יום חמישי 11 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים

ספרים חדשים על המדף – מרץ 2021

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש
סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של מבחר מהספרים שהגיעו במהלך החודשים האחרונים אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.
Swim – גון בן ארי

Swim – גון בן ארי
הוצאת כתר

גיא נברון חטף את הנבואה הקדושה של האינסוף–ברוך–הוא בגיל עשרים וחמש, וסיים בכך אלפיים שנות שתיקה נבואית. האינסוף דיבר דרכו את הספר הזה. הוא עבד עליו במשך עשר שנים כדי שהנבואה תגיע אליך. זה מה שגיא נברון היה כותב על העטיפה של הספר הזה, אם היו נותנים לו. אבל מפני שלא הוא כותב אלא אני, אני איאלץ להתחיל שנה לפני כן, בדברים שגיא מסתיר. באיזשהו אופן, גיא היה חייב איזה שיגעון שיציל אותו מהעולם. אבל גיא השתגע באופן ששינה גם לי את החיים.

השורה התחתונה: ספר רביעי לגון בן ארי. אם לשפוט לפי ספריו הקודמים, יש למה לצפות. ואם אתם כבר כאן, אז אולי כדאי שתקראו מה היה למבקר להגיד על ילדי הסקויה, ספרו השני של בן ארי.


אדמה אמריקאית – ג'ינין קאמינס

אדמה אמריקאית – ג'ינין קאמינס
הוצאת אחוזת בית / מאנגלית: עדינה קפלן

אתמול, לידיה היתה בעלת חנות ספרים מהעיר אקפולקו שבמקסיקו. אתמול היא היתה נשואה באושר לבעלה העיתונאי. אתמול היא היתה מוקפת בבני משפחתה האהובים. היום, בנה היחיד בן השמונה, לוקה, הוא כל מה שנותר לה. למענו היא מוכנה לשאת מצ'טה ולסכן את חייה. למענו היא מוכנה לקפוץ מקרון לקרון על גג של רכבת דוהרת. למענו היא תמצא את הכוחות להמשיך ולברוח אל אדמת ארצות הברית, הרחק ממי שמבקש לרצוח אותה ואת בנה.

השורה התחתונה: לנשום עמוק ולהתחיל לקרוא


אולד אאוט – משה זילבר

אולד אאוט – משה זילבר
בהוצאת שולחן כתיבה – מטר הוצאה לאור

מנהיג צעיר וכריזמטי בשם דיראק סורדר עולה לשלטון, ומתיימר לפתור את כל תחלואי החברה באמצעות כרסום בזכויות בני גיל הזהב, נישולם מנכסיהם והפיכת חייהם לגיהינום עלי אדמות. עד מהרה, לא רק הקשישים יהפכו למופלים ולמנודים, אלא גם מחפשי הצדק האחרים ימצאו את עצמם נרדפים. כאשר עיתונאי בשם דני גארד מחליט להוקיע בגלוי את התנהלות הממשל ואת העומד בראשו, מסתבר לו כי הוא פתח חזית כנגד השטן בכבודו ובעצמו: אביו נרדף, חבריו ושכניו מפנים לו עורף, רעייתו מתנהגת כגיס חמישי, בנו נקלע לסכנת חיים, ודמות אלימה צצה מן העבר הרחוק כדי לסגור עמו חשבון פתוח. כמעט לבדו יוצא דני למלחמה בשליט החדש מתוך הבנה שאם ייכשל, הדבר יחרוץ לא רק את גורלו שלו ואת גורלם של בני משפחתו, אלא יחסל לצמיתות את מבנה החברה הקיימת.

השורה התחתונה: למי שאין מספיק מנהיגים פופוליסטיים בחיים האמיתיים


אחד מאיתנו הבא בתור – קארן מ׳ מקמנוס

אחד מאיתנו הבא בתור – קארן מ׳ מקמנוס
הוצאת כנרת זמורה דביר / מאנגלית: יעל אכמון

יש תעלומה חדשה בתיכון בייביו וכללי משחק חדשים… המון אפליקציות רכילוּת צצו מאז מותו המזעזע של סיימון לפני שנה. אבל אף אחד לא הצליח למלא את החלל ולספק רכילות עסיסית כמוהו. אף אחד לא ידע את העובדות שמתחת לפני השטח. עד היום. רק שהיום זאת לא אפליקציה – זה משחק. אמת או חובה. פיבי נבחרה לשחק ראשונה. אם היא תחליט לא לשחק, תתפרסם אמת אחת עליה. ויש לה אמת אפלה. כשמגיע תורה של מייב, היא כבר יודעת: כדאי לבחור בחובה. עד שנוקס הופך למטרה, המצב כבר נהיה מסוכן. החובות נעשו קטלניות, וברור שאי־אפשר לסמוך על המשטרה לעזרה. או להגנה. סיימון איננו, אבל מישהו אחר נחוש לשמר את המסורת שלו בתיכון בייביו, וכולם שואלים רק שאלה אחת – מי מאיתנו הבא בתור?

השורה התחתונה: ושאלה נוספת – האם הספר הזה יהיה ראוי למאכל אדם?


איך לאהוב את בתך – הילה בלום

איך לאהוב את בתך – הילה בלום
הוצאת כנרת זמורה דביר

אישה עומדת ברחוב חשוך, אלפי קילומטרים מביתה בישראל, ומציצה לתוך בית בעיר צפונית בהולנד: שתי הילדות הקטנות שמעברו האחר של החלון הן בנותיה של בתה היחידה, נכדותיה, שאותן לא פגשה מעולם. במרכז הרומן הזה ניצבת משפחה קטנה — אימא ואבא ובת; ובעצם, אימא ובת ואבא, בסדר הזה, משפחה שטעויות האהבה שנעשות בה מצטברות אט־אט לדרמה פסיכולוגית שקשה להניח מהיד. הילה בלום בוחנת את הקפלים העדינים ביותר של אהבת אם לבתה, אלה שאנחנו רוצים לראות ואלה שנוח לנו להתכחש להם, ופורשת אותם לעינינו כמפת דרכים אינטימית המשרטטת את גבולות יכולתנו לכוון ולשלוט בגורל ילדינו.

השורה התחתונה: הגיהנום הוא הזולת, לפעמים גם כשהזולת הוא משפחה


אל האבדון – אריך קסטנר

אל האבדון – אריך קסטנר
הוצאת ספרית פועלים / מגרמנית: אילנה המרמן

יקובּ פאבּיאן, בעל תואר שלישי בספרות גרמנית, גר בחדר שכור בברלין ומועסק כמחבר פרסומות במפעל לסיגריות. חברו הטוב לבּודֶה, בן למשפחה אמידה, אף הוא בעל תואר שלישי בספרות, מנסה את כוחו בעולם האקדמי. שניהם צעירים תוססים, חדי מחשבה וביקורתיים, אך אינם מצליחים לבנות להם חיים מסודרים, לא מקצועיים ולא פרטיים. בברלין הדקדנטית של שנות העשרים, שפאר ועליבות, מוסרנות ופריצות, תקווה וייאוש מתערבלים בה בכפיפה אחת, הם מיטלטלים בין חיפוש משמעות לחייהם לבין מציאת תיקון פוליטי, כלכלי ואנושי לחברה המתפוררת לנגד עיניהם. ידידותם, חוויותיהם הפרועות ברחובות העיר ובמקומות הבילוי הכי מטורפים שלה, נהיים ברומן במה לצמיחתה של סאטירה ספרותית מבריקה, שגם הטרגדיות שמתחוללות במהלך העלילה אינן מרופפות את נשכנותה ואף מביאות אותה אל שיאיה.

השורה התחתונה: תרגום חדש לספר שיצא בעבר בעברית בגרסתו המצונזרת תחת השם "פביאן". רוצו לקרוא


אליאנה גולדסטיין – מרטין רכטמן

אליאנה גולדסטיין – מרטין רכטמן
הוצאת לוקוס בשיתוף זיקית / מספרדית: סוניה ברשילון

בערב השקת ספר כלשהו היא והוא, זרים גמורים, יוצאים לעשן – ומתחילים לדבר. זה התסריט הקלאסי: הם ממשיכים משם לבר, שותים יין, נוסעים אליו, ג'וינט, מיטה. בבוקר שלמחרת הם שותים קפה ואוכלים יחד ארוחת בוקר, ולפני שהיא הולכת הם מחליפים טלפונים. מתברר שהוא לא יודע מה שמה. בערב, הבחור, ששכנו הפסנתרן משגע אותו, מעשן את שארית הג'וינט מליל אמש. וראו זה פלא, המוזיקה נשמעת לו שמיימית פתאום. מפגש. פסנתר. גראס. אלה מתניעים מנוע של פרוזה, ומעתה יחוללו עלילה מרתונית עד לאופק לא ידוע. העיר הנפרשת כמו במפה, אנשיה, המפגשים האקראיים, הזירות והאירועים, הם תיבת הפתעות ספרותית.

השורה התחתונה: חמישים נקודות למי שהצליח להבין התקציר הזה על מה הספר ומה הוא רוצה מהקוראים שלו


אריה – נזנין הוזאר

אריה – נזנין הוזאר
הוצאת אריה ניר ומודן / תרגום: שי סנדיק

באיראן של שנות החמישים, נהג צבאי ושמו בהרוז מגלה תינוקת נטושה בסמטה. כשהוא מאמץ אותה וקורא לה אריָה אין לו מושג עד כמה תעצב היתומה התוססת וכחולת העיניים את עתידו. לאורך שנות ילדותה ונעוריה אריה קרועה בין שלוש דמויות אם שהועיד לה הגורל: זהרה, רעייתו של בהרוז שמתעללת בה ללא רחם; פרשטה, האלמנה העשירה שמציעה לה מפלט אך אינה מסוגלת להעניק לה אהבה; ומהרי, האישה הענייה שסודותיה ינפצו את כל מה שאריה ידעה על חייה. בה בעת רוחות של שינוי מתחילות לנשוב באיראן. השמועות בדבר חומייני, איש דת נלהב הגולה בפריז ומציע עתיד חדש למולדתו, עושות להן כנפיים. בעין הסערה אריה מתאהבת בבחור ארמני שנלכד בצד הלא־נכון של המהפכה, ועד מהרה היא נסחפת בגלי ההתקוממות שתשנה את פני ארצה – ואת בני עמה – לבלי הכר.

השורה התחתונה: כי אם יש משהו שחסר כרגע בעולם הספרות (לפחות עד שסופר אחד יתעורר מתרדמת החורף שלו) הוא גיבורה בשם אריה


ארץ מובטחת – ברק אובמה

ארץ מובטחת – ברק אובמה
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: ענבל שגיב נקדימון, עידית שורר, עופר קובר

בכרך ראשון זה של זיכרונותיו, ברק אובמה מספר על מסעו הלא ייאמן, החל בימיו כצעיר שעדיין מחפש את זהותו ועד לשנותיו הראשונות כמנהיג העולם החופשי. הוא מתאר מנקודת מבט אינטימית את התפתחותו הפוליטית ואת נקודות הציון החשובות בקדנציה הראשונה של כהונתו ההיסטורית – תקופה סוערת של שינויים וטלטלות. אובמה מזמין את קוראיו למסע מרתק שמתחיל בשאיפותיו הפוליטיות המוקדמות ונמשך בניצחון המכריע בבחירות המקדימות באייווה, שהדגים את כוחה של פעילות השטח, ועד לקו פרשת המים – ליל 4 בנובמבר 2008, שבו נבחר להיות הנשיא ה-44 של ארצות הברית ונהפך לאפרו-אמריקאי הראשון המחזיק בתפקיד הבכיר ביותר במדינה. בספרו הוא מביט לאחור על שנות נשיאותו ומשתף את הקוראים בהרהוריו האישיים בנוגע ליכולותיו של הנשיא, כמו גם בנוגע למגבלות כוחו, ובתובנותיו הייחודיות על הדינמיקה של המשחק הפוליטי הבין-מפלגתי באמריקה ושל הדיפלומטיה הבינלאומית.

השורה התחתונה: קריאת חובה לחובבי הפוליטיקה שבקהל


בזונומיקס – בראין דומיין

בזונומיקס – בראין דומיין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עפר קובר

יש מי שעבורם אמזון היא מכרה זהב, ויש כאלה שמבחינתם היא איום קיומי – אולם בכל מקרה בקרב חלקים הולכים וגדלים של האנושות, אמזון נהפכה לכוח המשנה הן את ההווה והן את העתיד, וכולנו צריכים לדעת עליה יותר. בזונומיקס מציע מבט מעמיק, פוקח עיניים ובלתי אמצעי הסוקר את המודל העסקי של אמזון ואת הדרכים שבהן הוא משנה את חייהם של מאות מיליוני בני אדם בארצות הברית ומחוצה לה. השיטה שפיתח ג'ף בזוס הפכה את אמזון לכוח מוביל בכלכלה העולמית, המאלץ חברות מתחרות לחקות אותו או להמציא דרכים מתוחכמות לשרוד על אף הדומיננטיות של אמזון.

השורה התחתונה: מבט בוחן על אחת מחברות הענק ששינו את החיים שלנו גם אם אנחנו לא יודעים את זה


בלתי שבירים – ליסה בר

בלתי שבירים – ליסה בר
הוצאת סימנים וידיעות ספרים / מאנגלית: יואב כ"ץ

ביום ההולדת הארבעים ושתיים שלה יוצאת סופי בלום לחגוג עם בעלה המסור גייב וחבריהם הקרובים. ארוחת הערב מוגשת בלוויית רכילות משעשעת: אתר הדייטינג לאנשים נשואים, "אשלי מדיסון", נפרץ, ורשימת הבוגדים נחשפה. אלא שאז מתברר כי בעלה "המושלם" של סופי מככב ברשימה. סופי, מושפלת ואבודה, בורחת לפריז כדי לפגוש את בתה בת העשרה שלומדת שם. אחרי ביקור קצר בפריז היא נוסעת למושבת האמנים בסן-פול-דה-ואנס, ושם מגלה את עצמה מחדש בכנות מכאיבה ובהומור – הן את חושניותה והן את שאיפותיה כפסלת. סופי בלום משילה מעליה את עברה ונעה במסלול מכשולים לא מוכר, נחושה לשוב ולפרוח. היא מניחה לאני האמיתי שלה לצמוח בתוך הנוף הציורי של פרובנס, לקראת שינוי יסודי בחייה.

השורה התחתונה: יש חיים אחרי חיי הנישואין


ברידג'רטון – הדוכס ואני

ברידג'רטון – הדוכס ואני
הוצאת כנרת / מאנגלית: דינה עזריאל

לונדון מוצפת בימים אלו שמועות עקשניות הגורסות כי סיימון באסט עומד להציע נישואין לאחותו של חברו הטוב ביותר, דפני ברידג'רטון היפה שכבר עברה את תקופת פרקה. אבל שניהם, גם סיימון, שאין בכוונתו להתחתן לעולם, וגם דפני, יודעים את האמת; שהכול חלק מתרמית; תוכנית שרקמו יחד כדי להגן על סיימון – מפני האימהות הדורסניות של החברה הגבוהה וכדי לעזור לדפני למשוך מחזרים ראויים, עכשיו, כאשר ידוע לכל שהיא מוצאת חן בעיניו של הדוכס האופנתי. אבל בעוד דפני רוקדת בזרועותיו של סיימון, נשף אחר נשף, היא מתקשה יותר ויותר להזכיר לעצמה שהחיזור הזה הוא זיוף אחד גדול. אולי זה החיוך הזדוני שלו, או עיניו החורכות אותה בכל פעם שהוא מביט בה. מה שברור הוא שדפני מתאהבת. עכשיו היא חייבת לעשות את הבלתי אפשרי ולשכנע את ההולל הנאה שהתוכנית הקטנה והחכמה שלהם צריכה להשתנות מעט ושהדבר ההגיוני ביותר בשבילם יהיה להתאהב. באמת.

השורה התחתונה: אם לא הספיקה לכם סדרת הלהיט בנטפליקס ואתם מרגישים צורך בלתי נשלט לקרוא את הספר שהיא מבוססת עליו


גרפיטי – ורד שנבל

גרפיטי – ורד שנבל
הוצאת כנרת

ערב אחד, על כביש ראשי, שלושה נהגים עדים למחזה הזה: אישה עומדת על אדן חלון בבניין מגורים גבוה, וקופצת. גם חייהם של הנהגים, שתי נשים וגבר אחד, תלויים על בלימה, והמראה המטלטל, הלא נתפס, של אישה המרחפת באוויר ומוטחת באדמה גורם להם לעצור. מרגע זה מהלך חייהם מוסט מנתיבו, ותוכניות שהיו להם לגבי הערב הזה, לגבי החיים האלה, נפרמות ומתגבשות מחדש.

השורה התחתונה: האם דווקא חייהם של מי שצפו במעשיה של האישה הם אלה שראויים להיחקר בספר הזה? היינו מצפים שההיפך


דבר שמתחפש לאהבה – גליה עוז

דבר שמתחפש לאהבה – גליה עוז
הוצאת כנרת

דבר שמתחפש לאהבה הוא עדות כנה וחשופה על חייה של עוז, אבל גם מסמך ייחודי על הדינמיקה של עריצות בתוך המשפחה, שראשיתה באלימות פיזית ומילולית, ואחריתה בהטרדה מאיימת ובהפצה מכוונת של השמצות שקריות, במטרה להשתיק את הצד הנפגע. התובנות שמציעה גליה עוז נשענות על ניסיון אישי ועל תחקיר, ומושרשות בקרקע אקדמית ופואטית עשירה. למרות הכל, אין בהן זעם או ייאוש. דבר שמתחפש לאהבה הוא "מדריך-כיס לניצולי התעללות", אבל הוא נכתב עבור כל מי שמוכן להישיר מבט אל הצללים שבחיי בני אדם ואל מציאות שבה הבית איננו תמיד מקום בטוח.

השורה התחתונה: הספר המדובר של השנה. וכל מילה נוספת מיותרת


הבת היחידה – אברהם ב. יהושע

הבת היחידה – אברהם ב. יהושע
הוצאת הקיבוץ המאוחד

רקֶלֶה לוצאטו האיטלקייה־יהודייה – בת יחידה ילדותית ומפונקת, שחיה עם משפחתה האמידה בעיר קטנה ליד ונציה – נושאת על כתפיה העדינות את מלוא העלילה, הווה הנמשך פחות משלושה חודשים. אלה נפתחים בימי ההיערכות לחג־המולד ולחגיגות של ערב השנה החדשה, שנת אלפיים – ימים של אווירת נצרות מתוגברת. אווירת החג מלבה את בלבול הזהויות של הבת היחידה, רקֶלֶה, נכדתם של קתולי אדוק (הסב האהוב עליה) ושל יהודי ניצול מלחמת־העולם (שבימי המלחמה לבש זהות מדומה וכיהן ככומר בכנסייה כפרית נידחת). בעודה עסוקה בלימודי תפילות, מצוות ועברית לקראת חגיגת הבת־מצווה שלה באביב, מוצאים אותה מוריה מתאימה ביותר למלא את תפקיד אם־האלוהים בהצגת חג-המולד בבית־הספר, אך למגינת־לבה אוסר עליה אביה להשתתף בהצגה.

השורה התחתונה: אם אהבתם את ספריו הקודמים של א. .ב יהושע, בטח תיהנו מהנובלה הזו


הילדות האבודות של פריז – פאם ג'נוף

הילדות האבודות של פריז – פאם ג'נוף
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עפרה אביגד

מנהטן , 1946. בדרכה לעבודה כבכל בוקר דרך תחנת גרנד סנטרל, מושך חפץ מעניין את תשומת לבה של גרייס הילי: זוהי מזוודה נטושה המוחבאת מתחת לאחד הספסלים. סקרנותה של גרייס גוברת עליה והיא פותחת את המזוודה ומגלה בפנים עשרות תצלומים של נשים שונות. בדחף רגעי היא לוקחת את התמונות ומסתלקת במהירות מהתחנה. עד מהרה מתברר לה שהמזוודה שייכת לאישה בשם אלינור טריג, מנהיגה של רשת של סוכנות חשאיות בריטיות שגויסו למאמץ המלחמתי ואומנו בבית אחוזה בסקוטלנד. שתים-עשרה מהנשים הללו, שנשלחו לאירופה הכבושה לסייע לכוחות המהפכה כבלדריות או כאלחוטאיות, לא חזרו הביתה מעולם, וגורלן נותר בגדר שאלה לא פתורה. במטרה לגלות את האמת לגבי הנשים שבתמונות, מוצאת עצמה גרייס נמשכת כבחבלי קסם אחר אם צעירה שנהפכה לסוכנת בשם מארי, שמשימתה הנועזת מעבר לים חושפת סיפור יוצא דופן על חברות, אומץ-לב ובגידה.

השורה התחתונה: סיפורי הגבורה שמתחת למעטה האבק


היסטוריה גדולה – דיוויד כריסטיאן

היסטוריה גדולה – דיוויד כריסטיאן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עמנואל לוטם

איך נראה מבט מהיר מהמפץ הגדול ועד ימינו אנו – ואפילו אל תוך העתיד? כיצד סקירה של כל ההיסטוריה יכולה לשנות את האופן שבו אנחנו תופסים את היקום, את כדור הארץ ואת קיומנו שלנו בעולם? בהיסטוריה גדולה לוקח דיוויד כריסטיאן את הקוראים למסע פרוע דרך כל 13.8 מיליארד השנים שאנו נוהגים לכנות "ההיסטוריה". על ידי הפניית הזרקור לאירועים מכוננים ולמגמות משפיעות, ובאמצעות שאלות מעמיקות בנוגע לסיפור המקור של כולנו – כריסטיאן חושף את החוטים הסמויים שקושרים את הכול יחד, החל בהיווצרות כדור הארץ, עבור בהתפתחות החקלאות וכלה במלחמה גרעינית ובמה שמעבר לה. עם תובנות מסחררות באשר לשחר היקום, תחילת החיים, הופעת האדם ומה שהעתיד עשוי להביא עמו – הספר היסטוריה גדולה מספק סיפור מסגרת חדש לקיומנו בקוסמוס.

השורה התחתונה: אינסטנט מדע לדור שלא יודע מנוח


המוח שלי ואני – דורון נשר

המוח שלי ואני – דורון נשר
הוצאת אחוזת בית

בסוף אוגוסט 2012, כשהיה בביתו, עבר דורון נשר אירוע מוחי קשה, שבעקבותיו הוא הובהל לבית החולים בילינסון. הרופאים הצליחו להציל את חייו, אבל רבות מיכולותיו הקודמות, בעיקר יכולות הדיבור והתנועה, נפגעו קשות. כעבור כשלושה שבועות הועבר נשר לבית החולים לוינשטיין, והֵחֵל מסע שיקום ארוך ומייסר, שנמשך עד היום. "המוח שלי ואני", ספר שעליו עמל בשמונה השנים האחרונות, הוא רומן אוטוביוגרפי אחר לגמרי – מעשה ספרותי שמספק הזדמנות חד-פעמית לעקוב אחרי התמודדות פיזית ונפשית עם פגיעה מוחית. נשר, מכוכבי הטלוויזיה והרדיו הגדולים של שנות השמונים והתשעים בישראל, חושף בספר את חוויותיו האישיות מרגעי ההתעוררות הראשונים, דרך ימי האשפוז בבית לוינשטיין ולאורך חיי יומיום רצופים רגעי ייאוש מתסכלים והצלחות קטנות ומפעימות.

השורה התחתונה: האויב שבפנים


המורשת הנסתרת 1 | אש לוהטת – אנדרוז אילונה

המורשת הנסתרת 1 | אש לוהטת – אנדרוז אילונה
הוצאת תמיר / תרגום: יעל אכמון

נבדה ביילור מתמודדת עם התיק המאתגר ביותר בקריירה שלה כחוקרת פרטית – משימת התאבדות בה נדרש ממנה ללכוד בחיים בן לאחת ממשפחות הקסם. נבדה חוששת שהפעם הסתבכה מעל לראש; בעולמה בעלי כוחות קסם הם רבי עוצמה ומתנהלים לפי חוקים משלהם והמבוקש, אדם פירס, הוא עליון, הדרגה הגבוהה ביותר של משתמש בקסם. פירס מסוגל להעלות באש כל דבר וכל אחד וגם לא מהסס לעשות זאת. ואז נכנס לתמונה קונור “המשוגע” רוגן – מיליארדר מפתה עם רקע אפל וכוחות קסם הרסניים לא פחות. לרוגן יש סיבות משלו לחפש אחר פירס והוא זקוק לנבדה לשם כך. הצעתו שישתפו פעולה מעוררת בנבדה את הרצון לברוח ממנו ולו כדי לא להיכנע למשיכה העזה ביניהם, אך עד מהרה היא מגלה שאם ברצונה להישאר בחיים היא חייבת לאחד איתו כוחות.

השורה התחתונה: סדרה חדשה לזוג אילונה ואנדרו גורדון שכותבים תחת שם העת אילונה אנדרוז.


המורשת הנסתרת 2 | אש קרה – אנדרוז אילונה

המורשת הנסתרת 2 | אש קרה – אנדרוז אילונה
הוצאת תמיר / תרגום: יעל אכמון

לנבדה ביילור יש יכולת סודית ייחודית ונדירה – היא מזהה שקרים – והיא משתמשת בקסם הזה (בצירוף הרבה עבודה קשה), כדי לדאוג שמשרד החקירות של משפחתה הססגונית והאהובה ישרוד. אלא שהתיק החדש שלקחה מחייב אותה להתמודד עם כוחות אפלים שכבר כמעט השמידו בעבר את העיר יוסטון, ומציב אותה שוב בדרכו של קונור “המשוגע” רוגן – האדם היחיד שנדמה כחסין בפני כישרונה של נבדה. רוגן הוא מיליארדר ועליון – הדרגה הגבוהה ביותר של משתמש בקסם – ורק אותו היא לא מסוגלת לקרוא היטב. את הניצוץ ביניהם, לעומת זאת, אי אפשר להסתיר. כשדברים רבים כל כך עומדים על כף המאזניים מבחינה מקצועית ואישית, והאויב המשותף שלהם רב-עוצמה לאין שיעור, רוגן ונבדה יגלו שגם קרח יכול לצרוב כמו אש.

השורה התחתונה: תודו שגם אתם הייתם רוצים את כוח העל הזה – לזהות שקרים. למרות שכל עוד זה נוגע לבחרי הציבור שלנו אנחנו יודעים טוב מאוד מתי הם משקרים – בכל רגע נתון


המורשת הנסתרת 3 | אש פראית – אנדרוז אילונה

המורשת הנסתרת 3 | אש פראית – אנדרוז אילונה
הוצאת תמיר / תרגום: יעל אכמון

נבדה ביילור לא יודעת מה מתסכל יותר – לפתח את יכולות דורשת-האמת שלה או להתמודד עם קונור “המשוגע” רוגן ועם מערכת היחסים המתפתחת ביניהם. נכון, העליון המיליארדר עוזר לה לנווט בעולם הקסם המורכב שבו היא הפכה לשחקנית מרכזית ולפעמים לכלי משחק, אבל עליה להתמודד גם עם ארוסתו-לשעבר של רוגן ועם תצוגת ״העלמה במצוקה״ שלה. גם רוגן ניצב בפני אתגרים משלו. דירוג הקסם המרשים של נבדה הפך אותה לשידוך נחשק בעיני עליונים אחרים, והשליטה בכוחותיו האדירים היא כאין וכאפס בהשוואה לאתגר השליטה ברגשותיו הסותרים. ועכשיו מרחף מעליו ומעל נבדה איום חדש שנובע מתוך משפחתה שלה. האם יצליחו להדוף אותו יחד? או שעולמם עומד לעלות בלהבות?

השורה התחתונה: ספר אחרון בטרילוגיה. תראו מה זה, ואפילו לא היינו צריכים לחכות עשר שנים בין הכרך השני לשלישי. לתשומת לבו של הקורא פטריק רות'פוס (על ג'.ר.ר.מ ויתרנו כבר מזמן)


המצאת החיים – שי גולדן

המצאת החיים – שי גולדן
הוצאת עם עובד

לאחר שמונים ושבע שנות חיים שידעו תקופות סוערות, אסונות, משברים וטרגדיות משפחתיות – וגם רגעי אהבה, נחמה, תקומה וחסד – ביקש שי גולדן מאביו לשתף אותו בזיכרונותיו מכיוון שרצה לכתוב את סיפור חייו כשהוא עוד בחיים. עד מהרה הבין שהזיכרונות מהילדות, מהשואה ומהמשטר הקומוניסטי ברומניה, מטראומת יתמות ואובדן ילד, משנות קליטה מורכבות בישראל – עם אהבת חייו אוולין – והתמודדות עם אימוץ של שני ילדים שאספו מבית יתומים יצרו בליל של עובדות, שִכחה, שכתוב, הכחשה, דמיון ומציאות. כל אלה הפכו את מלאכת כתיבת סיפור חייו של אביו למלאכה מורכבת הדורשת לא רק תחקיר ונבירה בהיסטוריה המשפחתית והאישית, כי אם גם תיקון, המצאה והשלמת פערים בזיכרונות של אביו, שנדמה כי רבים מהם הוא שכח מבחירה.

השורה התחתונה: שי גולדן חוזר לן האוטוביוגרפי בחייו, וכאילו משלים את התהליך שהתחיל עם "הבן הטוב"


המרדימנים – אנה אנקוויסט

המרדימנים – אנה אנקוויסט
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה / מהולנדית: רן הכהן

הפסיכואנליטיקאי דְרִיק דה־יוֹנג חוזר לקבל מטופלים בתום הפסקה ארוכה: אשתו המתינה למותה כמה חודשים בביתם. אחותו סוזן, רופאה מרדימה, הנשואה לעמיתו למקצוע והחבר הכי טוב שלו, פטר, באה כל הימים ללוות את אשתו במסעה האחרון, וגם כעת אוחזת סוזן במושכות, והוא נעשה תלוי בה. ניכור גדול שורר בין סוזן לבתה רוֹס בת ה־19, האדם הקרוב ביותר לדְריק מכל המשפחה. הטיפול במטופל הראשון שלו, אָלַרְד סְכוּרמן – מתמחה בבית־החולים הפסיכיאטרי – לא מצליח להתרומם, אולי בגלל ההזדהות העודפת של המטפל עם המטופל. היחסים הופכים לפקעת סבוכה עוד יותר כשאלרד נוטש את לימודי הפסיכיאטריה ומבקש להתקבל להתמחוּת של רופא־מרדים: הרופאה הבכירה המלווה אותו בחודשי הניסיון היא סוזן, מבלי שתדע תחילה שהוא מטופל של אחיה. הוא קשור גם לבתה רוס, שהכירה אותו בתזמורת החובבים שבה היא מנגנת, מבלי שהשניים יֵדעו על קשריהם המצטלבים. דריק, היחיד שיודע יותר מכולם על הקשרים הנסתרים, שותק, מסיבות הגולשות אל מעֵבר לחיסיון הטיפולי, ובכך הוא בוגד בכולם (ואינו הבוגד היחיד).

השורה התחתונה: גם לכם נראה שיש יותר מדי שמות בתקציר הזה?


המרחק בינך לביני – סוזן וויגס

המרחק בינך לביני – סוזן וויגס
הוצאת הכורסא / מאנגלית: ניצן לפידות

עמוק בלב ארץ האמיש, תאונה קשה מחרידה את השלווה. קיילב סטולץ לכוד בין שני עולמות. בעקבות הבטחה לאחיו על ערש דווי, הוא מגדל את אחייניתו ואחיינו במידל גרוב, עיירה קטנה שבה החיים סובבים סביב המשפחה, החווה, האמונה, והחשדנות המושרשת כלפי זרים. ד"ר ריס פאוול היא רופאה מתלמדת מבריקה, נועזת ואסרטיבית. היא עובדת קשה כדי לעמוד בציפיות של הוריה, רופאים מצליחים גם הם, אך לפעמים מרגישה כאילו לא היא בחרה במסלול חייה. כאשר אסון בלתי צפוי שולח את קיילב לבית החולים שבו ריס עובדת, שני העולמות מתנגשים. ביחד יוצאים ריס וקיילב למסע שיאתגר את תפיסות העולם שלהם ויכריח אותם לחשוב מחדש על הערכים שתמיד האמינו בהם. האם יצליחו לגלות מה לבם רוצה באמת?

השורה התחתונה: תנו לי לספיילר לכם, כנראה שכן.


הנה בא העלעול – מירב שטנצלר

הנה בא העלעול – מירב שטנצלר
הוצאת ידיעות ספרים

אֶליהוּא, האח הגדול של סוֹפי, נעלם במדבר בערב שבת האחרון של חודש תמוז, שנת 1982. כך נפתח הסיפור המוביל אל תחילתו של חיפוש. אולם אין זאת עלילה המתקדמת בהכרח בְּציר זה. מקרה היעלמותו של אליהוא הוא כניסה אל נקודת המבט הייחודית והמסקרנת של המספרת, האחות הקטנה, סופי. עולמה כלוא במרחב המדבר הרחוק, ביישוב חסר השם בו היא מתגוררת, שאליו הגיעו הוריה. יחד איתם חיים משפחות תימהוניות, ילדים ונערים שכמו הופכים נגועים בגזירת הגורל של המקום, של הטבע היבש, החיות, החול, הרוחות, הסלעים והזיזים, ובהתאם מתנהלים אורח חייהם והתנהגותם. אך בתוך כל אלה שׁוֹרָה חידה, ואין זה רק מקרה ההיעלמות של אליהוא. התעלומה אופפת גם את הזמן והמקום ואת האנשים שסובבים את סופי.

השורה התחתונה: פרוזה ארץ ישראלית, עם כל מה שמשתמע מכך


יום אחד תפסיד – לי צ׳יילד

יום אחד תפסיד – לי צ׳יילד
הוצאת כנרת / מאנגלית: שאול לוין

ביקום אקראי, אומר ג'ק ריצ׳ר, פעם ביובל העניינים מסתדרים כמו שצריך. אבל זאת לא אחת הפעמים האלה. ריצ׳ר נוסע באוטובוס בדרכו לשום מקום מיוחד ויש לו את כל הזמן שבעולם כדי להגיע לשם. הוא מסייע לקשיש בצרה. הכול מכוונה טובה, אבל אתם יודעים מה אומרים על כוונות טובות ואת הדרך לאן הן סוללות. עכשיו הוא צריך לתקן את התסבוכת שנוצרה. זוג הקשישים החביב הסתבך עם אנשים רעים מאוד ומהר מאוד גם ריצ׳ר מוצא את עצמו באמצע מלחמת כנופיות אכזרית. הוא חייב להקדים בצעד אחד לפחות את הלווים בריבית, את הבריונים ואת הרוצחים. הסיכויים נגדו אבל ריצ׳ר מאמין שפעם הצדק ינצח, והרעים הם שיפסידו.

השורה התחתונה: אפשר גם היה לחסוך במילים על התקציר הזה ופשוט לכתוב – לי צ'יילד, ג'ק ריצ'ר, אתם כבר יודעים מה הולך לבוא עכשיו.


יומן נדידה – שרון גלס-עברי

יומן נדידה – שרון גלס-עברי
בהוצאת שולחן כתיבה מבית מטר הוצאה לאור

סתיו, שנת 2013. דודק, פנסיונר מעיירה קטנה בפולין, מתוודע אל שלוש תמונות דהויות וזרות שהוצפנו בעטיפת אלבום ילדות מאובק. בעקבות כך מופר באחת האיזון השברירי העדין עליו טרח כל חייו בעזרתה של אשתו האוהבת ושני ילדיו. במקביל, גם בישראל מתעוררים סודות עבר מתרדמתם ומפירים את האיזון בחייהם של אופירה וגולן, זוג סטודנטים צעירים. במהלך טקס שגרתי משפחתי של הדלקת נר שלישי של חנוכה, הם מתוודעים לסיפורים לא פתורים ומה שהיה נדמה כי חלף עבר ושייך לדורות קודמים, שב ומטלטל את חייהם. הן במשפחתו הפולנית של גולן, והן במשפחה התימנית של אופירה, נחשפים סיפורים טורדי מנוחה על אודות תינוקות שאבדו. השניים מחליטים לנסות ולאתר את יקיריהם. דורכים על אדמה אחרת, מהלכים במשעולי עבר, שם יגלו כי ההווה חי ורוחש. האם ישרדו אופירה וגולן את המסע המטלטל ויישארו יחד? האם יצליח דודק לגלות מיהם המצולמים בתמונות ולהשלים את החסר בתמונת הפאזל המשפחתית?

השורה התחתונה: גם אתם מרגישים כאילו זאת לא הפעם הראשונה שאתם קוראים את התקציר הזה?


ילד בולע יקום – טרנט דלטון

ילד בולע יקום – טרנט דלטון
הוצאת כנרת זמורה-דביר / מאנגלית: שאול לוין

החיים של אילַיי בֶּל מסובכים. אבא שלו איננו, אמא שלו בכלא, ואביו החורג הוא סוחר הרואין. המבוגר היציב ביותר בחייו הוא סְלים – עבריין ידוע לשמצה, ומחזיק שיא הבריחות המוצלחות מהכלא – ששומר על איליי ועל אוגאסט, אחיו הגדול הגאון והשותק. לא פשוט בשביל ילד בן שתים עשרה שרוצה ללמוד איך להיות בן אדם טוב יותר, ומתאמן לקראת קריירה מזהירה בעיתונות. וזה עוד לא הכול. החיים, כך עושה רושם, פשוט מתעקשים להציב בדרכו מכשולים – בראש ובראשונה את טיטוס ברוז, סוחר הסמים האגדתי של בריסביין. אבל הצרות האמיתיות עוד מצפות לו: איליי עומד להתאהב, להתייצב מול חבר'ה רעים באמת ולנסות להציל את אמו מאבדון – הכול עוד לפני שיתחיל את לימודיו בתיכון.

השורה התחתונה: הון, שלטון, לימודים בתיכון


ילד יחיד – ריאנון נאווין

ילד יחיד – ריאנון נאווין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: יעל ענבר

כשמתנקש נכנס לבית הספר של זאק טיילור בן השש והוא מתחבא עם חבריו לכיתה ועם המחנכת בארון המעילים, הוא שומע את היריות מהדהדות במסדרונות בית הספר. בטרגדיה נקטפים חייהם של תשעה-עשר בני אדם, וחיי הקהילה המאוחדת משתנים לעד. גם חייה של משפחת טיילור, שבנם אנדי, אחיו של זאק, נרצח. בעוד אמו של זאק יוצאת למרדף להשגת צדק מול הוריו של הרוצח על שגידלו בן כזה, זאק נסוג לחיי הדמיון ונעלם בתוך עולם הספרים והאמנות. חמוש בהבנה חדשה של העולם, ועם אופטימיות ועקשנות שיכולות להיות רק לילד, הוא יוצא למסע מפעים של החלמה ומחילה, נחוש לגרום למבוגרים בחייו לגלות מחדש את האהבה והחמלה הנדרשות כדי להתמודד עם השעות החשוכות ביותר.

השורה התחתונה: כבר אמרנו היום שהגיהינום הוא הזולת


כמו ריקוד אבק – סמנתה יאנג

כמו ריקוד אבק – סמנתה יאנג
הוצאת כנרת זמורה-דביר / שאול לוין

סקיילר פינץ' הנהיגה פעם להקת פופ־רוק אמריקנית מצליחה מאוד, אבל התהילה אימללה אותה. אחרי שנים של חיים בשקר, הטרגדיה מכה וסקיילר נעלמת מהמפה. שנה וחצי לאחר מכן היא ישנה באוהל בבית קברות בגלזגו, ומקבצת די כסף לאוכל בשירה ברחובות. היא מצליחה לחמוק מזיהוי, אבל לא מתשומת לבו של אחד ממנהלי האמנים והרפרטואר השאפתניים בעיר. קיליאן או'די עובד אצל דוד שלו ב"סקייסקרייפר רקורדס", חברת התקליטים הכי מצליחה בסקוטלנד. קיליאן נחוש להוכיח את עצמו ולהביא לחברה הצלחה רבה מאי פעם, וההומלסית הצעירה ששרה ברחוב ביוקאנן עתידה לעזור לו לעשות את זה. המוזיקה שלה מדברת אליו בצורה שהוא מסרב לנתח יתר המידה. הוא רק יודע, שאם יש ביכולתה לגעת בנשמתו האפלה, היא תאיר את נשמת כל מי שישמע אותה. איש מהם לא יכול להתכחש לקשר המתהווה ביניהם, אבל סקיילר אינה מעוניינת בקריירה שקיליאן מנסה לעצב לה. כשהעבר חוזר לרדוף אותה, קיליאן ניצב בפני החלטה שעלולה להרוס אותו: או שישחרר את סקיילר מתוכניותיו האנוכיות ויהרוס את כל מה שעבד למענו, או שיאבד את האישה שנהיתה חשובה לו יותר מכפי שהאמין שאפשר.

השורה התחתונה: שמישהו יסביר לנו איך הכריכה של הספר הזה קשורה במשהו לתוכן שלו. זאת אומרת, אנחנו מבינים שסקס מוכר, אבל מישהו כאן קצת נסחף


לרשת את אידית – זואי פישמן

לרשת את אידית – זואי פישמן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

מגי שִׁיטְס, אם חד־הורית מניו יורק, שימשה במשך שנים כממרקת הבלתי־נראית של בתי העשירים בעיר כדי לשרוד. היא קרצפה, צחצחה, איבקה והבריקה את בתיהם. כל זה משתנה כשמעסיקה לשעבר נפטרת ומשאירה למגי ירושה מדהימה: בית בסֶג הרבור. אז מה הקאץ'? הוא מגיע עם דיירת: אידית, אמה בת השמונים ושתיים של המנוחה. לאידית יש אלצהיימר – או זה לפחות מה שהרופאים אומרים לה – אבל היא זוכרת היטב כיצד בתה לייזה היטיבה להאיר את החדר, או הותירה עננים שחורים בלכתה. כעת לייזה שמה קץ לחייה והשאירה את אידית כירושה, כמו ספה או שרשרת פנינים, לאישה צעירה הלבושה בבגדים זולים, אם לפעוטה. גם מגי וגם אידית משוכנעות שלהסדר הזה אין כל סיכוי, אבל בעוד הקיץ גווע נרקם בין השתיים קשר אמיץ, ואידית, המבינה שזיכרונה הולך ומתעמעם, חשה צורך לחלוק את הסוד שנצרה בלבה קרוב לחמישה עשורים ומשגרת את מגי למשימה שאולי, רק אולי, תספק לשתי הנשים את מה שהן זקוקות לו.

השורה התחתונה: בתור תל אביבים ותיקים כבר ראינו חוזי דיור מופרכים מזה


לשרוף אדמה לפעמים – דבורה זגורי

לשרוף אדמה לפעמים – דבורה זגורי
הוצאת ידיעות ספרים

אורי שרמן אומר שבספר הטראומות הגדול של מדינת ישראל לא נרשמות טרגדיות קטנות ואישיות כמו זו שלו, כשעלה לארץ משיקגו; או כמו זו של רעיה אשתו, כשאחיה התאום טבע בנערותו בבור מים בסמוך ליישוב. טרגדיות פרטיות כאלה, אומר אורי, מתגמדות מול טראומות גדולות כמלחמות ופיגועים. כשאורי חוזר ממבצע בעזה, אצל שני בני הזוג הצעיר מתעוררים מחדש הפחדים, הכעסים, האכזבות וזיכרונות העבר. נסדקת האמונה באידיאל, בצדקת הדרך וגם באלוהים. כשהארץ רועדת תחת רגליהם, מבין כל אחד מהם בנפרד שלפעמים בשביל למצוא תשובה צריך לענות על שאלות שלא חשבת שתשאל.

השורה התחתונה: הספרות הישראלית מלאה עד זוב דם בדרמות קטנות


מוכרי החלומות – שאול אולמרט

מוכרי החלומות – שאול אולמרט
הוצאת ידיעות ספרים

גדי חסון, בוגר יחידת המודיעין 8200, מקים חברת סטארט-אפ מצליחה ומוצא את עצמו על רכבת ההרים המטלטלת של חלום ההיי-טק הישראלי. הוא עובר לגור בניו יורק, נעשה לכוכב תקשורת ורואה איך המוצר שפיתח נהפך לחלק מהיומיום של מיליוני משתמשים. במקביל, החרדה מקריסת מגדל הקלפים שבנה מובילה אותו לנהל מערכת יחסים הרסנית עם אסי, ישראלי לשעבר שהחלום האמריקאי פסח עליו, ועם בת זוגו האמריקאית ויקטוריה. ההצלחה שמזניקה אותו אל פסגת העולם מאיימת לקרוע אותו מהאנשים ומהערכים שחשובים לו באמת והוא נאבק שלא לאבד את העוגנים שימנעו ממנו להידרדר לתהום שאין ממנה דרך חזרה.

השורה התחתונה: כי אם כבר ספר על מישהו שעשה את זה בגדול בעולם ההייטק, אז לפחות שייכתב על ידי אחד כזה.


מחול הסוסים – ג'וג'ו מויס

מחול הסוסים – ג'וג'ו מויס
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית:ענבל שגיב נקדימון

כשסבא של שרה מעניק לה סוס יפהפה בשם בּוּ – בתקווה שיום יבוא והיא תלך בעקבותיו ותצטרף ל"לֶה קַאדְר נוּאָר", בית הספר הצרפתי לרכיבה עילית, הרחק מהשכונה המתפוררת שבה הם מתגוררים – היא מאמנת אותו בפארקים ובסמטאות העיר. אבל אז סבה של שרה נופל למשכב, ושרה נאלצת לתמרן בין טיפול בסוס לבין לימודים בבית הספר וביקורים בבית החולים. נטשה, עורכת דין צעירה, מנסה להשיג איזון בחייה לאחר כישלון נישואיה: שיקול הדעת המקצועי שלה מוטל בספק, החבר החדש שלה מתברר כאכזבה, והיא נאלצת לחלוק את ביתה עם בעלה לשעבר. למרות זאת, כששרה בתהארבע-עשרה מתגלגלת לעולמה, נטשה מחליטה לקחת את הנערה תחת חסותה. אבל שרה נושאת איתה סוד. סוד שישנה את חייהם של כל המעורבים בדבר לנצח.

השורה התחתונה: להימורים לגבי מהותו של הסוד פנו לסוכן ההימורים הקרוב לביתכם


מתופף אחר – ויליאם מלווין קלי

מתופף אחר – ויליאם מלווין קלי
הוצאת הכורסא / מאנגלית: רעות בן יעקב

יוני 1957, אחר צהריים לוהט אחד באזור נידח בדרום העמוק של ארצות הברית. חוואי שחור בשם טאקר קאליבן זורה מלח על השדה שלו, יורה בסוס שלו, מעלה באש את ביתו ויוצא צפונה עם אשתו ובנו. העזיבה שלו סוחפת אחריה את הקהילה השחורה כולה, ובזה אחר זה הם מתחילים לעזוב את המדינה במעין יציאת מצרים מודרנית. העלילה מסופרת דווקא מנקודת מבטם של תושבי העיירה הלבנים, שעומדים משתאים ולא מצליחים להבין מה מתרחש לנגד עיניהם. הם יושבים במקום המפגש הקבוע שלהם על המרפסת של החנווני תוֹמָסוֹן ומנסים לחבר בין סיפורים מהעבר לחדשות המקומיות כדי למצוא פשר לעזיבה ההמונית, שמערערת את ביטחונם. לאן כולם עוזבים? מדוע? ומה יקרה לעיירה ולמדינה ללא האוכלוסייה השחורה?

השורה התחתונה: הספר יצא במקור לפני כחמישים שנים ונחשב לאחד הגורמים המשפיעים במאבק לזכויות האזרח של הקהילה השחורה בארה"ב. המאבק ממשיך עד היום


נישואים למיליארדר 3 | שגיאת נישואים – ג'ניפר פרובסט

נישואים למיליארדר 3 | שגיאת נישואים – ג'ניפר פרובסט
אהבות הוצאה לאור

קארינה קונטה היתה מאוהבת בחבר הכי טוב של מייקל אחיה, מקס גריי, מאז שהיתה נערה עוד באיטליה. אך מאז היא הספיקה לסיים תואר במנהל עסקים ועכשיו היא באה לעבוד במיזם החדש של מייקל, אימפריית האפייה שהקים בארצות הברית. אבל יש דברים שלא משתנים: משפחתה המגוננת מדיי, עדיין מתייחסת אליה כילדה. לעומת שלושת אחיה היפיפיים, היא עדיין הברווזון המכוער שבחבורה. ומקס המנכ"ל החדש של החברה, עדיין בקושי מבחין בקיומה. מקס יודע שקארינה קונטה היא מחוץ לתחום, אם הוא רוצה לשמור על העבודה שלו ועל החברות שלו עם מייקל. אבל התשוקה מנצחת כשהשניים חולקים לילה אחד בלתי נשכח- ונתפסים ע"י אמא שלה! ועכשיו, בשל מסורת איטלקית עתיקה, הם חייבים להינשא, נישואים שאיש מהם אינו מוכן להם, מקס אומלל- וקארינה זועמת. בעלה החדש של קארינה עומד לגלות שאין זעם כזעמה של אשה שעברה שינוי.

השורה התחתונה: אני לא יודע מה לכתוב על הספר הזה. חוץ מזה שמשום מההסדרה מתחילה מהספר השלישי, אבל כנראה שבז'אנר הזה זה לא כל כך משנה


נישואים למיליארדר 4 | מיזוג נישואים – ג'ניפר פרובסט

נישואים למיליארדר 4 | מיזוג נישואים – ג'ניפר פרובסט
אהבות הוצאה לאור

אחיותיה מצאו את האושר והעושר שלהן עם גברים מהחלומות, אך לא ג'ולייטה קונטה. היא נשארה בטרה פירמה, כאחת המנהלות של התאגיד המשפחתי, המאפייה לה דולצ'ה פמיליה. העבודה היא התשוקה הגדולה שלה והדירה המעוצבת שלה במילאנו היא מבצרה. עד שסוייר ולס אליל מסוקס בחליפה, מפתה אותה לצאת ממחבואה עם הצעה שאי אפשר לסרב לה: שותפות בלעדית עם רשת מלונות הבוטיק הבין-לאומית שלו. ג'ולייטה נכוותה בעבר- ולבטוח בחברו של גיסה, שמבטו החודר מספיק כדי שתדמיין דרכים יצירתיות לשימוש בחדר הישיבות, היא ההצעה המסוכנת מכולן. אך ההזדמנות החד פעמית להפוך את תאגיד האפייה לבין לאומי, רלוונטית מתמיד. האם ג'ולייטה תמזג בין קור רוח עסקי ופיתוי לוהט.

השורה התחתונה: עוד אחד מאותו הדבר


סוד העננים – אליסון ריצ'מן

סוד העננים – אליסון ריצ'מן
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: ניצה פלד

קטיה, בלרינה מבטיחה, וסאשה, סטודנט לתואר ראשון, הם שני צעירים מאוהבים שטרגדיה בלתי-צפויה ניחתת על עיר הולדתם קייב. כעבור שנים, אחרי שבני הזוג כבר היגרו לארצות הברית, תוצאות הלוואי של האירוע גורמות לבנם יורי להיוולד עם מצב רפואי נדיר המביא לבידודו מחברת הילדים. מֵגי, מורה נלהבת ומסורה, מסכימה ללמד את יורי בביתו, למרות היותה רדופה על ידי זיכרונות כאובים מימי ילדותה. בין השניים נוצר חיבור נפשי עמוק, וסקרנותו חסרת הגבולות ותבונתו הייחודית של יורי גורמות למגי לערוך שינוים לא פשוטים בחייה. היא אינה מודעת לתעצומות הנפש שהקשר עם יורי מעניק לה – עד שהיא נזקקת להן יותר מכול.

השורה התחתונה: דרמה סוחטת דמעות, לחובבי הז'אנר שבקהל


ספרי לי הכול – קמבריה ברוקמן

ספרי לי הכול – קמבריה ברוקמן
הוצאת מטר / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

מיילין מגיעה לאוניברסיטת הותורן, נחושה בדעתה למלא את ההוראה שאביה לוחש באוזנה רגע לפני שהם נפרדים. הציות לאביה, היא משוכנעת, יקל עליה את החיים באוניברסיטה היוקרתית. היא מצטרפת לחבורה מגובשת של סטודנטים שתישאר יחד כל ארבע שנות הלימודים. אבל מיילין, המסתירה את הצללים שבעברה, שונה משאר בני החבורה. היא מתנהגת כאילו היא מתעניינת בדברים שמעניינים את סובביה כמו דייטינג ומסיבות, אבל למעשה משתמשת בתובנותיה החדות כדי לאתר את הנקודות הפגיעוֹת ביותר שלהם. כשמגיע "יום הבוגרים", מעט לפני סיום הלימודים, סודותיה של מיילין – והסודות של חבריה – נחשפים. בזמן שהיא מנסה בכל כוחה לשמר את התדמית שעמלה עליה כל כך, הטעויות שלה מחוללות שרשרת אירועים שתוצאותיה הרות אסון. כאשר יחסים שבריריים מתערערים ובריתות מופרות ונרקמות מחדש, מיילין נאלצת להחליט מה תעשה כדי למנוע מהאמת לצאת לאור.

השורה התחתונה: על הכריכה כתוב שמדובר במותחן מצמרר. אתם לא רוצים להתווכח עם הכריכה, נכון?


סקס. 26 סיפורים עבריים עכשוויים

סקס. 26 סיפורים עבריים עכשוויים
הוצאת תשע נשמות

אוסף סיפורים קצרים פרי עטם של כותבים שהם הקולות המעניינים ביותר בעברית כיום, לצד קולות חדשים לגמרי. הסיפורים מתמקדים בנושא אחד והשלכותיו – סקס. סקס על כל גווניו עולה מהסיפורים – מארוטיקה ועד אלימות, מהתא המשפחתי ועד הזר המוחלט, מהתשוקה העזה ועד החרטה, גוף ונפש, גוף מול גוף. כל אלו מתערבבים באנתולוגיה חדשה המנסחת פואטיקה של מין ומיניות בספרות העברית בשנת 2021. בין הכותבים המופיעים בקובץ: אילנה ברנשטיין, יונתן ברג, רון דהן, עומרי חורש, תהילה חכימי, ג׳וליה פרמנטו-צייזלר ועוד.

השורה התחתונה: המדור חורג החודש ממנהגו ומפרסם באופן חד פעמי ספר פרי הוצאת תשע נשמות. פשוט, הפיתוי לכתוב את המילה סקס כמה פעמים ובתוך כך להופיע בחיפושים הרלוונטיים בגוגל היה גדול מדי


פני השטח – אוהד חמו

פני השטח – אוהד חמו
הוצאת כתר

המבוקשים ממחנה בלאטה שמתכנסים בבית קברות נטוש, תחת מטחי אש בלתי פוסקים; פעילי חמאס המאמינים בנבואה כי ישראל תימחק בשנת 2022; צעירים עזתיים המשתמשים ברשתות החברתיות כדי לחלוק את הטראומות שלהם עם בני גילם, תושבי עוטף עזה; האסירים הביטחוניים אשר נחשפו לסדיזם הרצחני של מנהיג חמאס יחיא סינוואר; האיש שבנערותו יצא לעבר מחסום ישראלי כשהוא עוטה חגורת נפץ ונבלם ברגע האחרון; אלו רק חלק מהדמויות המאכלסות את דפי ספר זה. מזה שני עשורים חי העיתונאי אוהד חמו על הקו בין ישראל לרשות הפלסטינית, בין תל אביב לערים ולכפרים של הגדה. בן בית במקומות שספק אם כף רגלו של ישראלי אחר דרכה בהם. באמצעות שיחות ומפגשים הוא משרטט תמונת מצב של החברה הפלסטינית כיום, על המתחים הפנימיים המתקיימים בה; על הזעם והשנאה, על הייאוש והתקווה, על העבר ובעיקר על העתיד.

השורה התחתונה: האיש שהיה שם


קמלה האריס | בדרך שלה – דן מוריין

קמלה האריס | בדרך שלה – דן מוריין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: ענבל שגיב נקדימון

איך הצליחה בתם של שני מהגרים במדינת קליפורניה המופרדת גזעית לזכות בתפקיד סגנית הנשיא השחורה הראשונה של ארצות הברית? אביה, יליד ג'מייקה ומרצה בכיר לכלכלה, ואמה – חוקרת סרטן שהיגרה מהודו בגיל 19 כדי לזכות בהשכלה טובה יותר, נפרדו כשקמלה היתה בת חמש, והאם גידלה אותה ואת אחותה הצעירה בכוחות עצמה. מילדותה הצנועה באוקלנד, דרך ימיה כאקטיביסטית באוניברסיטת הווארד, צמחה האריס להיות אישה קשוחה, חכמה, חרוצה ושנונה. היא לא חששה ליטול סיכונים וקיבלה החלטה נועזת להתמודד על מושב בסנאט של ארצות הברית חמש שנים בלבד אחרי תחילת כהונתה כפרקליטת המדינה, כמו גם לתמוך במועמדותו של ברק אובמה כשסיכוייו עוד נחשבו קלושים; והיא לא נרתעת מכישלון: אחרי שלא הצליחה לקבל את המינוי למועמדות לנשיאות בעצמה ניהלה קמפיין מבריק מאחורי הקלעים כדי להשיג את המועמדות לתפקיד סגנית הנשיא לצדו של ג'ו ביידן.

השורה התחתונה: יותר טוב מכל מדריך להצלחה שימכרו לכם במדפי העזרה העצמית והניו אייג'


קרן השמע – לאונורה קרינגטון

קרן השמע – לאונורה קרינגטון
הוצאת לוקוס / מאנגלית: דפנה רוזנבליט

מריאן לת'רבי בת התשעים ושתיים, גיבורת הספר, מקבלת מחברתה קרן לשיפור השמיעה, ומגלה כך שבני משפחתה מתכננים להעביר אותה למוסד לקשישים. היא מגיעה אל אחוזה המנוהלת בידי כת מוזרה לשיפור העצמי, ובה בתי מגורים בצורת איגלו, מגדלור ועוגת יום הולדת. באחוזה המשונה היא מתחברת עם חבורת קשישות, ומתברר שהן נמרצות מהצפוי.

השורה התחתונה: הזקנה בת התשעים ושתיים שהאזינה דרך הדלת ונעלמה


רחוב הניצחון – דב הניג

רחוב הניצחון – דב הניג
הוצאת ידיעות ספרים / מצרפתית: ניר רצ‘קובסקי

"מאיפה אתה בא? לאן אתה הולך? למה אתה לבד?" כך שואל החלוץ השרירי את הנער ששוכב לידו בבטן ספינה שעליה 7,500 מעפילים בדרכם למחנות המעצר הבריטיים בקפריסין. שֵם הנער ברנרד דוידסקו, והוא בא מבוקרשט, שָם השאיר מאחור את משפחתו שבורת הלב כדי להצטרף לקיבוץ ולהגשים את חלומו להשתתף בבניית מדינת היהודים. ברחוב הניצחון אורג דב הניג עולמו של ברנרד בבוקרשט, נעוריו, מיניותו המתעוררת, אהבתו הראשונה, שאיפותיו וייסוריו, ואת חוויותיהם של הוריו בפולטיצ'ן, עיר פרובינציאלית בצפון רומניה, בשנים הסוערות של מלחמת העולם הראשונה, לכלל רומן סוחף ומקורי שמציג את האנושות על כל פניה וצדדיה בנדיבות, ברוך ובהומור.

השורה התחתונה: או כפי שאמר פעם המשורר, האנושות פנים רבות לה, ורובן מחורבנות


שדרות מונפלייה – קרל גירי

שדרות מונפלייה – קרל גירי
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: גליה וורגן

שדרות מונפלייה נמצאות בסך הכול בצדה השני של העיר, אבל מבחינתו של סאני בן ה-16 מדובר בכלל בגלקסיה אחרת. כשהנער יפה התואר עובד עם אביו בגן ביתה של וירה – אחד הבתים היפים בשדרה – נדמה שהיא מהנשים שנועדו להישאר חלום רחוק: מבוגרת יותר, עשירה יותר ומתוחכמת יותר. בניסיון להימלט מהבדידות ומתחושת חוסר המנוחה וחוסר השייכות שממלאת אותו, ובעקבות סדרת מפגשים משכרים עם וירה, סאני מתחיל לדמיין לעצמו חיים אחרים, אך לפני כן יהיה עליו להתמודד עם העובדה שהעבר של וירה מעורפל בדיוק כמו עתידה.


השורה התחתונה: שתי ההפתעות הגדולות ביותר בספר הזה הן שהוא בכלל לא מתרחש בצרפת, ושלא מדובר ברומן רומנטי.

וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה עוזרות לחשיפה של האתר הרבה יותר ממה שהייתם מצפים. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן