יום שני 15 ביולי 2024

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף - מאי 2022

ספרים חדשים על המדף – מאי 2022

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודש האחרון. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אהבת חורף – איזבל איינדה
הוצאת ידיעות ספרים \ מספרדית: אביבה ברושי

תאונת דרכים אחת, שלושה אנשים שונים בתכלית וסיפוריהם שמשתרגים זה בזה: לוסיה מָראס, צ'יליאנית בשנות השישים לחייה שמלמדת בניו יורק כמרצה אורחת ומתגעגעת לצחוק בספרדית; הבוס שלה, ריצ'רד באומסטר, איש אקדמיה אדיש וסגפן שמעורר את סקרנותה; ואוולין אורטגה, מהגרת לא חוקית שהסתבכה בתקרית שלא מצאה דרך לצאת ממנה ונאלצת לפנות לעזרת השניים. כל אחד נושא על כתפיו משא כבד, וכל אחד מהם זקוק למישהו שיעזור לו לשאת את המטען.

השורה התחתונה: בלילה אני צוחק עוד בספרדית


אוון הנסן היקר – ואל אמיק
הוצאה לאור: מודן \ מאנגלית: ארז אשרוב

אוון הנסן מרגיש שאף אחד לא רואה אותו. הוא גם די צודק. קשרים חברתיים מעולם לא היו הצד החזק שלו. למעשה, היחיד שכן מתייחס אליו הוא קונור, הבריון של התיכון, אבל היחס הזה מתבטא בעיקר בהצקות. לאחר שקונור מת ומכתב שמיועד לאוון נמצא בין חפציו, כולם משוכנעים שהשניים היו חברים קרובים, והוריו של קונור רואים באוון סיכוי אחרון להכיר את בנם. מעמדו החדש של אוון משנה לחלוטין את חייו. פתאום הוא שייך, מקובל, אהוד, אבל מה שהתחיל כשקר פשוט הופך לאמת מסובכת, ולפני שאוון מבין מה קורה, הוא מאבד שליטה על המצב. האם הרצון שלו לעזור למשפחה מוביל אותו לעשות את הדבר הנכון, לו ולהם?

השורה התחתונה: לפעמים קל יותר להיות בלתי נראה


אחרי החופה – נעמי רגן
הוצאת כנרת \ תרגום: עדה פלדור

רגע לאחר יום חתונתם, שבו היו מוקפים בחברים תומכים ובבני משפחה אוהבים, יעקב ולאה מוצאים את עצמם צוללים לתוך המציאות המורכבת של חייהם החדשים יחד. בעוד יעקב עוזב את ישיבתו האהובה כדי לעבוד בעיר, לאה מתמודדת עם ההגבלות המייסרות השולטות אפילו ברגעים האינטימיים ביותר בחייהם הזוגיים. על הקשיים הללו מתווספת עוינות מצד גורמים בקהילה שרואים בלאה גורם זר ומסוכן, צופים בכל פעולותיה בלי הרף, ואף מפיצים עליה שמועות מקוממות. ובעוד יעקב ולאה נאבקים ליישב בין תשוקותיהם האנושיות להתחייבויותיהם הרוחניות, נחשף קשר אסור בין שיינדלה, בתו המתבגרת של יעקב, לנער מקומי, הטורף את כל הקלפים ומטיל את חייהם למערבולת של שינויים, שישליכו גם על חייהם של כל הסובבים אותם.

השורה התחתונה: אוי וויי זמיר


איפה אנה פרנק – ארי פולמן ולנה גוברמן
הוצאת כנרת

“אני רוצה להפוך את היומן לידידת הנפש שלי ושמה יהיה קיטי” כותבת אנה פרנק ביומנה. כעבור 75 שנה מתעוררת לחיים קיטי, החברה הדמיונית שלה ושואלת בתמימות, איפה אנה פרנק? בעזרתו של נער שהיא פוגשת ברחובות אמסטרדם, קיטי יוצאת למסע לגלות את המשך הסיפור, זה שלא סופר ביומנה של אנה פרנק – הסיפור של אנה, הסיפור של כל הילדים שמחפשים תקווה. ארי פולמן חוזר אל אנה פרנק, שאת יומנה עיבד בהצלחה גדולה ליומן גרפי, בסרט חדש וביצירה גרפית מקורית. בשיתוף פעולה עם המאיירת לנה גוברמן, הוא משלים את הסיפור ומסתכל עליו במבט צלול של יוצר עכשווי. איפה אנה פרנק הוא ספר שלא מפחד לשאול: החל בשאלה הכואבת מה קרה לאנה הממשית, ועד לשאלה האמיצה – איפה נמצאת האנושיות שלה בעולם של היום.

השורה התחתונה: בחנויות הספרים ובסינמטקים הקרובים לבתיכם


אישה אובדת – סיגל בר־קובץ
הוצאת כנרת

כשיעל עברון מתקבלת לעבודה במשרד פרסום, נראה לה שמצאה פתרון לכל הבעיות שנחתו עליה: לפיטוריה המעליבים מהתיכון בו לימדה; לשבר בינה לבין בעלה, שהפך פתאום לסטארט־אפיסט; לוויכוחים עם בנה, ששורץ בבית בבטלה ומתקוטט עם אחותו הצעירה; ואולי גם ליום ההולדת העגול, שמתקרב אליה בצעדי ענק. אלא שאט־אט הג'וב החדש הופך למלכודת. בהתחלה יעל לא בטוחה שזה באמת קורה לה — אולי היא סתם מבולבלת? או ממציאה? — אבל כשהסימנים בשטח מבהירים לה שלא, היא לא מדמיינת, היא נאלצת לבחון מחדש את יחסיה עם חבריה, עם בני משפחתה, ובעיקר עם עצמה.

השורה התחתונה: פרסומאית במלכודת. היה כבר סרט כזה?


אישה במוסלין כחול – שרית בריק
הוצאת כנרת

היא לא ידעה היכן היא ומה קרה, ואיך נשרו הבגדים מעליה אמש. היא זכרה שיממה קודם לכן קמה ועשתה מעשה נועז כיוון שלא יכלה עוד להכיל את המועקה, העצבות וחוסר האונים שהשתלטו על חייה. היא גם זכרה את הימים המייסרים שעברו עליה, ימים שבהם אבדה לה כל התשוקה לחיים. והיא זכרה היטב את מה שאירע ביום המסוים ההוא, את הקול החדגוני שאמר את המילים ששיתקו את כל הווייתה, את כל מה שהיתה, ואת כל מה שהיתה עתידה להיות אי פעם. היא זכרה את האימה, שהלכה והתעצמה ועטפה אותה כמו תכריכים אחרי המוות. למעשה, היא זכרה את כל מה שניסתה להימלט מפניו כדי לשכוח. אבל בשום אופן היא לא הצליחה לארגן בראשה את המאורעות שחלפו עליה אמש.

השורה התחתונה: התקציר הזה הוא אזהרת טריגר מהלכת


אל גן העדן – האניה ינגיהארה
הוצאת כנרת \ תרגום: אמיר צוקרמן

בגרסה חלופית של אמריקה ב־1893, ניו יורק היא חלק ממדינות החירות, שתושביהן יכולים לאהוב כל מי שחשקה בו נפשם ולחלוק איתו את חייהם (לפחות כך נראה). צאצא צעיר ושברירי למשפחה רמת־מעלה מתנגד לאירוסין עם מחזר אמיד וראוי, ונמשך אל מורה למוזיקה רב־קסם וחסר אמצעים. במנהטן שבעיצומה של מגפת האיידס ב־1993, גבר הוואִי צעיר חי עם בן זוגו המבוגר והעשיר ממנו בהרבה, ומסתיר את מצוקות ילדותו ואת גורלו של אביו. וב-2093, בעולם משוסע במגפות ונתון לשלטון טוטליטרי, נכדתו הפגועה של מדען רב־עוצמה מנסה למצוא את דרכה בחיים בלעדיו – ולפתור את תעלומת ההיעלמויות של בעלה. שלושת הסיפורים מצטרפים זה לזה בסימפוניה כובשת ורבת־המצאות, שהתווים והנושאים החוזרים ונשנים בה מעמיקים ומעשירים אלה את אלה. מה שמאחד לא רק את הדמויות אלא את האמריקוֹת האלה הוא קיומן של האיכויות שעושות אותנו אנושיים.

השורה התחתונה: אמריקה X


אמצע שום מקום – שרה פכטר
הוצאת כנרת

באמצע שום מקום, בנקודה שבה שמש המדבר מלהטת ועורבים מצטווחים מצמרות עצים, נמצאת נחלת עזריאל. קומץ מגורי עראי שבהם מבלים תושביה הססגוניים של הקהילה הנידחת את חיי השעה שלהם בעודם חולמים על חיי הנצח. מבעד לעיניה של המספרת הצעירה, עטרה, אנו מתוודעים לכמה מהטיפוסים שמאכלסים את היישוב — וביניהם אומנית כושלת, מתווך חדל אישים, מתרגמת מזת רעב, אחראי ביטחון חסר ביטחון, פליטה מכת קיצונית המשמשת מסווה לפעילות עבריינית — בעוד מבטה הסקרן חושף את יפעת הדלות שסביבה, את הנתעב והנשגב, הגשמי והרוחני.

השורה התחתונה: כמו בכל מקום נידח, גם כאן נאספות דמויות הזויות ומשונות שיעזרו להתפתחות הסיפור


אנומליה – אֶרוֶה לֶה טֶלייֶה
הוצאת ספרית פועלים \ תרגום: רמה איילון

אירוע יוצא דופן, חסר הסבר, המתרחש בטיסה מפריז לניו יורק, מטלטל את העולם כולו – ומשנה לנצח את חייהם של הנוסעים. עורכת סרטים צרפתייה הנעה בין מאהבים ומהתלת בעיקר בעצמה; שף מבטיח שמנהל קריירה חשאית כרוצח שכיר; עורכת דין תאגידית קשוחה המגלה את חולשותיה; כוכב פופ אפריקאי שמחליט לחשוף את נטייתו המינית; משפחה אמריקאית המסתירה סודות משלה; זוג פיזיקאים צעירים ומלאי תשוקה, המגויסים לפרויקט ביטחוני מסווג; וגם סופר צנוע, הנהפך בן לילה למטאור ספרותי – חייהם של כל אלה מצטלבים בעקבות אותו אירוע, המחייב אותם להתמודד עם תשוקותיהם, שאיפותיהם ועצם אנושיותם באופן העולה על כל דמיון.

השורה התחתונה: אבודים? נמצאים?


אן מבית עצי הצפצפה – לוסי מוד מונטגומרי
הוצאת כתר \ מאנגלית: מור רוזנפלד

אן שֶׁרְלִי עוזבת את מכללת רֵדְמוֹנד ופותחת דף חדש, הרחק מהחווה הירוקה. עם הגעגועים היא מתמודדת בעזרת המכתבים המפורטים שהיא שולחת לגילברט, אבל עומדת בפניה משימה נוספת, סבוכה בהרבה: ניהול התיכון בסאמרסייד. עד מהרה אן מגלה שלא כולם שמחים לקראתה. בני פְּרינְגֵל, המשפחה המכובדת ביותר בעיירה, לא ציפו שמנהלת התיכון תהיה בחורה צעירה וחייכנית, והם יעשו הכול כדי להכשיל אותה. למרבה המזל, לא כל תושבי העיירה רואים בעין רעה את הגעתה של אן. כשהיא מוצאת לה חדר נעים בבית עצי הצפצפה, היא זוכה גם בבנות ברית נהדרות: האלמנות דודה קייט ודודה צֵ'אטי ורבקה דיו, מנהלת משק הבית התוססת שלהן. אט אט מתגלים לאן סודותיה המוזרים של סאמרסייד, והיא מבינה שרכישת אמונם של בני משפחת פְּרינְגֵל היא רק הראשון בסדרת אתגרים משעשעים ומרגשים שיעמדו בפניה בדרכה לכבוש את לב העיירה כולה.

השורה התחתונה: עוד מעלילותיה של אן שרלי. אנחנו באמת צריכים להרחיב?


ארבע הרוחות – כריסטין האנה
הוצאת מודן \ מאנגלית: אינגה מיכאלי

כאשר אלזה מרטינלי מתחתנת, היא עוברת לגור עם משפחת בעלה בחוות החיטה שלהם בטקסס. אלא שלאחר שנים של שגשוג מגיעות סופות אבק ובצורת שהופכות את החיים בחווה למאבק הישרדות. יחד עם השפל הכלכלי הגדול ועם משבר בחיי נישואיה, חייה של אלזה עוברים טלטלה. היא מחליטה לצאת עם שני ילדיה לדרך חדשה, ובדרך לא דרך הם מגיעים לקליפורניה. אך שם, בניגוד לחלומות ולציפיות, אין עבודה, והמקומיים מתייחסים לתושבים החדשים כאל נוכלים. אלזה מתפרנסת בקושי מעבודות מזדמנות, ומתעקשת שילדיה ימשיכו ללמוד. היחס המחפיר של בעלי החוות לפועלים הפשוטים מקומם אותה, ובעידוד בתה המתבגרת והמרדנית היא משתלבת במאבק למען זכויות העובדים. אלזה נאבקת לשרוד כאם יחידנית, למצוא את קולה ואת כוחותיה, גם כאשר הדבר נראה בלתי אפשרי.

השורה התחתונה: והוא תמיד נראה בלתי אפשרי


ארון היקר – מריאנה זפאטה
הוצאת מודן \ תרגום: ג'ני אלעזרי

לפעמים, כל מה שאתה צריך זה אות חיים מאדם זר. רובי סנטוס ידעה בדיוק למה היא נכנסת כשנרשמה לתוכנית ׳חבר לעט׳ בעמותת ׳אמץ חייל׳. הכללים היו פשוטים: מכתב אחד או אימייל, פעם בשבוע, לאורך כל תקופת ההצבה שלו בחו״ל. מותר לשלוח גם חבילות פינוק, אבל ממש לא חובה. מכיוון שכבר עשתה זאת בעבר, היא ידעה בדיוק למה לצפות. אבל היא לא ציפתה להתאהב בחייל שלה. זהו סיפור אהבה חוצה גבולות ויבשות המתגבר על רשת אינטרנט מקרטעת בימי ה׳סקייפ׳ ומספר את סיפורם של חיילים פטריוטים, משפחות מלחיצות ובחורה אחת שלא חושבת שהיא ראויה לאהבה.

השורה התחתונה: אם היו חסרים לכם קצת רגשות פטריוטיים אחרי יום העצמאות


בית הספר לקארמה – רות דיין וולפנר
הוצאת ידיעות ספרים

איך מזמנים מקום חניה קרוב לבית, ועוד בתל אביב? מתי ויתור על סוללות הטענה לטלפון יכול דווקא לעזור לנו? למה לפעמים כדאי לקחת צעד אחורה, או הצידה, בדרך לפסגה? איך המחשבות האופטימיות שלך יכולות להשפיע על ההחלטה שתתקבל לטובתך בבית המשפט ומדוע לפעמים עדיף לוותר על דמי מזונות ולקבל בסופו של דבר יותר? דווקא מהעולמות הציניים של מאבקי הגירושים ומתוך הטרגדיה שחוותה בחייה האישיים, מצליחה עו"ד רות דיין וולפנר להציע נקודת מבט אופטימית ורבת תועלת על החיים שלנו וללמד אותנו איך להביא על עצמנו קארמה טובה. היא עושה זאת באמצעות שלל סיפורים אמיתיים מאחורי ומלפני הקלעים של בית המשפט ומשרד עורכות הדין שלה ומתוך חייה הפרטיים.

השורה התחתונה: ניו אייג' שמתחפש למשהו אחר


דבש אריות – דויד גרוסמן
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה

שמשון הוא הסוער, הצבעוני והמרתק בין גיבורי התנ"ך. סיפורו שופע פעילות ודרמה, זיקוקים סיפוריים ורגשות קיצוניים, עם שלוש־מאות שועלים קשורים זנב־אל־זנב ובוערים, אריה משוסע במו ידיים, נשים בוגדות, התאבדות מרהיבה. ועם זאת שמשון הוא אדם בודד, מעונה, שביר ופגיע, המשועבד למשימה שהטיל עליו האל, אך מצליח להסתבך פעם אחר פעם בקטטות פרטיות עם פלשתים, בעודו נמשך רק אל פלשתיות. כוחו הפיזי המפתיע וממדיו הענקיים הם הקללה שלו. יצריו קורעים אותו לגזרים, ולעומתם יש בו דחף לביטוי אישי, ונחישות לשמור לעצמו את סודו יחד עם צורך נואש בנפש אחת שלפניה יוכל להתגלות. כזה הוא שמשון של דויד גרוסמן, דמות שסיפורה הוא סיפור־אופי של אדם הנאבק בגורלו.

השורה התחתונה: בלי ספויילרים למי שלא מכיר את הסיפור המקראי


ההבטחה – דיימון גלגוט
הוצאת חרגול \ מאנגלית: מיכל אלפון

1986, חווה ליד פרטוריה, דרום אפריקה. משפחת סווארט הלבנה נפרדת מהאם, רייצ'ל. לפני מותה רייצ'ל ביקשה מבעלה להבטיח שימסור לרשות המשרתת השחורה, סלומה, את הבית הקטן שבו היא מתגוררת. האב, הבן ושתי הבנות חלוקים ביניהם על החובה לקיים את ההבטחה. במהלך שלושת העשורים הבאים, ועל רקע ארבע לוויות, ההבטחה הלא ממומשת מרחפת מעל ההתפוררות האיטית של המשפחה. במדינה כולה מתחוללות תמורות מפליגות – משטר האפרטהייד בא אל קיצו ותקוות גדולות נמהלות באכזבות מרות. האם גם ההבטחה לשינוי אמיתי לא מצליחה להתממש?

השורה התחתונה: ארבע לוויות וחווה אחת


הזוג המושלם – אלין הילדרברנד
הוצאת כנרת

זו עונת החתונות בנַנטָקֶט — או, במילים אחרות, קיץ. החתונה של משפחות וינבּוֹרי ואוטיס צפויה להיות אירוע בלתי נשכח. הוריו העשירים של החתן לא חסכו בהוצאות כדי לקיים טקס מפואר באחוזתם המשקיפה על הים. האירוע אכן בלתי נשכח, אבל מהסיבות הלא נכונות. שעות לפני הטקס מתגלה בחוף גופתה של שושבינת הכבוד, החבֵרה הכי טובה של הכלה, וכל אורחי החתונה הופכים באחת לחשודים. לכל אחד מהם, מתברר, סוד אפל משלו שרואה אור בעל כורחם. במהלך החקירה, כשמפקד המשטרה אֵד קָפֵּנָאש מתשאל את הכלה, החתן, אמו של החתן — שהיא סופרת תעלומות רצח מפורסמת — ואפילו מישהי מבני משפחתו שלו, הוא מגלה שכל חתונה היא שדה מוקשים, ושאף זוג לא מושלם.

השורה התחתונה: רוחה של אגתה כריסטי שורה על הספר הזה


הזקיף – לי צ'יילד ואנדרו צ'יילד
הוצאת כנרת \ תרגום: אביגיל בורשטיין

כלל ראשון: אם אתה לא יודע באיזו צרה אתה נמצא, שמור את ריצ'ר לצידך. כמו תמיד, לריצ'ר יש יעד לא מוגדר, וכל הזמן שבעולם להגיע אליו. בוקר אחד הוא מוצא את עצמו בעיירה ליד פּלֶסֶנטוויל, טנסי. עיירה שחרף המשתמע משמה, אין בה שום דבר נעים. ריצ'ר מבחין בבחור אומלל צועד לאור היום לתוך מארב. ארבעה נגד אחד. הוא מתערב אפוא בשיטה המוכרת שלו לפתרון סכסוכים. האדם שהציל הוא ראסטי רת'רפורד, מנהֵל מערכות מידע חסר יומרות, שפוטר לאחרונה אחרי שמתקפת סייבר נעלה את נתוני העיירה: רשומות, מידע, וסודות. רת'רפורד רוצה להישאר במקומו, להוכיח את חפותו ולטהר את שמו. אבל זה לא כל הסיפור. הרעים שקפצו על רת'רפורד הם חלק מסיפור רציני וקטלני שכולל קונספירציה, טיוח ורצח – והכול סובב סביב בחור קטן ועכברי בחולצה מוכתמת בקפה, שאין לו מושג במה הסתבך.

השורה התחתונה: קצת קונספירציה, טיוח ורצח כדי להתחיל איתם את הבוקר. או כמו שריצ'ר קורא לזה – עוד יום במשרד.


החוף האינסופי – ג'ני קולגן
הוצאת הכורסא \ תרגום: ניצן לפידות

באי הסקוטי הקטן מיור החיים מתנהלים על מי מנוחות. סמוך למזח, מול החוף האינסופי, נמצא "בית הקפה ליד הים". פלורה מקנזי, שעזבה את חייה בלונדון וכיום מנהלת את בית הקפה, מרגישה בטוחה ומסופקת – כל עוד היא לא חושבת יותר מדי על החבר שלה ג'ואל, שמצליח איכשהו להיות איתה במערכת יחסים אבל עדיין להישאר מרוחק. גם חברתה של פלורה, לורנה, מתמודדת עם קשיים באהבה. היא מעוניינת ברופא המקומי, סאיף, פליט מסוריה שלא שמע ממשפחתו זה יותר משנה. אבל כעת עומדות חדשות מסעירות לשנות את חייו ואת חייה של לורנה. רק אצל פינטן, אחיה של פלורה, וקולטון רוג'רס המיליונר, נראה שהאהבה פורחת. כל ההתרחשויות הללו מגיעות לשיא כשלווייתן נדיר מופיע מול חופי האי. פלורה נקראת לסייע ובין הגלים מוצאת חיבור למורשת של האי ושל משפחתה ודרכם גם לעצמה.

השורה התחתונה: חשיפה לצפון


החנות למכשירי הכתיבה בטהרן – מרג'אן כמאלי
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: צילה אלעזר

רויא, צעירה אידיאליסטית חולמנית, מוצאת גן עדן ספרותי בחנותו המתפקעת מספרים, כסתות דיו ועטים נובעים של מר פח'רי המקסים. המוכר בעל הנפש הרומנטית מכיר לרויא את הלקוח האהוב עליו, בהמן יפה התואר, נער בעל חוש צדק מפותח שרוחש אהבה לשירתו של רוּמי, ורויא נשבית בקסמו מיד. חודשים ספורים לאחר מכן, ערב נישואיהם, פורצת ההפיכה. במהלך המהומות בהמן נעלם ורויא לא מצליחה ליצור איתו קשר במשך זמן רב. שבורת לב, היא עוקרת לקליפורניה, נישאת לאחר וממשיכה בחייה. שישים שנה לאחר מכן יד הגורל מפגישה אותה שוב עם בהמן, והיא יכולה סוף-סוף לשאול אותו את השאלות שטרדו את שלוות רוחה כל חייה: מדוע עזב אותה, לאן נעלם וכיצד הצליח לשכוח אותה כשהיא לא הצליחה לשכוח אותו מעולם?

השורה התחתונה: להזכיר לכם שגם באיראן חיים בני אדם עם סיפורים קטנים ומשמעותיים


היכן היית בלילה – קלאריס ליספקטור
הוצאת הקיבוץ המאוחד \ מפורטוגזית: מרים טבעון

שני הסיפורים הפותחים את הקובץ מזכירים לנו את קלאריס של מיטב סיפורי 'קשרי משפחה'. בראשון קובעת אשה בת 70 להיפגש עם ידידים ליד אצטדיון, והיא גוררת את רגליה ותועה במסדרונותיו ואינה מצליחה למצוא דלת יציאה. האירוע קל־הערך הופך למבט על כל חייה האוזלים של מי שכלואה במהפכת הגוף המזדקן. בשני יושבות זו מול זו ברכבת שתי נשים לכאורה־מנוגדות, שחייהן התהפכו. האחת, זקנה הנוסעת ממגוריה אצל בִּתָּה אל הבן שלה, להישאר אצלו עד סוף חייה; האחרת, צעירה שבורת־לב הנעלמת לתמיד לאהוב לבה כדי להתחיל מחדש את חייה. השתיים טורדות זו את מחשבתה של זו, מגששות להגדיר את עצמן האחת לעומת האחרת, והקוראים מגלים כמה הן דומות. אבל החל מן הטקסט השלישי, "סקירה יבשה של סוסים", פורץ הסוס שיש במספרת. בדרך כתיבה פרובוקטיבית במפגיע, המתגרה ברהיטות הספרותית המוקפדת, עולים בספר אובייקטים, מקומות, תופעות ומצבים כאילו־יומיומיים, המדרבנים את הפראות החופשית המרהיבה של ליספקטור.

השורה התחתונה: בקיצור, סיפורים קצרים ונסיוניים


המורדת והגנב – יאן-פיליפ סנדקר
הוצאת הכורסא \ תרגום: ליה נירגד

נירי בן ה-18 ומשפחתו מתקיימים בצניעות כמשרתים בווילה של משפחה עשירה, עד שמגפה כלל-עולמית מטלטלת את חייהם. בן לילה הם מוצאים עצמם במתחם של עניי העיר וחסרי המעמד ומגיעים לפת לחם. כשהוא לא יכול עוד לשאת את בכייה של אחותו הרעבה, נירי מתגנב בחזרה אל הווילה כדי להשיג אוכל למשפחתו. בפנים מחכה לו מארי, בתם של בעלי הבית וחברת ילדות, שעוזרת לו להשיג אוכל וכסף. כך, בין ביקור לביקור, פורחת האהבה ביניהם. אך בשעה שהאהבה מלבלבת, המצב בעיר הולך ומחמיר. נירי מרגיש מתוסכל מכך שהעניים גוועים ברעב, בעוד העשירים ניזונים בשפע, והוא מחליט למרוד בממשלה, שמתעלמת מפני הדברים, ובאביו, שמשלים עם המצב. הוא רוקם תוכנית נועזת שתשנה לחלוטין את חיי משפחתו ואת חיי הסובבים אותם.

השורה התחתונה: איך אומרים – אכלו את העשירים


המלאך והסוטים – לוסי דלרו מרדרוס
הוצאת אפרסמון \ מצרפתית: משה רון

מריון אֶרוֶן דה ולדקלאר חי/ה חיים כפולים –גם מיס אֶרוֶן אך גם מיסייה מריו דה ולדקלאר. למריו.ן, הגיבור/ה ההרמפרודיט, פנים רבות, לא רק בגלל אברי הרבייה הכפולים שלו/ה (שרק נרמזים בטקסט), אלא גם בשל מעמדה/ו הכלכלי והחברתי העמום והחיים הכפולים הכוללים שתי דירות בפריז – אחת לכל דמות. מריו.ן מנצל/ת לטובתו/ה ומייצג/ת בגופו/ה לא רק את "הערבוב המיני" של התקופה אלא גם את התמהיל החברתי שלוסי דלרו-מרדרוס מדמה לנשף מסכות תזזיתי. מריו.ן מייצג/ת תקופה של תהפוכות חברתיות, של נזילות מגדרית ושל החופש לחרוג מהמוסכמות של הבורגנות הפריזאית. מריו.ן חי/ה חיים מחוץ לחוקי החברה ולחוקי הבחירה המגדרית המקובלים.

השורה התחתונה: שנות השלושים העליזות בפריז, כפי שלא תקראו עליהן בשום מקום אחר


המפרץ הכסוף – ג'וג'ו מויס
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: שרון פרמינגר

לַייזה מֵקאלֶן לעולם לא תוכל להשאיר את עברה מאחור כפי שהיתה רוצה. אבל החופים הבתוליים והקהילה המלוכדת של העיירה סילבר ביי מאפשרים לה את החופש והביטחון שאליהם היא כה כמהה – אם לא בשביל עצמה, אז עבור בתה האנה. אלא שאז מגיע להתארח במלון של דודתה מייק דורמר. האנגלי קר המזג, עם בגדיו המתוחכמים ועיניו עוכרות השלווה, מאיים לנתץ את כל מה שלייזה עמלה כל כך להגן עליו: לא רק את העסק המשפחתי ואת המפרץ המשמש משכן ללווייתנים האהובים שלה, אלא גם את השכנוע העמוק שלה בכך שאינה ראויה לאהוב שוב לעולם. מייק דורמר, לעומת זאת, מצפה לעוד נסיעת עסקים שגרתית. הוא הגיע לעיירה שכוחת האל במטרה להקים בה אתר נופש יוקרתי על חוף הים. אבל אט-אט מתחוור לו שתושביו האקסצנטריים של מלון סילבר ביי המט לנפול – ובמיוחד לייזה מקאלן האניגמטית – מצליחים לחדור ללבו.

השורה התחתונה: עוד סיפור אהבה מבית מדרשה של ג'וג'ו מויס


המתנדב – ג'ק פרווד'ר
הוצאת מודן \ מאנגלית: עמנואל לוטם

בקיץ 1940 התנדב וִיטֹולד פילֶצְקי לגלות מה עלה בגורלם של אלפי אנשים שנכלאו במחנה ריכוז חדש בשם אושוויץ. הוא יצר לעצמו זהות בדויה, נתפס בכוונה ונשלח למחנה. במשך שנתיים וחצי אסף הוכחות לפשעיהם המחרידים של הנאצים והבריח אותן אל מחוץ למחנה. אך פילצקי לא הסתפק בכך, וגייס מתוך המחנה לוחמים נוספים, במאמץ לארגן פעולות שישבשו את תוכניותיהם של הגרמנים. כשגילה כי מה שמתרחש באושוויץ הוא חלק מ"הפתרון הסופי", הוא הצליח לברוח, לחמוק מהנאצים, ולהעביר את ממצאיו ללונדון לפני שיהיה מאוחר מדי. הידיעות שהעביר פילצקי היו אחד הגורמים המשמעותיים שפקחו את עיני בעלות הברית והשפיעו עליהן לפעול נגד הנאצים. אך המשטר הקומוניסטי בפולין של אחרי המלחמה לא התייחס אליו כגיבור, אלא כבוגד. שמו נמחק על ידי השלטונות והתגלה שוב רק לאחרונה.

השורה התחתונה: סיפור מרתק שלא שמענו עליו עד כה


הספר הלא נכון – נעה ידלין
הוצאת כנרת

לרונה גלזר־גלנטי יש תינוק בן עשרה חודשים, רומן שהיא לא כותבת ובעל גבה־מצח, שבז לכולם מלבדה: הוא משוכנע שהיא עומדת להיות סופרת גדולה, והוא יעשה הכל כדי לעזור לה לממש את ייעודה. אבל מאז הלידה רונה לא מצליחה לקרוא כלום, שלא לדבר על לכתוב; עד שהיא נתקלת בתחרות פייסבוק טיפשית ומחליטה לנסות: מה כבר יכול לקרות? הספר הלא נכון הוא סיפור על בגידה: לא עם גבר אחר, אלא עם זהות חדשה. זה סיפור על אישה שמגלה את עצמה מחדש כקוראת ואז ככותבת – והכל מאחורי גבו של בן זוגה.

השורה התחתונה: כל עוד היא לא קוראת את באדולינה, אין לה באמת מה להסתיר


העלמת עין – ג'פרי ארצ'ר
הוצאת מודן \ מאנגלית: נעה בן פורת

בבוקר בו מתכוון סמל בילוש ויליאם ווריק להתפטר מעבודתו במשטרה, הוא מקבל הצעה להצטרף ליחידה חדשה שתחקור שחיתות בתוך המערכת. הוא לוקח על עצמו את המשימה המסוכנת ומגלה שהשוטר החשוד הוא לא אחר מסמל בילוש סַמֶרס, שוטר מבריק שהיה חבר קרוב שלו בבית הספר לשוטרים. במהלך חקירתו מגלה ווריק כי סמרס איבד את מצפונו וכי הוא משתף פעולה עם אחת ממשפחות הפשע המקומיות. וכאילו לא די בזאת, סמרס אינו השוטר היחיד שמרוויח מכך. את שאר זמנו מקדיש ווריק להכנת עדותו במשפט שמתנהל נגד אסאם רשידי, ברון הסמים שהוא עצמו הוביל ללכידתו. ווריק משוכנע באשמתו של רשידי, אך מתכונן לכל תרחיש מאחר שבחקירה הנגדית יהיה עליו להתמודד עם עורך הדין בות־ווטסון המבריק, הידוע כמי שיודע להתל בבית המשפט ולחלץ את לקוחותיו מציפורני החוק. אלא שכאשר מדובר בשילוב הקטלני בין פושעים חסרי מצפון לסכומי כסף אדירים, הדרמה אף פעם אינה מסתיימת בתוך אולם בית המשפט.

השורה התחתונה: הוא מתחיל להיות זקן מדי בשביל ה*** הזה


התיקון של רוז גולד – סטפני רובל
הוצאת אריה ניר ומודן \ מאנגלית: נעה בן פורת

אמהות לא שוכחות. בנות לא סולחות.

בילדותה של רוז גולד, היא בילתה ימים רבים בבית חולים – היא הייתה אלרגית לכל דבר, הוזנה דרך צינור ונאלצה להתנייד בכיסא גלגלים. השכנים עזרו כמיטב יכולתם, אבל לא משנה כמה רופאים, בדיקות וניתוחים עברה, איש לא הצליח להבין מה לא בסדר אצל רוז גולד. עד שהתברר שמה שהיה לא בסדר היה פאטי, אמא שלה. וחמש שנים אחר כך, כשפאטי חוזרת, רוז גולד, עכשיו אם חד הורית, מקבלת אותה לביתה. נראה שהן יישרו את ההדורים ביניהן. או שלא?

השורה התחתונה: עוד סיפור על תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח, שנראה שהיא הרבה יותר נדירה ממה שהייתם מצפים בגלל כל הספרים והסרטים שהוקדשו לנושא


ורד אחד – מוריאל ברברי
הוצאת כתר \ תרגום: לי עברון

כשרוז, בוטניקאית המתגוררת בצרפת, מקבלת שיחת טלפון מפתיעה מעורך הדין של אביה היא כבר בת ארבעים. הוא מזמין אותה להגיע לקיוטו לרגל הקראת צוואתו של האב שמעולם לא פגשה. בשלב זה בחייה שום דבר כבר לא מחזיק אותה בצרפת. לא משפחה, לא עבודה ולא אהבה. וכך, לראשונה בחייה, רוז מוצאת את עצמה ביפן, שם ממתינים לה סוכנת הבית, הנהג, כמה ידידים של האב ופול, אלמן ואב לבת צעירה ששימש כיד ימינו של אביה בעסקי האמנות המשגשגים שלו. פול מתלווה לסיורים שרוז עורכת במקדשים וגנים זןבודהיסטיים לפי תוכנית מדוקדקת שאביה תכנן לה טרם פטירתו. אל מול התרבות המעודנת והמסתורית ופריחתן של האזליאות, הקמליות והאדמוניות מתפוגגים בהדרגה הכעס והמרירות שחשה רוז כלפי אביה והחיים בכלל, ומסע רוחני של צמיחה וקבלה עצמית מתחיל.

השורה התחתונה: גדול ביפן


חדר האוכפים – לֶזלי פּוֹלס הארטלי
הוצאת אפרסמון \ מאנגלית: מיכל אלפון

פרגוס מקרידי, נער רגיש ובודד בן שבע-עשרה חובב ספרים ותלמיד שקדן, הוא היפוכו הגמור של אביו אליסטר, קולונל בדימוס ואלמן זה שתים-עשרה שנה. הקולונל, גבר משולהב ומשתלהב, רואה בפרגוס את בבואתה של אמו המתה. אליסטר נושא אישה שנייה ובה בעת מחליט שעל פרגוס ללכת בעקבותיו ובעקבות המסורת המשפחתית, ללמוד באקדמיה צבאית ולאחריה לשרת בצבא. כשהקולונל יוצא לירח דבש ממושך עם רעייתו הצעירה, הוא מבקש מהנהג שלו, חייל לשעבר וגבר בנוי לתלפיות, לחשל את פרגוס באימוני כושר ואגרוף. את שעות אחר הצהריים מקדישים השניים לאימונים מיוזעים שנערכים בחדר האוכפים, שם מוצא פרגוס לבסוף לא רק חבר קרוב, אלא גם תובנות על עצמו ועל ויכולתו לאהוב.

השורה התחתונה: תובנות או לא להיות


חדר האמבטיה – ז'אן־פיליפ טוסן
הוצאת לוקוס \ תרגום: מיכל שליו

חוקר פריזאי צעיר נכנס יום אחד לחדר האמבטיה בדירתו, ובלי שתכנן זאת – נשאר להתגורר בו. בעודו יושב באמבטיה ומהרהר במהות הקיום האנושי, חבריו וקרוביו באים והולכים ומתאימים את עצמם, איש בדרכו, לאורח חייו המשונה. הזמנה מפתיעה לאירוע חגיגי בשגרירות אוסטריה מפירה את שגרתו, ויום אחד הוא קם ונוסע בלי לומר לאן.

השורה התחתונה: לפעמים ספרות היא ניסוי מחשבתי וטקסטואלי אחד ארוך, ונשמע שהספר הזה נופל בדיוק על המשבצת הזו


חלום על איטליה – ניקי פלגרינו
הוצאת אריה ניר ומודן \ מאנגלית: שי סנדיק

המחיר המבוקש: אירו אחד.

שלושה זרים מגיעים לעיירה ציורית השוכנת על צלע גבעה בשם מונטנלו. כל אחד מהם חולם לקנות בית עתיק מט ליפול תמורת אירו אחד בלבד – וכל אחד מהם חולם על הרפתקה חדשה. אליס רוצה בית. אדוארד רוצה לברוח מהחיים שמשרים עליו תחושת מחנק. מימי נחושה להתחיל מחדש אחרי שבעלה עזב אותה לטובת אישה אחרת. ויש עוד אורחת חדשה בעיירה שמניעיה האמיתיים טרם התגלו. עבור כל אחד מהם, מונטנלו צופנת הבטחה שונה לאושר. האם יוכלו להגשים את החלום שלהם על איטליה ולהפוך אותו למציאות?

השורה התחתונה: גם אנחנו היינו רוצים לקנות בית באיטליה בתמורה לאירו אחד. איפה נרשמים?


חנות הספרים האחרונה בלונדון – מדלן מרטין
הוצאת מודן \ מאנגלית: דורית בריל-פולק

גרייס בנט חלמה תמיד לעזוב את כפר הולדתה ולעבור לגור בלונדון, והנה סוף סוף חלומה מתגשם. אולם החיים בעיר הגדולה ערב מלחמת העולם השנייה קשים משחשבה. ניסיונותיה למצוא עבודה כמוכרת בחנות כולבו גדולה כושלים, וגרייס – שמעולם לא אהבה במיוחד לקרוא – נאלצת להתחיל לעבוד בפרימרוז היל, חנות ספרים קטנה ומאובקת, לצידו של הבעלים, גבר שתקן וזועף שמתעקש שאינו זקוק לה כלל. גרייס מפשילה שרוולים ומתחילה להשליט סדר בחנות ולחשוף את האוצרות החבויים בה, ואט אט קסמם של הספרים – ושל לקוח אחד נאה – כובשים את ליבה. כשהמלחמה פורצת, החיים בלונדון נעשים קשים עוד יותר. לצד העוני והמחסור תושבי העיר נאלצים להתמודד עם ההפצצות הליליות של חיל האוויר הגרמני על בירת אנגליה. מתקפה קטלנית אחת מותירה את רוב חנויות הספרים בלונדון בחורבות, אך באורח נס פרימרוז היל שורדת את ההפצצה והופכת למעין מפלט עבור אנשי הקהילה, שמתכנסים לשמוע את גרייס קוראת באוזניהם ספרים.

השורה התחתונה: לונדון, ספרים, בליץ, איפה אפשר לטעות כאן?


כאן ועכשיו – סנטה מונטיפיורי
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי

מריגולד ודניס הם זוג מאושר בסוף שנות השישים לחייהם. לאחר שנים של טיפול בכל הסובבים, ניהול חנות המכולת ותפעול סניף הדואר בכפר, מריגולד מוכנה להתחיל ליהנות מימי גיל הזהב עם בעלה בכפר האנגלי הפסטורלי שהקימו בו את ביתם. אמנם הבית מסרב להתרוקן – נוסף על אמה שעברה לגור איתם והבת הצעירה שלא חושבת לעזוב, גם הבת הבכורה חוזרת – אבל מריגולד נהנית מהקרבה המחודשת. הבנות דייזי וסוז אמנם מתענגות על הנוחות הביתית המוכרת, אבל אט-אט הן מגלות שאמן כבר אינה כתמול שלשום. נכון, היא עדיין טובת לב ותמיד נכונה לעזור, אבל משהו בה השתנה, ולבני המשפחה קשה יותר ויותר להתעלם מכך. לראשונה בחייהם הם מוצאים את עצמם מטפלים במריגולד ולא להפך. גם הקהילה המקומית מתגייסת לתמוך במשפחה האהובה, ויחד כולם מראים למריגולד שאיבוד הזיכרון הוא לא הדבר הנורא מכול כאשר את מוקפת אנשים שזוכרים וחוגגים את חייך בשבילך.

השורה התחתונה: אין כמו ספר על אלצהיימר כדי להרים קצת את האווירה


כליא ברק – דריה שועלי
הוצאת כנרת

בקיץ הישראלי החם ביותר זה חמישים שנה, ועל רקע מטחי טילים מעזה, יוצאת החוקרת הפרטית מזי מוריס – האישה שאין לה כלום, למצוא את יסמין שכטר – האישה שיש לה הכול. מוריס היתה עד לא מזמן בלשית־כוכבת בימ״ר תל אביב, שפוטרה עקב התנהגות לא הולמת. את חקירת יסמין שכטר היא מנהלת בלי משאבים ובלי תעודת שוטר. אבל בהדרגה מתגלות המגבלות האלה כיתרון; בשטח ההפקר של החברה הישראלית, שבו לאנשים עם ממון מותר הכול, דווקא נוח לשחק בלי חוקים. במהלך החקירה פוגשת מזי ידידים שהיה עדיף להשאיר מאחור, גברים שהיה מוטב לא להכיר, נשים עם זיכרון סלקטיבי ואויבים רבי־עוצמה. וגם את השדים של עצמה, שמאיימים להגיח ולהטביע אותה.

השורה התחתונה: האם היינו כחולמים, או שהספר הזה מסתיר מראה ביקורתית על החברה הישראלית מאחורי סיפור מתח פשוט? או שאולי זה רק מי שכתב את התקציר


כשג'ירפה הופכת למגדל אייפל – סיגל נעים
הוצאת כנרת

זהו סיפורם של ענבר שהיתה שמנמונת ואלישע, שנותר חכם. מזל שהיא הטיפוס היוזם, כי אחרת הם אף פעם לא היו מנסים לעטוף את החוכמה שלו, בשמנמנות שלה. חבל שהוא לא הטיפוס המשתנה, כי אחרת זה היה מצליח. ביריד אמנות בניו יורק, עומדת ענבר, אישה צעירה ובודדה, מול ציור של אגון שילה וממררת בבכי. לימים, היא מקלידה מכתב לגבר שהיה שם לרגע מול העבודה והחליף איתה מילים ספורות. הוא עונה לה והיא משיבה מיד. כך נמשכת חליפת מכתבים אינטנסיבית במשך מספר חודשים, בין פריז לתל אביב. בחסות דיונים אינטלקטואליים על אמנות ומוזיקה, מתגלות שתי הדמויות ומתהדק הקשר. למרות הריחוק הקר שלו, ואולי משום כך, היא מוצאת אצלו אוזן קשבת. היא שוטחת במכתבים, לראשונה בחייה, את קורות "הקיץ של איתן", הקיץ שהפך אותה מילדה שלמה לאישה פצועה ושינה את חייה לעד. הריקוד הזוגי המוזר נמשך, עד שמותו של אדם קרוב מאלץ את ענבר לחשוף את האמת הדרמטית שעומדת מאחורי ההתכתבות.

השורה התחתונה: רומן מכתבים במלוא מובן המילה


כשרון דיבור – שרי שביט
הוצאת אחוזת בית

הוא סופר ותיק, מפורסם ומצליח. היא סטודנטית צעירה בחוג לספרות. הוא נוסע למדבר בדרום הארץ כדי להתבודד ולכתוב רומן. היא רוצה לבקר את קברי הוריה שבדרום. היא מציעה לו הסעה. הוא מסכים. שניהם משוחחים, מתקרבים, מגששים, מתקרבים עוד. ועוד. עשרים שנה יחלפו עד שייפגשו שוב. "כשרון דיבור" מאת שרי שביט הוא מכתב סמוי שכותבת אישה לאהובה המבוגר, החושף את הקשר בין התאהבות לפיכחון, בין תשוקה לאובדן.

השורה התחתונה: הוא כותב תקצירים, היא סופרת. הוא לא יודע כל כך מה לכתוב על הספר הזה, אז הוא כותב משפטים קצרים סתומים בתקווה שהספר ימכור כמה שיותר


לא עסק לאישה – פ"ד ג'יימס
הוצאת עם עובד \ מאנגלית: יעל רונן

קורדליה גריי מגיעה למשרדה בבוקר יום ראשון ומגלה שמעסיקהּ מת. הוא מוטל על שולחנו בשלולית דם ,ופתק שהשאיר מסתיים במילים אלו: "הורשתי לך את העסק, תודה ובהצלחה". מה תעשה צעירה בת עשרים ושתיים בסוכנות בילוש? זה לא עסק לאישה, אומרים לה כולם, ואילו היא נחושה לשמור על מפעל חייו של ברני ולהציל את כבוד האיש שבחר למות על שולחן עבודתו. החקירה הראשונה גדולה על מידותיה; עליה לחקור את נסיבות מותו של סטודנט צעיר מקיימברידג', לשאול מי רצה שימות ומה מסתירים חבריו לכיתה, אביו ואהובתו. הגבולות מיטשטשים במהירות. קורדליה מזדהה עם הקורבן, מתגוררת בבית שהוא מת בו, חיה מחדש את רגעיו האחרונים. ייתכן שהיא תגלה מי הרוצח, אך האם תצליח לשמור על שפיותה?

השורה התחתונה: סליחה, מה זאת אומרת לא עסק לאישה? על רובין אלקוט כבר שמעתם?


לאון ולואיז – אלכס קאפוס
הוצאת מודן והכורסא \ מגרמנית: יוספה סימון

לאון עוזב את בית הספר התיכון ויוצא לעבודה בעיירה קטנה. שם הוא מתאהב בלואיז – אהבה גדולה שתימשך עד יום מותו ב- 1986. אך זהו אינו סיפור אהבה פשוט – מזל ביש, משק כנפי ההיסטוריה והבחירות של בני הזוג מביאים לידי כך שהם נפגשים רק לרגעים קצרים, אך אינטנסיביים, ואז שבים ונפרדים למשך שנים ארוכות. העלילה מגוללת את סיפורה של תשוקה העומדת במבחן הזמן והמרחק: היא מתחילה בחופי צרפת בשנים האחרונות של מלחמת העולם הראשונה ומגיעה עד מערב אפריקה בתקופת מלחמת העולם השנייה, כשבדרך היא חולפת בפריז של שנות העשרים והשלושים. במקביל לסיפור האהבה הסוחף, על לאון להתמודד לבדו עם האתגרים שמציבים לפניו קציני האס–אס בפריז הכבושה, ואילו לואיז נאלצת להתגבר בלעדיו על קשיים עצומים בערבות אפריקה.

השורה התחתונה: כי סתם סיפור אהבה בלי נאצים לא היה מספיק דרמטי


לא תאהב – איתן דרור פריאר
הוצאת עם עובד

מיכאל, גבר בתחילת שנות הארבעים לחייו, הסובל מתסמונת טורט, ויוצא מן הארון, חוזר אל חדר נעוריו. הזיכרונות אינם מניחים לו לישון, והוא מתמודד איתם ועם אחיו הבכור, שתמך בו מילדות בכל תלאותיו, עד שחדל והיגר לאוסטרליה והשאיר את מיכאל להתמודד לבדו גם עם מערכת היחסים הסבוכה של הוריו. ליד מיכאל, על המיטה שהייתה של אחיו, שוכבים ואדים ונטשה – שני כלבים שהיו עדים לאהבה אחת עזה וקצרה מדי, שהסתיימה בפתאומיות כואבת, ועכשיו אין למיכאל למי לספר עליה.

השורה התחתונה: הילד בן שלושים, אין לו חום גבוה, אבל יש לו טורט


לוֹר – אלכסנדרה בראקן
הוצאת עם עובד \ מאנגלית: עפרה אביגד

האָגוֹן הוא משחק אכזרי של ציד שנפתח מחדש מדי שבע שנים. כעונש על מרד בעבר, תשעה אלים יווניים נאלצים ללבוש גוף אנושי ולצעוד כבני תמותה בערים המודרניות. במשך שבעה ימים שושלות של ציידים צמאי דם רודפות אחריהם ומבקשות להרוג אותם ולחמוס את כוחותיהם האלוהיים, והם פגיעים וחשופים. לור פרסאוס מניו יורק, בת לשושלת ציידים עתיקת יומין, הפנתה את גבה למשחקי האגון ולתהילה הטמונה בהם לאחר הרצח הסדיסטי של בני משפחתה בידי שושלת יריבה. אולם לאחר פתיחת האגון החדש בעִירה הקלפים נטרפים. לור מוצאת על סף דלתה את אתנה הפצועה קשה, והאלה רבת־העוצמה, מהאחרונות שנותרו מאלי האולימפוס המקוריים, דורשת את מעורבותה ועזרתה. לור נגררת שוב למשחקי הציד של האגון ופוגשת את חבר הילדות שלה קסטור לבית אכילס, אשר בעבר היה שותפה לאימונים, נער חולני וחלוש, אולם מאז השתנה ללא הכר. לור קושרת את גורלה בגורלם של אתנה וקסטור, ויחד הם יוצאים למאבק בכוחותיהם האדירים של אלים חדשים שעלו לגדולה ומחזיקים בידיהם את העוצמה הנחוצה להוריד את האנושות על ברכיה.

השורה התחתונה: מה למען השדים והאלים והרוחות?


ליידי צ'יל – סיגל אביטן
הוצאת מודן

באמצע מסיבת יום ההולדת ה־50 של ליבי, כשגל חום אימתני מאיים לשטוף את כל מה שהכירה קודם, ג'רי, החבר הכי טוב שלה ופסיכיאטר בעל שם עולמי, מתמוטט במרכז רחבת הריקודים ומשאיר אותה להתמודד עם התיבה האפלה שהותיר מאחור. מאותו רגע מתחילה דרמה סוערת בחייה של ליבי ומשנה את סדר היום שלה ושל היקרים לה. עם מכשיר הטלפון של ג'רי בידיה וכשהמשטרה והאינטרפול בעקבותיה, היא מנסה להציל את שמו של ג'רי .

השורה התחתונה: ולתומנו חשבנו בתחילת התקציר שמדובר בדרמה קורעת לב


לילית ואחרים – פרימו לוי
הוצאת הקיבוץ המאוחד \ מאיטלקית: מירון רפופורט

שלושה מחזורי הסיפורים מאת פרימו לוי. במחזור הראשון, "עבר־קרוב", יש תריסר סיפורים ממחנה העבודה באַוּשוויץ, רחוקים מכל סטראוטיפ צפוי. כולם אנקדוטות פיקנטיות, צבעוניות, המסיטות את היקום השחור אל רגעי הפוגה, יוזמה, אחיזה בחיים ובאנושיות; רגעים שפלשו אליהם חיוניות ואפילו עליצות. 24 הסיפורים האחרים כולם בדיוניים, גם כשאינם נראים כך. הם חגיגה של סיפורים חריפים ומבריקים, עתירי דמיון, שלוי "סוטה בהם" (כלשונו) "מן התלם" המזוהה אתו. בשער השני אלה סיפורי פנטזיה, מדע בדיוני וטבע, מרוחקים בזמן, במקום, או בסוג העולם האפשרי. השער השלישי מביא הווה כמו־ריאליסטי של מצבים יוצאי־דופן.

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר


לפני שהקפה יתקרר – טושיקאזו קאוואגוצ'י
הוצאת כנרת

בסמטה צדדית קטנה בטוקיו עומד בית קפה, שמגישים בו קפה משובח זה יותר ממאה שנה. האגדה המקומית מספרת, שהמוסד הקטן מציע משהו מעבר לקפה — אפשרות לחזור אחורה בזמן. במהלך קיץ אחד מבקרים בבית הקפה ארבעה לקוחות בתקווה לצאת למסע הזה. אבל הנסיעה בזמן אינה פשוטה כל כך, שכן יש כללים שצריך למלא. החשוב שבהם — המסע יכול להימשך רק כל עוד כוס הקפה אינה מתקררת. לפני שהקפה יתקרר בוחן את השאלה העתיקה: מה הייתם משנים אילו יכולתם לחזור אחורה בזמן?

השורה התחתונה: קל – מזמינים עוד קפה.


מדריך העצלה לקסם 1 – מכשפה עצלנית – הלן הרפר
הוצאת ספרים בעלמא \ מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון

בואו נבהיר דבר אחד – אייבי ויילד היא לא גיבורה. היא כנראה המכשפה האחרונה בעולם שכדאי להזעיק, במקרה שצריך סיוע קסום. אם זה היה תלוי בה, אייבי הייתה מעבירה את כל היום, כל יום, על הספה – צופה בטלוויזיה, אוכלת שטויות ומקשקשת עם החתול שלה. אבל איכשהו, עקב טעות בזיהוי, אייבי מוצאת את עצמה נשלפת מהספה כדי לטפל בצרות של ענף ארקנה, מחלקת החקירות של המסדר הקדוש של ההארה הקסומה. ואם לא די בזה, היא מוצאת את עצמה כבולה בכישוף לאדפטוס אקזמפטוס רפאל וינטר. נכון, יש לו עיני ספירים נוקבות וגוף שדוגמן שער יכול להתגאות בו, אבל מבחינתה של אייבי הוא פרסומת מהלכת לכך שעבודת כישוף רבה מדי מסוכנת להנאות החיים. ואם הוא יכריח אותה שוב ללכת לחדר כושר, היא פשוט תהפוך אותו לצפרדע.

השורה התחתונה: בריג'ט ג'ונס פינת הארי פוטר. אחד מהספרים המבטיחים ביותר ברשימה של החודש. והסיבה שהוא רק אחד מהם, היא ששני החלקים הבאים בטרילוגיה יצאו גם הם החודש.


מדריך העצלה לקסם 2 – מכשפה ידוענית – הלן הרפר
הוצאת ספרים בעלמא \ מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון

אייבי ויילד, המכשפה העצלה ביותר במערב, עדיין מסובכת עם המסדר הקדוש של ההארה הקסומה. אבל זה לא נורא, כי התסבוכת הזו מספקת לה שלל תירוצים להמשיך לבלות עם האויב־לכאורה רפאל וינטר, בעל עיני הספירים. וכשרפאל מגיע אליה ומבקש שתסתנן במסווה אל צילומי העונה החדשה של סדרת הריאליטי האהובה עליה "מִקְסָם", היא קופצת על ההזדמנות. כמה קשה כבר יכולה להיות עבודה באתר צילומים? וזה בטח לא מסוכן, נכון?

השורה התחתונה: ואפילו יש כאן חתול!


מדריך העצלה לקסם 3 – מכשפה רוחנית – הלן הרפר
הוצאת ספרים בעלמא \ מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון

אייבי עוד לא הספיקה להתאושש מההרפתקה הקודמת, וכבר היא נזרקת פעם נוספת לעולם של תככים, הרפתקאות ואיומי מוות והרס. זאת לא אשמתה – פשוט כרגע היא האדם היחיד בעולם כולו שיכול לדבר עם מתים. ומדובר בחבורה קשקשנית עם רשימת דרישות ארוכה. כשרוחות הרפאים מציעות לה מידע על רוצח סדרתי של מכשפות בתמורה לעזרה מצידה, לאייבי אין ברירה. היא חייבת להתערב בפרשה. אבל יכול להיות שהיא מסתבכת בצרות שלא העלתה על דעתה – וזה עוד לפני הארוחה הרשמית בבית הוריו של רפאל וינטר.

השורה התחתונה: מילא אם המתים היו יכולים לדבר. לו רק היו יכולים גם לשתוק מפעם לפעם


מנהג המקום – אדית וורטון
הוצאת עם עובד \ מאנגלית: מיכל אלפון

אַנְדִין סְפְּרֵג היא אנוכית, יפה וחומרנית עד לשד עצמותיה. אחרי שאביה צבר לו הון קטן בעיירת הולדתה, היא משכנעת את הוריה לעבור אל העיר הגדולה ולהגשים שם את שאיפותיה – כלומר להתחתן היטב. אלא שאנדין, שיותר מכול אוהבת לראות את בבואתה במראה, נוהגת כמנהג המקום: אהבה אינה בראש מעייניה. גברים בעיניה הם אמצעי להשגת מטרה, והם אכן נופלים שדודים לרגליה – עשירי ניו יורק ואצילי פריז שניצבו בדרכה מעלה־מעלה לצמרת, בחברה שבה ההון והמעמד הם חזות הכול. ואף על פי כן אנדין היא דמות מהפנטת ושובת לב. בהתנהלותה הגחמנית, הנטולה כל עכבות מוסריות, היא שמה ללעג את שמרנותה של החברה הגבוהה וגם את המרדף של המנסים להתקבל אליה באמצעות כספם. למעשה, היא כמעט מהפכנית – הופכת את שוק הנישואים של ראשית המאה על פיו, ובמקום להסכין עם מעמדה כאישה שאינה אלא סחורה לסחור בה, היא עצמה נוהגת כסוחרת.

השורה התחתונה: ממתי לא לרצות להיות סחורה נחשב לאנוכיות?


מסירות – מרקו מיסירולי
הוצאת מודן \ מאיטלקית: יעל קריצוק

קרלו ומרגריטה פנטקוסטה שניהם באמצע שנות השלושים לחייהם, נשואים באושר. הוא – פרופסור במשרה חלקית בחוג לכתיבה יוצרת באוניבריטת מילנו, והיא – אדריכלית שעובדת כמתווכת נדל”ן. אבל לפני שניתנת לנו הצצה על אי נראה האושר הזה, נודע לנו שקרלו נקרא לבירור אצל רקטור האוניבריטה בעקבות דיווח לפיו פרופסור פנטקוסטה נראה בשירותי­ רוכן מעל סטודנטית צעירה כשידו ספק אוחזת ספק מלטפת את צווארה. זו הייתה רק אי הבנה, טוען קרלו להגנתו, אבל לא בטוח שמרגריטה מאמינה לגרסתו.

השורה התחתונה: אתם יכולים להאשים אותה?


משחק הוגן – טובה ינסון
הוצאת קרן בשיתוף הוצאת ליברוס \ משוודית: דנה כספי

המוטו של טובה ינסון, "לאהוב ולאהוב", עומד במרכז ספרה משחק הוגן, שראה אור ב-1989. ספק רומן ספק קובץ סיפורים, משחק הוגן מגיש לקורא מבחר תיאורים מחייהן של האמנית יונה והסופרת מארי: שגרת היומיום שלהן בסטודיו, בצפייה בסרטי וידאו, במסעותיהן בעולם, ועל האי הקטן שלהן בארכיפלג, שאת פני הים השלווים סביבו מנקבים לעיתים פגזים. לצד ערכו הספרותי המובהק של משחק הוגן ינסון חושפת בו לא מעט מחייה האמיתיים עם האמנית טוּליקי פִּיאֶטילֶה ומחוויותיה כסופרת בעלת שם עולמי. ברומן זה, האחרון שלה, היא מתארת באופן מושלם אהבה ואמנות כעיסוקים אמביוולנטיים, אך כאלה שדבר לא יוכל להשחיתם.

השורה התחתונה: אף מילה על המומינים


ניצוצות של אהבה – קתרין סנטר
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: דנה טל

קאסי האנוול יודעת טוב מאוד לכבות שריפות ולהציל בני אדם. היא נולדה למקרי חירום. כאחת מלוחמות האש היחידות בתחנת כיבוי האש באוסטין היא מיומנת בהתמודדות עם טרגדיות של אחרים וגם לא חסרות לה טראומות משל עצמה. אבל כשאמה המנוכרת והחולה מבקשת ממנה שתעקור את חייה ותעבור איתה לרוקפורט, מסצ'וסטס, מדובר בקושי מסוג אחר לגמרי. תחנת כיבוי האש הקשוחה והמיושנת בעיר הקטנה ליליאן הסמוכה לבוסטון שונה בתכלית מהתחנה הקודמת שקאסי עבדה בה. הכבאים בתחנה לא בדיוק נרגשים מהגעתה של "גברת" כבאית. כולם, חוץ מטירון חתיך, שלו דווקא ממש לא אכפת שקאסי מסתובבת שם. אבל היא לא מסוגלת לחשוב על זה. היא זוכרת היטב את העצה שקיבלה מקפטן האריס, המפקדת הנערצת שלה מהתחנה הקודמת: אם את רוצה שייקחו אותך ברצינות בתחנה החדשה, אל תצאי עם לוחמי אש. ולקאסי אין שום כוונה לסכן את הקריירה שהתאמצה זמן רב כל כך לבנות.

השורה התחתונה: האש שבפנים


נפש אבודה – אולגה טוקרצ'וק
הוצאת קרן \ מפולנית: תמר נתנאל

זוהי אגדה מפעימה על יאן, אדם עסוק מאוד, שבמרוץ חייו מותיר את נפשו מאחור. כאשר חסרונה נותן בו את אותותיו, הוא נאלץ לעצור ולהמתין לה. זהו סיפור-משל פשוט לכאורה. המאיירת, כמו מכושפת על-ידי הטקסט הפיוטי, נותנת לו פרשנות משלה. היא מפליגה בדמיונה לעולם מסתורי של זיכרונות ילדות ותקופות רחוקות. קולותיהן של שתי היוצרות נארגים יחד במעשה אמנות משותף.

השורה התחתונה: ספר חדש בעברית פרי עטה של זוכת פרס הנובל לספרות, שכנראה קיבלה אותו על כך שהצליחה לכתוב את הגיבורה הכי מעצבנת שנצפתה על גבי נייר מודפס בספר "על עצמות המתים".


נראה לאחרונה – דולי אדלטון
הוצאת כתר \ תרגום: מיה אשל

שנות העשרים לחייה של נינה דין היו מלאות הבטחה: חברים טובים, התחלה של קריירה מצליחה, בן זוג אוהב והורים שהיא מעריצה. שנות השלושים, לעומת זאת, לא ממש מקיימות. הקריירה שלה עדיין משגשגת, אבל בן הזוג הפך לאקס, חברותיה נוטשות אותה לטובת מגורים בפרוורים, והוריה מזדקנים בקצב מבהיל. היא מבינה שכל מה שחשוב לה הולך ונעלם, והיא לא רוצה להישאר לבד. אחרי שנתיים של רווקות, נינה מרגישה בשלה לצאת שוב ולחפש אהבה. אבל עולם הדייטים השתנה לבלי הכר מאז הפעם האחרונה שחיפשה בן זוג. במקום לצאת לפאבים ולשאול חברים אם הם מכירים מישהו, נינה נרשמת לאפליקציית היכרויות, אבל עד מהרה מתברר לה שלא רק היא השתנתה בעשור שחלף, אלא גם הגברים. ואז מגיע מקס, והדייט הראשון שלהם כל כך מושלם, עד שבסופו הוא מבטיח לה שיום יבוא והם יתחתנו. אבל הבטחות, כמו שנינה למדה, לא תמיד מתקיימות.

השורה התחתונה: בריג'ט ג'ונס פינת טינדר?


סיבוב המפתח – רות וייר

הוצאת מודן \ מאנגלית: דורית בריל – פולק

המודעה בעיתון נראית כמעט טובה מכדי להיות אמיתית: בני זוג מחפשים אומנת שתבוא לגור בביתם שבגבעות הפסטורליות של צפון־מערב סקוטלנד ולטפל בארבע בנותיהם תמורת שכר נדיב. כשרֹווַאן קיין מגיעה לראיון העבודה, היא מתאהבת מייד בבית הוויקטוריאני העתיק, בנוף עוצר הנשימה שמקיף אותו ובמשפחה המושלמת שגרה בו. אבל ההתחלה המבטיחה לא מעידה על הסיוט העתיד לבוא, שבסופו רוואן תמצא את עצמה בכלא, מחכה למשפט באשמת רצח. במכתבים שהיא כותבת לעורך הדין שלה, רוואן מנסה להסביר את השתלשלות האירועים שהובילה למאסרה. רוואן יודעת שהיא לא חפה מטעויות, היא מודה שהסתירה פרטים על עברה, היא לא חפה מפשע. אבל היא מתעקשת: את הרצח הזה היא לא ביצעה. מה שאומר שמישהו אחר אשם.

השורה התחתונה: מי מפרסם עדיין מודעות בעיתון? הייתם צריכים להתחיל לחשוד כבר שם


רול – ג'יי קראונאובר
הוצאת מודן \ מאנגלית: דורית שטיינר-שריג

שוֹ לנדון הייתה מאוהבת ברוּל ארצ׳ר מהרגע שראתה אותו בפעם הראשונה. רוּל הוא ההפך הגמור מכל מה שסטודנטית לרפואה מצטיינת כמוה אמורה לִרְצוֹת – והאדם היחיד שהיא מעולם לא ניסתה לְרַצוֹת. היא לא נרתעת מהגישה החצופה שלו או מהקעקועים ומהפירסינג שמכסים את פניו וגופו. ההיגיון שלה אומר שהוא לא הבחור הנכון בשבילה, אבל הלב שלה מסרב להקשיב. רוּל ארצ׳ר תמיד התייחס לשוֹ לנדון בתור החברה המושלמת והסנובית של אחיו התאום המת. היא חיה את חייה על פי חוקים שאחרים קבעו, בעוד הוא קובע חוקים משל עצמו. אין לו זמן לבחורה ׳טובה׳ כמוה, גם אם היא האדם היחיד בעולם שבאמת מבין ומקבל אותו כפי שהוא. אבל ערב אחד שכולל חצאית קצרה מדי, קוקטיילים שזורמים וסודות שנחשפים מוביל ללילה בלתי נשכח עבור שניהם. כעת, עליהם למצוא את הדרך שבה בחורה כמוה ובחור כמוהו יכולים להיות יחד בלי להרוס את האהבה שלהם או זה את זו.

השורה התחתונה: ספר ראשון בסדרה ששמה הוא "בחורים מקועקעים", כך שאנחנו יכולים בקלות לדעת למה לצפות


שיעורים בקסם אישי – סוזן וויגס
הוצאת הכורסא \ תרגום: דנה טל

השנה היא 1851, ואיזדורה פיבודי, ברווזונת מכוערת שנולדה למשפחה מכובדת מבוסטון, אוזרת אומץ לסיים את הבידוד החברתי שנכפה עליה ולצאת להרפתקה מהסוג שרק קראה עליו בספרים. היא מצטרפת למסע לריו דה ז'ניירו על סיפונה של האונייה ברבור הכסף ומשאירה את החברה הגבוהה ואת גינוניה הנוקשים מאחור. גם ראיין קלהוּן הוא בן למשפחה מכובדת, אך כבר מזמן הפנה עורף לכל מה שהיא מייצגת. רב-החובל חם המזג וההפכפך, שנחוש בדעתו לצאת למסע כדי לתקן עוול ישן, כמעט לא מתייחס לצעירה הגמלונית שעולה לאונייה עטופה במחוכים ומתעקשת לנעול נעליים שבהחלט לא נועדו לעבודה על הסיפון. אך אנשי הצוות הססגוני של ברבור הכסף מזהים עד מהרה את גלי המשיכה הזורמים בבירור בין השניים. הם מלמדים את איזדורה כיצד לתת דרור למזגה הסוער ולהפעיל את קסמיה הטבעיים, בתקווה שתגבש את הביטחון העצמי הדרוש כדי למשוך את תשומת הלב של הקפטן הבודד שלהם וגם את לבו.

השורה התחתונה: פיגמליון – הגרסה ההפוכה


שוליית הקוסמת – תמר הוכשטטר
הוצאת עם עובד

נוֹח ניסה לשרת את הקוסמת מומביזאן באופן הטוב ביותר, אבל זה אף פעם לא היה מספיק; מומביזאן סירבה להעלות אותו שלב בדרגות הכישוף. יום אחד הוא החליט לבצע את הקסם המסובך מכולם, כך יוכיח לה שהוא כבר ראוי. אבל ברגע האמת משהו השתבש: שיר משונה בקע מגרונו וגרם לקוסמת הגדולה להתכווץ כמו בלון מרוקן. כל כוחותיה התפוגגו באחת. כעת יהיה עליו לשאת אותה למסע מסוכן אל היחיד שיוכל לבטל את הקסם המקולקל. בדרך הם יפגשו צלופחים מורעבים, תרנגולות חטופות והרים שלא מפסיקים לרעוד. מעשייה נושנה מלווה אותם – סיפור על נער מסתורי ומנודה, משרתו של תרנגול רב־עוצמה. אך אם זו באמת רק מעשייה, מיהו המיילל ברוח?

השורה התחתונה: יותר מעניין – מיהו אותו תרנגול רב עוצמה?


שום דבר אינו שחור – קלר ברסט
הוצאת כתר \ תרגום: רמה איילון

פרידה קאלו חיה בצבעים היא התחילה לצייר אחרי שנפצעה קשה בתאונת דרכים שריסקה את גופה וכלאה אותה במיטתה. היא מציירת כדי לשכוח את כאביה, את אהובה שנטש אותה, את החלומות שלא יתגשמו. היא מציירת כי זה כל מה שנותר לה. כל צבע הוא רגש שעוטף אותה. כחול כמו המעיל של דייגו; אדום שנתלש מעלי כותרת של ורד; צהוב כמו השמש של מקסיקו. כשפרידה פוגשת את דייגו ריבֶרה לראשונה, היא אלמונית בת עשרים והוא – גדול ציירי מקסיקו, אגדה בחייו, אמן שכל ציור קיר חדש שלו הופך לשיחת היום אבל פרידה לא מפחדת ממנו, בקול רם וצלול היא דורשת ממנו שירד מהפיגום שעליו הוא עובד ויבוא לה להסתכל על הציורים שלה. והוא בא. חייהם הסוערים במסיבות הפרועות בביתם במקסיקו, על שולחנם של אילי הון אמריקאים ובסלונים של סוריאליטים צרפתים וגם הכאבים הבלתי פוסקים הבגידות והחלומות השבורים הופכים לחומרים שמהם יוצרת פרידה את ציוריה.

השורה התחתונה: לחובבי האמנות והאנשים שעשים אותה


שומרי הערים – רותם ברוכין
הוצאת כנרת

מצד אחד, ליונתן יש חיים קלים. הוא אף פעם לא צריך לחפש חניה, לעמוד בתורים או להזמין מקום במסעדה. הרחובות נפתחים לפניו. אבל מצד שני, הוא לא יכול לצאת מגבולות ישראל, אין לו פרטיות ויש לו שליחות. לא מהסוג שעושים על אופניים חשמליים. ליונתן יש ייעוד. הוא לא בחר בו, ואפילו ניסה להתנער ולברוח ממנו. אבל כשאתה שומר ערים, אין לך ממש ברירה. כי ערים הן לא רק שלמת בטון ומלט, גבולות מוניציפליים וארנונה. לכל עיר יש התגלמות חיה של כל מה שעושה אותה ייחודית: תרבות, קהילה, אווירה, אנשים, מבנים, צמחייה, מזג אוויר, עסקים — כל מה שמרכיב אותה. "גניוס לוקי". רוח עיר. אנחנו יכולים אולי לחוש באופייה של העיר, יכולות להצמיד לה תכונות, לחבב אותה או להתייאש ממנה, אבל רק שומר הערים יכול לראות את רוחה, לעזור לה ולקרוא לעזרתה. יונתן נאלץ לעשות בדיוק את זה כשתל אביב מתחילה להשתנות. גבעתיים, רמת גן ושאר ערי גוש דן מודאגות, סדום שומרת סוד וחולקת אזהרות נושנות, וכאשר יונתן מנסה להבין מה קורה, הוא מוצא את עצמו במרכזה של תעלומה שמקיפה את חייו, בהווה ובעבר, ומול אויב עתיק ורב־עוצמה.

השורה התחתונה: פנטזיה אורבנית כמו שפנטזיה אורבנית צריכה להיות


שעת השקרנים – יערה שחורי
הוצאת כתר

בחדר מלון בפריז, גבר יושב ומעשן ואישה מתהלכת. היא נולדה לפניו אבל הוא היה אהוב ממנה. שניהם לא רוצים להיות שם אבל אין להם ברירה: אימם שלחה אותם לפריז עם כד אפר, כמשאלה אחרונה לפני המוות. קשה להאמין שהרצון הזה הלם את האם, הסופרת השנויה במחלוקת אסיה אשל־בלוי, אבל מי כבר יודע מה התאים לה. אסיה היא עדיין בגדר מסתורין טהור, אפילו עבור ילדיה. על אף ילדותם המבטיחה, בבגרותם בנה ובתה של אסיה אשל־בלוי התגלו ככישלון. עכשיו, כשהם בשנות השלושים לחייהם, שניהם עדיין מנסים להימלט מצילה הגדול. ובכל זאת מילותיה מקננות בגרונם, גינוניה מכבידים על תנועותיהם, ולפעמים נדמה להם שהיא כתבה מראש את מהלך חייהם. כשאיש לא רוצה להיזכר באסיה, הם לבדם מצּווים לזכור; ומוכרחים לשכוח.

השורה התחתונה: שנייה לפני שהסוף מגיע


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תו|ך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, ) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים , או לפחות . 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה. תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן