יום חמישי 18 באפריל 2024

לוגו האתר - מחסום כתיבה
סוכן לכוכבים - ג'ון סקאלזי

האזנה נעימה – סוכן לכוכבים הוא ספר שלא תרצו להפסיק להאזין לו

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

המבקר יוצא לרגע מאזור הנוחות שלו כדי לכתוב על ספר השמע הכי מרענן שהוא שמע השנה.

מכל מיני סיבות שאין לי כוח לפרט (אמר ויפרט כמעט בוודאות בהמשך) אני לא נוהג לכתוב כאן על ספרי שמע. מתוך איזה היצמדות לסכמה ארכאית משהו, אני לא מרגיש בנוח לכתוב על ספרים שלא קראתי במו עיני, כאילו אני מרגיש שאני מבצע איזו בגידה מהותית בעקרונות אם אני מבקר כתיבה שלא ראיתי בעצמי. יש שיתווכחו ויטענו שהמדיום השונה לא משנה במאום את חוויית הקריאה, כי בסופו של דבר, גם אם הוויזואליה אינה קיימת, מדובר במילותיו של הסופר שמועברות בצורה מעט שונה, בעוד שאחרים יאמרו שצורת ההקראה של הספר משפיעה מאוד על הדרך בה הוא מתקבל ולכן יש להפריד את ספרי השמע  לקטגוריה נפרדת לחלוטין מספרים באופן כללי.

לכל אותם אנשים אני יכול רק לומר שימשיכו ליהנות מוויכוחים טובים, אבל אני כאן כדי לדבר על ספרות, ולא משנה לי הדרך כי אם התוצאה. ובכל זאת, אני לא מתכוון להתעלם כאן מהפיל שבחדר, כך שחלק גדול מהביקורת הזו ידון דווקא בחלק ה"שמע" של הספר הזה.

אז אם נתחיל סוף סוף אחרי ההקדמה הארוכה הזאת, אנחנו מדברים היום על "סוכן לכוכבים", ספרו הראשון של סופר המדע הבדיוני ג'ון סקאלזי (מלחמת האדם הזקן, חולצות אדומות) שפורסם במקור בחינם בבלוג (המעולה) שלו ב- 1997, ורק 11 שנים מאוחר יותר הוא נרכש על ידי הוצאת הספרים (המעולה גם היא, יש לציין) Tor, ולקראת סוף 2010 יצא גם כספר שמע.

גיבורו של הספר הוא טום סטיין, סוכן שחקנים הוליוודי צעיר ומבטיח שנשכר על ידי גזע של חייזרים ידידותיים כדי לייצג אותם ולתכנן את חשיפתם בפני המין האנושי. טום, שעד כה עבד עם לא מעט ידוענים קפריזיים וראה דבר או שניים בחיים שלו, נאלץ להתמודד עם סיטואציות מאתגרות (משעשעות יותר ופחות) שמעולם לא היה מנחש שייקלע אליהן. חדי העין יצליחו אפילו למצוא בין השורות סאטירה עוקצנית קלה על המין האנושי ועל היחסים שלו עם עצמו ועם הסביבה.

זה פחות או יותר הסיפור, אם לסכם אותו בשני משפטים. אבל יש בו הרבה מעבר לזה. סקאלזי יכול היה להיצמד לסיפור המסגרת ולאנקדוטות המשעשעות שהוא מנפק לנו, אבל מספר מוכשר שכמוהו לא מסוגל שלא לפתח את העולם שמעבר למאקרו, כך שגם אם אנחנו לא גולשים יותר מדי ימינה ושמאלה במהלך הספר הקצר הזה, הקורא (או במקרה שלי, המאזין) מקבל את התחושה שמדובר בדמויות בעלות עומק עם היסטוריה אישית, שגם אם לא באה לידי ביטוי בסיפור, קיימת לפחות במוחו של הסופר. זה המקרה, לפחות, כשאנחנו בוחנים את הדמויות הראשיות בספר. דמויות אחרות נדמות פלקאטיות לחלוטין, ממש כמו הקלישאה ההוליוודית שהן מייצגות. אני לא יודע אם זה מכוון או שסתם לא היה לסקאלזי כוח לפתח את הדמויות הללו, אבל המחסור בעומק עשיר לא היה חסר לי שם במיוחד, ואפילו הייתי אומר שהוא יכול לפגוע.

אני לא יודע מה הספר הזה יותר – מדע בדיוני, סאטירה, או סתם תרגיל מחשבתי מעניין, אבל מה שבטוח, מדובר ביצירה ספרותית כיפית. החיים שלי לא השתנו בזכות הספר הזה, תפיסת העולם שלי ותפיסת המוסר העצמי שלי נותרו כשהיו, אבל אני לא חושב שאי פעם אשכח את הספר הזה, בניגוד לעשרות, אם לא מאות, ספרים שאני אפילו לא זוכר אם קראתי אותם או לא (התשובה היא בדרך כלל כן), וזה כבר משהו. כי גם אם לא מדובר בספר שיזכה את הכותב שלו בפרס נובל, בכל זאת יש בו משהו מעט שונה, ויש בו קלילות ומודעות עצמית, והכי חשוב, רואים בו ניצנים של הכישרון המתפרץ של ג'ון סקאלזי, שיבוא מאוחר יותר לידי ביטוי במלחמת האדם הזקן.

את הספר מקריא ויל ויטון, שאתם בטח לא זוכרים מהסרט "אני והחבר'ה", שם שיחק את גורדי לאצ'נס, הדמות הראשית של הסרט ומי שהסיפור מסופר דרך העיניים שלו, ומסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים – הדור הבא", שם שיחק במשך ארבע עונות את ווסלי קראשר, בן התשחורת שמצליח לעצבן את ז'אן לוק פיקארד בעונה הראשונה של הסדרה, ובהמשך מתחבב עליו ומצטרף אפילו לצוות האנטרפרייז. ברשותכם, אנחנו נתעלם מהופעות האורח שלו בסיטקום "המפץ הגדול".

via GIPHY

אני לא זוכר הרבה מכישורי המשחק מול מצלמה של ויטון, לפחות לא מימיו הבוגרים יותר במסע בין כוכבים, אבל הוא אחד המקריאים המהנים יותר שיצא לי להאזין להם מאז שנדבקתי בחיידק ספרי השמע. אני לא יודע אם הוא יכול להחזיק הקראה של אפוס רב יריעה ומלא דמויות, אבל לספרים קצרים ומשעשעים ההגשה שלו מושלמת.

החיסרון העיקרי של הספר הזה, הוא שהוא קצר מדי. זאת אומרת, הוא לא קצר מדי, ולבטח היה מתחיל לאבד קצת מחינו אם היה ארוך יותר, אבל ההאזנה לספר השמע הזה הייתה כל כך מהנה שבאמת הצטערתי כשהגיע לסיימו. בקיצור, ספר נהדר שיעזור לכם להעביר כמה שעות.

ארבעה כלבים מדברים וחללית אחת שקופה לחלוטין.

Agent to the Stars / John Scalzi / Subterranean Press

נ.ב
אם אין לכם עדיין מנוי לאודיבל (שירות ספרי השמע של אמזון), אתם יכולים ללחוץ כאן על הקישור הזה ולהירשם לחודש התנסות חינם במסגרתו תקבלו שני ספרים במתנה – כל ספר שתרצו מהקטלוג שלהם ללא הגבלה. כן, גם את הספר הזה.

*גילוי נאות: חלק מהקישורים בעמוד הזה יובילו אתכם למוצרים שאני קשור אליהם בתכנית שותפים. זה לא אומר שום דבר לגבי הסיבה שהם מופיעים ברשימה הזו, והם היו מופיעים בה בכל מקרה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

לרכישת הספר באמזון

amzn_assoc_tracking_id = "writersblo047-20"; amzn_assoc_ad_mode = "manual"; amzn_assoc_ad_type = "smart"; amzn_assoc_marketplace = "amazon"; amzn_assoc_region = "US"; amzn_assoc_design = "enhanced_links"; amzn_assoc_asins = "B001ANYC96"; amzn_assoc_placement = "adunit"; amzn_assoc_linkid = "0bc2c281e7f9e5f32995111ee47fddbe";

לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי
buy the book from The Book Depository, free delivery

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

נהניתם מהביקורת?

למה שלא תהנו עכשיו מהספר?

לרכישת הספר באמזון
דילוג לתוכן