טרמינל - אילן גופר

קצר ולא לעניין: “טרמינל” לא מבין את מהות הסיפור הקצר (פורסם ב”וואלה” 15.9.2013)

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
הסיפורים הקצרים של אילן גופר מנסים לחקות את אלו של או. הנרי או אתגר קרת, אבל בפועל, "טרמינל" הוא ספר שמשאיר תחושה חובבנית אצל הקורא.

אילן גופר הוא עיתונאי ובמאי טלוויזיה שעשה את מירב הקריירה שלו בערוץ הראשון, בערוץ הספורט ובמדורי הספורט השונים. כמו אנשי תקשורת רבים, גם גופר חטא בכתיבה למגירה במהלך הקריירה שלו, ופזל לעולם הספרות. קובץ הסיפורים הקצרים “טרמינל”, שיצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד, הוא ספרו הראשון שמכיל 11 סיפורים קצרים, בהם מנסה גופר להראות לעולם שגם הוא יכול. שהוא הרבה יותר מעיתונאי ושדר ספורט, וכי המקום האמיתי שלו הוא על מדף הספרים, לצד אתגר קרת או סאלינג’ר. או אם להשתמש בעולם המונחים שלו, מבחינתו הספר הזה מהווה את כרטיס הכניסה לליגה הלאומית, לאחר שבמשך שנים דשדש בליגת החובבים וחי משבת לשבת.

הבעיה היא שגופר לא סאלינג’ר ולא אתגר קרת וגם לא פוסטר וואלאס או סביון ליברכט. בניגוד לכל אלו, נראה כאילו הוא לא הפנים את עקרונות הסיפור הקצר, אלה שהופכים אותו לז’אנר בפני עצמו, וכי לדידו, סיפור קצר נמדד אך ורק לפי אורכו. אבל למעשה אחד מהעקרונות הללו גורס שעל מנת שסיפור קצר יהיה טוב, ההתרחשות מתחת לפני השטח צריכה להכיל עולם ומלואו, עולם שמעשיר את הטקסט ויוצר משהו מעבר לסך האותיות המודפסות על הדף. בסיפוריו של גופר אין שום התרחשות מתחת לפני השטח. מה שאתה רואה זה מה שיש, ואם אתה לא רואה את זה, זה לא קיים.

אבל זו לא הבעיה היחידה בסיפורים שלו. אילן גופר משול לבשלן חובב שאוהב לארח חברים לארוחות ערב מושקעות ויוצא מנקודת הנחה שזה כל מה שצריך בכדי לפתוח מסעדה מוצלחת. אבל מסעדה מוצלחת לא יכולה להישען על אוכל חובבני, בעיקר אם לבעליה אין את הניסיון, הידע והכישורים הדרושים בכדי לנהל אותה כהלכה. כל אלה חסרים לגופר באופן בוטה מאוד, דבר המעורר תהיה או שתיים בנוגע לקלות בה יכול כיום אדם לפרסם ספר בישראל.

כמו כותבים יומרניים רבים לפניו, אילן גופר בונה את הסיפורים שלו על רעיונות, ולא על הסיפורים עצמם. הוא כותב את הסיפורים שלו אך ורק כתפאורה לסוף ה”מפתיע” והמגניב לכאורה, ומזניח את התוכן של הסיפורים, את בניית הדמויות, ואפילו את ההיגיון הפנימי של העולם בו סיפוריו מתקיימים. מילא אם הרעיונות שלו היו מקוריים, או חזקים, או בעלי אמירה כלשהי, אבל רחוק מכך. מה שמתקבל בסופו של דבר הוא עוד אוסף סיפורי פואנטה חסרי בשר שנגמרים בחטף בסיום הכאילו דרמטי שלהם בסגנון “ואז התעוררתי” הישן והטוב. במקרה הטוב הסיום צפוי מראש, בעוד במקרים אחרים סופו הסתום של הסיפור מותיר את הקורא עם התחושה כי אפילו הכותב לא הבין מה הוא מנסה להגיד.

מהסיפורים שלו מסתמן כאילו אילן גופר רוצה להיות או. הנרי, אך בעוד סיפוריו של הנרי היוו בתקופתו משב רוח רענן כאשר הצליחו לחדש ולהפתיע ולעורר מחשבה, סיפוריו של גופר משתמשים בכל שטיק חבוט ומוכר, כאשר הבנאליה שולטת בכל עבר. הוא רוצה בכל מאודו להצטייר כסופר מתוחכם, כזה שחושב מחוץ לקופסה ותופס את הקוראים שלו ברגע שהם הכי לא מצפים לו, אך אפילו בהגדרה הזו הוא נופל לתוך קלישאה, והסיפורים שלו לא מאחרים ליפול לתוכה אחריו. גם כשנדמה שגופר מצליח להמריא לרגע מעבר לבנאליה, כבסיפור “גלי עומק”, מתגלה בדיעבד שהסיפור נתפר למידותיו של הפאנצ’-ליין הסופי והוא קורס. אם יש נקודת אור אחת בספר הזה, היא אורכם הקצר של הסיפורים, מה שגורם לכך שייגמרו הרבה יותר מהר, ויבזבזו כמה שפחות מזמנו של הקורא.

טרמינל / אילן גופר, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 172 עמודים

טרמינל - אילן גופר

הביקורת פורסמה במדור הספרות של “וואלה! תרבות”, 15 בספטמבר 2013

אולי יעניין אתכם גם:

השארת תגובה

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
  • מקום של כבוד בגן עדן
  • גישה חופשית לתכני האתר
  • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
  • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה