יום רביעי 1 בפברואר 2023

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף

ספרים חדשים על המדף – ספטמבר 2021

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודש האחרון. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

12 נשים – עדי זליכוב- רלוי
הוצאת ידיעות ספרים

סיפורן של 12 נשים יהודיות שעשו היסטוריה. הן מגיעות מתקופות שונות, מארצות שונות ומתרבויות שונות. כל אחת מהן עשתה זאת בדרכה שלה, אך כולן, בתבונה ובאומץ, סללו דרך עבור כולנו. על חלקן כבר שמעתם, חלק מהן תפגשו כאן לראשונה, אבל כולן קובצו כאן יחדיו משום שחתרו נגד הזרם, נגד מוסכמות תקופתן, כאשר בידיהן רק קולמוס או מזמרה, מיקרוסקופ או גלימת בית משפט, וגם קורטוב של חוצפה בריאה. כל אחת מהן מביאה קול חשוב מן העבר עבור כל אחד ואחת מאיתנו, ובמיוחד עבור מי שניצבים על סף גיל הנעורים.

השורה התחתונה: פשוט תקראו את זה.


אדום חזק מאוד – תמר רובין
הוצאת הקיבוץ המאוחד

שָׁני, מתכנתת צעירה ושקטה במחלקת הסייבר של משרד חקירות מצליח, נשלחת למשימה לא שגרתית: להיטמע במועדון החשפנות הגדול בתל אביב ולסייע, כסוכנת סמויה, בחקירת היעלמותה הפתאומית של אחת העובדות. במועדון היא מגלה עולם של תשוקה, אשליות, כסף קל ויחסי כוחות מתעתעים. היא פוגשת מנהלים הפכפכים, לקוחות המעוררים בה רגשות סותרים, ונשים פגיעות וחזקות, החושפות לפניה את חוקיו הלא כתובים של המקצוע, את סודות הפיתוי ואת הכוח הגלום בה עצמה. אבל מהו מחיר הכוח? וכיצד תידרש לשלם אותו ככל שתזנח את עולמה הישן ותיסחף אל תוך הלילה?

השורה התחתונה: במילים אחרות, ספר שמנסה להיות מותח וסקסי ומן הסתם לא מחזיק מים בשתי הקטגוריות האלה


אהבה עם כל התוספות – ברוק בליין
הוצאת אריה ניר \ מאנגלית: שי סנדיק

ללי פיליפס יש לכאורה הכול: היא הבעלים של גלידריה ובר עם טוויסט שובב וחצוף, וכולם מכירים אותה בתור בחורה שנונה, מצחיקה ובעלת חוש אופנה יוצא דופן. אבל כשהיא יוצאת לפגישת מחזור, יש לה עוד משימה אחת להשלים: לגרום לקמרון מאתיס, שחקן הפוטבול שהייתה דלוקה עליו קשות בימי נעוריה, לשים לב אליה אחת ולתמיד. בדיוק אז נכנס לחייה הנטר מורגן, מנהל חברת שיפוצים שאף בחורה לא יכולה להישאר אדישה אליו. כשהנטר מגיע לעזור לריילי להרחיב את העסק, היא מגלה שלא רק המומחיות שלו בשיפוצים קוסמת לה. לראשונה בחייה ריילי מכירה גבר שמקבל אותה כפי שהיא – ישירה ויוצאת דופן. במי ריילי תבחר? בפנטזיה של הנערה המוחרמת מהעבר או בגבר שמצליח לראות את אשת העסקים המצליחה והכובשת של ההווה?

השורה התחתונה: מרגיש כמו גרסת שנות האלפיים ליומנה בריג'ט ג'ונס, או לפחות למה שהספר ההוא מייצג.


אומללות שאינה מבקשת דבר – פטר הנדקה
הוצאת ספרית פועלים / מגרמנית: אילנה המרמן

בעיתון מקומי מתפרסמת ידיעה לקונית על עקרת בית בת חמישים ואחת ששמה קץ לחייה. האישה הזאת היא אמו של פטר הנדקה. בעקבות מותה הוא כותב את סיפור חייה. הדלות וצרות האופקים של משפחתה, מעמדה כאישה והמוסכמות החברתיות שהיא כבולה אליהן גוזרים עליה לדכא באִבּם כל שמחת חיים ורצון ספונטני. אומללות שאינה מבקשת דבר איננו אפוא רק סיפורה שלה, אלא גם סיפורה של חברה ותרבותה, החברה הענייה הקרתנית באוסטריה בשנים שלפני סיפוחה לגרמניה הנאצית, תחת השלטון הנאצי, ואחרי נפילתו. עם זאת, מצד הבן כתיבת הסיפור היא בראש וראשונה ניסיון אישי מאוד להתקרב אל אומללותה של האם ולהעניק לה כוח ספרותי, ואולי אפילו סוג של ניצחון – לאישה האלמונית האחת הזאת שהחיים הביסו אותה.

השורה התחתונה: לא למי שמחפש אסקפיזם מעודד.


אחות הירח | שבע האחיות 5 – לוסינדה ריילי
הוצאת מודן / מאנגלית: דפנה לוי

טיגי ד'אפלייה מתקבלת לעבודה בחווה רחבת ידיים בערבות צפון סקוטלנד, אחריות על השבת בעלי חיים בסכנת הכחדה לסביבתם הטבעית, והזדמנות למצוא את מקומה בחיים. היא בתו של מיליונר מסתורי שאימץ אותה ואת אחיותיה מארצות שונות בעולם, ולאחר מותו השאיר לכל אחת מהן רמזים שיובילו אותה למקום שממנו באה. טיגי דוחה את החיפוש אחר שורשיה כדי להתחיל מייד בעבודתה החדשה. בחווה היא פוגשת ישיש מסתורי שברח בצעירותו מספרד. הוא מספר לה ששניהם חולקים אותה מורשת ושתמיד ידע שיום יבוא והוא יפגוש בה וישיב אותה לספרד, לכפר הצוענים בו נולדה. באמצעות צ'ילי מקבלת טיגי הצצה לעולמה הסוער של סבתא שלה שיצאה מהכפר בתחילת המאה ה–20 והפכה לרקדנית הפלמנקו המפורסמת בעולם. היא מגלה שההצלחה המטאורית של סבתה עלתה לה ביוקר, עד לרגע שבו ניצבה מול הבחירה הקשה מכול ולא יכלה עוד לשלם את המחיר.

השורה התחתונה: אין כמו צירופי מקרים מסתוריים שקורים לבתו המאומצת של מיליונר מסתורי כדי לעזור לקורא הממוצע להתחבר לדמות הראשית.


אחסון קר – דיוויד קופ
הוצאת כנרת / מאנגלית: שאול לוין

רוברטו דיאז נשלח מטעם הפנטגון לחקור חשד למתקפה ביוכימית. כשהגיע למקום גילה משהו גרוע בהרבה: אורגניזם חי שהגיע מהחלל החיצון ומסוגל להביא להכחדת החיים על פני כדור הארץ. רוברטו דיאז היה בטוח שהשתלט על המצב כשקבר את שיירי הפטרייה הקטלנית באחסון קר, עמוק בתוך האדמה. עשרות שנים אחר כך מגיע טלפון בשעת לילה מאוחרת. משהו מוזר קורה במתקן האחסון. אולי זאת ההתחממות הגלובלית, אבל הפטרייה מצאה דרך להימלט והיא מתפשטת ומחסלת כל מה שבדרכה. רק דיאז יודע איך לעצור אותה. דיאז הקשיש חוצה את ארה"ב כשגורל האנושות כולה על כתפיו מוכות השיגרון. בינתיים במתקן מנסים שני מאבטחים — עציר לשעבר ואם חד הורית — לעצור את התפשטות הפטרייה. לאורך לילה של אימה והרפתקאות מנסים שלושתם להציל את העולם באומץ, הומור ולא מעט מזל. השאלה אם זה יספיק.

השורה התחתונה: למקרה שתהיתם, התשובה היא כן. כנראה שזה יספיק.


אישה בעונת מעבר – ענת לב אדלר
הוצאת ידיעות ספרים

מה עובר על אביגיל שפר-סמרה? אוהו. גיל המעבר שוטף אותה; מייקי, המאהב שהוא גם האקס המיתולוגי שלה, כבר לא בדיוק שלה; הילדים תכף עוזבים את הבית; ההורמונים נוטשים את הגוף; בזמן שהיא מעצבת בתים של אחרים, החיים שלה מתפרקים. ואם כל זה לא מספיק – היא נענית להצעה מתוכנית ריאליטי לגור באוטובוס בקיבוץ בעמק הירדן, לא לפני שהיא מאשפזת את עצמה בבית דיור מוגן יוקרתי, שם היא שוברת את כל החוקים.

השורה התחתונה: משברים ונהנים?


בציר 54 – אנטואן לורן
הוצאת כתר / מצרפתית: מיכל אסייג

כאשר אוּבֶּר לַרנוֹדי מזמין את שכניו לחלוק איתו את בקבוק היין משנת 54' שמצא במרתף ביתו, הוא לא יודע דבר על תכונתו המיוחדת של היין. כל מה שהוא רוצה זה להודות לשלושת השכנים שלו על שהצילו אותו מתקרית מצערת במרתף, ולבלות איתם ערב שקט של שיחה על פריז ועל משפחתו. אבל כאשר הארבעה מתעוררים למחרת ליל השתייה, העיר שמקדמת את פניהם אינה פריז של ימינו: הרחובות, החנויות והאוטובוסים נראים שונים להפליא, אך מה ששונה במיוחד הם האנשים. כולם מסבירי פנים וחייכניים, נכונים לפתוח בשיחה, ומוזר מכול – לא מחזיקים בידיהם טלפונים סלולריים. לאחר ההלם הראשוני, פריז מתחילה להפעיל את קסמיה על ארבעת התושבים־תיירים. אך תוך זמן לא רב הם מגלים כי ההרפתקה שיצאו אליה בעל כורחם שינתה לא רק את סביבתם, אלא את כל חייהם.

השורה התחתונה: כי הרי כולם יודעים שלפני המצאת הטלפון הסלולרי כולם היו הרבה יותר נחמדים, ובטח שבטח תושבי פריז שידועים מאז ומעולם באהבת האדם שלהם.


ברוח הזאת – אשרת קוטלר
הוצאת ידיעות ספרים

בדרך מקרה נפגשים מיה ומקס על סיפונה של יכטה קטנה בים האיוני. מקס נודד בעולם כבר שנים, בורח מזיכרונות עבר קשים. מיה היא פסנתרנית בעלת שם בינלאומי המעורבת שלא בטובתה בסקנדל תקשורתי ומטופלת באבא מבוגר ודמנטי. כשהמציאות סוגרת עליה היא נוטשת הכול מאחור ויוצאת אל הים. שניהם שקטים, מופנמים ופגועים, שניהם נושאים מטען משפחתי כבד ובודקים, כל אחד בנפרד, את סיכויו לברוח מן העבר. ההפלגה המשותפת שלהם מתחילה במפרץ קסום עם מים שקטים וצלולים ומסתיימת בסערה גדולה ומסוכנת. ברגישות, בכישרון ובחמלה מתארת אשרת קוטלר שני גיבורים כובשי לב ומספרת על חוויית ההפלגה העצמאית בים כהרפתקה וכדימוי מושלם להתמודדות של האדם עם גורלו ועם חייו.

השורה התחתונה: אולי באמת עדיף שאושרת קוטלר תתמקד בכתיבת פרוזה מאשר פוסטים בפייסבוק על חיסונים.


בשביל מה כל זה – רמי מארק רום
הוצאת ידיעות

אריק, בלש במשטרת לוד, חוזר אל נוף ילדותו ופוגש בדמויות שכמו לקוחות ממחזה מקאברי: זקנה האוספת ומקטלגת אבנים שמצאה ברחוב; אלטע זאכן רוסי שמעתיק בכתב ידו מילה במילה תרגום של ה"חטא וענשו"; אדם הממנה את עצמו לכותב-איגרות-תודה בשם פציינטים בבית חולים; ילד קטן שמיישר עם מספריים את הדשא בדרך לקבר של אביו; ואת עצמו בהווה ובעבר. הספר מתחזה לפרשייה בלשית סטנדרטית – על הגיבור למצוא מנקה רחובות כהה עור שנעדר זה כמה ימים. אך הוא הולך ומתגלגל לתוך שיטוט ממשי ונפשי שבמהלכו נפתחים ונסגרים צהרים אל תודעתו.

השורה התחתונה: באמת שאין לי מושג למה, אבל השם צ'כוב קופץ לראש (ובלי מילה על מירי רגב).


גברים בלי נשים – הרוקי מורקמי
הוצאת כתר / תרגום: לא צוין

בשבעת הסיפורים שבקובץ הנהדר הזה מתמקד הרוקי מורקמי בחייהם של גברים שמוצאים את עצמם לבד, ללא נשים, איש־איש בדרכו. חתולים נעלמים ובָּרים עשֵנים, לבבות בודדים ונשים מסתוריות, בייסבול וביטלס — כל אלה נארגים יחד לסיפורים מהפנטים המדברים אל כולנו, משובצים בנגיעות ההומור האירוני המאפיין את עבודתו.

השורה התחתונה: אם אתם אוהבים את הכתיבה של הרוקי מורקמי, כנראה שאתם לא באמת צריכים את ההמלצה של כותב שורות אלה, שחייב להודות שמעולם לא צלח את הספרים שלו.


גלויה מאיטליה – אלכס בראון
הוצאת פן וידיעות ספרים \ מאנגלית: לא צוין

גרייס קווין אוהבת את העבודה שלה בחברת האחסון כהן. היא נהנית מאוד למצוא לעתים אוצרות ביחידות אחסון שבעליהן נטשו ושכחו מהן, וכשהיא מגלה אוסף אמנות יקר ערך וצרור מכתבים משנות השלושים של המאה העשרים, סקרנותה מתעוררת ביתר שאת. גרייס מתעמקת במכתבים וחושפת את סיפורה של קוני לוין, צעירה אנגלייה שלבה מושך אותה לאיטליה בסוף מלחמת העולם השנייה. תוכן המכתבים מעורר בגרייס, המתמודדת עם לב שבור ומטופלת באם שתלטנית, תקווה להתחלה חדשה, והיא יוצאת למסע שלוקח אותה עד לווילה ורודה הנשקפת אל הריוויירה האיטלקית. האם היא תצליח לחשוף את סודות המשפחה ואת הבגידות שעליהן ניסתה קוני להתגבר? האם היא תמצא אהבה משלה?

השורה התחתונה: נכון שאתם אוהבים את זה שתקצירים נגמרים בשאלות מנחות שברור שהתשובה להן היא – כן?


גנב הנשיקה – ל׳ ג׳יי שן (ליהי שן)
הוצאת כנרת / מאנגלית: תם פררו

אומרים שנשיקה ראשונה היא משהו שצריך להרוויח. שלי נגנבה בידי נבל במסכה, תחת שמי שיקגו שחורים. אומרים שהשְבועות שאומרים זה לזו ביום החתונה מקודשות. שלי הופרו עוד לפני שיצאנו מהכנסייה. אומרים שהלב שלך אמור לפעום למען גבר אחד בלבד. שלי נחצה ודימם למען שני יריבים שלחמו עליו עד לסוף המר. הובטחתי לאנג'לו בנדיני, היורש של אחת המשפחות החזקות ביותר בארגון המאפיה של שיקגו. אלא שאז נחטפתי בידי סנטור ולף קיטון, שאיים לחשוף את חטאי אבי כדי שיכריח אותי להינשא לו. אומרים שלכל סיפורי האהבה הגדולים יש סוף שמח. אני, פרנצ'סקה רוסי, מצאתי את עצמי מוחקת וכותבת מחדש את סיפורי עד לפרק האחרון. נשיקה אחת. שני גברים. שלושה מעגלי חיים. שלובים זה בזה.

השורה התחתונה: מי כאן הרע ומי הטוב? ולמה התיאור של הנבל במסכה נשמע כמו משהו שיצא מסרט בשחור לבן של באסטר קיטון?


דובר למתים – אורסון סקוט קארד
הוצאת אופוס / מאנגלית: בועז וייס

לאחר המלחמה האיומה שעליה פיקד, נעלם אנדר וויגין וקול חדש ורב-עוצמה נשמע בעולם: דובר למתים, המספר את סיפורה האמיתי של מלחמת הבאגים. עתה, שנים רבות לאחר מכן, מתגלה גזע נוסף במרחבי היקום וגם הפעם לזרים יש מנהגים שונים ומבהילים… וגם הפעם בני אנוש מתים. והיחיד שניחן באומץ להתמודד עם המסתורין… ועם האמת, הוא דובר למתים אנדר וויגין, שהוא גם רוצח הזרים.

השורה התחתונה: הוצאת מחודשת לספר ההמשך לקלאסיקת המדע הבדיוני "המשחק של אנדר".


הבתולות – אלכס מיכאלידס
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: ?

קולג' סנט כריסטופר, קיימברידג', הוא עולם סגור עבור רובנו. בשביל מריאנה אנדרוס – מטפלת קבוצתית המתמודדת עם אבל פרטי משלה – זהו המקום בו היא פגשה את בעלה המנוח. בשביל אחייניתה, זואי, זוהי זירת הרצח של חברתה הטובה ביותר. מריאנה נחפזת לקיימברידג' לתמוך בזואי ונקלעת לחקירת הרצח. היא מתוודעת לדבר קיומה של אגודה אפופת סודות העוברת טלטלה עזה עקב מות סטודנטית החברה בה. מאחורי היופי האנגלי האידילי נחשפים קנאה וזעם שמקורם בקבוצת סטודנטיות הידועה רק בכינוי "הבתולות", והמצויה תחת השפעתו המאיימת של הפרופסור המסתורי אדוארד פוסקה. פוסקה נראה כמי שיודע יותר מכל אחד אחר על מעשה הרצח – ועל הקורבן. הוא גם יהפוך לחשוד המרכזי בחקירתה של מריאנה.

השורה התחתונה: שמתם לב שתמיד יש באוניברסיטאות האלה אגודות אפופות סודיות שמעורבות במקרי מוות מסתוריים? אולי הגיע הזמן להפקת מסקנות מצד סגל ההוראה.


הגבעה מעל האגם – ג'ון ורדון
הוצאת כתר / מאנגלית: עידית שורר

דייב גרני, הבלש הנודע, פרש לגמלאות ומנהל חיים שלווים בחוותו, עד שמייק מורגן, שותפו הוותיק מימיו במשטרת ניו־יורק, מתקשר ומבקש ממנו עזרה. כשאנגוס ראסל הקשיש, אחד מאנשיה החזקים והמשפיעים ביותר של לרצ'פילד, נרצח, הראיות בזירה, כולל בדיקת די־אן־איי, מצביעות על כך שרצח אותו אחד מאויביו הידועים – בילי טייט, צעיר פרוע ומזרה אימים. אלא שיום קודם בילי טייט נהרג בנפילה מגג הכנסייה המקומית. כאשר המשטרה ממהרת אל בית ההלוויות, היא מגלה שארונו של בילי טייט נפרץ מבפנים, והגופה נעלמה. גרני צולל לנבכי לרצ'פילד ומגלה שמתחת לפני השטח רוחשים איבה, אלימות, כעס, אינטרסים סמויים ותאוות בצע.

השורה התחתונה: שוטר לשעבר שנשאב לחקירה שתשנה את חייו. לא ראינו כבר את הסרט הזה?


החדר שמול החומות – שפרה הורן
הוצאת כנרת

אלכסנדרה, שריד אחרון לשושלת נשית, מגוללת את קורות משפחתה, ושוזרת אותן בחייה שלה. היא כותבת את הספר בבית ההארחה לסופרים ולאומנים שבמשכנות שאננים בירושלים, במקום שבו התגוררה משפחתה מימים ימימה. בחדר הכתיבה, שממנו נשקף הנוף שבו צפו אבותיה, היא מתחקה אחר הכוחות הגורליים שקבעו את קורות משפחתה, ורוקמת את סיפורי האהבה של הנשים המאכלסות את דפי הספר, השופכים אור חדש על חייה ומפענחים לה את סודות קיומה. את מסעה מלוות דמויות אמיתיות והזויות, מתות וחיות, כמו גם חמור לבן שהכול מאמינים שעל גבו יבוא המשיח, קונסולים אנגלים, פשה טורקי, חתול בשם ג'ורג' החוזר ומתגלה משך כל הדורות, ועז זעופה אחת בשם ושתי, שבשלה הנהיגו במשפחה מסורת צמחונית. בתוך כך קמה לתחייה ירושלים המצפה לגאולה, וממנה מתהלכת העלילה ברחובות לונדון הוויקטוריאנית והשמרנית, שיצרים אפלים מבעבעים בה.

השורה התחתונה: בדומה למי שכתב את התקציר הזה, גם אנחנו איבדנו את חוט המחשבה בעקבות פרוזאיות יתר.


הטבוע היפה ביותר בעולם – גבריאל גרסיה מארקס
הוצאת עם עובד / מספרדית: מספרדית: טל ניצן | ריטה מלצר | אמציה פורת

מה קורה ביום גשום אחד, כשנופל לכפר משמים מלאך קשיש, קירח, מרוט כנפיים? ומה קורה בכפר אחר, ובייחוד איך מגיבות הנשים שם, כשנסחפת לחוף גופה ענקית של הגבר היפה ביותר בעולם? ומה עובר ברומא על אב שכול שבא לבקש מהאפיפיור שיכריז על בתו הקטנה כקדושה, ובינתיים הוא נושא אותה במשך שנים במזוודה, יפה כמו שהייתה במותה? קובץ הסיפורים הזה מכתביו של גבריאל גרסיה מארקס מציג 14 סיפורים שראו אור בשלושה קבצי סיפורים שונים, ומתוכם 7 שתורגמו מחדש על ידי טל ניצן.

השורה התחתונה: אם חסר לכם קצת ריאליזם פנטסטי בחיים.


היו זמנים בהוליווד – קוונטין טרנטינו
הוצאת כתר / תרגום: גיא הרלינג

השנה היא 1969, וקריירת המשחק של ריק דולטון הולכת ודועכת. התפקידים כבר לא זורמים כמו פעם, ובמקום לככב בסדרה משלו הוא נאלץ לגלם את הנבל בסדרות של אחרים. גם מצבו של קליף בּוּת, הפעלולן והכפיל של ריק, בעייתי. בגלל השם המפוקפק שיצא לו, עברו האפל והשמועות על נסיבות המוות של אשתו, כבר לא מזמינים אותו לעבוד בסרטים, והוא נאלץ להסתפק בתפקיד הנהג והעוזר של ריק. גם הוליווד עצמה משתנה. המערבונים מתחילים לצאת מהפריים, בבית הסמוך לביתו של ריק עובר לגור הזוג הכי נוצץ בהוליווד הבמאי רומן פולנסקי ואשתו השחקנית שרון טייט – והרחובות נשטפים בחבורות היפים, ביניהם גם חבורתו של מנהיג כריזמטי בשם צ'רלס מנסון. היו זמנים בהוליווד הוא מחווה מלאת געגועים לעולם שנמצא על התפר בין הישן לחדש, לתעשייה ההוליוודית באותה תקופה ולאנשים שעשו אותה.

השורה התחתונה: הזדמנות להיחשף ליצירתו של קוונטין טרנטינו מכיוון קצת אחר.


היום שבו ירקדו זיכרונותינו – וירז'יני גרימאלדי
הוצאת כתר / מצרפתית: מיכל אסייג

פעם סמטת יונקי הדבש שקקה חיים: אוסף של זוגות צעירים מלאי תקווה החלו בה את חייהם, בהם מרסלין, עקרת הבית הביישנית וחסרת הניסיון, שבעזרת שכנתה רוזלי, זמרת ברים שחולמת על ברודוויי, היא אוזרת אומץ, יוצאת לעבוד ומוצאת את קולה; ז’וזפין, שנשואה לגסטון יפה התואר ומשוועת לילד, עד שטרגדיה לא צפויה משנה את עתידה; ומריוס, נגן הסקסופון מפריז, שהתאהב באשתו כשראה אותה יושבת בקהל באחת מהופעותיו. שש נשים וחמישה גברים, כולם ישנים, אוכלים, מתעלסים, בוכים, צוחקים ורועדים במרחק מטרים ספורים זה מזה. כעבור 65 שנים תושבי הסמטה הנותרים, כעת בשנות השמונים לחייהם, מקבלים בשורה מרה: העירייה מתכננת להרוס את בתי הסמטה ולבנות במקומם חניון. נואשים וזועמים, הם פוצחים בשּורת פעולות מחאה משעשעות ומלאות דמיון בניסיון להציל את בתיהם.

השורה התחתונה: הזקן בן השמונים שיצא מהחלון ונעמד מול הבולדוזרים.


הילד מהיער – הרלן קובן
הוצאת כנרת / מאנגלית: שאול לוין

לפני שלושים שנה נמצא ילד שחי פרא ביער, בלי זיכרון ובלי עבר, וזכה לכינוי וַיילד. גם כמבוגר הוא עדיין אינו יודע מאין בא. עד שיום אחד נערה מקומית נעדרת. נראה שאיש אינו מתייחס ברצינות להיעלמותה של נעמי פיין, אפילו לא אביה — להוציא אדם אחד. הסטר קרימשטיין, עורכת דין פלילית, יודעת מנכדהּ שנעמי היתה קורבן למעשי בריונות בלתי פוסקים בבית הספר. היא מבקשת מוַוילד — שאיתו היא חולקת קשר טראגי — להשתמש בכישוריו יוצאי הדופן כדי לעזור למצוא את הנערה. וַיילד אינו מסוגל להתעלם ממצוקתה של ילדה מנודה, אך כדי לאתר אותה עליו לחזור ולהתערות בקהילה שמעולם לא מצא את מקומו בה, קהילה שבה בעלי הכוח מוגנים גם כשהם מסתירים סודות אפלים שעלולים להרוס את חייהם של מיליונים. סודות שוַויילד חייב לחשוף לפני שיהיה מאוחר מדי.

השורה התחתונה: עוד ספר של הרלן קובן. וכל מילה נוספת מיותרת.


המתמללת – קייט אטקינסון
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: קטיה בנוביץ'

במהלך מלחמת העולם השנייה נשאבת ג'ולייט ארמסטרונג באי-רצון לעולם הריגול. היא נשלחת למחלקה עלומה ב-MI5 שתפקידה לנטר את אוהדי איגוד הפשיסטים הבריטי ומגלה שהעבודה לעתים משמימה ולעתים מבעיתה. עם סיום המלחמה נדמה לה שהיא יכולה לקבור את אירועי אותן שנים לנצח ולא להביט לאחור. עשר שנים לאחר מכן, כשהיא מפיקת רדיו בבי־בי־סי, ג'ולייט נאלצת פתאום להתמודד עם דמויות מעברה. מלחמה אחרת מתנהלת עתה בשדה קרב אחר, אבל ג'ולייט מוצאת את עצמה מאוימת בשנית. החשבונות מן העבר עדיין פתוחים והיא מבינה סוף-סוף שאין מעשים שאין להם השלכות.

השורה התחתונה: במיךים אחרות, תיראו מופתעים כשהגיבורה של הספר תאלץ להתמודד עם תאים פשיסטים בריטים.


הנושאים באשמה – מיה שרידן
הוצאת כנרת / מאנגלית: עדי שניידר

בגיל תשע עשרה, הסטודנטית ג'וזי סטראטון נחטפה בידי מטורף והוחזקה כבולה בשלשלאות במשך עשרה חודשים, עד שבסופו של דבר היא הצליחה להימלט מהכלא המסויט. שמונה שנים לאחר מכן, כאשר גופתה של אישה צעירה נמצאת כבולה בשלשלאות במרתף של בניין נטוש נזכר הבלש האחראי על החקירה, זאק קופלנד ממשטרת סינסינטי, בפשע ההוא שבוצע כנגד ג'וזי סטראטון. ככל שמתבהרים פרטים נוספים אודות הפשעים, כך הולך ומתחדד הדמיון המזוויע שביניהם. אך האדם שתקף את ג'וזי התאבד. האם על תושבי העיר להתמודד כעת עם רוצח חקיין, או שמא הם ניצבים בפני משהו זדוני יותר? ג'וזי העבירה את שמונה השנים האחרונות בניסיון להחזיר את חייה למסלול, אולם כעת ישנו סיכוי ממשי שהיא נמצאת על הכוונת של הרוצח האלמוני. כשעבר והווה נפגשים, ג'וזי וזאק מתקרבים בחקירתם לעבר אמת מצמררת ובלתי נתפסת.

השורה התחתונה: גם אתם במתח היסטרי עכשיו?


הנסיך מרגרינה – מרק טווין ופיליפ סטד
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: ?

בדירת מלון בפריז, באחד הערבים בסביבות 1880, ישב מרק טוויין עם בנותיו הצעירות, והן ביקשו ממנו לספר להן סיפור. לאחר שבחרו בתמונה מירחון כנקודת מוצא, התחיל טוויין לספר להן אגדה על נער עני ששמו ג'וני, המקבל כמה זרעים של צמח קסום ויוצא להציל נסיך שנחטף. לאחר מכן שירבט טוויין טיוטה גולמית של המעשייה, אך הסיפור נותר בלתי-גמור. הטיוטה התגלתה לפני כמה שנים בארכיונים של מרק טוויין שבאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, וכיום, כעבור יותר ממאה שנה, היא קורמת עור וגידים: על-פי קווי המתאר הכלליים שהותיר טוויין, כתב פיליפ סטד סיפור המנסה להשלים את החסר, ובתוך הסיפור שזר גם תיאור של מפגש דמיוני בינו לבין מרק טוויין. המאיירת המחוננת ארין סטד העניקה לאגדה רובד נוסף, חשוב לא פחות, באיוריה המרהיבים ושובי הלב.

השורה התחתונה: לחובבי מארק טוויין שבוודאי ישמחו להגדיל את אוסף הספרים שלהם.


הסודות של מארה דאייר – מישל הודקין
הוצאת עם עובד / מאנגלית: עפרה אביגד

מארה דאייר חושבת שאין דבר מוזר יותר מאשר להתעורר בבית חולים ולא לזכור איך היא הגיעה לשם. אחרי ששרדה מארה את התאונה, כשבניין ישן התמוטט עליה ועל חבריה, היא סובלת מהתקפי חרדה. היא איבדה את החברה הכי טובה שלה, את החבר שלה ואת אחותו. לבקשתה, משפחתה עוברת לגור במדינה אחרת כדי לעזור לה לשקם את חייה ולפתוח דף חדש. אבל ההתחלה שלה בבית הספר החדש משתבשת, ועד מהרה תוקפות אותה הזיות – או אולי אלה חזיונות נבואיים שהיא רואה בהם את העתיד – וכאשר גופות מתחילות להיערם סביבה הגבול בין מציאוּת לסיוט מתערער. מארה פוגשת בבית הספר החדש את נואה, בעל המבטא הבריטי המלוטש שאי אפשר לעמוד בפני קסמו האישי, ונראה שהוא נחוש בדעתו לעזור לה להבין מה אמיתי, מה פרי דמיונה ומה מסוכן מאוד-מאוד עבורה. האם היא יכולה לבטוח בו?

השורה התחתונה: האם אנחנו יכולים לסמוך על הספר הזה שישמור על איכות סבירה?


העולם הוא שמועה – ניר ברעם
הוצאת ידיעות ספרים

יונתן, סופר ישראלי הרדוף על ידי מות חברו הטוב ביותר, יוצא למסע יחד עם בנו הקטן. הם עולים אל הר שבו, על פי השמועה, מתגורר אדם בעל כישרון נדיר: ביכולתו להעלים לאנשים זיכרונות. אלא שעל ההר מתגלה ליונתן תעלומה שקשורה לעברו ולאהבות הגדולות בחייו. וכך, במקום שהזיכרונות ייעלמו, העבר פולש גם להווה. יונתן בורא עבור בנו עולמות דמיון עשירים כמו אלה שיצר בילדותו, ויחד הם מתמסרים אליהם בתשוקה גדולה, אולי גדולה מדי. האם יונתן מחזיר דמויות מעברו ומביא אותן לחייו של בנו?

השורה התחתונה: שמש צלולה בראש בהיר? גונדרי כבר עשה את זה קודם.


הפינה השקטה – דין קונץ
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: ?

"אני ממש צריך למות." אלו המילים המצמררות שהותיר אחריו אדם שהיו לו כל הסיבות שבעולם לחיות – אבל התאבד. הלומת אבל, צער וזעם מחליטה אלמנתו, ג'יין הוֹק, לגלות מה באמת הוביל להתאבדותו של בעלה. מתברר שאנשים מוכשרים ובעלי הישגים, מוערכים, שמחים ומאוזנים בנפשם, מתאבדים בזה אחר זה במספרים מפתיעים. וכשג'יין מתחילה לרדת לחקר העניין היא נהפכת לנמלטת הכי מבוקשת באמריקה. אויביה הם אנשים בעלי כוח והשפעה, והם מגינים על סוד כה חשוב וכה מבעית – עד כי הם לא יהססו להשמיד את כל מי וכל מה שעומד בדרכם.

השורה התחתונה: קונספירציות בכל מקום. בסוף מגלים שפייזר וביל גייטס עומדים מאחורי הכל.


הצחוק – דני פרומצ׳נקו
הוצאת כנרת

מקס פישר מתעורר במחנה עבודה, כשבגדי הסמרטוטים שלו מזוהמים בדם קרוש, וצחוק מחליא מהדהד בראשו. הוא לא זוכר דבר מחייו הקודמים. ממקום נמוך זה, בעזרתם של אישה חזקה ויפהפייה, גבר ענק־ממדים בעל כוחות מסתוריים וילד נבון ותאב חיים, מתחיל מקס את מסעו הארוך בחזרה לחייו ולזיכרונו. לאן הוא הולך? מה מוחו מסתיר ממנו? האם צחוק הגורל הוא שמהדהד במוחו הפגוע?

השורה התחתונה: כי אין שם מתאים יותר לספר על אדם המתעורר במחנה עבודה.


הצוות – דניאל סטיל
הוצאת כנרת / מאנגלית: שאול לוין

הטור הקבוע של קייט ויטיאר בעיתון, צבר עם השנים קהל מעריצים גדול, יחד איתם הגיעו גם הצלחה וכבוד. קייט אוהבת מאוד את עבודתה ואת ילדיה הבוגרים, ושמחה על כל רגע שהם מבלים יחד. עם זאת, אחרי שתי מערכות נישואים כושלות, היא מעדיפה להימנע מהסיבוכים והחששות שמזמנת אהבה חדשה. פגישה מקרית עם זאק וינטר, מפיק טלוויזיה מלוס אנג'לס, משנה את הכול. כשהיא משתפת אותו בתסריט שכתבה לסדרת טלוויזיה. זאק, הוא מתרשם מאוד ומחליט להפוך אותו לפרויקט הגדול הבא שלו. קייט צוללת אל תוך עולם תעשיית הטלוויזיה הצבעוני והסוער, פוגשת כוכבנית שאפתנית אך נטולת כישרונות, את "הילד הרע" הכי לוהט באל־איי, ושחקן אגדי אחד, גברי ומסוקס. ככל שהצוות מכיר ומתקרב, מתגלים עוד ועוד סודות, והחברים החדשים הופכים למשפחה השנייה של קייט. הם אלה שתומכים בה כשהיא נאלצת להתמודד עם האתגר הגדול ביותר בחייה כאם.

השורה התחתונה: או כמו שאנחנו קוראים לזה – עוד יום במשרד.


הקבוצה (הסדרה הקטנה) – מיכל בן-נפתלי
הוצאת כתר

ילדה מתלווה לאימהּ, לסבתה ולקרוב משפחה אבוד שצץ במפתיע לחופשה בעיירת מרפא בהרי האלפים. שם, כשהיא מוקפת בגינוני שפע של עולם הולך ומתפורר, מגלה הילדה את מרד הנעורים הטמון לא בפריקת עול, אלא דווקא בציות קיצוני למצוות האם. כשתחזור מאותה חופשה, תפסיק הנערה לאכול. במקום אחר ובזמן אחר, אישה צעירה מצטרפת לקבוצה טיפולית לנשים הסובלות מהפרעות אכילה. משפט אחד אכזרי שתאמר למספרת אחת הנשים, יקים ביניהן חומה של גועל וטינה, וילווה את המספרת שנים כמו קללה שאי אפשר להסיר.

השורה התחתונה: כי בתוך המגפה שאנחנו חיים בה, שכחנו ממגפות אחרות ואכזריות לא פחות.


הריאליסט: האסטרונאוט המזרחי הראשון – אסף חנוכה
הוצאת פרדס

הריאליסט: האסטרונאוט המזרחי הראשון ממשיך את מסעו של יוצר, אבא, בן זוג ואזרח ישראלי שמנסה להתמודד עם חרדה קיומית בעזרת הומור, דמיון פרוע וייאוש חרישי. עבודתו עטורת השבחים וזוכת פרס אייזנר יוצרת חוויית קריאה ייחודית, המשלבת סיטואציות אינטימיות טעונות והתבוננות מפוכחת במציאות מורכבת, שיחד הופכים את סיפורי הקומיקס שלו לקלאסיקה מודרנית.

השורה התחתונה: אם אתם לא מכירים עדיין את הקומיקס המעולה של אסף חנוכה, הגיע הזמן.


ואז היא נעלמה – ליסה ג׳ואל
הוצאת כנרת / מאנגלית: גיא הרלינג

היא היתה בת 15. מוארת, קורנת, כל החיים לפניה. ואז, כאילו בלעה אותה האדמה, אלי נעלמה. עשר שנים חלפו מאז שאלי נעלמה, אבל אִמה לורל מעולם לא איבדה תקווה שיום אחד תשוב ותמצא אותה. בינתיים היא חיה חיים של שגרה אפורה, מצומצמת, בהמתנה לגילוי חדש, לאיזה קצת חוט. הכול משתנה כשיום אחד היא פוגשת בבית קפה זר כריזמטי מקסים. קוראים לו פלויד. לורל מתאהבת בו מיד, והוא בה. הם מבלים יחד, והוא גם מציג בפניה את בתו בת התשע — פופי — פיקחית, עירנית ובעיקר דומה לאלי כשתי טיפות מים. מה קרה לאלי? לאן נעלמה? השאלות שלא הרפו ממנה מעולם רודפות את לורל ביתר שאת. ומי עוד מסתיר מפניה סודות?

השורה התחתונה: היכונו לסוף מפתיע.


ולנטיין – אליזבת וטמור
הוצאת תמיר וידיעות ספרים / מאנגלית: קטיה בנוביץ'

פברואר 1976. העיירה אודסה שבטקסס ניצבת על סיפו של שגשוג מהיר שמקורו בקידוחי הנפט. הגברים מצפים בקוצר רוח לפריחה הכלכלית, אבל הנשים, שמכירות מקרוב את האלימות הבלתי נמנעת המתלווה אליה, מפחדות. למחרת יום ולנטיין, בשעת בוקר מוקדמת, מופיעה גלוריה רמירס בת הארבע-עשרה על מרפסת בית החווה של מרי רוז וייטהד. היא חבולה, בקושי חיה, אחרי שהותקפה באכזריות בשדה נפט סמוך. משפט השדה מתחיל להתנהל בכנסיות ובברים, וכשהצדק חמקמק כל כך, להכרעה עלולות להיות השלכות הרסניות.

השורה התחתונה: היש צירוף מילים נוראי יותר מהצירוף "משפט שדה"?


ורד אחד – מוריאל ברברי
הוצאת כתר / מצרפתית: לי עברון

כשרוז, בוטניקאית המתגוררת בצרפת, מקבלת שיחת טלפון מפתיעה מעורך הדין של אביה היא כבר בת ארבעים. הוא מזמין אותה להגיע לקיוטו לרגל הקראת צוואתו של האב שמעולם לא פגשה. בשלב זה בחייה שום דבר כבר לא מחזיק אותה בצרפת. לא משפחה, לא עבודה ולא אהבה. וכך, לראשונה בחייה, רוז מוצאת את עצמה ביפן, שם ממתינים לה סוכנת הבית, הנהג, כמה ידידים של האב ופול, אלמן ואב לבת צעירה ששימש כיד ימינו של אביה בעסקי האמנות המשגשגים שלו. פול מתלווה לסיורים שרוז עורכת במקדשים וגנים זן בודהיסטיים לפי תוכנית מדוקדקת שאביה תכנן לה טרם פטירתו. אל מול התרבות המעודנת והמסתורית ופריחתן של האזליאות, הקמליות והאדמוניות מתפוגגים בהדרגה הכעס והמרירות שחשה רוז כלפי אביה והחיים בכלל, ומסע רוחני של צמיחה וקבלה עצמית מתחיל.

השורה התחתונה: ריחות פריחה משכרים מתנוססים מעל לתקציר הזה.


חום – יוהאן ברנסטרום
הוצאת לוקוס / משוודית: אנה זטרברג

מיקאלה שולד, עיתונאית בסוכנות הידיעות הגדולה בשוודיה ואם חד־הורית לווניה בת השתים־עשרה, נאלצת להשאיר את בתה הקודחת לבד בבית בלכתה לעבודה. כשהיא חוזרת היא מגלה שווניה נעלמה בלי להותיר עקבות. למשטרה אין קצה חוט, אך חקירתה העצמאית של מיקאלה מובילה אל החלק הנסתר של האינטרנט, הדארקנט. חיפוש בתה מכניס אותה עמוק לתוך קרביו של עולם שוקק ומסוכן, אפל ורקוב, שכמותו לא יכלה לדמיין אפילו בסיוטים הגרועים ביותר שלה. ובמקום כלשהו בלב אותו עולם שעון מתקתק לקראת המופע הבא בחדר האדום. האם תעזו להביט?

השורה התחתונה: מתח שוודי אפל כמו שהתרגלנו לקרוא מאז שטרילוגיית מילניום פרצה לחיינו.


חנות הספרים של האתמול – איימי מאיירסון
הוצאת כתר / מאנגלית: עידית שורר

ממש לפני חופשת הקיץ מקבלת מירנדה, מורה צעירה להיסטוריה, חדשות לא צפויות: הדוד שלה בילי, שאותו לא ראתה שש–עשרה שנה, נפטר. בילדותה נהגו לבלות הרבה ביחד בפתרון משחקי חידות שבילי המציא, אך אחרי מריבה מסתורית שפרצה בינו לבין אימא שלה, נערת רוק בעבר שהתמסרה לחיים הבורגניים – נעלם בילי מחייה. עתה היא מגלה שבילי השאיר לה את חנות הספרים שלו, שנמצאת על סף פשיטת–רגל, וגם משחק חידות אחרון שהמציא במיוחד בשבילה.

השורה התחתונה: לא הייתם רוצים לרשת בעצמכם חנות ספרים. כמובן שהעניין של פשיטת הרגל לא נעים, אבל – חנות ספרים משלכם!


חקירתו של סרן ארז – ישי שריד
הוצאת ידיעות ספרים

חיילת המשרתת בבסיס דרומי מאשימה קצין מצטיין באונס. לצורך בירור התלונה מגויס עורך דין צעיר ולא כל כך מצליח, השש להימלט מטרדות היומיום לכמה ימי מילואים של חקירה מרתקת. סרן ארז, הנחקר, הוא בחור זהב בן 24. חומר של רמטכ"ל. הוא נכון לעבור את החקירה ולהוכיח שהמעשה לא היה ולא נברא, כל עוד לא תפריע לשירותו החשוב בצה"ל. ואולם, ככל שחקירת המקרה מתקדמת ומעמיקה מתגלה כי מאחורי המציאות הפשוטה לכאורה מסתתרת אמת מורכבת, רבת-פנים ומתעתעת, שבה אף אחד מן המעורבים אינו מי שסבר שהוא בתחילת הפרשה.

השורה התחתונה: לפני שאתם תוקפים ואומרים שמדובר בספר ישן, אז כן, מדובר במהדורה מחודשת לספרו של ישי שריד.


טקסט – דמיטרי גלוכובסקי
הוצאת כנרת

מוסקבה, סתיו 2016. אחרי שבע שנות מאסר איליה חוזה הביתה ומגלה ששום דבר לא נשאר כשהיה. אמו חולת הלב מתה ימים ספורים לפני שובו, חברתו כבר מזמן נמצאת עם מישהו אחר ואפילו חבר הילדות הנאמן חושד בו. איליה המאוכזב והזועם מטביע את יגונו באלכוהול. באחד הימים השילוב המסוכן של כעס ושכרות מוביל אותו למפגש הרה גורל עם פטיה — החוקר שבגללו נכלא על לא עוול בכפו – והוא הורג אותו ולוקח עמו את הטלפון הנייד שלו. ככל שחולפים הימים, אמו של פטיה וחברתו ההרה נינה, מחפשות אחריו ושולחות הודעות לטלפון שלו. איליה מתחיל לענות להן במקומו, ואט אט וזהותו מתמזגת יותר ויותר עם זאת של האיש שהרג.

השורה התחתונה: רעיון מעניין לספר עם כותרת שעושה לו עוול.


ידי הכובסת – מיכל לוי-שלו
הוצאת כנרת

בבוקר אחרי שביקשה — וקיבלה — חופשה שלא מן המניין, נמצאת גופתה של המועמדת לעליון, השופטת הפלילית הבכירה, דבורה (דבורי) ירון קדמי צפה ללא רוח חיים בבריכה פרטית במלון יוקרתי במדבר. מה שנראה תחילה כמוות טבעי מתגלה כרצח אכזרי ומתוחכם עד זעזוע. על החקירה הרגישה והמורכבת, מופקד במפתיע דווקא הפקד הצעיר, הרגיש והשאפתן, שולי ברזני. כל קצה חוט שמושכים שולי וצוותו יוצר פקעת סבוכה של סודות נוספים, וככל שהחקירה מתקדמת, כובשת דמותה המסתורית ורבת־הסתירות של השופטת היפהפייה את כל ישותו.

השורה התחתונה: הפעם שום מילה על התקציר, אלא על הכריכה שלו שלא יכלה להיראות פחות קשורה לתוכן.


יומה של מיס פטיגרו – ויניפרד ווטסון
הוצאת הכורסא / מאנגלית: אורטל אריכה

כאשר טעות מצד סוכנות התעסוקה שולחת את מיס פטיגרו – אומנת דהויה וחסרת כול בגיל העמידה – לביתה של זמרת מועדוני לילה, במקום לבית מלא בילדים סוררים, מתחילה שרשרת אירועים משעשעת. עולמה הזוהר של הזמרת דליסיה לאפוס זר למיס פטיגרו, אך היא מגלה יכולות הסתגלות מפתיעות. היא נתקלת ברצף מסחרר של גברים צעירים ומושכים ונקראת להציל את דליסיה שוב ושוב ממצבים הרי אסון. במהלך יממה אחת, שבה תשאיר את חותמה המיוחד והבלתי צפוי על חייה של דליסיה – גם חייה שלה ישתנו לנצח.

השורה התחתונה: איחלנו בהצלחה לשני הצדדים, אבל בעיקר לקוראים שבטח ייהנו מהספר המשעשע הזה.


כל מה שתבקשי – סופי קינסלה
הצאת הכורסא / מאנגלית: דנה טל

פיקסי חיה תמיד לפי המוטו של אבא שלה: "המשפחה לפני הכול". ועכשיו, הניהול של חנות כלי הבית המקסימה שאביה הקים נופל על כתפיה. אם היא לא תדאג למורשת שלו, אחיה היהיר ואחותה המרחפת בוודאי לא יטרחו. עד מהרה נקרעת פיקסי בין משפחתה לבין החיים שהיתה רוצה, והעובדה שראיין, אהבת נעוריה, חוזר לחייה – רק מסבכת את העניינים עוד יותר. אלא שאז, מפגש מקרי בבית קפה עם זר שמבקש ממנה טובה מחולל רצף אירועים בלתי צפויים וטורף את הקלפים. האם יש לפיקסי את האומץ הדרוש כדי לנקוט עמדה ולתבוע לעצמה סוף-סוף את החיים – ואת האהבה – שהיא רוצה באמת?

השורה התחתונה: מה בעצם כולנו רוצים אם לא קצת אהבה בחיים?


להתחרט עליך – קולין הובר
הוצאת כנרת / מאנגלית: שאול לוין

מורגן נחושה למנוע מבתה לחזור על הטעויות שלה: היריון, חתונה בגיל צעיר מדי, פרידה מכל החלומות. קלרה בת ה־16 לא רוצה ללכת בדרכה של אִמה, הצפויה כל כך, משעממת ולא ספונטנית בעליל. חמושות כל אחת באישיות לוחמנית, מורגן וקלרה נתונות בקונפליקט תמידי ומתקשות לחיות יחד. היחיד שמצליח להשכין שלום בבית הוא כריס — בעלה של מורגן, אביה של קלרה, והעוגן המשפחתי. אבל השלום מתנפץ לרסיסים כשכריס מעורב בתאונת דרכים טראגית בנסיבות מפוקפקות, שהשלכותיה קורעות לב.

השורה התחתונה: הכי חשוב שהילדה תתמרד ותסיים בית ספר בהצטיינות.


לילה אחד באוגוסט – ויקטוריה היסלופ
הוצאת ידיעות ספרים/ מאנגלית: שרון פרמינגר

באוגוסט 1957. מושבת המצורעים שבאי ספילונגה סוגרת את שעריה. אובדן שליטה אלים מביא לתוצאות הרסניות. שתי משפחות נקרעות כשהזמן עומד מלכת עבור מרייה פֶּטְראקיס ואחותה אנה. עבור תושבי פְּלאקה סגירתו של האי ספילונגה לנצח מוכתמת בצבעי הטרגדיה. אבל עוצמת החיים חזקה יותר מכול. מתוך הריסות העבר, הסקנדלים והדעות הקדומות, מתחילה להיבנות תקווה לעתיד של חיים חדשים. על רקע הנופים עוצרי הנשימה של יוון נרקם סיפור מלא תשוקה, קנאה, אהבה וחמלה, שסוחף את הקורא אל מקום ואל זמן רחוקים ונשכחים.

השורה התחתונה: הגם אתה, ברוטוס?


ללא רצון – מרים
הוצאת כנרת

בתחילת 2010, במסגרת מבצע "גאולה מרצון", המדינה משחררת את עשרים ואחת נשותיו ואת ילדיו הרבים של גואל רצון מהכת שהנהיג ושפעלה באין מפריע בשכונת התקווה שבלב תל אביב. ארבע שנים מאוחר יותר רצון נשפט לשלושים שנות מאסר, לאחר שהורשע בשורה ארוכה של עבירות אונס ובעילה אסורה שביצע נגד הנשים שחיו איתו ונגד בנותיו. ללא רצון היא אוטוביוגרפיה רהוטה ונוקבת המגוללת את סיפורה של מי שחיה לצידו של גואל רצון במשך שתים עשרה שנה, תוך שהיא מספקת הצצה נדירה לעולמה הסגור והמסוגר של אחת הכתות המפורסמות ביותר בישראל.

השורה התחתונה: תודו שהסקרנות אוכלת אתכם מבפנים.


לקום ולהרוג – ארן אראל
הוצאת כנרת

שלושת האחים לבית משפחת גורדון הם חברים בנפש, על אף הטרגדיה שפקדה אותם בילדותם. ביום שבו הם עומדים למכור את החברה שהקימו, דניאל – הצעיר מביניהם – מוצא את אחותו תלויה בדירתה. כאשר הוא מנסה להתחקות אחר צעדיה האחרונים, דניאל נחשף לרצח אכזרי של אישה צעירה, שהתרחש בתל אביב עשור קודם לכן. הֵדֵי הרצח הלא מפוענח נעים בין יבשות ומסרבים להרפות. תגליות חדשות חושפות אמת אפלה, בעוד אירועי העבר המסתוריים של משפחת גורדון מרחפים מעל.

השורה התחתונה: ספר חדש מהמחבר של הספר חריצים ומשבצות, ששומר על מסורת ה"כולם נגד כולם ובסוף מישהו מנצח" שגיא ריצ'י כל כך אוהב.


מחברת המתכונים של אבא – ז'קי דורן
הוצאת אחוזת בית / מצרפתית: לי עברון

הנרי, שף ובעלים של מסעדה צרפתית משובחת מסביבות העיר דיז'ון שבצרפת, שוכב חסר הכרה בבית החולים. ימיו ספורים. מסע חייו של המהגר האלג'יראי, שנמלט מחיי מלחמות ועוני והפך בעשר אצבעותיו לשף מקומי נודע, עומד להסתיים. לצד מיטתו נמצא בנו היחיד, ז'וליין, שתפס את מקומו של האב במסעדה. כעת, כשהוא נפרד מאביו, יש לז'וליין רק משאלה אחת: למצוא את המחברת הסודית שבה מתועדים כל מתכוניו וסודותיו הקולינריים של השף הנרי. גורל המסעדה שהוריש לו אביו בידיו. החיפוש אחריה יחשוף בפניו סוד גדול עוד יותר, וז'וליין עתיד למצוא במהלכו תשובה לַשאלה שהטרידה אותו כל חייו: למה אביו לא אמר מילה, כשאמו עזבה את הבית ונעלמה מחיי שניהם?

השורה התחתונה: אבל יותר חשוב מהכל, מה המתכון הסודי של הרוטב המפורסם שלו לרגלי צפרדע?


מחר אני יוצא מזה – מתן חרמוני
הוצאת כתר

גיבור הרומן החדש של מתן חרמוני יודע שיש כאלה שמתחילים את החיים בקומה הראשונה. זאת נקודת פתיחה מצוינת, שממנה אפשר רק לעלות. הוא עצמו התחיל את החיים בקומת הכניסה. אבל הוא נחוש לצאת משם, לטפס למעלה. שיהיה ברור: אין לו נשמה של פושע, והוא לא מתכוון לעשות שום דבר קיצוני. אבל אחרי שהוא מתאושש מהרפתקת סמים במזרח בזרועותיה של בחורה בעלת אמצעים ומוכר את עבודת הסמינר הראשונה באוניברסיטה, קול קטן לוחש לו שאולי הוא עלה על משהו. הוא פותח במיזם עסקי שמתיימר לתרגם את הידע העקר וחסר התכלית שנרכש בפקולטות המתפוררות למדעי הרוח לסחורה שאפשר למכור בעד כסף. יותר ויותר כסף. לפני שהוא מצליח להסביר לעצמו מה הוא בדיוק מוכר, הוא מוצא את עצמו במרכזה של אימפריה חובקת סניפים וארצות. אבל כמה זמן יעמוד גורד שחקים שנבנה על יסודות של אוויר?

השורה התחתונה: פסססט. רוצים לקנות אוויר בשקל אחד?


מלון אדְלוֹן – רודיקה דנרט
הוצאת ספרית פועלים / מגרמנית: אברם קנטור

האדריכלית הצעירה קתרינה צימרמן, השותפה בצוות הבנייה מחדש של מלון אדלון, מגלה לתדהמתה כי סוניה שאדט בת התשעים, שטוענת כי בילתה את רוב ימיה במלון הישן, מציעה את עזרתה בשחזורו. קתרינה יודעת שסוניה היא סבתה, אותה מעולם לא זכתה להכיר. כעת יד הגורל מפגישה את שתי הנשים ואגב כך חושפת סיפור משפחתי רב עלילות שהולך ומסתבך ונשזר בסיפורו הדרמטי של המלון. מלון אדלון הוא ספר עתיר דמויות ועלילות של חמישה דורות, מראשית המאה ה-20 ועד סיומה. זהו סיפורן של חמש נשים חזקות המחפשות אחר זהותן במהלכן של תהפוכות המאה. זהו סיפור שראשיתו בשקר וסופו אהבה.

השורה התחתונה: ותחילתו בעמוד הראשון וסופו באחרון.


מצפן – מתיאס אנאר
הוצאת חרגול / מצרפתית: משה רון

הלילה יורד על וינה אך שנתו של פרנץ ריטר, מוזיקולוג המוקסם מתרבות המזרח, נודדת. בין חלומות, זכרונות וגילויי חרדה לבריאותו, הוא חושב על המסעות והמפגשים המפעימים שחווה הרחק מביתו האירופי כל-כך – באיסטנבול, בחאלב, בדמשק, בתדמור, בטהראן – אך בעיקר על אהבתו הנכזבת לשרה הבלתי מושגת, חוקרת התרבות הצרפתייה והנמרצת, המתחקה בלהט אחר המשיכה הגורלית של הרפתקנים, אמנים ונוסעים מערביים, גברים ובעיקר נשים, אל מסתרי המזרח.

השורה התחתונה: הזוכה בתואר הכריכה הכי יפה של החודש.


נבואת השבעה | המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (6) – רנסום ריגס
הוצאת כתר / מאנגלית: יעל אכמון

ג'ייקוב ונור ניצלו ברגע האחרון ממלכודת קטלנית. הם לא יודעים כיצד הצליחו להימלט, אבל דבר אחד ברור להם: קוֹל חזר, והוא חזק מתמיד. כשסופות משונות של אפר, דם ועצמות מתחילות להופיע, מיס פרגרין והילדים המשונים מבינים שעולמם עומד להיחרב. רק תקווה אחת נותרה – שבעה משונים שהופיעו בנבואה העתיקה יוכלו לעצור יחד את האפוקליפסה. נור היא אחת מהם, אבל מיהם השישה הנותרים? והיכן הם אמורים להיפגש?

השורה התחתונה: ספר נוסף בסדרת המעון של מיס פרגרין לילדים משונים. אם קראתם את חמשת הקודמים, אתם לא באמת צריכים אותי כדי שאומר לכם לקרוא גם אותו, נכון?


נבל העשב/ קולות אחרים חדרים אחרים – טרומן קפוטה
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: רחל פן

הנובלה נבל העשב, שיצאה לאור ב-1951, מתרחשת בשולי עיירה דרומית קטנה בארצות הברית, ומגוללת את סיפורם של שלושה לא יוצלחים חביבים – יתום ושתי זקנות גחמניות – שיום אחד מחליטים להשתכן בבית על עץ. יחד עם תיאורי השעות הנעימות, אך מסוכנות, שהם מבלים על עץ האזדרכת, מעביר נבל העשב את כל ההנאות והאחריויות הכרוכות בחופש. קולות אחרים, חדרים אחרים (1948), הוא הרומן הראשון של קפוטה. בגיל שתיים-עשרה, נקרא ג'ואל נוקס לפגוש את אביו שזנח אותו עם לידתו. אבל כשג'ואל מגיע לאחוזה המתפוררת אביו אינו נראה לעין. במקום זאת הוא פוגש באם חורגת קודרת שנהנית להרוג ציפורים; בדוד בעל פנים ולב, של ילד מתהולל; וילדה מפחידה בשם איידבל שמעניקה לו את הדבר הקרוב ביותר לאהבה.

השורה התחתונה: טרומן קפוטה כפי שרק טרומן קפוטה יכול להיות.


נערה במעיל כחול – מוניקה הס
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: גרשון גירון

אמסטרדם, 1943. הָנֶקֶה שרויה באבל עמוק על אהובה, שנהרג בחזית ההולנדית כשהגרמנים פלשו. את ימיה היא מעבירה כסוחרת בשוק השחור, עיסוק שהיא מסתירה מהוריה. היא אוהבת לראות בעבודתה הבלתי-חוקית מעשה התקוממות קטן. במהלך אספקה שגרתית, לקוחה פונה להנקה בבקשת עזרה. היא מצפה לשמוע מגברת יאנסֶן בקשה שגרתית, הזמנה של בשר או נפט, אך הנקה נדהמת מתחינתה של האישה המבוגרת כי תאתר עבורה בן אדם – נערה יהודיה שגברת יאנסן הסתירה, שנעלמה מחדר סתרים מבלי להותיר עקבות. תחילה הנקה מסרבת לקחת על עצמה משימה כה מסוכנת, אבל בסופו של דבר היא נמשכת לתוך מערבולת של אירועים מסתוריים וגילויים מדהימים המובילים אותה ללב המחתרת, פוקחים את עיניה לנוכח זוועות מכונת המלחמה הנאצית, ומשכנעים אותה לנקוט בפעולה נואשת.

השורה התחתונה: מרידות קטנות בדיקטטורות גדולות הן אלה שמפילות אותן בסופו של דבר.


נקמה מתוקה בע"מ – יונס יונסון
הוצאת כתר / משוודית: רות שפירא

ויקטור אלדרהיים, בעליה של גלריה לאמנות מסטוקהולם, מעולם לא חשב שזה יקרה לו. נכון שהוא נישל את גרושתו יני מנכסיה אחרי שהתחתן איתה רק בזכות רכושה הרב ומעמדה, ונכון שאת בנו הסודי קווין הוא נטש למוות בסוואנה האפריקנית. אבל בחלומות הכי שחורים שלו הוא לא חלם שהם ייפגשו. אלא שפגישה מקרית בין יני לקווין, שהצליח לשרוד ובילה מספר שנים בקניה, חושפת שלשניהם יש הרבה מהמשותף, ובעיקר התיעוב כלפי אלדרהיים. השניים חוברים להוגו, פרסומאי מצליח שפתח חברה אשר מציעה שירות ייחודי: נקמה פשוטה, מדויקת ונכונה – לא אלימה מדי אך בשום אופן לא עדינה. התוכנית שרקמו הנוקמים סוטה ממסלולה בדרכים שלא יכלו לשער, והנקמה נראית פחות ופחות מתוקה.

השורה התחתונה: יונס יונסון (הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם) יודע לכתוב ספרים מהנים שלוקחים את הקורא למסע מלא תהפוכות. לא נתפלא אם הוא עושה את זה גם הפעם.


נשיקה צרפתית – קריסטין הרמל
הוצאת הכורסא / תרגום: ניצה פלד

שום דבר לא מסתדר לאֶמה סאליבן. הארוס שלה עזב אותה, היא פוטרה מעבודתה והיא צריכה לפנות את הדירה שלה, החברות שלה מאכזבות אותה ואפילו אחותה לא עומדת לצדה. חייה מקבלים תפנית לא צפויה לאחר שיחה עם חברתה פופי, שמפצירה בה להגיע לפריז ולעבוד איתה בתחום יחסי הציבור. נשמע נהדר, רק שעכשיו היא תקועה בתפקיד היחצנית של אחד מכוכבי הרוק הכי חמים – והכי משוגעים – בצרפת. המצב מסתבך עוד יותר בגלל גבּריאל פרַנקֵר, כַּתב סקסי ועיקש שלא עושה לאמה שום הנחות. הגיע הזמן שאמה תמציא את עצמה מחדש בעיר האורות – עיר של רומנטיקה, אופנה ושלל רווקים נחשקים.

השורה התחתונה: כל כך הרבה שמות צרפתיים, כל כך הרבה שיק, כל כך הרבה דרמה.


סֵפר האקסיות – יאיר אגמון
הוצאת ספרית פועלים

ספר האקסיות הוא גם ספר האקסים, ובו חמישה סיפורי אהבה כושלים, על גברים ונשים שרצו להתאהב, לאהוב ולחיות באושר ובעושר עד עצם היום הזה, אבל משהו לא הלך. הם כבר חיפשו, ומצאו, והשתוקקו, ואהבו, הם כבר הרגישו שזה זה, שעכשיו זה אמִתי, ואז באה הכלימה המרה של הפרידה. בחמשת סיפורי האהבה שבספר אין "הֶפִּי־אנד" הוליוודי, רחוק מזה, ישנם החיים עצמם, מחוספסים וסדוקים, בוערים ואפורים, עגומים ומלאי נדיבות. המסַפר כאן הוא מעין אקס מיתולוגי של המספר העממי היהודי. כמוהו הוא מכיר מקרוב את הדמויות, מרכל עליהן מאחורי גבן עם הקוראים והקוראות, כמוהו הוא מתמצא, לכאורה, בדרך העולם ובהליכותיו יותר טוב מגיבורי הסיפורים, אבל פעם אחר פעם הוא מתגלה כאדם שבור, ושבור לב, שאין לו מושג על כלום. בטח שלא על אהבה.

השורה התחתונה: אהבה, זה כל הסיפור


ספריית חצות – מאט הייג
הוצאת הכורסא / מאנגלית: ניצן לפידות

מה היה קורה אילו היה באפשרותכם לנסות את כל החיים שהייתם יכולים לחיות ולבחור גרסה אחרת? האם הייתם משנים משהו? נורה בת שלושים וחמש, והחיים לא מאירים לה פנים. היא בודדה, יתומה, אחיה מתכחש לה וזה עתה פוטרה מעבודתה. היא מרגישה שהיא לא יכולה יותר. חייה רצופים חרטות: מה אם היתה נשארת בלהקה עם אחיה? מה אם היתה מתמידה בשחייה? איך היו נראים חייה אם היתה נישאת לדן? נראה שמאוחר מדי לשנות את כל זה. או שאולי לא? בספריית חצות נמצאות כל האפשרויות המפוספסות של חיינו, וכשנורה מגיעה לשם היא יוצאת למסע הרפתקאות בכל החיים האחרים שהיו יכולים להיות לה.

השורה התחתונה: אולי הספר שהמדור הכי מחכה לו החודש, פרי עטו של הסופר שהביא לכם את איך לעצור את הזמן ואת משפחת רדלי המופלאים.


עד מפתח – ליעד שהם
הוצאת כנרת

יונתן ברנע עשה טעות. הוא ידע שאסור היה לו להכניס לביתו את הצעיר שביקש את עזרתו באישון לילה. כבר שנים שהוא שופט בבית המשפט הקהילתי וזו הפעם הראשונה שבה אחד המשתתפים בתוכנית מופיע על סף דלתו. הוא ידע ששום דבר טוב לא יצא מזה, אבל לא הצליח לסרב. הוא לא יכול היה לשער כמה רע זה עומד להיות. ענת נחמיאס עשתה את המוטל עליה. היא לא היתה חייבת לחזור למשטרה. הבעל שלה עשה אקזיט, הבת שלה בוכה בכל פעם שהיא משאירה אותה בגן ואמא שלה לא מבינה למה עזבה את העבודה המצוינת שלה בהיי־טק. אבל היא חוקרת. זה מה שבוער בה. היא לא יכולה היתה לנחש שהתיק הזה יתלקח כאש בשדה קוצים. בין עדים שנעלמים וראיות שמופיעות, יריבים וותיקים המציעים עזרה וחברים נאמנים המפנים עורף, נרקמת עלילה מורכבת ועזת רגש, הנפרשת מתהומות האשמה ועד התקווה לתיקון.

השורה התחתונה: מתח. ישראלי. ליעד שהם. לכתוב עוד משהו? מיותר


עד שהנשמה תצוף – אורי שורצמן
הוצאת אריה ניר

נועה, צעירה כבת עשרים, מאושפזת בבית חולים פסיכיאטרי לאחר שחולצה מברזיל. היא מנותקת לגמרי מכל הסובב אותה, לא מדברת, לא יוצרת קשר עין ואינה מתפקדת כלל. כאשר ד"ר סופי שקד, מתמחה צעירה, מבחינה בחולה החדשה, היא חשה בוודאות כי הטיפול בה ישנה את חייה שלה. סופי הנואשת מחליטה לפנות לטיפול ניסיוני, חדשני ושנוי במחלוקת, כדי להציף את הטראומה שגרמה לניתוקה של נועה מהמציאות. חרף התנגדויות במחלקה הפסיכיאטרית, היא מקבלת אישור מוגבל לנסות לדובב את נועה בעזרת אבקת איבּוגה המופקת מצמח המכונה "עלה האלוהים", שמשנה את מצב התודעה ומשמשת לטקסים פולחניים באפריקה. סיפוריה של נועה על התקופה שבה התנדבה וחיה בבית החולים למצורעים בברזיל אינם נחשפים בקלות, ובתחילת הטיפול לא לגמרי ברור אם הם אמיתיים או הזויים. אבל כאשר הם מתחילים לזרום, מתברר, בין השאר, שהתעקשותה לחשוף סדרת רציחות פולחניות אכזריות ונחישותה לגלות מי הרוצח, כמעט עלו במחיר חייה שלה.

השורה התחתונה: קו מאוד פתלתל עובד בין הפתיח של התקציר הזה לסופו.


על עצמות המתים – אולגה טוקרצ'וק
הוצאה: אחוזת בית / מפולנית: מרים בורנשטיין

בכפר פולני נידח, על גבול פולין-צ'כיה, חיה בגפה אישה בודדה, ינינה שמה. היא טיפוס די מוזר שמתרחק מחברת בני האדם ומעדיף את חברת בעלי החיים. היא עבדה כמורה בבית ספר עד שפוטרה, וכעת מתפרנסת משמירה על בתים של תושבים שברחו מהכפר בעונת החורף. את שעות הפנאי שלה היא מעבירה בעריכת מפות אסטרולוגיות ובתרגום שיריו של ויליאם בלייק. ואז, ערב אחד, מתגלית גופתו של השכן שלה בביתו, לאחר שנחנק לכאורה מעצם של חיה. בכך נפתחת שרשרת מיתות מוזרות של כמה מתושבי הכפר המבודד. הממצאים מעוררים את חשדה של ינינה שמדובר ברציחות, והיא מחליטה לחקור את העניין בדרכים לא קונבנציונליות.

השורה התחתונה: סנוב, מתח פולני כבר קראת?


עת לחמול – ג'ון גרישם
הוצאת מודן / מאנגלית: אינגה מיכאלי

עורך הדין ג'ייק בריגנס רק רוצה לבלות את יום ראשון בנחת עם אשתו ובתם, אבל הטלפון שמצלצל שוב משבש את תוכניותיו. סטיוארט קופר הוא שוטר אהוב. הוא מתנדב בקהילה ועמיתיו מהללים אותו. הוא גם נוהג לחזור הביתה שיכור בסופי שבוע ולהכות את בת זוגו ג'וזי גאמבל ואת שני ילדיה המתבגרים. בערב שבו הוא חובט בג'וזי ומשאיר אותה מעולפת על רצפת המטבח, בנה דרו, נער מופנם שנראה צעיר מכפי גילו, נוטל את האקדח של סטיוארט ויורה בראשו. קלנטון, מיסיסיפי היא עיירה מורכבת, קהילה שמונעת על ידי כוחות רבי–עוצמה של גזע, מעמד, פוליטיקה וקשרים משפחתיים. הרצח של סטיוארט מזעזע את התושבים, שקוראים לשפוט את דרו גאמבל כבוגר ולהוציא אותו להורג. האם העובדות היבשות יכריעו את הכף או שמא סיפורם של הנער ומשפחתו, שפרטים חדשים ונוראיים נחשפים בו כל העת, ירכך את ליבם של המושבעים?

השורה התחתונה: כששמו של הסופר כתוב בפונט גדול יותר או באותו גודל של שם הספר, אתם יכולים לדעת למה לצפות.


פליאה – צרויה שלו
הוצאת כתר

רק לאחר מותו של אביה מעיזה עטרה לגעת בטאבו הגדול של חייו, אשת נעוריו הסודית שנלחמה לצידו בשורות המחתרת לפני קום המדינה. אלא שהמפגש של שתי הנשים, שהיה אמור לחתום פרק טראומטי בחיי כל אחת מהן, הוא בעצם רק יריית הפתיחה בהשתלשלות אירועים מסחררת שאף אחת מהן אינה יכולה לעצור, או לשער את סופה. פליאה הוא רומן נועז הנע לסירוגין בין שתי נקודות המבט: זו של עטרה, אדריכלית שימור החרֵדה לשלומו של בנה הלוחם בשעה שנישואיה השניים, מלאי הלהט והמחלוקות, מתקרבים לעבר פי תהום; וזו של רחל, אידיאליסטית בת דור הולך ונעלם, שהתקשתה למצוא את מקומה במדינה שעליה חלמה.

השורה התחתונה: מפגש בין-דורי דרמטי.


צורתה של משפחה – גוודה שילפי סומאיה
הוצאת כתר

ילדותה של קָרינה אוֹלָנדֶר עברה עליה בחיק משפחה שנראתה כמו התגשמות החלום האמריקני: הורים בעלי קריירות מבטיחות, שני ילדים מוכשרים ובית רחב ידיים בקליפורניה. אבל יום אחד, כאשר הייתה קרינה בת 13, היא הייתה אמורה להשגיח על פְּרֶם אחיה בן השמונה, אך ברגע של הסחת דעת פראם טובע בבריכה. כל אחד מבני משפחת אולנדר מנסה להתמודד עם תוצאות הטרגדיה בדרכו שלו. האב שוקע בעבודתו התובענית. האם, בתם המשכילה של זוג דיפלומטים הודים, חוזרת לשורשיה הרוחניים שנטשה עם השנים. הם מתרחקים זה מזה, עיוורים לכאבה של קרינה בתם המתבגרת המסתגרת באבלה. בתקווה למצוא התחלה חדשה, קרינה מתחילה ללמוד באוניברסיטה ומנסה לשקם את עצמה. אבל דווקא כשנראה שהכול מסתדר, היא נקלעת למערבולות של יחסים שמחזירות אותה אל הטראומה שכל כך התאמצה לשכוח. וכעת היא והוריה נאלצים לעמוד פנים אל פנים מול הסודות שהסתירו ומחירן של בחירותיהם.

השורה התחתונה: כוחן האיום של טרגדיות קטנות.


צער האהבות הכלואות – אמירה הס
הוצאת הקיבוץ המאוחד

צער האהבות הכלואות, ספרה השנים-עשר של המשוררת אמירה הס, מציג לפנינו פרשת חיים של מי שעולמה נדלק מאפר, כלשונה. בפרץ רגשי אדיר, נטול עכבות ובכל זאת נתון לשליטה, בסדרת תצלומי בזק ליריים של הנפש, היא מספרת את סיפורה של קריעה כפולה: מארץ מוצאה, בילדות, ומארצה החדשה ליבשת אחרת, בבגרות. אודיסיאה זו, שנעה בחופשיות מאהבה לקינה, מגַנים אפלים של תשוקה לשיח מאיר ונוקב עם האֵל, סופה כאן בסליחה ובהשלמה.

השורה התחתונה: נדיר שהמדור כולל ספרי שירה. תעשו עם המידע הזה מה שאתם רואים לנכון.


קנאה טובה – תמר בלומנפלד
הוצאת כתר

אלונה בלונדון. יש לה חבר, יש לה בלוג ויש לה לסת הרבה יותר מוצלחת משהייתה לה בתיכון. נדמה לה שהחיים החדשים שלה מרחיקים אותה מהילדה הגמלונית שהייתה פעם. אבל כשזוהר, חברת הנעורים הנערצת ומושא הקנאה המתמיד שלה, נוחתת בדירה שלה בלונדון, התפאורה שבנתה מתחילה להתפורר. במהרה אלונה נאלצת לחזור לחיפה ולהתעמת עם השדים שמחכים לה שם שנים. אבל הפעם היא מוכנה. מבחינת אלונה, הדרך היחידה לחזור הביתה היא בחסות הנקמה, וכשאי אפשר לתקן – אפשר לפחות לקלקל.

השורה התחתונה: איזה מבאס זה לבנות לעצמך תדמית חדשה ומגניבה ואז פתאום לפגוש את הבנאדם הזה שמצליח במילה אחת להחזיר אותך שמונה צעדים לאחור למי שהיית לפני המון שנים. סליחה, על מה דיברנו?


קפה מסביב לשעון – ליבי פייג´
הוצאת מודן / מאנגלית: עידית שורר

הלקוחות שמגיעים למסעדת 'סטלה בתחנה' ברחוב ליברפול שבלונדון לא מודעים למה שמתרחש בחייהן של האנה ומונה, החברות הכי טובות שממלצרות במסעדה כבר שנים רבות. האנה הכריזמטית עזבה את בית הוריה בוויילס כדי להגשים את חלומה להיות זמרת בלונדון. מונה היא רקדנית תמירה ומוכשרת שגדלה בסינגפור והגיעה ללונדון ללמוד בלט. כשנפגשו לראשונה, להבת החיבור ביניהן ניצתה מייד, והן נעשו לא רק חברות טובות, אלא משפחה מבחירה. וכעת, אחרי שנים שהן תומכות זו בזו ומעודדות זו את זו, החברות ביניהן עומדת במבחן. המשותף להם, למלצריות ולאחרים, הוא שכל אחד מהם מביא למסעדה את סיפור חייו. הסיפורים מתחככים לרגע זה בזה, וממשיכים כל אחד בדרכו בתוך הכרך הלונדוני שלא עוצר לרגע.

השורה התחתונה: הסיפורים שיכול בית קפה אחד לספר ימלאו בדרך כלל הרבה יותר מספר אחד.


קר עד העצם – דניאל וודרל
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אמיר צוקרמן

איש אינו יודע מה קרה לאביה של רי דולי. הוא מלמל כמה מילים ויצא אל הלילה, ומאז לא נראו עקבותיו. חזית קרה מתקרבת, הבשר מן הציד מתנודד ברוח. רי, לבדה ובת 16, חוטבת עצים כדי להדוף באש את הכפור הפולש; ואז ניידת חונה בשביל, ושוטר ממשרד השריף מבשר בשורות רעות: אם אביך לא יתייצב בפני הרשויות, תיזרקו את ומשפחתך מהבית בשבוע הבא. חי או מת, רי חייבת למצוא אותו. טינה מרירה בין משפחות קנאיות, קוד שתיקה בן שנות דור, סודות מקפיאי דם וחיים שנגדעו ללא רחם סובבים כולם את רי הצעירה במעבה היערות של גבעות האוזרק ומאיימים למשוך אותה שאולה. אין לה ברירה אלא להמשיך, לפלס את דרכה בשלג.

השורה התחתונה: קצת מתח הילבילי לא הזיק עדיין לאף אחד.


ראות לקויה – מריה אדולפסון
הוצאת מודן / תרגום: יעל צובארי

קארֶן אֵייקֶן הוֹרנבּי מגיעה אל ביתה שעל האי לַנגֶוִויק שבדוגרלנד, אחרי לילה סוער שהיתה מעדיפה לשכוח. כשהתעוררה היא מצאה את עצמה בחדר מלון עם הבוס שלה, אחרי שהשניים שתו הרבה יותר מדי. זמן קצר אחרי שהיא נרדמת שוב במיטתה מעיר אותה צלצול טלפון עצבני. בתור חוקרת בכירה במחלק הרצח, המאוכלס ברובו בגברים שובינסטים, היא אמורה להיות זמינה בכל עת – גם כשהיא בחופשה. כשקארן מגיעה אל זירת הרצח מתברר לה שהנרצחת אינה אלמונית, ושלמרבה הצער היא עצמה היחידה שיכולה לספק אליבי לחשוד העיקרי. העלילה מסתבכת כשעוד טיפוסים מוכרים ולא חביבים קושרים את עצמם לרצח וקארן מתאמצת לנהל את החקירה הסבוכה, כשלכאורה מדובר בפשע ללא מניע.

השורה התחתונה: מה שקורה בדוגרלנד נשאר בדוגרלנד.


ריקוד של לבנים – פול בייטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: ארז וולק

גונאר קאופמן, נער אפרו־אמריקני, עובר עם משפחתו מסנטה מוניקה הרב־תרבותית לשכונה מחוספסת במערב לוס אנג׳לס. הוא אינו דובר את שפת הגטו ומעדיף לקרוא קלאסיקות, לכתוב שירים ולרסס אותם על קירות השכונה. סביבו מאבקי כנופיות שפוגעים גם בו, עד שנמצאים לו חבר או שניים, וחייו משתנים לגמרי. מתברר שכוחו לא רק בשירה אלא גם בקליעה לסל, ובזכות כישוריו מחזרות אחריו הטובות שבאוניברסיטאות. כשספר שיריו הראשון רואה אור כבר צמאים המונים למוצא פיו. עד מהרה הוא מוכתר למשורר השכונות ונהיה מושיע התרבות האפרו־אמריקנית כולה.

השורה התחתונה: עשה את הדבר הנכון פינת גברים לבנים אינם יכולים.


שבועת אמונים (הסדרה הקטנה) – דומניקו סטרנונה
הוצאת כתר / תרגום: שירלי פינץ לב

בלהט היצרים, זוג נאהבים צעיר כורת ברית עולם. כל אחד מספר לשני סוד כמוס משלו, שאם ייוודע ברבים – חייו ייהרסו לנצח. לא חולף זמן רב, והם נפרדים. הוא מורה בבית ספר, היא תלמידה מבריקה שלו לשעבר. הוא מתחתן, היא פוצחת בקריירה מעבר לים. לכאורה כל אחד הולך לדרכו; אלא שהחיים ארוכים, והדברים מסתבכים.

השורה התחתונה: כי הרי אם לא היו מסתבכים לא היה ספר, או שלפחות היה ספר קצר מדי, אפילו לסדרה הקטנה. בעצם, אפילו לסדרה הקטנטנה.


שום דבר לא יסתיר את השמש – ארז שוייצר
הוצאת ספרית פועלים

פגישה מקרית בתחנה לשטיפת מכוניות קושרת את חייו של גבר צעיר בחייהם של בני זוג, השוכרים אותו כמנהל משק בית. עד מהרה מתחוור לו שנשכר למטרה אחרת לגמרי, והמטלה המונחת לפתחו מערבת אותו במערכת יחסים מסובכת ושולחת אותו למסע לא צפוי. אהבת נעורים הרת גורל, חקר המוח ושינוי התודעה, חיפוש רוחני והסתגרות דתית, הורים וילדים המנסים לגשר על המרחק הנפער ביניהם, לוחמה פסיכולוגית וחיי אסירים – כל אלה מרכיבים את הסיפור הנפרש לפנינו. יחד הם מציירים פסיפס אנושי ורעיוני של יחידים המבקשים את חירותם ואת עצמאותם, ושל חברה הנתונה במשבר, בפער שבין קִדמה טכנולוגית ושגשוג כלכלי ובין ריק רגשי ועיוורון מוסרי.

השורה התחתונה: לפעמים אני מרגיש שכותבי התקצירים של ספרי פרוזה ישראלים זורקים סתם מילים על הדף בלי לבדוק אם הן מתחברות אחת לשנייה.


שקד – סון פיונג-וון
הוצאת הכורסא / תרגום: ענת חיינה

יון-ג'ה נולד עם תסמונת נדירה המקשה עליו לחוות רגשות או לזהות אותם אצל אחרים. בין מדפי הספרים העמוסים של חנות הספרים המשומשים של אמו, ובעזרת הרבה אהבה ממנה ומסבתו, הוא מתאמן ברגשות – מתי לצחוק, איך לזהות עצב, מתי להביע תודה. אבל ביום הולדתו ה-16 אמו וסבתו נופלות קורבן למעשה אלימות אקראי, ויון-ג'ה נדחף לעבר עצמאות שלא ביקש לעצמו. יום אחד הוא פוגש בגון – נער בעייתי ומלא כעס שמוציא עליו את תסכוליו. יון-ג'ה, הזר לעולם הרגש, חושב שאם יכיר לעומק את גון מלא הרגש יוכל ללמוד כיצד להרגיש בעצמו, וכך מפתחים השניים חברות יוצאת דופן. כעת, כשיון-ג'ה נפגש עם אנשים כמו ד"ר שים השכן ובת כיתתו דורה, משהו בו מתחיל להשתנות. וכשחייו של גון נתונים בסכנה, יון-ג'ה הוא שעומד להפוך לגיבור בלתי-צפוי.

השורה התחתונה: סיפור התבגרות מפתיע?


שְׂרָף – אנֶה ריל
הוצאת עם עובד / מדנית: דנה כספי

ליב מתה כשהייתה בת שש בלבד. כך לפחות חשבו כל אנשי האי. ערב אחד אביה יוצא מהבית המבודד הנמצא בקצה האי שהוא גר בו עם משפחתו הקטנה, דוחף את סירתם אל עבר הים וצופה בה מתרסקת אל הסלעים. משם הוא צועד אל מרכז העיר כדי לדווח על היעדרותה של בתו. אך עמוק בסדנת העבודה של האב, מאחורי ערמות ארגזים וסלים, ליב נחבאת, מבודדת ודוממת, רחוקה מכל אדם. רק כך תהיה בטוחה, ידעה, רק כך יוכל אביה לשמור עליה. זה עניין של חיים ומוות.

השורה התחתונה: יש רגעים בהם אדם צריך לעצור לרגע אחרי שהוא כותב תקציר לספר, לשבת בעונש בפינה ולחשוב טוב טוב על מה שהוא עשה.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה. 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה.

תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן