יום שישי 12 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף - מרץ 2019

ספרים חדשים על המדף – מרץ 2019

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מעניינים שהגיעו במהלך החודש האחרון אל מדפי חנויות הספרים השונות. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית.

1984 – ג'ורג' אורוול

1984 – ג'ורג' אורוול
עם עובד / מאנגלית: ארז וולק

תרגום חדש לרומן הדיסטופי המהפנט ופורץ הדרך של ג'ורג' אורוול שחוזה בו חזות דמיונית קשה על דמותו החברתית והפוליטית של העולם בעתיד, עולם השרוי במלחמה בין־גושית מתמדת ואשר בו המפלגה שולטת שלטון עריצים אבסולוטי. בעולם זה, שנדרשת בו נאמנות אידאולוגית ללא סטייה קלה שבקלות, שהכול בו מפוקח בכל עת באמצעים אלקטרוניים ואחרים ואין בו מקום לאישיות ולפרט, מתנהל גיבור הספר וינסטון, אדם שעדיין מסוגל לחשיבה משלו. כשנוצר קשר אהבה בינו ובין אישה צעירה ששמה ג'וליה, והשניים מנסים לממש את אהבתם האסורה ולמצוא להם זכות ויחוד משלהם, מעשיהם הופכים לביטוי של מרי שמעורר עליהם את זעמו הדורסני של המשטר.

השורה התחתונה: ספר חובה שכבר תקופה ארוכה היה זקוק לתרגום חדש ועדכני. האם התרגום החדש מצליח לתפוס את רוח היצירה ולהחדיר בה חיים חדשים? קראו כאן


אהבה ראשונה – איוון טורגנייב

אהבה ראשונה – איוון טורגנייב
הכורסא הוצאה לאור / מרוסית: יעל טומשוב

הכול מתחיל בשיחה בין שלושה גברים המדברים בכנות על אהבתם הראשונה. לשניים מהם אין מה לספר, פרט לזיכרונות בנאליים שמוטב לשכוח. האדם השלישי נושא עמו סיפור, ויקדיש שבועיים כדי להעלות אותו על הכתב. שמו ולדימיר וכשהיה בן 16, נסע אל הכפר עם הוריו כדי להתכונן לכמה מבחנים. כמו בנובלה צרפתית, ולדימיר מתענג על טיולים רגליים ארוכים עם ספר ביד, מדקלם שירה. הוא פוגש את זינאידה, נסיכה המבוגרת ממנו בשנים ספורות אם כי ילדותית בהתנהגותה. במהלך שהותו בכפר, ולדימיר יסבול מתסמונת האהבה הראשונה ויקבל מזינאידה מסרים סותרים שיטלטלו את נפשו. בהדרגה מתברר לולדימיר כי זינאידה מאוהבת, אך במי?

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר, וכפי הנראה רק להם.


אנשי הצעצועים – רוברט דינסדייל

אנשי הצעצועים – רוברט דינסדייל
אריה ניר הוצאה לאור / מאנגלית: נעה בן פורת

קתי ריי בת החמש-עשרה נמלטת מביתה כדי למנוע מהוריה למסור את התינוק שברחמה לאימוץ. היא מתחילה לעבוד בחנות הצעצועים של פאפא ג'ק בלונדון, ומהר מאוד מגלה שזו אינה חנות צעצועים רגילה. פאפא ג'ק ושני בניו בונים צעצועים קסומים שלוכדים את דמיונם של צעירים ומבוגרים: סוסי נדנדה שלוחי רסן, ארגזי צעצועים שיכולים להכיל הרבה יותר מכפי שנראה מבחוץ, וחיילי צעצוע שמנהלים קרבות עד שהאחרון שבהם נופל. עד מהרה מאמצים בני המשפחה את קתי אל חיקם והיא מוצאת את השלווה שייחלה לה. אולם מלחמת העולם הראשונה שמה קץ לאידיליה. בנו הבכור של פאפא ג'ק מתגייס ללחימה, וכשהוא חוזר, דבר לא נותר כשהיה.

השורה התחתונה: אם נתעלם לרגע מהכריכה הממש (אבל ממש) מעולה של הספר הזה, הוא נשמע מעניין, אבל גם מאוד ערטילאי.


אתה יודע שאתה רוצה את זה – קריסטן רופיניאן

אתה יודע שאתה רוצה את זה – קריסטן רופיניאן
הוצאת אחוזת בית / מאנגלית: קטיה בנוביץ'

בסתיו 2017 התפרסם ב"ניו יורקר" סיפור קצר מאת כותבת אלמונית, על פלירטוט תמים בין סטודנטית לגבר בשנות השלושים לחייו, שמוביל לדייט כושל. בתוך ימים ספורים זכה הסיפור ("טיפוס של חתולים") לתהודה חסרת תקדים: הוא נקרא ושותף על ידי מיליונים ברשתות החברתיות, ועורר תגובות ודיונים סוערים סביב הדילמה שבמרכזו: מה הם גבולות ההסכמה בסקס בין גבר לאישה. קריסטן רופניאן לאחת הסופרות המדוברות בעולם, וזכתה למקדמה בסך 1.2 מיליון דולר על ספרה הראשון. בשנים-עשר הסיפורים שבקובץ "אתה יודע שאתה רוצה את זה" (בהם "טיפוס של חתולים", המתפרסם לראשונה בעברית), עוסקת רופיניאן במגוון נושאים עכשוויים: סקס, יחסים זוגיים, אלימות, התבגרות ועוד.

השורה התחתונה: אחרי ש HBO כבר הצהירו שיפיקו סדרה המבוססת על סיפורי הקובץ אפשר כבר לומר שמדובר בתופעה. האם שאר הסיפורים בקובץ מצדיקים את ההייפ? אנחנו נאלץ לגלות.


אִתי החיים משחֵק הרבה – דויד גרוסמן

אִתי החיים משחֵק הרבה – דויד גרוסמן
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף הוצאת ספרי סימן קריאה

סיפורן של שלוש נשים חזקות, וֶרה בת התשעים, בתה נינה, ונכדתה גילי. פרשה מרה ומושתקת מרעילה את חייהן, קורעת אותן זו מזו ושבה ומטיחה אותן זו בזו במשך עשרות שנים. עד שאין להן ברירה, והן יוצאות – יחד עם רפאל, האוהב הנצחי של נינה, ואביה של גילי – למסע אל אי העונשין גוֹלי אוֹטוֹק, הנמצא מול חופי קרואטיה. במקום הקשוח והצחיח הזה, לפני עשרות שנים, החלו הדברים להשתבש. פה היתה וֶרה כלואה ומעונה בעבודות פרך, מפני שסירבה לבגוד בבעלה המת ולהכריז עליו 'אויב העם'. פה הותכו יחד נאמנות מוחלטת ובגידה מייסרת. הארבעה נסחפים למסע של רגש חשוף אל האימה והאהבה והחסד, שרק משפחות יכולות להפיק מתוכן.

השורה התחתונה: חתן פרס ישראל לספרות לא נח לרגע על השמרים ומוציא תחת ידיו עוד יצירה ספרותית רגישה ומעניינת.


האכזריות – סקוט ברגסטרום

האכזריות – סקוט ברגסטרום
הוצאת כתר / מאנגלית: יעל קריצוק

אבא של גוונדולין בלום נחטף, ולמרות שהוא דיפלומט, גוון מגלה לתדהמתה שממשלת ארצות–הברית לא מתכוונת לעשות דבר כדי להחזיר אותו הביתה. אבל היא לא אחת שתשתוק או תוותר. אם אף אחד לא חושב שצריך להחזיר את אבא שלה, היא תצטרך לעשות זאת בכוחות עצמה. בעקבות רמז שמספק לה שם של איש אחד, היא נוסעת לפריז ונקלעת לעולם אפל ורצחני של אנשים שסוחרים בבני אדם, בנשק, ובכל מה שיזמן להם רווח גדול ומהיר. ככל שגוון חוקרת, היא נכנסת לעומקו של העולם התחתון האפל שהחיפוש אחר אביה מוביל אליו ומגלה את האמת המרה: כדי לשרוד, היא תיאלץ לפתח בתוך עצמה את אכזריותם של האנשים שאחריהם היא רודפת.

השורה התחתונה: ספר ראשון בסדרה, למי שיש עכשיו כוח להתחיל סדרה חדשה שמנסה במודע לצלול למקומות אפלים בנפש האנושית.


הדרך החילונית – רם פרומן

הדרך החילונית – רם פרומן
הוצאת ידיעות ספרים

מתחת לפני השטח מתנהל בשנים האחרונות בישראל פרויקט מתוחכם: הדתה. במערכת החינוך, בצבא, במרחב הציבורי. הפעם המטרה אינה החזרה בתשובה, אלא קירוב למסורת, ללאומיות ולאומנות. לפרויקט הזה יש הורים שהגו אותו בסתר, יש שרים שנותנים תקציב ויש חיילים נאמנים. במתק שפתיים, הם החליטו שמה שהיה לא יהיה עוד ואנחנו, החילונים, שותקים ומפסידים בקרב. "הדרך החילונית" נועד להוציא לאור את מה שמתנהל במחשכים ולהראות כיצד פועלת ההדתה, מי מפעיל אותה וחשוב יותר – כיצד ניתן לעמוד מולה ערכית, אידיאולוגית ופיזית.

השורה התחתונה: לידיעת הקורא נפתלי בנט.


הזקן בן ה 101 שחשב שהוא חושב יותר מדי – יונס יונסון

הזקן בן ה 101 שחשב שהוא חושב יותר מדי – יונס יונסון
הוצאת כתר / משוודית: רות שפירא

אלן ויוליוס יוצאים למסע בכדור פורח, מוכנים ומזומנים לחזות בנופים ובמראות מרהיבים, תוך שהם מכלים שלושה בקבוקי שמפניה. הדבר האחרון שהם מצפים לו הוא לנחות נחיתת חירום בלב ים, ואז להינצל בעזרת ספינה צפון–קוריאנית. איש מהם גם אינו מעלה על דעתו שקברניט הספינה מאחסן בתא שלו תיק ג'יימס בונד מלא אורניום מוברח, כחלק מהתוכנית לפיתוח נשק גרעיני של קים ג'ונג–אוּן. עד מהרה העניינים מסתבכים ואלן ויוליוס נקלעים ללב ליבו של משבר דיפלומטי אטומי שמעורבים בו מנהיגי העולם. מיותר לציין שהסיפור הולך ומסתבך.

השורה התחתונה: אחרי "האנאלפביתית שידעה לספור" ו" הרוצח שחלם על מקום בגן עדן" היה זה רק עניין של זמן עד שיונס יונסון יחזור לסיפור ההצלחה הראשון שלו.


החדר של ג'ובאני – ג'יימס בולדווין

החדר של ג'ובאני – ג'יימס בולדווין
הוצאת כתר / מאנגלית: עדה פלדור

בלילה שמוביל ליום הנורא בחייו, דיוויד, צעיר אמריקאי שמתגורר לפי שעה בצרפת, מגולל את השתלשלות האירועים שהובילו לכך שארוסתו עושה כעת את דרכה חזרה לאמריקה בגפה, וחברו ג'ובאני עומד לקפח את חייו. עד לפני כשנה עוד התגורר באמריקה, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות לכאורה, עם אב שציפה שייהפך כבר ל"גבר" אמיתי. בצרפת הוא מוצא עצמו מופשט מהמיתוסים האמריקאיים, מתייסר בשאלת זהותו המינית ומתקשה להתמודד עם רגשות האשמה, הבושה והפחד שמשתקים את יכולתו לאהוב.

השורה התחתונה: הרומן השני של המחזאי ג'יימס בולדווין נחשב לקלאסיקה מודרנית. אנחנו לא התרשמנו יותר מדי מהתקציר, אבל זה לא אומר כלום.


היסטוריה קצרה של האנושות – טום פיליפס

היסטוריה קצרה של האנושות – טום פיליפס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: נעה בן פורת

אנו, בני האדם המודרנים, מהלכים על פני כדור הארץ כבר 70 אלף שנה, ובהחלט אפשר לומר שהגענו רחוק. אמנות, מדע, תרבות, מסחר, פאבים – בשרשרת המזון האבולוציונית אנחנו מנצחים אמיתיים. אבל אם להודות על האמת, המסע שלנו עד הלום לא בדיוק התנהל על מי מנוחות ולפעמים – ממש בקטנה – הצלחנו לגמרי, בלי שום ספק ובאופן בל-ייאמן, לדפוק את כל העסק בגדול. מ"המסע נגד ארבעת המזיקים" – מלחמת החורמה שהכריז מאו דזה דונג נגד יתושים, זבובים, חולדות ודרורים – ועד ל"אגן האבק" בארצות הברית. מהצבא האוסטרי, שתקף את עצמו בלילה אחד של שכרות, ועד למעצמה הבינלאומית שבחרה כוכב תוכנית ריאליטי לנשיא… אפשר לומר די בביטחון שבתור מין, המין האנושי לא ממש הִרבה חוכמה עם השנים.

השורה התחתונה: אם אתם רוצים ללמוד פרטי אינפורמציה מעניינים ומשעשים, זה כנראה הספר עבורכם.


הכיסא האדום – אנדז׳יי מלשקה

הכיסא האדום – אנדז׳יי מלשקה
הוצאת לוקוס / מפולנית: ענת זיידמן

כשהוריהם המוזיקאים של קוקי, פיליפ וטוֹשה מאבדים את עבודתם בתזמורת, נאלצים הילדים להתנהג יפה אל הדודה האיומה שלהם רק משום שהיא עשירה, כדי שהוריהם יוכלו לבקש ממנה עזרה. אלא שרגע לפני בואה לביקור, קוקי מוצא כיסא אדום שמגשים את משאלותיו של כל מי שיושב עליו. מאותו רגע ואילך שום דבר אינו צפוי. כשההורים נשלחים בכוחו של כישוף לנגן בספינת תענוגות, שלושת הילדים יוצאים למסע הרפתקני כדי להשיב אותם. דהירה על סוסים כחולים, טיסה במיטה מעופפת, גל צונאמי אדיר ומפגש עם אריה מכושף הם רק חלק מההפתעות שיפגשו הילדים במסעם הפנטסטי. האם ישכילו להשתמש בכיסא הקסמים לטובה? ומה הם עשו לדודה השנואה?

השורה התחתונה: הוצאת לוקוס בסדרה חדשה לילדים, שרק בשביל השם שלה – לוקוס פוקוס – שווה לרוץ ולקרוא את הספר הזה. ובלי קשר (למען האמת, עם המון קשר), ספר ראשון בסדרת "עץ הקסמים" של הסופר הפולני אנדז'יי מלשקה, ולא נופתע אם הוא יהפוך ללהיט בקרב הדור הצעיר.


הרשעה – ג'וליה דאל

הרשעה – ג'וליה דאל
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

העיתונאית רבֶּקָה רוברטס עובדת בצהובון ניו יורקרי ושואפת לסקר אירועים משמעותיים יותר. כשהיא מקבלת מכתב מאסיר בשם דֶה־שוֹן פרקינס, רוצח מורשע הטוען לחפותו, היא מזהה סיפור שאינה יכולה להתעלם ממנו ומחליטה לחקור אותו. עשרים ושתיים שנים קודם לכן, זמן קצר אחרי שפרצו מהומות קראון הייטס ברובע ברוקלין וחשפו את המתחים והמשקעים בין הקהילה היהודית לקהילה השחורה, הורשע פרקינס ברצח האלים של משפחת האומנה שלו. החתירה של רבקה לגילוי האמת נתקלת במחסום הזמן שחלף. אין עדים, הזיכרונות התעמעמו וכמעט אף אחד לא רוצה לדבר על התקופה האפלה והאלימה הזאת בניו יורק; אפילו לא סול כץ, שוטר לשעבר במשטרת ניו יורק והמקור של רבקה בקרב הקהילה החסידית הסגורה בברוקלין.

השורה התחתונה: ספר שלישי בסדרת רבקה רוברטס, שאתם בטח זוכרים מהספר "עיר בלתי נראית".


השמלה – לאה איני

השמלה – לאה איני
הוצאת כתר

כלה אבודה שוקעת בחיפוש מסויט אחר שמלת כלולות; מורה נוסעת לחופשה בצרפת וגונבת רגע של אהבה עם פֶּסֶל מחוטב–איברים; זוג אחיות מערער את חייה של מעצבת טקסטיל מהדירה שמתחתן; הלום קרב, סוכן של בובות לחלונות ראווה, מקים ממשלה חלופית בסלון ביתו; אלמנה קמה מאבלה בעזרת אפרו של בעלה; שקרנית אניגמטית שובה את אהובה בהפלגותיה המכַשְפות. אלה רק מקצת הדמויות המאכלסות את הספר החדש של לאה איני, רובן ככולן שחקניות בעל כורחן הלכודות בחדר התלבושות העצום של חייהן. כל אחד מהסיפורים גונב את גבולו של סיפור אחר – לוחש לו את מילותיו האחרונות, טומן בו את המפתח לסודותיו.

השורה התחתונה: תקצירים של סיפורים קצרים ישראלים לוטים תמיד בערפל, בעיקר כשמדובר בפרוזה, אם כי במקרה כזה גם אם מדובר ברומן רחב יריעה, הקורא המסכן צריך לגרד את ראשו ולנחש למה התכוון המשורר שכתב את התקציר על גב הספר.


חוות החיות – ג'ורג' אורוול

חוות החיות – ג'ורג' אורוול
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אברהם יבין

אליגוריה מבריקה וסאטירה נוקבת על המשטרים הטוטליטריים ועל מעמדו של היחיד וזכויותיו ויחסיו החברתיים בתוכם. הסאטירה הנוקבת על ברית המועצות ושברו של חזון המהפכה בידי מי שנחשב ה"מצפון של בני דורו" עדיין מסעירה את קוראיה ומעוררת מחלוקת. עתה, שניים לאחר קריסתה של ברית המועצות וסיומה של המלחמה הקרה הקריאה החוזרת בחוות החיות מן הראוי שתשוב ותאיר את הגוונים ובני הגוונים של משל פוליטי נפלא זה. מהדורה מעודכנת בתרגומו המופתי של אברהם יבין ואחרית דבר מאת הפרופ' אלי שאלתיאל.

השורה התחתונה: זה חודש מעולה עבור חובבי ג'ורג' אורוול שבקהל. תרגום חדש ל- 1984 והוצאה מחודשת לחוות החיות, שני ספרי חובה עבור כל קורא. הנה כמה מילים שכתבתי בעבר על חוות החיות


חנות ספרים על גלגלים – ג'ני קולגן

חנות ספרים על גלגלים – ג'ני קולגן
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: ניצן לפידות

נינה רדמונד אוהבת מאוד את עבודתה כספרנית ובמיוחד לשדך לאנשים ספרים שמתאימים להם. אבל כשהספרייה שבה היא עובדת עומדת להיסגר, היא מוצאת את עצמה בפני שוקת שבורה. בגיל 29, ללא תמיכה כלכלית או עתיד תעסוקתי ועם כמות אדירה של ספרים הממלאים את דירתה, היא מרגישה שמסלול חייה הגיע למבוי סתום. אלא שמודעה בעיתון שמציעה למכירה רכב מסחרי גדול מציתה רעיון במוחה: היא תקים חנות ספרים ניידת שתביא את הספרים לקוראים בכל מקום שבו הם נמצאים. תוך זמן קצר היא מוצאת את עצמה באזורים הכפריים והפסטורליים של סקוטלנד, נוהגת במסחרית ענקית ומלאת ספרים, ומביאה את בשורת הקריאה לתושבים המקומיים. רק דבר אחד חסר לה בחיים: סיפור אהבה סוחף כמו בספרים.

השורה התחתונה: לאוהבי המילה הכתובה.


טיטאנים – ליילה מיצ’אם

טיטאנים – ליילה מיצ’אם
הוצאת מטר / מאנגלית: צילה אלעזר

טקסס בתחילת שנת 1900; תושביה עדיין מתניידים על גבי סוס ובקושי מכירים את מכשיר הטלפון, והמדינה על סִפה של מהפכה תעשייתית אדירה שתשאיר בעקבותיה אנשים חסרי כול מצד אחד, ותרומם אחרים למעמד של כמעט אלים מצד שני. בעיצומה של תקופה משנה עולם זו בתולדות דרום ארצות הברית מופיעות שתי דמויות בלתי נשכחות: סמנתה גורדון היורשת הנבונה של חוות הבקר הגדולה לאס-טרס-לומאס, ונייתן הולוויי, בחור טוב לב מחוות חיטה בצפון הרחוק של טקסס. שעה שמשפחותיהם מתחרות על עליונות בעולם החדש הזה, סמנתה ונייתן, שעברם המשותף נטוע בסבך של סודות וכלימה – אוהבים, מאבדים, בוגדים – ושוב אוהבים.

השורה התחתונה: רומיאו ויוליה פינת הטוב הרע והמכוער.


מועד ב' – יוחאי אופנהיימר

מועד ב' – יוחאי אופנהיימר
הוצאת ידיעות ספרים

שטחה של אוניברסיטת תל אביב מיועד להפוך לשדה של קידוחי נפט. רק מרצה אחד עקשן מנסה לעצור את פינוי הקמפוס, שכבר התחיל. שנה לפני כן ניסתה אשתו האמיצה להביא להפסקת מלחמת לבנון השנייה. לא היה לה מה להפסיד. האם אנשים רגילים כמו בני הזוג נחום ואילנה רוזן מסוגלים להתמודד עם כוחות פוליטיים, כלכליים וחברתיים שחולשים על גורלם ועל גורלנו? ואיך זה ישפיע על חיי המשפחה ועל הקריירות שלהם? מועד ב' מעמיד במרכזו את שאלת כוחה של חברוּת. שתי עלילות נפרשות בו ביד בוטחת ובתבונת נפש, ויחסי גומלין מסקרנים נגלים בין האישי והאינטימי לבין תהפוכות חברתיות שכולנו עדים להן.

השורה התחתונה: מלחמות אישיות ומדיניות, קווים לדמותן.


מיתולוגיה נורדית – ניל גיימן

מיתולוגיה נורדית – ניל גיימן
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: תומר בן אהרון

המיתוסים הנורדיים הגדולים שזורים במארג הסיפורי המודרני – החל מטולקין וכלה במשחקי הכס וביקום של מארוול. המיתוסים האלה היוו גם השראה לספריו עטורי השבחים של ניל גיימן, שהתאהב במיתולוגיה הנורדית כבר בגיל 7, כשקרא על האל ת'ור בחוברות הקומיקס ורצה ללמוד עליו עוד. כעת הוא חוזר אחורה בזמן אל סיפורי המקור הללו ומגיש גרסאות מלהיבות של הסיפורים הנורדיים הגדולים. האלים של גיימן חיים ובועטים – הם רגזניים, רגשניים, שובבים ומלאי תשוקה – וסיפוריהם נושאים אותנו מראשית הזמן ועד לרגנרוק ולדמדומי האלים.

השורה התחתונה: אחד ממספרי הסיפורים הטובים ביותר של העת המודרנית חוזר אל סיפורי המיתולוגיה הנורדית שהשפיעו רבות על היצירה שלו. מספיק היה שהוא יצהיר על כתיבת הספר הזה כדי שניל גיימן ישבור את האינטרנט, ועכשיו הוא יוצא סוף סוף בעברית ונותן לקהל הקוראים בארץ הזדמנות לקרוא את סיפורי המיתולוגיה הנורדית שפחות מוכרים במחוזותינו. בקרוב הביקורת המלאה כאן באתר.


נקודת בורקמן – הוקן נסר נקודת בורקמן – הוקן נסר

נקודת בורקמן – הוקן נסר
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: תומר בן אהרון

המפקח ואן וטרן מוזעק מחופשתו לעזור לרשויות המקומיות בעיירת החוף השקטה קאלברינגן – רוצח המכונה "הקצב" הכה שנית ורצח גבר נוסף. יחד עם אנשי תחנת המשטרה המקומית מנסה ואן וטרן למצוא קשר בין הקורבנות, אך השעות נוקפות והימים עוברים והם מתקשים למצוא קצה חוט שיוביל אותם לרוצח הממשיך להסתובב חופשי. מצב העניינים מתדרדר כאשר מתגלה גופה נוספת וכעת גם נעדרת אישה המוכרת היטב לחוקרים. ואן וטרן מנסה להבין מתי בדיוק מגיעה נקודת בורקמן – הנקודה שבה, על פי השוטר הותיק בורקמן, אין צורך בהמשך החקירה ואפשר להגיע לפתרון על ידי ניתוח המידע שכבר נאסף.

השורה התחתונה: ספר שני בסדרת ספרי המפקח ואן וטרן. תעשו מה שתרצו עם האינפורמציה הזאת.


סיפורים לפני השינה לילדות מורדות 2 – קוואלו פרצסקה ואלנה פאווילי

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות 2 – קוואלו פרצסקה ואלנה פאווילי
הוצאת כנפיים וכתר / מאנגלית: רונית רוקאס

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות 2 הוא המשך לרב-המכר פורץ הדרך שהצליח לעורר השראה בילדות בישראל ובעולם כולו. בספר אוסף חדש של 100 סיפורים על נשים יוצאות דופן שחלמו חלומות גדולים ולא חששו לממש אותם, למרות כל הקשיים. ביניהן נפרטיטי, נדיה קומנץ', ביונסה וג'יי-קיי רולינג. אסטרונאוטיות וממציאות, מלכות ופעילות חברתיות, בלרינות ועורכות דין, פיראטיות ומדעניות – סיפוריהן מותירים תחושה שהכול באמת אפשרי אם רק נתאמץ, נעז ונאמין.

השורה התחתונה: אם תשאלו אותנו, מדובר בספר חובה לכל ילדה או ילד. גם למבוגרים לא יזיק לקרוא את הספר הזה.


צבע הרצח של בי לרקהאם – שרה ג' האריס

צבע הרצח של בי לרקהאם – שרה ג' האריס
אריה ניר הוצאה לאור / מאנגלית: דורון דנסקי

ג'ספר בן השלוש־עשרה חי בעולם של צבעים מרהיבים שאף אחד אחר לא יכול לראות. מילים, מספרים, קולות של אנשים – לכל דבר יש גוון ייחודי משלו. אבל לאחרונה ג'ספר נרדף על ידי צבע שהוא לא אוהב ולא מבין – צבע הרצח. הוא בטוח ששכנתו החדשה, בִּי לרקהאם, נרצחה. אבל איש אינו מתייחס ברצינות לדבריו. לג'ספר יש קושי מיוחד בזיהוי פרצופים וקשה לתפוס רוצח כשאתה לא יכול לזהות את פניו. איך יצליח לשכנע את השוטרים? בזמן שהוא נאבק לפרום את הקשרים הסבוכים של הזיכרונות והצבעים הלא־מהימנים שמסתירים ממנו את האמת, אורב לו בצללים מישהו שנחוש לעצור אותו – בכל מחיר.

השורה התחתונה: "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" גרסת תעלומת הרצח.


צערו העתיק של הירח – נעמה דעי

צערו העתיק של הירח – נעמה דעי
הוצאת עם עובד

בליל שבת חורפי מתרסק אופנוע ביישוב דתי, ורוכבו – בנו של רב ידוע – נפצע קשה ומאבד את כושר הדיבור. הקהילה כולה רוחשת. אוהביו צופים בייסורי החלמתו בעיניים כלות. אביו הנוקשה צופה בו בזעם. אימו – בחרדה וכאב. בן דודו מסב את עיניו, ואחיו וחבריו מחפשים בו לשווא את מי שהיה לפני התאונה. כל אחד מהם גם נושא בתוכו אשמה על מה שקרה שם וגם רתיעה ממה שנהפך להיות. בספרה הראשון, מצליחה נעמה דעי להתמודד עם חומרים קשים ולתת להם ביטוי אמין ועמוק.

השורה התחתונה: אם חסרות לכם דרמות בחיים, בטח תשמחו לצלול לתוך הדרמה המשפחתית/קהילתית הזאת.


קללת המלך – פיליפה גרגורי

קללת המלך – פיליפה גרגורי
הוצאת אופוס

מרגרט פול היא בת לשושלת פלנטג'נט הענפה, אחייניתם של שני מלכים, בתה של האישה האמידה ביותר באנגליה ואחותו של מי שהיה אמור להיות מלך אנגליה הבא. אבל כס המלכות נתפס על-ידי הנרי טיודור, הרואה בה איום על שושלתו החדשה, והיא מורחקת מחצר המלוכה ומשודכת לתומך מסור של בית טיודור, האביר הזוטר סר ריצ'רד פול. מרגרט נדחקת לחיים פשוטים באחוזה קטנה, הרחק מהעין, עד שקתרין מארגון, כלתו המיועדת של יורש העצר, מגיעה לאנגליה מספרד וטורפת את הקלפים. החברוּת הזו תוביל את מרגרט הרחק מהחיים השקטים שייעד לה הנרי השביעי. מרגרט לכודה בין העולם הישן לחדש, בין הרצון לעשות את מה שנכון וצודק בעיניה לבין יצר ההישרדות שלה, שלכל אורך חייה הנחה אותה שהדבר החשוב מכל הוא להיאחז בחיים.

השורה התחתונה: סיפור חייה יוצא הדופן והמסקרן של הרוזנת מסולסברי.


תודה שאיחרת - מדריך האופטימיסט לשגשוג בעידן התאוצות – תומס ל' פרידמן

תודה שאיחרת – מדריך האופטימיסט לשגשוג בעידן התאוצות – תומס ל' פרידמן
אריה ניר הוצאה לאור / מאנגלית: עמנואל לוטם

תומס ל' פרידמן חיכה לפגישה שהתאחרה. בזמן הפנוי והלא צפוי הזה פרידמן שקע בהרהורים ומחשבות, הסתכל על האנשים שסביבו, חיבר בין שני דברים שלא חשב עליהם קודם ובאופן כללי, גילה שה'כלום' שעשה העשיר אותו. תומס ל' פרידמן עוקב אחר התזוזות הכבירות המעצבות מחדש את העולם ומסביר כיצד להפיק מהן את המרב ואיך לצמצם את השפעותיהן המזיקות. בעזרת סיפורים אישיים, שנינותו והאופטימיות שלו, פרידמן מראה שאנחנו יכולים להתגבר על הלחצים הרבים של עידן התאוצה – אם נאט וננצל את הזמן כדי להתאים למצב את מקומות העבודה, הפוליטיקה והקהילות שלנו.

השורה התחתונה: ספר נוסף שמאיץ בנו להאט את החיים. אם תשאלו אותנו, אנחנו באופן אישי מעדיפים את "היסטוריה של מהירות" המצוין של עמית נויפלד (שהביקורת המלאה עליו תעלה בקרוב כאן באתר)


תעלומת אנרי פיק – דיוויד פואנקינוס

תעלומת אנרי פיק – דיוויד פואנקינוס
הוצאת כתר / מצרפתית: לי עברון

בעיירה נידחת בבּרֶטאן מחליט ספרן לאסוף את כל כתבי היד שנדחו על ידי העורכים, והוא מקבל כתבי יד מכל הסוגים. בין אלה מגלה עורכת צעירה כתב יד שלדעתה הוא יצירת מופת, ומחליטה להוציאו לאור. מחבר כתב היד "שעותיו האחרונות של סיפור אהבה" הוא בעל פיצרייה בשם אנרי פיק, והיא יוצאת לחפש אחריו. היא מגלה שהוא מת שנתיים קודם לכן, ועל פי דברי אלמנתו, הוא מעולם לא קרא ספר ומעולם לא כתב דבר פרט לתפריט. האם היו לו חיים סודיים? הילת התעלומה מביאה להצלחת הספר, במידה כזו שמדהימה את עולם הספרות ואף גורמת לשינוי בחייהם של אנשים רבים, גם בחייו של ז'אן–מישל רוּש, עיתונאי עקשן. הוא מטיל ספק בגרסה הרשמית, וחושד שכל העניין אינו אלא מזימה.

השורה התחתונה: אם יש דבר אחד שיותר טוב מתעלומה מסתוריות, זוהי תעלומה מסתורית ספרותית.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מאוד (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. 3- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן