ספרים חדשים על המדף - מרץ 2018

ספרים חדשים על המדף – מרץ 2018

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!
מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שהגיעו במהלך החודש על מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית מחכה לקוראים בסופו של המדור.

אתן לך את השמש – ג'נדי נלסוןאתן לך את השמש – ג’נדי נלסון
הוצאת כנרת / מאנגלית: יעל אכמון

ג’וד ואחיה התאום נואה לא נפרדו לרגע כל שנות ילדותם, למרות שהם שונים כל כך. היא נועזת ורוצה לנסות הכול; הוא מופנם ושומר בסוד את אהבתו הראשונה. אבל מאז השבר הנורא שהרחיק אותם זה מזה הם בקושי מדברים. על השנים המוקדמות מספר נואה; על המאוחרות — ג’וד. הם לא מבינים שכל אחד מהם יודע רק חצי מהסיפור הכואב של משפחתם. אם רק ידעו לחבר את שני הסיפורים, יוכלו להפוך את עולמם לשלם בחזרה.

השורה התחתונה: מהו השבר הנורא? איך מתחברים ביחד הסיפורים? הו, כמה שאלות נשארות כאן פתוחות. שמישהו יחתוך כבר את המתח שבאוויר!


באהבה בטירוף באשמה – ליאן מוריארטיבאהבה בטירוף באשמה – ליאן מוריארטי
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

לפעמים אי אפשר שלא לשאול את עצמך, מה היה קורה אילו לא היית הולכת למסיבה ההיא. זה בדיוק מה שסם וקלמנטיין לא מפסיקים לשאול את עצמם. אם לא היו נענים להזמנה של ויד וטיפני, אם לא היו מבלים אחר צהריים שמשי בחצר שלהם עם אריקה ואוליבר, אם הברבקיו לא היה כל כך טעים והיין כל כך שופע כי אז – אז ודאי לא היו מיוסרים כל כך חודשיים אחרי. לסם ולקלמנטיין יש זוגיות מאושרת, שתי בנות חמודים, קריירות עמוסות. אריקה היא חברתה הטובה ביותר של קלמנטיין עוד מילדות. אחר צהריים אחד, רגע של הסח הדעת, ומרקם חיי היום היום נפרם לחלוטין.

השורה התחתונה: בעקבות ההצלחה המסחררת של שקטנים גדולים, לא מפתיע שספרים נוספים של ליאן מוריארטי מתורגמים לעברית. ושום מילה על שם המשפחה של הסופרת.


בחזקת נעדרת – איימי ג'נטריבחזקת נעדרת – איימי ג’נטרי
הוצאת מודן / מאנגלית: נעה בן פורת

בשעת לילה מאוחרת ג’יין בת העשר מתעוררת מרעשים מוזרים ומרוב פחד היא מתחבאת בארון. לפתע היא רואה את אחותה, ג’ולי בת השלוש–עשרה, מובלת על ידי איש שמצמיד סכין לגבה. במשך שלוש שעות היא משותקת ולא מסוגלת לומר מילה. השוטרים שמגיעים לחקור את המקרה אומרים ששלוש השעות הקריטיות למציאת ילדים חטופים עברו, ולכן אין סיכוי למצוא את ג’ולי. שמונה שנים שנים לאחר מכן, המשפחה רק רוצה שתהיה לה גופה להביא לקבורה. ערב אחד, פעמון הדלת מצלצל ובפתח עומדת ג’ולי. אבל האם האישה הצעירה הזו היא ג’ולי? שיחת טלפון מחוקר פרטי מעלה את החשד שמא הצעירה שמתגוררת כבר כמה שבועות בבית אינה הבת האובדת.

השורה התחתונה: כבר לפי התקציר אפשר להרגיש את המתח הקלאסי נוטף מבין השורות. הכריכה, לעומת זאת, מעט מאכזבת.


בחזרה מעמק רפאים – חיים בארבחזרה מעמק רפאים – חיים באר
הוצאת עם עובד

טקס קבורתו של סופר ישראלי ידוע בבית קברות נוצרי במושבה הגרמנית בירושלים הוא ראשיתה של שורת אירועים סוערים שהולכים ומטלטלים לא רק את זכר אישיותו השנויה במחלוקת, את יצירתו הענפה ואת עיזבונו הספרותי העשיר, אלא גם את שירת הברבור החדשנית והנועזת שלו, שעליה טרח בנֵכר עד שמותו הפתאומי קטע אותה. מי שברא בחייו עולמות שלמים וגזר את גורלם של גיבוריו לשבט או לחסד נעשה עתה בעל כורחו לכלי משחק בידי הסובבים אותו. רומן מעין-בלשי שמאיר בתערובת של אכזריות וחמלה את החיים שלאחר המוות, במובן המציאותי ביותר – בבחינת הפער הדרמטי בין פועלו של האדם בחייו לבין החותם שהוא מצליח להטביע בעולם; ובין השליטה שחותרים אליה כל העת לבין אובדנה המוחלט.

השורה התחתונה: פרוזה למתקדמים.


בית פושקין – אנדריי ביטובבית פושקין – אנדריי ביטוב
הוצאת עם עובד / מרוסית: מיכאל שקודניקוב

בליל נובמבר של חג המהפכה, שמזג האוויר הפטרבורגי הסוער מגיע בו לעכירותו המרבית, נקלע ליובה אודויבצב לדו־קרב עם ידידו־יריבו התמידי מיטישַטייב במוזאון המכון לחקר הספרות, מוסד שמכונה בפי כל “בית פושקין”. הספר מביא את דיוקנו של גיבור בברית המועצות שאחרי סטלין: אינטלקטואל וחוקר ספרות שמעז לחרוג במחקריו מהשורה, אבל בסופו של דבר הוא תוצר של המשטר, אינו מסוגל למעשה של ממש בחייו האישיים והמקצועיים. הגיבורה האמיתית של בית פושקין היא הספרות הרוסית, המאירה באור אירוני את האנטי גיבור של ביטוב, את סביבתו ותקופתו.

השורה התחתונה: לחובבי הרומנטיזציה של הספרות רוסית.


ברנאר, זה אני – דויד פואנקינוסברנאר, זה אני – דויד פואנקינוס
הוצאת כתר / מצרפתית: לי עברון

בגיל חמישים ברנאר מרגיש שכל חייו מתפרקים. אשתו נטלי מבקשת פרידה זמנית, אליס בתו נוסעת לסאו–פאולו והוא נתקל בקשיים במקום העבודה. הייתכן שלהיות איש הגון עם “פרצוף של בנקאי” הוא כבר לא יתרון כמו שהיה בשנות השמונים? הוא עדיין לא מבין למה משמיצים כל כך את העשור הזה – מצידו שנת 1982 יכלה להימשך לעד. ואז ברנאר עושה את הדבר המטורף ביותר שאדם בן חמישים יכול לעשות – הוא חוזר לגור עם ההורים שלו. בעודו מוקף בפוסטרים מצהיבים של “פינק פלויד”, הוא תוהה אם החיים שלו יכולים להידרדר עוד. ואולי הם בכלל עומדים להשתפר?

השורה התחתונה: הילד בן חמישים, יש לו חום גבוה.


גן של התחלות חדשות – אבי וקסמןגן של התחלות חדשות – אבי וקסמן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: אסנת הדר

לילי גירוון, אם לשתי בנות, זקוקה למעט עזרה. לפעמים היא נעזרת באחותה; או בליאה, הבייביסטר המסורה; או באליסון, הבייביסיטר החלופית, שיש לה שיער ורוד והבנות מעריצות אותה. מאז שבעלה נהרג בתאונת דרכים לנגד עיניה עברה לילי רק התמוטטות עצבים אחת, ועכשיו היא כבר ממש בסדר. הבעיה היחידה היא שהשיממון של חייה כבר מתחיל להימאס עליה. לפחות העבודה שלה, איור ספרי לימוד, טומנת בחובה קצת אקשן. למשל איור של סדרת מדריכי גינון יוקרתיים – עניין מסעיר לכל הדעות. כשהיא מתייצבת בגן הבוטני של לוס אנג’לס בשבת בבוקר כדי להכיר את הנושא יותר לעומק היא מרגישה כמו דג מחוץ למים. אבל עד מהרה היא מגלה שכל אחד צריך קצת שמש בחיים, ושהשמש הזאת יכולה להצמיח ניצנים מכל מיני סוגים.

השורה התחתונה: כי גם במקומות הנמוכים ביותר אפשר למצוא לפעמים קצת אופטימיות.


האיש שצפה בנשים – מיכאל יורת והאנס רוזנפלדטהאיש שצפה בנשים – מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: אסף שוב

אין מה לקנא בסבסטיאן ברגמן: חייו האישיים הגיעו לשפל, בחוץ יוקדת שמש שאינה מרפה, ולגל החום הלא אופייני מתלווה גם גל רציחות של נשים ברחבי העיר שטוקהולם. יחידת חקירות הרצח הלאומית הגיעה למבוי סתום: כל הסימנים מלמדים על מעורבות של הרוצח הסדרתי אדוארד הינדה, אבל סבסטיאן ברגמן, הפרופיילר המבריק, כבר שלח אותו לכלא לפני למעלה מעשור. איך מתקשרים הרמזים לרציחות העכשוויות, האם הרציחות הללו קשורות לברגמן, ומה לכל זה ולתגלית המפתיעה כי החוקרת וניה ליתנר אינה אלא בתו?

השורה התחתונה: ז’אנר המתח הסקנדינבי מכה שנית.


האישה בחלון – א.ג. פיןהאישה בחלון – א.ג. פין
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

אנה פוקס מתבודדת – היא גרה לבד בביתה בניו יורק סיטי ואינה מסוגלת לצאת החוצה עקב פחד חולני ממקומות ציבוריים פתוחים. היא מבלה את ימיה בשתיית יין, בצפייה בסרטים ישנים, בהיזכרות בימים יפים יותר, ובריגול אחר שכניה. יום אחד עוברים לבית ממול הראסֶלים, משפחה מושלמת. אבל כשאנה רואה יום אחד משהו שלא היתה אמורה לראות, עולמה מתמוטט – וסודותיו המזעזעים נחשפים במערומיהם.

השורה התחתונה: הרבה יומרה יש לספר שמנסה לעבד לימינו את יצירת המופת הקולנועית “חלון אחורי” של היצ’קוק. האם יש בשר מאחורי ההבטחה הגדולה? נאלץ לקרוא ולגלות.


הממלכה האחרונה – ברנרד קורנוולהממלכה האחרונה – ברנרד קורנוול
הוצאת אופוס

“הממלכה האחרונה” מביא את סיפורה של לידתה של אנגליה במאה ה-9 וה-10, בהן הביסו המלך אלפרד הגדול, בנו ונכדו, את הוויקינגים הדנים שפלשו לאנגליה וכבשו שלוש מארבע ממלכותיה. הסיפור מתואר דרך עיניו של אות’רד, אציל שנושל מנחלתו ובילדותו נפל בשבי הדנים וגדל ביניהם. בשעה שהדנים פתחו במתקפה על ממלכת וסקס (ממלכתו של אלפרד, האחרונה הנמצאת עדיין בידי האנגלים), ראה את עצמו אות’רד כמעט כדני. הוא אינו רוחש כל חיבה לאלפרד, וחושב שהוא לא יכול להתחרות עם פראותם של הוויקינגים, אך כשאלפרד מביס במפתיע את הדנים והדנים עצמם פונים נגד אות’רד הוא נאלץ לבסוף לבחור צד. בינתיים הוא נעשה גבר צעיר, מאוהב, למוד מלחמה ומוכן לתפוס את מקומו בחומת המגינים מטילת המורא. מעל הכול הוא משתוקק לזכות שוב בנחלת אביו, מצודת בבנבורג שליד הים הצפוני הפראי.

השורה התחתונה: משחקי הכס – הגרסה ההיסטורית.


העורכת – יעל שחםהעורכת – יעל שחם
הוצאת כתר

העורכת הוא רומן על אישה אחת בעידן שבו גברים מתפרקים מנשקם. עורכת עיתון שאומרת כל מה שהיא חושבת, לאו דווקא כשצריך; מישהי שמנסה לנהל מערכת עיתון, בית, חיי גירושין וחיי אהבה, ובעיקר להשאיר את הראש מעל המים, כשהגלים זורקים אותה לכל עבר. מישהי שהשיגה יותר מכל מה שציפו ממנה – בעיקר אימא שלה – ועדיין מרגישה שהידיים שלה ריקות. אחת שתמיד הלכה בתוואי קצת עקום אבל איכשהו ראתה ישר ומפוכח. ואולי ככה נראית גם האהבה. ואולי לא. סיפור על גאולה נשית בזירה רוחשת של מגזין תרבות אלטרנטיבית לצד אמירה חדה על הכיוון אליו פנתה העיתונות הישראלית.

השורה התחתונה: התחושה היא של רומן אישי ואינטימי מאוד של הסופרת. נקווה שלא אינטימי מדי, כפי שקורה לעתים ברומנים מסוג זה.


יורשי הארץ – אילדפונסו פלקונסיורשי הארץ – אילדפונסו פלקונס
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מספרדית: יערית טאובר

ברצלונה, 1387. הוגו יור בן השתים־עשרה, בנו של מלח שנספה, עובד במספנה הודות לנדיבותו של אחד מנכבדי העיר האהובים ביותר, ארנאו אסטניול. אבל חלומות הנעורים שלו להיעשות לבונה־ספינות מומחה עומדים להתנגש במציאות אכזרית, כאשר משפחת פּוּץ’ – האויבת המושבעת של המנטור שלו – מנצלת את עמדתה בחסות המלך החדש כדי להוציא לפועל את הנקמה שרקמה שנים רבות. מאותו רגע והלאה חייו של הוגו נעים בין נאמנותו לברנאט, חברו ובנו היחיד של ארנאו, לבין הצורך לשרוד בעיר כפוית הטובה. הוא נחשף לסודות עולם היין, ובין כרמים ומזקקות מגלה את התשוקה לאדמה ואת דולסה היפה, היהודייה, שנעשית לאהובתו הראשונה על אף האיסור על פי הדת והחוק.

השורה התחתונה: אילדפונסו פלקונס חוזר לתקופה שעשתה לו (ולחשבון הבנק שלו) טוב כל כך בספר “הקתדרלה ליד הים”.


ים יפו – גיל ססוברים יפו – גיל ססובר
הוצאת כנרת זמורה ביתן

לאחר כמעט ארבעים שנה בים, דורון והוכמן, צמד יורדי הים הוותיקים, עוזבים את סירות הדיג הקטנות ובונים ספינת דיג לתפארת. אם הם רוצים להישאר בים, להוציא ממנו פרנסה, אין להם ברירה. הם נדרשים להתמודד עם הקללה והברכה הטמונות בתשוקה אל הים והטבע המסתוריים והבלתי צפויים, ופרויקט חייהם עשוי להתמוטט ברגע אחד בשל גחמות הגלים. בים יפו מתגבש קולו של גיל ססובר לצמצום ודיוק המעמידים דרמה גדולה, כמעט מיתית בממדיה. ססובר לוקח את הקוראים לעולמם של הציידים האחרונים — הדייגים. הדרמה הרגשית בו היא מתחת לפני השטח, בעוד שהדרמה החיצונית היא הים עצמו, המנהל את אנשי הים הנתונים לחסדיו. ססובר מתאר את שגרת הדיג, את ההוויה על פני ים, את הפוליטיקה ואת המרקם האנושי על ספינת הדיג ובנמל יפו, וזאת מתוך אהבה גדולה.

השורה התחתונה: המינגווי הישראלי לוקח את הקוראים למסע בעולם הייחודי שלו.


ימים משונים אלה, יפתי – אורלי נוי, מתרגמתימים משונים אלה, יפתי – אורלי נוי, מתרגמת
הוצאת כתב

קובץ השירים הדו-לשוני הפרסי-עברי שבספר, פרי בחירתה ותרגומה של המתרגמת אורלי נוי, מכיל מבחר של שירים מאת שבעה עשר משוררות ומשוררים בולטים אשר יצרו (וחלקם ממשיכים ליצור) מאז שנות הארבעים של המאה הקודמת. הלקט, על חלקיו ושלל הקולות האינדיבידואליים של היוצרים המיוצגים בו, מאפשר לציבור שוחרי התרבות והספרות בישראל להתוודע לעושר האומנותי והחווייתי של השירה הפרסית המודרנית. מעבר לערכם הספרותי, הקולות השיריים המובאים בקובץ זה עשויים להוות צוהר להיכרות עם איראן שונה מזו שמצטיירת בשיח הציבורי והתקשורתי הרווח בישראל.

השורה התחתונה: צוהר שנפתח ומציע לקורא הישראלי נקודת מבט מעט שונה אל ליבה של התרבות האיראנית.


כמה קשה זה כבר יכול להיות – אליסון פרסוןכמה קשה זה כבר יכול להיות – אליסון פרסון
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: קטיה בנוביץ

קיית רדי סופרת את הימים עד יום הולדתה ה-50, אבל זה לא בא לה טוב. עם ההורמונים שלה שלוכדים אותה, ילדה מתבגרת שצריכה אותה אבל לא מדברת איתה, והורים חולים שלא מתמודדים – קייט מרגישה תקועה בתוך סנדוויץ’ שאפילו אסור לה לאכול בגלל הקלוריות. היא חוזרת לעבודה אחרי הפסקה של שנים, כי מישהו צריך להביא הביתה את הבייקון עכשיו, כשבעלה ריץ’ נטש את המירוץ כדי להתמחות באמנות המיינדפולנס. אבל בדיוק כשקייט מוצאת סופסוף כמה טריקים כדי להתקדם במקום העבודה החדש שלה, ג’ק – לקוח-מאהב ישן שלה – מגיח שוב בחייה. והמילה ‘מורכב’ אפילו לא מתחילה לכסות את זה.

השורה התחתונה: כי מי שאמר החיים יכולים להיות לא מסובכים ניסה למכור לכם משהו.


לב המעגל – קרן לנדסמןלב המעגל – קרן לנדסמן
הוצאת כנרת זמורה ביתן

מסוכן לעמוד בלב המעגל — כך מגלה גבע כץ, מעצב רגשי שחיי הרגש שלו רחוקים מלהיות מעוצבים, החולק דירה עם תמר, החברה הכי טובה שלו, ורק רוצה למצוא אהבה ולחיות חיים רגילים. אבל גבע, תמר וחבריהם אינם רגילים. הם שייכים למיעוט של בעלי כישורים מיוחדים, שונים, אחרים. כולם משתמשים בשירותים שרק הם יכולים לספק, אבל אף אחד לא באמת רוצה אותם בבית הקפה שלו, בשכונה שלו, במדינה שלו. הם מנסים לא להתבלט, להוריד את הראש, להבליג, אבל כשכת של קיצונים שקוראים לעצמם “בני שמעון”, מתחילה לרדוף אותם, הם כבר לא יכולים לשתוק.

השורה התחתונה: מסתמן שזה הספר הכי לוהט היום בסצנה הגיקית הישראלית וגם מחוצה לה, ולפי התקציר שלו אפשר בקלות להבין למה.


להתראות עכו – עלא חליחללהתראות עכו – עלא חליחל
הוצאת עם עובד / מערבית: יוני מנדל

עכו. אביב 1799. לאחר מסעו המוצלח למצרים ולאחר כיבוש אל־עריש, יפו וחיפה, הטיל הגנרל נפולאון בונפרטה מצור על העיר עכו. בראש מגיני העיר עמד המושל העות’מאני אחמד פאשה אל־ג’זאר, מנהיג חזק ורב־ניסיון, שנעזר בכוח ימי בריטי בפיקוד האדמירל סמית’ ובעצותיו של קצין הנדסה צרפתי מלוכני בשם דה פֵליפּוֹ. אל־ג’זאר מתמודד עם נפולאון לא רק כמצביא, כאויב וכנציג של השקפת עולם זרה אלא גם כאדם, ואף כמאהב, לאחר שמכתבי אהבה של יריבו נופלים לידיו ומביאים אותו להרהר בחייו שלו. כך משרטט חליחל את חיי העיר הנצורה ונכנס אל חדרי חדריה: אל לבטיו של היועץ היהודי חיים פרחי, אל אימיה של מגפת הדבר, אל אויבי השליט שנידונו למוות נורא על הח’אזוק, אל גורלה של ספינת הזונות ששלחה הרפובליקה לשעשע את חייליה.

השורה התחתונה: לחובבי התקופה, לחובבי רומנים היסטוריים ולחובבים באופן כללי.


מינכן – רוברט האריסמינכן – רוברט האריס
הוצאת זמורה ביתן / מאנגלית: ארז אשרוב

ועידת מינכן, ספטמבר 1938. יו ליגט הוא כוכב עולה בשירות הדיפלומטי הבריטי, המשרת ברחוב דאונינג 10 כעוזר אישי של ראש הממשלה נוויל צ’מברליין. פאול הרטמן עובד במשרד החוץ הגרמני, ובחשאי הנו אחד מאנשי תנועת ההתנגדות להיטלר. ליגט והרטמן היו חברים באוקספורד בשנות העשרים של המאה הקודמת, אך לא שמרו על קשר. עכשיו, כשליגט טס עם צ’מברליין מלונדון למינכן, והרטמן נוסע מברלין למינכן ברכבת של היטלר, נתיביהם נמצאים במסלול התנגשות הרה אסון.

השורה התחתונה: אחרי שבחן כבר איך ייראה העולם אחרי ניצחונה של גרמניה במלחמה ב”ארץ אבות” המצוין, רוברט האריס חוזר הפעם לימים שלפני המלחמה.


מקור – דן בראוןמקור – דן בראון
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: אסף שור

רוברט לנגדון מגיע לבילבאו לרגל אירוע שעתיד לשנות את פני המדע לעד – מיליונר נודע שעשה את הונו בתחום העתידנות מציע תשובה מהפכנית ושנויה במחלוקת לשתי שאלות בסיסיות הנוגעות לקיום האנושות. כשהאירוע משתבש, לנגדון בורח לברצלונה כדי לפרסם את התגלית. יחד עם אוצרת המוזיאון הוא יוצא למסע מסוכן, שבו עליהם לפענח סיסמה מוצפנת שתחשוף את סודו של המיליונר המהפכני. הצמד מנסה לנווט את דרכו בנבכי ההיסטוריה הסודית ונאלץ להימלט מאויב עוצמתי, שיעשה הכול כדי להשתיק את התגלית. נתיבם הרווי סמלים חידתיים יוביל אותם בסופו של דבר לעימות חזיתי עם אמת שלא תיאמן.

השורה התחתונה: למרות צופן דה וינצ’י, אחרי “התופת” המופרך, אולי הגיע הזמן שרוברט לנגדון יפרוש לגמלאות באיזה כפר פסטורלי בפרובאנס.


משפחת מארוול המופלאה – בריאן סלזניקמשפחת מארוול המופלאה – בריאן סלזניק
הוצאת כתר / מאנגלית: איריס ברעם

בילי מארוול הוא שחקן צעיר בקבוצת תיאטרון המבדרת את הנוסעים על ספינה. השנה היא 1766, וספינתו של בילי נטרפת בלב ים. בילי ניצל, מגיע ללונדון, ומייסד את מה שיהפוך לשושלת משפחתית של שחקנים מצליחים. ג’וזף ג’רוויס בורח מפנימייה ומגיע אל בית דודו. השנה היא 1990, הדוד מסתורי, הבית זר ומוזר, וג’וזף מתחיל לגלות רמזים, שמובילים אותו אל סוד משפחתי מפתיע ומטלטל. כמו בספריו הקודמים, בריאן סלזניק מצייר וכותב סיפור בו עקבות העבר נפגשים עם סודות ההווה. שני הסיפורים, המצויר והכתוב, יגיעו אל סוף משותף ולגמרי לא צפוי.

השורה התחתונה: לצעירים ולצעירים ברוחם.


סדקים – עמי באליןסדקים – עמי באלין
הוצאת עולם חדש

סוד גדול מרחף מעל רות, דן ויותם – שלושה אחים הנמצאים רגע לפני פטירת אביהם. שקיעתו של האב מעוררת בקרבם סערות ישנות וחדשות, ונוגעת במעמקי השאלות הבסיסיות ביותר של האדם ביחס לעצמו, לעולמו, ולמשפחתו. בראייה חודרת וכנה מעמיק עמי באלין אל נפשם של גיבוריו. הוא מבקש ללכוד את הרגעים עצמם, את החוויות, את נקודות המבט שמהן מבקשים כולנו להימלט, על אף שידוע לנו מראש שלעולם לא באמת נצליח.

השורה התחתונה: כל המשפחות כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. עד שפורשים את הסודות והן הופכות אומללות כל אחת בדרכה שלה.


סירת מבטחים - ספר האבק 1 – פיליפ פולמןסירת מבטחים – ספר האבק 1 – פיליפ פולמן
הוצאת זמורה-ביתן / מאנגלית: יעל אכמון

מלקולם הסקרן שם לב לכל פרט ומקשיב לכל שיחה המתקיימת בפונדק של הוריו שעל גדות נהר התמזה. באחד הטיולים בסירה שלו הוא מוצא הודעה מוזרה על חומר סודי ושמו “אבק” ומנסה לגלות למי היא מיועדת. עד מהרה הוא נשאב לתוך מזימה אפלה ולמאבק בין מחתרת מדענים לשלטון הקנאי של המגיסטריום. עוד ועוד דמויות חשודות מגיעות לפונדק וכולם מתעניינים בדבר אחד: תינוקת קטנה ושמה ליירה, שהובאה אל המנזר הסמוך. מלקולם לא יודע למה התינוקת חשובה כל כך, אבל ברור לו שהיא זקוקה לעזרתו. כאשר שטפון נורא מאיים להטביע את הכול, מלקלום מבין שהוא חייב להביא את ליירה לחוף מבטחים, גם אם לשם כך יאלץ להיאבק באיתני הטבע ובכוחות גדולים עוד יותר.

השורה התחתונה: הרבה ציפו לספר הזה. זה לפחות מה שכתוב בקומוניקטים. אנחנו, לעומת זאת, מקווים רק שהספר יצליח לשמור על האיכויות של הכרך הראשון של “חומריו האפלים”.


עיר המתים – י.ל. פרץ הוצאת מודן / מיידיש: דורי פרנסעיר המתים – י.ל. פרץ
הוצאת מודן / מיידיש: דורי פרנס

שלל דמויות בהירות וחיות מאכלסות את קובץ הסיפורים הזה מאת י.ל. פרץ; נשים והגברים שלהן, הנמנים רובם ככולם על מעמד אילם ונרמס. הֵלֶך שמספר על העיר שממנה הגיע, עיר המתים, מקום שבו כולם מתפרנסים היטב: לעני יש ביטחון בשם, הסוחר חי מהאוויר, ועובד האדמה – הקברן – לו בטח שלא חסרה עבודה; או אישה סורגת שמתבוננת בבעלה הלמדן וחושבת לעצמה: לו רק היה מתאים לעולם הזה כשם שהוא מתאים לעולם הבא, ועוד. מבלי לחסוך את שבטו מהממסד הדתי, מזדהה י.ל. פרץ עם מצוקות, כמיהות ופנטזיות של אנשים המנסים לשרוד בביצה הטובענית של החיים, ומעניק לדמויות בסיפוריו קול וקיום ייחודיים ורבגוניים.

השורה התחתונה: הזדמנות לקרוא ארבעים מסיפוריו של י.ל פרץ גם עבור אלה שהיידיש לא שגורה בפיהם.


פתאום, אחרי שלושים שנה – אבי ולנטיןפתאום, אחרי שלושים שנה – אבי ולנטין
הוצאת מטר הוצאה לאור

גידי קפלן מקבל חשבון מים לתשלום על שם הוריו שנפטרו לפני שלושים שנה. התשלום בסך ארבע מאות שמונים שקלים ושלוש אגורות נדרש עבור צריכת מים בדירה שאינה בבעלותו שנים רבות. גידי מטלפן לתאגיד המים ומדווח שהחשבון אינו שלו, אבל מציע בבדיחות לשלמו בתנאי שיחזירו את הדירה לבעלותו, או שישיבו את הוריו לחיים. המוקדנית מתאגיד המים משיבה לו שאי-אפשר להחזיר את הדירה לבעלותו, אבל את הוריו אפשר. במשך יומיים הם משלימים פערים, מדברים על מה שהיה ועל מה שהחמיצו; מבקשים להבין דברים שלא דיברו עליהם כשהיו בחיים וכשגידי היה צעיר. בעקבות שורה של התפתחויות, הקשורות לחשיפת מנגנון השיבה מעולם המתים, על ההורים להחליט אם להישאר בחיים ולסכן את חיי בנם הצעיר, או לשוב לבית הקברות, בחזרה אל מותם.

השורה התחתונה: כבר כתבתי על ספרים שיש להם רעיון מעולה. אם הספר הזה מצליח להתעלות על הרעיון וליצור סיפור טוב, בטח נשמע עליו עוד הרבה. ובלי קשר (למען האמת, עם הרבה), בקרוב ביקורת כאן באתר.


צעד ועוד צעד – סימסיון גרהם וביוסט אןצעד ועוד צעד – סימסיון גרהם וביוסט אן
הוצאת תכלת / מאנגלית: מור רוזנפלד

זו כנראה ההזדמנות האחרונה של זואי להתחיל מחדש. זה אולי הסיכוי האחרון של מרטין לאסוף את עצמו ולאחות את השברים. ההחלטה שהם מקבלים, כל אחד בנפרד, מבלי להכיר זה את זה, היא אחת: לצאת לדרך. ולא סתם דרך, אלא למסע רגלי של אלפיים קילומטרים, מצרפת לספרד, מסע הקמינו דה סנטיאגו. עם תרמיל קטן, זוג אחד של בגדים להחלפה, מעט מאוד כסף והידיעה שאין להם עוד מה להפסיד, הם יוצאים לדרך. הם מטיילים לבד, אך נתקלים זה בזה. הם חשדנים וקוצניים, אבל מתחת לכסות הצינית שניהם נושאים מטען כואב. ושניהם גם יודעים: הדרך תשנה אותם.

השורה התחתונה: אם אהבתם את “פרויקט רוזי”, בטח תאהבו את הספר הזה.


קווי מתאר – רייצ’ל קאסקקווי מתאר – רייצ’ל קאסק
הוצאת מודן / מאנגלית: קטיה בנוביץ’

פיי טסה לאתונה ללמד קורס קיץ קצר בכתיבה יוצרת. במושב המטוס לצידה יושב גבר בגיל העמידה. הוא פותח בשיחת חולין, אך כפי שקורה לעיתים במפגשים אקראיים מן הסוג הזה הזרות דווקא מקרבת, ופיי מוצאת עצמה מאזינה לפרטים אינטימיים מתוך סיפור חייו רב התהפוכות. גם באתונה היא ממשיכה להאזין לתלמידים בקורס, לחבריה ולזרים שמזדמן לה לפגוש. הם מספרים לה על אהבותיהם, פחדיהם, שאיפותיהם ומשתפים אותה בתובנות שיש להם מחיי היומיום. על עצמה מוסרת פיי רק פרטים מעטים ובכל זאת, ככל שהסיפורים שהיא בוחרת לדבוק בהם או להגיב להם הולכים ומתלכדים, מתגלים בפנינו באורח ברור ומופלא קווי המתאר של דמותה.

השורה התחתונה: תקציר הספר מדבר על “מהלך סיפורי מבריק שהופך את כללי הסיפור על ראשם”. אנחנו לא יודעים מה זה אומר, אבל סחתיין, סקרנתם אותנו.


רצח בין קני הסוכר – ג'יימס גריפנדורצח בין קני הסוכר – ג’יימס גריפנדו
הוצאת מטר / מאנגלית: כנרת היגינס-דוידי

התובע הציבורי הבכיר במיאמי, אייב בקהאם, עבר תקופה קשה בעקבות מות אשתו האהובה סמנתה. כיום הוא נשוי לאנג’לינה התומכת, ומשקיע את רוב זמנו ומרצו בעבודתו. כאשר גופת אישה מתגלה בביצות האוורגליידס מוזעק אייב לדרום פלורידה כדי לפקח על החקירה. במסגרת החקירה מנסה האף-בי-איי ללכוד רוצח סדרתי שזכה לכינוי “הקוצר” בגלל שיטותיו האכזריות. ולפתע פתאום אנג’לינה נעלמת, והחשדות אופפים את אייב. חבריו הקרובים, משפחתו, עמיתיו והתקשורת כולה מטילים ספק במניעיו. האם נישואיו לא התנהלו כפי שקיווה משום שאהב את סמנתה יותר מדי? או שמא יש אישה אחרת ובעל עם צד אפל שרוצה שאשתו החדשה תיעלם?

השורה התחתונה: לא הצלחנו להחליט אם מדובר במתח טראשי או בטראש מותח. מה שבטוח, מי שחי את הז’אנר ייהנה ממנו.


שבעה ימים בחיינו – פרנצ'סקה הורנקשבעה ימים בחיינו – פרנצ’סקה הורנק
הוצאת כתר / מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה

גם השנה משפחת בירץ’ הלונדונית תחגוג את חג המולד באחוזת וייפילד – ביתהּ הכפרי בנורפולק. אולם בנוסף לדחיסוּת המשפחתית הרגילה, הפעם ארבעת בני המשפחה צפויים להיות גם בהסגר של ממש. אוליביה, הבת הבכורה, חזרה מליבריה מוכת הצהבת והיא חייבת לשהות בבידוד במשך שבוע מיום חזרתה. הוריה ואחותה הצעירה מתנדבים להיות איתה, וכך הארבעה מוצאים את עצמם בבית אחד, עם מלאי מזון מוגזם וקליטה סלולרית מוגבלת. אלא שהדברים אינם כה פשוטים, כאשר הם סגורים ומסוגרים, נאלצים בני משפחת בירץ’ להתמודד עם העבר המשפחתי, עם הסודות המוסתרים ועם כל אותם נושאים שאיש מהם אינו מעז לדבר עליהם.

השורה התחתונה: לא דיברנו כבר על סודות משפחתיים ברשימה הזאת? ובכל זאת, נשמע כמו מתכון בטוח לספר מסקרן.


שיניים – רוני פלומןשיניים – רוני פלומן
הוצאת הקיבוץ המאוחד

בגיל שלושים ושש יעל מגלה שחייה עומדים להשתנות באופן דרמטי, ולא בהכרח לטובה. אחרי שמונה שנים שבהן היא חיה בארצות הברית עם בעלה, איש הייטק שעדיין חולם להצליח בגדול, היא נפרדת ממנו ומגלה שאין לה ברירה אלא לחזור לישראל עם בנה – בלי בן זוג, בלי אקזיט, כמעט בלי כסף, עם מעט מאוד סיכויים למצוא עבודה. בארץ היא מגייסת את כל המשאבים שנותרו לה כדי להתחיל מחדש: למצוא מגורים זולים אך סבירים, לשחזר את הקריירה האבודה שלה ולגדל לבדה את בנה. החזרה לארץ מכריחה אותה להתמודד עם המציאות מנקודת מבט חדשה, תלושה וחלשה אך גם חדה ומדויקת יותר, ולבחון מחדש את מערכות היחסים הסבוכות של נעוריה שהיא נתלית בהן ובמשמעותן.

השורה התחתונה: אם היו חסרים לכם ספרים על התמודדות קשה עם שינויים (עוד מוטיב חוזר ברשימה הזו).


שלוק – מרי רואץ'שלוק – מרי רואץ’
הוצאת כתר / מאנגלית: עתליה זילבר

כולנו אוכלים. הרבה או מעט, מתוק או מלוח, בשרי או טבעוני, דיאטטי או עתיר קלוריות. אבל כמה מאיתנו עוצרים לחשוב על מה שקורה לאוכל רגע אחרי שבלענו אותו? הסופרת מרי רוֹאץ’ לוקחת את הקוראים למסע מרתק, מפתיע, מצחיק ורציני לחלוטין בנבכי מערכת העיכול של האדם. בסקרנות אינסופית, עם הומור בריא ובלי שמץ של מבוכה, שואלת רואץ’ את כל השאלות שלא ידענו שרצינו לשאול. למה מזון פריך טעים לנו כל כך? למה הקיבות שלנו אינן מעכלות את עצמן? האם אפשר לשרוד בבטן של לווייתן? האם אפשר לאכול עד מוות? למה מחבלים מתאבדים אינם מבריחים פצצות בחלחולת? האם עצירות יכולה להרוג? האם הרגה את אלוויס?

השורה התחתונה: יש דברים שאנחנו לא בטוחים שאנחנו רוצים לדעת.


שלושה דברים שצריך לדעת על אלזי – ג'ואנה קאנוןשלושה דברים שצריך לדעת על אלזי – ג’ואנה קאנון
הוצאת תמיר סנדיק / מאנגלית: שי סנדיק

כשפלורנס קלייבורן רואה את רוני בטלר מחלון דירתה בבית הדיור המוגן צ’רי טרי היא בטוחה שדמיונה משטה בה, כי רוני מת שישים שנה קודם לכן. אבל הדייר החדש, שקורא לעצמו בשם אחר וכובש את לבם של אנשי הצוות, אמיתי להחריד ואיש פרט לאלזי, חברתה הטובה והוותיקה, וג’ק, השכן רב-התושייה, לא מתייחס ברצינות לפלורנס שטוענת כי הוא מנסה לשבש את חייה ולהאיץ את העברתה למוסד סיעודי. בלית ברירה יוצאים השלושה למסע בלשי על מנת לברר מיהו באמת הדייר המסתורי ומה קרה באותו לילה רחוק שבו רוני טבע. ובעודם מגיעים למחוזות רחוקים וכמעט-נשכחים, מגלה פלורנס כי הזיכרונות, האנשים והחיים עצמם עדיין מסוגלים להפתיע אותה.

השורה התחתונה: הזקנה שיצאה מהחלון ונעלמה.


שמים אדומים – דניאל שנערשמים אדומים – דניאל שנער
הוצאת ידיעות ספרים

סער ועלי נולדו ביום שבו השמים היו אדומים. האחד בישראל והשני בשכם. שני עשורים מאוחר יותר, בבית קפה בעיר אפריקאית מאובקת, הם נפגשים בפעם האחרונה בידיעה שרק אחד מהם יֵצא משם חי. בין שני האירועים חלקו השניים רגעים של תקווה, חלומות משותפים והתפכחות כואבת. דרכיהם מצטלבות שוב ושוב בסמטאות הקסבה של שכם, ברחובות תל אביב, בשדות תעופה באירופה ובפינות הנידחות ביותר של אפגניסטן ואפריקה – עד לסוף הבלתי־נמנע.

השורה התחתונה: כיאה למדינה שנמצאת במצב מלחמה כמעט תמידי, ז’אנר מותחן הריגול בארץ מפותח מאוד ועושה חיל. זה לפחות מה שנראה לנו כמביטים מהצד, מאחר וריגול מעולם לא היה הצד החזק שלנו.


שקר אמיתי – א' לוקהארטשקר אמיתי – א’ לוקהארט
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: שרון פרמינגר

מיהי ג’ול וֶסְט ויליאמס? היא קוראת לעצמה בשמות שונים, היא נראית אחרת בכל מקום ומשנה את הסיפורים על עצמה באותו הקצב שבו היא מחליפה בגדים. הדבר היחיד שניתן לבטוח בו הוא החברות האמיצה שלה עם אימוג’ן, יורשת מיליונים שנונה ומקסימה שכורתת עם ג’ול ברית בנות אמיצה. האם זהו סיפור על החברות המיוחדת שנרקמה בין שתי נערות? האם זהו סיפורה של נערה מלאת תושייה וקסם, מעין גיבורת-על בת זמננו? ממה בורחת ג’ול ומדוע היא לא מפסיקה להחליף שמות וזהויות?

השורה התחתונה: אם היינו צריכים לנחש, היינו אומרים שלסופרת הסופרת א’ לוקהארט יש איזה עניין עם שקרים.


שרוכים – דומניקו סטרנונהשרוכים – דומניקו סטרנונה
הוצאת כתר / מאיטלקית: יעל קריצ’וק

יום בהיר אחד, אחרי 12 שנות נישואים מוצלחים, התאהב אַלדוֹ באישה צעירה ונטש את וַנדָה עם שני ילדיהם הקטנים. פגועה עד עמקי נשמתה ומובסת כלכלית וחברתית, היא מתקוממת נגד מר גורלה, בזה לאופיו ולחולשותיו של בעלה, ובאותה הנשימה אומרת ועושה הכול על מנת להחזירו הביתה. אלדו, שדווקא מרוצה מאוד מחייו החדשים עם בת זוגו המלבבת, משתומם על כך שאשתו מסרבת להפנים שאלו שנות השבעים; מוסד הנישואים בקריסה, נאמנות נחשבת כבר מזמן לערך בורגני, ורק היא בתמימותה עוד מקווה שדווקא הנישואים שלהם יהיו יוצאי דופן. זהו סיפור על דינמיקה זוגית, מוסד המשפחה והאתגרים החדשים שניצבים לפניו.

השורה התחתונה: הצד הפחות בוהק של שנות השבעים.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:

מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח (ולעתים חסר הטעם) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!
מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן