יום רביעי 1 בפברואר 2023

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף - ינואר 2022

ספרים חדשים על המדף – ינואר 2022

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודש האחרון. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

א-סימטריה – ליסה האלידיי
הוצאת אחוזת בית / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

אליס היא עורכת ספרים ניו יורקית בשנות העשרים לחייה, שנקלעת למערכת יחסים מינית סוערת עם סופר מפורסם המבוגר ממנה בארבעים וחמש שנה. הסופר מפתה אותה ומרעיף עליה אהבה, מתנות והון תרבותי; ואילו היא, המעריצה, מתמסרת אליו בגופה ובנשמתה, ועומדת לצדו ברגעי משבר ומחלה. עמאר הוא כלכלן אמריקאי, יליד עיראק, שמבקש לנסוע למולדתו המדממת כדי לעלות על עקבותיו של אחיו הבכור הנעדר. עם כניסתו לבריטניה, הוא נעצר בנמל התעופה היתרו, ואחרי חקירות ותשאולים מתישים נשלח לחדר מעוכבים, שם הוא ממתין לשחרורו. בשהותו במקום הוא נזכר בקורות חייו ומהרהר בגורלו כגבר מוסלמי בעולם מערבי. מה מחבר בין שני גיבורי הרומן – אישה וגבר – שחייהם ומוצאם שונים כל כך זה מזה, עד שנדמה כי הם חיים בעולמות ספק־נפרדים ספק־מקבילים?

השורה התחתונה: מה באמת?


אביב משוגע – חנן אלומה, נרי אלומה
הוצאת ספרית פועלים

אביב משוגע צולל אל עולמו הסוער של צעיר רגיש, החווה התקף פסיכוטי בגיל 17, ומתאר אירועי קצה לאורך שנות העשרים של חייו. מתוך מודעות עצמית שבצדה הומור, מוזיקה ושירה של הסיקסטיז והסבנטיז מעניק הכותב קול למי שלרוב קולו אינו נשמע. בחלקו השני של הספר מופיע קולה של אמו, העונה לו ומעבה את סיפור המשפחה. בפרגמנטים מרעידי לב היא נוגעת בחוויית ההורות ברגעי משבר. בשני קולות נרקם סיפור על זעם ואהבה, הזיה ומציאות, שייכות ונבדלות; מסמך מרתק על הכוחות האלימים הפורעים בנו – מבפנים.

השורה התחתונה: צלילה אל תוך העולמות השקופים


אבנים – צחי פרבר
הוצאת כנרת זמורה דביר

חורף גשום וקר, ראשית שנות החמישים, מושבה שכוחת אל בדרום הארץ. אייזיק, נהג משאית מחוספס וקשה יום, מוטרד. המצבה על קברו של בנו הפעוט שבה ושוקעת באדמת בית העלמין ומאיימת להיעלם. פעם אחר פעם הוא מחזק את בסיסה באבנים, עובר במכחול ובצבע שחור על אותיות שם התינוק החקוקות בה, אך הצבעים דוהים ונעלמים, והיא חוזרת ושוקעת. בינתיים בונה המצבות מתמודד עם בעיות משלו. נודע לו על הכוונה להרוס את הגימנסיה העברית ״הרצליה", והוא לבנות אותה מחדש בחצרו האחורית משברי שיש וממצבות ישנות. אפילו רב המושבה נתקל בקשיים. למרות מעשיו הטובים וחמלתו הרבה כלפי החיות שהוא נאלץ להרוג, הוא מבחין ברמזים שונים ומשונים לכך כי מותו הולך ומתקרב. נוסף על כל אלה, מגיע חייל חמוש, פטר שטיין שמו, אל פאתי המושבה. דמויות אלו ואחרות נשזרות לפסיפס מאופק צבעים ועז רגש.

השורה התחתונה: תמונות קצרות


אומנות הזיוף – ג'ניפר קרוזי
ספרים בעלמא / מאנגלית: נעה שביט

זה דורות רבים שמשפחת גודנייט מנהלת גלריית אומנות מכובדת. בין הדמויות האקסצנטריות המרכיבות את המשפחה נמצאת גם מטילדה, הבת הצעירה, שירשה את הסוד המוסתר במרתף גלריית גודנייט ומוכנה לעשות כמעט הכול כדי לשמור על הסוד הזה, כולל לפרוץ לבית באישון לילה כדי להשיב לידיה את עברה. דייבי דמפסי הוא נוכל ששב למוטב בדיוק כשמנהל הכספים שלו רוקן אותו מכל כספו והעביר את השלל באבירות לידי קליאה לואיס, הסוציופתית הכי יפה שאיתה שכב דייבי אי־פעם. דייבי רוצה את כספו בחזרה, אבל בעיקר יעשה הכול כדי שקליאה לא תנצח, כולל לפרוץ לביתה באישון לילה כדי להשיב לידיו את עתידו. מטילדה ודייבי מחליטים בלית ברירה לשתף פעולה במאבק בקליאה, באספני אומנות חשדניים, ביורש ממורמר ובמתנקש משועמם, ומתמודדים במקביל עם כלב תחש תימהוני, עם תיבת תקליטים שתקועה בשנות השישים, עם סקס מפוקפק ועם ההבנה הגוברת שלא יוכלו להתכחש לאנשים שנועדו להיות, ולאנשים שנולדו לאהוב.

השורה התחתונה: נראה כמו אחד מהספרים היותר מהנים ברשימה של החודש


אין מה לראות פה – קווין וילסון
עם עובד / מאנגלית: שירי שפירא

שתים עשרה שנה חלפו מאז התראו ליליאן ומדיסון בפעם האחרונה, מאז חלקו חדר בפנימייה יוקרתית לנערות. כעת אחת מנהלת קריירה פוליטית מאחוזתה העצומה, והאחרת קופאית משועממת בסופרמרקט "הראשון בחיסכון". במכתב מסתורי מדיסון קוראת לחברתה לבקר אותה בטנסי. הנערה היפה להכאיב שהייתה מתגנבת לחדרה של ליליאן בלילות זקוקה לעזרתה, וליליאן – הצינית המושבעת – מתרככת ונענית מיד. על ספה קטיפתית כענן, לצד קנקן תה קר צונן, מדיסון יפהפייה עוד יותר. היא ממתינה שהמשרתים ישאירו אותן לבדן ומגלה לה את הסוד הבועה: שני התאומים מנישואיו הקודמים של בעלה עוברים לגור איתם, והם זקוקים לאומנת. זהו? זה האיום הנורא? ליליאן חושבת בהקלה, היא ממהרת להרגיע את חברתה כשזו עוצרת בעדה לומר דבר נוסף. יש עוד עניין", מדיסון לוחשת, "הם יכולים – לעיתים נדירות כמובן – להתחמם קצת יותר מדי…"

השורה התחתונה: יותר מדי מה?! שואל הקורא הממוצע בבעתה, עת הוא נאלץ להישאר במתח אוכל עצמות


אישה חסרת חשיבות – סוניה פרנל
הוצאת מטר / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

ב-1942 שלח מטה הגסטפו בצרפת הודעה דחופה: "זו המרגלת המסוכנת ביותר של בעלות הברית. אנחנו מוכרחים למצוא ולחסל אותה." האישה שעליה דיברו היתה וירג'יניה הוֹל, אשת חברה אמריקאית מבולטימור שהצליחה בכוח השכנוע להתקבל לשורות ארגון הביון הבריטי שכונה "משרד הלוחמה הבלתי ג'נטלמנית" של צ'רצ'יל. היא היתה לאישה הראשונה שבעלות הברית שלחו אל מעבר לקווי האויב, ולמרות נכותה (רגל תותבת) עזרה להצית את אש הלהבה של הרזיסטנס הצרפתי וחוללה מהפכה בלוחמה החשאית כפי שאנו מכירים אותה.

השורה התחתונה: תחי המהפכה


אלמה מאטר – גייל גלבוע פרידמן
הוצאת מטר

אם תספרו למתמטיקאים שהאנושות נכחדה ותבקשו מהם לחשב את תוחלת הזמן עד שנתרבה מחדש, הם יתייחסו לכך כאילו מדובר בחידה על עציצים. אם תספרו להם שבניתם צינור של דם ממטולה לאילת ואתם רוצים למקסם את קצב הזרימה – הם יפתחו את הספר על משוואות דיפרנציאליות חלקיות מבלי לשאול של מי הדם, לאן הוא זורם, את מי הרגתם ומה היתה מטרה. מתמטיקאים הם פנטזיונרים ואובססיביים, וכך גם נמרוד, גיבור הספר. נמרוד הוא סטודנט למתמטיקה בטכניון שמפתח אובססיה כלפי המרצה שלו יערה, ואפילו מאמין בכל לבו שזה הדדי, עד שהיא מחליטה להחריב את טקס הסיום של התואר הראשון שלו וקופצת אל מותה. מה גרם לה לעשות זאת? מה זה אומר על נמרוד עצמו? ואיך הוא בכלל ממשיך מכאן?

השורה התחתונה: כמה מתמטיקאים צריך כדי להחליף נורה?


אף יהודי – ענת עינהר
הוצאת כנרת זמורה דביר

אישה צעירה נשארת לבדה בארץ בשעה שבני משפחתה חוגגים את ליל הסדר בניו-זילנד ומפלרטטת עם אורח לא קרוא; חייל בבסיס מרוחק יעשה הכל כדי לצאת להופעה של אלילתו, הזמרת ריטה; זוג מתעשרים חדשים מתכנן טקס חנוכת בית על חשבון בריאותו הנפשית של שכן חובב חתולים; סטודנטית חמושה בשמלה ירוקה מחפשת מסיבה מרוחקת בלילה ירושלמי גורלי. מתחת לפני השטח רוחשים כוחות שונים ומשונים הפורמים את התפרים של שלמות המציאות והמרחב העירוני הצפוף שבו סובבות הדמויות מתפקע מגודש יצרים המיניות ויחסי השליטה מאתגרים את כל אזורי הטאבו. הם חוצים מגדרים מעמדות, קשרים בין בני אדם לחיות, ומשתלטים גם על הטבע והדומם: על הלילה, על הים ואפילו על מרק רותח ובננה מתחת לשמלה.

השורה התחתונה: במילה אחת: תקראו


אקזיטלנד – תמר יוגב
הוצאת כנרת זמורה דביר

זוג שיחסיו עומדים במבחן; יריבות מרה בין ילדים שהפכו (או לא הפכו) לגברים; קנאה כוססת בחבר ותיק; גבר שמוצא עצמו אבוד בניכר; אשת קריירה מצליחה המחפשת נואשות איזון בחייה; יריבים פוטנציאלים הכורתים ביניהם ברית מפתיעה. אלו הם רק חלק מגיבורי אקזיטלנד. נשים וגברים שיצאו למסע האקזיט שישראלים רבים כל־כך מייחלים לו. מסע ששינה את חייהם ללא הכר, אך לא בהכרח בדרך שציפו לה. העדות הבלתי אמצעית של תמר יוגב מעולם זה, מבטה המפוכח ושפתה המיוחדת המערבת בטבעיות עברית עשירה וקולחת ומושגים מעולם ההיי־טק, חושפים בחמלה ובהומור את טלטלות חייהם של יזמים ויזמות היי טק ובני משפחותיהם.

השורה התחתונה: מה, עוד לא עשיתם אקזיט?


בואי ציפורים – הדס שי
הוצאת כנרת זמורה דביר

למיכאלה, גיבורת בואי ציפורים, יש "הכול", אבל שמחת החיים חומקת ממנה אל בולעני השגרה. בניסיון אחרון להעניק לעצמה את עצמה היא מנערת את כבלי ה"צריך" וה"בסדר", בוחנת את נישואיה, את המילים החסרות, המיניות החפה מתשוקה, ואת הסודות שמותירים מִרווח קר של אכזבה בינה ובין החיים. בתנועת הניסיון הזה היא נודדת אל אהבתה למוזיקאי אירי ולאישה הפרועה והחופשית שהיתה פעם בחברתו. האם תוכל שוב להיות נאמנה לעצמה בתוך נישואיה?

השורה התחתונה: בינינו, למי באמת יש "הכל"?


בוקר וערב – יון פוסה
הוצאת ספרית פועלים / מנורווגית: דנה כספי

ילד נולד, שמו יהיה יוהנס ולימים יהיה דייג. חייו המפציעים מתמלאים בפלא הקיום, וגוועים כדרך הטבע. בין שני הקטבים האלה נפרשת בוקר וערב – יצירתו הלירית ורבת היופי של יון פוֹסֶה, ונפרשים חייו ומותו של אדם. חיים אלה כמו נכתבים מעצמם, שכן בין חדרי ביתו של יוהנס, בין המזח לסירתו המיטלטלת בים, בין חוויות של ממש לתעתועי הדמיון, עובר הסופר יון פוסה חרש ורושם את תדרי הקיום החולפים על פניו. רישומיו של פוֹסֶה צלולים, עדינים ומרגשים.

השורה התחתונה: סטונר גרסת הדייג


בית היפהפיות הנמות – יאסונרי קוובטה
הוצאת כתר / תורגם מיפנית: שונית שחל-פורת

בשעת לילה מאוחרת מגיע אגוצ'י הזקן לאכסניה, או שמא לבית שעשועים מיוחד במינו בקיוטו. השמועות על נפלאות המקום הגיעו אליו מחבר שנהג לפקוד אותו, אבל בעבורו זו תהיה הפעם הראשונה. תמורת סכום כסף הגון וכללים ברורים, לקוחות מהימנים יכולים לבלות בו את הלילה בהתבוננות או בשינה לצד אחת מצעירות העיר היפות כשהיא עירומה ומורדמת בסמים. מה פשר החוויה המשונה הזו, ואיזה מענה עשוי להימצא בה לבדידות האנושית, הכמיהה למגע והזִקנה שפושטת באיברים? האם ההתעמתות האילמת עם החידות האלו צופנת עונג ונחמה, או רק מעצימה את ההכרה המכאיבה בדבר ארעיותם של החיים ושבריריותם?

השורה התחתונה: המדור מרגיש צורך עז להצהיר שהוא לא מאשר את התחביב הפוגעני הזה


במקום בו הלב נמצא – אורית ינקו
הוצאת כנרת זמורה דביר

ויקטוריה סזל, אישה נאה ויוצאת דופן, היתה מודעת מגיל צעיר מאוד לכישרונה הנדיר ולעובדה שכוחה יכול להוות ברכה וקללה כאחד. אך מי כמוה יודעת, שלחזות את העתיד אין פירושו להיות מסוגלת לשנות אותו. וכך, כשאהוב לבה נישא לאחרת, פסיפס חייו ומשפחתו לצד גורל ילדיו נפרשים לפניה כאריג השזור בחוטים של אהבות, תשוקות ולחישות על סודות אפלים הצפים ועולים מעל פני השטח במערבולת רגשות סוערת בלי יכולת לעצור אותם. רומן מרתק ומרגש, הנע בין סמטאותיה הססגוניות של איסטנבול שבין שתי מלחמות עולם ועד לשנות השבעים שבמדינת ישראל במושב קטן בעמק חפר אשר בין תלמיו הירוקים הקימו לעצמם עולי טורקיה בית, שם כוננו קהילה קטנה ואינטימית בה חיו חיים תוססים מתובלים בלדינו מתנגנת ובניחוח עשיר של תבשילים.

השורה התחתונה: למה שמישהו שיכול לחזות את העתיד יתיישב במושב קטן בעמק חפר ולא יקנה קרקע חקלאית, נאמר, באזור כפר שמריהו?


גולם – נועה שהרבני סדן
הוצאת ידיעות ספרים

נערה קופצת אל מותה מגג בניין בירושלים. הגר, יועצת חינוכית שנמצאת בעיצומה של פרידה כואבת מבן זוגה ואבי ילדיה, נמשכת בעוצמה שהיא לא מבינה לפענח את סיפורה של ענבר, הנערה המתה. בתחילה, רסיסי מידע והבהובים מדמותה של ענבר נגלים להגר באקראי ומובילים אותה למפגש עם ספק תנועה רוחנית, ספק כת, טקסטים אפוקליפטיים ונתיבי שחיתות אפשריים במסדרונות הממשלה והעירייה, אך יותר מכול הם מפגישים אותה עם עצמה. הניסיונות למצוא פשר למותה של ענבר מתגלים כהדהוד לחייה שלה, לנערה שהיתה. למרות סימני האזהרה, הגר לא מצליחה לחדול מלחפש, מלשאול על קשרי האהבה והפגיעה המלופפים זה בזה, שנדמה כי נלכדה בהם.

השורה התחתונה: לפעמים נראה שירושלים היא סינדרום שיש לו עיר ולא ההיפך


גיבורים בעל כורחם – חי בר אל
הוצאת ידיעות ספרים

את הספר הזה ניתן לקרוא בכמה דרכים. אפשר לראות בו רומן או ספר מתח, משום שהדמויות המופיעות בו עשויות לסחוף את הקורא לעולם מופרע וחסר חוקים, ובדרך כלל סופם של הסיפורים מפתיע. אפשר לקרוא אותו כספר הדרכה לחושפי שחיתויות ולאנשים שחייהם נוגעים בהם, משום שהוא מכיל מידע שימושי רב עבור אלה שבדרכם הם נקרים יום-יום: עורכי דין, שופטים, פעילים חברתיים, המעסיקים של חושפי שחיתויות ובני זוגם. יהיו שיתייחסו אליו כאל קובץ סיפורי מדע בדיוני, משום שהפרטים המופיעים בו לעתים בלתי-נתפסים. ובעיקר, אפשר ורצוי לקרוא אותו כמסמך נוקב, מתסכל ומעורר זעם, המתאר מציאות אבסורדית וכפוית טובה, שבה מושלכים הטובים וההגונים שבבני הארץ הזאת לכלבים.

השורה התחתונה: דרך נוספת לקרוא את הספר הזה תהיה פשוט לפתוח בעמוד הראשון ולקרוא. בלי טרחנות היתר שמאפיינת את התקציר הזה


דבר קטן וטוב – ריימונד קארבר
הוצאת מודן / מאנגלית: משה רון

בקובץ הסיפורים שהיה לקלאסיקה מודרנית מביא ריימונד קארבר את סיפוריהם של אנשים רגילים בני המעמד הבינוני שנחלו תבוסה במרוץ אחר החלום האמריקאי. באמצע החיים קורה להם משהו – תאונה, פיטורים, ביקור אצל חבר – והם נופלים לתוך סדק במציאות החברתית, שהיה שם תמיד מתחת למעטה הדק והשברירי של השגרה. הם תקועים שם ואין מי שיחלץ אותם. בריאליזם חף מצדקנות ומהנחות ובשפה יומיומית אינטימית חסכנית וריאליסטית, מתאר רב־האמן של הסיפור הקצר את קורותיהם ומצבם. אלא שבניגוד אולי לצפוי, אצלו – מתוך הייאוש, האלכוהול ותחושת חוסר המוצא עולות חמימות אנושית ואהבת אדם שכמוהן כמעט כקריאה למהפכה מוסרית שלמה.

השורה התחתונה: השתייה היא דלק באש המהפכה


דם חם – רוברט גלבריית
הוצאת עליית הגג וידיעות ספרים / מאנגלית: אמיר צוקרמן

הבלש הפרטי קורמורן סטרייק מבקר אצל משפחתו בקורנוול כשלפתע פונה אליו אישה המבקשת עזרה בחיפושיה אחרי אמא שלה, מרגוט במבורו, שנעלמה בנסיבות מסתוריות ב-1974. סטרייק מעולם לא טיפל עד כה בפשע מן העבר, אבל למרות סיכויי ההצלחה הקלושים הוא מסתקרן ומקבל על עצמו את החקירה, שנוספת לרשימת המקרים הארוכה שהוא והשותפה שלו במשרד החקירות, רובין אלקוט, מטפלים בהם באותו זמן. רובין עצמה מתמודדת במקביל גם עם גירושים מכוערים ועם תשומת לב גברית בלתי רצויה, ונלחמת ברגשותיה הגואים כלפי סטרייק. ככל שמעמיקים סטרייק ורובין בחקירת ההיעלמות של מרגוט, הם מוצאים את עצמם מול מקרה סבוך להחריד עם כיווני חקירה הכוללים קלפי טארוט, רוצח סדרתי פסיכופת, גנגסטרים בני הדור הקודם ועדים שהמהימנות שלהם מוטלת בספק. והם למֵדים שאפילו מקרים בני ארבעים שנה עלולים להתברר כקטלניים.

השורה התחתונה: הספר הטוב ביותר עד כה בסדרת קורמורן סטרייק, כפי שתוכלו לקרוא כאן בביקורת המלאה על הספר


הבננה שלו – פנלופה בלום
הוצאת אהבות / מאנגלית: עדי שניידר

הבוס החדש שלי אוהב חוקים, אבל יש רק חוק אחד שאף אחד לא מעז להפר. אסור לגעת בבננה שלו. ברור שנגעתי. ואם ארד לפרטים הטכניים, האמת היא שהכנסתי לפה שלי. גם לעסתי. ואפילו בלעתי. ואז ראיתי אותו, ותאמינו או לא, אי אפשר לעשות רושם ראשוני טוב על בחור, כשאת נחנקת מהבננה שלו. אולי כדאי להתחיל מההתחלה. קיבלתי את המשימה הראשונה האמיתית שלי ככתבת לענייני עסקים. זו הייתה אמורה להיות הפריצה הגדולה שלי. ההזדמנות להוכיח שאני לא רק מברברת כל היום ובאופן כללי לא אסון מהלך. אני אמורה לנסות ולחדור במסווה לחברת גליאון אנטרפרייזס כדי לחקור חשד לשחיתות. כל מה שהייתי צריכה לעשות היה לצלוח את הראיון אצל ברוס צ'יימברסון ולזכות בתפקיד המתמחה. הייתי חייבת להצליח במשימה. בלי תאונות. בלי אסונות. בלי להיות אסון מהלך. כל מה שהייתי צריכה לעשות הוא לשמור על עצמי אסופה, במשך שעה אחת יחידה. ובחזרה להווה-לחדר הישיבות, לפני הראיון. והנה אני אוחזת בננה בידי. בננה ששמו נכתב עליה, שחור על גבי צהוב. מספר שניות מאוחר יותר, הוא נכנס פנימה ותפס אותי על חם. מספר שניות נוספות חלפו והוא קיבל אותי לעבודה.

השורה התחתונה: מה למען השם קראתם הרגע?


הבת האפֵלה – אלנה פרנטה
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה / מאיטלקית: מירון רפופורט

לֶדָה, ילידת נפולי, מרצה לספרות אנגלית באוניברסיטה של פירנצה, חשה את עצמה כבפתח חיים חדשים, חופשית לתשוקות ולחלומות, לאחר ששתי בנותיה הבוגרות עברו להתגורר עם אביהן בקנדה. אף-אחד כבר לא תלוי בהשגחתה, ואפילו היא-עצמה כבר לא לטורח עליה. באופטימיות הזאת היא יוצאת לחופשת קיץ בעיירת חוף. אלא ששם, על שפת המים, היא נתקלת במשפחה נפוליטנית גדולה, גסה ורעשנית, שנוכחותה מבלבלת אותה, מושכת אותה ומאיימת עליה. מחזירה אותה אל הצללים של הנשים במשפחה שלה, אשר עד כה סברה שהצליחה להיחלץ מהם. רבים הם הדברים המקולקלים, האבודים, שדימתה כי כבר השאירה מאחור – ובמרכזם הבחירות האמביוולנטיות שעשתה כְּאֵם; יש ביניהם דברים שמעולם לא דיברה עליהם עם איש. והנה עכשיו צצים כל אלה במערבולת של תמונות חיות.

השורה התחתונה: מן הידועות היא שהבעיה הכי גדולה כשאנחנו נוסעים לחופשה היא שאנחנו לוקחים איתנו את עצמנו


הבת של הספרדייה – קרינה סיינז בורגו
הוצאת כנרת זמורה דביר / תרגום: אביגיל בורשטיין

אדלאידה פלקון, מורה מקרקאס, הולכת לעולמה אחרי מחלה ממושכת. בתה אדלאידה, בת השלושים ושמונה, אינה קשורה לאיש, וחיה בעיר שבה האלימות קוצבת את היומיום. אירועים נוראים מטלטלים את עולמה. זמן קצר אחרי ההלוויה היא מגלה שעל דירתה השתלטה חבורת נשים בפיקודה של מרשלית. היא מצלצלת בדירת שכנתה, אך לשווא: אורורה פרלטה, המכוּנה בפי כול 'הבת של הספרדייה', מתה. על שולחן הסלון מונח מכתב ובו אישור לכך שקיבלה דרכון ספרדי – נתיב בריחה מהגיהינום. אדלאידה צריכה רק להיפטר מהגופה ששרועה על הרצפה ולאמץ את הזהות של שכנתה כדי להימלט לחיים חדשים. עד כמה רחוק היא תהיה מוכנה ללכת?

השורה התחתונה: דרכון פורטוגלי כבר הוצאתם?


הג'וק – איאן מקיואן
עם עובד / מאנגלית: ארז וולק

בבוקר ההוא, כשהקיץ ג׳ים סאמְס מחלומות טרופים, הוא ראה את עצמו והנה נהפך במיטתו ליצור ענקי. ג׳ים סאמס, ג'וק פשוט, ניעור יום אחד והנה הוא ראש ממשלת בריטניה, ומשימתו בגלגול הזה להעביר בפרלמנט תוכנית שתהפוך את הכלכלה על פיה. התוכנית זכתה לתמיכת העם. ועכשיו מוטל על סאמס, חיה פוליטית, לעשות הכול כדי לעמוד במשימה שנשלח אליה. הוא ירמה את האופוזיציה, יפגע בסיעתו שלו עצמו ויערער את יסודות הדמוקרטיה הפרלמנטרית ואת הסדר העולמי. ספרו האחרון של איאן מקיואן (מחבר רבי המכר כפרה וטובת הילד) פותח בפרפרזה על סיפורו הידוע של קפקא "הגלגול", ונמשך בסאטירה פוליטית. הספר נכתב כתגובה מהירה לברקזיט, אבל חיציו מופנים אל כלל מגרעותיה של הדמוקרטיה הפופוליסטית בת זמננו, אל תרמיותיה הייחודיות ואל סוג המנהיגים שהיא מצמיחה.

השורה התחתונה: סאטירה טובה היא כזאת שחיציה מורגשים כדקירות עדינות אך מטרידות על העור ונותנים לקוראים להבין לבד את מושא הביקורת. איאן מקיואן כנראה לא סומך על הקוראים שלו שיקראו בין השורות וזורק עליהם את הסאטירה שלו לתוך הפרצוף


הגטו הפנימי – סנטיאגו א' אמיגורנה
הוצאת מחברות לספרות / תרגום: אביגיל בורשטיין

בואנוס איירס, 1940. חברים יהודים, גולים, נפגשים בבית קפה. הם תוהים מה קורה באותה אירופה שממנה נמלטו בספינה שנים אחדות לפני כן. קשה להבין את החדשות הבלתי נתפסות. ויסנטה רוזנברג נכלל בחבורה הזאת. הוא לא רוצה לדעת, הוא לא רוצה לדמיין. אבל שוב ושוב הוא חושב על אמו שנשארה בפולין, בוורשה. מה שלומה? היא כותבת לו עשרות מכתבים, והוא לא תמיד משיב להם. באחד מהם הוא קורא: "אולי שמעת על החומה הגדולה שהגרמנים בנו. לשמחתי רחוב סיינה נשאר בפנים, וזה מזל, אחרת היינו חייבים לנטוש את הדירה ולעבור." זהו האזור שעתיד להפוך לגטו ורשה.

השורה התחתונה: לקרוא ולבכות


החיים הסמויים מהעין של אאורידיסי גוזמאו – מרתה בטאליה
הוצאת חרגול / מפורטוגלית: אראלה טלנברג לרר

אאורידיסי גוזמאו ואחותה גידה מתגוררות בריו דה ז'ניירו באמצע המאה ה-20. המשפחה, השכונה והחברה, שבועוני האופנה והתסכיתים הרומנטיים ברדיו, כולם מבהירים להן שעליהן להינשא ולהיות עקרות בית צייתניות, מטופחות וחייכניות. אאורידיסי לא מוצאת סיפוק בקיצוץ הבצל דק-דק כמו שבעלה אוהב, גידה נשבית בקסמיו של צעיר עשיר ומפונק, ושתיהן מתמרדות – מי בזהירות ומי בסערה – במוסכמות ובציפיות מהן, ומנשים בכלל. החיים הסמויים מהעין של אאורידיסי גוזמאו הוא סאטירה חברתית שנונה, רוויה הומור ואירוניה דקה, הפורשת גלריה רחבה של דמויות – נשים ששאיפותיהן וחלומותיהן סמויים מהעין הגברית, וגברים השבויים בציוויים חברתיים, אמיתיים ומדומיינים – ומבקשת להאיר את אותן פינות חבויות של צביעות ודיכוי.

השורה התחתונה: לפעמים זה מרגיש כאילו המאה ה- 20 הייתה ממש מזמן


החמדנים – ירמי פינקוס
הוצאת כתר

בנימין בובק, צייר נודע ושתיין מוּעד, דוהר אל מותו: כך, על כל פנים, מזהירים חבריו, שאף נותנים בו סימנים. השמועות על הסתלקותו הקרובה מפיחות תקוות בספיחיה של בוהמה תל אביבית מרוששת. בובק הערירי נעשה לכוכב המסוחרר של מסיבת מותו ומיטלטל בין שחקניות וסופרים חסרי פרוטה, עורכי דין בוגדניים, כַּלוֹת–לרגע, דודנים רחומים ושאר ציידי ירושות. דומה שאפילו ימימה, אהובתו הצעירה, כבר לא עומדת לצידו. בשארית כוחותיו הוא משתקע ביצירתו השאפתנית והנואשת ביותר, ואולי גם האחרונה – ודרך מעשה הציור מתחקה אחר רחש הזיכרון וסוד הראייה.

השורה התחתונה: אמנות ואמנות הכתיבה. שני הכישרונות המופלאים של ירמי פינקוס


המתנדבת – נטעלי גבירץ
הוצאת כתר

שנים רבות חלפו מאז שמישהו בקיבוץ ראה במו עיניו מתנדבת. אלא שאז הגיעה מירה. אחרי שאימא שלה מתה, מירה אוברג יוצאת מביתה בשוודיה אל קיבוץ שדות המוריק. יש לה תוכנית פעולה ומפה שאימא שלה, שהייתה מתנדבת בקיבוץ לפני ארבעה עשורים, ציירה עבורה. המפה מובילה לחמישה אנשים שפעם היו צעירים ומבטיחים וקיימו יותר מדי. מירה נכנסת לנעליה של אִ ימהּ ועוברת להתגורר במגורי המתנדבים המתפוררים, לצד פועלים תאילנדים. היא הופכת ליד ימינה של רכזת התרבות הזקנה ולמושא אהבתו של צעיר שחולם להיות מוזיקאי בינלאומי אבל מסתפק בינתיים בפאב המקומי. למירה אין מושג אילו סודות נלחשים סביבה בעברית, אבל היא מחברת את הנקודות. הפעם, אולי לראשונה בחייה, היא תחזיר מלחמה

השורה התחתונה: אחד מהספרים המבטיחים ברשימה של החודש


הרי געש רדומים – אופיר טושֶּה גַפלָה
הוצאת כתר

המתים אינם חוזרים. העבר אינו ניתן לשינוי. מחר בבוקר נתעורר משנת הלילה. סוף העולם אינו אורב מעבר לעיקול הבא. בנינו אינם נהנים מחסותם החשאית של הורים אחרים. איש אינו מתעד את הדברים האיומים שאנו אומרים זה על זה בחדרי חדרים. כך לפחות אנחנו מספרים לעצמנו. ולרוב אנחנו משתכנעים. כמעט משתכנעים – למעט אולי שאריות קטנות, אבנים בחרטום הנעל שכבר התרגלנו ללכת איתן. זרעי ספק שלא ינבטו לעולם. בסיפורי הספר הזה אוסף אופיר טוּשֶה גַפלָה את הזרעים האלה מירכתי ההכרה שלנו ומספק להם תנאי התפתחות אופטימליים. התוצאה היא תשעה רומנים קטנים, שמעבירים צמרמורת חטופה בגבו של הסיפור הבטוח, המוכר. מכל היצירות המקובצות כאן מציצה האימה.

השורה התחתונה: ג'ורג' סונדרס הישראלי עושה זאת שוב


השושבין הגרוע ביותר – לוסי סקור
הוצאת אהבות / תרגום: תם פררו

הכלה מהממת. החתן הוא הג'נטלמן המושלם. אבל פמליית החתונה? הם חומר הגלם ממנו עשויים סיוטים. עשירים? כן. שטחיים? כן וכן. חושבים שהכול מגיע להם? אלף פעמים כן. והשושבין? סיוט שאינו נגמר. אבל השושבינה הראשית, פרנצ'סקה, מתייחסת לחובותיה במלוא הרצינות. החתן נחטף? קטן עליה. אורחים גסי רוח? היא כבר תטפל בהם. ושושבין עם חשבון בנק מנופח ואגו מנופח עוד יותר? כן, אין שום סיכוי שהיא תניח לשמוק היומרני והשיפוטי הזה להרוס את החתונה של חברתה הטובה ביותר. גם אם הוא הגבר הכי סקסי בעולם. איידן קילבורן לא בעניין של מערכות יחסים רציניות. הוא טרוד בלהשתלט על עולם העסקים, והוא עוד לא מצא אישה, שהוא מסוגל לסבול למשך יותר מחודש, אולי חודשיים, לכל היותר. כיבוש מחוזות-בלתי-אפשריים-לכיבוש הוא פחות או יותר עניין שבשגרה בשבילו. והוא עוד לא פגש אתגר שהוא לא הצליח לצלוח. אבל פרנצ'סקה באראנסקי? נראה שהבחורה החצופה הזאת מברוקלין היא זו שתביא למפלתו.

השורה התחתונה: חמישים גוונים של בריג'ט ג'ונס


התרסקות 416 – טי-ג'יי ניומן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

עליתם כרגע על טיסה לניו יורק. על המטוס יש עוד מאה ארבעים ושלושה נוסעים. מה שאתם לא יודעים הוא שחמישים דקות לפני ההמראה המשפחה של הטייס שלכם נחטפה. כדי שהמשפחה שלו תחיה, הטייס חייב למלא אחר ההוראות שקיבל ולרסק את המטוס על הקרקע. שתהיה לכם טיסה נעימה.

השורה התחתונה: האם יכול להיות שהסופרת, שהייתה דיילת במשך עשר שנים, מגשימה כאן את החלום שלה לרסק מטוס על נוסעיו, אחרי שנאלצה להתמודד עם נוסעים בלתי נסבלים במשך עשור? יכול מאוד להיות. האם אתם באמת יכולים להאשים אותה?


חמישה רומאנים קצרים – נטליה גינצבורג
הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף ספרי סימן קריאה / מאיטלקית: מירון רפופורט, יונתן פיין, מנחם פרי

הרומאנים הקצרים שבספר חמישה רומאנים קצרים הם הצַמָרות האהובות של נטליה גינצבורג מן השנים 1941–1961, בנוסח עברי חדש. אליהם מצטרפים חמישה סיפורים קצרים, החל מ"היעדר" שכתבה גינצבורג כתלמידת תיכון ועד "האם" המצמרר, הסיפור האחרון שלה. ברומאנים שקובצו כאן מספרות חמש צעירות את סיפוריהן. מחוקות קמעה הן מלַוות בהם, מן הצד, את סיפורו של מישהו סמכותי או נערץ. העלילות שהן מספרות פורשׂות כמיהות, תוכניות ותקוות, שסופן להתנפץ במפח־נפש ולהותיר חיי ויתור קצוצי־כנפיים.

השורה התחתונה: נטליה גינצבורג ממשיכה לככב ברשימה גם החודש


חמתו של תמוז – אילנה ברנשטיין
הוצאת כנרת זמורה דביר

ערב החתונה. בחוץ ממתינים האורחים. ביניהם, חברת הילדות, ידיד הנפש, האב המאמץ. בפנים, על הספה, מוטלת הכלה בשמלתה הלבנה. איתה בחדר בעלה לעתיד, אחיו התאום ואביהם. משהו קרה. משהו נורא. הרומן החדש של אילנה ברנשטיין הוא אגדה ריאליסטית שכולה יופי איום, המתרחשת במשך שעות ספורות בחום הקודר של תמוז, ספק בכפר קטן בישראל של שנות השבעים, ספק בכל מקום ובכל זמן. חמתו של תמוז מעמיד אל מול המציאות בבואה אפלה שבמרכזה אישה צעירה, ילדה ממש, הלכודה במרחב גברי בקורים של שתיקה ושל כפייה. זהו דיוקנה של אישה אחת המהדהד את גורלן של רבות. אפוס קאמרי מצמרר שבו מעשה הסיפור, על כל אופניו ומובניו, הוא מעשה של שחרור ושל התחלה מחדש.

השורה התחתונה: ואף מילה על מחר ניסע ללונה פארק


יומן השטן – לאוניד אנדרייב
הוצאת אפרסמון / מרוסית: אולגה סונקין

שוו בנפשכם את השטן מגיע לביקור בעולמנו, כשהוא לבוש ומתנהג ככל האדם וכל מטרתו להשתעשע: לפתות נפשות תמימות ולגרור אותן למזימותיו, אך על אף תוכניותיו, הוא מוצא את עצמו שוב ושוב בעמדת נחיתות אל מול תאוות הבצע והשחיתות, השקר והצביעות הטבועה עמוק כל כך באופי האנושי. השטן מופיע יום אחד על פני האדמה בדמותו של המיליארדר האמריקאי הנרי וונדרגוּד ובלוויית משרתו הנאמן טופּי. פניהם של השניים מועדות אל רומא, אך הם נאלצים לסטות מדרכם ומגיעים לביתם של תומס מגנוס המסתורי ובתו האלוהית מריה. כאשר השטן מתחיל לגלות את המשמעות של היותו אדם, גם ההיבטים השטניים של האנושות הולכים ומתחוורים לו.

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר, אבל לא רק


להיות גבר – ניקול קראוס
הוצאת מחברות לספרות / מאנגלית: שאול לוין

קובץ הסיפורים להיות גבר נע סביב העולם ובמרחבי ההווה ומציג דמויות גבריות שונות – אבות, מאהבים, חברים, ילדים, פתיינים, ואפילו בעל אבוד שאולי לא היה כלל בעל מעולם. הסיפורים משקפים ומהדהדים להפליא זה את זה באיזון כה מכוּונן ומדויק, שחוויית הקריאה היא כמו של רומן. הדים בוקעים משלל זירות החיים: הורים מזדקנים ותינוקות בני יומם; פריחה של נערה מתבגרת ופליאה נוכח העוצמה המינית המתעוררת; פערי הדורות וחוזים חריגים חדשים שנחתמים בינינו לבין החיים; השתאות על תעלומת החיים שבהווה ועל העתיד הממתין בפתח. להיות גבר מטיל זרקור עז, ממוקד, על הכוחות המניעים את הקיום האנושי: סקס, כוח, אלימות, תשוקה, גילוי עצמי, התבגרות. בדרכה העמוקה, הנוקבת, המבריקה, קראוס מטלטלת את הקורא וחודרת ללבו אגב חשיפת החולשה והעוצמה הטבועות בקיום האנושי, האנושי מדי.

השורה התחתונה: להיות יצור אנושי


מודיעין צללים – אוליבר האריס
הוצאת כנרת זמורה דביר / מאנגלית: שאול לוין

הסוכן אליוט קיין מייצג את צדו האפל של MI6. הוא כלי משחק בידי ארגון שמשקיע יותר ממאה אלף פאונד במשך שנתיים באימון מגויסים, אבל אף אחד לא מכין אותם לחזרה הביתה. לאחר חמש־עשרה שנות שירות מעבר לים, קיין הוא רוח רפאים בחייו שלו, לובש ופושט זהויות עם כל סיפור כיסוי חדש. כשהסוכנת ג'ואנה לייק, האישה שהוא אוהב, נעלמת בקזחסטן, קיין נגרר אל מרכז הבמה. היא משאירה מאחוריה סרטון מטלטל שבו קיין מצולם בחדר שלא היה בו מימיו. קיין יוצא למסע מטורף בעקבות מקורות הסרטון, ובעקבותיה. הוא אמנם מיומן בלוחמה פסיכולוגית מודרנית, אך קזחסטן המושלגת מציבה בפניו אתגרים מיוחדים במינם, אי־אפשר לדעת בה מי נגד מי. קיין שוקע עמוק יותר ויותר בעולם של הונאה וחוצה בהדרגה את הקווים מעולם הריגול שמאחורי הקלעים אל חזית האירועים. אלא שהוא איננו היחיד שמנסה לפענח לאן נעלמה ג'ואנה לייק, או מה גילתה לפני שנעלמה.

השורה התחתונה: מתח קלאסי בסגנון של כולם נגד כולם, ושום דבר לא כפי שהוא נראה


מי את בכלל – יולי נובק
הוצאת עליית הגג וידיעות ספרים

בקיץ 2017, לאחר חמש שנים סוערות, סיימה יולי נובק את תפקידה כמנכ"לית אירגון שוברים שתיקה ויצאה אל העולם, אל הטבע, אל מקומות אחרים, אל העבר הקרוב והרחוק, אל עומקי הנפש – כדי לנסות למצוא דרך חזרה אל מקום שהיה פעם בית. זהו סיפור מסע, מניפסט פוליטי, ממוּאר, ספר מתח, סיפור אהבה, עדות אישית וכתב אישום – כל אלה ואף אחד מהם. זהו אוסף של תשובות לשאלות שמפחיד לשאול ושל שאלות שאין עדיין דרך לענות עליהן.

השורה התחתונה: אם באמת מעניין אתכם מה קורה מתחת לאף שלכם


מיסות שחורות. לורד ליליאן – ז׳אק ד׳דלסוורד-פרסן
אפרסמון ספרים / מצרפתית: הוד הלוי

מיסות שחורות. לורד ליליאן עוקב אחר קורות חייו של לורד רנולד ליליאן, נער סקוטי בודד ממוצא אריסטוקרטי שנחנך לחיי הוללות ברחבי אירופה על ידי הסופר והמחזאי המפורסם הרולד סקיילד. במהלך מסעותיו בין ונציה, נאפולי, סיציליה ואיי יוון, מדלג ליליאן הצעיר במיומנות מופלאה בין החברה הגבוהה לנמוכה, בין הסלונים האליטיסטים למועדונים ומקומות המפגש בפריז של מטה. הוא נע בין חיפוש נואש אחר אהבת אמת ליצריות חסרת גבולות, בין ניסיון להשתלב בחברה, לדחייתה מכל וכול – עד לסופו הטרגי. זהו עיבוד ספרותי הממזג בין מציאות לבדיה, לאורח חייו יוצא הדופן של ז׳אק ד׳דלסוורד-פרסן – ילד שמנת, טיפוס אקסצנטרי, דנדי צרפתי, עבריין מורשע – שמעצרו ומשפטו בגיל עשרים ושלוש עוררו שערורייה גדולה בעיתוני התקופה בצרפת.

השורה התחתונה: הוללות אריסטוקרטית צרפתית, קווים לדמותה


מתושלח – אמנון רובינשטיין
הוצאת כנרת זמורה דביר

גיבור הנובלה העתידנית מתושלח, הוא בכיר בחברה המפתחת מוצרים המאטים את תהליך ההזדקנות. כיתר בני דורו הוא נוטל את מוצרי החברה ושומר על נעוריו, הגם שחצה זה מכבר את שנתו המאה. הוא נוסע במכוניתו האוטונומית, נעזר ברובוט הנאמן שלו, ונהנה מחיי רווקות נטולי דאגות. מפגש עם אישה מסתורית בטיסה לציריך מטלטל את עולמו, והוא נשאב לסחרחורת של התרחשויות המעמידה בספק את תקפותם של הגבולות בין החיים והמוות בעולם עתידני.

השורה התחתונה: מזמן לא יצא כאן ספר מדע בדיוני הארד-קור ישראלי טוב. אולי הספר הזה הוא הסנונית שמבשרת את הפריחה של הז'אנר הזה שכל כך חסר בארץ?


נחלה – גרהם נורטון
הוצאת לסה / מאנגלית: נעה שביט

דרמות מעטות ידע דאנין, כפר אירי שכוח־אל, ובכל זאת טרדות פוקדות את תושביו: הסמל פי־ג'יי קולינס מתוסכל ממשקלו העודף, בריד ריירדן, אם לשניים, מתוסכלת מבעלה ומוצאת נחמה בטיפה המרה, ואוולין רוס האלגנטית מתוסכלת מעלומיה שחלפו לבלי שוב. ולכן כששרידי אדם – שלפי החשד שייכים לטומי בורק, מאהבן לשעבר של בריד ושל אוולין – מתגלים בחווה ישנה, עברו האפל של הכפר מתחיל להיחשף. בשעה שפי־ג'יי חסר האונים מתקשה להתמודד עם חקירה אמיתית לראשונה בחייו המקצועיים, הוא מגלה תיבת פנדורה ובה כעס ותרעומת, סודות וחרטות שאגרו התושבים במשך שנים ארוכות. נחלה הוא רומן מתח משעשע אך עצוב לפרקים הכתוב בכנות שובת־לב ופותח צוהר לסתירות ולסבכים שהופכים בני אדם לאנושיים.

השורה התחתונה: סודות של עיירות קטנות. מה כבר יכול להשתבש?


נערה, 11 – איימי סוטר קלארק
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

אלי קסטיו מנחה פודקאסט פופולרי בסוגת "פשע אמיתי", המתמקד במקרים ישנים של ילדים נעדרים וחטופים. בתום ארבע עונות שבמהלכן פענחה בהצלחה מקרים כאלה בטווין סיטיז שבמינסוטה, אלי מחליטה להתמודד עם המקרה שנהפך אצלה לאובססיה: רוצח הספירה לאחור, רה"ל. לפני עשרים שנה רה"ל הטיל אימה על הקהילה; במהלך שבעה ימים הוא חטף ורצח באופן טקסי שלוש ילדות, כשכל אחת מהן היתה צעירה בשנה מהנרצחת שלפניה. ואז, לאחר שרצח את הקורבן בת האחת-עשרה, הדפוס והרציחות נפסקו באחת. כשאלי בודקת טיפ שקיבלה ממאזין רק כדי לגלות את גופתו של האיש, היא מרגישה אשמה. ואז, בתוך ימים בודדים, נחטפת ילדה שמתאימה באופן מחשיד לרצף שרה"ל קטע עשורים קודם לכן. התקשורת וגופי החוק הסיקו מזמן שרה"ל התאבד, אך אלי מעולם לא האמינה בזה. היא קיוותה שהחקירה שלה תוכיח שהיא טעתה, אך נדמה שהפודקאסט שלה דווקא מדרבן את הופעתם של קורבנות חדשים.

השורה התחתונה: הגיע הזמן באמת שהגיבורים החדשים של התקופה האחרונה – הפודקאסטרים – יגיעו לחזית עולם הספרות


סיפורה של הבת – ארמנדו לוקאס קוראה
הוצאת מטר / תרגום: אסנת הדר

ברלין, 1939. החלומות שטוו אמנדה שטרנברג ובעלה יוליוס לבנותיהם מתנפצים כשהנאצים משתלטים על ברלין, שורפים את חנות הספרים המשפחתית שלהם ושולחים את יוליוס למחנה ריכוז. אמנדה הנואשת נמלטת לדרום צרפת בתקווה למצוא מקלט בבית ידידה. היא מגיעה לדרום צרפת, אך ההפוגה הקצרה נקטעת עם הגעת הנאצים, ואמנדה מוצאת את עצמה במחנה עבודה שבו היא שבה ובוחרת בקורבן הרואי. ניו יורק, 2015. אליז דובאל בת השמונים מקבלת שיחת טלפון מאישה המביאה לה מכתבים מתקופה וממדינה שאילצה את עצמה לשכוח. אליז היא צרפתייה קתולית שהגיעה לניו יורק אחרי מלחמת העולם השנייה, והיא נדהמת לגלות שאלה מכתבים בגרמנית מאמה, אותם כתבה בזמן המלחמה. למרות מאמציה של אליז להדוף את עברה, שבעה עשורים של סודות מתחילים להתפורר.

השורה התחתונה: במקום שבו שורפים חנויות ספרים


סלפי – קאת דה קוק
הוצאת הקיבוץ המאוחד / תרגום: אירית ורסנו

לינדֶה בת השש־עשרה חיה עם אמהּ ועם אחיה הצעיר בעיירה קטנה ומשעממת. היא מאוהבת בסִימוֹן, שלומד איתה ומנגן בלהקה מקומית, ומתאכזבת לגלות שהוא כלל אינו מבחין בה. כשהיא מכירה בפייסבוק את בְּרָאם, שמבוגר ממנה מעט, הכול משתנה. השניים משוחחים בצ'אט כל יום ויש להם הרבה במשותף. לינדֶה מסוחררת מתשומת הלב של בראם ונסחפת לתוך מערכת היחסים הווירטואלית. הדברים מתחילים להסתבך כשבראם מבקש ממנה לשלוח לו תצלום אינטימי שלה. סלפי, שתורגם מפְלֶמִית ,הוא סיפור התבגרות ריאליסטי שחושף את הדילמות וההתמודדויות של בני נוער בימינו, בעולם דיגיטלי חסר עכבות ואכזרי לעִתים.

השורה התחתונה: תזכרו- לעולם לא לשלוח שום דבר ברשת


ספינת הגורל – כריסטינה בייקר קליין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: שרון פרמינגר

זהו סיפורן הטרגי ומלא התקווה של שתי נשים בריטיות מן המאה התשע-עשרה, שנגזר עליהן להיתלש מעולמן ומחייהן, ולהיטלטל בתנאים מחפירים בספינת האסירים מדיאה אל מעבר לים, למושבת העונשין ארץ וַן דימֶן שבאוסטרליה. אוונג'לין, אומנת צעירה ותמימה, מנוצלת על ידי בנו של המעסיק שלה, ועם היוודע דבר הריונה נשלחת באמתלה שקרית לכלא ואז לגלות. על סיפון הספינה היא פוגשת את הייזל הערמומית, מיילדת מיומנת ורוקחת בצמחי מרפא, שנשלחה לגלות משום שגנבה כפית כסף. כנגד כל הסיכויים, בסביבה שבה הרצון לשרוד גובר על כל רצון אחר, נקשר בין השתיים קשר אמיץ ומרגש. זהו גם סיפורה הקשה של מתינה, יתומה אבוריג'ינית שמאומצת על ידי המושל החדש של ארץ ון דימן כקישוט חסר אישיות, מאוויים או רגשות. החיים באוסטרליה ובדרך הארוכה אליה אמנם מייסרים ולא הוגנים עד כדי אכזריות, אולם לחלק מהאסירות הגלות היא גם הזדמנות: לגאולה, לחיים חדשים ולחירות שלא העזו לחלום עליה.

השורה התחתונה: ועדיין, לא היו בדרכן לפתח תקווה


עד ראייה – ולדימיר נבוקוב
הוצאת אפרסמון / מרוסית: דינה מרקון

סמוּרוֹב, גיבורהּ הראשי והאומלל של הנובלה, מהגר רוסי שחי בברלין של שנות ה-30, הוכה והושפל על ידי בעלה הקנאי של המאהבת שלו. הוא אינו מסוגל לשאת את ההשפלה וגומר בדעתו לשלוח יד בנפשו. אולם גם ב"חיים שלאחר המוות" ה"אני" שלו, שלא מת עד הסוף, ממשיך לחפש את ההוכחה לעובדת קיומו בין האנשים שהכיר המקיפים אותו, שעסוקים בעיקר בחייהם וממעטים להעניק לו את תשומה הלב שהוא מחפש. שוב ושוב חווה ״עד הראייה״ השפלות ובזיונות, וגם אהבה נכזבת. וכל זאת בזמן שהוא בולש אחר אדם ששם משפחתו סמורוב, שאת חידת זהותו מגלה המחבר רק בסוף הנובלה.

השורה התחתונה: תגידו מה שתגידו, ספר חדש של נבוקוב שמתורגם לעברית הוא בשורה של ממש


עין העולם – רוברט ג'ורדן
הוצאת אופוס / מאנגלית: ?

כישור הזמן סובב לו, עידנים באים ועידנים חולפים ומשאירים אחריהם זיכרונות שהופכים לאגדה. האגדה נמוגה והופכת למיתוס, ואף המיתוס נשכח בסופו של דבר, בזמן שהעידן שהפיח בו רוח חיים חוזר שוב. בעידן השלישי, עידן הנבואה, גם העולם וגם הזמן נמצאים על כף המאזניים. אשר היה, אשר יהיה, אשר הווה – כל אלה עלולים ליפול לידי הצל. כאשר כפר שדה אמונד מותקף בחג הבל טיין על-ידי טרולוקים, יצורים מפלצתיים הנחשבים לסיוט מסיפורי האגדות, שלושה נערים צעירים מוצאים את עצמם נמלטים מאדון האופל. בעזרת אאס סדאי, עוצר ודמויות נוספות החוברות אליהם, הם יוצאים למסע בריחה כאשר יצורי האופל דולקים אחריהם בכל צעד, לפעמים אפילו לפניהם, לפעמים אפילו בשנתם.

השורה התחתונה: שנייה לפני שאתם צוללים לצפיית בינג' בסדרה החדשה המבוססת על הספר באמזון פריים, תעשו לעצמכם טובה ותקראו את המקור


פורעת חוק – אנה נורת'
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

ביום חתונתה, חייה של איידה בת השבע-עשרה נראים טובים; היא אוהבת את בעלה והיא אוהבת לשמש כשוליה של אמה, מיילדת מכובדת. אך לאחר שנה של נישואים ללא היריון, בעיירה שבה נשים עקרות מואשמות בכישוף ונתלות כדבר שבשגרה, היא מבינה שאם ברצונה לשרוד עליה להשאיר מאחור את כל מה שאי-פעם ידעה והכירה. איידה מצטרפת לכנופיית "הסדק בקיר" הידועה לשמצה, חבורה של פורעי חוק בהנהגת מטיף-שנהפך-לשודד, המכונה בפי כול "הילד". הילד הכריזמטי, המרשים וההפכפך נחוש בדעתו להקים מקלט בטוח לנשים שנודו מהחברה. אך כדי להפוך את החלום הזה למציאות, הכנופיה הוגה תוכנית מסוכנת שעלולה להביא לחיסול כל חבריה, ואיידה ניצבת בפני החלטה קשה: האם תהיה מוכנה לסכן את חייה שלה למען אפשרות לעתיד מסוג חדש עבור כולם?

השורה התחתונה: מערבון מסוג אחר


פתאום נועם – סער ורדי
הוצאת כנרת זמורה דביר

יש לו עיניים חומות וצוחקות, הוא מדיף ניחוחות משכרים של פעוטות, והוא שועט לעברי במעין הליכת־חיתול מצחיקה, תוך צווחות נרגשות "אבא! אבא!". אבל אין לי מושג מי זה הילד הזה. אני נשבע שמעולם לא ראיתי אותו, ואני לא יודע מה אני אמור לעשות איתו עכשיו. ומה שהכי מוזר זה שכולם — כולל אשתי, בנותיי הגדולות, החברים שלי והמטפלת במשפחתון — מתייחסים לנועם כאל ילדי הקטן, כאילו היה כאן מרגע לידתו. ועכשיו, לך תתמודד עם זה. פתאום נועם של סער ורדי הוא רומן סוחף ומפתיע, שבמרכזו תעלומה מסתורית. ילד מתוק וחייכן בשם נועם צץ לפתע בחייו של גיבור הספר, הנאלץ להסתגל למציאות חדשה, תוך שהוא מנסה להבין את פשר ההתרחשות המשונה. ורדי משרטט בהומור ובחן רגעים משפחתיים, ולוקח את הקוראים אל עבר מסע ספרותי אבסורדי, משעשע, ייחודי ונוגע ללב.

השורה התחתונה: סער ורדי לוקח את חווית האבהות למקום קצת אחר


צילום מסך – ג'ייסון דנינו הולט
הוצאת ספרית פועלים

בין קיסריה לתל אביב של ראשית שנות האלפיים ובין ברלין לאתונה של ימינו – ילד, נער מתבגר וגבר צעיר נמצאים במסע התבגרות, והמסע שיעברו הוא סיפור חניכה מינית שהיא גם חלום בלהות. השפה שימצאו תהיה אינטנסיבית, מתעתעת ומתגרה, והם ייטלטלו במסעם בין אובססיה, תשוקה, טראומה ושנאה עצמית, שיוּתכו יחד לכדי יופי, וגם סכנה ממשית. מתוך רצון לקבוע את גורלו, כותב המְסַפֵּר על השליטה שבהיזכרוּת ועל חוסר השליטה שבאֶרוס, ונע בין מצבים מדומיינים. על מסלול ההרס הנרקוטי, בסמיכוּת המקום של הזיכרון – מה ליד מה – נחשׂפים ההיגיון הנפשי של הגיבור, הגוף שלא משאיר סימן והנפש שבתורהּ דווקא כן. בסִחרור הזמנים והפרטים, המאמץ שיעלה יהיה להיעשות "דומה לתמונה שלךָ". ומה עם טבעת החנק שהיא ה"אני" ועם החיים שמחוץ למבוך ההשתקפויות? "אני ממציא הכול כי הכול באמת קרה", כך מודה המְסַפֵּר של הרומן הקצר והפרובוקטיבי הזה, שהוא צולף וגועש, ולִבּוֹ חידה.

השורה התחתונה: עוד תקציר שחרוט על גבו של ספר ועושה הכל כדי שהקורא המצוי לא יבין דבר וחצי דבר מתוכנו של הספר


קורות הולכת הרגל – דבורה דויטש
הוצאת כנרת זמורה דביר

ענת גולן היא מנהלת מצליחה. זה שעוד לא קראתם עליה, מעיד עליכם יותר מאשר עליה. עוד לא בת ארבעים, וכבר מנהלת את שני ילדיה, את עצמה, קצת את אימא שלה ואת בעלה (רק כשיש לו שפעת), ובעיקר, היא מנהלת רשימות: מה היא אכלה, כמה היא שוקלת, אילו פרקים כדאי לקרוא בתהילים כדי לזכות בנס ובאיזו מסעדה כדאי לאכול ברמת הגולן. אם במקרה תיקלע לשם. כשענת מוזמנת לפגישת מחזור, היא נלחצת. "עקרת בית נשואה עם שני ילדים", זה לא ממש טייטל להתגאות בו, ולכן היא מתחילה רשימה חדשה — רשימת הדברים שעליה להשיג לפני הפגישה. אבל קשה לדבוק ברשימה כשהבכור שלה רוצה לשרוף את בית הספר, כשחברה צדקנית בוועד ההורים ניצבת בינה ובין שינויים הכרחיים במערכת החינוך, כשבעלה חושב שהגיע הזמן שתחזור לעבוד, כשרופא שרמנטי משדר לה מסרים סותרים שרק היא קולטת וכשאימא שלה מסתבכת עם הילרית שרלטנית.

השורה התחתונה: מה יותר חשוב – לשקר לעצמך, או לשקר למי שלמדו איתך בתיכון?


קרל מרקס | פילוסופיה ומהפכה – שלמה אבינרי
עם עובד / מאנגלית: איה ברויר

קרל מרקס (1883-1818) נחשב אחד מחשובי הפילוסופים וההיסטוריונים הכלכלנים בדורו ובעל ההשפעה הרבה ביותר בעולם המהפכה של העידן המודרני. המשטרים שביקשו לדגול בתורתו של מרקס עברו מן העולם, אך דווקא בימינו – כאשר החברה מתמודדת עם בעיות כלכליות קשות ואי־שוויון הולך ומעמיק בין עניים לעשירים, בין אזורים מוכים לעולם הולך ומתפתח – רבים פונים להגותו, גם אם אינם מקבלים אותה על כל פרטיה. על התרומה הזאת של הספר עמדו גם מבקריו ששיבחו את המחבר על נקודות המבט החדשות שהעלה. עם זאת, אף שהרבו לכתוב על השקפותיו של מרקס, על הרקע היהודי של הביוגרפיה שלו ממעטים לכתוב, ורבים מן הנדרשים לסוגיה מעוותים אותה בדרך כלל.

השורה התחתונה: ההשכלה היא דלק באש וכו'


רילוקיישן – איילת גונדר גושן
הוצאת אחוזת בית

לילך שוסטר חיה בסיליקון וָאלי עם בעלה, מיכאל, מנהל בכיר בחברת הייטק. החיים שלהם שם מושלמים: הם מתגוררים בווילה עם בריכה, ובנם אדם הוא תלמיד מצטיין בתיכון יוקרתי. הכול משתנה בערב שבו ג'מאל ג'ונס בן השש־עשרה מתמוטט ומת במסיבת כיתה שבה נוכח גם אדם. כששמועות על טיב היחסים בין ג'מאל ואדם מתחילות לצוץ, לילך נחושה להגן על בנה. אבל האם ייתכן שהוא פגע בנער אחר? התעלומה שהיא מנסה לפתור היא חידת חייו של הילד שלה. "רילוקיישן" הוא סיפור על התנגשות חזיתית בין החלום האמריקאי לזהות הישראלית. זהו רומן פסיכולוגי נוקב על יחסי הורים וילדים; מותחן שבמרכזו אמא שהופכת לבלשית בעל כורחה, ומחפשת אחר אמת שעלולה להרוס אותה.

השורה התחתונה: אני רוצה להציע את חוק מחסום כתיבה לשמות משפחה בתקצירים, שקובע כי קיים יחס הפוך בין איכותו של ספר המתח שאתם מחזיקים בידכם למספר שמות המשפחה של הדמויות המופיעות בתקציר


רקורסיה – בלייק קראוץ'
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: כנרת היגינס דוידי

בהתחלה זה נראה כמו מחלה. מגפה שמתפרצת ומטריפה את דעתם של אנשים עם זיכרונות מחיים שלא חיו מעולם. איש אינו מבין מהו אופן ההדבקה, אבל זהו רק גל ההלם הראשוני. מתברר שמקור התופעה אינו נגיף אלא תגלית איומה ומדהימה שלא מאיימת רק על המוח האנושי כי אם על מרקם הזמן כולו. הבלש הניו יורקי בארי סאטון מתקרב לגילוי האמת; ורחוק משם, בקצה השני של הארץ, במעבדה בפאלו אלטו, לנוירולוגית הלנה סמית אין מושג שהיא אוחזת הן במפתח לתעלומה והן בכלים להילחם בה. יחד, ייאלצו בארי והלנה להתעמת עם אויב משותף לפני שהם – ושאר העולם – יילכדו בלופ אינסופי של כאוס הולך וגדל.

השורה התחתונה: אם הוא טוב כמו חומר אפל, או אפילו רק חצי ממנו, יש למה לצפות


שישה-עשר סוסים – גרג ביוקנן
הוצאת כתר / מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי

סמוך לעיירת חוף אנגלית נידחת מתגלים ראשיהם של שישה–עשר סוסים הקבורים למחצה באדמה במעגל, כבמעין טקס מסתורי ומרושע. הבלש אלק ניקולס והווטרינרית הפלילית קופר אלן נקראים לזירת הפשע יוצאת הדופן, והחקירה חושפת במהרה עדויות לשרשרת של פשעים איומים שלכאורה לא קשורים זה לזה. פאניקה ופרנויה תוקפות את אנשי העיירה הקטנה, אנשים קשי יום שנתקעו בעיירה השקועה בשפל כלכלי עמוק. בין התושבים זוג המנהל חוות רכיבה ופושע לשעבר שמתפרנס בדוחק מהסעת אנשים בכרכרה לאורך הטיילת – סוסיהם של השלושה בין הקורבנות. אט אט מתחוור כי רצח הסוסים הוא רק חלק ממזימה גדולה וסבוכה הרבה יותר, ששורשיה בסודות אפלים שמסתירים חלק מאנשי העיירה. בעודם מנסים לפענח את התעלומה ההולכת ומסתבכת, אלק מתמודד עם טראומה משפחתית וקופר מנסה להבין מי זומם להרוס את העיירה ואת האנשים שגרים בה.

השורה התחתונה: מה עשו לכם הסוסים המסכנים?


שיעורים בתעופה – ג'קלין מוריארטי
הוצאת הכורסא / תרגום: תומר בן אהרון

1990: אחיה של אביגיל סורנסן, רוברט, נעלם ביום הולדתה השישה-עשר, ואיש לא ראה אותו מאז. זמן קצר לאחר מכן היא מתחילה לקבל בדואר פרקים אקראיים מתוך ספר מסתורי בשם "המדריך", שכותביו האלמונים מבטיחים שבעזרתו ינסקו חייה לגבהים שלא דמיינה אפילו בחלומותיה. עשרים שנים חלפו, ואבּי מוזמנת לריטריט שבו מובטח לה כי תלמד את האמת על אודות "המדריך". היא סקרנית מכדי לסרב להזמנה, והאירועים המתרחשים בעקבותיה יובילו אותה למסע מדהים שישנה את חייה – ויקסים את הקוראים.

השורה התחתונה: או שאולי לא


שמיים מגינים מעל – פול בולס
עם עובד / מאנגלית: סמדר גונן

פורט וקיט מורסבי, בני זוג מניו יורק, יוצאים למסע תעתועים בסהרה כדי לא ליפול למדבר שבתוכם ולתהום שביניהם. הם מתעלמים לחלוטין מהאותות ומהסימנים שהם מקבלים לאורך הדרך בנוגע למנהגים, לשפה ולתרבות של בני המקום ומגיעים לקצה החד של הארץ. שמיים מגינים מעל הוא רומן אקזיסטנציאליסטי, מהפנט ורב־עוצמה כמו נופי הפרא המתוארים בו. מאז ראה אור ב־1949 הוא היה לספר פולחן. ברנרדו ברטולוצ‘י עיבד אותו לסרט מרתק ב־1990 . זהו ספרו הראשון והידוע ביותר של פול בולס והראשון מספריו המתורגם לעברית.

השורה התחתונה: אין כמו להתעלם מכל האזהרות והסימנים כדי ליצור ספרות טובה


תמאם מכחול המנוחה – עודה בשאראת
הוצאת עם עובד / תרגום: ?

מודעת אבל שראה באקראי בעיתון מטלטלת את חייו של ג'וואד, גבר נצרתי קשיש, שפרש זה לא כבר מעבודתו רבת-השנים במשרד ממשלתי וניהל עד כה על מי מנוחות חיי זוגיות ומשפחה רבי־שנים לא פחות. הוא יוצא אל הלוויית תמאם מַכְּחוּל המנוחה ואינו שב לביתו אלא יוצא למסע של תהייה וחיפוש במקומות שונים בארץ, המעלה נשכחות ומזמן לו גם לא מעט הפתעות בנוגע לעבר. איך יוכל ג'וואד הנבוך להתמודד עם רגשותיו החדשים־ישנים, עם המידע הלא צפוי שהוא נחשף לו, עם דמויות חדשות המפציעות בחייו? האם במעשהו האימפולסיבי המנוגד לאופיו שרף את הגשרים עם סלמא אשתו? האם יוכל לשוב למסלול הבטוח והרגוע שהנחה את קיומו עד כה? או שמא ימצא את עצמו פונה דווקא עכשיו לכיוון אחר?

השורה התחתונה: קריאה מומלצת לחודשים הקרובים


תשעה זרים מושלמים – ליאן מוריארטי
הוצאת כנרת זמורה דביר / תרגום: אביגיל בורשטיין

תשעה אנשים מתכנסים בחוות בריאות מרוחקת, 'בית הרוגע'. אחדים באו לרזות, אחרים באו לאתחל את חייהם, ויש כאלה שבאו מסיבות שהם אינם מודים בהן בפני עצמם. הם נמצאים באווירת יוקרה ופינוק, מיינדפולנס ומדיטציה, אך יודעים שעשרת הימים הללו יכללו מן הסתם עבודה אמיתית. אלא שאיש מהם לא מעלה בדעתו כמה מאתגר זה הולך להיות. פרנסס וולטי, סופרת רבי־מכר רומנטיים שירדה מגדולתה, מגיעה ל'בית הרוגע' עם גב כואב, לב שבור וחתך נייר כואב להפליא בכף היד. חבריה האורחים מיד מעוררים את סקרנותה. רובם כלל לא נראים זקוקים לחוות בריאות. אבל יותר מכולם מעניינת אותה בעלת המקום, מנהלת מוזרה וכריזמטית. הייתכן שבידיה התשובות שפרנסס אפילו לא ידעה שהיא מחפשת? האם על פרנסס להניח בצד את הספקות ולצלול לתוך כל מה שיש למקום הזה להציע – או שעדיף שתברח כל עוד היא יכולה? עד מהרה כל אורחי 'בית הרוגע' שואלים את עצמם את אותה השאלה.

השורה התחתונה: עוד ספר שעובד לסדרה באמזון פריים. עשו לעצמכם טובה ותקראו את המקור הספרותי


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה. 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה.תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן