יום שישי 12 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים

ספרים חדשים על המדף – מרץ \ אפריל 2020

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו במהלך החודשיים האחרונים אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אהרוני : תחנות אוכל בחיי – ישראל אהרוני

אהרוני : תחנות אוכל בחיי – ישראל אהרוני
הוצאת אחוזת בית

פעם חיכתה לו כבשה באמבטיה. פעם הוא בישל לג'וני מיטשל. פעם הוא אכל ביריחו ארוחה ששינתה את חייו, ופעם, עם שאול אברון, הוא עורר מהומת אלוהים במסעדת יוקרה של שלושה כוכבי "מישלן". ב-1981 פתח ישראל אהרוני את מסעדת "יין ינג". מאז ועד ימינו הוא נחשב לאחד מגדולי השפים בישראל והוא שותף לעיצוב התרבות הקולינרית הישראלית. כעת, בספרו האישי ביותר, הוא מגולל את סיפורו, מהחנות הקטנה שניהל אביו בחיפה ועד ימי התהילה כשופט ב"מאסטר שף"; מהשירות כחובש קרבי ועד שמצא את עצמו בסין, בוחר ברווזים עם גידי גוב בארבע לפנות בוקר. בין תחנות חייו משלב אהרוני עשרים וארבעה מתכונים שנשארו איתו לתמיד – מנות שמייצגות מבחינתו תקופה, מקום והלך רוח.

השורה התחתונה: לחובבי האוכל שבקהל.


אחותי, הרוצחת הסדרתית – אוינקן ברייתוייט

אחותי, הרוצחת הסדרתית – אוינקן ברייתוייט
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

קוֹרידֶה ממורמרת. איך אפשר שלא? אָיוֹלָה היא הרבה דברים: הבת המועדפת, היפהפייה מבין שתי האחיות וקרוב לוודאי שגם סוציופתית. ועכשיו זהו החבר השלישי שלה שמת. היעילות והתכליתיות של קורידה הן חבל ההצלה של האחיות. היא יודעת איך להסיר כתמי דם, תא המטען במכונית שלה גדול מספיק כדי להכיל גופה והיא מונעת מאיולה להעלות לאינסטגרם תמונות מארוחת הערב בשעה שהיא אמורה להתאבל על החבר שלה ש"נעלם". לא שקורידה זוכה להכרת תודה על כך. זה זמן רב שקורידה מאוהבת ברופא חתיך וטוב לב שעובד באותו בית חולים שבו היא עובדת. היא חולמת על היום שבו הוא יבין שרק לה ציפה כל חייו. אבל כשהוא מבקש ממנה את מספר הטלפון של איולה, קורידה חייבת להכיר בפרצופה האמיתי של אחותה ולהתמודד עם השאלה עד כמה היא מוכנה להרחיק לכת כדי להגן עליה.

השורה התחתונה: מתח טראשי איכותי?


אם טובה דיה – בב תומאס

אם טובה דיה – בב תומאס
הוצאת תמיר וידיעות ספרים / מאנגלית: נעה שביט

רות הרטלנד היא פסיכולוגית קלינית ותיקה ומנוסה, מנהלת היחידה לנפגעי טראומה בבית חולים ציבורי, אבל כישרונה והישגיה אינם מצליחים להגן עליה מפני הטרגדיה האישית שחוותה. טום, בנה היפהפה, המתוסבך והפגיע – נער שתמיד התקשה "להשתלב בחברה" – נעלם, וחודשים רבים לאחר מכן היא עדיין אינה יכולה להרפות מהתקווה שיימצא. בינתיים היא חיה במעין אזור דמדומים, רק ממתינה לשובו. ואז מגיע לבית החולים דן גריפין, מטופל חדש שנראה בדיוק כמו בנה הנעדר. רות מבקשת לעזור לו, אלא שרגשותיה הסבוכים סביב התחושה שהכזיבה את בנה מתחילים עד מהרה להעיב על יכולת השיפוט המקצועית שלה, והיא חוצה שוב ושוב את הגבולות שהציבה לעצמה עוד בתחילת דרכה כמטפלת עד לסוף הבלתי נמנע.

השורה התחתונה: הכינו את הממחטות.


בזמן אחר – ג'יליאן קנטור

בזמן אחר – ג'יליאן קנטור
הוצאת סימנים וידיעות ספרים / מאנגלית: ניצה פלד

גרמניה, 1931, מקס בייסינגר, צעיר בעל חנות ספרים, שומע את נגינתה של האנה גינסברג, כנרת קלאסית וסטודנטית למוזיקה, וחש מיד משיכה עזה. השניים מתאהבים ורוקמים תוכניות לעתיד. אבל האנה היא יהודייה ומקס גרמני, וסיפור האהבה שלהם עומד למבחן עם עליית היטלר לשלטון. האנה אינה יודעת שלמקס יש סוד – והוא משוכנע שהסוד הזה יעזור לו להציל את האנה אם גרמניה תהפוך למקום מסוכן בשבילה. גרמניה, 1946, האנה גינסברג מתעוררת בשדה בפאתי ברלין. היא מבולבלת ומפוחדת ואינה זוכרת דבר מעשר השנים האחרונות. אין לה מושג היכן מקס – או אם הוא עדיין בחיים. היא עוברת ללונדון כדי לגור עם אחותה, ומתמסרת שם למוזיקה כדי להגשים את חלום חייה לנגן בתזמורת. עם חלוף השנים היא עוברת מלונדון לפריז, לווינה ולניו יורק, והעבר הנשכח שלה ממשיך לרדוף אותה כמו גם גורלו של הגבר היחיד שאהבה אי פעם ושאינה מסוגלת לשכוח.

השורה התחתונה: אנחנו מריחים מסע בזמן מקילומטרים.


בית המרגלים – דניאל סילבה

בית המרגלים – דניאל סילבה
הוצאת כנרת-זמורה / מאנגלית: ארצי טל

כמה חודשים אחרי מתקפת הטרור הגדולה ביותר מאז אירועי 9/11 על אדמת ארה"ב, גם לונדון מוצאת עצמה תחת מתקפה מבריקה, סודית וקטלנית. יש רק קצה חוט אחד שנותר פרום. גבריאל אלון והצוות עוקבים אחר אותו קצה חוט ומוצאים את אחד האנשים העשירים בבריטניה, ז'אן־לוּק מַארטֶל. לכאורה יזם מרשים ולמעשה סוחר סמים. נקודת התורפה שהם מוצאים באימפריה העסקית שלו היא אשת האופנה ואוצרת הגלריה, אוליביה ווטסון, שטוענת שהיא לא יודעת דבר וחצי דבר על עסקיו האפלים של בו זוגה. הצמד הזה יהפוך לשותף לא רגיל או סביר לקרב אותו מנהל גבריאל אלון כנגד הטרור העולמי.

השורה התחתונה: דניאל סילבה בעוד ספר מתח שבנוי לפי תבנית מוכנה מראש.


בית התה על פס המוות – דניאל אדלסון

בית התה על פס המוות – דניאל אדלסון
הוצאת ידיעות ספרים

ב-14 באוקטובר 2014 הפך אחד ממסלולי הטיול היפים ביותר בעולם לשדה קטל, כשמאות תרמילאים נלכדו בסופת שלגים על רכס האנאפורנה בנפאל. בית התה על פס המוות הוא רומן בדיוני שנכתב בהשראת החוויה הזאת. מיכה, עולה מברית המועצות, מאושפז לצד סתיו המושבניק, ושניהם ממתינים לידיעה בנוגע לגורלן של בנות זוגם. יניב, טייס חילוני שמאוהב בטייסת דתייה, אינו מצטרף לטרק בגלל משבר ביחסים ביניהם. כשהוא שומע על האסון הוא מתעקש להתלוות לצוות מסוק החילוץ הישראלי בחיפוש אחרי הטייסת ושאר הנעדרים. שני המחלצים גדי ואופיר מתפצלים בעקבות ריב, ואחד מהם נאלץ לעבור את הלילה בקור מקפיא עד שיחולץ בעצמו למחרת בבוקר.

השורה התחתונה:


במחשבה שנייה – קריסטן היגינס

במחשבה שנייה – קריסטן היגינס
הוצאת כנרת-זמורה / מאנגלית: שאול לוין

איינסלי אולירי מוכנה ומזומנה להתחתן, היא אפילו מצאה את טבעת האירוסין שהחבר שלה החביא. אלא שאז מצפה לה הפתעה איומה — בן הזוג שלה מפרסם בלוג פרידה ממנה… שנעשה ויראלי, כמובן. הרוסה ומושפלת היא פונה לאחותה־למחצה הגדולה, קייט, המתמודדת עם אובדן משלה. קייט תמיד היתה האחות המיושבת והבטוחה בעצמה, אבל מעמדה ככלה טרייה – ואלמנה – בטווח של ארבעה חודשים בלבד, הוא יותר מדי בשבילה. האחיות מעולם לא היו קרובות, אבל קייט מתחילה להיפתח בפני איינסלי, במיוחד לאחר שנודע לה שבעלה המנוח הסתיר ממנה סוד. למרות הדינמיקה העכורה של משפחת־פרק־ב' שתמיד הפרידה ביניהן, הכאבים של איינסלי וקייט מחברים ביניהן בקיץ שבו הן לומדות להשלים עם הפגמים הבלתי נמנעים המאפיינים מערכות יחסים ומשפחה – ועם האפשרות לשוב ולמצוא אהבה.

השורה התחתונה: המציאות תמיד מפחידה מכל דמיון (אלא אם הדמיון הזה שייך לסטיבן קינג)


גרסת הבמאי – אינה איזנברג

גרסת הבמאי – אינה איזנברג
הוצאת כתר

זה מה שאלי רצתה תמיד: האורות כבים, הקהל מתחיל למחוא כפיים, והיא על הבמה. רק בעבור זה היא עזבה את היישוב הצפוני שבו גדלה ולא נרשמה ללימודי רפואה כמו שציפו ממנה. אבל כמה חבל שאלי היא התלמידה הכי גרועה בבית הספר למשחק. השחקנית הכי פחות מבטיחה ובוודאי הכי פחות מקיימת. הדברים מתחילים להשתנות רק כשאלי פוגשת את בן ואת רוני, הסטודנטים המבטיחים והמוכשרים ביותר בבית הספר למשחק. אלי המוקסמת חוברת אליהם בלי להסתכל לאחור. נדמה לה שהם האנשים היחידים שחיים באמת, שאוהבים באמת, שלא נכנעים לפשרות. בתוך השלישייה שלהם היא מרגישה חזקה ובלתי מנוצחת. אבל אירועים סוערים פוקדים את בית הספר. אחד התלמידים מת, ככל הנראה בתאונה מחרידה, ויש מי שמושך בחוטים. העולם שמאחורי הקלעים מתגלה כרקוב וחשוך אפילו יותר מזה שמוצג על הבמה. ואולי ההצגה לא נגמרת אף פעם, כי איש לא מוכן לכבות את הזרקורים.

השורה התחתונה: הדרמה האמיתית מסתתרת מאחורי הקלעים.


דברים נעלמים – נועה גוטר שגיא

דברים נעלמים – נועה גוטר שגיא
הוצאת עם עובד

יום שישי אחר הצהריים, ומיכה נוהג מהקריות לתל אביב. פתאום נפתחת הדלת, ואל הרכב מתפרץ צעיר חמוש באקדח. הוא חוטף אותו אל יעד לא ידוע. רגעי האימה והפחד הופכים במהירות לניסיון קדחתני של מיכה ושל הקורא לפענח ולהבין מה האיש הזר הזה רוצה ממנו, לאן הוא חוטף אותו ומה יעשה בו. שתי נשים מצטרפות לסיפור בהמשך הדרך, וכל אחת בקולה הייחודי מאפשרת לקורא היכרות עמוקה וקרובה עם הנפשות הקשורות בדרמה הזאת, שהכתה גלים בכל המעורבים גם שנים הרבה לאחר שהסתיימה הנסיעה. כך, לאט־לאט מתפענחת לבסוף הנסיעה עד תומה, עד סופה המפתיע, המטלטל. הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי שאירע בארץ לפני כעשרים שנה.

השורה התחתונה: בחיינו שסקרנתם.


דברים שמצאתי במחסן המשפחתי – עדנה גורני

דברים שמצאתי במחסן המשפחתי – עדנה גורני
הוצאת אחוזת בית

"דברים שמצאתי במחסן המשפחתי" מעמיד במרכזו נובלה ממוארית הכתובה בגוף ראשון ומגוללת תחנות מרכזיות בחייה של מספרת ששמה רונית: ניסיונותיה לדובב את אמה על חלקה במלחמת העצמאות; חשיפת הקשרים שניהל סבה, שופט בבית המשפט העליון בישראל, עם מתווך קרקעות פלסטיני שנרצח שנים לאחר מכן; והשתתפותה של המספרת במשלחת נוער שליוותה את נציגי ישראל באולימפיאדת מינכן 1972. הכתיבה על אירוע הטרור הרצחני מלוּוה בניסיונות לשחזר, באמצעות תצלומים וגזירי עיתונים, את רגעי האימה שהודחקו מן הזיכרון באותו אירוע טראומטי. פרקים נוספים בנובלה עוסקים ביחסי אהבה, בשיברוני לב, בגילויי מיניות ראשונים ובמפגש מפתיע עם הסופר אמיל חביבי, ששב לרגע מן המתים. אל הנובלה מצטרפים גם ארבעה סיפורים קצרים, שכל אחד מהם עוסק בהרפתקה אחרת: התאהבויות נואשות, התקפי חרדה ומסעות הזויים.

השורה התחתונה: האם סיפור חיים "רגיל" יכול להיות מעניין? תלוי אך ורק בכותב.


האיש שמחק את העולם – עוזי וייל

האיש שמחק את העולם – עוזי וייל
הוצאת כתר

לגיבור ספרו החדש של עוזי וייל יש בעיה מאוד מוזרה: הוא זוכר דברים שלא קרו מעולם. הוא זוכר אותם היטב, לפרטי פרטים, ומה שיותר גרוע – זכרונותיו הבדויים הופכים למציאות. רדוף ומעורער, הוא מגיע עד למרפאה בלתי חוקית בלונדון, שם הוא פוגש ברופא שרשיונו נשלל לפני שנים רבות, שמציע לו טיפול בלתי שגרתי: גלולה, שתאפשר לו לצלול אל תוך נבכי זכרונותיו, ולעצב אותם כרצונו. אבל אז הוא מגלה את הדבר האחד שהרופא המסתורי ניסה לגלות כל חייו: את היכולת לשנות הרבה, הרבה יותר מאשר את זכרונותיו הפרטיים. אלא שהיכולת הזו מגיעה עם מחיר נורא.

השורה התחתונה: לטענתו של עוזי וייל, הוא כתב את הספר הזה אחרי התנסות יוצאת דופן עם סם פיצוציות. היכונו לספר מלא בכל טוב.


הבציר האבוד – אן מא

הבציר האבוד – אן מא
הוצאת כנרת זמורה-דביר / מאנגלית: שאול לוין

קייט רוצה להצטרף לקבוצה המובחרת של מוסמכים ליין בעולם. חודשים ספורים לפני מבחן המאסטר ביין היא נוסעת לבורגונדי לבלות את האביב באחוזה המשפחתית, שם תוכל להתמחות ביינות בורגונדי ולחדש את הקשר עם בן דודה ניקו ואשתו הת'ר, שמנהלים את הכרם והיקב. האדם האחד שקייט מקווה להתחמק ממנו הוא ז'אן־לוק, יינן צעיר ומוכשר ואהבתה הראשונה. עם בואה היא מצטרפת לניקו בפינוי המרתף הענקי המלא פריטים נשכחים מדורות. כשמתגלה לה שם חדר נסתר ובו מיטה, עלונים של הרזיסטנס ומצבור אדיר של יין יקר־ערך, הדמיון שלה משתולל, והיא מתחילה לחפור בהיסטוריה המשפחתית — חיפוש מטלטל שהופך את עולמה.

השורה התחתונה: שמתם לב שתמיד בתקצירים האלה, אם מישהו נוסע לאיזה נכס משפחתי הוא תמיד ימצא משהו שיטלטל את עולמו? המסקנה – הימנעו מביקורים משפחתיים, בעיקר אם אתם דמויות ספרותיות.


החד־קרן – משה סקאל

החד־קרן – משה סקאל
הוצאת זמורה

סופר צעיר יוצא למסע גילויים בעקבות סוד אפל בעברו. האירועים והחוויות שהוא עובר ניזונים מתעלומה משפחתית מסתורית, שגם אנחנו, הקוראים, מוזמנים לנסות ולפענח. מה תפקידם של בני הזוג של המספר, ושל הפסיכולוגית שלו ומאהביה? וכיצד מתקשר המסע אל האדם הקדמון ולחד־קרן פרה־היסטורי, המצויר על קיר של מערה בצרפת? סודו של הגיבור מטיל צל כבד על סיפור חייו, אך בה בעת הסוד הוא עבורו כוכב מנצנץ בשמיים, שאל אורו הוא שואף, זהו החד־קרן, הסמל האומנותי, הגשמי־רוחני, של כל מה שהוא טהור ונשגב.

השורה התחתונה: אם מישהו מהקוראים מצליח להבין את התקציר הזה, המדור ישמח אם תשלחו לנו את הפירוש.


החלום והבית – רינה גרינולד

החלום והבית – רינה גרינולד
הוצאת כנרת-זמורה

בשעות הבוקר, אחרי שהיא משלחת את ילדיה לבית הספר, נודדת גיבורת החלום והבית בין חדרי ביתה ומנסה למצוא מרגוע לנפשה. דחף בלתי מוסבר לשיפוצים ותיקונים שתוקף אותה מדי פעם, מערער את חיי המשפחה ומדלדל את כיסיה. בנסיון להבין את המתחולל בנפשה, חוקרת הגיבורה את קורותיו של הבית וחושפת את הסודות החבויים בין כתליו. גילוייה סודקים את המיתוסים של המושבה שבלב השרון ומציעים מבט אחר על מה שהתרחש בה מאז תחילת ההתיישבות.

השורה התחתונה: סודות ושקרים במושבות הישנות.


היורש הדגול – אנה פיפילד

היורש הדגול – אנה פיפילד
הוצאת כתר / מאנגלית: ברוריה בן-ברוך

דמותו של קים ג'ונג–און אפופה מאז לידתו בתעמולה ובמיתוסים: מסיפורים מופרכים ומגוחכים – למשל, שידע לנהוג במכונית כבר בגיל שלוש ולירות באקדח בגיל בית הספר היסודי – ועד סיפורי דמים אפלים על בני משפחה שמצאו את מותם בהוראתו. אנה פיפילד, העיתונאית המערבית בעלת הקשרים הטובים ביותר בקוריאה הצפונית, מספרת את הסיפור האמיתי על עלייתו לשלטון של קים ג'ונג–און. היא הצליחה להשיג גישה בלעדית למקורות המקורבים אל השליט המסתורי, ולשחזר בעזרתם את פועלו. היא מתארת את אחיזתה של משפחת קים בקוריאה הצפונית מאז 1945 והתנהלותה כשושלת מלוכה מימי הביניים, את תנאי החיים של תושבי המדינה, ואת נסיבות חייו יוצאות הדופן של קים ג'ונג–און, שגדל כנסיך במתחמים סגורים ומבודדים. רק מעטים חשבו כי צעיר חסר ניסיון ובעל בריאות לקויה, אוהד כדורסל מושבע שהתחנך בשווייץ, יצליח להחזיק במדינה שהייתה אמורה לקרוס כבר לפני שנים.

השורה התחתונה: בעיתוי מעט חשוד, מתפרסם ספרה של אנה פיפילד על הרודן הצפון קוראני.


הסוף תמיד קרוב – דן קרלין

הסוף תמיד קרוב – דן קרלין
הוצאת כתר

הסוף תמיד קרוב מציע מבט חדש, מפוכח ואפוקליפטי על רגעים הרי גורל בתולדות האנושות, המחייבים אותנו להביא בחשבון את מה שנשמע כיום כמו פנטזיה: האפשרות שנסבול מגורל זהה לגורלם של כל העידנים הקודמים. הספר מביט מקרוב על קיצה המהיר של תקופת הברונזה ועל נפילתן של האימפריה האשורית, הבבלית והרוהאם האנושות מסוגלת להתמודד עם עוצמת כלי הנשק שלה בלי להרוס את עצמה? האם התקדמנו מבחינה מוסרית, או שמא נחרץ גורלנו לחזור על אותן טעויות שעשו אבות־אבות־אבותינו? ומה יאמרו הארכיאולוגים של העתיד על השרידים שיגלו מהתקופה שלנו (אם יישארו כאלה)?

השורה התחתונה: כולנו הולכים למות.


הערעור האחרון – ליעד שוהם ויובל אלבשן

הערעור האחרון – ליעד שוהם ויובל אלבשן
הוצאת ידיעות ספרים וכנרת

לפעמים, כדי להציל את היקר לנו מכול, עלינו להקריב אותו. כשנפגשו לראשונה היה משה גילון שופט צעיר, ודוד ינאי – תלמיד תיכון מבית הרוס. עשרים וחמש שנים חלפו. גילון הוא נשיא בית המשפט העליון, וינאי מונה זה עתה לצעיר השופטים במוסד המהולל והמותקף הזה. אבל המקום שגילון הקדיש לביצורו את מיטב שנותיו, נתון בסכנה קיומית שמקורה הוא… גילון עצמו. כעת נאלץ מי שנחשב לגדול שופטי ישראל לדורותיהם, מי שעיצב את העליון בצלמו ובדמותו, לפנות לראשונה בחייו בבקשת עזרה נואשת ונמהרת אל בן טיפוחיו; ואילו זה חייב להחליט אם לסכן את כל מה שהשיג ולבגוד באהבת חייו עבור מי שהיה לו אב מרוחק ונערץ כאחד. הברית בין השניים פותחת תיבת פנדורה של סודות, שקרים ומזימות, המאיימים לא רק לקעקע את מסד חייהם, אלא גם למוטט את אושיות שלטון החוק. האם יצליחו להציל את מבצרו האחרון של הצדק, או שמא יאבדו את כל מה שנלחמו למענו?

השורה התחתונה: עוד מתח משפטי מהזן שליעד שוהם מנפק לקוראים שלו בקצב מסחרר, הפעם בשיתוף עם יובל אלבשן, שגם הוא לא טומן ידו בצלחת.


הקנוניה נגד אמריקה – פיליפ רות

הקנוניה נגד אמריקה – פיליפ רות
הוצאת זמורה / מאנגלית: שרה ריפין

כאשר גיבור התעופה המהולל, צ'רלס לינדברג, הביס את פרנקלין רוזוולט בבחירות לנשיאות של שנת 1940, הפחד חדר לכל בית יהודי באמריקה. לינדברג מאשים את היהודים על שהם דוחפים את אמריקה לעבר מלחמה מיותרת נגד גרמניה הנאצית ועם מינויו למשרת נשיא ארצות הברית, הוא דן בדבר "הבנות ידידותיות" עם אדולף היטלר ומשלים ללא קושי עם כיבוש אירופה. כך, על ידי הסטת לבנה אחת ממהלכם של הדברים, רקם פיליפ רות היסטוריה אלטרנטיבית מצמררת ואמינה להפליא. זאת משמשת רקע לספרו על חיי משפחתו שלו בניוארק, ועל חייהן של מיליון משפחות דומות לה ברחבי אמריקה בשנים המפחידות של כהונתו של לינדברג, כאשר לאזרחים היהודים של אמריקה היו כל הסיבות לחשוש מפני הגרוע מכול.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספרו של פיליפ רות, בעקבות העיבוד הטלוויזיוני (המעולה, יש לומר) של HBO.


הקסטה השחורה – ניר מטרסו

הקסטה השחורה – ניר מטרסו
הוצאת הקיבוץ המאוחד

"יש קסטה שחבר השאיל לי בתחילת הניינטיז וחבר אחר איבד. עד היום אני לא יודע איך קוראים למה שהיה עליה כי זאת היתה קסטה שחורה בלי כיתוב." הקסטה השחורה מתעד במילים ובאיורים את הניסיונות של ניר מטרסו לפתור את התעלומה: איזו מוזיקה הוקלטה על הקסטה ההיא משנות התשעים? הוא מראיין חברים ישנים, מתייעץ עם מומחים למוזיקת שוליים ונזכר באפיזודות אישיות מאותן שנים רחוקות. הקסטה השחורה הוא רומן גרפי סוחף הנוגע בעדינות בנושאים קיומיים: חברות ואובדנה, זיכרון, הצלחה וכישלון, הקיום בשולי המיינסטרים והמקום של מוזיקה ויצירה בחיים.

השורה התחתונה: געגועי לימי הקסטות.


הרשימה הסודית – צ'נדלר בייקר

הרשימה הסודית – צ'נדלר בייקר
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עידית שורר

סלואן, ארדי וגרייס עובדות יחד בחברת טרוביב בע"מ כבר שנים; הן תמכו זו בזו במהלך ישיבות ארוכות, בחיי הנישואים, בגידול הילדים, בגירושים ובניווט בפוליטיקה המשרדית. יש להן סודות משלהן. הן שומרות אחת על השנייה. וכל אחת מהן עשתה משהו בעבר שהיא מתחרטת עליו… כאשר המנכ"ל מת במפתיע, הבוס שלהן איימס אמור לרשת את מקומו. איימס הוא גבר מורכב, גבר שהן מכירות כבר הרבה זמן, גבר שתמיד היה אפוף שמועות; שמועות שטואטאו מתחת לשטיח על ידי הבכירים. בעודו מנסה להשיג את הקידום המבוקש, הוא גם מנסה לצוד את אחת העובדות החדשות, והנשים מחליטות שיש גבול. שקרים יתגלו, סודות ייחשפו ולא כולם ישרדו…

השורה התחתונה: מתח מסמר שיער במסדרונות המשרדיים.


ואולי היו דברים בדמיונה בלבד – שרית בריק

ואולי היו דברים בדמיונה בלבד – שרית בריק
הוצאת כנרת-זמורה

ואולי היו הדברים בדמיונה בלבד, הוא סיפור על אהבה ועל שגעון. דיוקן עצמי מעורער ואמיץ ,שהולך ונחשף על ציר של זמן שנע בין תנודות הטבע לתנודות הנפש. גיבורת הספר, כמעט בת דמותה של המחברת, אמנית, אישה ואם על סף גיל חמישים. ילדיה פרחו מהקן, יש לה אהבה גדולה, ביתה מטופח ותחביביה רבים. ולצד אלה היא נאבקת במחשבות מייסרות שמתרוצצות ללא שליטה בפינות נסתרות בנפשה, פחדים עמומים מהחמצה, דעיכת הגוף ואובדן היופי. רצף של זיכרונות ואירועים מכוננים מניעים את העלילה בין מציאות ודמיון דרך מחשבות שמתפתלות בין חיים ומוות.

השורה התחתונה: החיים האמיתיים, כפי שחווה זו הגיבורה, הם כפי הנראה סיפורן של כל הקוראות שיגיעו לספר הזה.


ולס וליירי – גודמונדור אנדרי תורסון

ולס וליירי – גודמונדור אנדרי תורסון
הוצאת לסה / תרגום: שי סנדיק

ביום קיץ, אישה צעירה בשמלה מנוקדת רוכבת על אופניה ברחוב הראשי של הכפר וליירי. שמה קטה והיא המנצחת על מקהלת הכפר. כשהיא עוברת על פני הבתים, אנו זוכים בהצצה אל תושבי הכפר: כומר עם בעיית הימורים, אח ואחות שלא מדברים כבר שנים וקברניט ספינה שאיבד את בנו. אבל הסיפור המרתק מכולם שייך לאישה הצעירה על האופניים. מדוע היא מסרבת לדבר על עברה? הספר ולס וליירי הוא מסכת נוגה וחומלת על מעלות האדם וחסרונותיו, על בדידות וחברות ועל אנושיות בתפארתה ובעליבותה.

השורה התחתונה: מהו סיפורה של קטה ואיך התגלית הזו תשנה את העיירה?


זה הולך לכאוב בחגים – אדם קיי

זה הולך לכאוב בחגים – אדם קיי
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

החגים בפתח, הילדים מתרגשים… אבל יותר ממיליון העובדים בשירותי הבריאות של בריטניה נמצאים בדרכם לעבודה. בספר זה, שהוא המתנה המושלמת לכל מי שכף רגלו דרכה אי פעם בבית חולים, אדם קיי חוזר אל יומניו ומספק לנו הצצה קורעת מצחוק – ולעתים קורעת לב – אל מסדרונות בית החולים בתקופת החגים. זה הולך לכאוב בחגים הוא מכתב אהבה לכל האנשים שמבלים את עונת החגים בקו החזית ונדרשים לחלץ תינוקות וקישוטי חג מחללי גוף שונים. האין זו התקופה הנפלאה ביותר בשנה?

השורה התחתונה: הספר שהצדיע לעובדי שירותי הבריאות הרבה לפני שזה נהיה מיינסטרים.


חשיפה (הסדרה הקטנה) – ז'אן-פיליפ בלונדל

חשיפה (הסדרה הקטנה) – ז'אן-פיליפ בלונדל
הוצאת כתר / מצרפתית: ?

לוּאי קְלארֶה הוא מורה בגיל העמידה שגר בעיר שדה בצרפת. הוא ואשתו נפרדו לפני שנים אחדות ונשארו ביחסים טובים, בנותיו חיות חיים שונים בתכלית מאלה שדמיין עבורן, והוא עצמו מניח לשגרת היומיום לשאת אותו עימהּ. בלי מחשבה יתרה, במטרה למלא עוד ערב שומם, הוא שם פעמיו אל פתיחה של תערוכת ציורים של אלכסנדר לוֹדאן – תלמידו לשעבר שהיה נחבא אל הכלים ואילו היום הפך לאישיות מפורסמת בעולם האמנות. לואי אינו מעלה על דעתו ולו לרגע עד כמה המפגש ביניהם עתיד לטלטל את חייו.

השורה התחתונה: עוד ספר שמטלטל את חייו של גיבורו. כי הרי אם לא יעשה זאת, למה לכתוב אותו מלכתחילה?


לא הכול בר חלוף – מדלן טיין

לא הכול בר חלוף – מדלן טיין
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אברהם יבין

אהבה גדולה עומדת למבחן כאשר המשטר הסיני גוזר על זוג אוהבים מאסר בשני קצות הארץ; אהבתה של בִתם ג'ולי לכינור היא הדבר היחיד השומר עליה; ואילו דודנהּ דרור שורף את כל יצירותיו כדי לחמוק מעונש על בגידה ומגלה שאהבתו ליצירה חזקה ממנו. מחירה הנפשי של מהפכת התרבות הסינית מתואר ברגישות יוצאת דופן בידי האמן של מדלן טיין. בספרה לא הכול בר חלוף היא שואלת מהו מקומן של האהבה והיצירה בימי מאבק אזרחי ומצליחה לעורר בקורא את ההרגשה המתוארת במילה הסינית Ku Le: מצב של אושר גדול מהול בצער עמוק.

השורה התחתונה: מבט אמיץ אל האנשים שמאחורי המספרים, תחת המשטר הסיני המחמיר.


לכתוב כמו אלוהים – אשר קרביץ

לכתוב כמו אלוהים – אשר קרביץ
הוצאת ידיעות ספרים

לסופר אדיר יודקביץ' ניתנת הזדמנות של פעם בחיים – מוצע לו לכתוב בעיתון רב-תפוצה סיפור בהמשכים. למרבה הצער אין לו רעיון. באותה עת, השכן מהקומה העליונה – רופא בדימוס, מבקש שאדיר יקרא פרקים מספר שכתב. אדיר מתלהב מהפרקים שקרא ומחליט לשלוח את הפרקים לעיתון כאילו הוא כתב אותם. מה שאדיר לא ידע זה שהסיפור שגנב אמיתי. בסיפור מתואר מה עלה בגורלה של רופאה שנעלמה בעת שערכה ביקורי בית. יום לאחר שאדיר שולח את הפרקים לעורכת בעיתון מקישים חוקרי המשטרה על דלת ודורשים לדעת היכן הרופאה שנעלמה. הסופר טוען שאינו יודע על מה מדובר. לאחר שהחוקרים מעמתים אותו עם הכתוב בפרקים ששלח הוא מבין שהוא נתון במלכוד: האם להודות בגניבה הספרותית או להיחקר כחשוד בחטיפה? הסופר מחליט לנסות לרוץ בין הטיפות אך מגלה במהרה שלא מדובר בגשם אלא בטיפות של לבה רותחת!

השורה התחתונה: ספר מתח ספרותי? ספרו לנו עוד על זה בבקשה


מישהו מסתכל עלייך – קלייר מקינטוש

מישהו מסתכל עלייך – קלייר מקינטוש
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: אסנת הדר

את עושה אותו דבר מדי יום. את יודעת בדיוק לאן את הולכת. את לא לבד. כשזואי ווקר רואה את התמונה שלה במדור המודעות האישיות בעיתון לונדוני, היא נחושה לגלות איך היא הגיעה לשם. אין שום הסבר: תמונה מגורענת, כתובת אתר אינטרנט ומספר טלפון. בני משפחתה משוכנעים שהאישה רק דומה לזואי, אבל למחרת מופיעה במודעה תמונה של אישה אחרת, וביום שלאחר מכן עוד מישהי.. האם זו טעות? אולי צירוף מקרים? או שמישהו עוקב אחרי כל תנועה של הנשים האלו?

השורה התחתונה: קריפי זה השחור החדש.


מכונות כמוני – איאן מקיואן

מכונות כמוני – איאן מקיואן
הוצאת עם עובד /מאנגלית: מיכל אלפון

כשצ'רלי קונה רובוט מיוחד במינו – אדם מלאכותי ושמו אדם – ומציע למירנדה, האישה שהוא אוהב, לבחור לו יחד אישיות, הוא אינו מעלה בדעתו אילו השלכות תהיינה למעשיו. צ'רלי יגלה עד מהרה שאותו יצור חטוב ויפה תואר שניחן ביכולת עיבוד נתונים מרשימה, כושר למידה מופלא ומוסר מושלם, מוסיף עניין לחיים ומקל עליהם אבל גם מסבכם בדרכים לא צפויות. גם "אנושיותו" מוסיפה לתסבוכת. הוא יודע להתאהב – אם אכן זו אהבה, וכמו למירנדה, גם לו יש מה להסתיר. הימים ימי מלחמת פוקלנד, אבל איאן מקיואן, במיטב המסורת של סוגת ההיסטוריה החלופית, שותל בהם אירועים שלא היו, מחיה את אלן טיורינג וממית אחרים, וטווה עוד מעשייה נפתלת, מעוררת מחשבה ומתאימה לימינו אלה ולימים שעוד יבואו.

השורה התחתונה: לחובבי מראה שחורה שעדיין מסוגלים לקרוא את ההגיגים של איאן מקיואן.


מלי מלי – מירי גול

מלי מלי – מירי גול
הוצאת עם עובד

טעות במספר הטלפון מולידה קשר יצרי אינטנסיבי בין גבר בוגר למלי הצעירה, ומשיחה לשיחה עוברים השניים עד מהרה למפגשים ליליים שהכול בהם מותר. רק כשהסערה שוככת מתגלה הנוף האנושי שמתחתיה – גבר שמוטב היה לתהות על קנקנו ובחורה שהתפארה בניסיון חיים שלא היה לה. כשהיא מבינה שננטשה, מחזקות את רוחה אמה ושתי דודותיה, שלוש נשים דעתניות ותאבות חיים, שבכל קיץ בילדותה היו נופשות יחד עם משפחותיהן על החוף של עכו. שם, מול הים, הן סיפרו זו לזו מה שעדיין לא סיפרו לאף אחד, על בעליהן ועל הרומנים שלהן, ללא שום היסוסים ועכבות. מכל הסיפורים הללו צמחה מלי להיות מה שהיא היום – אישה מפוכחת שרחוקה מן הסערה היצרית ההיא, אבל לא שוכחת את הסחרור שגרמה ואת שברונה.

השורה התחתונה: דרמה גדולה על סיפור קטן.


נגד הטבע – תומס אֶסְפֵּדָל

נגד הטבע – תומס אֶסְפֵּדָל
הוצאת לוקוס / מנורווגית: שירה חפר

גבר מבוגר מתאהב באישה צעירה ובין השניים מתפתח סיפור אהבה. אהבה כזו עוד לא הייתה לו. כסופר, הוא מתבונן במצבו ותוהה אם מה שמתחיל בניגוד לדרך הטבע – יחסיו עם הצעירה – סופו גם להסתיים באופן לא טבעי. בכתיבתו הוא חוזר אל נעוריו, אל עבודתו במפעל, אל אהובתו הראשונה, אל אשתו הראשונה ואל המשפחה ומנסה לחשוף את שאיפתו להיות חופשי מכל שעבוד ולהבין מהו טבע הדברים.

השורה התחתונה: נראה כאילו הספר הזה הוא אותו הסיפור בדיוק של הספר הקודם ברשימה, רק מנקודת מבטו של הגבר.


נחלת עולם – שלומית אברמסון

נחלת עולם – שלומית אברמסון
הוצאת זמורה

רבע מאה עבד לייב סולומון את אדמתה של נחלת עולם והקים בה לו ולרעייתו סופי בית מלבֵנים עשויות צדפים טחונים, הנשקף אל הים מעל מצוק הכורכר, במקום סודי, על הגבול הדק שבין מציאות לדמיון. בעוד שבחוץ הימים והשנים חולפים כסדרם, הזמן בנחלת עולם קופא על שמריו ואינו מניח לדרי הנחלה לגדול או להזדקן. אולם כאשר הרב הכריזמטי נתנאל פרנקו מבקש לעצמו את חיי־הנצח שלהם, נאלצים דיירי הנחלה לעקור הרים כדי להגן על גן העדן הזה.

השורה התחתונה: עוד אחד מאותם תקצירים פיוטיים שלא אומרים כלום על הספר, כפי שנהוג לכתוב בימינו עבור ספרי פרוזה ישראלים.


סוף המשחק - בובת סמרטוטים 3 – דניאל קול

סוף המשחק – בובת סמרטוטים 3 – דניאל קול
הוצאת כתר / מאנגלית: טל ארצי

כאשר גופתו של השוטר בדימוס פינלי שו, המנטור הנערץ של ויליאם 'וולף' פוקס, מתגלה בחדר סגור כשלידה אקדח, המשטרה מגיעה במהירות למסקנה שזאת הייתה התאבדות. הרי רק טביעות אצבעותיו של פינלי נמצאו על האקדח. אבל וולף, הבלש המשטרתי שהיה לפושע נמלט, מסרב להאמין בכך, ותוך זמן קצר מוצא את הראיה הראשונה לכך שצדק. יחד עם קצינת הבילוש ושותפתו לשעבר אמילי בקסטר, ועם אלכס אדמונדס שהפך לחוקר פרטי, מבין וולף שעליהם לחקור את ראשית דרכו של פינלי במשטרה. האם הוא היה תמים כפי שחשבו תמיד, או שסודות אפלים חבויים בעברו? ככל שהחקירה מעמיקה, מתברר שלא כולם שמחים על שובו של וולף למשטרה, וכי לא רק הקריירה שלו בסכנה, אלא גם חייהם של היקרים לו.

השורה התחתונה: אם קראתם את שני הספרים הקודמים בטרילוגיה, אין שום צורך לספר לכם על הספר הזה. אם לא קראתם אותם, מה אתם עושים פה?


סופה של האהבה – אווה אילוז

סופה של האהבה – אווה אילוז
הוצאת כתר / מאנגלית: יוסי מילוא

התרבות המערבית אינה חדלה להעלות על נס את הדרכים שבהן האהבה מתפרצת אל חיינו, את הרגע המיתי שבו אדם חש בעוצמה שפגש במישהו שנועד לו. ספרים וסרטים מרבים לתאר את ההמתנה הקדחתנית לשיחת טלפון או להודעת דואר, את הרטט שחולף בגופנו לעצם המחשבה עליו או עליה. עם זאת, אותה תרבות שיש לה הרבה כל כך לומר על האהבה אינה אומרת כמעט דבר על הרגע המסתורי לא פחות שבו אנו נמנעים מלהתאהב או חדלים לאהוב. שתיקה זו מתמיהה לנוכח מספרן העצום של מערכות היחסים שמתפוגגות זמן קצר אחרי תחילתן, כושלות בשלב כלשהו, גוועות לאיטן או מתות בחוסר פשר.

השורה התחתונה: יש לנו תחושה כלשהי שהספר הזה מדבר על אהבה בצורה זו או אחרת.


סיד – אסתי ג' חיים

סיד – אסתי ג' חיים
הוצאת אחוזת בית

הדמויות בשלוש הנובלות שבספר "סיד" נאבקות לחיות את החיים שהן ראויות להם מול מציאות שרירותית ועולם נטול חמלה. בנובלה הראשונה ("זיכרון סמוי") אלִיָה, אישה צעירה שחוותה טראומה נוראה, מנסה להיחלץ מהשפעתה ההרסנית. בנובלה השנייה ("וחג לה שמח") חנה, אישה המתקשה להשלים עם גילה, חוגגת את יום הולדתה השישים ותשעה בדרך לא שגרתית. בנובלה השלישית ("סיד") גבר קשיש בשם לָצִי מבקש נואשות את אהבתה וקרבתה של קרובת משפחתו, אסתר, אך נאלץ להסתפק רק בפירורים מתשומת לבה. אסתי ג' חיים יורדת למרתפי כאביהן ומהותן של הדמויות שלה ונוגעת בנימיהן הדקים והחשופים; ומתבוננת בתופעות חברתיות כמו פליטוּת, הזדקנות ושייכות, בדרך מפתיעה, אישית ואוניברסלית כאחת.

השורה התחתונה: כי אין כמו סיפורים על כאבן של הדמויות כדי להעלות את מצב רוחו של הקורא.


סירות הדרקון – אריאל בר

סירות הדרקון – אריאל בר
הוצאת ידיעות ספרים

בראשית המאה הקודמת, בעיר חרבין שבצפון מזרח סין, מזעזעת פרשת חטיפה דרמטית את הקהילה היהודית. בוריס קפלן, פסנתרן מצליח ובנו של בעל מלון מפואר, נחטף בידי חוליגנים רוסים ומוחזק בשבי בכפר סיני נידח. במציאות בלתי-אפשרית, בחסות הכיבוש היפני, דורשים עבורו החוטפים כופר עצום, בעוד אביו ממאן לשלם את סכום הכסף שיוכל להביא לשחרורו. נטליה זוגתו, כנרת מחוננת, יוצאת למסע חייה כדי לאתר את אהוב לבה ולהשיבו לחיקה. בעוד נהר הסונגרי שבחבל מנצ'וריה קופא, היא מצטרפת לצוות חילוץ מטעם הקונסוליה הצרפתית הפועל לאיתורו של בוריס.

השורה התחתונה: סין מככבת פעם נוספת ברשימה של היום. האם מדובר בצירוף מקרים או בקונספירציה של אנשי ה G5?


- פרפר בכפור – סילביה דיי

פרפר בכפור – סילביה דיי
הוצאת מטר / מאנגלית: מיכל רביד

פעם לא הייתי מצליחה לדמיין את עצמי כאן. אבל עכשיו אני מרגישה כאן בבית. אני גרה במקום שאני אוהבת, בבית ששיפצתי לעצמי ולצד חברים חדשים ונפלאים, ובתפקיד שלי בעבודה אני מצליחה להגשים את עצמי. אני משלימה עם העבר ומניחה את היסודות לעתיד. ואז גארֶט פְרוֹסט עובר לגור בבית הסמוך. הוא עקשן ובוטה מדי, כוח טבע רב עוצמה שמפר את האיזון העדין של חיי. אני מזהה את רוחות הרפאים שרודפות אותו, את הייסורים שמניעים אותו. גארט עלול להיות מסוכן בכל מצב, אבל כשהוא פצוע הוא מסוכן עוד יותר. אני חוששת שאני שברירית ועדינה מדי ולא אוכל להתמודד עם הסערה שמשתוללת בתוכו ועם הכאב שמכה בו. אבל הוא נחוש מדי… ומפתה מדי.

השורה התחתונה: באמת חשבתם שנצליח לעבור את הרשימה הזו בלי ספרות אירוטית לייט?


הטהור והטמא – קולט

הטהור והטמא – קולט
הוצאת אפרסמון / מצרפתית: ניר רצ'קובסקי

בביקור אחד הרה גורל, רווי סקס וסמים, מתוודעת קולט אל אישה שעורכת לה היכרות עם עולם שלם של רגשות, מיניוּת ותובנות. בהמשך הספר קולט משרטטת דיוקנאות מופלאים של נשים וגברים, אחדים היו מאהבות ומאהבים, אחרים ידידות וידידים, אשר חייהם ומותם של כל אחת ואחד מהם הוכתבו בידי כוחה הבלתי נשלט של התשוקה. קולט לוקחת את הקוראים לנסיעה ברכבת הרים בנפתוליה של נפש האדם, כשבדרך היא חוקרת בלי מורא את הקשת הרחבה כל כך של העדפות מיניוֹת, זוגיות בין נשים ובין גברים, האהבה והקנאה. הספר ראה אור לראשונה בשנת 1932 וגרסה סופית שלו, המתורגמת כאן בפעם הראשונה לעברית, ראתה אור בראשית שנות הארבעים.

השורה התחתונה: שנות השלושים העליזות בגוף ראשון.


רציחות האלפבית – אגתה כריסטי

רציחות האלפבית – אגתה כריסטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מיכל אלפון

רוצח סדרתי מסתובב באנגלייה, והארץ כולה אחוזה בהלה. את קורבנותיו, מתברר, הוא בוחר לפי סדר האלפבית: אל"ף – גברת אליס אשר באנדובר, בי"ת – בטי ברנרד בבקסהיל, וגימ"ל – סר ג'פרי גלדסטון בגמפטון־און־סי. מרצח לרצח הוא צובר ביטחון, אבל שובל הרמזים שהוא מותיר אחריו כדי להתגרות בבלש המהולל הרקול פוארו יהיה כנראה טעותו הראשונה, והיא שתביא עליו את סופו. רציחות האלפבית הוא אחד הרומנים הראשונים שמציב במרכזו דמות של רוצח סדרתי, עוד לפני שמונח זה כלל היה קיים. ברומן המסחרר והמפתיע מסרטטת כריסטי בידה האמונה את דמותו של פסיכופת, בחידת פשע שזכתה למיליוני קוראים ברחבי העולם ולשלל עיבודים לטלוויזיה, לקולנוע ולתיאטרון.

השורה התחתונה: עם עובד ממשיכים לחדש את ספריה של אגתה כריסטי, והמדור, שידוע כאחד מחובבי הספרות הבלשית, לא יתלונן על כך לרגע.


שלוש נשים – ליסה טדאו

שלוש נשים – ליסה טדאו
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: גליה וורגן

שמונה שנים. במלאכת מחשבת מצליחה העיתונאית זוכת הפרסים ליסה טדאו ללכוד את עוצמת ההתאוות הנשית – אינטימית מחד ומעוררת הזדהות כללית מאידך. שלוש הנשים שטדאו בחרה לחצוב בעֵטה חלון אל נפשן הן לינה, אם לשניים מהפרוורים שנישואיה כבו לגמרי לאחר עשור, ורעבה לתשוקה היא פוצחת ברומן עם אהבה ישנה שמשתלטת עליה לחלוטין; מגי, נערה בת 17 שלכאורה ניהלה רומן חשאי עם המורה החתיך, והנשוי, שלה לאנגלית. המשפט הפלילי שמתנהל עקב כך הופך את העיירה הקטנה שלהם על פיה; וסלואן, בעלת מסעדה יפהפייה, מצליחה ואלגנטית, שנשואה באושר לאדם שאוהב לצפות בה מקיימת יחסי מין עם נשים וגברים אחרים.

השורה התחתונה: מבט שונה על המיניות הנשית.


שלמה הכורדי ואני והזמן – סמיר נקאש

שלמה הכורדי ואני והזמן – סמיר נקאש
הוצאת ידיעות ספרים

סמיר נקאש נחשב לגדול הסופרים היהודים-הערבים במאה ה-20. נולד בבגדאד, ובשנת 1951, בהיותו בן 13, היגר לישראל עם משפחתו. במהלך השנים הוא לא חדל לכתוב בשפה הערבית, כשבכמה מספריו הוא מתבל אותה בלהגים השונים של השפה העיראקית המדוברת (יהודית, מוסלמית־בגדאדית ונוצרית). בסך הכול פרסם 14 יצירות, וביניהן חמישה רומנים, שישה קובצי סיפורים ושלושה מחזות. נקאש זכה שלוש פעמים בפרס ראש הממשלה. קובץ הסיפורים יום שתבל הרתה והפילה בו תורגם לעברית ב־1985 על ידי אחותו רות נקאש־ויגיסר, ויצא לאור בהוצאת ספרית פועלים. שלמה הכורדי ואני והזמן הנו הרומן הראשון של נקאש המתורגם לעברית.

השורה התחתונה: קריאת חובה לחובבי ספרות מקומית.


שירת סרטני הנהר – דליה אוונס

שירת סרטני הנהר – דליה אוונס
הוצאת כנרת-זמורה / מאנגלית: שאול לוין

במשך שנים שמועות על 'ילדת הבִּיצות' רדפו את בַּרקלי קוֹב, כפר שקט לחופי קרוליינה הצפונית. כששני נערים מגלים את גופתו של צ'ייס אנדרוז – הכוכב המקומי – במי בּיצה מתחת למגדל התצפית, התושבים חושדים מיד בקאיה קלרק, היא ילדת הביצות. הדעות הקדומות שלהן רודפות אחריה, אבל קאיה הרגישה והאינטליגנטית אינה מה שאומרים עליה. היא שרדה שנים לבדה בבִיצת החוף, לומדת מחיות הבר, מוצאת נחמה בשחפים, שומרת תמיד על נתיב בריחה. קאיה מתבגרת, נואשת למעט חום או אהבה. כשהיא נתקלת בשני צעירים מהכפר שנמשכים אל יופייה הפראי וההרפתקני, היא מרשה לעצמה להיפתח לחיים חדשים – עד להתרחשותו של הבלתי ייאמן.

השורה התחתונה: ביצות או לא להיות


תפוזי דם – ליאורה רוזנפלד סופר

תפוזי דם – ליאורה רוזנפלד סופר
הוצאת זמורה

בשבעה על אמא שלה נועה שוכבת עם מישהו וזו הפעם ה(חצי) ראשונה שלה. היא בת תשע־עשרה, ובשנים הקרובות תוסיף לחפש אהבה שתמלא את הריק הקפוא של היתמות הצעירה שלה. היא תחפש בבסיס ברמת הגולן ואחר כך בתל אביב בדירת שותפים מתקלפת עם בלטות מצוירות, ובפריז, שם תסתבך במשולש אהבה קודח. תפוזי דם הוא רומן על אישה־ילדה שמנסה ללמוד לחיות עם הגעגוע למה שהלך לאיבוד בטרם עת ולגדל קצת עור על הנשמה החשופה, והוא מסופר בתנופה ובעדינות, בהומור ובתבונה.

השורה התחתונה: עת לגדול.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה עוזרות לחשיפה של האתר הרבה יותר ממה שהייתם מצפים. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן