יום שישי 12 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף - ספטמבר 2020

ספרים חדשים על המדף – ספטמבר 2020

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש
סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו במהלך החודשיים האחרונים אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אין דבר – אדוארד סנט אובין

אין דבר – אדוארד סנט אובין
הוצאת ספרית פועלים / מאנגלית: דבי אילון

סוף הקיץ באחוזה כפרית בדרום צרפת. פטריק מלרוז בן החמש משתדל לחמוק מאביו העריץ אל השדות ולגנוב רגעים עם אמו האלכוהוליסטית. אורחים מקרוב ומרחוק מתקבצים אל הבית לארוחת הערב שבה מפגין האב, דיוויד מלרוז, את שליטתו האכזרית. אירוע אלים בצהרי היום חוצה לשניים את הרומן, ואת חייו של פטריק. אין דבר הוא הספר הראשון בסדרת פטריק מלרוז, שעובדה לסדרת טלוויזיה בכיכובם של בנדיקט קמברבאץ', ג'ניפר ג'ייסון לי והוגו וויבינג.

השורה התחתונה: ואף מילה על הזכוכית השבורה והשממית שעל הכריכה.


איש שטח – תג׳ון לה קארה

איש שטח – ג׳ון לה קארה
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: אמיר צוקרמן

נט, איש שירות המודיעין החשאי של בריטניה, בן 47, משוכנע ששנותיו כמפעיל סוכנים ותיק כבר מאחוריו. הוא חוזר ללונדון, אל אשתו הסבלנית פְּרוּ. אבל לנוכח האיוּם הגובר מצד המרכז המוסקבאי, "המשרד" מטיל עליו עוד עבודה אחת – ניהול "המקלט", תחנת משנה בלתי פעילה של "כללית לונדון", ובה ערב־רב של מרגלים כושלים. נקודת האור היחידה בצוות היא פלורנס הצעירה, השואפת להגיע אל המחלקה הרוסית ושׂמה עין על אוליגרך רוסי שידו בכול ברוסיה. נט אינו רק מרגל – הוא גם שחקן בדמינטון מושבע. היריב הקבוע שלו בימי שני בערב הוא בחור צעיר ממנו בשנות דור, אד הבודד והמרוכז בעצמו. אד שונא את הברקסיט, שונא את טראמפ ושונא את עבודתו בגוף תקשורת חסר שאר רוח. אך דווקא אד, מתברר, הוא שיוביל את פְּרוּ, את פלורנס ואת נט עצמו בנתיב של זעם פוליטי, שילכוד ברשתו את כולם.

השורה התחתונה: כי אם כבר לנהל מחלקה של אנשי ביון, שלפחות יהיו אלה מרגלים כושלים כדי שיהיה קצת מעניין ומאתגר.


הוצאת כנרת זמורה-דביר

אני לא עוזב – תמי שם טוב
הוצאת כנרת זמורה-דביר

איצ'ו ורוזי לא סבלו אחד את השני בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק, אבל עכשיו שכל העולם במלחמה, הם חייבים לשתף פעולה כדי לשרוד. כשסביבם הייאוש גובר, הם לא מאבדים תקווה בזכות כל הדברים היפים שלמדו מקורצ'אק, המחנך שבאמת הבין ללב של ילד. לאן תוביל אותם הדרך במסע הבריחה המסוכן מארץ מולדתם, והאם יגשימו את החלום לפגוש את חברם יאנק בחוף הים של תל אביב?

השורה התחתונה: תמי שם טוב חוזרת אל גיבור ספרה הקודם "אני לא גנב", שזכה בחמישה פרסים ספרותיים, נבחר למצעד הספרים של משרד החינוך והיה לרב-מכר.


אני רק שאלה – מיכאלה קלי

אני רק שאלה – מיכאלה קלי
הוצאת כתר

מיכאלה קלי מתבוננת בחיים ובמוות, באהבה ובמחלה שהתגלתה באיחור – ותוהה עד כמה להאמין למציאות כפי שהיא נגלית לעיניה וכפי שמקובל לפרשה. במבט סקרני ואנליטי, נוקב ואפילו הומוריסטי, היא בוחנת את אחריותה לבחירותיה ולגורלה, דנה בכאב ובפחד, בתלות וברחמים, בממסד הרפואי וברופאים, ואגב כך מערערת על תפיסות מקובלות וחופרת מתחת למילים ולמשמעויותיהן. זה לא עוד ספר על התמודדות עם סרטן.

השורה התחתונה: אבל בעצם, אולי זה דווקא כן.


אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו – יניב איצקוביץ'

אף אחד לא עוזב את פאלו אלטו – יניב איצקוביץ'
הוצאת כתר

בפקולטה לרפואה של הטכניון מתגלה גופה אחת מיותרת. כך נפתחת פרשיית הרצח שתהפוך את עולמה של איריס אברמוב, חוקרת משטרה בהליכי גירושים שנוהגת לאסוף מזכרות מזירות רצח. דרכה של איריס עומדת להצטלב בזו של עידן לוריא, נער בן טובים שבורח ממשפחתו ונקלע לקומונה שיש בה חוקים מעורפלים; שנים אחר כך ייכנס לתמונה גם נוח קֶני, פקיד בנק רמוס שמשנה את גורלו בשל רגש נקם, וגם בנו יותם, שיוצא לטיול אחרי צבא אך במקום להעפיל אל האוורסט הוא משוטט בעיר התחתית של חיפה ושומע את קולה של אימו המתה. חרף מרחק השנים והמקומות, חייהם וחלומותיהם של הגיבורים נושקים זה לזה. לכולם משותף הגעגוע, השאיפה לחופש בלתי מושג והחיפוש אחר מוצא אל הים.

השורה התחתונה: עוד תקציר שלוקה במחלה המוכרת של תקצירים לספרי מתח ישראליים, שנוטים להוסיף פריטי אינפורמציה מעניינים לכאורה על גיבורי הספר כדי לתת להם עומק מדומה שספק אם יצליח לעמוד במבחן התוצאה.


בלדה לנחשים וציפורי שיר - משחקי הרעב 4 – סוזן קולינס

בלדה לנחשים וציפורי שיר – משחקי הרעב 4 – סוזן קולינס
הוצאת כנרת זמורה-דביר / מאנגלית: יעל אכמון

לפני שהנערה הלוהטת הציתה את אש המהפכה, לפני שהעורבני החקיין הפך לסמל שלה, קוריאולנוס סנואו הצעיר התחיל את דרכו לשלטון. סנואו בן השמונה־עשרה נבחר לשמש כמדריך בסבב העשירי של משחקי הרעב. זמנים קשים עוברים על משפחתו ועתידה, כמו עתידו שלו, תלויים בכוחו להערים על יריביו ולהוביל את המיועדת שלו לניצחון. אך הסיכויים אינם לטובתו – המיועדת שקיבל היא נערה יתומה ממחוז 12, ועכשיו גורלו תלוי בגורלה, לטוב או לרע, לניצחון או למפלה. בלב הזירה המאבק הוא לחיים ולמוות. אבל מאבק קשה מתרחש גם בליבו של סנואו שנכסף אל המיועדת האבודה שלו. האם יבחר לשחק לפי הכללים או שייסחף אחרי תשוקתו ואחרי השאיפה לשרוד בכל מחיר?

השורה התחתונה: כי כמה סוזן קולינס יכולה להגיד לא לאנשי ההוצאה שלה שמשוועים לעוד ספר בסדרת הלהיט?


במחשבה שנייה – אמיר מויאל

במחשבה שנייה – אמיר מויאל
הוצאת ידיעות ספרים

אני רוצה שננסה רגע משהו ביחד. בניגוד לספרים אחרים, את הספר שלי אפשר לפתוח אקראית בכל עמוד ולהבין את העלילה. מהסיבה הפשוטה שאין עלילה. אז מה כן יש? הספר במחשבה שנייה הוא לקט מובחר של תובנות קומיות, רצועות קומיקס, פאנצ'ים ומשחקי לשון שיגרמו לך למחשבה שנייה (הופה! השם של הספר), והכול במנות גורמה מדודות ומוקפדות, קלות לבליעה, שעושות חשק לעוד. ועכשיו בחזרה לניסוי. אם אחרי שפתחת את הספר באופן אקראי לפחות שלוש פעמים הצלחתי לגרום לך לחייך אפילו פעם אחת – יש לך ביד פוטנציאל לעשרות חיוכים שמכבדים את האינטליגנציה שלך. שווה, לא?

השורה התחתונה: רוצים להשתתף בניסוי?


בריגדות הרפאים – ג'ון סקאלזי

בריגדות הרפאים – ג'ון סקאלזי
הוצאת אופוס / מאנגלית: צפריר גרוסמן, רז גרינברג

ביקום עוין שבו איש אינו רוצה אותך, קו ההגנה האחרון של האנושות הוא בריגדות הרפאים. שארל בוטאן, מדען בכיר בתוכנית השיבוט האנושית, בוגד בחבריו, בעמו ובגזעו ומניע שרשרת אירועים העלולה להוביל להשמדת המין האנושי. ג'ארד דיראק, שיבוט בן יומו וחייל מלידה, יוצא למסע מטורף במרחבי החלל כדי למנוע מבוטאן להשיג את מטרתו ובה בעת מנסה להגשים את ייעודו שלו. במרחבי החלל העמוק, בין אין-ספור גזעים חייזריים עוינים, מנהל צבא הגנת המושבות קרב להגנת האנושות. בחזית המאבק מצויות בריגדות הרפאים, הכוחות המיוחדים של צבא הגנת המושבות, הנוצרים מהמרקם הגנטי של בני אדם מתים. המהדורה של אופוס כוללת גם את הסיפור "יומני סייגן" – המתרחש לאחר אירועי "בריגדות הרפאים".

השורה התחתונה: הספר השני בסדרת "מלחמת האדם הזקן" המצוינת של ג'ון סקאלזי. בקרוב הביקורת המלאה כאן באתר.


האחות האבודה – דיינה ג'פריס

האחות האבודה – דיינה ג'פריס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

בל האטון יצאה לחיים עצמאיים ומלהיבים הרחק מהבית: עבודה זוהרת כזמרת מועדונים בבורמה בשנות ה-30 של המאה הקודמת, עם שפע של מעריצים ומחזרים מתוחכמים. אבל בל רדופה בידי תעלומה לא פתורה מן העבר: גזיר עיתון בן 25 שנה שמצאה בין החפצים של הוריה לאחר מותם ובו כתוב שהם עזבו את ראנגון לאחר שבתם התינוקת אֶלוַויירה נעלמה. בל נואשת לגלות מה קרה לאחות שלא הכירה מעולם, אבל כשהיא מתחילה לשאול שאלות היא מוצאת את עצמה נאלצת להתמודד עם שמועות מטרידות, רכילויות מרושעות ואיומים מפורשים. אוליבר, עיתונאי אמריקאי מושך וטוב מזג, מבטיח לעזור לה, אבל פתק אנונימי מזהיר את בל שלא לבטוח גם בקרובים לה ביותר. בל שורדת מהומות וניסיונות התנקשות – אבל דבר לא יעמוד בדרכה במשימתה לחשוף את האמת.

השורה התחתונה: אחרי "אשתו של מגדל התה", "בתו של סוחר המשי" ו"סודה של אלמנת הספירים", הגיע הזמן שדיינה ג'פריס תוציא ספר על אחות. ולנו רק נותר לחכות לספר הבא שלה, שמן הסתם ייקרא "דודניתו מדרגה שנייה של סוכן הנדלן".


האריות מסיציליה – סטפניה אאוצ'י

האריות מסיציליה – סטפניה אאוצ'י
הוצאת ידיעות ספרים / מאיטלקית: ?

רומן היסטורי המבוסס על חייהם האמיתיים של ג'וזפינה פלוריו וגיסה המאוהב בה בסתר איגנציו, וינצ'נצו השאפתן והיצירתי, ג'וליה פוטלופי הסוערת והנבונה ושאר בני משפחת פלוריו, המלכים הלא-מוכתרים של סיציליה, אנשים ערמומיים ושאפתנים, הנחושים להיות עשירים ורבי-עוצמה יותר מכל אדם אחר. לאחר רעידת אדמה שהחריבה את ביתה מגיעה משפחת פלוריו לסיציליה בחוסר כול. כנגד כל הסיכויים, ולמרות המלחמות הנפוליאוניות והמגיפות המשחרות לפתח, הם מצליחים לפתוח דף חדש. כאשר איזבלה האריסטוקרטית דוחה את וינצ'נצו שמחזר אחריה בלהט, הוא נשבע לנקום את חילול כבודו ולהיהפך לאיש העשיר ביותר באיטליה. כשהוא מעלה על המזבח גם את האהבה וגם את בני משפחתו, וינצ'נצו שואף לרכוש בכסף את אשר לא זכה לו מלידה. גם נשות המשפחה נלחמות על מעמדן ומנסות להיחלץ מהכבלים שמרתקים אותן למקומן.

השורה התחתונה: אוקי, יש כאן הרבה שמות עם ניחוח איטלקי והבטחה לדרמה תקופתית גדולה מהחיים. חובבי הז'אנר שבקהל ייהנו מכל רגע.


הגברת ממלון ריץ – מלאני בנג'מין

הגברת ממלון ריץ – מלאני בנג'מין
הוצאה:אחוזת בית / מאנגלית: צילה אלעזר

לבלאנש, אשתו של מנהל המלון היוקרתי "ריץ" בפריז, יש סוד שהיא מסתירה שנים רבות. כשהנאצים כובשים את פריז, ביוני 1940, ומשתלטים על המלון שמנהל קלוד בעלה – בלאנש מבינה שחייה בסכנה. אבל עליה להעמיד פנים שהחיים הטובים ממשיכים: להשתכר עם חבריה המפורסמים בבר של המלון ולפטפט עם לקוחות עשירות בסלון הגברות. גם בעלה, קלוד אוֹזֶלוֹ, נמצא במלכוד: הוא ממשיך לנהל את אחד ממלונות היוקרה הידועים בעולם לשביעות רצונם של הלקוחות העשירים ובעלת המלון. אבל המשימה נעשית קשה יותר ויותר: המלחמה ברחובות מחריפה, המלון שורץ לוחמי מחתרת ומרגלים, ועליו לדאוג לשלומם של עובדיו ולהיענות לדרישותיהם הקפריזיות של הקצינים הגרמנים הבכירים ביותר (שהסבו אגף שלם למפקדה נאצית) – וזאת בהחלט משימה מייסרת לפטריוט צרפתי כמו קלוד. בנוסף, חיי הנישואים שלו עם בלאנש מעורערים, בגלל סודות, בגידות ואכזבות.

השורה התחתונה: סודות, שקרים ונאו-נאצים, והכל מבוסס על סיפור אמיתי.


הגיע הזמן להדליק את הכוכבים – וירז'יני גרימאלדי

הגיע הזמן להדליק את הכוכבים – וירז'יני גרימאלדי
הוצאת כתר / מאנגלית: מיכל אסייג

אנה קמה בכל בוקר לאותה שגרה: היא מארגנת את הדירה, יוצאת לקניות, מתעסקת עם החשבונות, מכינה אוכל, משאירה לבנות פתק לרוקן את המדיח, יוצאת לעבודה, חוזרת מהעבודה, משאירה לבנות פתק שהן לא רוקנו את המדיח, מרוקנת את המדיח. אך כאשר הבוס שלה מפטר אותה מהמסעדה שבה היא עובדת 14 שנים כדי לתת את התפקיד למאהבת שלו, אנה מחליטה שהגיע הזמן לשינוי גדול ומודיעה לבנות שיארזו מזוודה: הן יוצאות למסע בקרוואן של אביה לראות את הזוהר הצפוני! לילי, בת 12, מצחיקה וטובת לב, וקלואי בת ה–17, מחוננת ורגישה, חושבות שאימן יצאה מדעתה אבל נדבקות במהרה בהתרגשות לקראת ההרפתקה הצפויה. במסען הן יצטרפו לאב שמטייל עם בנו האוטיסט, לזוג שיצא לירח דבש ומאז לא הפסיק לטייל, לשני אלמנים שיצאו לטיול ההרפתקני האחרון של חייהם ולזוג הורים שהחליטו להראות לילדיהם את "החיים האמיתיים".

השורה התחתונה: כי אם אתם לא יכולים לצאת מהבית, לפחות תקראו על אנשים שעושים את זה.


הזכות לאהוב – לורי נלסון ספילמן

הזכות לאהוב – לורי נלסון ספילמן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: שרון פרמינגר

מאז אותו יום שבו הטילה פִילוֹמֵנה פוֹנְטָנָה קללה על אחותה לפני יותר ממאתיים שנה, כל מי שנולדה שנייה במשפחת פונטנה לא הצליחה למצוא אהבה. חלק מהן, כמו אמיליה, האופה השמחה בחלקה, טוענות שמדובר בצירוף מקרים משונה ותו לא. אחרות, כבת דודתה החושנית והרעבה לאהבה לוסי, מתעקשות שמדובר בקללה אמיתית. אבל שתיהן המומות כשדודתן המסתורית פופי, שאיתה נאסר עליהן להיפגש, מציעה להן הצעה מפתה: אם הן יתלוו אליה לעיירת הולדתה באיטליה לכבוד יום הולדתה השמונים, היא תפגוש את אהבת חייה על מדרגות קתדרלת רָווֵלוֹ והכישוף שרובץ על בנות המשפחה שנולדו שניות יוסר אחת ולתמיד.

השורה התחתונה: איך אומרים שְׁחוּר באיטלקית?


המושבה האחרונה – ג'ון סקאלזי

המושבה האחרונה – ג'ון סקאלזי
הוצאת אופוס / מאנגלית: רז גרינברג

ג'ון פרי מצא לבסוף פינה של שקט ושלווה ביקום אלים, והוא חי בשקט עם אשתו ג'יין ובתם זואי במושבה אנושית אחת מני רבות. אלה חיים טובים, אך משהו עדיין חסר בהם. כאשר ג'ון וג'יין מתבקשים להנהיג התיישבות חדשה, הוא שמח על ההזדמנות לחקור שוב את היקום. אבל פרי מגלה במהרה ששום דבר אינו כפי שהוא נראה. הוא והמושבה החדשה הם רק כלים במשחקי מלחמה ודיפלומטיה בין איחוד המושבות האנושי ובין ברית חדשה של חייזרים, שנראית בלתי מנוצחת ומטרתה להפסיק בכלל את ההתיישבות האנושית. בעוד המאבק נמשך מנסה פרי נואשות להגן על המתיישבים המבוהלים שלו בפני איומים חדשים וישנים, על פלנטה שבה מתגלים בהדרגה סודות קטלניים משלה. למען הישרדותם הוא חייב לחשוף את מארג השקרים וחצאי האמיתות שנתווה סביבו – כדי למנוע מלחמה כוללת המאיימת להפוך את המושבה שבהנהגתו למושבה האחרונה של המין האנושי.

השורה התחתונה: הספר השלישי בסדרת "מלחמת האדם הזקן" המצוינת, שיוצא לראשונה בעברית בהוצאת אופוס.


המין האנושי - היסטוריה של תקווה – מאת רוטחר ברחמן

המין האנושי – היסטוריה של תקווה – מאת רוטחר ברחמן
הוצאת פן / מאנגלית: אילן פן

רב מכר עולמי הטוען כי בני אדם משגשגים במשבר, וכי טוב לבנו המולד ושיתוף הפעולה בינינו הם הגורמים המשמעותיים ביותר להצלחתנו ארוכת השנים על פני כדור הארץ. זאת אמונה המאחדת שמאל וימין, פסיכולוגים ופילוסופים, סופרים והיסטוריונים. ממקיאוולי עד הובס, מפרויד עד דוקינס, שורשי האמונה הזאת חדרו עמוק-עמוק למחשבה המערבית. בני אדם, כך תמיד מלמדים אותנו, אנוכיים מטבעם ונשלטים בידי האינטרס העצמי. אך מה אם זה לא נכון? המין האנושי מעלה טיעון חדש: ההנחה שיצר לב האדם טוב מנעוריו היא מציאותית, ואף מהפכנית. לאינסטינקט לשתף פעולה במקום להתחרות, לבטוח במקום לחשוד, יש בסיס אבולוציוני עוד מראשית הופעתו של ההומו ספיינס. זאת ועוד, בכך שאנחנו מניחים את הרע ביותר ביחס לאחר, אנחנו גם מקבלים את הרע ביותר בפוליטיקה ובכלכלה ובכל תחומי החיים.

השורה התחתונה: הנזיר שמכר את הפרארי שלו וקנה חבילת מוצרים של הרבלייף.


המשרד לאושר עילאי – ארונדהטי רוי

המשרד לאושר עילאי – ארונדהטי רוי
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: צילה אלעזר

המשרד לאושר עילאי לוקח אותנו למסע ארוך ואינטימי בתת-היבשת ההודית – משיכוני העוני הצפופים של דלהי הישנה והדרכים של העיר החדשה אל ההרים והעמקים של קשמיר ומעבר להם, היכן ששלום הוא מלחמה ומלחמה היא שלום. זהו סיפור אהבה שובר-לב וקריאת תיגר נוקבת. סיפור המסופר בלחישה, בצעקה, בדמעות לא סנטימנטליות ולעתים בצחוק מריר. כל אחת ואחת מהדמויות מוטבעת בנו בעדינות אך בנחישות. באומץ. אלה אנשים שרוסקו על ידי העולם שבו הם חיים ואז ניצלו, הוטלאו בחזרה באמצעות מעשי אהבה – ותקווה. אנחנו פוגשים את אַנג'וּם, שנולדה כילד אַפטאבּ, פורשת שטיח פרסי מרופט בבית הקברות שהיא קוראת לו בית; את טילו, הבחורה המוזרה אך הבלתי-נשכחת, ואת הגברים שאהבו אותה, בהם מוסא, אהוב ואהוב-לשעבר, מאהב ומאהב-לשעבר, גורלותיהם שזורים זה בזה לנצח; את בעל הבית של טילו, מחזר לשעבר וקצין מודיעין בקאבול כיום; ואז אנחנו פוגשים את מיס ג'בּין הראשונה והשנייה: הראשונה ילדה שנולדה בשרינגאר ונקברה בבית הקברות של המרטירים, השנייה נמצאה בחצות, נטושה על מדרכת בטון בלב ניו-דלהי.

השורה התחתונה: ואחרי כל המפגשים האלה, על מה לעזאזל הספר הזה?


הקץ של קץ העולם – ג'ונתן פראנזן

הקץ של קץ העולם – ג'ונתן פראנזן
הוצאת עם עובד / מאנגלית: נעמי זוסמן

ג'ונתן פראנזן חדל להאמין בכוחה וברצונה של הציוויליזציה להציל את עולמנו מפני קריסה סופית ומוחלטת שצפויה לנו בשל פשעי ההתנהלות בתחום האקלים ובתחום שימור הסביבה. מסקנותיו קשות אך חד־משמעיות; עתה הוא מבשר לנו כי נמוג הסיכוי להציל את העולם מפני התאבדות אקולוגית. בעלי הכנף, עולמם וקסמם ומסתרי הספרות הם שתי אהבותיו הכובשות של פראנזן. בקובץ מסותיו זה הקץ של קץ העולם הוא מעניק לקוראים עוד מפתחות להבנת סודות ההיקסמות. פראנזן, כדרכו, אינו שש לאמץ את ההנחות המקובלות על הסוגיות ועל התחומים המעסיקים אותו. כדרכו הוא כן וישיר, אירוני ואינו נרתע ממסקנות קשות ומאיימות. כנות זו מוליכה אותו גם להודות בפה מלא בשגיאותיו שלו, בציפיותיו שלא התגשמו. סיפורי מסע אל מקומות מרתקים, ציפורים נדירות שמעשירות את רשימת בעלי הכנף שפגש פראנזן, והוא מרבה להתהדר בהן, ודיון מרתק על מלאכתו של המסאי, בין הספרות לעולם הקשה המאיים לכלות את כולנו – אלה מזומנים לקורא בפרקי הקץ של קץ העולם.

השורה התחתונה: ג'ונתן פראנזן ממשיך לנסות להציל את העולם.


הר הקסמים (כרכים א' + ב') – תומאס מאן

הר הקסמים (כרכים א' + ב') – תומאס מאן
הוצאת ספרית פועלים / מגרמנית: רחל ליברמן

בשנת 1912 שהה תומאס מאן שבועות אחדים לצד אשתו בבית מרפא באלפים השווייצרים, ובשל הצטננות נבדק על ידי רופא, שמיד גילה "נקודה לחה בריאותיו". שנים רבות אחר־כך סיפר ש"הרופא הבטיח לי שאנהג בחכמה אם אישאר שישה חודשים להירפא. אילו הייתי שועה לעצתו, מי יודע, אולי הייתי עדיין שם. במקום זה כתבתי את הר הקסמים." גיבור ספרו של מאן בא כמוהו לביקור של שלושה שבועות בבית המרפא "ברגהוף" שבראש הר הקסמים, אלא שהוא דווקא נענה לעצת הרופא, נשאר שם, ובסופו של דבר מבלה שם את שבע השנים הבאות. על ראש הר הקסמים יצר תומס מאן מעין מיקרוקוסמוס של חברה רב לאומית אירופית. הוא שתל בה צעיר רגיל מן החברה הגרמנית הבורגנית, והנחית עליו שפע של השפעות שונות ומגוונות המביאות את הגיבור לעסוק במהויות הקיום האנושי. אט-אט מגלה הגיבור את החופש הגלום בהיותו חולה, חופש מהשכל הישר ומהמחויבויות שמטילה השגרה – החופש להיות הוא עצמו.

השורה התחתונה: אם לא קראתם עדיין את הקלאסיקה של תומאס מאן, יש לכם עכשיו הזדמנות עם תרגום חדש לעברית.


השבועה הנמהרת שלנו – ברין גרינווד

השבועה הנמהרת שלנו – ברין גרינווד
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מירב זקס פורטל

איש מעולם לא קרא לזִי "גברתי". היא בחורה גדולה עם פתיל קצר, שיער ג'ינג'י פרוע וקעקוע פניקס על הירך, וכבר התרגלה לכינויים אחרים לגמרי. פתאום, באחר צהריים אחד של יום רביעי, מופיע בחור שפגשה בחדר ההמתנה במרפאה המקומית, כורע ברך לפניה ואומר: "אני נשבע לשרת אותך, גברתי, מעתה ועד עולם". מה עונים למשפט כזה? נראה שהבחור רציני לחלוטין, והאמת היא שקצת עזרה לא תזיק. גֶ'נטְרי אינו בחור רגיל. מגיל צעיר מאוד ידע שייעודו בחיים הוא להיות אביר, ומשפחתו קיבלה את אימוניו בהבנה כדי לעזור לו להשתלב בחברה. הוא שולט בחרב ובגרזן, דובר אנגלית ימי-ביניימית בלבד ומסור כל כולו למסדר הצלב. הוא נשבע להגן על זי בחרבו ובגופו – משוטרים ומנושים, מסוחרי סמים ומפושעים תאבי דם – ויעשה את כל מה שתבקש גברתו. אך הוא וגם היא לא מעלים על דעתם מה תגבה מהם שבועה נמהרת אחת.

השורה התחתונה: אחד מהתקצירים המבטיחים ביותר ברשימה של היום.


השזלונג הוויקטוריאני – מרגניטה לסקי

השזלונג הוויקטוריאני – מרגניטה לסקי
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

השנה היא 1950. מלאני לנגדון היא אם צעירה המתאוששת ממחלת השחפת. אחרי שהיתה ספונה בחדרה במשך זמן ארוך ובלתי נסבל, היא נענית להמלצת רופאה האישי ועוברת אל חדר האורחים. שם תשכב על שזלונג ויקטוריאני ותראה נוף אחר. בהדרגה היא נכנעת לשינה עמוקה, אלא שברגע שהיא מתעוררת הכול חשוך, יש ריח רע ותחושה מסתורית אופפת אותה. היא כבר לא בסלון ביתה, ואפילו לא במאה העשרים. משם יתפתח הסיפור באופן ריאליסטי ופנטסטי גם יחד, ויעברו בו בסך דמויות קודרות בעלות כוונות מפוקפקות. בעזרתן או בלעדיהן תתאמץ מלאני למצוא הסבר למתרחש, ואף להציל את חייה.

השורה התחתונה: דמויות מפוקפקות או לא, איפה אפשר לקנות את השזלונג?


וידויה של מסכה – יוקיו מישימה

וידויה של מסכה – יוקיו מישימה
הוצאת אפרסמון / מיפנית: עינת קופר

רומן אוטוביוגרפי של יוקיו מישימה הנחשב לאחת מהקלאסיקות של הספרות היפנית המודרנית. סיפורו של ילד שגדל אצל סבתו השתלטנית בתנאים קשים של בידוד ממשפחתו ומהעולם שבחוץ, המתמודד בכאב עם התחושה שאינו כמו האחרים. הגיבור בספרו של מישימה מגלה את היותו הומוסקסואל, על רקע יפן לאומנית וחבולה שלאחרי מלחמת העולם ה-2, וכדי שיוכל להתמודד, הוא מנסה לעטות מסיכה של תקינות חברתית. ״להיות כמו כולם״ זו משאת נפשו של הנער המתבגר המגולל בכאב את תשוקותיו הנסתרות לבני מינו, את תאוותו הבלתי נלאית למוות שבעבורו הוא התגלמות היופי.

השורה התחתונה: העלם והמוות.


זה שהיה כאן קודם – אורי לברון

זה שהיה כאן קודם – אורי לברון
הוצאת כתר

יוני נבות, יועצו ואיש סודו של ראש הממשלה, שוקע בתרדמת בעקבות תאונה. כשהוא מתעורר הוא מגלה שנמחקו מזיכרונו עשרים וחמש שנים. מבחינתו הוא בחור צעיר ומלא תוכניות, שמנהל בר עם חברו הטוב ביותר יותם ומאוהב במלצרית שנקראת עמית. הרופאים מבטיחים לו שזיכרונו ישוב אליו בתוך שלושה חודשים, אבל הוא מתעב את האיש שהפך להיות – יועץ פוליטי ועורך דין חלקלק, חובב שעוני יוקרה שלובש רק חולצות לבנות. אין לו מושג איך הפך לאיש הזה שהוא קורא לו בלעג יוני–כרס, הנשוי לאישה דהויה למראה ואב לשני ילדים שהוא לא מזהה. המוח של יוני נבות הוא כספת סגורה שמכילה כמה מהסודות השמורים ביותר במדינה, בהם מהלך מדיני חשאי שראש הממשלה תולה בו תקוות רבות. זאת הסיבה שעל חדרו בבית החולים שומרים אנשי שב"כ, ולרופאים ניתן חלון הזדמנויות קצר כדי לשקם את זיכרונו. אבל יוני נבות רק רוצה ללכת לים, למצוא את עמית שמבחינתו היא אהבת חייו, ולהבין מה לעזאזל השתבש בדרך ואיך יוכל לתקן את האיש שהפך להיות לפני שזיכרונו ישוב אליו.

השורה התחתונה: מסתבר שבתוך התקציר הזה בכלל מסתתר ספר מתח פסיכולוגי.


זיכרונות מפינת החדר הסגלגל – בקי דורי סטיין

זיכרונות מפינת החדר הסגלגל – בקי דורי סטיין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עידית שורר

בשנת 2012 ביקרה בק דורי-סטיין בוושינגטון כשמודעה מקרית שהתגלגלה לפתחה הובילה אותה אל המשרד הסגלגל המפורסם בבית הלבן בתור אחת מהקצרניות של הנשיא ברק אובמה. היא מצטרפת אל יחידת העילית שמתלווה אל הנשיא לכל מקום, ולאורך מסעותיה באזורי זמן שונים קושרת קשרים אמיצים עם קבוצה מגובשת של חברים – צעירים וצעירות, שכמוה עזבו את חייהם האמיתיים כדי לקפוץ לעוד נסיעה באייר פורס 1 בשירות הנשיא. אלא שהעלילה מסתבכת כאשר בעודה לומדת את כללי המשחק המדיניים פוצחת בק ברומן עם קולגה ולפתע הפוליטיקה נעשית אישית למדי.

השורה התחתונה: סקס סמים והתיקון הראשון לחוקת ארצות הברית.


חופש. מניפסט – אלון מזרחי

חופש. מניפסט – אלון מזרחי
הוצאת לוקוס

באמצע חייו חווה אלון מזרחי סדרת אירועים משפחתיים טרגיים שהשיא שלהם היה מות אחיו. בעקבות האסון הוא החל לפרק לגורמים את המושגים העומדים ביסוד מחשבתו ולגבש לעצמו תפיסת עולם חדשה, שבמרכזה רעיון אחד: חופש. מהו חופש? ממה עלינו להשתחרר? איך נעשים חופשיים? אלה השאלות שחקירתן מסובבת את גלגלי החיבור שלפניכם, הבוחן את המושג "חופש" מהיבטים פוליטיים, פסיכולוגים, רגשיים ופילוסופיים. "חופש. מניפסט" מרכז כמה נושאים עיקריים ועקרוניים, קושר אותם יחד לתפיסה אחת מקיפה, ומגיש לנו מדריך לחשיבה עצמאית.

השורה התחתונה: רק אל תשכחו לחשוב, ובטח שבצורה עצמאית.


חיי השקר של המבוגרים – אלנה פרנטה

חיי השקר של המבוגרים – אלנה פרנטה
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה / מאיטלקית: אלון אלטרס

"שנתיים לפני שעזב את הבית אמר אבי לאמי שאני מכוערת מאוד" – כך פותחת ג'ובנה את הרומאן. מכאן מתחיל להתגלגל כדור־השלג המחולל את כל הספר, ודומה שלא נותר אלא למלא את המרחב שבין המשפט האגבי הנפלט לאב – משפט שהופך את כל עולמה של בתו בת ה־12 – לבין הצונאמי העתידי של התפרקות המשפחה ושל השנים הכואבות שבעקבותיה, שנים שבהן תהפוך ג'ובנה מילדה חבוקה בחיק משפחתה לנערה בוגרת מפוכחת, ובהן יתחלפו תדיר תשובותיה לשאלה: מה אני ואיזה אדם אני יכולה להיות. ג'ובנה, שתמיד היא צל של מישהו, ומבקשת כל העת מבט שייתן תוקף לקיומה, נסחפת בהשראת דודתה לחשוף את הצביעויות, הבגידות והשקרים של חיי המבוגרים. מבטה החדש סודק כליל את דמויות הוריה, שובר לרסיסים את יחסה כלפיהם ואת תחושת הערך העצמי ששאבה מהם, ומסעיר בה מערבולת של שקרים, פנטזיות וגחמות־רוע; חיי השקר של המתבגרים אינם מביישים את אלה של המבוגרים.

השורה התחתונה: הרי זה לא משנה מה אני אכתוב כאן, אתם תרוצו לקנות את הספר, כמו את כל הספרים של אלנה פרנטה.


חמצן – אמיר זיו

חמצן – אמיר זיו
הוצאת עם עובד

72 שעות בחייהם של בני משפחה אחת, רבת־כוח ומפורקת, שמיטלטלים בין תאוות ממון ושליטה ובין הרצון הפשוט והעמוק לאהוב: נער ונערה מסתגרים יחד בתוך אמבולנס חונה, איש אינו יודע שהם שם, ומה שמתחולל ביניהם עד תחילת המשמרת במד"א, אין לדעת כיצד יסתיים: בטוב? ברע? בפיצוץ גדול? שעה קודם לכן חגג סבו של הנער, תעשיין רב־ממון ותאב כוח, את יום הולדתו השבעים בחגיגה מפוארת עם מאות מוזמנים, עד שברגע אחד הכול השתבש, ודווקא על ידי שותפו שמלווה אותו מצעירותו. חקירת משטרה מעורבת בכך וגם אהבות וטינות ישנות, שצפות ועולות מפרק לפרק ככל שמתרחקים לאחור בזמן. עם כל רובד שנחשף מתבהרת התמונה עוד, אבל רק בפרק האחרון, בשעת דמדומים על שפת הים, יכולה להצטייר במלואה כל שלשלת האירועים ההרסנית עם הגורלות שנחרצו בה.

השורה התחתונה: אפשר פשוט להתחיל מהפרק האחרון וזהו?


כדורגל / ז'אן-פיליפ טוסן

כדורגל / ז'אן-פיליפ טוסן
הוצאת לוקוס / מצרפתית: מיכל שליו

ז'אן־פיליפ טוסן לא חשב שיכתוב יום אחד ספר על כדורגל. הוא סופר ואינטלקטואל ובן לשושלת אנשי ספר, ובעולם שממנו בא כדורגל וספרות אינם דרים בכפיפה אחת. אף על פי כן, הוא אוהד כדורגל, ואת הספר הזה, לדבריו, הוא היה מוכרח לכתוב. בכדורגל, מִשחק הכדור הפופולרי בעולם משמש את טוסן כמקפצה למחשבות על מהותו, אבל גם על זמן ועל יחסנו אליו, על ילדותּ ועל אהבותינו התמימות, על חלומות ועל ניסיוננו לשמר אותם.

השורה התחתונה: קדחת המגרש פינת שאנז אליזה.


להלל את החול – שרון מולדאבי

להלל את החול – שרון מולדאבי
הוצאת ספרית פועלים

בגיל עשרים ושבע היה שרון מולדאבי כוכב רוק לוהט ומיוסר, כריזמטי ומלא תיעוב עצמי. בגיל חמישים הוא אב טרי, העובד בחברת היי-טק חדשנית, חרד לעתידו ולא פחות מכך, לעתידה של ישראל. ספרו האוטוביוגרפי מגולל סיפור של התפכחות, ויתור והתבגרות, של תהליכי אֵבֶל וצמיחה, מאבק וריפוי, אבל הקריאה בו מציעה מסע מורכב אף יותר. הוא מאיר מזווית מקורית לא רק את החיים הפנימיים של היחיד, אלא גם משהו מסיפורה הקולקטיבי של החברה הישראלית, על פוטנציאל הבנייה וההרס שבה, ואת הצומת הטכנולוגי המכריע שהאנושות עשויה לחצות בשנים הקרובות.

השורה התחתונה: אהבתם את המוזיקה שלו בשנות התשעים, קראתם את הביקורות הנפוחות שלו בשנות האלפיים המוקדמות, עכשיו תקראו את הספר שלו.


לולו – גיל ססובר

לולו – גיל ססובר
הוצאת כנרת זמורה-דביר

סיפור אהבתם של הגיבור ושל לולו, אשת הרנסנס הצעירה והיפהפייה, הוא סיפור אהבה עדין בין גבר מפוכח במיטב שנותיו, ובין צעירה שהחיים טרם צילקו אותה. סיפור אינטימי וארוטי, מלא ערגה, בדידות וכמיהה. גיל ססובר כותב על גבריות כפי שאף יוצר ישראלי לא כתב לפניו, בעדינות ובחספוס; ברוחב יריעה ולב. זהו קול גברי ייחודי, היודע את דרך הסירה בלב ים ודרך הגבר בעלמה, ומספר הן את האמת והן את הבדיה על עוצמתם ושבריריותם של החיים ושל האהבה.

השורה התחתונה: גיל ססובר נשאר חלקית באזור הנוחות שלו, כי יורד ים נשאר יורד ים גם כשהוא עושה פרוזה ארוטית.


מלחמת האדם הזקן – ג'ון סקאלזי

מלחמת האדם הזקן – ג'ון סקאלזי
הוצאת אופוס / מאנגלית: צפריר גרוסמן ורז גרינברג

ג'ון פרי עשה שני דברים ביום הולדתו ה-75. תחילה, הוא ביקר בקברה של אשתו. לאחר מכן הוא התגייס לצבא. החדשות הטובות הן שהאנושות סוף כל סוף הגיעה אל הכוכבים. החדשות הרעות הן שאין כמעט פלנטות הראויות למגורים – גזעים חייזריים קמים על האנושות כדי לגזול ממנה כל פיסת אדמה. לכן האנושות נלחמת על מנת להגן על כדור הארץ ועל כל שטח שהשיגה לעצמה. המלחמה מתנהלת הרחק מכדור הארץ ונמשכת כבר עשרות שנים: מלחמה קשה, אכזרית וללא כל סיום נראה לעין. כולם יודעים שכשאדם מגיע לגיל פרישה, הוא יכול להצטרף לצבא הגנת המושבות שם ישרתו בחזית במשך שנתיים, ואם יצליחו לשרוד, יקבלו פיסת קרקע נאה באחת המושבות. ג'ון פרי לקח את הסיכון. אין לו מושג למה לצפות. מפני שהקרב האמיתי, שיתנהל במרחק של שנות אור מביתו, קשה הרבה יותר מכפי שהוא מסוגל לדמיין.

השורה התחתונה: הספר הראשון בסדרת "מלחמת האדם הזקן" המעולה של ג'ון סקאלזי יוצאת סוף סוף בתרגום חדש לעברית. לביקורת המלאה על הספר.


מנצחת – ישי שריד

מנצחת – ישי שריד
הוצאת עם עובד

זהו סיפורה של אביגיל, פסיכולוגית ששירתה שנים רבות בצבא ופיתחה מומחיות מעמיקה במנגנון הנפשי של חיילים בקרב. שלא כקב"נים אחרים, תמיד ראתה עצמה כחלק מהכוח הלוחם ולא היססה להצטרף אליו באימונים ואף בפעילות מבצעית. לאביגיל יש מערכת יחסים קרובה ורגישה עם הגבר המרשים שהכירה לפני שנים רבות כמג"ד צעיר וכעת הוא יושב בלשכת הרמטכ"ל. ברגעים מכריעים היא נקראת לייעץ לו כיצד להשיג ניצחון מוחץ במערכה הקרבה ובאה. בין השאר היא מטפלת בנפגעי נפש ובהלומי קרב. ובניגוד לכללים המקובלים, היא קושרת קשרים אישיים קרובים עם כמה ממטופליה. כאשר בנה שאולי, שאותו גידלה כאם יחידנית, מחליט להתגייס דווקא לצנחנים, משימת חייה, אמונתה המקצועית ונאמנותה לצבא יעמדו במבחן דרמטי. וכאשר תיקרה בפניה הזדמנות לחוות בעצמה את מעשה ההרג, יתעוררו בה דחפים שלא שיערה את עוצמתם.

השורה התחתונה: בוקר טוב ויאטנם.


מפלת גונדולין – כריסטופר טולקין

מפלת גונדולין – כריסטופר טולקין
הוצאת כתר / מאנגלית: עמנואל לוטם

העיר המעטירה גוֹנְדוֹלִין, "עיר האבן", היא מעוזם האחרון של העֲלָפִים במלחמתם הממושכת נגד שׂר האופל מֶלְקוֹ–מוֹרְגוֹת וצבאותיו האדירים. היא נסתרת מעיני כול, בין ההרים החובקים אותה, שעליהם עומדים למשמר תוֹרוֹנְדוֹר מלך העֵיטים ונתיניו, ורק מנהרה נסתרת ושמורה היטב מוליכה אליה מן העולם שמחוצה לה. במנהרה הזאת עובר טוּאוֹר בן הוּאוֹר, אדם בן–תמותה, ובפיו דבר שליחות אל טוּרְגוֹן המלך מאת הוַלָא אוּלְמוֹ, שׂר כל המים בעולם: על טוּרְגוֹן לכנס את חילותיו ולצאת לקרב נגד מֶלְקוֹ, שאם לא כן ישתלטו צבאותיו על כל הארץ התיכונה וישעבדו את כל יושביה. אולם טוּרְגוֹן, הבוטח בחוסן עירו הנסתרת, מפקפק ברצונם הטוב של הוַלָאר, האֵלים, מסרב למלא אחר מצוותו של אוּלְמוֹ ונשאר מסוגר בעירו. טוּאוֹר נשאר בגוֹנְדוֹלִין, ונושא לאישה את בת המלך, יִדְרִיל. לבסוף מצליח מֶלְקוֹ לגלותה, והוא עולה עליה עם הבַּלְרוֹגִים, האוֹרְקִים והדרקונים שלו. הקרב הנורא מסתיים במפלת העיר, אבל טוּאוֹר ויִדְרִיל ניצלים, ומהם צומחת תקווה חדשה לעולם.

השורה התחתונה: אם הבנתם משהו מהתקציר זה, ברכותי. בכל מקרה, הגיע הזמן שכריסטופר טולקין ימצא תחביב חדש ויפסיק לחטט בעיזבונות של אבא שלו.


עדיין על האופניים – חנוך מרמרי

עדיין על האופניים – חנוך מרמרי
הוצאת כתר

ב"עדיין על האופניים" חנוך מרמרי מציין שלושה עשורי אוכף על אופני הכביש, כשהוא רוכב עם הדבוקה–הפזורה המכוּנה טִים זָנוֹחַ באוויר הצח של הרי יהודה ופסגות אירופה, חבורה שעל אף מאמציה אינה מצליחה להתפרק ושומרת על חברוּת אמיצה בין הדוושות לכיסאות הבר. הוא משתקם מתאונה קשה, סוגר חשבון עם הר וֶנטוּ שבצרפת, ממשיך לכתוב על עולם הרכיבה הנפלא והנורא, המשתכלל משנה לשנה, ועדיין צרוד מלהריע משולי הכביש אל המתחרים בקטעים המאתגרים של הג'ירו ד'איטליה והטור דה פראנס, שבהם מתחרה עתה גם קבוצה ישראלית.

השורה התחתונה: רכיבה מהנה. ובלי (או שאולי עם) קשר, הנה ספר טיולי האופניים האולטימטיבי.


עוד דברים שלמדתי היום – קרין ונמרוד אלדאה

עוד דברים שלמדתי היום – קרין ונמרוד אלדאה
הוצאת ידיעות ספרים

מה היה צריך לקרות כדי שהספר הזה יהיה קיים? אז ברור שקרין ונמרוד אלדאה היו צריכים להיוולד ולהיפגש. אבל אילו המצאות, פיתוחים ושינויים היו צריכים לקרות כדי שקרין ונמרוד יוכלו לשבת מול מחשב ולהקליד את המילים שאתם קוראים עכשיו? למה היממה מחולקת דווקא ל-24 שעות? מי המציא את שעון המטוטלת? מתי כוכב הצפון יסיים את תפקידו המיוחד? מתי נצא לחופשת לונה פארק על הירח? ואיך כל זה קשור לספר שאתם מחזיקים ביד? ספר לכל המשפחה שייקח אתכם למסע מרתק בעולם המופלא שלנו – וגם בעולמות אחרים.

השורה התחתונה: פודקאסט נוסף שהופך לספר מוצלח. מגמה מעניינת בסך הכל.


על הדברים הקרובים – קארל צ'אפק

על הדברים הקרובים – קארל צ'אפק
הוצאת אפרסמון / תרגום: פאר פרידמן

מה הקשר בין פרפרים לתחיית האומה? מה אומרים עלינו השרבוטים שאנו רושמים מבלי משים? מדוע המציאות מעניינת הרבה יותר מן החלום? ומדוע ראוי שעיתונים ישקרו לקוראיהם? על הדברים הקרובים הוא קובץ סיפורים קצרים ורשימות שכתב קארל צ'אפק בשנים 1925-1919, ושבהם הוא מתבונן בעולם סביבו, בדברים הטריוויאליים והיומיומיים ביותר, ועושה זאת בכתיבתו השנונה ובסגנונו המיוחד, עם הקריצה וההומור המאפיינים את מכלול יצירתו. צ'אפק מאיר את הקשר הנצחי בין האדם לבין הטבע, בעלי החיים והחפצים הדוממים שמקיפים אותו, ורשמיו רלוונטיים היום לא פחות משהיו לפני כמאה שנה, עת נכתבו ופורסמו בכתבי עת שונים.

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר.


עניינים אנושיים – קארין טוּאיל

עניינים אנושיים – קארין טוּאיל
הוצאת אריה ניר / מצרפתית: שי סנדיק

משפחת פארל היא לכאורה משפחה פריזאית לדוגמה: ז'אן הוא פרשן פוליטי ותיק ומוערך, קלייר היא סופרת ופעילה פמיניסטית בולטת, ובנם אלכסנדר הוא סטודנט באוניברסיטת סטנפורד היוקרתית בארצות הברית. אלא שמאחורי תדמית המשפחה המצליחה מסתתרים חיים כפולים של שני בני הזוג, חיים שמתנפצים לעין כול כאשר אלכסנדר מואשם באונס בתו של המאהב של קלייר. הבן הנערץ טוען שהכול קרה בהסכמה. בתוך קרב גרסאות ופרשנויות מכוער שמתנהל ברשתות החברתיות, בתקשורת ובאולם המשפט, נדרשים ז'אן וקלייר להישיר מבט אל העיניים הנשואות אליהם, אל קרוביהם ואל אויביהם, אל הדמויות הנשקפות אליהם מהמראה ולהתחיל לדבר, לראשונה, אמת.

השורה התחתונה: הגיהינום הוא הזולת.


עשרת אלפי הדלתות של ג’נוארי – אליקס א. הארו

עשרת אלפי הדלתות של ג’נוארי – אליקס א. הארו
תמיר ספרים / מאנגלית: לי עברון

בבית אחוזה רחב ידיים, מלא אוצרות משונים, גם ג’נוארי סקאלר עצמה היא פריט נדיר. כבת-חסותו של מר לוק, ג’נטלמן אמיד, יושב ראש האגודה הארכיאולוגית של ניו-אינגלנד, נדמה לה שהיא אינה שונה בהרבה מהחפצים המוצגים בחדרים: כמותם היא מתוחזקת היטב, זוכה להתעלמות כמעט מוחלטת, ואינה במקומה כלל וכלל. ואז היא מוצאת ספר. זהו ספר די קטן, בכריכת עור, שפינותיו שחוקות, ונותרו בו שקעים במקומות שבהם אותיות הכותר, שהוטבעו בו בזהב, התקלפו בחלקן: עשרת אלפ דל ות. הספר נושא עמו ניחוחות של עולמות אחרים ומספר על דלתות סודיות, על אהבה, על הרפתקאות ועל סכנה. כל עמוד חדש בו חושף אמיתות בלתי אפשריות על העולם, וג’נוארי מגלה סיפור שנשזר יותר ויותר בסיפורה שלה.

השורה התחתונה: בית אחוזה עתיק, מסתורין, דלתות, מה עוד חסר לכם בחיים?


פריחה שנתאחרה – אנטון צ'כוב

פריחה שנתאחרה – אנטון צ'כוב
הוצאת עם עובד / תרגום: נילי מירסקי

מהדורה מחודשת לתרגום של נילי מירסקי לארבעה סיפורים של אנטון צ'כוב: 'פריחה שנתאחרה', 'שלוש שנים', 'ממלכת נשים', ו'מעשה משעמם'. בסגנון מעודן ועתיר ניואנסים אירוניים ובהתבוננות מפוכחת ואפילו אכזרית מעט חושף הפרוזאיקן הרוסי הדגול את חולשות טבע האדם ואת מצוקתו הקיומית. הכמיהה לאושר, שכמו נמצא בהישג יד ואף על פי כן הוא מוחמץ תמיד, היא לב ליבם של הסיפורים הללו.

השורה התחתונה: לידיעת הקוראת הנאמנה מירי רגב.


שיחה לא מזוהה – שולמית גלבוע

שיחה לא מזוהה – שולמית גלבוע
הוצאת ידיעות ספרים

גידי נולד לארבע אמהות ובטליה יש ארבע טליות, אבל כלפי חוץ כל אחד מהם הוא יחיד ומיוחד. הם נפגשים בפאב תל אביבי, מתאהבים ומקימים בית, אך אשליית הביטחון מתפוגגת כשקולות לא מזוהים מטרידים אותם טלפונית. צמיחתם מפצעי ילדותם, אהבתם והשינויים שעברו – הם עלילתו של הספר הזה. קולות הנפש לובשים פנים של מציאות, והסגנון הריאליסטי הופך גם את המסתורי והבלתי-מובן למסתבר ולמתבקש. כמו קונכיית השבלול, הסיפור מתעגל עוד ועוד פנימה, עד לנקודה הסינגולרית, ל"מי אני?" שמנסה להשתחרר מכל זולת. כך נעשית החתירה פנימה, ההשתבללות, לדילוג קדימה.

השורה התחתונה: מסוג התקצירים שנכתבים לעתים על הכריכה האחורית של ספרים ישראליים שמבהירים לקורא שמי שכתב אותם לא הבין כל כך על מה הספר, אבל הבין שיש כאן פרוזה ושכדאי להשתמש בכל מיני תיאורים ציוריים כדי לגרום לקוראים לרכוש אותו.


שירת הברבור – טל בר

שירת הברבור – טל בר
הוצאת ידיעות ספרים

במתקן חקירות תת-קרקעי, לא רחוק מדמשק, ניצב חוקר סורי נחוש מעל גוף כנוע ודואב של נחקר המואשם בהיותו סוכן של המוסד. תחנוניו הבלתי-פוסקים והתעקשותו כי הוא בסך הכול סוחר יהלומים קנדי שנפל קורבן לטעות בזיהוי נענים ביד קשה. מכאן ואילך צולל הסיפור, המתואר בגוף ראשון דרך עיניו ומחשבותיו של איש המוסד דניאל גורדון, אל השתלשלות האירועים שהובילו אותו עד לתהום האיומה שבה נשללת ממנו הזכות הבסיסית ביותר, הזכות לחופש. בתוך פסיפס של סיפורים מסמרי שיער על אודות תהליך הגיוס של דניאל, בניית סיפור הכיסוי שלו כיהלומן קנדי, המבצעים והחיסולים שבהם הוא ממלא תפקידי מפתח, נחשף הקורא לסיפור על אהבה אמיצה הניצבת בפני אתגרים של חיים מלאי בדיות ושקרים. ככל שפרקים מחייו של דניאל נשזרים זה בזה, נרקמת דמותו המורכבת, תפיסת עולמו וספקנותו לגבי צדקת דרכו והמדיניות עבורה הוא נלחם. האמת הברורה מתערערת ואיתה מיטשטשת האבחנה שבין טוב לבין רע ובין טובים לרעים.

השורה התחתונה: עוד ספר מתח שגיבורו הוא איש מוסד בשם גנרי שנכתב על ידי איש צבא לשעבר. האם הוא יותר טוב מעשרות הספרים הזהים לו שנכתבו לפניו?


שקרים הכרחיים – דיאן צ'מברליין

שקרים הכרחיים – דיאן צ'מברליין
הוצאת עם עובד

ג'יין לא חייבת לעבוד למחייתה. כך מזכירים לה בעלה הטרי, אימהּ וחברותיה בכל הזדמנות. אבל היא ידעה מגיל צעיר שהיא תהיה עובדת סוציאלית, ואין דבר שהיא רוצה בו יותר. שנות השישים החלו זה עתה, אך במרחק כמה דקות נסיעה מביתה היפה שבצפון קרוליינה עדיין חיות משפחות במטעי הטבק, ללא חשמל או מים זורמים, כמו ממאה אחרת. כולם זקוקים למשהו: נעליים ללא חור, הסעה לשיעור ברייל או עזרה במציאת עבודה, ולכולם ג'יין יודעת לעזור. לכולם מלבד נערה אחת. חיוכה של אייבי לא מגלה דבר על מצבה העגום. היא מטפלת לבד באחיותיה, בסבתהּ הקשישה ובאחיינה התינוק. בשש עשרה שנותיה למדה לשרוד בכוחות עצמה ולא להישען על איש. כשהשתיים פוגשות זו את זו עולמן הישן מתערער; אייבי מתמלאת תקווה, ואילו ג'יין עומדת בפני הכרעה קשה מאין כמותה. האם תוכל אייבי לסמוך עליה?

השורה התחתונה: מבוסס על סיפור אמיתי. אתם רק צריכים לשאול את עצמכם מה אתם רוצים מהספרות שלכם – מראה נוקבת או אסקפיזם טהור. אתם יכולים לנחש לאיזה צד שייך הספר הזה.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה עוזרות לחשיפה של האתר הרבה יותר ממה שהייתם מצפים. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן