יום חמישי 23 ביוני 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף

ספרים חדשים על המדף – אפריל 2021

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש
סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודש האחרון. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אבק כוכבים – ניל גיימן
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

דמיינו עולם חצוי לשניים שבמרכזו חומה גבוהה. בצדה האחד נמצאת אנגליה הוויקטוריאנית, שבה כל דבר הוא בדיוק כפי שהוא נראה והכול צבוע בצבעי אפור וחום ובז׳. בצדה השני שוכנת ממלכת הפיות, ממלכה מלאה בצבעים עזים ומסחררים, המאוכלסת בידי נסיכות מקוללות, מכשפות ערמומיות, פיראטים ציידי ברקים, בעלי חיים מכושפים, קמעות וחפצים קסומים. ועכשיו דמיינו פרצה בחומה שמפרידה בין העולמות ולקראתה פוסע בהחלטיות גבר צעיר ומאוהב. הוא עומד לעשות משהו שבן אנוש מעולם לא העז לעשות – לעבור אל העולם המפעים והמסוכן של הפיות כדי למצוא כוכב נופל למען הנערה שהוא אוהב, אבל דבר לא מכין אותו להרפתקאות שנכונו לו.

השורה התחתונה: תרגום חדש לאחד מהספרים היותר מקסימים של ניל גיימן. בינתיים, עד שתשימו את ידכם על הספר, הנה ביקורת על התרגום הישן (ובקרוב תעלה גם סקירה של התרגום החדש)


אמונה – דרור משעני
הוצאת אחוזת בית

שתי חקירות עומדות בפני רב-פקד אברהם אברהם. בראשונה, תינוקת בת יומה נמצאת בתוך תיק מחוץ לבית חולים, והאישה החשודה שהשאירה אותה שם נתפסת מיד. אברהם, המובס מתיקים כואבים של אלימות במשפחה, מעדיף לא להאזין לסיפורה ומתרכז בחקירה השנייה – חיפושים אחרי תייר שווייצרי מסתורי, בעל כמה שמות ודרכון מזויף, שנעלם מבית מלון בבת ים. שתי החקירות האלה יובילו את אברהם קרוב מאוד הביתה וגם הרחק ממנו, לפריז המוכרת לו מספרי הבלשים האהובים עליו.

השורה התחתונה: ספר רביעי בסדרת הבלש אברהם אברהם. אם קראתם את הקודמים, אתם כבר יודעים למה לצפות.


אמילי ממולד ירח – לוסי מוד מונטגומרי
הוצאת טל-מאי וידיעות ספרים / מאנגלית: מאירה פירון

כאשר אביה של אמילי מת, היא עוברת לגור עם דודתה הקשוחה אליזבת ודודתה טובת הלב לורה במולד ירח. השתיים הן נצר למשפחת מוריי הגאה, שאורחות חייה שונים לחלוטין מאלו של אמילי היצירתית, העצמאית ובעלת הנפש החופשית. אבל החיים במולד ירח מתגלים כמופלאים, והטבע הנהדר מסביב מלהיט את דמיונה של אמילי, שחולמת להיות משוררת. בד בבד עליה להסתגל למקום זר בעל חוקים משלו, להתמודד עם מורה מרושעת בבית הספר, ולהתרגל לחיים ללא אביה התומך. עד מהרה מגלה אמילי שגם במצבים קשים ביותר ישנן נקודות אור – חברויות הדוקות, כתיבת שירה והרפתקאות מלהיבות, וכמובן – העושר הבלתי נדלה של הדמיון, שתמיד אפשר לסמוך עליו שיציל אותך בדיוק ברגע הנכון.

השורה התחתונה: מונטגומרי לא כתבה כבר פעם אחת את הספר הזה וקראה לו האסופית?


אנחנו נגדכם – פרדריק בקמן
הוצאת ידיעות ספרים /משוודית: יעל צובארי

עיר הדובים הוא שמה של עיירה קטנה הממוקמת בלב יער בשוודיה, ובה מתגוררים אנשים קשוחים וחרוצים שהדבר הכי חשוב בחייהם היא קבוצת ההוקי קרח המקומית. כשמתעורר החשש שהקבוצה תפשוט את הרגל, מדובר במכה קשה לתושבים, ועוד יותר קשה היא העובדה ששחקני הקבוצה לשעבר, שכעת משחקים בקבוצה היריבה של העיירה השכנה, הד, שמחים לאידם. עם הגעתה של דמות חדשה לעיירה מתעוררת תקווה בנוגע לעתיד הקבוצה, ועד מהרה מתחילה הקבוצה להתגבש עם שחקנים חדשים ומבטיחים. אבל ליצור קבוצה חדשה זה אתגר רציני מאוד, בייחוד כשהיריבות עם הד הולכת ומתחממת ככל שהמשחק הגדול מתקרב.

השורה התחתונה: ג'ימי גרימבל פוגש את טרילוגיית מילניום


ארי והילה – דן שינמן
הוצאת כנרת זמורה-דביר

באמצע שנות החמישים לחייה, לא חלמה הילה, אלמנה נאה ואבלה, שתמצא שוב אהבה עזה ומלאה ברוך ובלהט בזרועותיו של ארי, אלמן גם הוא; עוד לא תיארה לעצמה, שהיא, ציירת רומנטיקנית החיה בבועה של חיי יצירה, תיסחף לנחשול העצום של חייו של ארי – איש עסקים בינלאומי שמפעל חייו עומד לפני התמוטטות. ארי מוצא את עצמו נלחם על ערכיו, אמונותיו ועל שמו הטוב, בעולם שפשט אף הוא את הרגל מבחינה מוסרית ואיבד את גבולותיו, כשהילה עומדת איתנה לצדו ונשאבת עמו עמוק לתוך סחרור עסקי, אישי, משפטי ומשפחתי. האם יצליחו השניים למצוא נחת ושלווה בתוך טירוף המערכות שפקד את חייהם?

השורה התחתונה: האם אי פעם ייכתב תקציר כלשהו לספר פרוזה ישראלי שיצליח בצורה כלשהי להעביר איכשהו לקוראים על מה לעזאזל הספר?


בייבי בלוז – מרים קוץ
הוצאת ידיעות ספרים

בגיל ארבעים יולדת רוֹבִּין את בתה ובו ביום גם מתייתמת מאמה ושוקעת בדיכאון לאחר לידה. מה שמתחיל כדיכאון קטן, מין "בייבי בלוז" בלשון הפסיכולוג שלה, מתפרץ כגל צונאמי אדיר וסוחף בדרכו את חיי הנישואים שלה, את העמדות הפנים ואת ההתחזות הנואשת לבן אדם נורמלי. במחלקת יולדות, כשהיא מנוכרת לכולם ובעיקר לבתה התינוקת, רובין נאחזת במחברות שהשאירה אמא שלה. הקריאה במונולוגים הכתובים של האם אל מול המונולוגים הביקורתיים של הבת יוצרת מפגש טעון ומציפה את הנושא הכאוב, המיוסר, הפגוע, המסתורי, היקר והסבוך מכולם – יחסי אמהות ובנות. במהלך הקריאה במחברות רובין מנסה לחפש רמזים שיעזרו לה לגלות מי היה אביה, אבל לאט-לאט היא מבינה שיחד עם החיפושים והטינות הישנות שמתעוררות מחדש היא גם עושה את הצעד הראשון במסע הגדול מכולם – המסע הביתה.

השורה התחתונה: בישראל של המאה העשרים ואחת, הספרות היא תחליף לגיטימי לפסיכולוג


בית גרמני – אנט הס
הוצאת ידיעות ספרים / מגרמנית: יוסיפיה סימון

פרנקפורט, 1963. המתורגמנית הצעירה אווה בְּרוּהנְס נקראת לישיבת תשאול עדים, אך תוכן העדות מבלבל אותה והיא אינה מצליחה לתרגם כראוי את האירועים המתוארים. כעבור כמה ימים נתקלת אווה בקיוסק השכונתי בכותרות העיתונים המספרות על משפט אושוויץ העומד להיפתח. אווה מעולם לא שמעה על המקום הזה, אבל נראה שכל העיתונים מדווחים על כך. למרות שהוריה, בעלי מסעדה בשם "בית גרמני", וכמוהם גם ארוסה לעתיד, מתנגדים לכך שהיא תתרגם את העדויות במשפט, אווה נוהגת על פי צו לבה ונענית לאתגר. בשבועות הבאים היא תיחשף לעולם זר לה לחלוטין, תפגוש שופטים, נאשמים ובייחוד את האסירים לשעבר, ולהם היא תעניק את קולה. אין לה שום דרך לדעת שהמשפט הזה ישנה באופן בלתי-הפיך לא רק את המדינה, אלא גם את חייה שלה.

השורה התחתונה: על האנשים שמסתתרים מאחורי הזוועה. כמו כן, האם יכול להיות שבגרמניה של תחילת שנות השישים היו עדיין אנשים שלא שמעו על השואה?


בית טרלוני – האנה רוטשילד
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: רחל פן

כבר יותר משמונה מאות שנה משמשת טירת טרלוני, בעבר היהלום של חופי קורנוול, כמקום מושבה של משפחת טרלוני. כל רוזן בתורו שפך כספים בלי חשבון והפך את המבנה והאדמות שסביבו לערב-רב ראוותני של אגפים, צריחים ושיגיונות. אלא שהדורות האחרונים הצליחו לבזבז יותר ממון מכפי שהרוויחו וכתוצאה מכך המשפחה חיה עתה בבדידות מזהרת ובדלות, כשאפשרויות הפעולה העומדות לרשותה הולכות ומצטמצמות. שלושה אירועים בלתי-צפויים עומדים להחיש את הקץ: הופעתה הפתאומית של קרובת משפחה חדשה, בת בלתי-חוקית יפהפייה ועיקשת; מנהל קרנות גידור אמריקאי חסר עכבות המחפש נקמה; והמשבר הכלכלי של 2008.

השורה התחתונה: צרות של עשירים (לשעבר)


בית קפה ליד הים – ג'ני קולגן
הוצאת הכורסא / מאנגלית: ניצן לפידות

פלורה לא מתחרטת לרגע על כך שעזבה את האי הסקוטי השקט שבו גדלה לטובת הרעש והמהומה של לונדון. כי מה כבר היה לה שם במיוּר? כולם הכירו אותה מיום שנולדה, ואף אחד לא היה נותן לה לשכוח את העבר. בעיר הגדולה היא יכולה להיות אנונימית ושאפתנית ולשקוע בהתאהבות חסרת סיכוי בבוס המהמם שלה, ג'ואל. אבל כשלקוח חדש דורש שתחזור אל מיור, פלורה נסחפת בחזרה אל החיים עם שלושת אחיה (כולם חסונים, קולניים וכפי הנראה חסרי תועלת בבית) ועם אביה. ובשעה שהיא מגלה מחדש את אהבתה לבישול ומפיחה חיים בחנות הקטנה והמאובקת שבבית הוורוד בנמל, היא צריכה גם להשלים עם טעויות העבר – ולהבין היכן בדיוק שוכן העתיד שלה.

השורה התחתונה: הבית הוא איפה שהמטבח? לא נשמע כמו גישה עדכנית לחיים


במקום שאין אף אחד – בני שטיינברג
הוצאת כנרת זמורה-דביר

תרופה חדשה, הנמצאת על סף אישור סופי להפצה, יכולה לרפא כמעט כל מחלה. התרופה מכניסה לסחרור את דיירי "הגבעה", בית דיור מוגן באזור השרון. רחל הופמן, בת 83, שקיבלה את השיקוי הפלאי מאחיין העובד בחברה שמפתחת את התרופה, חשבה שכך תסייע לחברתה מזה עשרות שנים, נטאשה. אך מה קורה כאשר נטאשה מסרבת לקבל עזרה והתרופה מתחילה לנדוד ולהשפיע על דיירים אחרים במקום? בין אם תוביל התרופה להצלחה או לאסון — חקירת משטרה כבר נפתחה.

השורה התחתונה: חיי הנצח כמשל


גבר נכנס בפרדס – אשכול נבו
כנרת זמורה ביתן

ירח דבש שהיה אמור להיות רומנטי, הולך והופך לסיוט מרגע לרגע. מתמחה חדשה וצעירה מגיעה למחלקה פנימית ומעוררת ברופא בכיר צורך עז ובלתי מוסבר לגונן עליה. זוג נשוי יוצא להליכה הקבועה של שבת בבוקר בפרדסים שבפאתי העיר. הגבר נכנס רגע אל בין העצים – ולא חוזר. בספרו היצרי והאפל ביותר עד כה, שוזר אשכול נבו שלושה סיפורי אהבה מסעירים וצולל אל המסתורין שקיים בליבה של כל אינטימיות: בין גבר לאישה, בין הורה לילד ובין אדם למה שאבד לו.

השורה התחתונה: אם אתם מחפשים להעלים את השמש או כל סימן לתקווה


גמביט המלכה – וולטר טוויס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

בת' הרמון בת השמונה היא ילדה יתומה, שקטה ומתבודדת, שאינה מותירה שום רושם מיוחד. חייה משתנים מקצה לקצה כשאב הבית של בית היתומים מלמד אותה לשחק שחמט, ובבת אחת היא נעשית לילדה אחרת לגמרי: צלולה, חדה ושולטת בחייה ביד רמה. בגיל שש-עשרה, לאחר שאומצה בידי זוג חשוך ילדים, בת' כבר צוברת מוניטין ומתחרה על תואר אלופת ארצות הברית. אולם אל התהילה מתלווה בעיה חמורה של התמכרות לתרופות הרגעה ולאלכוהול, ונוסף על כך היא חווה תחושת בדידות הולכת וגוברת. האם תצליח בת' להגשים את חלומה ולהביס במוסקבה את אלוף העולם בשחמט?

השורה התחתונה: הרי כולכם כבר ראיתם את הסדרה בנטפליקס והתחלתם לשחק במהלך השנה האחרונה שחמט כאילו הייתם מינימום קספרוב, אז למה שלא תקראו גם את הספר?


דיאנה ודוד – שירה כרמי
הוצאת אחוזת בית

"ערב אחד התחלתי לחשוד שלדויד יש מאהבת." כך נפתח סיפורה של דיאנה, מתווכת דירות בת ארבעים ושלוש מצפון תל אביב, שחיה ברווחה ובנוחות כלכלית לצד בעלה הפסיכולוג ובנם המתבגר. ההתרחשות מתחילה בצלצול טלפון שבוקע מהנייד של דויד באמצע ארוחת הערב המשפחתית. הוא ממהר לקום מהשולחן ולענות מחוץ לטווח שמיעתה של דיאנה, ובלבה מתעורר החשד שבעלה המוצלח, המתחשב והכובש בוגד בה עם אישה אחרת. וכך, כשהיא נשלטת בידי דחף לגלות אם זו רק פרנויה שלה או שדויד באמת בוגד בה, דיאנה מחליטה לעקוב אחריו. היא יוצאת למרדף חסר מעצורים אחר האמת, ומוצאת את עצמה בזירה מציצנית שבה רדיפה גוררת רדיפה, פיתויים בלתי צפויים צצים, יצרים מתגברים, והגורל משחק תפקיד חשוב.

השורה התחתונה: התקציר מבטיח ארוטיקה, הכריכה מבטיחה פרוזה אישית וכואבת. תעשו את החשבון בעצמכם


האסופית – אן מהחווה הירוקה – מריה מרסדן, ברנה תמלר
הוצאת כתר

זה היה עוד יום שגרתי. מתיו קַַקתְְתבֶֶּּברט נסע לתחנת הרכבת לאסוף את הנער שנשלח מבית היתומים כדי לעזור לו ולאחותו מרילה בחווה המשפחתית. אבל בתחנת הרכבת לא חיכה למתיו שום נער, רק ילדה אדומת שיער בת אחת־עשרה ושמה אן שרלי, עם עיניים בורקות, דמיון פראי ושטף דיבור אינסופי. אן שרלי התאהבה מייד בכפר השלֵֵלו, ואף שמתיו ומרילה הבינו שמדובר בטעות, ליבם לא הניח להם לאכזב את היתומה המסכנה והם החליטו להשאיר אותה איתם, מבלי לדעת לְְלמה הכניסו את עצמם: בת חסותם מסתבכת בצרות, אומרת כל מה שהיא חושבת, חולמת בהקיץ וסולדת מגילברט, הנער האהוד ביותר בכפר. ובכל זאת הילדה החכמה, האמיצה, הישרה והמצחיקה כבשה עד מהרה את בני הכפר כולו, והוכיחה למתיו ולמרילה שאותה בחירה של הלב היא ההחלטה הטובה ביותר שעשו בחייהם. גרסת קומיקס חדשה ושובבה לקלאסיקה מאת ל"מ מונטגומרי.

השורה התחתונה: עם כל הכבוד למריה מרסנד וברנה תמלר שיצרו את הרומן הגרפי הזה, היה ראוי לו היו נותנים ללוסי מוד מונטגומרי את הקרדיט המגיע לה על כריכת הספר, ומציינים שהספר מבוסס על היצירה הקלאסית שלה, ולא רק בחצי מילה בתקציר הספר.


הבית ההולנדי – אן פאצ'ט
הוצאת עם עובד / מאנגלית: קטיה בנוביץ'

מייב ואחיה הצעיר לא ידעו כמה מפואר הבית שהם גדלו בו. לא היה להם מושג כמה ייחודיים הקירות המעוטרים והתקרות המצוירות, אילו סיפורי אהבה החלו באולם הנשפים שבקומה השלישית או כיצד דלתות הזכוכית הכפולות מאירות את גני השכנים בלילה. עבורם היה זה המקום שהם נולדו בו, המקום שדני שיחק בו לעיני אחותו הגדולה והחכמה, אביהם ניהל את עסקיו בדממה, ואימם השכיבה אותם לישון. אך יופיו של הבית לא נעלם מעיני הסובבים, ולפני שהגיעו מייב ואחיה לבגרות הם כבר מצאו את עצמם בקרב משפטי מכוער, מנושלים מכול; אביהם מת, אימם איננה, אישה זרה נדחקה לביתם, והם משקיפים עליו ממכונית בשולי הרחוב. האם בית יכול לחרוץ את גורל דייריו? האם המקום שבאת ממנו קובע מי אתה ומי תהיה? מייב בת העשרים ודני בן השלוש עשרה חיים לבדם בעולם שדבר אינו מובטח בו, מלבד דאגתם זה לזה.

השורה התחתונה: באחורי הראש המוח מזכיר שוב ושוב את המילים "דוריט הקטנה"


החיים האמיתיים (הסדרה הקטנה) – אדלין דיידונה
הוצאת כתר / תרגום: רמה איילון

מבחוץ הוא נראה כמו כל הבתים באזור הפיתוח. או כמעט. יש בו ארבעה חדרים: החדר שלה, החדר של אחיה הקטן ז’יל, החדר של ההורים, והמרתף עם החיות המפוחלצות. היחסים בין ההורים קשים, ואת האווירה הכבדה שבבית מצליחים הילדים להפיג האחד בחברת השנייה, בטיולים, משחקים ואכילת גלידה. הכול עד ליום אחד שבו הם עדים לתאונה. מאותו רגע ז’יל הקטן חדל לצחוק, והיא, על עשר שנותיה, רוצה בכל מאודה להסיט ממסלולם את החיים הנוכחיים, שנדמים לה כמו טיוטה של החיים האחרים, האמיתיים. היא משנסת מותניים, מגייסת את כל כישוריה היצירתיים וצוללת עמוק לתוך נבכי הקיום מתוך תקווה שיום אחד, הלוואי, הכול יסתדר.

השורה התחתונה: מועמד בולט לפרס הכריכה היפה של החודש


החיים מחכים לך, קלואי בראון – טליה היברט
הוצאת אהבות / מאנגלית: תם פררו

קלואי בראון היא גיקית מחשבים הסובלת ממחלה כרונית, ויש לה מטרה, תוכנית ורשימה. אחרי שהיא כמעט – אבל לא לגמרי – מתה, היא מסמנת לעצמה שבע משימות לבצע, שיעזרו לה "לצאת לחיים״. את הראשונה היא משלימה כשהיא סוף סוף יוצאת מבית האחוזה המפואר של משפחתה. בין הסעיפים הבאים ברשימה- לרכב על אופנוע; לעשות סקס חסר משמעות אך מהנה ביותר; ולעשות משהו רע. אבל לא קל להיות רעה. קלואי זקוקה למורה, והיא יודעת בדיוק מי יתאים לתפקיד. רדפורד "רד" מורגן הוא שיפוצניק מקועקע עם אופנוע ויותר סקס-אפיל מעשרת-אלפים חתיכים הוליוודיים. הוא גם אמן, שמצייר בלילות ומסתיר את יצירותיו בימים, קלואי יודעת את הפרט המסויים הזה, מפני שהיא מציצה אל דירתו מחלונה. אבל רק טיפ טיפה. כשהיא מגייסת את רד למשימתה להפוך למורדת, היא מגלה עליו דברים שאף סשן ריגול לא היה חושף בפניה.

השורה התחתונה: אם הכריכה לא הייתה סותרת כל ניסיון להסתמן כאחד כזה, הייתי חושב שמדובר ברומן אירוטי מהזן שממלא בשנים האחרונות כל חלקה ספרותית טובה. למזלנו, לא כך הדבר.


החמות – סאלי הפוורת
הוצאת כתר / מאנגלית: ניצן לפידות

לוסי ‬תמיד ‬רצתה ‬להרשים ‬את ‬חמותה, דיאנה. היא ‬חלמה ‬על ‬חמות ‬שתהיה ‬לה ‬כמו ‬אם, שתספר ‬לה ‬סיפורים ‬מביכים ‬על ‬ילדותו ‬של ‬בעלה, אוליבר, תחלוק ‬איתה ‬מתכונים ‬ותיתן ‬לה ‬עצות. אולם ‬חלומות ‬לחוד ‬ומציאות ‬לחוד. דיאנה, אלגנטית ‬וקרירה, הייתה ‬תמיד ‬מנומסת ‬וחביבה, אבל ‬שמרה ‬בעקשנות ‬על ‬מרחק. נראה ‬היה ‬שהיא ‬פשוט ‬לא ‬אוהבת ‬את ‬לוסי ‬וחושבת ‬שהיא ‬לא ‬מספיק ‬טובה ‬בשביל ‬בנה. ועכשיו ‬דיאנה ‬מתה. ככל ‬הנראה ‬התאבדה ‬לאחר ‬שחלתה ‬בסרטן. כך ‬לפחות ‬כולם ‬חושבים, עד ‬שבנתיחה ‬שלאחר ‬המוות ‬לא ‬נמצא ‬כל ‬זכר ‬לסרטן ‬והשוטרים ‬לא ‬מוצאים ‬שום ‬אזכור ‬למחלה ‬בתיקה ‬הרפואי. הם ‬כן ‬מוצאים ‬שרידי ‬רעל ‬ועדות ‬למאבק. מי ‬יכול ‬לרצות ‬במותה ‬של ‬אישה ‬כה ‬אהובה ‬ומכובדת, פילנתרופית ‬נדיבה ‬שמקדישה ‬את ‬זמנה ‬לעזרה ‬לנשים ‬במצוקה ‬ושלאיש ‬אין ‬מילה ‬רעה ‬להגיד ‬עליה? כלומר, לאיש ‬מלבד ‬לוסי

השורה התחתונה: וכמובן, כמו בכל ספר מהסוג הזה, שללוסי אין שום קשר לעניין.


היי, אתם שם למעלה! – יצחק בר יוסף
הוצאת עם עובד

שם במרומים נמצאים מי שכבר עלו לשם, אבל בפרקי הספר הזה – רומן בסיפורים שמשתרע על פני מאה שנה ונע בין צפת לירושלים ולתל אביב – הם מופיעים שוב מול עינינו במלוא חיותם: הדוד שברח מהחופה אל מרומי ארון הבגדים, הסבתא שפיטמה עד מוות את האיי־רובוט שלה, מנהל תחנת הרכבת האוסטרו־הונגרי שגם בחלוף מאה מסרב לשכוח את אהובתו משכבר, הדודה שהפליגה לקוטב הצפוני כדי להביא את לוחות הברית שנקברו בשלג. בספר מפתיע שב יצחק בר־יוסף לפגוש את מי שלא פגש שנים רבות, מאביו ועד לאחרון הדודים, ובהינף געגוע מפיח בכולם רוח חיים – רוח תוזזת, עולצת, מבודחת ושובת לב.

השורה התחתונה: מסוג התקצירים שהדבר היחיד שנותר לכתוב עליהם הוא – מה?


הימנעות – גדי ששון
הוצאת ידיעות ספרים

העסק של עמליה חביביאן נסגר, בן זוגה נפרד ממנה, גם המועדון האהוב עליה עומד לנעול את שעריו. כאשר היא מגלה כי חלתה בסרטן היא רואה בכך אות משמים ומסרבת לקבל טיפולי כימותרפיה שיכולים להציל את חייה. היא מחליטה לבקר את אחיה התאום אדם שגר בלונדון. הביקור חושף את סיפורה מכמיר הלב של משפחת חביביאן, שנפילתו של הבן הבכור באסון צור הראשון עיצבה מחדש את עולמה. ניסיונותיו של אדם לגרום לאחותו לדבוק בחיים יהפכו את הביקור לסדרה של ויכוחים רווי התחשבנויות, שבמהלכם יחשפו השניים סודות מבישים מעברם ויבינו עד כמה הנרטיבים שלהם שונים זה מזה.

השורה התחתונה: לא הספר הכי מקורי או אופטימי ברשימה של החודש


המטבח האחורי – רומית סמסון
הוצאת עם עובד

בעיר חוף קטנה העירייה מפרסמת מכרז לבניית דירות לזוגות צעירים – יוזמה מבורכת שהכול תולים בה תקוות גדולות עד שהיא נעצרת בגלל התככים שקדמו לה. לחזית המאבק שבין הזוגות לעירייה עולות דמויות ססגוניות, רבות יצרים וכמיהות, שובות לב כולן גם בחולשותיהן: ראש עירייה כריזמטי, מקסים ואכזר, שמתכונן לבחירות הקרובות בצילה של חקירת משטרה, מנהיג אופוזיציה נכלולי שמנסה בכל דרך לגבור עליו, עורך דין צעיר ששואף להשתלב בפוליטיקה המקומית, והיועצת המשפטית של העירייה, שחברותיה לעבודה אינן מסגירות את המתרחש בביתה. לאורך ההתדיינות המשפטית על מיזם הבנייה מתפתחת בינה לעורך הדין אהבה מהוססת ורבת תהפוכות, ואין לדעת מה יגבר בה בסופו של דבר – קולו היבש של ההיגיון או קולו של הלב.

השורה התחתונה: כי אם לא נמאס לכם מהפוליטיקה הקטנה של הממשלה שלכם, אז הנה עוד קצת פוליטיקה קטנה ומוניציפלית


הספרנית מאושוויץ – אנטוניו איטורבה
הוצאת כתר / מספרדית: יוסי טל

בתוך הרעב, הייאוש, המוות והאלימות של אושוויץ אפשר היה למצוא בכל זאת גם כמה מאורות זעירים. למשל ספרים. בבלוק המשפחות מצויים שמונה ספרים ועוד כמה “ספרים חיים“ – מורים שיודעים לדקלם ספרים שלמים בעל פה. אסור בשום אופן שהנאצים יגלו את דבר קיומם של הספרים האלה. העונש על החזקתם הוא מוות מיידי. ובכל זאת נערה אמיצה אחת, דיטה, מקבלת על עצמה את המשימה לשמור עליהם ולהחביאם: לשמש כספרנית. במקום נורא כל כך הספרים משמשים עדות לקיומו של עולם אחר, שזכרו הולך ומתפוגג. הם עוזרים למורים להשקיט ולהרגיע את הילדים הרעבים והפצועים, עוזרים לאנשים לשמור על תקווה ועל צלם אנוש, ועוזרים לדיתה עצמה לגלות כמה היא אמיצה וחזקה, ולהיזכר עד כמה היא רוצה להמשיך לחיות.

השורה התחתונה: ספר שואה, על כל מה שמשתמע מכך


התשובות – קת'רין לייסי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מאיה פלדמן

מרי, צעירה שנמלטה מאב דתי קנאי ומצאה לה חיים חדשים בניו יורק. בעקבות מחלה מסתורית ושקיעה בחובות היא מצטרפת לניסוי ביוטכנולוגי חדשני בבני אדם, שנערך בביתו של כוכב קולנוע. מטרת הניסוי: פיצוח סוד ההתאהבות ויצירת מערכת יחסים זוגית מושלמת. אלא שבינתיים נדמה כי דמותו האקסצנטרית של השחקן משתלטת על חייה, ובין השניים מתפתח קשר קרוב – האם זאת אהבה? בו בזמן מתגלה שבניסוי המשונה משמשים אמצעים לא מוסריים, וחוקיותו מוטלת בספק.

השורה התחתונה: ספר שמתיימר להיות סטירה ומשתמש במונחים כמו "ביג דאטה" ובטח גם "מאשין לרנינג" ועוד כל מיני "באז-וורדס" מעולם הסיליקון.


זיכרונותיו של חתול נודד – הירו אריקווה
הוצאת הכורסא / תרגום: אירית ויינברג

ננה החתול יוצא למסע ברחבי יפן בלי לדעת את מטרתו. וזה גם לא ממש חשוב לו. הוא פשוט מאושר לשבת לו במושב הקדמי לצד סטורו, הבעלים האהוב שלו, ולראות את הנופים המרהיבים חולפים מבעד לחלון המסחרית הכסופה. יחד הם יפגשו את חבריו הוותיקים של סטורו: יושימינה, חוואי גס רוח שעבורו חתולים הם לא יותר מציידי חולדות; סוגי וצ'יקקו, זוג לבבי שמנהל אכסניה שמארחת גם בעלי חיים; קוסוקה, שאשתו חובבת החתולים בדיוק עזבה אותו; ואפילו כלב מיוחד שגורם לננה לשקול מחדש את הבוז הוותיק שלו כלפי המין הכלבי כולו. עונות השנה חולפות, המסע נמשך, ועל רקע הנופים והפגישות עם חברים אהובים נחשפת לבסוף מטרת המסע הגורלי של השניים.

השורה התחתונה: תראו! חתול!


חדר בריחה – מייגן גולדין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: אסנת הדר

וינסנט, ג'ולז, סילבי וסם נמצאים בשיא הקריירה שלהם בשוק ההון. כשהם מוזמנים להשתתף באתגר חדר בריחה כתרגיל צוותי, הקולגות התחרותיים מצטופפים במעלית של גורד שחקים, להוטים להוכיח את עצמם. אלא שאז האורות כבים והדלתות נאטמות, ועד מהרה מתברר להם שזו לא תחרות שגרתית; הם לכודים במשחק הישרדות מסוכן. שבויים בחשכה, נאלצים היריבים המרים להתעלם מהמחלוקות הישנות ולעבוד כצוות כדי לפתור את הרמזים המוצפנים. רק כך יוכלו לצאת לחופשי. אבל במהלך המשחק מתחילים אט-אט להיחשף סודותיהם האפלים ביותר, והם מבינים שיהיה עליהם לשלם מחיר על הדברים שעוללו במהלך הטיפוס האכזרי במעלה הסולם התאגידי. כשהמתח גואה והרמזים נעשים קטלניים, כל שנותר להם הוא לפתור תעלומה אחת אחרונה: מי מהם יהיה מסוגל להרוג כדי לשרוד?

השורה התחתונה: אני די משוכנע שהייתי פעם באירוע חברה כזה


כי אני אוהב אותך – גיום מוסו
הוצאת כנרת זמורה-דביר / מצרפתית: שי סנדיק

סיפור אנושי מטלטל. סוף עוצר נשימה. ליילה בת החמש נעלמת בחנות כל־בו בלוס אנג'לס. הוריה השבורים אינם מצליחים להציל את נישואיהם שנקלעו למשבר ונפרדים. כעבור חמש שנים, ליילה נמצאת באותו מקום שבו ראו אותה לאחרונה. היא בת חמש אבל למרבה הפלא, אינה מוציאה מילה מפיה. לאחר האיחוד המרגש, צצות השאלות. איפה הייתה ליילה כל השנים? עם מי? ובעיקר: למה החליטה לחזור?

השורה התחתונה: עוד ספר מבית מדרשו של הסופר הכי עסוק בעולם בשנים האחרונות (או שאולי אלו הן ההוצאות הישראליות שגילו אותו בשנים האחרונות ולא מפסיקות לתרגם את הספרים שלו. זה לא היה לי מספיק חשוב כדי שאבדוק את זה)


כמעט גאוני – בנדיקט ולס
הוצאת ספרית פועלים / מגרמנית: ארז וולק

פרנסיס דין בן ה- 18 לא ידע מי היה אביו. אימו סירבה לספר לו. כשאימו מנסה לשים קץ לחייה, ופרנסיס שמציל אותה ברגע האחרון מוצא מכתב פרידה המיועד לו, הוא מגלה בפעם הראשונה פרטים מסוימים על אביו ועל נסיבות הולדתו. אז מסתבר לו כי ייתכן שהוא נושא גנים גאוניים. המידע הזה מתניע מסע הרפתקאות סוער. עם חבר קרוב ונערה אהובה הוא יוצא לנסיעה ארוכה ממערב למזרח ארצות הברית בחיפוש אחר אביו. שלושת בני הנעורים, כל אחד מהם מרקע משפחתי אחר, נתקלים במסעם בגילויים על עצמם ועל חבריהם, ובעיקר הם מתמודדים עם השאלה האם גורלם נגזר מראש, האם סיכוייהם בחיים הם תוצר של גנטיקה וגורל, או שבכוחם לנווט את חייהם בעצמם.

השורה התחתונה: מסע מחוף לחוף בעקבות השאלה הנצחית – האם אנחנו סך כל הגנים שלנו או שיש משהו מעבר להם?


מדריך לציור ולקליגרפיה – ז'וזה סאראמאגו
הוצאת הקיבוץ המאוחד / מפורטוגזית: מרים טבעון

ה. הוא צייר פורטרטים בעל מוניטין, המצייר בשביל בני ליסבון מן המעמד הבורגני הגבוה. סדק ראשון נִבעֶה אצלו כשהוא מתחיל לצייר דיוקן של תעשיין מצליח (ובו־בזמן מנהל פרשיית־אהבים עם מזכירתו). לפתע מתעוררת בו שאיפה שהציור שלו יגלה את דמותו האמיתית של המודל שלו, אף מבלי לדעת לאיזה סוג של אמת הוא חותר. לצורך זה הוא מתחיל לצייר במקביל, בלי יראת כבוד ובלי שהכסף ישתק אותו, פורטרט שני, חשאי, של התעשיין. אבל גם הפרויקט השני נכשל. לכן עולה בדעתו לעבור לכתיבה, צורת ביטוי שאינו מיומן בה; לפני שנתיים סייר ביסודיות במוזיאונים, גלריות וכנסיות ברחבי איטליה, ועכשיו הוא כותב בשנית את רשימותיו מאותו מסע, כתרגילים בכתיבת אוטוביוגרפיה. קריאה קשובה של הטקסט שלו, שלמראית עין אינו יותר מתיאור יצירות המופת האיטלקיות, תגלה שהוא מסגיר ומנער טראומות מן העבר של כותבו.

השורה התחתונה: תנשמו עמוק ותצללו


מה חייל מבקש – דורון שנער
הוצאת כנרת זמורה-דביר

סיפור על צבא וחיילים, כפי שלא קראנו בעבר. הגיבור הוא צעיר המגיע מהקיבוץ לטירונות קרבית, ומשם אנו מלווים אותו ואת חבריו ליחידה במסע התחיילות והתבגרות. אנו מתוודעים לאהבותיהם, לתשוקותיהם, לגעגועיהם, לחברות ולתחרות ביניהם, וגם, באופן בלתי נמנע, לאכזבותיהם ואובדניהם. אחד מאובדנים אלו, יצבע את חייו של הגיבור שלנו גם זמן רב לאחר השחרור מהצבא. מה חייל מבקש הוא סיפור שנסוב על רעות ועל אשמה ובעיקר על החיפוש אחר קשר אנושי ואהבה, על סוגיה השונים. זהו סיפור העוסק בחומרים גבריים וקשוחים מאחורי הקלעים שלהם, באופן חדשני ואפילו אוונגרדי, בעדינות ובהרבה חמלה, והוא האישי והאינטימי ביותר מבין ספריו של דורון שנער עד כה. ומה חייל מבקש? כמו כולנו, אהבה.

השורה התחתונה: מה החייל מבקש? מן הסתם שיגיע כבר השלום. ואולי גם שהממשלה ששולחת אותו למותו לא תתנער ממנו בחייו


מה שאחרים חושבים בי – יואב בלום
הוצאת כתר

גיבור ספרו החדש של יואב בלום גילה עוד בילדותו שהוא שונה משאר האנשים המקיפים אותו: המחשבות שלהם זורמות אליו, מציפות אותו. הוא מנווט ביניהן במאמץ, מתקשה לחלץ מן הסערה המתמדת את המחשבות והתחושות המקוריות שלו. החיים המוגנים יחסית שבנה לעצמו מתערערים כשמישהו מתחיל להרוג קוראי מחשבות. לקוראי המחשבות הנותרים אין ברירה אלא להתכנס יחד ולנסות להבין מה קורה. אך האומנם המקלט שבו הם מתבצרים הוא מקום בטוח? מאחר שקוראי המחשבות אינם מסוגלים לקרוא זה את מחשבותיו של זה, הם מוצאים את עצמם בסיר לחץ, שבו כל אחד מהם הוא בלש וקורבן פוטנציאלי, צייד וניצוד.

השורה התחתונה: בלי שום צל של ספק, הספר שאני הכי מחכה לו החודש. בינתיים, אתם מוזמנים לקרוא על ספריו הקודמים של יואב בלום.


מנדט – ניסן שור
הוצאת כתר

מדינת ישראל לא קמה ב–1948. לא נחתמה מגילת העצמאות. הציונות הובסה, מנהיגיה חוסלו. עתיד היהודים בפלשתינה לוט בערפל. אבינועם טובולסקי מייסד תנועה שחותרת בגלוי להארכת המנדט הבריטי. באופן מפתיע, היא סוחפת אחריה תומכים רבים שהתעייפו מהאתוס הציוני, וטובולסקי מוצא את עצמו משנה את מהלכה של ההיסטוריה. הבחור הצעיר נעשה לראש ממשלת בובות המופעלת על ידי הבריטים. הוא מפנטז על ישראל שתהיה כמו אנגליה. חולם בהקיץ על תרבות ואסתטיקה, ספרות רומנטית, בגדים מהודרים, עידון, יופי ונימוס. אלא שהחלום הופך במהרה לסיוט.

השורה התחתונה: לא רק לאנגלופילים שבקהל. קראו כאן את הביקורת המלאה


מסע אל לב הפחד – אריק אמבלר
הוצאת חרגול / מאנגלית: קטיה בנוביץ

מהנדס תחמושת בריטי מהוגן משוכנע שהיריות שנורו לעברו בחדר המלון באיסטנבול היו סופו של שוד אקראי שכשל. הוא עוזב את טורקיה בספינה איטלקית שתחזיר אותו, כך הוא מאמין, לשגרת חייו הנוחה בכפר אנגלי שקט. אבל מלחמת העולם השנייה פרצה לא מזמן, וההפלגה בחברת קבוצה קוסמופוליטית של גברים ונשים – שלחלקם יש מה להסתיר – הופכת להרפתקה מסוכנת שמעורבים בה שיקולים אסטרטגיים, קרים ואכזריים. ברומן ריגול זה, שנכתב ב-1940, בימיה הראשונים ממש של המלחמה, נקלע בעל כורחו האנטי-גיבור האפור והתמים למאבק בכוחות גדולים ממנו. הוא מתקשה להאמין שחייו בסכנה והפחד משתק ומבלבל אותו. הוא אינו יודע במי או במה הוא יכול לבטוח, נאלץ להתמודד עם סוגיות מוסריות, אישיות ולאומיות, והסדר הטוב וההיגיון שמשלו עד כה בחייו ובעולמו מתערערים אט-אט.

השורה התחתונה: מעניין לקרוא את הספר הזה ולו בשביל לקרוא על מלחמת העולם דרך עיניו של מי שלא ראה עדיין את סופה


סודות של נשים נשואות – קרול מייסון
הוצאת הכורסא / מאנגלית: ניצן לפידות

ג'יל ורובּ נשואים באושר – עד שהם מגלים שרובּ לא יוכל להביא ילדים לעולם. זה לא סוף העולם מבחינת ג'יל. היא שמחה להמשיך לחיות לצד בעלה הנאמן שאוהב אותה מאוד ועושה חיל בחדר המיטות. אבל רובּ איבד לגמרי את החשק המיני ומסרב לדבר על זה. למעשה, כל התקשורת בין בני הזוג נפסקה לחלוטין. ג'יל כמהה למעט הנאה, וממש לא עוזר לה שחברתה הטובה נהנית מהסקס המשובח בחייה (הגם שמאחורי גבו של בעלה) ואילו חברתה השנייה נשואה לחתיך מהמם והתשוקה ביניהם בשיאה. או שאולי הדברים אינם באמת כפי שהם נראים? והאם אנו באמת מכירים את בני הזוג שלנו, את חברינו הטובים, או אפילו את עצמנו? ג'יל עומדת לגלות את התשובות ולהתמודד עם הכאב שבגילוי האמת.

השורה התחתונה: האם האמת תמיד כזו כואבת או שרק בספרים מהזן הזה?


סוכנת חשאית – אמיריליס פוקס
הוצאת כתר / מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי

סיפור חייה של אמריליס פוקס, שבגיל 21 בלבד גויסה ל–CIA והפכה לסוכנת שטח. לאחר פיגועי 11 בספטמבר אמריליס פוקס מחליטה להיענות להזמנת ה–CIA להצטרף לשורותיו. היא נשלחת לקורס השטח של ה–CIA, ובסופו היא נבחרת לאחד התפקידים הקשים בארגון: לשרת כסוכנת בכיסוי לא רשמי – סוכנת שעובדת לבד בשטח, ללא חיפוי של משלחת דיפלומטית ותחת זהות בדויה. מוּנעת מתחושת שליחות עמוקה, פוקס ממשיכה בתפקידה המסוכן גם אחרי הולדת בתה. היא מבצעת מסלולים לגילוי עיקוב עם התינוקת צמודה במנשא אל חזהּ, רושמת סיכומי פגישות עם סוחרי נשק בעוד הילדה ישנה בידיה ותוחבת ניירות מסווגים לתיק החיתולים שלה. ובכל זאת, אחרי שנים של חיים בזהות בדויה, פוקס מתחילה לתהות אם זוהי הדרך הנכונה להגן על בתה ועל מולדתה.

השורה התחתונה: לפעמים המציאות עולה על כל דמיון (אני מבטיח שזו הקלישאה האחרונה שאשתמש בה היום)


סיפור האהבה של המהפנטת – ליאן מוריארטי
הוצאת כנרת זמורה-דביר / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

אלן היא מהפנטת. כמעט כל מי שהיא מכירה חושב שמהפנטים הם רמאים או סוג של בדרנים, אבל אלן דווקא לוקחת את עצמה לגמרי ברצינות. היא מתגוררת בבית חוף קסום שירשה מסבתה ומקבלת בו את לקוחותיה. החיים שלה טובים, למעט ההיסטוריה שלה עם גברים שמסתכמת — בשורה התחתונה — בלא כלום. אבל עכשיו היא פוגשת את פטריק. הוא אמנם אוהב מוזיקת קאונטרי אבל למעט העניין הקטן הזה הוא נחמד והכי חשוב – נראה שהוא ממש מחבב אותה. ואז פטריק אומר שהם צריכים לדבר. אלן כבר מבינה לאן זה הולך, ומתכוננת לרע מכל. אבל הפתעה: פטריק לא רוצה להיפרד ממנה. הוא רק רוצה להתוודות בפניה ולספר שיש לו אקסית שעוקבת אחריו. כל הזמן. אלן מעט מוטרדת, אבל עוד הרבה יותר מסוקרנת. יש משהו זוהר בגבר שיש לו סטוקרית. זה דווקא מעניין. היא היתה ממש שמחה לפגוש את הסטוקרית הזאת, להכיר איתה. מה שאלן לא יודעת, הוא שזה כבר קרה.

השורה התחתונה: סופרת נוספת שפרצה לחיינו בסערה לפני כמה שנים ומאז מסרבת לעזוב


עינם הפקוחה של חפצים דוממים – פטריק רותפס
הוצאת אופוס / מאנגלית: צפריר גרוסמן

עמוק מתחת לאוניברסיטה יש מקום אפל. רק אנשים מעטים מכירים אותו: רשת שבורה של מעברים עתיקים וחדרים נטושים. אישה צעירה חיה שם, ספונה במנהרות האדירות של התחתון, מכורבלת במעמקי אותו מקום נשכח. קוראים לה אאורי והיא מלאה בחידות. עינם הפקוחה של חפצים דוממים הוא הצצה קצרה ומתוקה-מרירה לחייה של אאורי, הרפתקה קטנה העומדת בפני עצמה. סיפור מלא שמחה אבל גם מטריד, המעניק לנו הזדמנות לראות את העולם מבעד לעיניה של אאורי. הוא מעניק לקוראים גם הזדמנות לגלות דברים שרק אאורי יודעת.

השורה התחתונה: הרי כולנו כבר יודעים שלעולם לא נקרא את הספר השלישי בטרילוגיית קוטל המלכים, אז לפחות נקרא קצת על אאורי, אחת הדמויות שובות הלב בעולמו של פטריק רותפוס


רחוק יותר – מירון ח. איזקסון
הוצאת כנרת זמורה

דודי הוא נער תם, חשוף ופגיע, הטומן בחובו מאגרי עוצמה מפתיעים ואהבה יוקדת למנופים. מפגש מקרי עם איתן, מנופאי תימהוני ובעל חזון, מסבך אותו בתוכנית-על מסתורית לשינוי פני עירו והחברה כולה. דודי, הוריו ואחותו מוצאים את עצמם נסחפים בהרפתקה החורגת מגבולות הריאליזם אל מחוזות של דמיון ומעוף, שתניף את לבבות הקוראים מעלה מעלה.

השורה התחתונה: כי מי אמר שצריך להרחיק עד דרום אמריקה כדי ליהנות ממעט ריאליזם פנטסטי איכותי


קול הצללים – פרנסס הרדינג
הוצאת עוץ / מאנגלית: יעל ענבר

זהו סיפורה של נערה עם רוח של דוב. לפעמים כשאנשים מתים, רוחם מחפשת לה מקום מחבוא. וישנם אנשים שמכילים בתוכם חללים מושלמים להסתתר בהם. מתת-שלום הצעירה למדה בדרך קשה להתגונן מפני רוחות הרפאים שמנסות לחדור לתוכה בלילות, בחיפושן הנואש אחרי מקלט – אבל יום גורלי אחד היא לא נזהרת. ועכשיו יש בתוכה רוח. זאת רוח פראית, חזקה וזועמת, והיא עלולה להיות ההגנה היחידה של מתת-שלום כאשר שולחים אותה לגור אצל אבות-אבותיה העשירים והאציליים. באוויר יש דיבורים על מלחמת אזרחים, ואנשים כמותה נחוצים לאבותיה על מנת שיעזרו לשמור על סוד משפחתי אפל ומחריד. מתת-שלום מתכננת את בריחתה אל העולם החיצון המסוכסך, ונאלצת להחליט מה גרוע יותר: להתמודד מול רוחות רפאים – או למות.

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר


שדכנות למתחילים – מדי דוסון
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

רגע לפני שמארני מק'גרו נישאת לגבר חלומותיה היא פוגשת את דודתו, השדכנית הססגונית בליקס הולידיי, והכול משתנה. נישואיה מתפרקים לאחר שבועיים אומללים, בדיוק כפי שהדודה חזתה, ומארני שבורה לחלוטין. אבל את ההלם האמיתי היא חווה כשהיא מגלה שבליקס, שהלכה לעולמה, הורישה לה בניין מגורים בברוקלין שבו מתגוררים כל "הפרויקטים הלא-גמורים" שלה. מארני לא תופסת את עצמה כמשהו מיוחד, אבל בליקס משום מה חשבה שדווקא מארני היא האישה המתאימה להיכנס לנעליה כשדכנית.

השורה התחתונה: אתם עדיין כאן? שדכו לעצמכם איזה ספר טוב ושבו כבר לקרוא


שקרים שקטים – מיכל שלו
הוצאת כנרת זמורה-דביר

סיון, גיבורת שקרים שקטים, היא עורכת דין, אמא חד הורית ללילה בת העשרים ושלוש. בינה ובין בתה שוררת קרבת נפש עמוקה. יש לה חיים טובים ושקטים, ולא, תודה ששאלתם, לא מפריע לה שאין לה זוגיות. אבל כשיום אחד מצלצל הטלפון ומחזיר אל חייה את יַעַל, האהוב של אחותה המתה, קולות מן העבר מחרידים את שלוותה. במחווה יוצאת דופן של נדיבות וגעגוע יַעַל מעניק לסיון דירה ישנה וחרבה שאותה ירש. שיפוץ הדירה והמפגש עם הדיירים בבניין הקטן ומלא הקסם בשכונת פלורנטין מזמנים לסיון אירועים משנֵי חיים, שבעקבותיהם היא חייבת להסב את מבטה לאחור ולבחון שוב את שנותיה האחרונות של אחותה האהובה ואת הסודות שרק שתיהן יודעות.

השורה התחתונה: קהל הקוראים הנאמנים של מיכל שלו ישמחו לקרוא את הספר הזה. כותב שורות אלה מעולם לא נמנע עליהם.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה. 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה.

תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן