יום שני 15 ביולי 2024

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף - מרץ 2023

ספרים חדשים על המדף – מרץ 2023

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודשים האחרונים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אזהרת סערה – מריה אדולפסון
הוצאת מודן / משוודית: יעל צובארי

קארן אייקן הורנבי, חוקרת במחלק הרצח, משתוקקת להתחמק מחגיגות חג המולד הדביקות עם בני המשפחה והחברים, המתנחלים כולם בביתה. לכן אין שמחה ממנה כשהמפקד שלה שולח אותה בבוקר החג לאי הנידח נורו. היא נקראת לסייע בחקירת מותו של מרצה קשיש לביולוגיה, ובטוחה שהחקירה תעלה כי מדובר בתאונה. עד מהרה היא מוצאת את עצמה שקועה בחקירת רצח, וכשמתגלה גופה נוספת, החקירה מסתעפת. קארן מוצאת את עצמה עם מעט מאוד משאבים לניהול החקירה, ומבינה שהיא למעשה לבדה בשטח עוין. היא גם לא מצליחה להיפטר מההרגשה שאפילו קרובי המשפחה שלה מעורבים בעניין בדרך כלשהי.

השורה התחתונה: לפעמים עדיפה חקירת רצח על פני ארוחת ערב משפחתית


איוב- קומדיה של חוק וצדק – רוברט א. היינליין
הוצאת אופוס / מאנגלית:
ח.י. גליקזם

כל העולם סביב אלכס השתנה פתאום, לאחר שהלך בשוחת האש בפולינזיה. במקום הכומר אלכסנדר הרגנשיימר השמרן, הוא היה עכשיו אלק גרהאם, איש העולם התחתון, השט באוניית הקיטור המפוארת קונג נאט ומנהל פרשיית אהבים עם החדרנית שלו, מרגרט. הדבר הטוב היחיד שקרה לו בבלבול הנורא הזה. ואז, קרחון מוזר מנפץ את אונייתם במי הים הטרופי. מטוס של משמר החופים המלכותי של מקסיקו מציל אותם. אחר-כך הם חווים רעידת אדמה כפולה. מכאן ואילך עולם מחליף עולם והדברים הולכים ומסתבכים. לפי כל הסימנים אלכס יודע שיום הדין קרב ובא, אבל יש בעיה – מרגרט היא עובדת אלילים נחושה בדעתה. הוא חייב להחזיר אותה לחיק הנצרות, מפני שעבורו השמיים לא יהיו גן עדן בלעדיה. אבל הזמן הולך ואוזל. חייב להיות פתרון הגיוני לכל הסיפור. מובן שיש פתרון. אבל נראה שזה פתרון שטני לחלוטין.

השורה התחתונה: רשע ובסדר לו


איך לצאת עם דושבאג (3) | רט ראבידו – שרה ניי
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: נעמה תורן

החברים שלי רוצים שאני א*יין. הם כל כך רוצים את זה, שהם הדפיסו את הפרצוף שלי בכל רחבי הקמפוס עם הכיתוב: הוא: גבר עם קשיים חברתיים ו*ין בגודל ממוצע שמחפש שותפה מעוניינת למין. את: צריכה להיות בעלת דופק. האם את הגברת בת המזל שעומדת לגעול את השותף שלי מבתוליו? אלוהים. המטומטמים אפילו לא אייתו נכון את המילה "לגאול". וההודעות שאני מקבל עשויות מהחומר שממנו עשויים חלומות רטובים. אבל אני לא כמו הדושבגים האלה, לא משנה כמה הם ינסו להפוך אותי לכזה.

השורה התחתונה: מה כבר אני יכול לכתוב? עוד אחד מהספרים האלה


אני כאן, אני כאן, אני כאן – מגי או'פארל
הוצאה לאור: מודן / מאנגלית: קטיה בנוביץ'

את ההבנה שאין דבר המעצים את תחושת החיּות כמו נוכחותו הקרובה של המוות רכשה מגי או’פארל כבר בגיל צעיר, כשהתגלתה אצלה מחלה שריתקה אותה למיטה למשך חודשים ארוכים. החזרה המחודשת לחיים הייתה יכולה להפוך אותה לאדם זהיר, אלא שהיא בחרה לפנות בכיוון הנגדי ולדחוף את עצמה בתשוקה ובפזיזות לבלוע מכל מה שיש לחיים להציע. שאננותה, שהאריכה ימים עד ללידת בנה הראשון, התחלפה בפחד מתמיד כשנולדה לה בת עם מחלה קשה החושפת אותה למצבים מסכני חיים. עבור אותה בת כותבת עתה או’'פארל, סופרת אירית חשובה באופן יומיומי ומצליחה, את הממואר האישי הזה.

השורה התחתונה: העלמה והמוות


אני שורף את אמריקה – אדם קומן
הוצאה עצמית

מבית מלון רעוע באיזמיר תצא הבשורה: שם נערך כנס בינלאומי שנועד לגבש תכנית לחיסול הסכסוך אחת ולתמיד. המנהיג הפלסטיני, רטוריקן בחסד ודובר עברית משובחת, משכנע את ראש הממשלה לאחד כוחות ולצאת למלחמה כוללת נגד בת הברית הוותיקה: אמריקה. שני חיילים, סג"מ וסמל, יוצאים לשליחות מטעם המלחמה, אבל בעיקר "הורגים את הזמן". את הדרך לוושינגטון הם עושים ברנו קנגו מקרטעת וחוצים ערי נמל, כפרים נידחים, ברים בפאריז ובפראג ודירות פנטהאוז עברייניות. יוני, אמן כושל שניסה את מזלו בניו יורק, מקבל הזדמנות להגשים את עצמו דווקא בתור מרגל באמריקה. ברקע מדווח הרדיו על התקדמות הצבאות ומנעים את הזמן בשירי מלחמה. לא רק הפוליטיקה, ההיסטוריה והגיאוגרפיה נמתחות ב"אני שורף את אמריקה" עד כדי אבסורד; גם השפה העברית מתגלגלת כאן לנשף מסיכות קרקסי ומבהיל.

השורה התחתונה: אם את מסוגלים להכיל סאטירה חדה כתער, הספר הזה בשבילכם.


אף אחד מאיתנו לא יחזור – שרלוט דלבו
הוצאת עם עובד / מצרפתית: רמה איילון

הטרילוגיה של הסופרת הצרפתייה שרלוט דלבו, ניצולת אושוויץ, היא בלי ספר אחת הפסגות הספרותיות שנוצרו לאחר השואה. דלבו מתעדת את רגעי האימה, את המאמצים הנואשים לשרוד ואת הצמיכה ההדדית בקרב קבוצת הנשים שעימן הגיעה למחנה – כולם מתנגדות פעילות לכיבוש הנאצי בצרפת. כעבור שנים היא מתחקה אחר קורותיהן וחושפת את הטראומה שנשאו בליבן ובגופן ואת השלכותיה זמן רב אחרי תום המלחמה.

השורה התחתונה: בואו נתחיל היום עם ספרי שואה כבר בתחילת הרשימה


את עוד תתחרטי על זה – נועה שלו
הוצאת כנרת זמורה

אבישג פישמן היא לוחמת מוסד מוערכת, שמשתדלת לאזן בין קריירה תובענית לטיפולי פוריות. הג'גלינג נעשה כמעט בלתי אפשרי, כשהיא מקבלת הזדמנות קידום לתפקיד שהיא חושקת בו. גל וייס, שמתמודד מולה, משוכנע שהתפקיד צריך להיות שלו, הרי הוא יודע לשבות בקסמו את מי שצריך, להפעיל קולגות, סוכנים וסתם זרים שעשויים להביא תועלת. רק בדיקת הפוליגרף התקופתית שהוא מתקשה לעבור, עומדת בינו ובין הקידום. כשפישמן וּוייס נשלחים כזוג למשימת ריגול ברומא, הכול מתחיל לבעבע בתוכם וסביבם: טיפולי הפוריות של אבישג, שלא מצליחה להחליט מה חשוב לה יותר, האימהוּת או הקידום; הסוד של וייס שמאיים להרוס את הקריירה שלו; המתח ששורר בין שניהם, ומעל הכול – הפצצה המתקתקת שעליהם לנטרל.

השורה התחתונה: אפשר לחתוך את המתח בסכין


בוהק אזמרגד | ספר 5 בסדרת המורשת הנסתרת – אילונה אנדרוז
ספרים בעלמא / מאנגלית: יעל אכמון

קטלינה ביילור מאמינה שאפשר לצמוח מתוך כאב. במשך חודשים היא התאבלה, לא על אלסנדרו סגרדו שנטש אותה, אלא על עצמה. על מי שהיתה לפני שריסק את לבה. כעת היא מבינה שהשינוי שחל בה היה הכרחי. הוא חיזק אותה, הפך אותה ראויה לעמוד בראש הבית שלה, ואיפשר לה להגן טוב יותר על משפחתה. יום אחד היא אולי גם תצליח להודות לאלסנדרו על מה שעשה. יום אחד. כרגע היא מקווה שלא לראות אותו יותר לעולם. אלא שכשהיא מותקפת אלסנדרו לפתע חוזר והוא נחוש להגן עליה. קטלינה היתה שמחה לשלוח אותו לכל הרוחות, אבל כסגנית הנוטר של טקסס, מה שהיא רוצה לא תמיד נמצא בעדיפות ראשונה. היא ואלסנדרו חייבים לשתף פעולה כדי להפסיק את השימוש בנסיוב הלא חוקי שמעניק למשתמשים בו כוחות אדירים ומאיים על שלומו של העולם, ועל הדרך הם ינסו להבין האם לסיפור שלהם, הפעם, יכול להיות סוף שונה.

השורה התחתונה: פנטזיה רומנטית במיטבה מבית ספרים בעלמא


בתו של שומר האש – אנג'ליין בולי
הוצאת כנרת / מאנגלית: יעל אכמון

דוניס פונטיין בת השמונה־עשרה מעולם לא הצליחה להשתלב, לא בעיירה שלה ולא בקרב שבט אוֹג'יבְּוֶוה. היא חולמת לעזוב ולפתוח דף חדש, אבל נאלצת להישאר ולטפל באמא שלה. ואז מגיע ג'יימי, הרֶכש הטרי המקסים בקבוצת ההוקי־קרח של אחיה. אבל כהקשר בין השניים מעמיק, דוניס מתחילה לחשוד שכוכב ההוקי מסתיר משהו. החשדות מתאמתים כשהיא עֵדה לרצח מזעזע, שמערב אותה בחקירה של האף־בי־איי לגבי מקורו של סם חדש וקטלני. דוניס, שמכירה את סודות צמחי המרפא של השבט שלה, מסכימה להפוך למודיעה סמויה כדי לאתר את מקור הסם. כשרשת השקרים נפרמת ומקרי המוות הולכים ומתרבים, דוניס תוהה כמה רחוק היא מוכנה ללכת למען הקהילה שלה, גם אם הדבר יקרע לגזרים את הבית היחיד שידעה אי־פעם.

השורה התחתונה: צמחים ונהנים?


גבירה וערפל – אודליה גולדמן
הוצאת ידיעות ספרים

שודדת הים המכונה "הגבירה השחורה" ונסיך אינאר יוצאים יחדיו להפלגה אל משאול, אי המשאלות. אם יעמדו שני אויבים אלה בהסכם שחתמו, תצא הגבירה השחורה לחופשי והנסיך יציל את הממלכה ממגפה נוראית. במהלך המסע אל האי וממנו נחשף סיפורה של הילדה היתומה אֵווי, שבורחת מהכנופיה שהיא חברה בה ומצטרפת לערפל, ספינתו של שודד הים עין-אחת. בדרך אווי פוגשת דמויות יוצאות דופן, מגיעה לארצות משונות ולחופים רחוקים ומתמודדת עם סכנות ואתגרים אינספור. היא מתבגרת ומתחשלת ומתאהבת אהבה בלתי-אפשרית בנער כפרי. גבירה וערפל הוא סיפור מסע התבגרות והרפתקאות קולח ונוטף קסם שלא תוכלו להניח מהיד. על רקע העוצמה האדירה של הים רוחשים דברים פלאיים במקומות הכי בלתי-צפויים.

השורה התחתונה: פנטזיה ישראלית קסומה


דברים שלא אמרנו מעולם – סמנתה יאנג
הוצאת כנרת / מאנגלית: תם פררו

דליה מקגווייר בנתה לה חיים שקטים בעיירת החוף הארטוול, הרחק מבני משפחתה והאירועים הטראגיים שהובילו לנֶתק ביניהם. אך כשאביה נזקק לה אין לה ברירה אלא לחזור לבוסטון ולהתמודד עם רוחות הרפאים שרודפות את עברהּ. כמו מייקל סאליבן למשל, חברו הטוב ביותר של האקס שלה. הגבר האחד שאסור היה לה להתאהב בו. אלא שמייקל בהחלט לא שכח אותה. לאחר שנים של זעם על עזיבתה, הוא סוף־סוף מוכן להמשיך בחייו. או לפחות ככה הוא חושב. עד שהיא חוזרת, והרגשות ניצתים מחדש. דליה, שעדיין שקועה באירועי העבר, נמלטת מבולבלת בחזרה להארטוול. כשמייקל בא בעקבותיה, נחוש להחזיר אותה אליו, עליו לפענח עוד תעלומה אחת שבמסתרי לבה. אם האמת לא תיאמר בקול, הם ייקרעו זה מזו לנצח.

השורה התחתונה: אהבה, זה כל הסיפור. או בעצם, רובו


הגופה בספרייה – אגתה כריסטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מיכל אלפון

בוקר אחד מוצאים קולונל בנטרי ואשתו גופת צעירה בלונדינית בספריית ביתם. היא לבושה שמלת ערב יפה ומאופרת בכבדות. מיהי האישה הזאת? כיצד הגיעה לספרייה שלהם? וכיצד מותה קשור לגופת נערה אחרת, שמתגלה כעבור זמן קצר במכונית שרופה? גברת בנטרי מזעיקה את מיס מארפל לפתור את התעלומה, לפני שהלשונות הרעות בכפר יתחילו לרנן.

השורה התחתונה: ספר נוסף בסדר ספרי אגתה כריסטי בהוצאת עם עובד. כן ירבו


הדובדבן שלה – פנלופה בלום
הוצאת אהבות / מאנגלית: עדי שניידר

איך הכרתי אותה? ובכן, ג'נטלמן אף פעם לא מתרברב. למרבה המזל, אני לא ג'נטלמן. קודם כל, שילמתי על הדובדבן שלה (פאי הדובדבן שלה, אבל זאת לא הנקודה), אחר כך, גנבתי את הפרח המתוק שלה. לאחר מכן? השארתי לה את כרטיס הביקור שלי, ויצאתי משם כאילו שהמקום שייך לי. כן, אפשר לומר שהיה בינינו קליק. איך הכרתי את ויליאם? הוא נכנס למאפייה שלי, קנה פאי דובדבנים, גנב אגרטל עם פרחים – עדיין אין לי מושג מה הוא עשה איתם – והשאיר את כרטיס הביקור שלו. ויליאם לא יכול היה להיכנס לחיים שלי בזמן גרוע יותר. המאפייה שלי הייתה על סף סגירה. האקס המטרידן שלי סירב לעזוב אותי בשקט, וגם הייתי בתולה בת עשרים וחמש. פתרון בעיית הבתולים הקטנה בעזרת ויליאם יהיה כמו להרוג יתושה עם פטיש.

השורה התחתונה: המדור עדין לא החליט מה הוא חושב על התחייה המחודשת של הרומן הרומנטי


הדרך לפינגוויניה – צבי וולובסקי
הוצאת הקיבוץ המאוחד

הדרך לפינגוויניה, ספרו הרביעי של צבי וולובסקי, מבטא חוויה ארוכת שנים של חיים קולקטיביים שנולדו בתקווה גדולה וברוממות נפש, השתבשו בדרך, והיו לבסוף למשהו אחר, שלא הלם את כוונתם המקורית של הוגיו ונאמניו. אין זה עוד סיפור על משימות הדור או על לבטי יחיד הנתון תחת עקב הברזל של קולקטיב דורסני — כבר היו רבים כאלה — אלא ניסיון מודע לתאר תהליך השתנות, ולעשות כן בבדיחות דעת מדודה, ולעתים בדם לב שבין השורות. זאת, לאחר 70 שנות התנסות אישית בחיי היחד, שהותירו בו, כמו אצל רבים אחרים, שאלה פתוחה על מהות החיים בהם ועל חיי הצוותא בכלל. הכותב מצלם נאמנה וללא משוא פנים גלריית חיים מגוונת של בני אדם ונסיבות.

השורה התחתונה: מה?!


החבל – סטפן אָאוּס דֶם זיִפֶּן
הוצאת הקיבוץ המאוחד / מגרמנית: אברם קנטור

בכפר נידח ומרוחק, מוקף שדות ויערות, חיים איכרים פשוטים וישרים בשגרה קבועה ומסודרת, מנותקת מכל מאורעות חריגים המתרחשים בעולם. יום אחד מוצא אחד הכפריים חבל מונח על הקרקע בפאתי הכפר. החבל משתרך אל תוך היער, וקצהו לא נראה. אנשי הכפר מוטרדים מאוד מן השאלה מה פשר החבל הזה ולאן הוא מוביל. החבל עוכר את שלוותם ומעורר בהם סקרנות וצמא לפעולה, ועל כן יוצאים הגברים במשלחת אל תוך היער. תוך הניסיון האובססיבי למצוא את סופו של החבל הם הולכים ומתרחקים מהכפר, מבתיהם ומשפחותיהם. החבל נע על הציר שבין ריאליזם צלול ומשל. הוא בוחן את מערך הכוחות המשתנה כאשר נפרצים הגבולות אל טריטוריה אחרת. הוא תוהה, אולי, על מקומו של השגרתי והמוכר אל מול הזר והמסתורי, ועל הנכונות להישאב אל מחוזות הקסם והסכנה.

השורה התחתונה: הייתם הולכים אחרי החבל?


החיים הם רומן – גיום מוסו
הוצאת כנרת / תרגום: שי סנדיק

"לפני חצי שנה בתי בת השלוש, קארי קונוויי, נעלמה בשעה ששתינו שיחקנו מחבואים בדירתי בברוקלין." כך מתחיל סיפורה של פלורה קונוויי, סופרת נודעת. להיעלמותה של קארי אין הסבר. הדלת והחלונות של הדירה היו סגורים, מצלמות הבניין לא הראו שום פריצה. חקירת המשטרה לא העלתה דבר. התעלומה המהדהדת מעוררת ביקורת קשה על פלורה, שמתעקשת לשמור את חייה הפרטיים חסויים ואפופי מסתורין. בו בזמן, בצד השני של האוקיינוס האטלנטי, מסתתר בביתו שבפריז רומאן אוזורסקי, סופר עם לב שבור — אשתו עזבה אותו ומאיימת לקחת ממנו את בנו האהוב. רומאן הוא היחיד שמחזיק במפתח לפתרון התעלומה של פלורה, וגורלם קשור קשר הדוק.

השורה התחתונה: ספר שמתחיל בהיעלמות של ילד לא יכול להיגמר טוב


הילדה האנגלייה האבודה – ג'וליה קלי
הוצאת ספרי פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

ויו בַּיירְן שנולדה למשפחה קתולית שמרנית, יודעת מה מצופה ממנה: להתחתן עם גבר קתולי משכונת הפועלים שבה היא מתגוררת וללדת לו ילדים. אך כשהיא מגלה שהיא בהיריון בעקבות רומן קצר עם ג'ושוע לווינסון, גבר יהודי שחולם להיות נגן ג'אז, ברור לוויו שחתונה חפוזה היא הפיתרון היחיד. אולם כשביום חתונתם ג'ושוע מחליט החלטה משנת חיים, ויו נאלצת לשוב לחיק משפחתה הביקורתית. חמש שנים לאחר מכן, ערב מלחמת העולם השנייה, ויו נאלצת להחליט החלטה קשה: האם לפנות את בתה מגי לאחוזה הכפרית של משפחת תומפסון העשירה? באותה העת, ג'ושוע, שוויתר על קריירה כמוזיקאי בניו יורק, מתגייס לחיל האוויר המלכותי כדי להילחם למען מדינתו ומנסה גם לברר את רגשותיו כלפי משפחתו, אשתו והבת שהשאיר מאחור כשהיה בן שמונה-עשרה. אך טרגדיה מתרחשת כשוויו מגלה שהמקלט שאליו שלחה את בתה באזור הכפרי לא חסין מפני זוועות המלחמה.

השורה התחתונה: ליב דה צ'לדרן אלון!


היסטוריה של מהירות – עמית נויפלד
הוצאת הקיבוץ המאוחד

בשנת 1991 דיווח 'טיים מגזין' על כמיהה הולכת וגוברת לשוב אל "החיים הפשוטים".בשנת 2014 נערך סקר דומה, ובו נמצא כי למעלה ממחצית הנשאלים רוצים להאט את קצב חייהם. עמית נויפלד לוקח את הקוראים למסע אל שחר ההיסטוריה המודרנית ואל נקודות המפתח שעיצבו את תרבות המהירות המאפיינת את ימינו. בשפה בהירה, קולחת ועשירה בדוגמאות הוא מציג תופעות, מגמות ותהליכים הדוחקים בנו לעבוד, לצרוך ולחיות בהילוך גבוה. היסטוריה של מהירות מעורר דיון בהשלכות הכלכליות, הרגשיות והחברתיות שיש לקצב החיים המהיר. זהו מדריך מעשי להאטת החיים, שמסייע להוריד הילוך, מציע דרכים ליהנות יותר מהמזון, מהעבודה ומשעות הפנאי, ומקדם יצירה של קשרים משמעותיים עם המשפחה, עם החברים, עם הסביבה ועם הקהילה שבה אנו חיים. הספר, הקורא תיגר על מאפייני עידן המהירות ועל הרציונליות התועלתנית, הוא חלק ממהפכה עולמית שיוצרת תנועת ההאטה. הוא מזכיר לנו שלא פעם, השינויים הגדולים ביותר מתחילים בהחלטה לעשות פחות, או אפילו לא לעשות כלום.

השורה התחתונה: קריאת חובה


הלחם האבוד – אדית ברוק
הוצאת ידיעות ספרים / מאיטלקית: אלון אלטרס

הסופרת האיטלקייה־יהודייה אדית ברוק נוסקת על כנפי הזיכרון ומגוללת את סיפור חייה המרתק כילדה יחפה ביערות הונגריה, כאסירה בשישה מחנות ריכוז והשמדה של הנאצים, כשורדת וכעולה חדשה בישראל, שתוהה היכן לטעת שורש. בשפה קולחת וחשופה מתארת ברוק את חוויותיה כילדה, כנערה וכאישה, בתקופה הכי סוערת בהיסטוריה. כשמאחוריה חיים חרוכים ולפניה מערבולת רגשית, העולם נראה לה זר ומנוכר והיא מנסה למצוא בו את מקומה. חייה של ברוק העניקו לה תובנות מהותיות לגבי טיבן של גזענות ואהבת האחר. ה"מכתב לאלוהים" שמופיע בספרה ריגש המוני קוראים ברחבי העולם, בהם האפיפיור פרנציסקוס, שהגיע עד לביתה שברומא כדי לחלוק איתה את התרשמותו. במכתב היא מציגה ללא כחל ושרק את היסוסיה, ספקותיה ותקוותיה, וגם את התשוקה שלא שככה בחלוף השנים להנחיל לדור הבא פיסת היסטוריה מן המאה העשרים על מנת שתסופר שוב ושוב ולא תישכח.

השורה התחתונה: מסמך אנושי מרגש, עבור מי שנותר עוד רגש בגופו


המיועד ה 21 – מאטיס קוגן
הוצאת ידיעות ספרים

חייו של פיטר מיילס, נער טיפוסי בן שבע-עשרה מלוס אנג'לס, משתנים בבת אחת במאה ושמונים מעלות. בעל כורחו הוא מוצא את עצמו מתמיין למשלחת שמטרתה להמשיך את האנושות על פלנטת נוֹר. הרפתקאותיו במהלך המיונים כוללות עליות ומורדות: הומור, פחד, מתח, תקווה, תחרותיות, תככים, אהבה, מסתורין והמון-המון אי-ודאות. ב"אחו", החוקים והמוסכמות שונים, האמת כל הזמן מתערערת וכולם מחזיקים את הקלפים קרוב מאוד לחזה. לאט לאט גם מתברר שלא לכולם יש כוונות טובות. על כמה חוקים יהיו המדריכים מוכנים לעבור למען המטרה המקודשת? מה עולה בגורלם של אלה שנשארים מאחור? וכמה רחוק יהיה פיטר מוכן ללכת כדי לעבור את המיונים?

השורה התחתונה: המשחק של פיטר


הנשים של קילקריון – ג'וג'ו מויס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: שרון פרמינגר

שלושה דורות של נשים איריות שמתמודדות באנושיות רבה עם פיתויי האהבה, המחויבות המשפחתית והקשר הבל ייפרם בין אמהות ובנות. קייט, שברחה ללונדון מהכפר האירי הקטן שבו חיה עם הוריה כשהיא נושאת ברחמה תינוקת, נשבעה לעצמה שהיא תצליח היכן שאמהות רבות כל כך נכשלות ותכונן קשר חברי עם בתה העתידית. אלא ששש-עשרה שנים לאחר מכן, הקשר בינה לבין בתה סבין רחוק מלהיות מושלם. כשהקשר הזוגי שלה שוב עולה על שרטון, קייט שולחת את בתה אל הכפר שממנו ברחה ואל הוריה הנוקשים, בזמן שהיא מתפנה לאסוף את שברי חייה. סבין המתוסכלת משעמום ומכעס, מנסה לבנות לעצמה חיים במקום החדש, השונה כל כך מכל מה שהכירה, ואט-אט חושפת את ההיסטוריה המשפחתית ומעמתת את סבתה ג'וי עם סודות העבר שכה התאמצה לקבור.

השורה התחתונה: הו! הדרמה!


העיר הערפילית – קרלוס רואיס סאפון
הוצאת כנרת זמורה / תרגום: אביגיל בורשטיין

אוסף סיפורים של קרלוס רואיס סאפון, שנכתבו כהוקרה לעשרות מיליוני הקוראים שהצטרפו אליו למסע שהחל עם צלה של הרוח. העיר הערפילית ראה אור לאחר מותו של הסופר, והוא כורך יחד אחד־עשר סיפורים מלאֵי מסתורין, שרובם לא פורסמו מעולם. ג'נטלמן מוזר מפתה את סרוונטס לכתוב ספר שאין כמותו, שכל עמוד בו עשוי להאריך את חייה של האישה שהוא אוהב; אדריכל מבריק בשם אנטוני גאודי נעתר לחצות את האטלנטי לניו יורק, מסע שיכריע את גורלה של יצירת מופת לא גמורה – סיפורים אלה ואחרים זוהרים את קסמו המהפנט של היוצר המבריק שלהם ומזמינים אותנו לבוא ולחלום את ברצלונה יחד איתו.

השורה התחתונה: בקיצור, אם אהבתם את צילה של הרוח, לכו על זה


הקצב וציפור השיר – אליינה אורקהארט
הוצאת ידיעות ספרים / אנגלית: ניצן לפידות

מותחן המסופר משתי נקודות מבט: של רוצח מטורף שזכה לכינוי "הקצב" ושל פתולוגית מז"פ שדולקת בעקבותיו. משהו אפל אורב בביצות של לואיזיאנה: רוצח סדרתי עם חיבה לניסויים רפואיים שוקד על השלמת הפשע המבעית ביותר שלו, ובד בבד מתגרה ברשויות אכיפת החוק שלא מצליחות להניח עליו את היד. אבל פתולוגית הזיהוי הפלילי ד"ר רֵן מולר היא הטובה ביותר בתחומה. חמושה בידע אנציקלופדי של שלל פשעי עבר ובשנים של ניסיון בחקירת מקרי מוות, היא מעולם לא נתקלה בתיק שלא הצליחה לפענח. עד עכשיו. מקרה אחרי מקרה נערמים על שולחן הנתיחות של רן, ועד מהרה היא נשאבת רובה ככולה למשחק חתול ועכבר קטלני עם רוצח אכזרי שהולך ומקצין מדי יום.

השורה התחתונה: מוח מסוכן


השושנה האחרונה של שנגחאי – ווינה דיי רנדל
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: צילה אלעזר

יד הגורל מפגישה את היורשת הצעירה אֵיי שאו עם ארנסט רייזמן, פליט יהודי חסר פרוטה שנמלט מגרמניה לשנגחאי. אֵיי קוראת תיגר על המוסכמות ושוכרת את שירותיו לנגן על פסנתר במועדון הלילה שלה, שירד מגדולתו. הסנסציה והתהילה המיידית שנגן הג'ז מלא הלהט זוכה לה משיבות את המועדון של אֵיי לימי הזוהר שלו והוא נהפך למקום החם ביותר בשנגחאי. עד מהרה מתחוור לאֵיי וארנסט שהם חולקים יותר מאשר תשוקה לג'ז – אבל הפערים ביניהם נראים בלתי־ניתנים לגישור, ואֵיי בכלל מאורסת לאחר. כשהמלחמה מסלימה, אֵיי וארנסט נקרעים זה מזה, והבחירות שעליהם לעשות בין אהבה להישרדות נעשות נואשות יותר.

השורה התחתונה: אהבה בתקופה די כולירע


חסדים קטנים – הת'ר גודנקאוף
הוצאת עם עובד / מאנגלית: שאול לוין

אלן היא עובדת סוציאלית מסורה ששמה הטוב הולך לפניה. עשרות משפחות חבות לה תודה, והתובעים המחוזיים נועצים בה מדי שבוע. משפחתה שלה מבולגנת ככל המשפחות, אבל בחלומותיה הפרועים ביותר לא דמיינה שכל זה יילקח ממנה ברגעים אחדים, שצו הרחקה ימנע אותה מלראות את אהוביה, שעמיתים ומכרים ידונו בעניינה המשפטי בכובד ראש. ג'ני בת העשר למדה להיזהר מעובדות סוציאליות. אביה שותה ונעלם מדי שבוע, ואימהּ נטשה אותה לפני שנים, אך שניהם עדיפים ממשפחות האומנה שייעדה לה מחלקת הרווחה. חששותיה מתגשמים כשאביה נעצר והיא מוצאת את עצמה באוטובוס בנסיעת לילה אל קצה הארץ. הדבר האחרון שהיא רוצה הוא להיפגש עם עובדת סוציאלית. המפגש המקרי בין השתיים – שעולמן קורס באחת ועליהן לשרוד בקור רוח רגע אחר רגע – מזמן להן רגעים של חסדים קטנים.

השורה התחתונה: סך הכל נשמע די אופטימי


יכולנו להיות נהדרים – מירי שחם
הוצאת ספרית פועלים

אישה מתמכרת למשחק חידתי המתנהל הרחק מעיר מגוריה; חובבת טריוויה מנהלת משא ומתן עם שכנתה על שמלת כלה שהושלכה לפח; גבר ואישה זרים זה לזה נוטשים מסיבה וממשיכים יחד למסע לילי; עיתונאית שכמהה לילד מבקשת מזור אצל זקנה בלב יער; זוג אורחים בחתונה מנסה לממש תכנית שתכריע את עתידו; ועוד. סיפוריה של מירי שחם נטועים בריאליה המקומית, אך גם פורצים את גבולותיה השבירים אל עבר עולם הפנטזיה.

השורה התחתונה: כמיטב מסורת הסיפורים הקצרים


יער הכוכבים הנמוגים – קריסטין הרמל
הכורסא / תרגום: ניצה פלד

יונה, שנולדה בשם אינגה, לא זוכרת הרבה מהוריה או מהעולם שמחוץ ליער. כשהיתה בת שנתיים, היא נגנבה מהוריה הגרמנים על ידי קשישה יהודייה בשם ירושה, שראתה את הנסתר וחשה שהיא חייבת לקחת את הילדה מחיק משפחתה אל היער. ילדותה של יונה אינה שגרתית: היא לומדת כישורי הישרדות ושפות, והיחס של ירושה אליה תמיד מעשי ולעולם לא אמהי. הילדה לא יודעת מהי אהבה, אבל היא יודעת איך לשרוד לבדה. זמן לא רב אחרי שירושה הולכת לעולמה, יונה נתקלת באנשים אחרים ביער. הם יהודים שברחו מהעיירות שלהם מאימת הנאצים. יונה מצטרפת אליהם ובזמן שהיא מלמדת אותם איך לשרוד בטבע, הם מלמדים אותה מה הם קשר אנושי ואהבה.

השורה התחתונה: שואה ואהבה?


להפיל את הדוכס – איווי דאנמור
הוצאת הספרנית / תרגום: יפעה הדר

אנאבל ארצ׳ר, בתו המבריקה אך חסרת הכל של כומר כפרי, זוכה במלגה כאחת הנשים הראשונות אשר הותר להן ללמוד באוניברסיטת אוקספורד היוקרתית. בתמורה למלגה שקיבלה, עליה לתמוך בתנועת הסופרג׳יסטיות, הדורשת זכות הצבעה לנשים. הדרישה: לגייס גברים בעלי השפעה שיתמכו במטרה שלהן. היעד: סבסטיאן דוורו, הדוכס הקר והמחושב ממונטגומרי הבוחש בפוליטיקה הבריטית בהוראת המלכה. האתגר: לא להיכנע למשיכה העזה שיש לה לסבסטיאן. סבסטיאן נחרד לגלות שגדוד של סופרג׳יסטיות הסתנן לביתו, אבל האיום האמיתי עליו הם רגשותיו הבלתי אפשריים לאנאבל היפיפייה. הוא מחפש רעיה בעלת מעמד השווה לשלו כדי להבטיח את המורשת שעל שיקומה עבד כל חייו, לא פשוטת עם קולנית שלעולם לא תוכל להיות הדוכסית שלו.

השורה התחתונה: אבל נראה שהסוגה הזאת כאן כדי להישאר


לוקווד ושות' 1: גרם המדרגות הצורח (עטיפה חדשה) – ג'ונתן סטראוד
הוצאת הכורסא / מאנגלית: איריס ברעם

במשך יותר מחמישים שנה שטופה אנגליה במגפה מחרידה של רוחות רפאים – חלקן מסוכנות ביותר. לוסי קרלייל, חוקרת צעירה בעלת רגישות לעולם שמעבר, מקווה ליצור לעצמה שם בתחום, אך מוצאת את עצמה מצטרפת לסוכנות הקטנה והעלובה ביותר בלונדון, לוקווד ושות', המנוהלת בידי אנתוני לוקווד הכריזמטי. כאשר אחד מהמקרים שבהם הם מטפלים מסתיים באסון, הם נקלעים למבוי סתום. הדרך היחידה להציל את הסוכנות כרוכה בסכנה גדולה מאוד: עליהם להעביר את הלילה באחד הבתים הרדופים ביותר באנגליה – ולנסות לצאת משם בחיים.

השורה התחתונה: ואחר שתסיימו לקרוא, צפו בסדרה החביבה בנטפליקס


לראות את הים – יוסי סוכרי
הוצאת עם עובד

שתי נשים ושני גברים מקבלים יום אחד בשורה שמשנה את חייהם מן היסוד. איך יגיב כל אחד מהם? קירה, סטודנטית לתאולוגיה בקיימברידג' שרגילה להצליח בכול ובלי שום עזרה, עומדת למבחן שלא התנסתה בו מעולם; גבריאלה, שעוד מגששת את דרכה בסצנת המוזיקה של תל אביב, מנסה למצוא בבשורה שקיבלה משמעות נוספת; ז'אן מישל, כדורסלן עבר שנחלץ מחיי עוני בפריז אל ליגת הכדורסל הטובה בעולם, יודע שתהילתו כבר מאחוריו ותוהה אם יצליח להתמודד עם מה שבפתח; ואילו רון, עורך דין תל־אביבי שכל חייו התחבט בשאלות קיומיות ומוסריות, יתמודד עכשיו עם השאלה הגדולה מכולן.

השורה התחתונה: התשובה, למקרה שתהיתם, היא לא 42


מגלה החולשות – ישי שריד
הוצאת עם עובד

זיו משתחרר מהצבא בגיל עשרים ושלוש לאחר שירות ביחידת מודיעין מובחרת. הוא מבוקש מאד בגלל מומחיותו בגילוי חולשות במערכות הגנה של טלפונים ומחשבים, אבל בחייו האישיים הוא נואש לאהבה ולחברות, כבול באחריותו הכבדה לאחותו הצעירה והפגועה, וצל נעוריו הכואבים רובץ עליו. הוא מגויס לחברת סייבר שפיתחה מערכת פריצה לטלפונים חכמים. בנסיעותיו מטעמה ברחבי העולם הוא נקלע להרפתקאות בארמונות שליטים ובמרתפי טירות עתיקות, ונזהר לא לשאול שאלות מיותרות. אולם הצלחתו המקצועית המרשימה של זיו אינה מצילה אותו מבדידות ומלב שבור. הוא מנצל את כישוריו המיוחדים כדי לחדור לעומק חייהם של אחרים ולחסל איתם חשבונות. פתאום היעדים אינם אלמונים עוד, אלא קרובים אליו מאוד.

השורה התחתונה: בואו נחזור רגע למרתפי הטירות האלה והשאלות שהוא לא שאל


מהתלה אינסופית – דיוויד פוסטר וואלאס
הוצאת ספרית פועלים / מיכל ספיר

מהתלה אינסופית, רומן המופת המונומנטלי של דיוויד פוסטר וואלאס, ראה אור ב-1996 ומיד מיצב את מחברו כאחד הכותבים החשובים של זמננו. זהו טור דה פורס של סופר גאון. וואלאס בורא בו עולם אלטרנטיבי מצחיק, מבעית ופרוע. גלריית הדמויות המרהיבה שהוא מתאר ושלל קורותיהן – בפנימיית טניס לנוער, בהוסטל שיקומי למכורים ובמרחבי היישות המדינית החדשה של צפון אמריקה – מרכיבים ספר שלא ניתן להגדיר באמת, כְּתַב חידה ממכר שבלבו התחקות הרואית אחר הקשרים הסבוכים בין משפחות לא מתפקדות, כישרון אישי, שאפתנות, בדידות, דיכאון, התמכרות, אסקפיזם, מסחר ופוליטיקה, המגיעים לנקודות הקיצון שלהם. מהתלה אינסופית הוא בעת ובעונה אחת רומן פסיכולוגי משפחתי שובר לב; ספר מתח וריגול; דיסטופיה נבואית סאטירית קורעת מצחוק; וביקורת פילוסופית פוליטית נוקבת על אמריקה התאגידית המכורה לבידור ולעונג.

השורה התחתונה: מיטב המבקרים מתרגשים מהתרגום של הספר הזה, שנחשב ליצירת המופת של פוסטר וואלאס


מוחות אפלים | לעולם לא תדעך – אלכסנדרה בראקן
הוצאת עם עובד / מאנגלית: עידית שורר

רובי ניצלה מהמחלה המסתורית שהמיתה את רוב הילדים ובני הנוער באמריקה, אבל כמו רבים אחרים, היא נחלצה ממנה במצב נורא עוד יותר: יש לה יכולות על־חושיות מפחידות שהיא לא ביקשה לעצמה, היא אינה יכולה לשלוט בהן, ועכשיו היא נאלצת להשתמש בהן על בסיס יום־יומי. בליגת הנוער מכנים אותה "מנהיגה", אבל היא יודעת מה היא באמת: מפלצת. כשמופקד בידיה של רובי סוד שעלול להתגלות כחומר נפץ של ממש, עליה לצאת למשימה המסוכנת ביותר שביצעה עד כה. כשרובי וחבריה מגיעים לאיסט ריבר מתגלה שנועד לה תפקיד מרכזי במאבק, אבל כוחות רבי־עוצמה רוצים לנצל אותה ככלי למען מאבקם בשלטון. היא עומדת בפני ברירה איומה, שפירושה ויתור על הסיכוי לחיים שיש בהם ערך. היא מוכנה לעשות הכול כדי להגן על מי שהיא אוהבת, אבל מה אם ניצחון במלחמה פירושו איבוד של עצמה?

השורה התחתונה: איחלנו לחיילת בהצלחה


מועדון קריאה לגברים (לא רומנטיים) – ליסה קיי אדמס
הוצאת הספרנית / תרגום: עדי שניידר

גאווין סקוט, כוכב הבייסבול מקבוצת נאשוויל לג'נדס, נקלע לצרה רצינית. לאחרונה הוא גילה סוד משפיל: אשתו תיאה זייפה אורגזמות מאז ומתמיד. תגובתו לגילוי מהווה הקש האחרון השובר את גב מערכת היחסים הרעועה ממילא. תיאה רוצה להתגרש, וגאווין מבין שהוא נתן לגאווה שלו ולפחדיו לגבור עליו. אבוד ונואש, גאווין מוצא עזרה במקום מפתיע: מועדון קריאה חשאי, לרומנים רומנטיים, שחברים בו מהגברים החזקים ביותר בנאשוויל. בעזרת רומן היסטורי לוהט בשם 'לחזר אחר הרוזנת', החברים במועדון מנחים את גאווין כיצד להציל את הנישואים שלו. אך הרומיאו האבוד הזה יזדקק לקצת יותר מאשר כמה מילים יפות ומחוות דרמטיות בכדי למצוא את הגיבור החבוי בו ולזכות מחדש באמונה של אשתו.

השורה התחתונה: אז לפחות נקווה ליותר ספרים מהזן המודע לעצמו


מזכרת ממנו – קולין הובר
הוצאת כנרת / מאנגלית:
שאול לוין

אחרי טעות טראגית שעלתה לה בחמש שנים בכלא, קֶנה רואן חוזרת אל המקום שבו השתבש הכול, בתקווה להתאחד עם בתה בת הארבע. אבל קֶנה מגלה שאת הגשרים ששרפה לא ניתן לשקם. למרות מאמציה להוכיח שהיא ראויה להשתלב שוב בחיי בתה, כל מי שהכיר אותה בעבר מפנה לה עורף. כולם, חוץ מלֶדגֶ'ר ווֹרד, בעל בר מקומי, הקשר היחיד שנותר בין קֶנה לבין בתה, והאדם היחיד שלא סגר בפניה את הדלת לחלוטין. לדג'ר מאמין שלכל אדם מגיעה הזדמנות שנייה. קֶנה היא צעירה שעשתה טעות איומה, אך האם עליה להמשיך ולשלם את המחיר? קֶנה חייבת למצוא דרך להתגבר על טעויות העבר כדי לבנות עתיד לה ולמשפחתה.

השורה התחתונה: זיכרון גורלי


מילים במקום מילים – רחל שליטא
הוצאת ידיעות ספרים

אמא רצתה לקרוא לה על שם אחותה, פייגלה, אבל אבא התעקש לתת לבתו שם עברי, וכך התפשרו על ציפורה או ציפי. ציפי גדֵלה בשיכון חדש בפאתי תל אביב בשנות החמישים. אף שהוריה קנאים לשפת המקום, היידיש נשארת שפתם האינטימית, והיא נוכחת בבית וחודרת למרחב השפה המשפחתית. ציפי גדֵלה בין העברית, שהיא חייבת לדעת לקרוא ולכתוב היטב, לבין שפה שהיא רק שומעת ומנחשת את משמעויותיה, ולא אמורה להבין או ללמוד. לשתי אלה מצטרפת שפה חדשה – מילים שההורים ממציאים כדי לדייק סיטואציות, רגשות, חפצים. זוהי שפה פרטית לשימושם היומיומי של שלושת בני המשפחה הקטנה, ודרכה נרקם סיפור משפחתי שיש בו סוד ואובדן, הסתר וגעגועים, וגם לא מעט הומור.

השורה התחתונה: ויידיש. לא מעט יידיש


מלון הזכוכית – אמילי סנט ג'ון מנדל
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מרב זקס־פורטל

אישה נופלת מסיפון אונייה בלב אוקיינוס, הונאה כלכלית חוצה יבשות, כתובת נאצה משונה על חזית מלון וכדור אקסטזי קטלני אחד שזורים יחדיו ביד אמן ברומן עמוק ומלא מסתורין זה, ובו מעשה נפשע אחד ואשמים רבים מספור. וינסנט, צעירה יפה וחולמנית ממשפחה דלת אמצעים, נענית להצעה שאי אפשר לסרב לה, בלי לדעת שיופייה ישמש כיסוי לתרמית המאה. בעלה ג'ונתן הוא אחד האנשים העשירים במערב, אך סודותיו רודפים אותו לכל אשר יפנה. על וינסנט לפענח לבדה כיצד לשרוד בעולם של אחיזות עיניים וקשרי שתיקה, עולם שמילת אמת אחת יכולה למוטט בו הכול עד היסוד.

השורה התחתונה: לא בדיוק תחנה אחת עשרה


מעבר למילים – מיה שרידן
הוצאת אהבות / מאנגלית גליה בן-דוד

מהרגע בו הכירה ג'סיקה קרסוול, בת האחת־עשרה, את קאלן הייז, היא ידעה שהוא נסיך שבור. הנסיך שלה. הם מצאו מפלט זה בזה, יצרו יחד מקום קסום ובטוח, הרחק מהמציאות הקשה. עד ליום בו קאלן נישק אותה – הנשיקה הראשונה של ג'סיקה, הנשיקה האמיתית והחלומית – ונעלם מחייה מבלי לומר מילה. שנים לאחר מכן, כולם יודעים מי הוא קאלן הייז. מלחין מפורסם ונערץ שנודע גם כ-'ילד רע'. אך איש לא יודע שהמוסיקה של קאלן נעולה עמוק בפנים, לכודה מאחורי השדים הפנימיים שלו. רק כשהוא פורש ועובר לצרפת, קאלן נתקל באדם היחיד שמצליח להשיב לו את המוסיקה. ג'סיקה. טעמה נותר רענן, והיא עדיין מציתה את הדם בעורקיו. דבר לא נותר מהמקום הקסום והבטוח שלהם. יותר מדי טעויות נעשו. יותר מדי סודות נשמרו. יותר מדי שקרים נאמרו. כל מה שנותר להם היא הכמיהה, הצורך, והתחושה הזו שדומה באופן מסוכן לאהבה.

השורה התחתונה: ופחות טראש חסר מוסר


משהו קורה לבלה – אוריין צ'פלין
הוצאת הקיבוץ המאוחד

בלה רוזנבאום, מי שהייתה "האישה הכי יפה באוּלָם" – זמרת אופֶּרה ידועה ואישיות צבעונית בחיי תל אביב הקטנה – מתחילה להיעלם. זה קורה קצת אחרי שהיא מעבירה שיעור בפיתוח קול לקקטוס שבמרפסת הבית. היא מופנית אל גליה שעשוע, פסיכוגריאטרית המתמחה בטיפול בדמנציה, וזאת שבועות אחדים לפני חג הפסח. יענקל'ה, בעלה האוהב אך העדין מדי של בלה, מתקשה להסתגל לשינוי וכופה על השניים הסתגרות. בבית הם ממתינים לנעמי, בִּתם היחידה, העתידה להגיע לחופשת מולדת. גם גליה, הרופאה הסמכותית המטפלת בבלה, נדרשת להתמודד עם רגשות סוערים ביחס למשפחתה-שלה. הנשים שבמרכז הרומן עוטות על פניהן מסֵכה; עד ערב החג ינשרו המסכות כולן.

השורה התחתונה: אין כמו ספר על דמנציה כדי לעודד את הנפש


משחקי הירושה – ג'ניפר לין ברנס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: ענבל מלכה

לאייברי גרמבס יש תוכנית לעתיד טוב יותר: לצלוח את תקופת התיכון, לזכות במלגה ולנסות להסתדר בהמשך. באופן לחלוטין לא צפוי גורלה משתנה כאשר היא מגלה יום אחד שמיליארדר מסתורי בשם טוביאס הותורן מת והשאיר לה כמעט את כל הונו. לאייברי אין מושג למה – או אפילו מיהו טוביאס הותורן. כדי לקבל את הירושה, על אייברי לעבור לאחוזת הותורן רחבת הידיים, שבכל חדריה הטביע הזקן את חותמו – ואת אהבתו לחידות, מבוכים וצפנים. לרוע מזלה, באחוזה מתגוררים גם ארבעת הנכדים המבריקים והכריזמטיים של הותורן, שגדלו בציפייה לרשת מיליארדים. לכודה בעולם מסוכן של עושר, פיתויים ותככים, כשהסכנה אורבת לה בכל פינה, תצטרך אייברי להשתתף במשחק רק כדי לשרוד.

השורה התחתונה: בדם ואש


מתחת לסכין – ג'ק ג'ורדן
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: רחל פן

הבן שלי נחטף, וניתנת לי בחירה. גבר שרוע על השולחן מולי. כמנתחת, עבודתי היא להציל אותו. כאם, אני יודעת שעלי להרוג אותו. אולי תחשבו שאני מפלצת. אבל אין לי שום ברירה. עלי להצליח לרצוח. ולא, לא אראה את בני שוב לעולם! הצלתי חיים רבים. הייתם מפקידים בידי את חייכם?

השורה התחתונה: מעלה דילמות מוסריות נוראיות. השאלה היא אם הטיפול בהן הוא שטחי כמו התקציר שבגב הספר או שנכנס וחופר עמוק יותר


סאלאם, מאמא – גולנז האשמזדה בונדה
הוצאת אחוזת בית / משוודית: ?

נאהיד, העומדת במרכז הרומן הסוער הזה, היא גרושה בת חמישים מעיר קטנה בשוודיה, ואם לבת יחידה. היא מתבשרת שיש לה סרטן בשלבים מתקדמים, והרופאה טוענת שלמעשה נותרו לה רק שישה חודשים לחיות. חייה של נאהיד היו רצופי טרגדיות ואובדנים, וזכרונם צף ועולה בעקבות ההודעה על מחלתה. היא גדלה במשפחה ברוכת בנות באיראן, אך עם עליית חומייני לשלטון נמלטה מהמדינה בשל פעילות מחתרתית, יחד עם בעלה הצעיר ובתם התינוקת. הם מצאו מקלט מדיני בשוודיה, אך ההשתלבות במדינה כפליטים היתה קשה, ובמהרה החלה נאהיד לסבול מאלימות מצד בעלה לשעבר. כעת, כשהיא עומדת על סף מוות, היא מתמלאת בזעם נורא על העולם ועל גורלה – ובמיוחד על בתה, ארם, שמנסה ככל יכולתה להקל עליה, אך לתחושתה של נאהיד לא שותפה לצערה.

השורה התחתונה: איראן זה כאן


סיפורים מבית הקפה – טושיקאזו קאוואגוצ'י
הוצאת כנרת / תרגום: ?

אילו יכולתם לחזור אחורה בזמן, את מי הייתם רוצה לפגוש? בבית קפה בסמטה אחורית בטוקיו מרחף באוויר, משעות הבוקר המוקדמות, ניחוחו המתוק של קפה. כבר יותר ממאה שנה מגישים שם קפה מבושל בקפידה. האגדה המקומית מספרת, שהמקום מציע משהו נוסף מלבד קפה — הזדמנות למסע בזמן. עם פרצופים מוכרים וחדשים כאחד, סיפורים מבית הקפה עוקב אחר סיפורם של ארבעה לקוחות שמבקשים לנצל את המסע בזמן ולחוות שוב רגעים עם משפחה, חברים ואוהבים שאינם עוד. על כל אחד מהם להתמודד עם העבר כדי להמשיך בחייו. אבל למסע בזמן יש מגבלות, והוא כרוך בסיכונים. ודבר לא ישנה את ההווה.

השורה התחתונה: ספר המשך ל"לפני שהקפה יתקרר". אם אתם מתחברים לספרות יפנית עכשווית, זה הספר הבא שלכם


ספוטלס – קמילה מונק
הוצאת ספרים בעלמא / מאנגלית: דנה טל

מארס – מחסל מקצועי ג'נטלמן עם נטייה כפייתית לסדר וניקיון ואפס סובלנות לכביסה לא ממוינת – לא הגיע לדירה של איילנד כדי להרוג אותה. לפחות בינתיים. הוא רוצה את היהלום שאמה המנוחה גנבה עבור ארגון פשע מרושע, והוא יעשה הכול כדי להשיג אותו. איילנד – מתכנתת עם חרדה חברתית וחיבה עמוקה לרומנים רומנטיים – מסכימה לעזור למארס למצוא את היהלום. טוב, אין לה יותר מדי ברירות. הגבר השתקן הזה עוטף אותה בז׳קט חסין הכדורים שלו ולא מכריח אותה לנסוע כל הזמן בתא המטען של המכונית. האחרים קודם מבתרים ורק אחר כך שואלים שאלות. עד מהרה איילנד לומדת על אקדחים, סכינים וקשירות, ומוצאת את עצמה מעורבת בקרבות ירי בפריז ובטוקיו, אליהן היא מגיעה בעקבות רמזים שאמה השאירה לה בצוואתה. לראשונה אי-פעם היא מוכנה להתקרב למישהו, אבל להתאהב במחסל – זו כנראה ההגדרה המילונית של אהבה מסוכנת.

השורה התחתונה: ספרים בעלמא ממשיכות להוציא ספרים שנשמעים על הנייר ככיפיים במיוחד, ומתגלים ככאלה באמת


עד שתדעי לכתוב אהבה – גבריאלה אביגור-רותם
הוצאת כנרת זמורה

קיץ אחד בחייה של ילדה בת כמעט שבע, בקיבוץ צעיר בדרום הארץ. קיבוץ ללא עץ וללא צל, שמקימיו, חלוצים מדרום אמריקה, שעלו ארצה ב־1949, הקימוהו על אדמת לס בהירה, קרוב מאוד לרצועת עזה ולעיר אשקלון, שנקראה אז בפי כול מג'דל־אשקלון. הילדה ששמה "ראשונה", בהיותה הילדה הראשונה של הקיבוץ, היא סקרנית, דעתנית ועצמאית. בשל תכונותיה אלו ובשל דמיונה העשיר, שניזון מקריאה של ספרים לגילה ושלא לגילה, ובשל המציאות החברתית המורכבת שבה היא חיה, היא נקלעת לפרשה של ניסיון בריחה וגנבה לכאורה, ומאמציה להיחלץ מהפרשה רק מסבכים אותה יותר.

השורה התחתונה: חסמבה ושודדי הסוסים פינת ילד חוץ


עוצר נשימה #4 – עוצר נשימה – אליס אוזמן
הוצאת כנרת / תרגום: רחלה זנדבנק

צ׳רלי לא חשב שניק מתעניין בו כמו שהוא מתעניין בניק, אבל עכשיו הם כבר בני זוג, וזה רשמי. צ׳רלי מתחיל להרגיש מוכן לומר את שלוש המילים הקטנות־גדולות: אני אוהב אותך. ניק מרגיש אותו דבר, אבל הרבה דברים מטרידים אותו. למשל היציאה מהארון מול אבא שלו. וגם: החשד ההולך ומתגבר שלצ׳רלי יש הפרעת אכילה. הקיץ הופך לסתיו, שנת לימודים חדשה מתחילה, וצ׳רלי וניק עומדים לגלות דבר או שניים על אהבה.

השורה התחתונה: עוד סדרת ספרים שעובדה לנטפליקס לאחרונה


פאנק 57 – פנלופה דאגלאס
הוצאת אהבות / תרגום: תם פררו

מישה: אני לא יכול לכבוש את החיוך כשאני קורא את המכתב שלה. היא מתגעגעת אליי. כשהייתי בכיתה ה', המורה שלי החליטה על פרוייקט משותף עם בית ספר אחר – חברים לעט. המורה בכיתה השנייה, שחשבה שמישה הוא שם של בת, ציוותה אותי לתלמידה שלה, ריאן. המורה שלי, שחשבה שריאן היא בן, הסכימה. מהר מאוד הבנו את הטעות. ובתוך זמן קצר, כבר התווכחנו על הכול. וזאת הייתה רק ההתחלה. במשך שבע השנים הבאות, היינו רק שנינו. היא תמיד כותבת לי על נייר שחור, בדיו כסופה. לפעמים אני מקבל מכתב בשבוע, לפעמים שלושה ביום אחד, אבל אני זקוק להם. היו לנו רק שלושה כללים. בלי רשתות חברתיות, בלי מספרי טלפון, בלי תמונות. ריאן: הוא לא כתב לי כבר שלושה חודשים. משהו קרה. האם הוא מת? נעצר? מהיכרותי עם מישה, אני יודעת ששתי האפשרויות הגיוניות. אני משתגעת בלעדיו. אני צריכה לדעת שמישהו מקשיב לי. זאת אשמתי. הייתי צריכה לבקש ממנו מספר טלפון או תמונה או משהו. יכול להיות שהוא נעלם לתמיד. או שהוא ממש מתחת לאף שלי, ואין לי מושג.

השורה התחתונה: שאלוהים יודעת מה יהיה הסוף איתו


פילים בגינה – רומית סמסון
הוצאת עם עובד

בעבר התעמתו שניהם בבית המשפט, ובלי כפפות: שירה היועמ"שית של העירייה ואלעד שייצג את התושבים, אבל כבר אז התייחסו זה לזה מעבר לתפקידיהם במשפט. כיום אלעד עבר צד, וכסגן ראש העיר הוא מתוודע אט־אט לכל סודות המערכת, גם לאפלים שבהם. הקשר ביניהם מתהדק, אף שיהיה קשה מאוד לממש אותו: אם ירצו להקים יחד משפחה – הוא, הרווק, והיא האם לשלושה – יצטרכו להתגבר לא רק על הרגלי הרווקות שלו אלא גם על האובדן הגדול שחוותה עם ילדיה. חברו הטוב של אלעד מפקפק בסיכוייהם, וגם חברותיה של שירה דואגות לה ומעלות ספקות, וברקע כוחות חזקים מנסים להטות בכל דרך את תוצאות המכרז של העירייה ואינם מהססים לשלוח רמזים מאיימים אליה – ודווקא אל מוקד כאבה.

השורה התחתונה: מי שעוקב אחרי המדור הזה יודע מה כותב שורות אלה חוש על תקצירים שנותנים לכל דמות שם פרטי ומשפחה. מעניין אם המצב ההפוך מרמז גם על איכותו של הספר


צרוב בגוף – ישראל המאירי
הוצאת עם עובד

לילה. נטע, רווקה בת שלושים ושבע בסוף הריונה הראשון, מגיעה למיון נשים באיכילוב, ואין בן זוג לצידה. כשחזרה משהות ארוכה בניו יורק סירבה לדבר על כך, ונדמה שאיש מלבדה אינו יודע מי אבי התינוק. בו בזמן, בעיר ערבית, פתיחה חגיגית של תערוכת סטודנטים יהודים וערבים נהפכת לאירוע ביטחוני, כשצעירים ערבים קיצונים מנצלים אותה לצורכיהם. אביה של נטע, אמן ומרצה לאמנות, נלקח משם לחקירת שב"כ, וספואן, תלמידו הקרוב, אמן דרוזי צעיר, נמלט בעוד מועד. במקום לחזור לביתו, הוא מוצא לו מקום מקלט רחוק ואחרי כן מחליף אותו באחר, רחוק אף יותר. אִימהּ של נטע, בקיבוץ ותיק במרכז הארץ, מתעוררת מחלום רע ומריח חריף של עשן, וכשיתפוגג תתגלה שם גופה.

השורה התחתונה: טאם טאם טאם!


קרדיט – ליעד שהם
הוצאת כנרת

לפקד ענת נחמיאס נמאס: מהאגו הפגוע של המפקד שלה, מהמשטרה, שלא סולחת לה על טעויות העבר, מבעלה שמתעניין רק בסטרטאפ שלו, מלהרגיש ענקית ומגושמת. כשהיא נקראת לבחון ממצא יוצא דופן ביער ראש העין, ענת מקווה להסחת דעת מכל זה, אבל חושדת שמתחת לפני השטח מחכים סודות אפלים. כדי לחשוף אותם יהיה עליה לפענח פשעים שהועלמו, לצרף רסיסי חלומות שהתרסקו ולפרום שקרים שהסתבכו. בהריון מתקדם וכשהיא מתמודדת עם משבר בחייה האישיים, ענת יוצאת לחקירה שתיקח אותה מחברות ביוטק שמגלגלות סכומי עתק לחדרי מיון, מאולפני טלוויזיה נוצצים לחדרי מתים, ומזוהר לזיוף. החוקרת האהובה חוזרת ביצירה מורכבת ומתעתעת הבוחנת את המחיר שאנו נדרשים לשלם כדי לספר את הסיפור שלנו.

השורה התחתונה: עוד ספר בסדרה של ליעד שהם. קראתם את הקודמים? בטח תקראו גם את זה


שלום, עולם – ארין אנטרדה קלי
הוצאת ידיעות ספרים / תרגום: ענבל גיל

ארבע נקודות מבט שונות של ארבעה ילדים – וירג'יל הביישן וטוב הלב, ולנסיה החירשת והאמיצה, קאורי רואת הנסתרות וצ'ט הבריון – מצטלבות ומשתלבות לכדי הרפתקה שכונתית לא צפויה. כאשר בעקבות תעלול אכזרי וירג'יל נלכד בתחתית באר, משלחת חיפוש יוצאת למצוא אותו בתקווה שחוכמה, אומץ וקצת עזרה מהיקום יהיו לצדם בעת המשימה.

השורה התחתונה: וכמו כל ספר בעולם פחות או יותר, גם הספר הזה מעובד כרגע לנטפליקס


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תו|ך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים. אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים , או לפחות . 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה.תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן