מדפי ספרים

ספרים חדשים על המדף – ספטמבר 2017

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שעלו החודש על מדפי חנויות הספרים.

אחת עשרה שעות – פמלה ארנסאחת עשרה שעות – פמלה ארנס
הוצאת כתר / מאנגלית: אורית הראל

צעירה הרה מגיעה למחלקת יולדות לבדה. היולדת הבודדה מעוררת באחות פרנקליין המנוסה רגשות עזים שמקורם לא ברור לה. אחת עשרה שעות מתמקד לא רק בעתיד המתהווה בחדר הלידה, אלא גם במשקעי העבר של שתי הנשים הללו: יחסיה של היולדת עם אמה החולה, הגעתה לניו־יורק, ומשולש האהבה שהייתה צלע ממנו ושהוביל לַהיריון; השבר בין פרנקליין לבין משפחתה בהאיטי והמפגש המקרי שהוביל להחלטתה להגר לארצות הברית ולהפוך לאחות מוסמכת. הנסיבות הפגישו ביניהן, וכעת הן נשענות זו על זו על מנת להצליח במשימתן – הבאת חיים.

השורה התחתונה: לחובבי הז’אנר


איך להיות לבד – ג'ונתן פראנזןאיך להיות לבד – ג’ונתן פראנזן
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מרינה גרוס לרנר

קובץ מסות מאת הסופר ג’ונתן פראנזן (התיקונים, חירות), בהם באות לידי ביטוי מצוקות החיים בעולם המודרני – תביעות הטכנולוגיה והפסיכולוגיה, הצרכנות המעוררת בו יחסי אהבה־שנאה ואופיים הטרגי של חיי הפרט בעולם המשתנה תדיר; עם כל אלה המחבר מתמודד בארבעה עשר מאמרים. בין המאמרים – “למה לטרוח?” שפרסם בשנת 1996, ובה פרשׂ את השקפת עולמו הספרותית ואת דעתו על היצירה בארצות הברית. המאמר עורר סערה גדולה, והעניין בו גבר עם הצלחתו של הספר התיקונים.

השורה התחתונה: האם המסות של ג’ונתן פראנזן טובות מהספרים שלו?


בת דודתי לילי – איל חלפוןבת דודתי לילי – איל חלפון
הוצאת אחוזת בית

ערב מלחמת ששת הימים. לילי בוכמן התל אביבית, בתם המתבגרת של אלגרה וטוביה, נשלחת לבית דודיה שבמרכז הארץ. בעוד שכולם בטוחים שתכף יגיע סופה של מדינת ישראל, ללילי לא אכפת והיא ממשיכה להראות את הציצים והתחתונים שלה לבנים שסביבה. כולם מסוחררים ממנה, כולל דוד סמי, האח של מלכה. אבל לילי שומרת “את מה שחשוב באמת” למיקו, זמר מפורסם עם גיטרה אדומה ולמברטה. עד שלילה אחד קורה במקלט הבניין של משפחת אלפסי משהו נורא, גורלי. משהו ששחר מבטיח ללילי לא לגלות לעולם.

השורה התחתונה: ספרות ארצישראלית, שלפחות לפי התקציר נראית מתאמצת במיוחד.


הבטחה שהופרה – לינווד ברקליהבטחה שהופרה – לינווד ברקלי
הוצאת מודן / מאנגלית: מיכל כהן

אישה צעירה מתגלה על ידי בעלה כשהיא מוטלת על רצפת המטבח בביתם ללא רוח חיים. בנם התינוק נמצא אצל אישה, מרלה פיקנס, שמעולם לא פגשה את הורי הילד וטוענת בתוקף ש”מלאך” הניח אותו על מרפסת ביתה. ממצאים מהזירה קושרים את מרלה לרצח האישה הצעירה. חוקרי המשטרה מקווים שסריטה, האומנת של התינוק, תוכל לשפוך אור על מה שקרה ביום הרצח, אבל סריטה נעלמת בלי להשאיר עקבות ומותירה את מרלה כחשודה המיידית. דיוויד הארווד, עיתונאי שאיבד לאחרונה את אשתו ואת עבודתו ובן דודתה של מרלה מחליט להתגייס לעזרתה ולנהל חקירה משלו במטרה לרדת לחקר האמת. אבל ככל שחקירתו מתקדמת, הוא מבין באמת שהוא מחפש טמונים סודות שיש מי שמוכנים לעשות הכל כדי שלא יתגלו.

השורה התחתונה: חלק ראשון בטרילוגיה חדשה של לינווד ברקלי (שכתב בין יתר את “מהלך לא מוצלח”, שדווקא היה מאוד מוצלח).


ההוראה – מתיו קווירק
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: רוני בק

מייק פורד מגלה שאחיו הסתבך בתיאוריית שמרכזה טמון עמוק בוול סטריט. הוא מנסה לחיות חיים נורמטיביים, אבל כשהוא מגלה מה עומד על כף המאזניים, הוא נחלץ לעזרת אחיו היחיד. הוא מבין כי הוא האדם היחיד בעל הכישורים והמניעים להסתער על משימה בלתי אפשרית שכזו. כשדמויות עוצמתיות ונטולות מעצורים דוחקות אותו לפינה, מייק מחליט לנצח אותן במגרשן הביתי או למות בניסיון להשאיר שביב של תקווה לחיים שבהם לא ייאלץ להביט מעבר לכתפו ולחשוש לחיי ארוסתו ואביו.

השורה התחתונה: מתיו קווירק הושווה הרבה לג’ון גרישם והרלן קובן. האם זה דבר טוב? תחליטו אתם.


החיים מהצד – אשל עוזרהחיים מהצד – אשל עוזר
הוצאה עצמית

הספר עוקב אחרי שלושה חלקים מיומנו של צעיר ישראלי בשנות ה20 לחייו בעשור השני של המאה ה- 21. המחלה: ​מתאר תחושות של קושי למצוא מקום בחברה בשנים אחרי השחרור המצב. מלחמת מחשבות: מביא עדות נדירה מתוכו של משבר משמעות נפשי שהתפרץ כתוצאה מהתקף חרדה תחת השפעת LSD. הסרט של החברים: לאחר ההתאוששות וההחלמה מאירועי החלק השני מתייצב המחבר מול החיים בהשלמה ומנסה למצוא את האיזון הנכון.

השורה התחתונה: אם הבנתי נכון מנבירה בתקציר הספר ובתיאוריו, מדובר בעיקר במסע עמוק וחושפני אל תוך תודעתו של כותב. הצלילה על אחריותו של הקורא.


הניקס – נייתן הילהניקס – נייתן היל
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: אורטל אריכה

סמואל אנדרסן לא ראה את אמו מאז נטשה את משפחתו לפני יותר מ-30 שנה. כעת היא מופיעה, אחרי שביצעה פשע אבסורדי שמשלהב מדינה שסועה פוליטית. התקשורת מציגה אותה כהיפית רדיקלית בעלת עבר מפוקפק, אך למיטב ידיעתו של סמואל, אמו היא בחורה רגילה שנישאה לאהוב נעוריה. שתי עובדות אינן מוטלות בספק: האישומים נגדה חמורים, והיא זקוקה לעזרתו. כדי להציל אותה הוא ייאלץ לצאת למסע משלו ולחשוף סודות שנקברו לפני שנים של אישה שחשב שהוא מכיר, סודות שמשתרעים על פני דורות ומוצאם אי-שם בנורווגיה, מולדתו של הנִיקְס המסתורי. בתוך כך יתמודד סמואל לא רק עם אובדן אמו אלא גם עם אהבה אבודה משלו וילמד מחדש כל מה שחשב שידע עליה ועל עצמו.

השורה התחתונה: לא למי שנרתע מספרים עבי כרס, למרות שלפי הביקורות המהללות שמלוות את הספר הזה מיום שפורסם בשפת המקור שווה לצלוח את 700 העמודים שלו.


הנשף – אנה הופההנשף – אנה הופה
הוצאת תמיר//סנדיק / מאנגלית: שי סנדיק

אלה פיי נשלחת למוסד שרסטון אחרי שניפצה חלון במפעל שבו עבדה מילדות. היא יודעת שאינה משוגעת, אך לפני שתוכל להשתחרר מהמוסד היא תצטרך לעטות על עצמה מסכה ולשחק על פי הכללים. ג’ון מליגן הוא מטופל במחלקה הסגורה. הוא אפוף יגון על מות בתו ואינו מסוגל לחשוב על חיים מחוץ לגבולות המוסד. כשאלה רצה לכיוונו בוקר אחד בניסיון לברוח מהמקום שבו מצא מפלט, משהו מתעורר בו. צ’ארלס פולר, רופא זוטר בשרסטון, להוט להותיר את חותמו בעולם המדע. כאשר התשוקה הופכת לאובססיה הוא יעשה הכול כדי להגשים את מטרתו.

השורה התחתונה: קן הקוקייה פינת גאווה ודעה קדומה? הספר נכתב בהשראת סיפור חייו של סבו סל סבה של הסופרת.


השבח לטיפשות – דזידריוס אראסמוס מרוטרדםהשבח לטיפשות – דזידריוס אראסמוס מרוטרדם
הוצאת כרמל / תירגמו: נתן רון ומרב מילר

אלת הטיפשות, בתם של אל העושר ואלת הנעורים, פוצחת בנאום הלל לעצמה ומונה אחד לאחד את הקבוצות והמגזרים בחברה שזכו ליהנות מטוּבה. מי שיָנקה משדי השכרות והבערות, ניצבת מוקפת בבנות לווייתה הנאמנות כגון היוהרה, החנופה והשכחה, ואינה חוסכת את שבטה מאיש: רופאים ועורכי דין, מורים ומשוררים, פילוסופים ותאולוגים, שליטים ואנשי חצר, אפיפיורים וחשמנים, ועוד. יותר מחמש מאות שנה עברו מאז נכתבה הסטירה “השבח לטיפשות”, ואולם חִצי לעגה המושחזים של הטיפשות, אותה נואמת שברא אראסמוס מרוטרדם, מגדולי ההומניסטים ברנסנס, רלוונטיים גם היום.

השורה התחתונה: בעולם שמשבח את הבורות והטיפשות, קשה לי לדמיין קאמבק ראוי יותר מזה של הספר הזה.


חוצָה את הקו – נלה לרסןחוצָה את הקו – נלה לרסן
הוצאת עם עובד / מאנגלית: תמר משמר

שיקגו. שנות העשרים של המאה העשרים. איירין רדפילד שותה תה בגג של מלון יקר, ללבנים בלבד. אישה בלונדינית, זוהרת, זרה לכאורה, ניגשת אליה. מתברר שזוהי קלייר קנדרי, חברת ילדות מהגטו השחור בדרום שיקגו. היו שמועות שקלייר חצתה את הקו וחיה כלבנה. פגישה חוזרת בין שתי הנשים בהרלם, בירת הקהילה השחורה, פורעת את חייה הבורגניים והשלווים לכאורה של איירין, כשזו נחשפת לתשוקת החיים חסרת הרסן, המסוכנת, של קלייר. בדרמה המתרחשת בין שתי הנשים ובינן ובין הבעלים שלהן – האחד שחור כהה עור ולכן אינו יכול להתחזות ללבן, והאחר לבן גזען שאינו יודע שאשתו שחורה – איירין מגלה שאין היא שונה כל כך מחברתה.

השורה התחתונה: לקח לי רגע להבין בכלל את התקציר. האם הסיפור עצמו מסובך יותר? האם הוא מעניין יותר? כנראה שיספק את חובבי הז’אנר. השאלה היחידה היא – מהו הז’אנר.


טירת אוטרנטו – הוראס וולפולטירת אוטרנטו – הוראס וולפול
הוצאת רסלינג / מאנגלית: יהונתן דיין

ביום בו אמור להינשא הנסיך, בנו היחיד של המלך, נופלת עליו קסדה ענקית במרכז החצר של הטירה. מכאן ואילך מנסה המלך להשיג יורש כדי להמשיך את שמו. מתוך אלימות חסרת שיעור, בעזרת תככים ומחוות אכזריות, הוא מנסה להינשא לארוסת הבן. במקביל אנו מלווים את הדמויות הארכיטיפיות בניסיונותיהן להימלט משדות הכוח האנושיים הרודניים או למצוא מילוט בתוכם: העלמה במצוקה – סמל הטוהר והתום; הגיבור הצדקן, רודף המוסר; המשרתים השוטים; הנזיר – שופר האל; ולבסוף הרודן – התגלמות הרוע, המעז כנגד המוסר והסדר.

השורה התחתונה: נחשב לרומן הגותי הראשון, וככזה שהיווה השראה ליוצרים רבים בסוגת האימה והמסתורין. בימים שליצנים מפחידים עוברים ושבים ברחובות, מה רע בלברוח אל עולם של אימה גותית לכמה שעות?


להיות מסעדנית – אירית שנקרלהיות מסעדנית – אירית שנקר
הוצאת מטר

אירית שנקר, אחת היזמיות והמנהלות המצליחות ביותר במסעדנות הישראלית, פורשת באוטוביוגרפיה ניהולית את דרכה הארוכה ממלצרות בבית קפה ועד להקמתן ולניהולן של מסעדות היוקרה המצליחות ״קרן״ ו״דיקסי״. שנקר פורטת את ההצלחה רבת השנים שלה ושל שותפה, השף חיים כהן, לפרטי פרטים: מפיתוח מנות עד גיוס עובדים, מבחירת ריהוט עד תמחור יין, מעקיצות של ספקים עד שיגעונות של לקוחות. סיפורה הוא גם סיפורן של שנות המהפכה הקולינרית בישראל, ששינו את הרגלי האכילה והשתייה של הישראלים, הצמיחו שפים נודעים וזיכו את הבישול העילי בישראל בהכרה בינלאומית.

השורה התחתונה: ספר חובה למסעדנים צעירים וצעירים פחות, ובעיקר למי ששוקלים לעשות את טעות חייהם ולהיכנס לתחום.


מה שאליס שכחה – ליאן מוריארטימה שאליס שכחה – ליאן מוריארטי
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

כשאליס מתעוררת על רצפת חדר הכושר היא בטוחה לגמרי שהיא בת 29, מאוהבת בבעלה עד הגג, ובהריון עם ילדה הראשון. בבית החולים, אליו היא מגיעה בגלל זעזוע מוח שקיבלה בנפילה, צפויים לה גילויים מפתיעים – היא כבר בת 39, יש לה שלושה ילדים, אחותה בקושי מדברת איתה, והיא נמצאת בהליכי גירושין מבעלה. אליס מתפעלת מהגירסה החדשה שלה, אבל לא מבינה מה קרה. איך יכולות עשר שנים להימחק מהזיכרון לגמרי? אליס חוזרת הביתה ומתחילה לשחזר את העשור האבוד. כשזיכרונה חוזר טיפין טיפין היא מגלה ששיכחה יכולה גם להיות הזדמנות להתחלה חדשה.

השורה התחתונה: אחרי ההצלחה המטורפת של הסדרה “שקרים קטנים גדולים” המבוסס על ספרה, מגיע אלינו ספר נוסף ומסקרן פרי עטה של ליאן מוריארטי האוסטרלית.


מוזיאון הנשמות הספרותיות – ג'ון קונולימוזיאון הנשמות הספרותיות – ג’ון קונולי
הוצאת טרה ספרים / מאנגלית: יעל לקסמן-בהט

שלושים ושש שנות חייו של מר ברגר עברו עליו תוך ניסיון לשמור עליהם ריקים ככל האפשר. הוא מעדיף בהרבה את חברתם של ספרים על פני חברת בני אדם, וכשסדרה מקרית של אירועים מצערים מובילה לפרישתו המוקדמת מהעבודה, הוא מרוצה למדי מבילוי שארית חייו בנינוחות בין דפי הספרים שלו. חייו השלווים מתערערים כשהוא מוצא עצמו עד לטרגדיה שמזכירה את הסצנה בה אנה קרנינה משליכה את עצמה לפני רכבת נוסעת. הוא ממהר לזירת ההתרחשות, אך מגלה שהאישה המסתורית נעלמה מסביבת פסי הרכבת ללא כל זכר. חקירתו של ברגר בעניין מובילה אותו אל “קקסטון, ספריית השאלה ומחסן ספרים פרטי”, שבה הגבול בין מציאות לדמיון מיטשטש מעבר לכל היגיון.

השורה התחתונה: ספר נוסף בסדרת BiblioMysteries – סדרת סיפורים מאת סופרי מתח מפורסמים המתקיימים בעולם הספרים והספרות. קונספט מופלא שמשלב שניים מהנושאים החביבים עלי, ובטח גם על חלק גדול מהקוראים של האתר.


סווינג טיים – זיידי סמיתסווינג טיים – זיידי סמית
הוצאת מודן / מאנגלית: קטיה בנוביץ’

שתי ילדות בנות להורים שחורים ולבנים, גדלות באחד מפרבריה של לונדון. הן נפגשות בחוג למחול וחולמות להיות רקדניות כשתגדלנה. טרייסי מצליחה להגשים את חלום הילדות שלה ולהופיע מעל הבמה, אך ביתר תחומי החיים היא נדרשת למאבקים קשים ולא אחת מוצאת עצמה מובסת. המספרת, לעומתה, מתגלגלת להיות עוזרת אישית של זמרת מצליחה ומבלה את רוב זמנה מעבר לים, בסבבי הופעות או בתפקידה כמסייעת לפרויקט פילנתרופי שיזמה הזמרת באפריקה. עבודתה גובה ממנה מחיר וגורמת לה להאמין שהצליחה להשאיר הרחק מאחוריה את עברה, עד שמגיע הרגע שבו מתחוור לה שהדברים אינם חד–משמעיים כפי שחשבה.

השורה התחתונה: הספר מועמד לפרס בוקר לשנת 2017, אם זה מסוג הדברים שמשפיעים עליכם.


עכשיו יותר ברגש – רן בן נוןעכשיו יותר ברגש – רן בן נון
ידיעות ספרים

רובי ירחי, עורך עמודי התרבות במקומון תל אביבי שולי, מקבל את משרת חייו: סגן העורכת במגזין הנשים החדש והמדובר “שיק”. רובי בודה עבור המגזין את “גאיה פאנק”, כתבת שתנסח לקוראות את עיקרי הנשיות החדשה. גאיה היא האלטר-אגו הנשי, החזק והמגניב שרובי תמיד רצה לבטא ולא העז, אך גאיה עולה על כל ציפיותיו, ובשונה מתכניותיו הצנועות היא לוקחת פיקוד, משתלטת על חייו ומובילה אותו לחוויות שעליהן היה יכול רק לחלום.

השורה התחתונה: רומן ראשון לרן בן-נון, עורך במוסף “זמנים מודרניים” ומבקר ספרות במוסף “24 שעות” של ידיעות אחרונות. האם הוא מכניס כאן התנסות אישית שלו?


עשרה ימים ב-רה – סרחיו ביסיועשרה ימים ב-רה – סרחיו ביסיו
תשע נשמות / מספרדית: ארז וולק

גבר ואישה יוצאים לחופשה משחררת באתר נופש על חופו של אי. אבל כבר מהרגע הראשון אנו יודעים שמשהו עומד להתרחש: מה שקורה הוא שברגע שקרלוס, בן הזוג, מעורר את תחושותיו הפנימיות והקמאיות, ומתבונן  בכנות על רגשותיו ועל חייו, הוא מגלה שהוא לא אוהב את זוגתו. אלא שהגילוי מגיע יממה אחת בלבד לאחר החתונה, דקה לפני שקופצים למים של חיי היום-יום. מאז שנות התשעים ביסס סרחיו ביסיו את מעמדו כאחד הסופרים הארגנטינאים החיוניים. לצד סופרים נוספים כגון ססר איירה, פוגוויל ופבלו קצ׳אז׳יאן הוא תרם לחידוש ולרענון בספרות הלטינו-אמריקאית.

השורה התחתונה: בקיצור, למוצ’ילרים לעתיד ובעבר ולחובבי הניגון הדרום אמריקאי.


פלופ – רפאל פינדופלופ – רפאל פינדו
תשע נשמות / מספרדית: תרגום: ארז וולק

בעולם פוסט אפוקליפטי, סביב שרידי הציוויליזציה, על רקע נוף אחרית הימים, תחת גשם בלתי פוסק, בקרב קבוצה רוויית טקסים, איסורי טאבּוּ והיררכיה נוקשה. אזור בו ניתן לשתות רק “מי שמיים” – בני אדם עושים ככל יכולתם כדי לשרוד. שם נולד “פּלופּ”, שנקרא כך בעקבות צליל נפילתו היישר אל הבוץ, כשנולד תוך כדי נדודי אמו במרחבים. פּלופּ עושה שימוש בערמומיותו הפרימיטיבית במטרה להכתיר עצמו כראש ארגון של קבוצת ניצולים. החברה האנושית כפי שאנו מכירים אותה, אינה קיימת עוד. הספר עוקב אחר עלילותיו, התפתחות של מנהגים וקונבנציות חדשות, ואחר השפה העירומה הנותנת ביטוי לתנאי החיים של האנושות המנסה לשרוד.

השורה התחתונה: כי איך אפשר שלא ליהנות מקצת ספרות פוסט אפוקליפטית מרעננת.


פרשת קולומבוס – סטיב בריפרשת קולומבוס – סטיב ברי
ידיעות ספרים / מאנגלית: יעל ענבר

טום סייגן הוא עיתונאי חוקר עטור פרסים שסיקר כל מקום מסוכן על פני כדור הארץ באומץ וביושר. כשאחד התחקירים שערך ביהודה ושומרון נחשף כהמצאה מוחלטת הקריירה המזהירה שלו נהרסת בן לילה. כעת הוא חי בבדידות – רדוף ומיואש ויודע את האמת הצרופה שאין ביכולתו להוכיח: ההתרסקות שלו היא תוצאה של פעולה מכוונת. מישהו רצה למחות את התחקיר שלו מעל פני האדמה. סייגן מחליט שאין טעם לחייו, אבל לפני שהוא מספיק ללחוץ על ההדק נכנס אל התמונה זר מסתורי שמאלץ אותו לשנות את תכניותיו. עד מהרה הוא מוצא את עצמו שקוע במאבק בינלאומי שתוצאותיו עשויות להשפיע על העולם כולו.

השורה התחתונה: סטיב ברי ממשיך למתוח את הקצה בכל הנוגע לז’אנר ספרי ‘חפש את המטמון‘ שהוא כל כך אוהב, והפעם עם סיסמאות מפוצצות בסגנון “סוד בן 500 שנה”, “למה באמת יצא כריסטופר קולומבוס למסעו הנודע בשנת 1492?” ובל נשכח את “מה הקשר בין קולומבוס וגילוי אמריקה להיסטוריה של העם היהודי?”.


שם הכוכב – מאת מורין ג’ונסון
הוצאת גרף / תרגום: חמוטל ילין

על לונדון התוססת נופלת אימתו של רוצח אימתני שנראה כי מחקה את מעשיו של ג׳ק המרטש. לאף אחד אין שמץ ראייה לזהותו של הרוצח, ואף אחד לא ראה אותו. אפילו מצלמות האבטחה הרבות שמפוזרות ברחבי העיר לא הצליחו לצלם את הפושע. חוץ מרורי, נערה אמריקאית רגילה שמגיעה ללונדון כדי ללמוד בפנימייה אנגלית יוקרתית שכל כולה בריטיות מאופקת. רק היא מסוגלת לראות אותו, באמצעות תכונות מיוחדות שאפילו היא עצמה לא הייתה מודעת להן. מהר מאד היא מתחילה לשתף פעולה עם חבריה החדשים מהפנימייה ועם יחידת הצללים של משטרת לונדון, העוסקת באיומים הנראים על טבעיים.

השורה התחתונה: ספר הראשון בטרילוגיית ספרי צללי לונדון. הוצאת גרף ממשיכה להביא לקורא את העברי את הקולות המרעננים בעולם ה YA, ומי אנחנו שנגיד להם לא.


תימהון – אהרן אפלפלדתימהון – אהרן אפלפלד
הוצאת כנרת-זמורה ביתן

אירנה עדה לרצח. לנגד עיניה נרצחים ארבעת שכניה היהודים, שלצדם גדלה. בעקבות המעשה אירנה קמה ובורחת מכפר הולדתה. היא מבקשת לעצמה מפלט מבעל אלים ומזיכרון הזוועה, אך בעודה נודדת בין כפרים היא מגלה שהזוועה פשטה בכול. בכל מקום נרצחו יהודים, וזכר המתים וזכר הרצח רודפים לא רק אותה. אהרן אפלפלד זכה לתהילה עולמית על ספריו, ותימהון הוא מהעזות שביצירותיו. אומץ לב, גדלות נפש וכישרון אדיר נדרשים כדי לצייר את המציאות מנקודת מבט של גיבורה כאירנה. אירנה, אישה בורה, שנגועה בעצמה במידה של אנטישמיות, מנסה להירפא ולהשיב לעצמה את “חוש האהבה”, את תחושת הקדושה ואת היכולת להתפלל. מתוך כך היא הולכת ומקבלת על עצמה שליחות של אמונה. הגיבורה – ספק נביאת אמת, ספק משוגעת, שיכורה לפרקים, נודדת ומטיפה לאיכרים כי “ישו יהודי היה”.

השורה התחתונה: באמת שניסיתי להבין על מה הספר הזה. אם מישהו בקהל יצליח, אשמח לפרשנויות בתגובות.


תמיד גרנו בטירה – שירלי ג'קסוןתמיד גרנו בטירה – שירלי ג’קסון
ידיעות ספרים / שפת מקור: אנגלית

מֵריקֵט בּלֶקווּד מתגוררת באחוזה המשפחתית עם אחותה הגדולה קונסטנס ועם הדוד ג’וליאן. בעבר מנתה המשפחה שבע נפשות – עד שבערב נורא אחד מצאה מנת רעל את דרכה אל קערית הסוכר. לאחר שזוכתה מרצח ארבעת בני משפחתה, שבה קונסטנס לביתה – טירה מבודדת בקצה הכפר – כשמריקט מגינה עליה מפני אנשי הכפר הסקרנים והעוינים. השנים עברו בניתוק נעים ונוח, עד שיום אחד הופיע בפתח ביתן בן הדוד צ’ארלס. מריקט זיהתה מיד את הסכנה הנשקפת להם וידעה שעליה לעשות הכול כדי להציל את קונסטנס ואת הבית. מעשיה מניעים עלילה מסתורית ומותחת שמגיעה לשיאים כמעט בלתי נתפסים. הספר פורסם לראשונה בשנת 1962 ונחשב ליצירת מופת של ספרות המסתורין.

השורה התחתונה: הבטחות גדולות מסתתרות בין דפי הספר הזה. האם יצליחו לקיים? ימים יגידו.

אולי יעניין אתכם גם:

השארת תגובה

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
  • מקום של כבוד בגן עדן
  • גישה חופשית לתכני האתר
  • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
  • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון