יום רביעי 1 בפברואר 2023

לוגו האתר - מחסום כתיבה
הקדשות ספרים - ספר זה מוקדש כולו לכלבה מקס, היצור היחיד בביתי השומע בקולי. ספר משפחתי - אפרים קישון

26 הקדשות הספרים המצחיקות ביותר

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

האם אתם קוראים הקדשות בספרים או מרפרפים עליהן בדרככם אל הדבר האמיתי? אחרי שתקראו את זה אולי תתחילו להקדיש להקדשות את הזמן הראוי להן. ואולי לא.

הבהרה: אין כאן באמת 26 הקדשות ספרים מצחיקות. זאת אומרת, יש כמה צילומים של הקדשות משעשעות אחרי כל הטקסט שכתבתי כאן, כך שתאלצו לקרוא אותו או פשוט לגלול למטה, אבל אין באמת 26, כך שאם המספר הזה חשוב לכם מסיבה כלשהי, אני מתנצל מראש. עכשיו, אחרי שהבהרנו את העניינים, אפשר להתחיל.

לפני כמה ימים, בעודי משוטט באחד מאתרי התוכן הוויראלי לכאורה (אחד ממאות האתרים השונים שנוהגים להעתיק אחד מהשני תכנים עד שאף אחד כבר לא יודע מהו המקור של הסיפור), נתקלתי בכותרת המבטיחה "10 פעמים שסופרים לקחו את ההקדשות של הספרים שלהם לשלב הבא", או איך שלא תתרגמו את הכותרת הזו לעברית.

וואו, חשבתי לעצמי. איזה רעיון מעולה. אולי כדאי שגם אני אלקט כמה הקדשות משעשעות ואעלה אותן לאתר, כי הרי אם יש משהו שהחבר'ה האלה באתרי התוכן הוויראלי יודעים, זה איך לקלוע לטעמו של הקהל, והרי אחד הדברים שכל בעל אתר רוצה, הוא לייצר תוכן שהקהל שלו יהנה ממנו. (לפחות בעל האתר שניצב כאן, אני לא יכול באמת להתחייב לגבי בעלי אתרים אחרים).

הרעיון התחיל לקרום עור וגידים ופיקסלים מרצדים על מעבד התמלילים, כשפתאום עצמי החליט להרוס את החגיגה ולהזכיר לי שלא נתקלתי ביותר מדי הקדשות שהתירו עלי רושם. מיד הלכתי ושלפתי כמה מהספרים האהובים עלי מהמדף וחיפשתי את ההקדשות. את מה שמצאתי אפשר לסכם במילה אחת – אכזבה. את "מלכוד 22" ג'וזף הלר הקדיש בפשטות לסוכנת הספרותית ולעורך שלו, "הארי פוטר ואבן החכמים" הוקדש "לג'סיקה, שאוהבת סיפורים; לאן, שאהבה אותם; ולדי, הראשונה ששמעה את הסיפור הזה". קצת יותר מושקע, אבל לא משאיר יותר מדי חותם, ואילו את "סודות מחיי המטבח" הקדיש אנתוני בורדיין "לננסי" – אשתו הראשונה. אפילו דאגלס אדמס הסתפק בהקדשה לקונית לאשתו, וגם זה באחת הפעמים הנדירות שטרח להקדיש את אחד מהספרים שלו. מזל שברגע האחרון עלה במוחי לבחון את עמודיו הראשונים של "ספר משפחתי" של אפרים קישון, שם מצאתי את ההקדשה הנהדרת שמתנוססת בראש העמוד הזה, אבל מלבדה, לא חשוב כמה חיטטתי במדפי הספרייה שלי, לא הצלחתי למצוא הפתעות נוספות.

חשבתי כבר לוותר על כל הסיפור הזה כשנזכרתי בהקדשה המושלמת של ג'רום ק. ג'רום לספר Idle Thought of an Idle Fellow, סדרת המסות המשעשעת והמבריקות שפרסם שלוש שנים לפני "שלושה בסירה אחת". ההקדשה הזו היא דוגמה לכל מה שטוב בכתיבה של ג'רום, וכזו שמראה כמה ההומור שלו אקטואלי גם היום, למעלה ממאה שנים אחרי שכתב אותה.

מאחר שהספר לא תורגם מעולם לעברית, ומאחר שלפני כמה שנים התחלתי לתרגם אותו (ונעצרתי אחרי כמה פרקים מפאת חוסר זמן), הנה ההקדשה בתרגום שלי, בתקווה שיום אחד אסיים לתרגם גם את יתר הספר:

לחברתי היקרה והאהובה במיוחד
מיָמַי המרושעים והמוצלחים

לחברתי
אשר, אף כי לרגעים בתחילת היכרותנו
לעתים קרובות לא הסכימה עמי, הפכה מאז
לעמיתתי החמה ביותר

לחברתי
אשר, אף כי לעתים קרובות אני מצנן אותה, אף פעם (בימינו),
אינה גורמת לי עצבות לאות נקמה

לחברתי
אשר, אף כי זוכה ליחס קר מצדן של חברות משק ביתי בנות המין הנשי,
ולחשד מתמיד מצד כלבי, אף על פי כן נראה כי מיום ליום נמשכת אלי יותר,
ובתמורה מספיגה בי יותר ויותר את ניחוח ידידותה

לחברתי
אשר אף פעם לא מעלה בפני את מגרעותיי, אף פעם לא רוצה ללוות כסף,
ואף פעם לא מדברת על עצמה

לבת הלוויה
בשעות הבטלה שלי, מרגיעת דאגותיי,
נוסכת הביטחון של הנאותיי ותקוותיי

לחזקה ולוותיקה
שבמקטרותיי,
בהכרת תודה ובחיבה
כרך צנוע זה
מוקדש
לך

ולמי שהגיע עד לכאן, הבטחתי לכם בכותרת כמה הקדשות ויראליות ומשעשעות. אז נכון, אין כאן 26 הקדשות אלא הרבה פחות, אבל אני בטוח שתוכלו למצוא ברשת עשרות כתבות ויראליות שירכזו לכם הרבה יותר מ- 26 הקדשות שכאלה. ובכל זאת, אם אתם כבר כאן, לא תעיפו מבט?

הקדשות ספרים - To my brothers and sisters. What... a bunch of assholes. Chelsea Chelsea Bang Bang By Chelsea Handler
Chelsea Chelsea Bang Bang By Chelsea Handler
הקדשות ספרים - To my wife Marganit and my children Ella Rose and Daniel Adam without whom this book would have been completed two years earlier.
Joseph J. Rotman, An Introduction to Algebraic Topology
הקדשות ספרים - This book be dedicated to Kanye West, because he'll never fuckin' read it. Diary of a Mad Diva by Joan Rivers
Diary of a Mad Diva by Joan Rivers
הקדשות ספרים - To my parents, for always loving and supporting me. There wasn't a parenting book in the world that could have prepared you for my eccentricity. I'm sorry for denting the coffee table with my ninja sword. Yes, it was me. The Land of Stories Beyond the Kingdoms by Chris Colfer
The Land of Stories Beyond the Kingdoms by Chris Colfer
הקדשות ספרים - For Colin Firth. You're a really great guy, but I'm married, so I think we should just be friends. Austenland By Shannon Hale
Austenland By Shannon Hale
הקדשות ספרים - I want to thank everyone who helped me create this book, except for that guy who yelled at me in Kmart when I was eight because he thought I was being "too rowdy". You're an asshole, sir. Let’s Pretend This Never Happened A Mostly True Memoir By Jenny Lawson
Let’s Pretend This Never Happened A Mostly True Memoir By Jenny Lawson
הקדשות ספרים - For everyone who knows there was there was enough room for Leonardo DiCaprio on the door. And for England. We're really sorry for what we're about to do to your history. My Lady Jane by Cynthia Hand and Brodi Ashton
My Lady Jane by Cynthia Hand and Brodi Ashton
הקדשות ספרים - This book is dedicated to my father, Joseph Hill Evans, with love. Actually, Dad doesn't read fiction, so if someone doesn't tell him about it, he'll never know. Otherland City of Golden Shadow by Tad Williams
Otherland City of Golden Shadow by Tad Williams
הקדשות ספרים - For Mom (Just skip over the sex scenes, please) -No Way Back by Matthew Klein
No Way Back by Matthew Klein
הקדשות ספרים - Dark Days Skulduggery Pleasant by Derek Landy
Dark Days Skulduggery Pleasant by Derek Landy

נ.ב
במהלך השבועות האחרונים התקבלו מספר תרומות לאתר. אני רוצה להודות לתומכים.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן