו את עצמנו.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לקלאסיקת המדע הבדיוני של סטניסלב לם


סוף טוב – מורן וורנשטיין
הוצאת ספרית פועלים

מורן וורנשטיין, ילידת 1980, גדלה בנס ציונה, בגיל שתים-עשרה התייתמה מאביה. ביומנים שהשאירה אחריה תיארה בכנות יוצאת דופן את מה שהתרחש בביתה לאחר מות האב, את הבריחה משם ואת טלטלות החיים שבאו לאחר מכן. זה סיפור של אישה צעירה, חכמה ואמיצה, שבתעצומות נפש אדירות התמודדה עם תוצאות הפגיעה המינית ונאבקה בעוול. זה סיפור שיש בו כאב וקושי, אך גם רגעי חסד וניצחון. לאחר שנים של מאבק נפשי וגופני, פנתה מורן וורנשטיין לארגון "דיגניטס" בבקשה להמתת חסד. היא הלכה לעולמה בשווייץ, בצלילות ובשלווה, בגיל שלושים ושש. בקשתה הייתה כי הדברים שכתבה יראו אור לאחר מותה, וזאת כדי שנלמד להקשיב בלי פחד לנערים ולנערות כמותה ולא נסיט את המבט. את סיפור חייה ליקט מתוך כתביה חברה הקרוב, יוחאי מיטל. לספר מצורפת אחרית דבר פרי עטו.

השורה התחתונה: אם מתחשק לכם לבכות קצת #3


סופה – ולדימיר סורוקין
הוצאת לוקוס / מרוסית: פולינה ברוקמן

ד"ר גארין, גבר נאה ורופא נמרץ, מוכרח להגיע לכפר מרוחק שמגפה מסוכנת מכה בו, כדי לשים לה קץ בעזרת החיסון שבידו. אבל בחוץ משתוללת סופה, ובלית ברירה הוא עולה על מגלשת שלג מוזרה המונעת בכוחם של חמישים סוסונים. הסופה מתעצמת, והדרך לכפר נהיית מסע רצוף אירועים דרמטיים וסוריאליסטיים, משובץ מפגשים יוצאי דופן. כמו קלסיקונים רוסים לפניו, סורוקין לוקח נושא רוסי קלאסי – סופת שלגים – וכותב לו גרסה משלו. הוא משתמש במוטיבים של גוגול ובולגקוב לשרטט בווירטואוזיות את הקווים הדיסטופיים שיאפיינו את המעצמה הרוסית השוקעת.

השורה התחתונה: כוכב הרוק של הספרות הרוסית העכשווית תוקף שנית


עוד שעה אחת – נגיב מחפוז
הוצאת כנרת / תרגום: ברוריה הורביץ

קורותיהם של שלושה דורות במשפחה אחת על רקע שינויים פוליטיים, חברתיים וכלכליים מפליגים בהיסטוריה של מצרים. אהבות ושברונות לב, מאסרים ורדיפות ובית ישן אחד טעון שיפוץ, שבני הדור השלישי דוחקים בסבתם למכור כדי לדאוג לעתידם, מתערבבים באירועים סוערים בחיי העם והאומה: מהפכת הקצינים ב־1952, הלם התבוסה של 1967 והמלחמה ב־1973 שבה נפצע אחד הנכדים, ולבסוף שיחות קמפ דיוויד והסכם השלום עם ישראל, שבני הבית חלוקים ביניהם באשר לתועלת שהוא צופן בחובו. עוד שעה אחת הוא רומן משפחתי קומפקטי ובה בעת סיפור פוליטי־חברתי ספוג ביקורת: על מלחמות ומחירן הכבד; על המתח בין ערכים חילוניים לאמונות דתיות; על צעירים תועים, הנאנקים תחת עול הפרנסה ומחירי נדל"ן מאמירים; על מדינות המפרץ שבניהן נוהרים למצרים לעסקים ושעשועים; ועל מנהיגים הנושאים בכנפיהם תקוות והבטחות חדשות, אך מביאים איתם אכזבה ומפח נפש.

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר


עסקת מלטה – סטיב ברי
הוצאת מטר / מאנגלית: אינגה מיכאלי

האפיפיור מת, והישיבה החשאית לבחירת יורשו עומדת להיפתח. החשמנים נוהרים לוותיקן לקראת הבחירות, אבל אחד מהם נמלט למלטה בחיפוש אחר מסמך שמקורו במאה הרביעית ובקונסטנטינוס הגדול, קיסר רומי. קוטון מאלון, סוכן לשעבר של משרד המשפטים האמריקאי, נמצא באיטליה בחיפוש אחר חליפת המכתבים האגדית בין וינסטון צ'רצ'יל לבניטו מוסוליני, אלא שמישהו אחר רודף אחרי אותם מכתבים, ולאחר שמאלון מאבד אותם, הוא יוצא למסע ציד שמושך את תשומת לבם של אבירי מסדר מלטה אפופי המסתורין. מסדר הנזירים-הלוחמים קיים זה תשע מאות שנה ויותר, וכיום הם פועלים כארגון הומניטרי כלל-עולמי, אבל בין שורותיהם מסתתרים הסֶקרֶטי – כת קדומה ששמה לה למטרה להשפיע על בחירת האפיפיור החדש. מאלון נקלע למרוץ נגד חשמן סורר, אבירי מסדר מלטה, הסֶקרֶטי והזמן, כדי למצוא את מה שאבד לפני מאות שנים. העימות מגיע לשיאו מאחורי חומות הוותיקן, כאשר בחירת האפיפיור מונחת על כף המאזניים.

השורה התחתונה: אם אתם מחפשים אקשן חסר מעצורים עם תככים ומזימות ושאר ירקות, כנראה שזה הספר בשבילכם


פרויקט הייל מרי – אנדי וייר
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

ריילנד גרייס הוא השורד היחיד במשימה נואשת להציל את כדור הארץ. הוא הסיכוי האחרון. אם ייכשל, החיים על פני כדור הארץ יפסיקו להתקיים. רק שברגע זה הוא בכלל לא מודע לכך. ברגע זה הוא אפילו לא זוכר את שמו שלו, שלא לדבר על אופי המשימה או איך להשלים אותה. כל מה שהוא יודע זה שהוא ישן הרבה מאוד זמן וכשהתעורר מצא את עצמו בחללית במרחק מיליוני קילומטרים מהבית, בלי שום דבר חוץ משתי גופות בדרגשים שלידו ורובוט טרחני שלא נותן לו דקה של מנוחה. כשזיכרונו מתחיל להתאושש, גרייס מבין שלפניו משימה בלתי אפשרית: עליו לפצח תעלומה מדעית אדירה כדי להתגבר על אירוע הכחדה המאיים על קיום המין האנושי. השעון מתקתק, האדם הקרוב ביותר רחוק ממנו שנות אור, והוא נאלץ לעשות הכול לבדו. או שמא לא?

השורה התחתונה: אם אהבתם את "לבד על מאדים", בוודאי תאהבו את הספר הזה


צ'לו לארוחת בוקר – אילן עמית
הוצאת ידיעות ספרים

עמוס ויגאל הם שני חברי נפש שמנהלים מכבסה תל אביבית קטנה. כמו בטנק שחלקו לפני ארבעים שנה, גם היום הם עסוקים במלחמת הישרדות. עמוס המאופק חי בזוגיות אינטימית וחשוכת ילדים עם אשתו חנה, ציירת המכורה לשחייה, שאחריה הוא נוהג לרגל בחשאי. יגאל חם המזג חי בסיר לחץ עם אשתו סוזי, מלכת יופי לשעבר, שאליה הוא כמה ובה הוא מתעמר, ועם יהודה, בנם התלוש בן השלושים. שלושה ימים של אירועים בלתי-צפויים יטלטלו את הדמויות בהרכב הקאמרי של צ'לו לארוחת בוקר, יחלצו את הקולות החבויים מתוכן ויובילו אותן אל פי התהום או שמא דווקא להרמוניה חדשה.

השורה התחתונה: מכבסה יפהפייה שלי


קולה של אם – לילה הילקמן
הוצאת מטר

קולה של אם מגולל סיפור אמיתי אודות חייה הסוערים של טרה, ישראלית ממוצא אמריקאי, המוצאת מפלט מבית משפחתה המוטרף באמצעות נישואים לאיש עסקים אמיד ממוצא גרמני המנהל באובססיביות את יחסיהם המורכבים. לאחר עשרים שנה נישואיהם מתפרקים וטרה שבה ארצה עם ילדיה בתקווה להיעזר במשפחתה אך מוצאת עצמה במארג חולני חסר יציבות הזהה לימי ילדותה. באחד מביקוריהם של הילדים את אביהם בארצות הברית, חוטף האב את בנו תוך ניצול קשייו ושולח את בתו ההלומה חזרה ארצה. הבן שנעזב במבנה זעיר בחצר, אינו מבין את המצב אליו נקלע ונותר קורבן להתעללותו של אביו ושל דודתו, המתגוררת אף היא בארה"ב. הדודה, אחות אמו, מסייעת לאב במעשה החטיפה תוך שהיא מעוותת את המציאות ומעלימה כל פיסת מידע אודותיו מאחותה. לאחר שנים ארוכות של ניסיונות להיעזר בגורמים שונים בארץ ובחו"ל, מחליטה טרה לחשוף את התנהלות משפחתה ששתיקתה סייעה בחטיפתו ובהעלמתו של בנה ומספרת לילדיה את סיפורה.

השורה התחתונה: אם מתחשק לכם לבכות קצת #4


קסמו האפל של הכפור – יונתן דה שליט
הוצאת כתר

חיילים זקנים, אמר הגנרל מק'ארתור, לעולם אינם מתים; הם רק נמוגים לאיטם. במשך חמש שנים כתב דה שליט ביקורות ספרים והתמקד בתחום שהוא מכיר מקרוב מאוד – ספרי המתח, הריגול והבלש. הרשימות הללו מתקבצות לכדי מסמך רב–קסם, יומן קריאה שמזמן עלעול, הרהורים, נוסטלגיה לחנויות הספרים של פעם לצד דיונים אקטואליים. זהו מסע דילוגים בין ספרים ובין יבשות וזמנים. דה שליט, כמדריך טיולים נלהב, לוקח אותנו אל שירותי הביון הבריטיים והאדמות המוריקות של אנגליה, אל רוסיה בתקופה הקומוניסטית, אל מפענחי הצפנים של צבא סין וגם אלינו, קרוב הביתה. ג'ון לה–קארה, אגתה כריסטי, יו נסבו ואיאן מקיואן, וגם בתיה גור ודרור משעני הם גיבוריו של הספר, לא פחות מדמויות ספרותיות כג'ורג' סמיילי והרקול פוארו.

השורה התחתונה: מסע אל תוך המתח הספרותי


ריימי נייטינגייל – קייט די-קמילו
הוצאת כנרת / מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ

ריימי קלארק הגיעה למסקנה שהכול, אבל הכול, תלוי רק בה. ויש לה תוכנית: אם היא תזכה בתחרות הבנות האזורית, אבא שלה, שעזב את הבית, יראה את התמונה שלה בעיתון ויחזור. כדי לנצח, לא רק שריימי צריכה לעשות מעשים טובים וללמוד ללהטט בשרביט; היא גם צריכה להתמודד עם לואיזיאנה המעופפת, שחייבת לנצח כדי להציל את החתול שלה, ועם בוורלי הקשוחה, שנחושה לחבל בתחרות. שאלות של חיים ומוות מקרבות את שלוש הבנות זו אל זו ככל שהתחרות מתקרבת. האם מה שריימי קיוותה לו, באמת מחכה לה בקו הגמר?

השורה התחתונה: ספריית מרגנית במיטבה


שנת המנוחה והמרגוע שלי – אוטסה מושפג
הוצאת עם עובד / מאנגלית: ליה נירגד

גיבורת הרומן השני של אוטסה מושפג, מחברת רב־המכר איילין, היא יפהפייה בלונדינית עשירה בעלת תואר יוקרתי ועבודה בגלריה ניו־יורקית נחשבת. לכאורה יש לה כל מה שבחורה צעירה חושקת בו, ואף על פי כן כל מה שהיא רוצה הוא לישון. בעזרת פסיכיאטרית מפוקפקת ביותר היא מבקשת לצלול לשנת חורף, שנה של מנוחה שלמה, שלאחריה תתעורר כבן אדם חדש. נדמה לה שהיא שולטת במצב, אך תוכניתה הגרנדיוזית משתבשת בכיוון לא צפוי.

השורה התחתונה: לישון שנה שלמה נשמע כמו חלום לא רק לגיבורת הספר הזה


שקרים שחורים – אלסנדרה טורה
הוצאת אהבות / תרגום: תם פררו

ברנט הפך למיליארדר הייטקיסט, עוד בטרם מלאו לו עשרים שנה. הוא מנהל איתי מערכת יחסים בשלוש השנים האחרונות וכבר הציע לי נישואים ארבע פעמים. סירבתי לו ארבע פעמים. לי: גוזם דשא כשהוא לא מזיין עקרות בית. הוא יודע איך להשתמש בידיים, בפה ובגוף שלו. רדפתי אחריו ללא רחם כמעט שנתיים, בין אם הוא מודע לזה ובין אם לא. האם אפשר לאהוב שני גברים בו זמנית? יש לזה עתיד בכלל? ברנט – אוהב אותי בכל נפשו. הוא הגבר שאיתו אני צריכה להתחתן, אבל אני ממשיכה לסרב לו. לי… אני לא יודעת מה להגיד על לי. אני רודפת אחריו והוא משתמש בי בדרכים שבשלן גם נזירה היתה מקללת. הוא עדיין לא מאוהב בי, אבל הוא עוד יהיה. לא תהיה לו ברירה. אם נדמה לכם שכבר קראתם את הסיפור הזה איפשהו, אתם טועים.

השורה התחתונה: תנחשו מאיזה ז'אנר מגיע הספר הזה, ולפי זה תחליטו אם אתם מתכוונים לקרוא אותו


שש מזוודות – מקסים בילר
הוצאת כנרת / תרגום: נועה קול

בכל משפחה יש סודות ושמועות שמוסיפים לחיות מדור לדור, ולפעמים מדובר בעניינים של חיים ומוות. איך מגוננים על סוד משפחתי? על ידי כך שמספרים אותו לכולם. ברומן החדש שלו, מקסים בילר מספר על שמועה כזו, שכוח ההרס שלה מגיע עד להווה. במוקדו עומדת בגידה נוראית, המסופרת משש נקודות מבט שונות של הדמויות הפועלות, אשר זרועו הארוכה של הקג"ב מוצאת את דרכה אליהן. הקורבן הוא סבו של הסופר החי בברלין, שב־1960 הוצא להורג בברית המועצות בעוון עסקים בשוק השחור. החשודים בהלשנה עליו הם בני המשפחה.

השורה התחתונה: הפתגם חיים ומוות ביד הלשון מעולם לא היה נכון יותר


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה. 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה. תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן