ספרים חדשים על המדף

ספרים חדשים על המדף – פברואר 2018

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שעלו במהלך החודש על מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית מחכה לקוראים בסופו של המדור.

אחותו של צייד המכשפות – בת' אנדרדאוןאחותו של צייד המכשפות – בת’ אנדרדאון
תמיר סנדיק ספרים / תרגום: מור רוזנפלד

אליס הופקינס שבה לעיירת הולדתה באֶסֶקס לאחר שאיבדה את בעלה בנסיבות טרגיות, ומגלה שדבר לא נותר כשהיה. מסביב משתוללת מלחמת אזרחים, ובבית בו היא נאלצת להתגורר תחת חסותו של אחיה הצעיר מת’יו שהפך מהנער המהוסס שנפרד ממנה בכעס חמש שנים קודם לכן לגבר רב-עוצמה וקנאי, ואת כוחו הוא מפגין מול נשים חלשות. ככל שנחשפים ממדי הסכנה הטמונה בו, כך גדלה נחישותה של אליס לא לעמוד מנגד. אולם אפילו היא אינה מסוגלת לשער מה יהיה המחיר שתיאלץ לשלם בעבור החלטתה.

השורה התחתונה: רומן היסטורי שמנסה להיכנס לתוך הקרביים של הפחד, האלימות והצורך בשליטה שהם חלק מההוויה האנושית.


אימפריום – כריסטיאן קראכטאימפריום – כריסטיאן קראכט
הוצאת עם עובד / מגרמנית: חנן אלשטיין

בתחילת המאה העשרים נודיסט טבעוני מנירנברג מפנה עורף לחברה הגרמנית ומהגר אל אי בודד באוקיינוס השקט. שם, הרחק מן הציביליזציה האירופית ההרסנית, הוא מבקש לייסד מסדר חדש שמטרתו לגאול את האנושות באמצעות סגידה לשמש ותזונה שמבוססת על אגוזי קוקוס בלבד. זוהי נקודת המוצא של הספר המבוסס על סיפור אמיתי של גיבור תימהוני, שכל האמצעים מקדשים את מטרתו. דבר אינו צפוי בסיפור הזה, בו חסיד בודהיסטי שודד תיירים תמימים, ילידים זועמים נכנעים למרותו של צעיר לבן שברירי, רוצח שכיר חס על חיי קורבנו, וטבעונות וקניבליות משמשות בערבוביה –  דבר אינו צפוי אפוא, מלבד הכישלון.

השורה התחתונה: רובינזון קרוזו הנודיסט.


אחריה – אלעד שיינפלדאחריה – אלעד שיינפלד
הוצאת מטר

עם קריירה מצליחה, דירה במרכז תל אביב, בת זוג אהובה וכלבה שממלאת אותו אושר, נדמה כי לא חסר לו דבר. אבל אז, ביום אחד, הכול סביבו מתפרק. הוא מוצא אצלו בסלון אורח מסתורי שלוקח אותו למסע רב תהפוכות של גילוי עצמי תוך כדי חיפוש אחר “תקווה”, הכלבה שאבדה לו, מסע שהולך ומתברר כחיפוש אחר דבר גדול בהרבה. על גבי “הטרמפיסט” – אופנוע הודי ישן – יוצאים השניים להרפתקה אינטנסיבית בנופיה המגוונים של הארץ, במהלכה צולל הגיבור, קצין סיירת לשעבר שנפצע בפעילות מבצעית, למים העמוקים של כאב ואושר, של פחד ואהבה, ולומד להקשיב לדברים החשובים באמת.

השורה התחתונה: כשהמטאפורות מתעקשות להיות כמה שפחות מרומזות.


אני כותבת לך מטהראן – דלפין מינואיאני כותבת לך מטהראן – דלפין מינואי
הוצאת אחוזת בית / מצרפתית: מנחם כרמי

השנה היא 1998. האיראנים חוגגים שנה לניצחונו של מוחמד חאתמי הרפורמיסט בבחירות לנשיאות. הוא נבחר בעיקר בקולותיהם של צעירים ונשים. מינואי, עיתונאית בת עשרים ושלוש אז, בת לאב איראני ולאם צרפתייה, הגיעה מפריז לביקור בן שבוע ימים בטהראן, ונשארה שם עשר שנים. “אני כותבת לך מטהראן” מתעד את עשר השנים הסוערות האלה, והוא כתוב כמכתב אישי, דמיוני, אל סבה המנוח, מדינאי ואיש רוח איראני. מסיבות ריקודים אסורות, מועדוני תרבות חשאיים, עיתונאות לוחמת – חברה אזרחית אמיצה ואוהבת חיים הנלחמת על חירותה נגד קנאות דתית-לאומנית חשוכה: זו איראן שדיוקנה הלא-מוכר נארג במכתב אל הסב פיסות-פיסות לעלילה אנושית ופוליטית רבת-תהפוכות, מגרה ומתגרה ונוגעת ללב.

השורה התחתונה: הזדמנות להיחשף לעולם שמאחורי הרעלה, שאנחנו כישראלים לא שומעים עליו בדרך כלל.


אפוקליפסה של חג – ישי (אישי) רוןאפוקליפסה של חג – ישי (אישי) רון
גרף הוצאה לאור

מנחם פינגר הוא גיבור ישראלי מסוג חדש: שומר לילה בממלכת ההיי-טק של רמת החייל, סופר מתוסכל שאף אחד לא רוצה לפרסם את ספריו. מנחם הוא אדם שחייו שוקעים בין מגדלי הזכוכית והפלדה הנוצצים, המנוכרים, של מדינת ישראל שלא עוצרת לרגע. מערכת היחסים שלו עם אמו השתלטנית שואבת אותו אל תהומות של ייאוש, ונראה שהוא בדרך המלך להכתרתו ככישלון מפואר. עד שיום אחד השגרה החד-גונית של חייו מתנפצת על ידי גמד אדמוני גס רוח, המוביל את מנחם למסכת מטורפת של אירועים מפתיעים שעתידים לעמת אותו עם חולשותיו, טראומות מהעבר והצדדים הלא מאוד יפים בנפשו. מנחם מסתחרר במערבולת פרועה ומוצא את עצמו על הקצה, שלפתע נראה מקום לא מאוד רע להיות בו.

השורה התחתונה: אחד משני הספרים הפותחים את גרף ועכשיו, סדרת בת חדשה של הוצאת גרף המוקדשת לקולות צעירים ומבטיחים בספרות המקומית והעולמית. לפי התקציר הזה נראה שיש מה לצפות.

בית זידאווי- אולגה לוסקיבית זידאווי- אולגה לוסקי
כתר הוצאה לאור / מצרפתית: שירן בק

פואד מקבל הודעה שעליו לחתום על שטר מכירת בית משפחת אימו בביירות ואף על פי שהיה יכול להסדיר את העניין גם מפריז, הוא בוחר לנסוע לביירות ולהיות נוכח במעמד החתימה. הבית והעיר הזאת מציתים את סקרנותו, שכן רק בשנותיה האחרונות דיברה אימו על מוצאה הלבנוני. פואד, שהצליל המזרחי של שמו הפרטי נושא את ההיסטוריה שהיא בחרה להשתיק שומע בפעם הראשונה רסיסי סיפורים על חייה הקודמים בביירות שלפני מלחמת האזרחים. כשהוא מגיע לביירות הוא מבין שדור אחר דור, נשות משפחת זידאווי מתעקשות לטוות בעצמן את גורלן; המפגשים והסיפורים שהוא נחשף להם גורמים לו להרגיש את ההקבלה בין גורל הדורות הקודמים לגורלו שלו, כאילו שבחייו מהדהדים גם חייהם.

השורה התחתונה: זהות, הגירה וקשרים בין-דוריים. לחובבי הז’אנר.


דרכו של הלב – מליס דה קרנגלדרכו של הלב – מליס דה קרנגל
הוצאת כנרת-זמורה / מצרפתית: רמה איילון

שבת לפנות בבוקר. שלושה נערים נוסעים לגלוש בים. בדרכם הביתה הם נקלעים לתאונת דרכים קטלנית. שניים מהם חוגרים חגורת בטיחות; השלישי עף דרך השמשה הקדמית. זמן קצר אחרי שהגיע לבית החולים מכריזים הרופאים על מוות מוחי, אבל לבו עדיין פועם. הרומן “דרכו של הלב” מתפרש על פני עשרים וארבע השעות שסביב השתלת הלב, עת החיים נלקחים מבחור צעיר וניתנים לאישה במצב אנוש. הוא חוקר את מעמקי הרגשות של כל המעורבים – התורם, הוריו וחברתו, המנתחים, המושתלת ומשפחתה, מתאם ההשתלות בבית החולים ובמרכז הארצי ועד אחיות חדר הניתוח והפרמדיק – הנאלצים להכריע בהחלטות של חיים ומוות.

השורה התחתונה: יצירה אפית שמעמידה במרכזה כמה שאלות אתיות ורגשיות מרתקות.


הארץ המדומיינת – אדוארדו ברטיהארץ המדומיינת – אדוארדו ברטי
הוצאת תשע נשמות / מספרדית: עדינה קפלן

סין של שנות השלושים של המאה העשרים מתנדנדת בין מסורת למודרניות, בין מלחמה ושלום. עולם של אמונות טפלות, טקסים, מחויבויות, סודיות וחברה פטריארכלית. עולם כפול שבו מציאות ודמיון, חיים ומוות משלימים זה את זה במעין איזון עדין, כמו לפי תנודתה של הרוח. “הארץ המדומיינת” מספר את סיפורה של ילדה בת שלוש-עשרה, בימים האלה של בתקופת המעבר שבין אימפריאליזם למאואיזם – פורחת, חולמת, נאבקת ומגלה את עצמה בתוך המשפחה, הידידות והאהבה.

השורה התחתונה: זוכה פרס “לאס אמריקס” לרומן הלטינו-אמריקאי הטוב ביותר לשנת 2011, למי שהדברים האלה משחקים תפקיד עבורו.


הגורל של הרוצח – רובין הובהגורל של הרוצח – רובין הוב
הוצאת אופוס / מאנגלית: אופוס אוהבים לשמור על מסתוריות בקשר למתרגמים שלהם, למרות שאם היינו צריכים לנחש היינו מהמרים על צפריר גרוסמן

הרפתקתם האחרונה של פיץ והליצן שלוקחת אותם אל סוף העולם למסע נקמה אישי שעלול להביא לסוף חברותם ארוכת השנים. דבורה, בתו של פיץ, נחטפה על-ידי המשרתים, אגודה סודית המשעבדת גזע שלם של חולמים כדי לקצור את חלומותיהם ולנבא על-פיהם את העתיד. כעת הם סבורים שדבורה היא חלק הכרחי בנבואות, וחוטפים אותה למצודתם הסודית בקלרס. פיץ חושב שדבורה נהרגה בעת ניסיון החטיפה וכי לא נותר לו דבר בעולם פרט לנקמה במשרתים. הליצן, שעבר עינויים והתעללויות תחת ידיהם של המשרתים, מתלווה אליו למסע. שני אנשים מבוגרים שתהילתם כבר מאחוריהם, מאוחדים ברצון לנקמה שיוביל אותם למשימה המסוכנת ביותר בחייהם: לא להשאיר שום משרת בחיים.

השורה התחתונה: כל ספר של רובין הוב הוא חדשות טובות.


הדנובה – ניק ת'ורפהדנובה – ניק ת’ורפ
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אורי שגיא

נהר הדנובה עובר בעשר מדינות – רומניה, אוקראינה, מולדובה, בולגריה, סרביה, קרואטיה, הונגריה, סלובקיה, אוסטרייה וגרמניה. ניק ת׳ורפ מחקה את מסעם של הדגים במעלה הנהר ונוסע במשך שנה תמימה כנגד הזרם לאורך הדנובה. בספרו הוא מביא תמונה של אירופה שונה. הדנובה שת׳ורפ מציג היא יבשת שאיננו מכירים. הוא בוחן את הנוף, את הקוויאר ואת המורשת של אמנים מקומיים כברנקוזי ואליאס קנטי. הוא מתאר את הכפרים, האוכל והמוזיקה. הוא הולך, רוכב על אופניים, נוסע במכונית, שוחה ושט בספינות הנהר, ובעיקר הוא משוחח עם האנשים החיים על גדות הדנובה. ספר המסע שכתב ת׳ורפ משעשע ומחכים. יש בו חוכמת חיים, הומור אנגלי וראייה מפוכחת של אדם שחי בשני קצות היבשת ומכיר אותה היטב.

השורה התחתונה: ניק ת’ורפ ממשיך את המסורת המפוארת והמבורכת של סופרים אנגלים משעשעים חובבי מסעות.


החיים ה(לא כל כך) מושלמים שלי – סופי קינסלההחיים ה(לא כל כך) מושלמים שלי – סופי קינסלה
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: דנה טל

לכל מקום שאליו קייטי ברנר מביטה, מישהו אחר חי את החיים שהיא הייתה רוצה לחיות. חייה של קייטי, לעומת זאת, הם מאבק יומיומי. את הנחמה שלה היא מוצאת בהעלאת תמונות מלבבות (ולא כל כך מציאותיות) של חייה לאינסטגרם, במטרה להשיב מעט מכבודה העצמי האבוד. בדיוק ברגע בו נדמה שהיא מתחילה למצוא את מקומה, הבוסית שלה – דמטר פרלו המושלמת, שגרה בדירה מושלמת, לובשת בגדים מושלמים, נשואה לבעל מושלם ואמא לילדים מושלמים – מחליטה לפטר אותה. קייטי השבורה חוזרת לגור בחווה של הוריה בסומרסט וחייה בלונדון נדמים כזיכרון רחוק, עד שמפגש מחודש ומקרי עם דמטר ועם הסודות שהסתירה גורם לה להבין שהיא חייבת לבחון מחדש את ההנחות שלה לגבי מהם באמת חיים בעלי משמעות.

השורה התחתונה: החיים כפילטר לאינסטוש.


הטובה שבמרגלות – אלכס גרליסהטובה שבמרגלות – אלכס גרליס
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: ניצה פלד

צרפת, יולי 1944. חודש חלף מאז פלישת בעלות הברית לנורמנדי, ושחרור אירופה יצא לדרך. בפה דֶה קאלֶה נעלמת נטלי מֶרסיה, סוכנת חשאית בריטית צעירה המסייעת למחתרת הצרפתית. בלונדון, מגלה בעלה – אוון קווין, קצין במודיעין הצי המלכותי – את האמת על התפקיד שמילאה נטלי במבצע ההטעיה המתוחכם שהיווה את לב-לבה של פלישת בעלות הברית. הוא מזועזע כשמתברר לו שהאישה שהוא אוהב היא סוכנת נאצית, ואף על פי כן הוא נחוש בדעתו לעלות על עקבותיה ויוצא למצוד עתיר סכנות בצרפת הכבושה.

השורה התחתונה: ספר מתח מהמסקרנים שיצאו בתקופה האחרונה המבוסס על אירועים אמיתיים במלחמת העולם השנייה.


היינו בני המזל מאת ג'ורג'יה האנטרהיינו בני המזל מאת ג’ורג’יה האנטר
הוצאת מטר / מאנגלית: יעל אכמון

הזמן הוא האביב של 1939, ושלושה דורות למשפחת קורץ עושים כמיטב יכולתם לחיות חיים נורמליים, בעוד צל  המלחמה הולך ומאיים על ארצם. סביב שולחן הסדר, המשפחה מדברת על תינוקות חדשים ורומנים מלבלבים, לא על הקשיים ההולכים ומתעצמים המאיימים על יהודים בעירם, ראדום שבפולין. אך עד מהרה לא יהיה ניתן עוד להימלט מהזוועות השוטפות את אירופה, ובני משפחת קורץ יתפזרו בכל רחבי העולם, כשכל אחד מנסה נואשות לנווט את דרכו אל נמל מבטחים.

השורה התחתונה: סיפור על הישרדות שנכתב בהשראת סיפור המשפחה האמיתי של הסופרת.


הכל בראש שלך – סוזן אוסליבן
הוצאת מטר / מאנגלית: דרורה בלישה

פולין חלתה לראשונה בגיל חמש עשרה. מה שנראה לכאורה כדלקת בדרכי השתן הפך לכאבי מפרקים, ולאחר מכן לדלקת מסכנת חיים של המעי העיוור. לאחר ניתוח שגרתי פולין איבדה את כל הכוח ברגליה וזמן קצר לאחר מכן החלו פרכוסים. אבל הבדיקות שלה תקינות ונראה שלתסמינים שלה אין סיבה רפואית כלשהי. זה אמנם מקרה קיצוני, אבל פאולין איננה יחידה. כשליש מהאנשים המבקרים אצל רופא המשפחה שלהם סובלים מתסמינים שאין להם הסבר רפואי. אצל רובם קיים חשד שהמקור לסבלם הוא רגשי, ובדרך כלל זה הדבר האחרון שהמטופל רוצה לשמוע. אנחנו מקבלים את העובדה שהלב שלנו מפרפר בהתרגשות והגבות שלנו מזיעות בעצבים, אבל במסע הזה אל העולם הממשי מאוד של המחלות הפסיכוסומטיות, סוזן או’סליבן מגלה את הסודות שכולנו מצליחים להסתיר מפני עצמנו.

השורה התחתונה: להיפוכונדרים שבקהל.


הנבחר – ברניס רובנסהנבחר – ברניס רובנס
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: רחל פן

עלילותיה של משפחה יהודית בלתי-מתפקדת ממזרח לונדון, בשנות השישים של המאה שעברה. נורמן, הבן היחיד מבין שלושת ילדיהם של רבי צוֶוק ואשתו שרה הוא גאון. ילד פלא, משפטן מבריק, היהלום שבכתר, עד אשר בגיל ארבעים ואחת הוא סובל מהתמוטטות נפשית עקב רצונו למלא אחר כל הציפיות של הוריו. בלה, אחותו הרווקה של נורמן, עדיין גורבת את גרבי הילדה הלבנים הקצרים גם בהיותה אישה, ואילו אחותו הצעירה והיפהפייה התפקרה ונישאה לגוי, רחמנא ליצלן. ומעל כל זאת מרחפת רוחה של אם המשפחה שממשיכה לרדות בצאצאיה גם מתוך הקבר.

השורה התחתונה: קראתי הרבה ספרים בחיים שלי שבמרכזם משפחה יהודית לא מתפקדת, ורובם היו נפלאים. במקרה הזה מדובר בזוכה פרס בוקר לשנת, כך שבטח עוד מישהו חשב כך.


הנסיכה הקסומה – ויליאם גולדמןהנסיכה הקסומה – ויליאם גולדמן
כתר הוצאה לאור / מאנגלית: איריס ברעם

היה הייתה נערה יפה ושמה באטֶרקאפ, אשר הייתה נסיכת חלומותיו של נער החווה וֶסטלי שעבד בחוות הוריה. באטֶרקאפ מצדה נהגה לבטא את רגשותיה הכנים כלפיו בהוראות כגון: “נער חווה, תביא לי את זה, תביא לי את ההוא, עצלן שכמוך, רוץ מהר או שאספר לאבא שלי.”  והוא ענה תמיד: “כל מה שתרצי.”  יום אחד נסע וֶסטלי לארץ רחוקה, ואל החווה של באטֶרקאפ הגיע הנסיך הַמפרדינק והחליט לשאת אותה לאישה. אלא שבאטֶרקאפ נחטפה בידי שלושה טיפוסים משונים מאוד: הסייף הנוקם איניגוֹ מוֹנטוֹיה, פֶזיק הענק הטורקי, ווִיזיני הסיציליאני, שהגיונו המושלם נאבק ללא הרף בשכלו החריף.  מדוע נחטפה? ומדעו רודף השודד הנורא רוֹברטס אחרי חוטפיה? וכיצד ישיב אותה אליו הַמפרדינק השפל? והאם אהבת אמת סופה לנצח?

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לסיפור האהבה וההרפתקאות המופלא של ס’ מורגנשטרן. ביקורת מלאה על הספר תוכלו למצוא כאן.


הצרה עם נשים – ג'קי פלמינגהצרה עם נשים – ג’קי פלמינג
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: גילי בר-הלל סמו

האם נשים יכולות להיות גאונות או שמא זרועותיהן קצרות מדי לשם כך? למה למדנו בבית הספר רק על שלוש נשים בערך? האם היו בכלל נשים אחרות, ואם כן – מה הן עשו? האם ידעתם שהסיבה לכך שנשים אינן יכולות להגיע להישג מקורי בשום תחום שהוא היא שאין להן שיער של גאונים? זה לפחות מה שסבר הפילוסוף הדגול ארתור שופנהאואר. הסופר הנודע גי דה מופאסאן, לעומת זאת, טען שלנשים יש שני תפקידים למלא, ושניהם מקסימים: אהבה ואימהות. “הצרה עם נשים” הוא ספר קריקטורות שמטיל זרקור חד ובוהק על העובדה המצערת שללא מעט מגדולי ההוגים, הממציאים והאמנים בכל הדורות היו תיאוריות מטרידות מאוד בנוגע לנשים ולכישוריהן.

השורה התחתונה: ההוכחה הניצחת לכך שגם מוחות מבריקים יכולות להיות טיפשים מאוד.


זאת אני, איווה – גלית דהן קרליבךזאת אני, איווה – גלית דהן קרליבך
הוצאת גרף

“זאת אני, איווה” מרחיק עד לשדות התירס של ארצות הברית רק כדי להטיל זרקור צורב אל המציאות הישראלית שבה האישי והציבורי תמיד יתערבבו יחדיו. כשהסופרת גלית דהן-קרליבך התקבלה לתוכנית הכתיבה הבינלאומית לסופרים מטעם מילגת פולברייט היוקרתית, היא לא תיארה לעצמה שמוחה יכתיב לה סיפור שמתרחש בין כתלי סדנת הכתיבה הנחשבת ביותר בעולם. אבל זה בדיוק מה שקרה. גלית נסעה לביקורה הראשון באמריקה כשהיא מייצגת את עצמה, אבל האם יש אישי שאינו פוליטי כשאת מגיעה מישראל? וכך, מתוך חווית ההזרה נולדה יצירה ספרותית העושה שימוש בדמיוני ובמציאותי כדי לברוא סיפור ישראלי גם אם הוא מתרחש בסביבה פסטורלית המרוחקת מישראל מרחק שעות טיסה רבות.

השורה התחתונה: ספר נוסף בסדרת גרף ועכשיו, שנראה כמו הבטחה גדולה.


חמש ארוחות ביום – מיכל זמירחמש ארוחות ביום – מיכל זמיר
כתר הוצאה לאור

בת מלווה את אימה ההולכת ונמחקת במוסד לחולי אלצהיימר. ככל שהמצב מידרדר כך הן מטפסות במעלה הקומות של המוסד. אם תאריך האם ימים, הן עוד יגיעו לקומה החמישית. דווקא בנקודת־הקצה, נוכח מערומיה של האישיות האוזלת, בקריסתם של כל הסיפורים – אין למספרת דבר מלבד הספרות, שספר זה הוא המחשה מופתית של נחיצותה. בישירות מכאיבה ומצחיקה, חפה משמץ התחסדות, מביאה מיכל זמיר עדות ראשונה מסוגה בעברית על חיים, שיותר מכפי שהם נקראים אל המוות, הם פורשים את מהלכו על פני חודשים ושנים.

השורה התחתונה: הכינו את הממחטות.


חסרי הנחת – לין אולמןחסרי הנחת – לין אולמן
הכורסא הוצאה לאור / מנורבגית: דנה כספי

בקיץ 2006 מקיימת לין אולמן סדרת ראיונות עם אביה, הבמאי השוודי אינגמר ברגמן, במטרה להפוך אותם לספר של שניהם. אך בגיל 89 הזִקנה כבר נתנה בו את אותותיה והזיכרון שלו הולך ונעלם. בקיץ שלאחר סדרת הראיונות מת אביה, ואולמן מניחה בצד את הקלטות ומנסה להמשיך בחייה. אך כשהקלטות נמצאות, שנים לאחר מכן, היא מקשיבה להן ולפתע מוצפת בנחשול של הרהורים על חייהם של אביה ושל אמה – השחקנית ליב אולמן – ועל חייה שלה. היא מחליטה להעלות על הכתב את זיכרונותיה ומחשבותיה ולנסות לברר באמצעות הכתיבה סוגיות כמו התבגרות, זקנה, אהבה וזיכרון.

השורה התחתונה: לא רק למעריצי הבמאי השוודי.


יד אחות – נאוה מקמל-עתיריד אחות – נאוה מקמל-עתיר
הוצאת ידיעות ספרים

תל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים. חייהן של ארבע נשים שאינן מכירות זו את זו עתידים להצטלב ולהשתנות לבלי הכר. סיגי בת ה-25 עזבה את בית הוריה במושב דתי ומקווה למצוא בעיר הגדולה אהבת אמת וחיים בעלי משמעות; רגינה הקשישה, תופרת ניצולת שואה, שעייפה מהכול וחושבת ששום דבר בחיים כבר לא יכול להפתיע אותה, מתעוררת בשעת בוקר מוקדמת לקול חבטות בדלת דירתה; סווטלנה, שוהה בלתי-חוקית המגדלת את בתה בת החמש, מאסה בחיים שנכפו עליה על ידי מי שהביאו אותה לארץ ומחליטה לעשות מעשה; ואופירה בן-נעים, שמנהלת חנות לבגדים מיד שנייה ברחוב אלנבי, שאותה ירשה מאביה, מצטרפת לסיור מאורגן בתל אביב בעקבות דמויות היסטוריות שמתו טרם זמנן, ומשהו משונה מתחולל בה.

השורה התחתונה: שירה מודרנית.


ילדה קטנה אבודה – קרול ויירילדה קטנה אבודה – קרול וייר
כתר הוצאה לאור / מאנגלית: דפנה ברעם

כוכב קולנוע לשעבר יוצא לריצת בוקר ולא שב. מורה למוסיקה נעלם ומותיר עקבות חשודים על המחשב שלו. אם צעירה מאוימת על ידי אלמוני שמנסה להחריב את חייה ולהרוס את נישואיה. ילדה פגועה, שידידה היחיד הוא ארנב צעצוע, מתמודדת עם הידרדרותה של אמה ועם צלקת נפשית מכאיבה. ילדה קטנה אבודה הוא המותחן הראשון בסדרת הבלשית רובין קרטר, שחוזרת למשטרה אחרי טרגדיה אישית, מנסה לפענח את הרמזים שקושרים בין המקרים – ואל פני השטח צפים ועולים סודות מן העבר, פרשת אונס אכזרית וקשר של שתיקה. האם קרטר תצליח להתיר את סבך הראיות לפני הרצח הבא?

השורה התחתונה: מאז ומעולם המדור חיבב בלשים ספרותיים.


ילדי הגטו – אליאס ח'וריילדי הגטו – אליאס ח’ורי
הוצאת עולם חדש / מערבית: יהודה שנהב־שהרבני

אדם, המספר, הוא פלסטיני אזרח ישראל שהיגר לניו יורק לאחר שהתייאש מן החזון של “מדינת הישראלים”, ונקרע בין הערבית, שפת האם עמה, והעברית שבה בחר כשפת האב. חייו המתפתלים בין זהויות לשוניות ונאמנויות צולבות הובילו אותו בדרך חתחתים עד למותו הבלתי צפוי. אדם מותיר אחריו רשימות מקוטעות המוטלאות מאמת ובדיה, מילים ובבואות של מילים, סיפורים והרהורים, הנערמים לרומן רב־שכבתי המתעתע בקוראיו. השואה והנכבה הן החוט המאחה את העלילה, הזהות החצויה של הפלסטינים בישראל, הגטו בלוד, שתיקה ועדות. אבל לפני כל אלה שוכנת הלשון הנוברת בעצמה, חושפת את רגביה ומגלה את פצעיה.

השורה התחתונה: חומר קריאה מרתק עבור הקוראת מירי רגב.


ילדת החופש – ג'קס מילרילדת החופש – ג’קס מילר
הוצאת מטר / מאנגלית: יסמין קליין

פרידום אוליבר גרה בעיירה קטנה באורגון ומתבודדת רוב הזמן. חבריה ושכניה הספורים יודעים שהיא עובדת בבר האופנוענים המקומי. הם לא יודעים שפרידום אוליבר הוא שם בדוי, שהיא נעצרה על רצח בעלה השוטר לפני עשרים שנה, ושמסרה את שני ילדיה לאימוץ. הם לא יודעים שכיום היא נמצאת בתכנית להגנת עדים, שהיא מתחרטת על העסקה שעשתה עם סוכני האף-בי-איי ושהיא סובלת מכאב לב גדול מרוב געגועים לילדיה. ואז היא מגלה שבתה נעלמה. נחושה לגלות מה עלה בגורלה, היא חומקת מהמפעילים שלה, עולה על אופנוע ונוסעת לקנטאקי, המקום שבו גדלה בתה. כשהיא יוצאת למסע לבדה, עברה האפל שב לרדוף אותה: משפחתו הנקמנית של בעלה, השהות הקצרה והמפחידה שלה בכלא והמשפחה שבה בחרה לאימוץ ילדיה – שמסתירה סודות מסוכנים.

השורה התחתונה: אמרתם מותחן קצבי, אמרתם הכל. בקרוב הביקורת המלאה כאן באתר.


כוכב עולה – אביר מוקהרג'יכוכב עולה – אביר מוקהרג’י
כתר הוצאה לאור / מאנגלית: שרון פרמינגר

תשוש, מחלים מפציעה קשה ונאבק בהתמכרות לאופיום, מגיע הפקד סם וינדהם להודו. הודו אמורה להוות בעבורו דף חדש אחרי שאיבד את כל משפחתו וחבריו במלחמת העולם הראשונה, אבל כלכתה היא לא מקום להתחלות חדשות. הקולוניה הבריטית רוחשת אי נחת בעוד ההודים נאבקים על עצמאותם, והבריטים מנסים לשמור על שליטה. מיד עם הגיעו נשלח וינדהם לזירת רצח רגיש במיוחד: פקיד בכיר בממשל הבריטי נרצח, ולפיו נתחב פתק ועליו איום: “אזהרה אחרונה. דם אנגלי יזרום ברחובות. צאו מהודו!” מפקדיו של וינדהם חוששים שהרצח יגביר את המתח הפוליטי ודוחקים בו לסיים במהירות את החקירה, אבל וינדהם מתעקש לנהל חקירה מדוקדקת שמובילה אותו מארמונות מפוארים של נסיכים ועד למאורות אופיום אפלות, בניסיון למצוא את הרוצח ולהציל את יציבותה של האימפריה.

השורה התחתונה: זוכרים מה כתבנו על בלשים ספרותיים?


להיעשות אני – ארווין יאלוםלהיעשות אני – ארווין יאלום
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: שרה ריפין

ארווין יאלום (“כשניטשה בכה”), מפנה בספר הזיכרונות שלו את עינו החוקרת אל עצמו פנימה. הוא פותח את סיפורו בחלום שהיה לו בהיותו בן שתים־עשרה, אשר בו הוא רוכב על אופניו לפני ביתה של נערה שפניה כוסו בפצעי בגרות, וכדי לזכות בתשומת לבה, הוא קורא, “הי אדמת”, אבל בחלומו אבי הנערה גורם לו להבין שקריאת בוקר זו בעצם מכאיבה לה. כך נולדה אצלו האמפתיה, והוא אף פעם לא שכח את השיעור הראשון הזה.  מכאן ואילך מגולל יאלום את קורות חייו למן ילדותו בצל הוריו המהגרים, בסביבת מגורים ענייה, ועד לשנים האחרונות, והוא תרפיסט בעל מוניטין עולמיים.

השורה התחתונה: לחובבי הז’אנר ולמי שהיו רוצים להיות חובבי הז’אנר.


מבוך הרוחות – קרלוס רואיס סאפוןמבוך הרוחות – קרלוס רואיס סאפון
הוצאת כנרת-זמורה / מספרדית: אביבה ברושי

ברצלונה של שלהי שנות החמישים. דניאל סמפרה שוב אינו אותו ילד, אשר גילה ספר שעומד לשנות את חייו בנתיבי בית הקברות לספרים הנשכחים. תעלומת מות אמו איזבלה פערה תהום בנשמתו, שממנה מנסים לחלץ אותו אשתו באה וידידו הנאמן פֶרמין. כאשר דניאל מאמין שהוא עומד לפענח סופסוף את המסתורין, מזימה קשה ואפלה בהרבה, שמעולם לא יכול לדמות בנפשו, פורשת את רשתה על לב לבו של הממשל. זה הרגע שבו מופיעה אליסיה גריס, נפש שנולדה בצללי המלחמה, בשביל להוביל אותו אל תוך העלטה ולגלות את ההיסטוריה הסודית של המשפחה. אם גם במחיר נורא.

השורה התחתונה: אם אהבתם את “צלה של הרוח”, בטח תאהבו את הספר הזה.


מורשת של מרגלים – ג'ון לה-קארהמורשת של מרגלים – ג’ון לה-קארה
הוצאת כנרת / מאנגלית: קטיה בנוביץ’

פיטר גווילם, תלמידו של ג’ורג’ סמיילי ועמיתו הנאמן בשירות החשאי הבריטי, המכונה גם ‘הקרקס’, פרש לחווה המשפחתית שלו בחוף הדרומי של בריטני. כעת הוא מקבל מכתב מהשירות המזמן אותו ללונדון. הסיבה? עברו במלחמה הקרה רודף אחריו. מבצעי מודיעין שפעם זכו לתהילה בלונדון עומדים להיחקר בידי דור חדש, שלא ידע את המלחמה הקרה. מישהו חייב לשלם על דם חפים מפשע שנשפך בשם המטרה הגדולה.

השורה התחתונה: כמו הגיבור שלו, גם ג’ון לה קארה לא מסוגל לפרוש מהשירות, וחוזר אל אזור הנוחות שלו שכולל מרגלים, סודות ונשק חם.


מותו של אהרון אלקלעי – עידית אלנתןמותו של אהרון אלקלעי – עידית אלנתן
הוצאת כנרת זמורה-ביתן

אהרון אלקלעי היה הבולגרי היחיד ברחוב שלו ביפו שהצביע בגין עוד בשנות השישים, ודווקא בתו האמצעית, הסוערת והיצרית, מתחתנת עם ערבי. הוא תמיד תיעב את הדת ואת הדתיים, ודווקא בנו הבכור, שאיבד את עצמו בטריפ בהודו, בסוף מוצא את עצמו עם כיפה. נחמתו היחידה היא בבת הזקונים, שאותה מגדל אהרון לפי רצונו, אלא שגם הבת השאפתנית המחונכת לעילא מתקשה למצוא את הדרך, תרתי משמע. מותו של אהרון אלקלעי מגולל בלי את סיפורם של דניאלה, עופר וסנהדרין לפני ואחרי מות אביהם הדומיננטי, שמטיל את צלו על חלומותיהם, תקוותיהם ואהבותיהם. יפו, אחות חורגת לעיר הגדולה, היא זירת ההתרחשות המרכזית של הספר וגם דמות בפני עצמה – קריה צבעונית ונחשקת הנושאת גיבנת של נחשלות והזנחה.

השורה התחתונה: משפחתי וחיות אחרות פינת אצטדיון גאון.


מכתבים אל סופר צעיר – קולום מק'קאןמכתבים אל סופר צעיר – קולום מק’קאן
הוצאת עם עובד / מאנגלית: עידית שורר

בהשראת ספרו של רילקה, שהשפיע על דורות של כותבים, חיבר קולום מק’קאן ספר מעורר השראה בזכות עצמו. פרקיו הקצרים גדושים עצות מעשיות ופילוסופיות על כתיבה. אלה הן עצותיו של מי שהתלבט וכתב, נדחה ופרסם, נכווה והצליח, של מי שיודע מניסיונו כי מורה לכתיבה “לא יכול להורות דבר אלא רק להצית את האש”. ואכן, דומה שמק’קאן מצליח להעביר הלאה את לפיד הכתיבה. כל מי שאש הכתיבה בוערת בתוכו – סופרת או סופר, צעיר או זקן, בניצוץ או בלהבה גדולה – ילמד משהו מהספר הזה, קטן ממדים, אך מלא כל טוב.

השורה התחתונה: קצת טיפים בנוגע לכתיבה מאת הסופר של “יסתובב לו העולם הגדול” המופלא.


ממה עשויים ראשי ממשלה – חנוך פיבןממה עשויים ראשי ממשלה – חנוך פיבן
הוצאת כנרת-זמורה

למה ליצחק רבין יש פה בצורַת קונכייה? למה האף של גולדה מאיר עשוי מרבע עוף? ומה עושות כל הבבות בחדר של בנימין נתניהו? גם ראשי ממשלה היו פעם ילדים. גם הם שחקו ולמדו וגלו תוך כדי התבגרות מה הם רוצים להיות כשיגדלו. האם החלום להוביל ליווה אותם מילדותם? הַאם הם חשבו שיום אחד הם יהיו מנהיגים גדולים? ובכלל, איזה מין ילדים הם היו? חנוך פיבן מספר בחפצים ובמלים את סיפורם של שניים עשר ראשי הממשלה שנבחרו להנהיג את מדינת ישראל מאז היווסדה, ומזמין את הילדים להכיר את סיפורם האישי בדרך מקורית, מלאת הומור ויצירתיות.

השורה התחתונה: אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל ללמוד סאטירה מהי.


מסע אל עולמי – אייל פלדמסע אל עולמי – אייל פלד
הוצאת ידיעות ספרים

איל פלד מוכר כמעט בכל בית בישראל בזכות תכנית הטלוויזיה המצליחה שלו, “מסע עולמי”. אירוע מוחי חמור שבו לקה ב– 2008 הותיר אותו משותק בפלג גופו הימני וסובל מחוסר יכולת להשתמש בשפה ולתקשר עם סביבתו. הטייל העולמי כמו הושלך ביד הגורל מפסגת הגבוה שבהרים אל מעמקי תהום חשוכה ובה תוהו ובוהו. מהרגע שחזרה אליו הכרתו החל איל במסע האקסטרימי ביותר של חייו. מסע אל עולמי, כך מכנה איל את שובו לעולם השפה והתקשורת ואת חזרתו לחיים מלאים, אותם הוא בונה לעצמו מדי יום ביומו. בספר זה, שכתב בעזרת אמו, הוא חושף באופן מדויק את התמודדותו עם המכשולים הקיימים בעולמו העכשווי ואת גישתו הנחושה להמשיך הלאה, להציב לעצמו מטרות ולהגשימן, ולשמש דוגמה חיה ולהעניק תקווה לכל אדם שנקלע למשבר.

השורה התחתונה: למי שזקוק להשראה מהולה בדמעות.


נוודי הצוללות – אלון אלטרסנוודי הצוללות – אלון אלטרס
הוצאת זמורה-ביתן

אחרי עשרים וחמש שנה בחיל הים, סגן אלוף עמי נדיבי לא רוצה לראות יותר את המים. הוא מקבל הצעות נדיבות ומפתות לשרת בתפקידים ביטחוניים שונים בשלל אתרים אקזוטיים, ומסרב לכולן. הוא רוצה להפנות עורף לגלים ולריח המלח, להעמיק את יחסיו עם בתו בת השש עשרה, אחרי שנישואיו עלו על שרטון בשל העומס של שנות השירות שלו. כשהוא נענה לבקשתו של ידיד ותיק של אביו, גימלאי בכיר של המוסד, להיפגש עמו, הוא מוצא את עצמו במים עמוקים יותר מששיער. המשימה שהוא לוקח על עצמו תחייב אותו להתמודד עם הזוועות שחווה אביו בתקופת מלחמת העולם השנייה, עם איומים ביטחוניים ואסטרטגיים ועם הסיכונים והסיכויים שבאהבה חדשה ומורכבת.

השורה התחתונה: נשמע כמו ספר מתח מבטיח. ימים יגידו אם הוא גם מקיים.


נחמות קטנות – אדי ג'ויסנחמות קטנות – אדי ג’ויס
כתר הוצאה לאור / מאנגלית: צילה אלעזר

עשר שנים עברו מאז נהרג בובי אַמֶנדולה באסון התאומים, וכאשר גבר חדש נכנס לחייה של אשתו טינה, בני משפחתו נאלצים להתמודד מחדש עם משמעות האובדן. גייל, אימו של בובי, נחושה שלא לאפשר לאסון ולאבל לפרק את המשפחה וממשיכה לדאוג לכולם; בעלה, שחי עם הידיעה שבגללו החליט בובי להיות לוחם אש, התפקיד שהביא עליו את מותו; לבנה הבכור פיטר, שטעות אומללה אחת עלולה למוטט את עולמו; ולפרנקי, בנה האמצעי, שלא מסוגל להישאר פיכח אפילו יום אחד מאז האסון. בני המשפחה נערכים לחגוג את יום הולדתו של בנו של בובי, שבו ישתתף לראשונה גם בן הזוג החדש של טינה. במהלך ההכנות נחשפות נקודות המבט השונות של גייל, מייקל, פיטר, פרנקי וטינה על השנים שעברו.

השורה התחתונה: ספר שמנסה להראות את ההתמודדות המשפחתית עם הטראומה, ועל פניו נראה שעושה עבודה טובה.


סבון – יורם קניוקסבון – יורם קניוק
הוצאת ידיעות ספרים

יוסף נולד בתל אביב, אך עלה להתגורר בירושלים אחרי מלחמת השחרור כדי ללמוד כימיה; אבי ציטרוננבאום, חברו הטוב הלוחם, מרגיש חסר ערך עם תום הקרבות, ובינתיים מממן את אורח חייו על ידי מכירת שיני זהב של ערבים שאותן אסף במהלך המלחמה; מתל אביב מגיעה לירושלים גם איה, צברית יפהפייה וערמומית, יתומה מאם, אלמנה מבעלה הלוחם ושכולה מן הבן המת שילדה; רותי, חברתה השתוקה, ניצולת השואה, לומדת אמנות בבצלאל ועובדת בביתם של זוג קשישים המחזיקים באוסף אמנות מזויף. הארבעה חיים בצלם של שני פצעים: השואה ומלחמת השחרור. את עברם הם מבקשים להדחיק בלימודים ובבילויים בבתי קולנוע ובבתי קפה, אך הוא רודף אותם, שב ומפציע במפתיע בחייהם ומחייב אותם לבחון מחדש את מערכות היחסים ביניהם ואת שביקשו להותיר מאחור.

השורה התחתונה: המדור לא הצליח לגבש דעה משמעותית לגבי פרסום כתבים גנוזים של סופרים לאחר מותם. (כנ”ל לגבי מוזיקאים ו”הקלטות שנמצאו ולא פורסמו מעולם”, אבל אנחנו במדור הלא נכון בשביל זה).


צבים כל הדרך למטה – ג'ון גריןצבים כל הדרך למטה – ג’ון גרין
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: ניצן לפידות

לאייזה בת השש-עשרה לא היתה שום כוונה לנסות לפענח את תעלומת המיליארדר הנמלט ראסל פיקט, אבל פרס של מאה אלף דולר נמצא על הכף והחברה הכי טובה שלה, דייזי, להוטה לחקור את המקרה. בנסיון להתמודד עם מערבולת המחשבות והחרדות שהולכת ומציפה אותה, אייזה מחליטה להיענות להפצרותיה של דייזי, ויחד הן יוצאות למסע בלשות שכולל שיט בסירת קנו, התגנבות לאחוזת פיקט, אשפוז בבית חולים וביקור הרה גורל בתערוכת אמנות.

השורה התחתונה: המדור חייב להודות שמעולם לא קרא את ספריו של ג’ון גרין, אבל אם להסתמך על הטבלאות, מדובר באחד מרבי המכר של החודשים הקרובים.


צופן דה וינצ'י – דן בראוןצופן דה וינצ’י – דן בראון
הוצאת כנרת-זמורה / מאנגלית: נורית לויסון

רוברט לנגדון, מומחה לסמלים, מקבל שיחת טלפון בהולה בשעת לילה מאוחרת. האוצר הזקן של הלובר נרצח במוזיאון, וחוקרי המשטרה מצאו צופן סתום ליד גופתו. כשלנגדון מנסה לפענח את הצופן המוזר, הוא נדהם לגלות שהוא מוביל לשורה של רמזים ביצירותיו של דה וינצ’י שהוסוו על ידי הצייר. הוא חובר למפענחת הצפנים סופי נווה, וביחד הם מגלים שהאוצר המנוח היה חבר באגודה מסתורית שבין חבריה נמנו אייזק ניוטון, בוטיצ’לי, ויקטור הוגו וליאונרדו דה וינצ’י – ושהוא ככל הנראה הקריב את חייו כדי לשמור על סודו של המסדר. לנגדון ונווה מוצאים עצמם במרוץ  מטורף ברחובות פריז ולונדון, כשהם מתמודדים מול גורמים חסרי פנים אבל רבי עוצמה. עד מהרה הם מבינים כי אם לא יפענחו את הצופן, יאבד לנצח סודו של המסדר – ואתו אמת היסטורית מדהימה.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספר שהפך להיסטריה ועשה היסטוריה, והמציא מחדש (לדעת כותב שורות אלה) את ז’אנר “חפש את המטמון” שהיה פופולרי כל כך בתחילת שנות האלפיים. לחצו כאן לקריאת הביקורת המלאה על הספר שפורסמה כאן לפני כמה שנים.


רק עוד יום אחד – קריסטין הרמלרק עוד יום אחד – קריסטין הרמל
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: ניצה פלד

ג’יל קופר, אחות במחלקה האונקולוגית לילדים בבית חולים באטלנטה, מרגישה שחייה הם החמצה אחת גדולה. בגיל 39 היא עדיין לא חוותה מערכת יחסים זוגית ממושכת, אין לה משפחה משלה, יחסיה עם אביה מרוחקים וקרירים והיא סובלת מכאבי ראש חוזרים ונשנים שמתחילים להדאיג אותה. כשנוירולוג מבשר לה שמקור כאבי הראש הוא בגידול סרטני וכי נותרו לה רק עוד שבועות ספורים לחיות, ג’יל לא יודעת את נפשה. היחיד שמבין ללבה ומוצא לה נחמה הוא לוגאן – ילד בן 10 שמאושפז במחלקה האונקולוגית בה היא עובדת. חברה הצעיר מחליט לחלוק איתה סוד שמשנה את חייה: יש עץ שיאפשר לה לחיות את אותו יום שוב ושוב עד שהיא תרגיש שלמה עם החיים שחיה. כך מתחיל מסע קסום ומרגש שמלמד את ג’יל על אהבה, חברות, משפחה ומשמעות החיים.

השורה התחתונה: קצת כמו לקום אתמול בבוקר, אם פיל קונורס היה גוסס מסרטן.


שביל הבושם – כריסטינה קאבונישביל הבושם – כריסטינה קאבוני
כתר הוצאה לאור / מאיטלקית: יערית טאובר

אלנה רוסיני מריחה אנשים, צבעים, רגשות ונופים ויודעת לתרגם אותם לבשמים. היא בת למשפחה של יצרני בשמים מפירנצה, וחונכה שבשמים הם הדרך האמיתית והיחידה בחיים. כאשר אימה עוזבת לפרובאנס לטובת זוגיות עם יצרן בשמים שלא מסכים לגדל ילדה של גבר אחר, אלנה לומדת שייצור בשמים לא מפיץ רק ניחוחות מיטיבים. אלנה גדלה אצל סבתה שמלמדת אותה שהבושם הוא רגש. היא מריחה, לומדת, רוקחת ומצייתת. אך עם מותה של סבתה מחליטה שלא תניח לחוש הזה לשלוט בחייה, אחרי שכבר גזל ממנה את ילדותה. היא עוזבת את פירנצה ועוברת לפריז, וכבר בערב הראשון שלה בעיר האורות נתקלת בקייל. בעוד הוא חושש שאלנה תראה את הצלקת הבולטת על פניו, הדבר היחיד שלוכד את תשומת ליבה הוא הריח שלו; ריח גשם, שתיקות, ורדים וייסורים.

השורה התחתונה: הספר הריחני ביותר שייצא לכם לקרוא.


שנה של מחשבות מופלאות – ג'ואן דידיוןשנה של מחשבות מופלאות – ג’ואן דידיון
הוצאת מטר / מאנגלית: אירית מילר

כמה ימים לפני חג המולד של 2003, קווינטנה – בתם היחידה של ג’ון דאן וג’ואן דידיון נפלה למשכב. מה שנראה בתחילה כשפעת, הופך לדלקת ריאות ולבסוף להלם זיהומי. היא הורדמה וחוברה למכונות החייאה. כעבור ימים ספורים, בלילה שלפני סוף השנה, בזמן שבני הזוג חזרו מביקור אצל בתם בבית החולים, עבר ג’ון התקף לב עז וקטלני. בתוך שנייה בא הקץ על השותפות הסימביוטית, הייחודית והיצירתית בין בני הזוג, שנמשכה ארבעים שנה. כעבור ארבעה שבועות הצליחה הבת להתאושש והשתחררה מבית החולים בניו-יורק. חודשיים לאחר מכן, בדיוק בעת שנחתה עם בעלה הטרי בלוס אנג’לס, התמוטטה שוב ועברה ניתוח מוח בן שש שעות לשחרור קריש דם מאסיבי. כמה חודשים לאחר תום כתיבת ספר זה היא נפטרה. בספר רב עוצמה זה מנסה דידיון להבין את השבועות ואחריהם החודשים שקעקעו כל מושג שהיה לה על הקיום.

השורה התחתונה: אם יש לכם שעה פנויה לבכי תמרורים.


תבשילים חריפים מהמטבח הטטארי – אלינה ברונסקיתבשילים חריפים מהמטבח הטטארי – אלינה ברונסקי
הכורסא הוצאה לאור / מגרמנית: נועה קול

רוזה אחמנטובה לא מרוצה. בעלה הבטלן לא מפעיל את קשריו במפלגה עבור משפחתו, דיירת המשנה שלה דוחפת את אפה לעניינים של אחרים, ואילו בתה המכוערת והטיפשה סולפיה נכנסה להריון ממקור בלתי מזוהה ומאיימת לבייש אותה. על אף מאמציה הקדחתניים של רוזה לגרום לה להפלה, גופה של סולפיה מתעקש לשמר את ההריון, וכעבור תשעה חודשים, בבית החולים הסובייטי ליולדות מספר 134, באה לעולם אמינט – תינוקת שחורת עיניים ובעלת מראה טטארי. רוזה מתאהבת בתינוקת מיד, ומאותו רגע מקדישה את חייה למען עתידה. היא מתחבלת תחבולות כדי להוציא את אמינט מחזקתה של סולפיה שלא מסוגלת לתפקד כאמא טטארית אמיתית, ומנסה להבטיח את אושרה ועושרה של אמינט ולמלט אותה מציפורני השלטון הסובייטי אל עבר גרמניה – הארץ המובטחת.

השורה התחתונה: אחד התקצירים המבטיחים ביותר ברשימה של החודש.


תיק דרום – ערן ויזלתיק דרום – ערן ויזל
הוצאת ידיעות ספרים

גידי ראובר לא בריא. הוא מחבק את ילדיו ואינו מרפה. הוא שואב נחמה מאהבתה של אשתו. הוא גם מחליט לבקר בביתו של פרופ’ יוחנן אשמן, משורר ידוע ומרצה נערץ שלימד אותו אכדית בצעירותו. מה שיגלה בפגישה זו יסעיר את נפשו ויטרוף את חייו. בעלילה מותחת ומשונה נגלל לנגד עינינו קרב מוחות בין שני גברים שאפתניים: האחד מתמודד עם פחדי מחלה והשני מסתיר סודות נכלוליים. אין זו רק דרמה אישית ומשפחתית. זהו רומן מתעתע המציע מבט חדש על עולם הספרות בכלל ועל זירת השירה בפרט. באור משעשע ובחיוך מר משורטטים בו טיפוסים בעלי ערכיות מפוקפקת שכוכבם זורח ואז דועך. האנלוגיה המסועפת שמוצגת כאן, בין הספרות לחולי, מקנה לתיק דרום עומק רגשי ומוסרי ומייצרת חוויית קריאה מלהיבה הנעה בין צער ואימה לבין לעג וצחוק.

השורה התחתונה: זירת השירה המקומית מתעוררת, ולא רק בספר הזה.


וכעת, להבהרה המובטחת:

מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח (ולעתים חסר הטעם) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן