ספרים חדשים על המדף

ספרים חדשים על המדף – ינואר 2018

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שעלו במהלך החודש על מדפי חנויות הספרים. הבהרה מחכה לקוראים בסופו של המדור.

אהבותיו הכוזבות של יוחנן – אילן עמיתאהבותיו הכוזבות של יוחנן – אילן עמית
הוצאת כתר

יוחנן הוא גבר גרוש כבן שישים, רדוף זיכרונות מטרידים ומתעתעים. הוא ננטש בילדותו על ידי אמו ומאז מחפש ללא ליאות אחר האהבה. אביו הוא קשיש זעוף ומסוגר, שבגיל שמונים התחיל להשתתף בריצות מרתון, כאילו החליט להריץ את עצמו למוות. גם עם בנו אריק לא מצליח יוחנן לקשור קרבה מיוחדת. אריק היה בן שבע כשעזבה אותם אשתו של יוחנן, אך במקום ששותפות הגורל תלכד בין שלושת הגברים הננטשים, ובעוד שאביו של יוחנן ובנו המשיכו בחייהם, נותר יוחנן מאחור לכוד בעריצותו של החיפוש הנואש אחר סודות העבר. זהו סיפורו של אדם המבלה את שנותיו בנאמנות חשאית למה שלא היה לו מעולם.

השורה התחתונה: למי שזקוק בדחיפות למנת עצב ובדידות.


איקס באמצע – רוני שחראיקס באמצע – רוני שחר
הוצאת ידיעות ספרים

מורה למתמטיקה תל אביבי, גולש גלים חובב וזמר לשעבר, מנסה להבין מי היה יכול לשכור בלשים לעקוב אחריו. האם אשתו, נורית עמית, מנכ”לית של אחת מחברות המזון הגדולות במדינה, עלתה על הרומן שלו עם פרופ’ יעל דהאן? ומה היא עשתה בבית הישן ליד חוף סידני עלי? ולמה היא משקרת לו בנוגע לזה? מה שמתחיל כסיפור מוכר על בגידות בחיי הנישואים מקבל תפנית כשמתברר לגל שנורית נקלעה לתסבוכת מסוכנת, והוא מוצא את עצמו במערבולת מאורעות המאיימת על כל היקר לו. השתלשלות העניינים אותו לבחון מחדש את אהבתו, החדשה והישנה, ואת יחסיו עם אביו ועם בנו, ולהתמודד עם פצע ישן שהותירה היעלמותו של חברו הטוב בבוליביה לפני כעשרים שנה.

השורה התחתונה: זו לא הפעם הראשונה שהמדור נתקל בספר מתח ישראלי שגיבורו הוא גולש גלים חובב. האם זהו סמל הישראליות החדשה?


אנטומיה של רשע – ג'ואל א.דימסדיילאנטומיה של רשע – ג’ואל א.דימסדייל
הוצאת כתר / מאנגלית: יוסי מילוא

בשנת 1945, עם תום מלחמת העולם השנייה, התכנס בנירנברג צוות תביעה שתפקידו היה להעמיד לדין את פושעי המלחמה הנאצים. לצוות המשפטי הצטרפו גם פסיכיאטר, ד“ר דאגלס קלי, ופסיכולוג, גוסטב גילברט, שתפקידם היה לבחון את מסוגלותם של הנאשמים לעמוד לדין – וכן את שפיותם. בעזרת הכלים שעמדו לרשותם באותם ימים, ניסו קלי וגילברט לבחון אם מוחותיהם של פושעי המלחמה תקינים ונורמטיביים, אבל בסופם של משפטי נירנברג לא הגיעו החוקרים למסקנה חותכת. הפרוטוקלים של המבחנים אבדו למשך שנים רבות וכעת, לאחר גילוים, מנסה ג‘ואל א‘ דימסדֵייל, פסיכיאטר, לנהל דרכם מחקר היסטורי ופסיכיאטרי ולענות על השאלה שטורדת את מנוחתו ואת מנוחתם של רבים: האם יכול אדם נורמטיבי לבצע רצח עם?

השורה התחתונה: נושא מרתק, בתנאי שהכתיבה תצליח להתעלות על האקדמאיות המתבקשת.


ביבליומאניה – פלובר, אוזאן, מנגלביבליומאניה – פלובר, אוזאן, מנגל
הוצאת תשע נשמות /  תרגום: אנמרי בארטפלד, מיכל שליו

אסופה המורכבת משלוש יצירות שלוקחות אותנו לעולם העשוי כולו ספרים, אספנים, ביבליופילים, אמנים, עורכים, דפסים וציידי ספרים. ספרים בהכחדה; נבואות ספרותיות; ספרים מסוכנים, אובססיות ספרותיות שבשמן מתבצעים פשעים. סיפור נדיר של גוסטב פלובר שנכתב בהיותו בן שש-עשרה, נובלה מופתית של אוקטב אוזאן ורשימות המחכימות בפשטותן של אלברטו מנגל מזמינים אותנו לחגוג את את הנס הזה, הספר, באמצעות טקסטים בלתי נשכחים, שתפקידם האולטימטיבי הוא לגרות את יקירתנו, הקריאה.

השורה התחתונה: ספרות על ספרים לחובבי המילה הכתובה.


ברית הנישואים – מישל ריצ'מונדברית הנישואים – מישל ריצ’מונד
הוצאת ספרי עליית הגג / מאנגלית: שמעון בוזגלו

ג’ייק מאמין שאליס היא האישה המושלמת לחיות אתה כל חייו. כשהם מקבלים מתנת חתונה מסתורית – הזדמנות להצטרף למועדון שמבטיח שהם לעולם לא יתגרשו – הוא לא מהסס לחתום על החוזה. החוקים נראים די פשוטים: ענה תמיד כשבת הזוג שלך מתקשרת, כל חודש העניקו זה לזה מתנה שהקדשתם לה מחשבה, כל שלושה חודשים צאו לטיול שתכננתם ביחד, אסור שיהיו ביניכם סודות. בהתחלה הם מוקסמים מהחברה האליטיסטית עם המסיבות הנוצצות שלה והזוגות הדומים להם. ואז אחד מהם מפר את הכללים. “הברית” לא תבחל בשום אמצעי לכפות את החוזה. ככל שהעונשים של “הברית” מחריפים, ג’ייק ואליס חוששים לחייהם.

השורה התחתונה: כמי שראה סרט או שניים בחיים שלו, הנה כלל אצבע: אם אתם עושים לחתום על חוזה שנראה טוב מכדי להיות אמיתי, רוב הסיכויים שהשטן עומד מאחוריו.


גאצ'ר גוצ'ר – ויוק שאנבהאגגאצ’ר גוצ’ר – ויוק שאנבהאג
הוצאת כתר / מאנגלית: ניב סבריאגו

מצבה הכלכלי של משפחת המספֵּר, גבר צעיר בשנות העשרים לחייו מהעיר בנגלור שבהודו, משתנה בן לילה כאשר הדוד מצד האב מקים עסק עצמאי לאריזת תבלינים. המיזם העסקי משגשג ופורח, והמשפחה עוזבת את ביתה הפשוט ומוכה הנמלים ועוברת להתגורר בבית מידות חדש בצידה השני של העיר. בעוד המשפחה מתארגנת ומתרחבת לרגל נישואי המספר, קונפליקט משמעותי מתחיל ללבוש צורה. אמו, אחותו ואשתו, כולן נשים דעתניות וחזקות, הולכות וצרות עליו כל אחת בדרכה שלה, עד שהמצב מתחיל להיות ‘גאצָ׳ר גוֹצָ׳ר’, ביטוי בג׳יבריש שמתאר תסבוכת קשה להתרה.

השורה התחתונה: המדור מודה שמעולם לא קרא ספרות הודית. אולי זה המקום להתחיל.


גופות מוסתרות – קרוליין קפנסגופות מוסתרות – קרוליין קפנס
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: גיא הרלינג

ג’ו גולדברג הגיע ללוס אנג’לס כדי להתחיל מחדש ולשכוח ממה שקרה בניו יורק. אבל אז בחדר חשוך ב’סוהו האוס’ הכול משתנה פתאום. היא לא דומה לאף אחת שהוא אי- פעם פגש. היא לא יודעת על העבר שלו, ולעולם לא תוכל לדעת. הבעיה היא שגופות מוסתרות לא תמיד נשארות ככה. גיבורי הספר מוצגים בשלושה אופנים דרך עיניו הבוחנות של ג’ו: הוא מנתח בסכין חדה את אופיים ומחשבותיהם, מתאר את התנהגותם ומשווה את אלה ליֵשוּת הדיגיטאלית של כל אחד מהם ע”י ציטוטים מדפי הפייסבוק שלהם, חשבונות הטוויטר והאינסטגרם, וכמובן המיילים שלהם. זהו רומן שלם שגיבורו הוא הנבל, במקרה הזה פסיכופת אובססיבי, כאשר הספר כולו מובא מנקודת מבטו ובקולו של הנבל, ובכך זוכה לסימפתיה ואהדה של הקורא.

השורה התחתונה: נראה כאילו מישהו כאן קרא את ברט איסטון אליס.


האור שאיבדנו – ג'יל סנטופולוהאור שאיבדנו – ג’יל סנטופולו
הוצאת מודן / מאנגלית: מתרגם או מתרגמת ששמם לא מצוין באתר ההוצאה

לוסי וגייב לעולם לא ישכחו את היום שבו נפלו מגדלי התאומים, ולא רק בגלל עוצמת האסון שהכה בניו יורק. היה זה היום שבו נפגשו לראשונה. הם היו אז שני סטודנטים בקורס לספרות באוניברסיטת קולומביה, ובעודם דנים ביצירות של שייקספיר, העולם שהכירו השתנה ללא היכר. באותו יום גייב ולוסי מבינים גם שהם רוצים למצוא משמעות לחייהם. גייב מחליט להגשים את חלומו להיות צלם עיתונות, ולאחר שהם עוברים לגור ביחד ורוקמים תוכניות לעתיד, גייב מודיע ללוסי שסוכנות הידיעות שולחת אותו לפקיסטן. לוסי, שביססה בינתיים קריירה מצליחה כמפיקת תוכניות ילדים בניו יורק, מסרבת להצעתו להצטרף אליו. האם שאיפותיהם הן שמרחיקות ביניהם? האם יכלו לבחור אחרת או שמא הגורל שלהם נקבע מראש?

השורה התחתונה: לחובבי המלודרמה שבזוגיות.


האיש שהתאהב במוות – לואיס ברוֹמפילדהאיש שהתאהב במוות – לואיס ברוֹמפילד
הוצאת נהר ספרים / מאנגלית: ראובן מירן

אֶריק נוֹרְת’ הוא מרגל בריטי הפועל בלב הרייך הגרמני הנאצי ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוא מגויס לשירות המודיעין הבריטי בזכות תכונה מיוחדת במינה שהוא ניחן בה, מתת-אל שהיא גם קללה. וגם בזכות יכולתו הבלתי מעורערת לפעול בכיסוי מלא כאזרח מדינת האויב וחזותו המתאימה במיוחד לדמות הנחשקת והנחשבת כעליונה באותה מדינה ובאותה תקופה. מתוך לוע הארי הוא מדווח למפעיליו הממוקמים הרחק משם, במולדתו האמיתית, בריטניה, שבשליחותה הוא פועל ומסכן את חייו. ואז מופיעה בחייו סוכנת הריגול הנגדי הגרמני, האישה שתפקידה ללכוד אותו, האישה שאליה הוא נמשך, עד הסוף המפתיע.

השורה התחתונה: טוב, אז אם מישהו קרא את הספר ורוצה לספק את הסקרנות של המדור לגבי מתת האל המסתורית ששלחה אותו אל מעבר לקו האויב, אנחנו מודים לכם מראש.


האמת שבפנים – שרון צוהרהאמת שבפנים – שרון צוהר
יהלומים הוצאה לאור

שיחת טלפון לא צפויה באמצע הלילה תופסת את עדי ימיני לא מוכן. אביו נפטר ועליו לטוס לישראל. עדי מבטיח לעצמו שהביקור יארך עשרה ימים בלבד אך תוכניותיו מתפוררות וחייו עוברים טלטלה עמוקה עם השיבה הביתה. חוות הסוסים הטיפולית של אלה עילם שקועה בקשיים כלכליים ונאבקת על קיומה. אלה תולה תקוות רבות בחממת עשבי התבלין שהקימה על אדמות המשק של אריאל ימיני. הצלחת החממה משמעה הצלת החווה שבה גדלה והסוסים היקרים לה מכול. אבל אז אבא של אריאל נפטר ואחיו התאום, עדי, שב בסערה אל חייה ומאיים להרוס את כל מה שעבדה קשה מאוד להשיגו. אלה צריכה להיאבק כדי לשמור על שלמותה של החווה שלה ועל שלמותו של ליבה.

השורה התחתונה: ז’אנר הרומן הרומנטי תופס תאוצה בארץ בשנים האחרונות, וספר זה, שמיני במספר של הסופרת שרון צוהר, מהווה חלק בלתי נפרד ממנו.


 

היכנסי לחיי – קלרה סנצ'סהיכנסי לחיי – קלרה סנצ’ס
הוצאת כתר / מספרדית: פרידה פרס-דניאלי

מאז שמצאה ורוניקה את התמונה בילדותה, היא ידעה שיש סוד גדול במשפחתה, סוד שהפך את אביה למיואש ואת אמה לאישה דיכאונית ואכולת חרדות, המגוננת על ילדיה יתר על המידה. לעומתה, לאורה לא מתעסקת בסודות ולא שואלת יותר מדי שאלות. כך חינכה אותה סבתה. לאורה העדינה והמנומסת נראית כאילו כל חייה התהלכה על משי בנעליים יקרות, בעוד ורוניקה בעלת אופי חזק ומזג סוער, לבושה במעיל אופנוענים ובעלת קול צרוד מעישון טבק שחור וג’וינטים. היא מתכננת להתחיל ללמוד רפואה בקרוב ולעבור לגור עם חברים. אבל כשאמה מתאשפזת מחליטה ורוניקה לחשוף אחת ולתמיד את הסוד המשפחתי. האם המסע של ורוניקה אחר האמת יוביל אותה אל לאורה? מה הקשר בין שתי הנשים האלה, שסיפוריהן מובאים במקביל? ומיהי אנה עם הכלב, ואיך היא קשורה לכל זה?

השורה התחתונה: אורה הכפולה 2.0?


המורה לעברית – מאיה ערדהמורה לעברית – מאיה ערד
הוצאת חרגול

שלוש נשים, שהן או ילדיהן היגרו לארצות-הברית, נקלעות למשבר וחשות שעליהן לנקוט בצעד קיצוני כדי להיחלץ ממנו. אילנה היא מורה ותיקה בקולג’ שבנתה לעצמה אימפריה קטנה של הוראת עברית. כאשר מגיע לאוניברסיטה פרופסור צעיר לספרות עברית, אילנה מגלה שלא מדובר בבעל ברית אלא באויב מסוכן, ויוצאת למאבק מקצועי ופוליטי כדי להגן על מפעל חייה. מרים, שבנה היגר לארצות-הברית מבינה שאם לא תעשה מעשה ותכפה עליו ביקור, היא לא תזכה להכיר את הנכד שנולד לה. הביקור הלא רצוי מחולל תהליכים בלתי צפויים, וחושף את הסדקים בחיי הבן ומשפחתו. אפרת, ישראלית החיה בקליפורניה, נחושה לעזור לבתה, הסובלת מקשיים חברתיים בחטיבת הביניים. היא מתחילה לעקוב אחרי הרשתות החברתיות המקוונות שבהן הבת פעילה, ובדרך חוצה לא מעט קווים אסורים.

השורה התחתונה: פרוזה למתקדמים. אפרופו, הספר רק יצא לאור וכבר שמענו עליו המון דברים טובים.


המייל הבלתי נראה – דיוויד קובנטריהמייל הבלתי נראה – דיוויד קובנטרי
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: גיל שמר

הטוּר דה פראנס, מרוץ האופניים המפורסם בתבל, שנת 1928. בפעם הראשונה משתתפת במרוץ קבוצת רוכבים מניו זילנד ומאוסטרליה. במהלך החודשים יוני-יולי הם יוצאים לאחד המרוצים הקשים בהיסטוריה. איש לא מצפה שהם יסיימו את המרוץ, אבל בסופו ממתינים להם אצטדיונים מלאים בצרפתים שמריעים להם וקוראים בקול בשמותיהם. זהו שחזור דמיוני של המרוץ, כפי שהוא נראה מתוך דבוקת הרוכבים עצמה. לאחד המדוושים, ניו זילנדי צעיר ורגיש, זהו מסע פסיכולוגי אל הכאוס של מלחמת העולם הראשונה שהתחוללה עשור קודם. כשהוא מתודלק בקוקאין ובאופיום, נוחל הצעיר חסר השם הצלחות ומפלות, פציעות ותקלות, בעוד נפשו המסוכסכת נוברת בלי הרף בעברה של משפחתו. כשהוא מגיע אל שדות הקרב הצפוניים ואל המַייל הבלתי-נראה האחרון שלו, הטראומה של המאמץ העל-אנושי ורגשי האשמה המכרסמים בו מטילים צל מאיים על חייו.

השורה התחתונה: פחד ותיעוב בלאס וגאס גרסת לאנס ארמסטרונג.


השקרנית והעיר – איילת גונדר-גושן הוצאת אחוזת ביתהשקרנית והעיר – איילת גונדר-גושן
הוצאת אחוזת בית

נופר שלֵו היא נערה אפרורית שעובדת בגלידרייה במרכז העיר. אבישי מילנר הוא זוכה תוכנית ריאליטי שימיו הגדולים מאחוריו. המפגש ביניהם, בחצר האחורית של הגלידרייה, ישנה את חיי שניהם. סיפור שמתגלגל כמו מעצמו – “פליט ריאליטי תקף מינית קטינה” – הופך את נופר מנערה שאיש לא מבחין בה לסמל לאומי, לכוכבת תקשורת שכולם מבקשים את קרבתה. אבל אדם אחד יודע שסינדרלה נהפכה לנסיכה רק בזכות שקר שיצא מכלל שליטה. לביא מימון, נער צנום וחסר ביטחון, הוא העד היחיד למה שבאמת התרחש בחצר האחורית. אם נופר לא רוצה שהוא יחשוף אותה, היא תצטרך לשלם את המחיר שיבקש. מה שמתחיל כסחיטה נבזית הופך לקשר שברירי ומפתיע.

השורה התחתונה: באווירה הציבורית הנוכחית צריך להיות אמיץ מאוד כדי להוציא לאור ספר על תלונת שווא בהטרדה מינית.


חנויות קינמון / בית-המרפא בסימן שעון-החול – ברונו שולץחנויות קינמון / בית-המרפא בסימן שעון-החול – ברונו שולץ
הוצאת הספריה החדשה / מפולנית: מירי פז

תרגום חדש, עכשווי ונגיש, של שני ספרי הסיפורת שהספיק ברונו שולץ לפרסם לפני שנרצח בגטו דרוהובִּיץ’ בסוף 1942: ‘חנויות קינמון’ ו’בית-המרפא בסימן שעון-החול’. ברונו שולץ ברא עולם בעל חוקיות יוצאת-דופן, וסיפוריו – הסובבים רובם סביב חנות האריגים המשפחתית היורדת מגדולתה, האב המשתגע ומת בשלבים, הדירה בקומה שמעל לחנות – מממשים פיסות-פיסות של עולם זה, מתאימים חומרים מן הביוגרפיה של הסופר לחוקיות של עולמו הבדוי. כל דימוי נעשה מועמד להתממש בעלילה, ומטפורות, וייצוגים, ותמונות הקיימות בדמיון, הופכים למציאות. כמעט כל דבר מושווה בהרחבה למשהו אחר, ועד מהרה הופך למשהו אחר.

השורה התחתונה: שני הספרים תורגמו כבר בעבר לעברית, אבל אולי תרגום עכשווי יעשה עמם חסד.


יוליה שבורה – לייסה רייבןיוליה שבורה – לייסה רייבן
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

קאסי נשבעה שלעולם לא תסלח לאית’ן על ששבר את לבה לפני שנים, כשלמדו יחד משחק. הוא היה האהבה הגדולה שלה, וכאשר שבר את לבה, משהו בה מת לתמיד. לפחות כך חשבה. עכשיו היא ואית’ן מופיעים יחד על במה בברודווי, והוא נחוש לזכות בלבה. הוא סוף־סוף מסוגל לומר את כל הדברים שקאסי היתה צריכה לשמוע לפני שנים. האם תוכל להאמין לו? האם הוא אכן השתנה? ובמה שונה הפעם הזאת מכל הבטחות העבר שהפר? התשובה טמונה אי־שם בעבר, ועכשיו האמת תצא לאור. האם קאסי תלמד לתת שוב אמון ולהיפתח – כפי שהיתה לפני אית’ן? או שאולי מאוחר מדי לנאהבים המקוללים?

השורה התחתונה: איך אומר המשפט הידוע, שברון לב שמופיע במערכה הראשונה, חייב להוביל לטרגדיה בשלישית.


ילד קוביות – קית סטיוארטילד קוביות – קית סטיוארט
מטר הוצאה לאור / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

אלכס אוהב את משפחתו, ועם זאת מתקשה לתַקשר עם סאם, בנו בן השמונה שאובחן ונמצא על הרצף האוטיסטי. המצוקה מביאה את נישואיו למשבר. אלכס עובר לגור עם חברו הטוב ביותר, שחי חיי אושר נטולי דאגות, ונאלץ לישון על המזרן המתנפח העלוב ביותר בעולם. בעוד אלכס מנווט את דרכו בחיי הרווקות, בין סודות משפחתיים מהעבר ובין אבהות במשרה חלקית, בנו מתחיל לשחק ב”מיינקראפט”. הדמיון של סאם פורח והמשחק פותח לפני האב ובנו עולם חדש ומסעיר. יחד הם מגלים שהחיים צריכים לפעמים להתפרק כדי שנוכל לבנות לעצמנו חיים טובים יותר.

השורה התחתונה: הספר נכתב בהשראת יחסיו של הסופר עם בנו שאובחן על הרצף האוטיסטי. לחובבי דרמות משפחתיות סוחטות דמעות.


ככה זה תמיד – לורי פרנקלככה זה תמיד – לורי פרנקל
הוצאת מודן / לצערנו באתר ההוצאה לא מצוין מי תרגם

לרוזי ופן יש חמישה ילדים, ולמרות הררי כביסה, אינסוף הארוחות שיש לבשל והחוגים שצריך להסיע אליהם, הם שמחים בחלקם וחייהם מלאים חלומות ורודים על משפחה שמחה ומגובשת. כשקלוד, בנם החמישי והאהוב, מבקש ללכת לגן לבוש בשמלה וחולם להיות נסיכה כשיגדל, רוזי ופן מתלבטים כיצד עליהם להגיב. אהבתם לבנם ורצונם לאפשר לו חופש בחירה נתקלים בתגובות עוינות ולעיתים אף מסוכנות של סביבתם, והם מוצאים את עצמם אבודים ומבולבלים. הם עוברים דירה, ובלי שיקבלו החלטה מודעת הם הופכים את סיפורו של קלוד לסוד משפחתי. אבל סודות לא יכולים להישמר לנצח, וכשהסוד הזה מתגלה הם נאלצים לקבל החלטות קשות שאת השלכותיהן הם לא יכולים לשער.

השורה התחתונה: סודות משפחתיים הם החומר ממנו בנויה בדרך כלל ספרות טובה.


לחטוב עצים – תומס ברנהרדלחטוב עצים – תומס ברנהרד
הוצאת בבל

בעודו יושב על כורסה גבוהה בדירתם המפוארת של בני הזוג אוורסברגר שבווינה, נזכר המספר, סופר אוסטרי שחזר לא מכבר לווינה אחרי שנים ארוכות בלונדון, איך האוורסברגרים תפסו אותו ברחוב כדי לבשר לו על התאבדותה של ידידת נעוריהם המשותפת יואנה, ובאותה ההזדמנות להזמין אותו ל”סעודת ערב אמנותית” שהם עורכים מיד אחרי הלוויה לכבודו של שחקן הבורגתיאטר שיגיע בתום הופעתו בהצגה ״ברווז הפרא״. בתפריט סעודת הערב האמנותית: שמפניה, מאפים מלוחים, מרק תפוחי אדמה, דג כידון אמיתי מאגם בלטון שבהונגריה, וכן תיאטרון שלם בכיכובם של חברות וחברים מהעבר, דחלילי האמנות הווינאית ופסאודו–אמנים, ממשיכו של וברן ורעייתו העשירה, וירג’יניה וולף הווינאית, גרטרוד שטיין האוסטרית וכמה ניצבים צעירים.

השורה התחתונה: אמנות או נמות.


לפני שאלך – קולין אוקלילפני שאלך – קולין אוקלי
הוצאת כתר / מאנגלית: נעה שביט

דייזי ריצ’מונד עומדת לחגוג ארבע שנים להחלמתה מסרטן השד. היא בת עשרים ושבע, התחתנה לא מזמן, פותחת כל בוקר בשייק קייל טבעוני, ויש לה רשימת מטלות שכוללת את שדרוג הבית ומציאת נושא לתזה בחוג לפסיכולוגיה. אז איך ייתכן שהסרטן חזר? דייזי לא תיתן לחדשות האלה לרסק אותה. חוץ מלקנות גזר, לקנות שתילים לאדנית ולמצוא נושא לתזה, פשוט נוספת לה עוד מטלה לרשימה: להתמודד עם סרטן שלב ארבע שמשאיר לה חודשים בודדים לחיות. כשמנגנוני ההדחקה קורסים, היא מודאגת בעיקר מדבר אחד: איך יסתדר בלעדיה בעלה, שלא יודע להכין מרק או לסלק את ערימת הגרביים המלוכלכים? היא מחליטה לכתוב מחדש את רשימת המטלות שלה ולהוסיף בראשה את המשימה החשובה מכולן: למצוא אישה לג’ק. ככל שהחיפוש שלה מתקדם עולות עוד שאלות: מה היא מנסה להשיג? מה היא מקווה שיקרה? ועל מי בעצם היא מגינה?

השורה התחתונה: הכינו את הממחטות.


מאחורי עיניה – שרה פינבורומאחורי עיניה – שרה פינבורו
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: ניצה פלד

לואיז, גרושה בת שלושים וארבע, תקועה בשגרה משמימה של עבודה כפקידת קבלה וטיפול בבנה הצעיר. כאשר היא פוגשת בבר גבר מקסים ומתנשקת איתו, נדמה לה שיש כאן סיכוי לשינוי. אלא שלמחרת בבוקר היא פוגשת את הבוס החדש שלה, דיוויד, שהוא במקרה האיש איתו התנשקה בלילה הקודם. הוא אמנם אומר לה שהנשיקה הייתה טעות איומה, אבל בכל זאת לא יכול להסיר ממנה את עיניו. לואיז נתקלת ברחוב באדל, אישה יפה ובודדה, חדשה בעיר ומחפשת חברה, ולגמרי במקרה נשואה לדיוויד. לואיז הולכת ונשאבת אל תוך עולמם של דיוויד ואדל, וככל שיחסיה איתם מתהדקים, עולות וצצות עוד ועוד שאלות מטרידות, ובעקבותיהן תשובות מטרידות אף יותר.

השורה התחתונה: יותר מדי צירופי מקרים בשביל תקציר אחד, אבל מצד שני נראה כאילו מסתתר כאן ספר מתח מהזן הסוחף.


מבצע דמוקלס – רוג'ר הווארדמבצע דמוקלס – רוג’ר הווארד
הוצאת כתר / מאנגלית: יוסי מילוא

בלילה של 12 בפברואר 1963 ישבו שלושה גברים במכוניתם בעיר לֶרַאך שבגרמניה וארבו לתנועה כלשהי בבניין שמעבר לרחוב. המשמרת שלהם החלה בשעת אחר צהריים מאוחרת, ועכשיו דומה היה שבכל רגע עשוי טרפם לצאת ממחבואו והם יזנקו לפעולה. שלושתם היו סוכני מוסד שנבחרו להשתתף במבצע התנקשות בחייו של אזרח זר – המדען הגרמני ד”ר הַנס קלַיינוַוכטֶר. חודשים ספורים קודם לכן הורה ראש המוסד להוציא אל הפועל את מבצע דמוקלס, תוכנית שמטרתה להפחיד – ואם צריך, גם לחסל – מדענים מגרמניה המערבית שעזרו לנשיא מצרים, גמאל עבד אל–נאצר, לפתח טילים ארוכי טווח שיאיימו על מדינת ישראל. מבצע דמוקלס חושף את אחד המבצעים השאפתניים של המודיעין הישראלי.

השורה התחתונה: העיתונאי רוג’ר הווארד צולל לתוך עולמם של סוכני מוסד מדענים גרמניים ויצחק שמיר.


מועדון המכוניות של מצרים – עלאא אל־אסוואני מועדון המכוניות של מצרים – עלאא אל־אסוואני
הוצאת טובי / מערבית: ברוריה הורביץ

שלהי שנות הארבעים של המאה ה־20 בעיר קהיר. בעל הקרקעות עבּד אל־עזיז הַמאם יורד מנכסיו ומוצא את פרנסתו במחסן של מועדון המכוניות – שכיית חמדה שבני האליטה האירופית והמלך המצרי נהנים בה ממנעמי החיים. צוות העובדים במועדון, לעומת זאת, חי בפחד מתמיד מנחת זרועו וגחמותיו של רב־המשרתים אלְקוּ, המשפיל אותם ומתעמר בהם. כשהַמאם מעז לעמוד על שלו, הוא מוכה נמרצות ומת. רעייתו וארבעת ילדיו נותרים חסרי פרוטה, חשופים לניצול כלכלי, מיני ופוליטי. כאשר ערב הפיכת הקצינים של 1952 התסיסה ברחוב גולשת אל תוככי היכל הפאר הקולוניאליסטי, יושביו נאלצים להחליט אם לחיות בביטחון אך ללא חירות וכבוד, או לסכן הכול ולהילחם על זכויותיהם.

השורה התחתונה: ספר מסקרן של אחד המבקרים הגדולים ביותר של המשטר המצרי.


משפחה גרעינית – סוזנה פוגלמשפחה גרעינית – סוזנה פוגל
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

משפחת פלר היא משפחה יהודית לא מתפקדת מבוסטון. אב המשפחה הוא טיפוס נרקיסיסטי שהיה בעברו ילד פלא; אשתו החדשה, סינית מסורתית, שולחת לבתה החורגת ג’ולי חלוקי משי מחנות מציאות כדי לסייע לה למצוא גבר; התבלין האהוב על בנם בן השש הוא שמן כמהין; אמה של ג’ולי, פסיכולוגית שלא נישאה מחדש, משתפת את בתה בכל מה שקורה לה. אלה הם רק חלק מהקולות שממטירים על ג’ולי עצות שונות בנוגע לאהבה ולקריירה. באמצעות מכתבים ומיילים הממוענים לג’ולי – אותה הקוראים כלל לא פוגשים – מגולל הספר את קורותיהם של בני המשפחה על פני שלושה עשורים.

השורה התחתונה: רומני המכתבים עושים קאמבק בשנים האחרונות, וזה לאו דווקא רע.


נדנדת חבלי הכביסה – אחמד דני רמדאןנדנדת חבלי הכביסה – אחמד דני רמדאן
הוצאת סנדיק וידיעות ספרים / מאנגלית: לי עברון

נדנדת חבלי הכביסה הוא סיפורם של אל-חכוואתי, מספר הסיפורים, ושל אהובו, שהיגרו מסוריה שסועת הקרבות אל ונקובר השלווה ב-2012. ארבעים שנה לאחר מכן, חכוואתי הקשיש מספר סיפורים לאהובו החולה כדי להרחיק ממנו את המוות. בפרקי הספר, השואבים את שמותיהם ואת השראתם מסיפורי אלף לילה ולילה, מגולל חכוואתי בלשון פיוטית סיפור מודרני על ילדות בדמשק, על נדודים בעולם, על החיים בשוליה של חברה מסורתית-פטריארכלית, ועל צורך גדול, אינסופי, באהבה.

השורה התחתונה: ספרו הראשון של אחמד דני רמדאן יצא לאור רק בחודש מאי האחרון וכבר מתורגם לעברית. בדרך כלל השתלשלות מהירה כזו של עניינים יכולה לרמז על איכותו של ספר.


נקודת שבירה – סי ג'יי בוקסנקודת שבירה – סי ג’יי בוקס
הוצאת עם עובד / מאנגלית: יואב כ”ץ

בּוּץ’ רוֹבֶּרסוֹן בסך הכול רצה לבנות למשפחתו בית בצלע הר, אבל אז התחילו הרשויות להתנכל לו, והוא מצא את עצמו מסובך בפשע אכזרי ובמנוסה על חייו. פקח הציד ג’ו פּיקֶט יוצא בעקבות העבריין הנמלט למרדף עוצר נשימה בנופים הפראיים של רכס הביגהורן בוויומינג. כשהוא מגלה את המניעים האפלים של שולחיו, הוא מבין שעליו להתייצב לצידו של אדם יחיד מול מנגנון אלים ומסוכן, והמרדף אחר הצדק הופך לבריחה לחיים ולמוות.

השורה התחתונה: זה כנראה התקציר הכי לא מובן ברשימה של היום, אבל מה שבאמת חשוב בספרים מהסוג הזה מסתתר במשפט האחרון, ולא באמת זקוק לסיפור מסגרת עבור המעריצים האדוקים של הז’אנר.


סיפור טוב – ג'.מ. קוטזי וארבלה קורץסיפור טוב – ג’.מ. קוטזי וארבלה קורץ
הוצאת עם עובד / מאנגלית: ברוריה בן־ברוך

מהו סיפור טוב? תלוי את מי שואלים. בחליפת מכתבים מרתקת הסופר ג’.מ. קוטזי והפסיכולוגית ארבלה קורץ עוסקים במקומו של הסיפור בספרות ובטיפול הפסיכולוגי ומעלים שאלות נוקבות. קוטזי וקורץ עוסקים בפסיכולוגיה של היחיד ובפסיכולוגיה של הקבוצה — כיתה, חבורת רחוב או קבוצת מטפלים במוסד; בסיפור האישי ובסיפור הלאומי שאזרחיה של מדינה שדיכאה את ילידיה מספרים לעצמם. הם שואבים מניסיון חייהם, ומסתמכים גם על סרוונטס, דוסטויבסקי, פרויד, ויניקוט ומלאני קליין ורבים אחרים.

השורה התחתונה: את מה שכותב שורות אלה על חלופת מכתבים אחרת של ג’.מ. קוטזי אתם יכולים לקרוא כאן. ואם בכל זאת להתייחס לספר הזה, נראה שקוטזי מעדיף בשנים האחרונות להתפלפל על ספרים במקום לכתוב אותם ולשתף את הקוראים שלו בהגיגים הללו. אנשים אחרים עושים את זה בפייסבוק.


סלח לנו –א.מ. הומססלח לנו –א.מ. הומס
הוצאת כתר / מאנגלית: אורלי מזור יובל

ברגע אחד הופכים חייו של הארי סילבר לרצף של אסונות. אחיו הצעיר ג’ורג’ נעצר לאחר שהיה מעורב בתאונה קטלנית. לאחר שחרורו הוא מגלה שמקומו במיטה הזוגית נתפס על ידי הארי. בהתקף זעם הוא רוצח את אשתו ג’יין ומתאשפז בבית חולים פסיכיאטרי. הארי, שאיבד באחת את אחיו ואת גיסתו, מוצא את עצמו אחראי לשני ילדיהם המתבגרים, וכאילו לא די לו בזאת, הוא נאלץ להתמודד גם עם נטישת אשתו, עם אימו המזדקנת ועם מקום עבודה עוין. החיים לא הכינו את הארי להתמודד עם משבר בסדר גודל כזה, והוא מתנהל כמו מי שנמצא בנפילה חופשית לתהום שאין חזרה ממנה. אבל לפעמים דווקא כשכל הקלפים נטרפים, וכשנראה שהכול אבוד, נוצרת הזדמנות לחיים אחרים.

השורה התחתונה: סיפור של ירידה לצורך עלייה.


שידוך חלומי – קרטיס סיטנפלדשידוך חלומי – קרטיס סיטנפלד
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: גיא הרלינג

חמש הבנות למשפחת בנט היו אמורות להתחתן כבר מזמן. ג’יין הבכורה, כמעט בת ארבעים, החליטה לבסוף להפסיק לחכות ובחרה בתרומת זרע. אחותה ליז, עיתונאית תוססת, תקועה כבר שנים ברומן עם גבר נשוי שלא הולך לשום מקום. מארי שקועה בלימודיה. החבר של לידיה עושה רושם מסתורי, וקיטי עסוקה מדי בצביעת בהונותיה ובדיאטת הפליאו שלה. חמשתן נמצאות תחת קורת הגג (הקורסת והמרקיבה) של בית הוריהן בגלל מחלת הלב של מר בנט, ובאופן כללי יוצאות מדעתן. אלא שגם סינסנטי הלא זוהרת זוכה לעתים למעט אבק כוכבים. לעיר מגיע צ’יפ בינגלי, רופא צעיר, ולא פחות חשוב – הרווק הנחשק מתוכנית הריאליטי “שידוך חלומי”, ולצדו דארסי, החבר העשיר והמתנשא שלו.

השורה התחתונה: כל כך הרבה ספרים כבר נכתבו על בסיס “גאווה ודעה קדומה” של ג’יין אוסטן (יומנה של בריג’ט ג’ונס הוא הראשון שקופץ לראש, אבל לא חסרות עוד דוגמאות). הפעם נראה שהסופרת לא הסתפקה בהשראה והתאימה את הסיפור כמות שהוא למאה ה- 21.


שמונה הרים – פאולו קונייטישמונה הרים – פאולו קונייטי
הוצאת מודן / מאיטלקית: שירלי פינצי לב

הוריו של פייטרו, שסולדים מהצפיפות וההמולה במילאנו, רוכשים בית קיץ בכפר קטן למרגלות האלפים האיטלקיים. בכפר, פייטרו מתחבר עם ברונו, ילד מקומי בן גילו שכל חייו עברו עליו בהרים. ברונו לוקח את פייטרו תחת חסותו להרפתקאותיו היזומות בממלכה האלפינית הפרטית שלו, ואילו הוריו של פייטרו, מצידם, מבקשים לפרוש את חסותם על ברונו ולהעניק לו את מה שלדעתם חסר לו בחייו. בין הילדים, הנוטים מטבעם להתבודדות, מתפתחת חברות מכוננת שאינה זקוקה ליותר מדי מילים. לאחר שנים של ריחוק, בעקבות מותו של האב, מפגיש הגורל את שני חברי הילדות. פייטרו לוקח פסק זמן מכל עיסוקיו על מנת לשקם חורבה בגובה רב שהותיר לו אביו. ברונו מסייע לו במלאכת השיקום, מה שמאפשר לשניהם ממרחק של זמן ומקום לבחון את הבחירות שעשו בחיים.

השורה התחתונה: כשקוראים את התקציר הזה ניתן להריח את הנוסטלגיה מקילומטרים.


שנה – ז'אן אשנוןשנה – ז’אן אשנון
הוצאת לוקוס / מצרפתית: רותם עטר

“בבוקר אחד של חודש פברואר התעוררה ויקטואר בלי שזכרה דבר מהערב הקודם ומצאה את פליקס שוכב מת לידה, במיטה שלהם. היא ארזה מזוודה, קפצה אל הבנק ולקחה מונית לתחנת הרכבת מונפרנאס. היה קר, האוויר היה צלול, כל הזוהמה נקבצה בפינות הרחוב. ויקטואר חיפשה על המסך את הרכבת הראשונה שתיקח אותה הכי רחוק שאפשר, והכי מהר. היא לא רצתה לספק שום הסברים.” בטון ההרפתקני והמשחקי האופייני לו, אשנוז משרטט מסע בריחה של אישה צעירה הנפרש בדיוק על פני שנה.

השורה התחתונה: מזמן לא נתקלנו בתקציר שסיקרן אותנו כמו זה.


שנת השועל – רות עפרונישנת השועל – רות עפרוני
הוצאת כנרת, זמורה ביתן

שנת השועל של רות עפרוני מתחילה במפגש אקראי בפרדס שליד רחובות וממשיכה בנסיעה של כל המשפחה לבוסטון, שם רק הולך וגובר המתח בין ביוּת לפרא, בין חופש למשפחה: היא מפתחת קראש על אבא אחד מהגן של הילד, קונה בחנות יד שנייה את המגפיים של אחותה שמתה, מתפשטת מול שבעה גברים שמציירים אותה בעירום, הולכת מכות, נפרדת מאמריקה וחוזרת אל הורים, כלבים, ילדים, אהבות ונעורים. עפרוני כותבת על מאוויים כמוסים ופנטזיות פרועות, על האבסורד של רגעי היומיום ועל יופיים העז. היא חושפת את הלכלוך הסודי, המוכחש, שמצטבר בין הסדקים של מעטה הנורמליות המהוללת, ובמילותיה הוא מתגלה לעינינו כמטמון מלא חיים, פראי ונפלא.

השורה התחתונה: השינוי מתחיל בתוכנו. או מעבר לים. תלוי מי שואלים.


וכעת, להבהרה המובטחת:

מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח (ולעתים חסר הטעם) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן