ספרים חדשים על המדף

ספרים חדשים על המדף – מאי 2017

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שעלו החודש על מדפי חנויות הספרים.

אח שלי איוב – שמי זרחיןאח שלי איוב – שמי זרחין
הוצאת כתר

את אמו איוב לא ראה מעולם. אולי ברחה, אולי מתה, נתנה לו את שמו וחתמה בו סוד גדול. עוד בטרם היה בן שבע החל לגנוב, קודם דברים קטנים ואחר כך חפצים יקרי ערך שנאספו לאוצר עצום. עד שיום אחד הוא גונב את חפציהם של שרי הממשלה שבאו לביקור בבית הספר. אש של מרד ותשוקה פורצת ברחבי הארץ כולה, ומבעירה גם את אהבתו האסורה לצפנת, נערה סוערת ודחויה, מבלי שיֵדע כי היא נוצרת את חידתו.

השורה התחתונה: נשמע כמו עוד ספר שבנוי על שטנץ הסיפורת הארצישראלית השורשית, אבל כמובן שיכול להיות שאני טועה.


אין א ריליישנשיפ – תמר בלומנפלדאין א ריליישנשיפ – תמר בלומנפלד
הוצאת כתר

נעמי חשבה שהכול הולך להסתדר כשנענתה להצעת נישואים מאסף, הבעל המושלם. אבל כבר בחתונה שנערכה תחת מתקפת טילים התגלה שהדברים הם קצת יותר מסובכים. בימים של אזעקות, בין סקס של נשואים וגיוס למילואים, בחור מסתורי מהפייסבוק נכנס אל חייה של נעמי כמו רקטה שלא יורטה בזמן. רומן גרפי מאוד לא פוליטיקלי קורקט, שמערב סקס, טילים ופוביה מגמלי שלמה.

השורה התחתונה: מי שעוקב אחרי המדורים של תמר בלומנפלד בעיתון “הארץ” יכול אולי לנחש מה מצפה לו בספר, לפחות ברמת הפוליטיקלי קורקט.


ארוחה בחורף – הובר מנגרליארוחה בחורף – הובר מנגרלי
הוצאת עם עובד / מצרפתית: עמנואל פינטו

מלחמת העולם השנייה, חיילי מילואים גרמנים ביחידה מבודדת בפולין. ימיהם חולפים בין הוצאה להורג של משלוחי יהודים המגיעים למחנה ובין חיפוש יהודים נמלטים בסביבתם. בבוקר חורפי קר אחד בורחים שלושה מהם מן המחנה כדי לחפש יהודים – מפלטם היחיד ממלאכת ההריגה. אם ימצאו יהודים במרחבי השלג הקפואים שסביבם, ייאלצו להביאם למחנה, ושם יוצאו להורג; אם יחזרו בידיים ריקות, יהיה עליהם לשוב ולהשתתף בכיתת היורים. במשך יום בחייהם של החיילים הקוראים מתוודעים לעולמם הפנימי, לחייהם שלא במלחמה, לחברות האינטימית הכפויה ביניהם, לכמיהתם לבית, לשיבה לחיי השגרה ולמחוזות האנושיוּת.

השורה התחתונה: בפעם האחרונה שקראנו ספר שמביא את סיפור השואה מנקודת מבטם של חיילים גרמנים היה זה “נוטות החסד” המופתי. מה הסיכוי שנזכה לאיכות כזו גם הפעם?


ביחד ולבד – אייל דותןביחד ולבד – אייל דותן
הוצאת ידיעות ספרים

ניסיונותיו של עיתונאי צעיר לשקם את חייו ואת כבודו המקצועי שהידרדרו לשפל חסר תקדים בגלל פעולה נמהרת אחת. במהלך שנה סוערת ורבת טלטלות נהפך הגיבור מחביבו של המו”ל ונער הפוסטר של העיתון למנהיג מאבק עובדים ייצרי שמעמיד במבחן את נאמנותו ואת ערכיו. מנגד, בבית, אשתו האהובה ליזה, שהמילה “סוציאליזם” מעוררת בה חלחלה, עושה לה חיל כיועצת משפטית ואשת סודו של אוליגרך ידוע. ואם לא די בכך מנהל שאול מלחמה עיקשת גם בעצמו. אובססיות שונות ומשונות מפלחות את נפשו המיוסרת כמו ברקים בליל סערה, וסימנים משמים פוקדים עליו לבצע טקסים מפוקפקים. במהלך השנה רבת התהפוכות הגיבור עובר מעין “טיפול כפול” – אצל פסיכולוגית בכירה ואצל פילוסוף בדימוס – ומוצגות לו שתי פרספקטיבות מתחרות, ולעתים אף עוינות, לגבי אותן בעיות קיומיות ונפשיות.

השורה התחתונה: מסקרן ולו בשל העיסוק שלו בקרביים של הקשר בין הון, שלטון והעיתונות המודרנית.


בלילה נלך סחור-סחור – דניאל אלרקוןבלילה נלך סחור-סחור – דניאל אלרקון
הוצאת עם עובד / מאנגלית: יואב כ”ץ

נלסון הוא בוגר צעיר של בית ספר למשחק בארץ דרום-אמריקאית לא מזוהה. אביו מת, אחיו הבכור נטש והיגר לארצות הברית, וחברתו מתנתקת ממנו במידה רבה בגלל מחדליו. ואז הוא משיג תפקיד בסיבוב הופעות של להקת תאטרון שהעריץ מאז ילדותו. בראשות מנהיג הלהקה, שהוא גם המחזאי והבימאי, ועם שחקן מוותיקי הלהקה, הם יציגו את המחזה הסטירי הנשיא האידיוט בכל פינה אפשרית. מסעם מוליך אותם ליישובים הקטנים באזור ההררי הקודר והיפהפה של ארצם הדרום-אמריקאית. עד שדווקא שם, בעיירה נידחת ונטושה למחצה, יסתבכו הדברים סיבוך גורלי ששורשיו במטעני העבר.

השורה התחתונה: הלהיט הבא של המוצ’ילרים הישראלים.


ג'ונתן ללא רסן – מג רוסוףג’ונתן ללא רסן – מג רוסוף
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: יואב כ”ץ

ג’ונתן טרפויל בצרות, הבוס שלו מופרע, הזוגיות שלו אינה מספקת, חברתו רוצה להתחתן עם מישהו ממש כמוהו, רק עשיר יותר, מאורגן יותר ובעל חוש הומור אחר. שותפיו לדירה נחושים לשפר את חייו או להרוס אותם לגמרי. קשה לדעת בדיוק כי שניהם כלבים. בהומור פרוע מתארת מג רוסוף את חלקם של הכלבים בעלילה. האם יצליח אי-פעם לעזוב את עבודתו המשמימה במשרד הפרסום ולפגוש את נערת חלומותיו?

השורה התחתונה: רומן ראשון למבוגרים מאת סופרת הנוער עטורת הפרסים. האם יצליח לעמוד בציפיות? במבט ראשון נראה שכן.


דרך הרשע – רוברט גלברייתדרך הרשע – רוברט גלבריית
הוצאת עליית הגג וידיעות ספרים / מאנגלית: אמיר צוקרמן

כאשר חבילה מסתורית מגיעה אל רובין אלקוט, היא נחרדת למצוא בה רגל כרותה. הבוס שלה, הבלש הפרטי קורמורַן סטרייק, פחות מופתע. אבל הוא לא פחות מודאג. הוא מכיר ארבעה אנשים מהעבר שלו שאולי שלחו את החבילה העגומה. וסטרייק יודע שכל אחד מהארבעה מסוגל לאכזריות בלתי נתפסת. המשטרה מתמקדת בחשוד אחד, אבל סטרייק משוכנע שהוא לא האיש. סטרייק ורובין לוקחים את העניינים לידיים וצוללים לעולם אפל ומעוות, עולמם של שלושת החשודים הנוספים. ספר השלישי בסדרת קורמורן סטרייק עטורת השבחים.

השורה התחתונה: ג’יי קיי רולינג ממשיכה באותו קו אפל שהתוותה בספרים הקודמים בסדרה ולוקחת את הקוראים שלה למסע לצדדים הפחות נעימים של נפש האדם. לביקורת על הספר


הדרך הצרה אל הצפון העמוק – ריצ'רד פלנגןהדרך הצרה אל הצפון העמוק – ריצ’רד פלנגן
הוצאת מטר / מאנגלית: מרב זקס-פורטל

במחנה שבויים יפני על מסילת המוות תאילנד-בורמה בשנת 1943, נמצא הרופא האוסטרלי דוריגו אוונס עם חייליו, וממעמקי הייאוש הוא נאבק יום-יום להציל אותם מרעב, ממחלות ומאכזריותם של שוביהם. ושם, כשהוא רדוף זיכרונות מפרשיית אהבה מלפני המלחמה, הוא מקבל מכתב שישנה אותו לעד. הרומן, שנע בין מחנה השבויים לאוסטרליה בת זמננו, מחייהם של דוריגו וחייליו לחיי השומרים היפנים במחנה בזמן המלחמה ואחריה, חוקר את הצורות הרבות שלובשים הטוב והרע, המלחמה והאמת, האשמה וההתעלות, ובמרכזו גבר אחד המגלה בסוף חייו, לאחר שצבר עושר ומעמד, מה בעצם איבד.

השורה התחתונה: אנחנו לא הולכים להתווכח עם זוכה פרס הבוקר לשנת 2014. לא לפני שנקרא אותו, זאת אומרת.


החוצה – אסא אופקהחוצה – אסא אופק
הוצאת זמורה-ביתן

צעיר שסיים את שירותו הצבאי ושב לקיבוץ שבו גדל משובץ לשבוע של שמירות לילה. ממקומו בשולי הקהילה הוא מגיח דרוך ונחוש לתרום ולהועיל, אבל ככל שמתקדמים הימים אירועים טראומטיים פוקדים אותו ואת המשק ומציפים אותו בזיכרונות מרים מעברו, מצבו הנפשי מידרדר והולך, ועל רקע יחסיו המורכבים עם שאר החברים הוא מוצא את עצמו נשאב לשרשרת מסוכנת של תגובות ומעשים – עד הסוף הבלתי נמנע.

השורה התחתונה: רומן ראשון ומסקרן ליוצר שפרסם בעבר באנתולוגיה Kindheit בשפה הגרמנית.


הלב של גברת קליין – גייל פורמןהלב של גברת קליין – גייל פורמן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

מֶריבֵּת’ קליין היא אֵם עובדת מרוטת עצבים שעסוקה כל כך במטלות היומיום, עד שכשהיא חוטפת התקף לב, היא לא קולטת את זה. פשוט אין לה זמן להתעסק בכאבים ובתחושה המחליאה שלא עוזבת אותה כמה ימים. כשהיא חוזרת הביתה אחרי ניתוח מעקפים קשה, מריבת’ קולטת שההחלמה הרבה יותר ממושכת מכפי שחשבה ומרגישה שהסובבים אותה רואים בה נטל ולא מגלים כלפיה חמלה. היא משאירה לבעלה הודעה מבולבלת וזועמת במייל, עולה על רכבת אל עיר הולדתה, שוכרת דירה קטנה ומתחילה להחלים. שם, הרחק מביתה, היא מתעמתת עם עברה ומתחילה להבין מי היא ואיך הגיעה לאן שהגיעה.

השורה התחתונה: אני לא יכול להצביע בדיוק על הסיבה, אבל משהו בתיאור של הספר הזה גורם לי לרצות לקרוא אותו.


המיטה עברה דירה – רבקה שיףהמיטה עברה דירה – רבקה שיף
הוצאת מטר / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

קובץ סיפורים ראשון של לסופרת רבקה שיף, בו סיפורים מעוררים מחשבות רעננות על גיל ההתבגרות, על מוות, על סקס; על החיים כיהודים בארצות הברית ועל נשים צעירות המפלסות את דרכן בעולם. סיפוריה של רבּקה שיף מציעים נקודת מבט ייחודית על נשים בעידן שהולך ונעשה חסר ביטחון. הקובץ המיטה עברה דירה מציג סופרת חדשה בעלת חוש הומור ציני, אבחנות דקות ויכולת לשים את האצבע על הרגעים החושפניים ביותר בקשרים שבין אנשים.

השורה התחתונה: מצד אחד – סיפורים קצרים הם משהו ששמור בעיקר לחובבי הז’אנר. מצד שני, ההתחייבות של הקורא קטנה בהם בהרבה, כך שאין סיגה שלא לדגום אחד או שניים ולהחליט אחר כך לגבי הספר.


המסדרת – איילת ברושהמסדרת – איילת ברוש
הוצאת ידיעות ספרים

סבתה של הגר נפטרה והיא זקוקה לעזרה במיון חפציה. היא פונה לשמרית, המסדרת בתים של אנשים שנפטרו, אך מתקשה להסתדר עם הבלגן ששורר בחייה שלה. המפגש המקצועי ביניהן הופך לידידות אישית שלוקחת אותן אל העבר הרחוק והקרוב, אל חיי העיירה היהודית בפולין שלפני מלחמת העולם השנייה, אל אימי השואה ואל חייהם של הניצולים בתל אביב הצעירה בימיה הראשונים של המדינה. הספר מתבסס על שילוב בין מציאות מעוגנת מבחינה היסטורית לבין עולם דמיוני עשיר.

השורה התחתונה: מוות, פולין, שואה. מה כבר יכול להשתבש כאן?


הערות שוליים מרתקות מן ההיסטוריה – ג'יילס מילטוןהערות שוליים מרתקות מן ההיסטוריה – ג’יילס מילטון
הוצאת כתר / מאנגלית?

ההיסטוריה מלאה בסיפורים מעניינים ולא מוכרים. למשל, הסיפור על סטלין, ששדד פעם בנק בעזרת חבריו מהעולם התחתון כדי לממן את התנועה הבולשביקית. או הסיפור על גופתו של צ’רלי צ’פלין, שנגנבה מבית הקברות של כפר שוויצרי קטן ופסטורלי למטרות כופר. ויש סיפור על האסירים היחידים שהצליחו להימלט מאלקטרז לאחר שחפרו פתח בקיר בטון בעזרת כפות, וסיפור אחר על הר געש שבשנת 1902 השמיד עיר שלמה והותיר רק שלושה ניצולים מכל תושביה, בהם אישה שנמצאה מחוסרת הכרה על סירה שנסחפה אל הים, וכשהתעוררה לא היה לה מושג כיצד הגיעה לשם. הספר הזה מביא מאה סיפורים קצרצרים שנשמטו מספרי ההיסטוריה. חלקם על דמויות מוכרות או על אירועים היסטוריים ידועים, וחלקם על אנשים אלמונים ופרשות עלומות מכל רחבי תבל.

השורה התחתונה: בימים בהם הקבוצה הפופולרית ביותר בפייסבוק היא עובדות לא חשובות, נראה שהספר הזה יוצא בדיוק ברגע הנכון.


המתריעים – ג´ון גרישםהמתריעים – ג´ון גרישם
הוצאת מודן / מאנגלית: נורית לוינסון

כאשר לֵייסי סטולץ הצטרפה לנציבות התלונות נגד שופטים בפלורידה, היא לא שיערה שהתפקיד עלול להיות כרוך בסכנה כלשהי. היא הרי עורכת דין, לא שוטרת. עד שיום אחד נוחתת על שולחנה תלונה על שחיתות שלעומתה כל שחיתויות השופטים בכל מדינות ארצות–הברית במאתיים השנים האחרונות היו כאין וכאפס. במרכז פרשיית השחיתות עומד קזינו על אדמות שמורה אינדיאנית, ומעורבים בה גורמים מהעולם התחתון, מהשלטון המקומי ומערכאות שיפוטיות. במהרה מתברר שמאחורי המתריע עומדים אנשים נוספים, בעלי אינטרסים מגוונים, וכל טפח נוסף שנחשף במהלך החקירה חושף גם אותה לסיכונים שעד מהרה הופכים ברורים יותר יותר.

השורה התחתונה: ג’ון גרישם ממשיך להיות ג’ון גרישם. זהו בעצם.


הפלא של אנה – אמה דונהיוהפלא של אנה – אמה דונהיו
אריה ניר הוצאה לאור / מאנגלית: נעה בן פורת

ליב רייט, אחות אנגלייה, מגיעה לכפר אירי נידח כדי לבצע משימה יוצאת דופן: עליה לצְפות במשך שבועיים באנה או’דונל בת האחת-עשרה שטוענת שלא אכלה מאומה זה ארבעה חודשים. מבקרים מכל רחבי העולם נוהרים לחזות בפלא, אך אחרים מביעים ספקות. תושבי הכפר המבולבלים מצפים שליב תוציא את האמת לאור.ליב משוכנעת שתחשוף תוך זמן קצר את התרמית שניזונה מבורות ומאמונות תפלות ונעזרת בכתב עיתון מקומי. אך ככל שהימים חולפים, ליב מאבדת את ביטחונה.

השורה התחתונה: אני מכיר כמה אנשים שהיו שמחים ללמוד איך לא לאכול ארבעה חודשים. אבל גם כאלה שהיו שמחים לקרוא את הספר בלי קשר.


הצמחונית – האן קאנגהצמחונית – האן קאנג
הוצאת סאגה / מאנגלית: שרון קרמנר

חייהם של יונג-יה ובעלה רגילים לגמרי. הוא איש מכירות בעל שאיפות ממוצעות, והיא רעיה אפרורית ומסורה. שלוות חייהם מופרת כאשר סיוטי לילה אלימים ושותתי-דם פוקדים לפתע את יונג-יה והיא מחליטה להפוך צמחונית. בתרבות הדרום-קוריאנית השמרנית שבה כניעות וצייתנות הן בבחינת ערכים מקודשים וצמחונות היא תופעה כמעט בלתי מתקבלת על הדעת, החלטתה של יונג-יה נתפסת כחתרנית לאין שיעור. התנהגותה שהופכת קיצונית ומרחיקת לכת ותגובתם נטולת החמלה של הסובבים אותה – בעלה המנוכר, אביה האלים וגיסה האמן המפתח כלפיה משיכה ארוטית כפייתית – דוחפים אותה מעבר לגבולות השפיות, אל מחוזות הסיוט וההזיה.

השורה התחתונה: זוכה פרס בוקר ברשימה של החודש, והפעם אחד שיכול לתת לנו הצצה אל תרבות שאנחנו לא רגילים להיחשף אליה.


כך על פני האדמה – דווידה אניהכך על פני האדמה – דווידה אניה
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאיטלקית: מונה גודאר

דאווידו בן התשע עולה לזירת האִגרוּף לראשונה בחייו. הוא גדל בלי אביו, מתאגרף מהולל שמת זמן קצר לפני שהוא בא לעולם. בפאלרמו המטונפת והאלימה, תחת חסותם של הדוד הענק אומברטינו והסב המסתורי רוזאריו, הוא מגולל חמישים שנות היסטוריה – מהפצצות שנפלו במלחמת העולם השנייה ועד למאפְיה הסיציליאנית בעיר ב־1992, לצד שלל דמויות ססגוניות: חברו למשחק ג’רוזו, המורה לאִגרוּף פרנקו, הקצין ד’ארפָּה, הסבתא החכמה פּרובידֶנצה, נינה בעלת ‘פֶּה־התות’ ועוד רבים אחרים. סיפורי חייהם נשזרים אלה באלה ומשרטטים את דיוקנם של משפחה, של עיר ושל עולם ששרוי בקרב בלתי פוסק.

השורה התחתונה: ספר הביכורים המצליח של דווידה אניה מתורגם לראשונה לעברית, כנראה בעקבות ההצלחה המסחררת של הרומנים הנפוליטנים שפתחו את הסכר עבור הספרות האיטלקית.


לא אנושיים – פיליפ קלודללא אנושיים – פיליפ קלודל
הוצאת תמיר סנדיק / תרגמה מצרפתית: לי עברון

גבר הולך לשירותים ומגלה שאיבר מינו נעלם, גופתו של חסר בית נמכרת כמיצג אמנות, מסיבת התאבדות, נישואים עם דובים ומחנות ריכוז לעניים – נושאים אלו ועוד נכללים באסופת הסיפורים הסאטירית, הסוריאליסטית וחסרת הרחמים של פיליפ קלודל. בשנינות ובעורמה עומד קלודל על הרעות החולות של התקופה המודרנית, ונוגע בין היתר בניכור בין בני הזוג בחיי הנישואים, יחסי הורים וילדים, פערי מעמדות ודקדנס תרבותי.

השורה התחתונה: מראה שחורה – הגרסה הספרותית.


לא לזוז – דניס ג'ונסוןלא לזוז – דניס ג’ונסון
הוצאת בבל / מאנגלית: ברוריה בן-ברוך

כשג׳ימי לונץ הוא יוצא מתחרות חבורות זמר בסגנון ברברשופ שבה השתתף בבייקרספילד שבקליפורניה, יש לו הרגשה שהמזל לצדו. הוא מתכנן ללכת למסלול מירוצי הסוסים, אבל בחוץ, מול הכניסה, עומד איש עצוב וגבוה במכנסיים יקרים ונעליים יקרות, מעיל ספורטיבי מצמר כבשים וכובע קש לבן של פנסיונרים. קוראים לו גמבל, הוא ידוע כאחד שלא מתעסקים איתו, והוא עובד בשביל מישהו שלונץ חייב לו הרבה כסף. מהר מאוד נשלף אקדח וג׳ימי נאלץ לברוח. במנוסתו הוא פוגש אישה נקמנית ובדרך כלל שתויה בשם אניטה. עכשיו שניהם בורחים. וביחד הם נקלעים לכל צרה אפשרית.

השורה התחתונה: נראה כאילו לספר הזה יש את כל מה שצריך בשביל נואר טוב.


מנספילד פארק –ג'יין אוסטןמנספילד פארק –ג’יין אוסטן
הצאת תמיר סנדיק / מאנגלית: לי עברון

פאני פרייס בת העשר מוזמנת לגור אצל קרוביה העשירים, משפחת ברטרם, באחוזתם מנספילד פארק. אך מהו מקומה של קרובת משפחה שמצד אחד מבקשים להעתיר עליה חסד, ומצד שני מעוניינים לוודא שלא תשכח כי אינה שוות מעמד לשאר בני הבית, וכי לעולם לא תוכל להיות? יחסם של בני משפחת ברטרם אליה נע בין ריחוק ובוז לבין התפיסה שעליה לשרת אותם, ופאני מוצאת נחמה רק בטוב לבו של בן דודה אדמונד. עם השנים משתנים רגשותיה של פאני כלפי אדמונד מידידות והכרת טובה לאהבה חסרת תוחלת, אלא שאז מגיעים אל מנספילד פארק האחים הנרי ומרי קרופורד, ונוכחותם טורפת את חייה של פאני ואת חיי בני המשפחה כולם. מתוך מעמדה המורכב נאלצת פאני פרייס להילחם על ערכיה, על אופייה ועל אהבת נעוריה.

השורה התחתונה: תרגום חדש לרומן השלישי של ג’יין אוסטן, דבר שמעריצי הסופרת יקדמו בוודאי בברכה. בנוסף, יהיה מעניין לקרוא את אחרית הדבר מאת ד״ר הלנה קלי.


נאמן למקור – יפתח רייכר עתירנאמן למקור – יפתח רייכר עתיר
הוצאת כתר

משה דובשני, קיבוצניק לשעבר וצבר ישראלי, חוזר משליחות מטעם הסוכנות ומחליט לעשות שינוי. די כבר עם הציונות הישנה, הגיע הזמן להרוויח כסף, והרבה. במקום להמשיך ולעלות בשיפוע האיטי של הקידום בסוכנות היהודית, הוא מאתחל את חייו ופותח בקריירה עסקית. דובשני הופך למשקיע הון–סיכון, עוזב את מעסיקו שלימד אותו כל מה שהוא יודע, ומקים קרן משלו. כמה זמן עתידה ההצלחה להאיר לו פנים בעולם נזיל של בריתות ובגידות? עכשיו דובשני מספר את סיפורו לעיתונאי חסר שם. הוא רוצה לחשוף את הכול, והוא עושה זאת בלי לרחם על עצמו ובלי לרחם על סביבתו.

השורה התחתונה: ביקורת על עולם קרנות ההון? על קיבוצים? על ישראלים? לא כל כך ברור מהתקציר מה בדיוק מנסה הספר להעביר. מה שבטוח, זה שהוא רוצה להעביר ביקורת על משהו.


ספריית הנשמות – רנסום ריגסספריית הנשמות – רנסום ריגס
הוצאת כתר / מאנגלית: טל ארצי

חלק שלישי ואחרון לסדרת “המעון של מיס פרגרין לילדים משונים”. ג’ייקוב בן ה–16 מגלה כוחות חדשים וצולל אל ההיסטוריה כדי להציל את חבריו הכלואים במבצר שמור היטב. אל הדרך יוצאים עמו הילדה עם האש בקצות האצבעות והכלב המריח ילדים אבודים. יחד הם יגיעו אל סמטאותיה החשוכות של לונדון הוויקטוריאנית, בניסיון אחרון לקבוע את גורלם של הילדים המשונים.

השורה התחתונה: לחובבי הפנטזיה הקריפית לנוער. מגיע באופן מובנה עם כריכת שחור ולבן מלחיצה. כל מה שנער או נערה בני ימינו זקוקים לו.


פיסות שמיים קטנות – סו דוראנטפיסות שמיים קטנות – סו דוראנט
הוצאת כתר / תרגום: גליה אלוני-דגן

מיראקל ואחיה הקטן, זאק, ננטשו בצעירותם ומתגלגלים מבית לבית, מאכזבה לאכזבה. יומנה של מיראקל נפתח ביום בו הם מגיעים לבית האומנה ”סקילי” בלונדון, שנראה להם כתחנה האחרונה. זה סיפור שובר–לב, על קשר עמוק ואמיץ שיכול להירקם רק בין אחים, שכל אחד מהם משַמש העוגן היחיד בחייו התלושים של האחר. יותר מכל, זהו סיפור על ילדה אמיצה, ששומרת על אחיה מכל משמר ונאבקת על זהותה בעולם של חוסר ודאות. זהו סיפור על התבגרות, על צמיחה, ועל תעצומות נפש של שני ילדים בעולם אכזר.

השורה התחתונה: נהניתם לבכות ב”האפר של אנג’לה”? אתם תתמוגגו מעצב כשתתייפחו ב”פיסות שמיים קטנות”.


פרנקנשטיין בבגדאד – אחמד סעדאוויפרנקנשטיין בבגדאד – אחמד סעדאווי
הוצאת כנרת / תרגמה מערבית: ברוריה הורביץ

השנה היא 2005, ובעיראק שלאחר הפלת סדאם חוסיין משתוללת מלחמת הכול בכול. התקפות דמים, רציחות וחטיפות לאור יום הן דבר שבשגרה. האדי, סוחר רהיטים ישנים המתגורר בבית יהודי נטוש בשכונת בּתאוין בבגדאד, מבקש לחלוק כבוד אחרון להרוגי הפיגועים ומרכיב מאיבריהם יצור אנושי — “מה־שמו”. אולם אז הדמות מתעוררת לחיים ויוצאת לנקום באחראים למותם של קורבנות החינם. המצב מסתבך כשמתברר שאיבריו של פרנקנשטיין הבגדאדי נושרים בזה אחר זה אחרי כל מעשה נקם. כדי להמשיך במסע הענישה הוא זקוק ל”חלקי חילוף” ומוצא את עצמו הורג חפים מפשע במעגל הרג בלתי פוסק שמזין את עצמו. בשלב כלשהו מתגלה לרשויות דבר קיומו של גיבור־העל ומתפתח אחריו מרדף גלוי שנועד לחסלו, עד הסוף המפתיע.

השורה התחתונה: זוכה הפרס הבינלאומי לספרות ערבית לשנת 2014. אך בלי קשר לפרסים, נשמע כמו אחד מהמסקרנים ברשימה.


רקוויאם לציפור – אלכס חנקיןרקוויאם לציפור – אלכס חנקין
קדימה הוצאה לאור

אדם צעיר, עודו תועה בדרכי החיים, מתוודע לדמות חידתית, מורה לשעה, המטלטל את עולמו. שנים מאוחר יותר, כשהזמן כבר נתן בו את אותותיו, הוא מבקש לשחזר את הפגישה הרחוקה, את החודשים הספורים שבהם זכה להכיר את מי ששינה את חייו. עתה הוא מבין שעליו מוטל להציל מהשכחה דמות נעלמה, שבחרה בשירה כדרך חיים ונדדה בין ערים ושירים. היצירה, מלאכת הזיכרון הטווה מחדש את העבר, נותנת חיים למשורר אבוד ובתוך כך פורשת לפני הקורא את קורותיה של השירה העברית.

השורה האחרונה: פרוזה למתקדמים? כך נראה.


שיבה – יא ג'סישיבה – יא ג’סי
הוצאת תמיר סנדיק / מאנגלית: שי סנדיק

אֵפִיָּה ואֵסִי נולדות בשני כפרים שונים בגאנה, באמצע המאה השמונה-עשרה. אפייה נישאת לאנגלי וחיה חיי נוחות בחדרי הפאר של מצודת קייפ קוסט. אחותה למחצה, אסי, שאפייה אינה יודעת על קיומה, כלואה מתחתיה בצינוק של אותה מצודה, נמכרת יחד עם עוד אלפים ונשלחת לארצות הברית, שם יגדלו צאצאיה בעבדות ובצלה. הרומן עוקב לסירוגין אחר שני ענפים באילן היוחסין של האחיות: אחרי ענף צאצאיה של אפייה לאורך מאות שנות מלחמה בגאנה בין הפנטים והאשנטים, מול הקולוניאליזם הבריטי וסחר העבדים. ובמקביל הוא עוקב אחר ענף צאצאיה של אסי בארצות הברית – מאחוזות העבדים בדרום, דרך מלחמת האזרחים והנדידה הגדולה, מכרות הפחם ומועדוני הג’אז, וכלה בהארלם של ימינו.

השורה התחתונה: אפוס רחב יריעה, שאם רק יעמוד בחצי מההבטחה שלו, אולי יוכיח את עצמו כספר חובה.


שנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות – סלמאן רושדישנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות – סלמאן רושדי
הוצאת זמורה-ביתן / מאנגלית: קטיה בנוביץ׳

בעתיד הקרוב מכה סופה בניו יורק, ולאחריה מתחילים להתרחש שלל דברים מוזרים. גנן מגלה שכפות רגליו כבר התנתקו מהקרקע. מחבר רומנים גראפיים מתעורר ומוצא בחדרו ישות מסתורית שדומה ליציר מוחו. תינוקת מזהה כל סימן לשחיתות סביבה ומסמנת את האשמים בכתמים ובשלפוחיות. שלא בידיעתם, כל אלה צאצאים של יצורים המכונים ג’ינים. לפני מאות שנים התאהבה דוניא, נסיכת הג’ינים, בגבר בן תמותה. יחד הם הביאו לעולם כמות עצומה של ילדים, שלא ידעו על כוחותיהם הפנטסטיים והתפשטו ברחבי העולם האנושי. אלה משחקים תפקיד במלחמה אפית בין אור לחושך, הנמשכת אלף לילות ועוד לילה — שנתיים, שמונה חודשים ועשרים ושמונה לילות.

השורה התחתונה: סלמן רושדי חוזר אל אזור הנוחות שלו.

אולי יעניין אתכם גם:

השארת תגובה

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
  • מקום של כבוד בגן עדן
  • גישה חופשית לתכני האתר
  • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
  • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה