ספרים חדשים על המדף - דצמבר 2017

ספרים חדשים על המדף – דצמבר 2017

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שעלו החודש על מדפי חנויות הספרים. הבהרה מחכה לקוראים בסופו של המדור.

אופוריה – לילי קינגאופוריה – לילי קינג
הוצאת כתר / מאנגלית: אורית הראל

כשנל סטון – אנתרופולוגית מוערכת אך שנויה במחלוקת, ופן, בעלה האוסטרלי המקנא בהערכה ובפרסום שזכתה בהם – בורחים משבט קניבלים השוכן על שפת נהר הסֵפִּיק הם פוגשים את האנתרופולוג הבריטי אנדרו בנקסון, שעוזר להם למצוא שבט אחר שאותו יוכלו לחקור: שבט הטאם, שנשלט בידי נשים. נל מצליחה ליצור קשר עם נשות השבט ולהגיע לגילויים חדשים על חלוקה מגדרית, על מיניות ועל אימהות. במקביל לסחרור אינטלקטואלי, שסופו ניסוח תיאוריה אנתרופולוגית חדשנית, השלושה מוצאים את עצמם בסערת רגשות של חברות, התאהבות וקנאה מתפרצת.

השורה התחתונה: מסוג הספרים שהייתי כותב עליהם “לחובבי הז’אנר”, אם רק הייתי מצליח להחליט לאיזה ז’אנר הם שייכים.


אפריל, בית הפאר ממול, ניצחון היופי – יוזף רותאפריל, בית הפאר ממול, ניצחון היופי – יוזף רות
הוצאת תשע נשמות / תרגום: שירה מירון, מאראט וינטראוב

שלוש היצירות המרכיבות את הקובץ הזה מבטאות את יחסו של יוזף רות לאהבה, לנשים ולכסף שנע מאידיאליזציה וטוטאליות עד לאכזבה ומרמור חסרי כל נחמה. “אפריל” – נובלה מוקדמת, בה יוזף רות הנפעם, המתאהב ממבט ראשון, לאחר שהוא מביט בחטף בעיניה של נערה, ממש ברגעים שהרכבת שלו עומדת לנסוע. “בית הפאר ממול” – סיפור קצר, בו מפנה הסופר את מבטו החודר אל קיומו של איש אמיד שמעולם לא ידע אהבה. “ניצחון היופי” – סאטירה מרושעת המציגה באירוניה דקה אך לא נטולת מיזוגניה ודעות קדומות, גברים שהלכו לאיבוד ונפלו קורבן לקסמן וכישופיהן של נשים מניפולטיביות.

השורה התחתונה: פעם היה לגיטימי להיות שוביניסט.


הזוג מהבית השכן – שרי לפניההזוג מהבית השכן – שרי לפניה
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: יעל ענבר

אן ומרקו, זוג צעיר עם תינוקת בת פחות משנה, מיודדים מאוד עם סינתיה וגראהם, הזוג מהבית השכן. כאשר הם מוזמנים לארוחת ערב לכבוד יום הולדתו של גרהאם, סינתיה מבקשת מהם לבוא בלי התינוקת. אם ייקחו איתם את מכשיר האינטרקום וילכו לבדוק מה קורה איתה בכל שעה עגולה – הכול יהיה בסדר, הרי הם בסך הכול בבית השכן. הארוחה לא מתנהלת על מי מנוחות. מתברר שלא הכול כשורה בין שני הזוגות, ומתחת לפני השטח רוחשים הרבה רגשות ומתחים. כאשר אן ומרקו חוזרים הביתה, ממתין להם הסיוט הגדול ביותר של כל הורה: בתם התינוקת נעלמה ממיטתה, וכל הסימנים מעידים שהיא נחטפה. המשטרה מתחילה לחקור וחשדות רבים מופרחים לאוויר.

השורה התחתונה: כי אין כמו חטיפה של תינוק כדי להניע את גלגלי העלילה.


הכריש – מישקה בן דודהכריש – מישקה בן דוד
תכלת הוצאה לאור

אנשי יחידת המנהרות של החמאס פורצים בלב יישוב ישראלי, שיירת אדם אדירה יוצאת את גבולות עזה ועולה על אשקלון, החיזבאללה מצטרף בירי טילים ובפלישה רגלית. תגובה ישראלית קשה אינה מאחרת לבוא, ובתוך זמן קצר נסחף המזרח התיכון למלחמה כוללת. ארצות הברית מושכת ידיה מן העניין כולו- וסוללות טילים רוסיות משתקות את חיל האוויר הישראלי. ישראל נותרת לבדה מול אויב נחוש וזירה בינלאומית עוינת. בלב ים משייטת הכריש: צוללת ישראלית חדישה, נושאת טילים גרעיניים. החדשות הנוראות מבית מגיעות לאנשי הצוללת, ומפקדיה נדרשים לקבל הכרעות אסטרטגיות הרות גורל ובעלות השלכות מוסריות קשות מנשוא.

השורה התחתונה: בופור פינת מפרץ החזירים פינת המרדף אחר אוקטובר האדום, רק בלי הטוויסט בעלילה.


המייל האחרון – דיוויד באלדאצ´יהמייל האחרון – דיוויד באלדאצ´י
הוצאת מודן / מאנגלית: נורית לוינסון

מֶלווין מַרס נידון לעונש מוות בגין רצח הוריו בטקסס לפני עשרים שנה. ביום ההוצאה להורג הוא נלקח מתאו ומתבשר שאדם אחר הודה ברצח הכפול ושעונש המוות שנגזר עליו מושהה. בלש המשטרה לשעבר אֵיימוֹס דֶקֶר נמצא בדרכו ליום העבודה הראשון כסוכן בצוות מיוחד של האף–בי–איי, כאשר הוא שומע דיווח חדשותי על המקרה של מרס. פרטי הפרשה חקוקים היטב בזיכרונו. גם מרס, כמו דקר, היה שחקן פוטבול מוכשר בצעירותו, ובנוסף, המשפחות של שניהם נרצחו באכזריות. דקר ויתר חברי הצוות נוסעים ברחבי ארצות הברית בניסיון לפענח את הפרשה ולחשוף את האמת שבבסיסה. כאשר חברת צוות נחטפת, הם מתחילים להבין שבסיפור מעורבים אנשים חזקים ומסוכנים יותר ממה ששיערו.

השורה התחתונה: דיוויד באלדאצ’י ממשיך לעשות את מה שדיוויד באלדאצ’י עושה.


הצד הרחוק של הלילה – יאן פיליפ סנדקרהצד הרחוק של הלילה – יאן פיליפ סנדקר
הכורסא הוצאה לאור / מגרמנית: יוסיפיה סימון

במהלך חופשה במחוז סצ’ואן חווים פול וקריסטינה סיוט נורא: דייוויד, בנם בן הארבע, נחטף. בתנאים לא-תנאים מוחזר דייוויד לידיהם, אבל החוטפים אינם מוותרים; הם רוצים לשוב ולשים עליו את ידם. המקום היחיד שבו תוכל המשפחה להיות בטוחה תהיה השגרירות האמריקאית בבייג’ינג, אך את הדרך הארוכה לשם הם צריכים לעשות תוך הימנעות מאוטובוסים, רכבות ונמלי תעופה על מנת שהחוטפים לא יוכלו להבחין בהם. מי יהיה מוכן להעניק להם, תוך סיכון חייו, מקום מסתור ויעזור להם לצלוח את המסע לשגרירות? במי הם יכולים לבטוח?

השורה התחתונה: למה למען השם החוטפים רוצים לתפוס שוב את דייוויד? חסרים ילדים בני ארבע בסצ’ואן?


חשוך , כמעט לילה – יואנה באטורחשוך , כמעט לילה – יואנה באטור
הוצאת כתר / מפולנית: עלי הלפרן

אליציה טאבּוֹר חשבה ששום דבר לא יגרום לה לחזור לעיר הולדתה, אותה עזבה לפני שנים. בכל זאת, היא עולה על רכבת מוורשה בדרכה לוַולְבּז’יך במטרה לסקר את היעלמותם המסתורית של שלושה ילדים מקומיים. היא נחושה להישאר ממוקדת במשימתה העיתונאית ולא לתת לביקור הזה להיהפך לנוסטלגי, שהרי ולבז’יך מסמלת בעיקר את מה שאבד לה: אחותה הגדולה אווה שהצילה אותה אך לא הצליחה להציל את עצמה, אביה שנפטר לפני שנים אחדות ואימה שמעולם לא נצרבה בזיכרונה. היא מגלה במהרה שהסיפורים והאמת על העבר חבויים בכל פינה ומחכים להיחשף. אט–אט מתגלים לה הסיפורים שלה עצמה ושל הסובבים אותה. הסיפורים משלימים זה את זה ונשזרים במפתיע בהתרחשויות העכשוויות בעיר הולדתה.

השורה התחתונה: מה הוא הסוד הנורא שתגלה אליציה, ולמה יש לנו תחושה שזה קשור איכשהו למלחמת העולם השנייה?


טלוויזיה – ז'אן-פיליפ טוסןטלוויזיה – ז’אן-פיליפ טוסן
הוצאת לוקוס / מצרפתית: מיכל שליו

יום אחד קם אדם ומחליט שלא לראות עוד טלוויזיה. אקדמאי בשנת שבתון עומד לכתוב עבודת מחקר על הצייר האיטלקי טיציאן. הוא עובר לגור בברלין, שולח את אשתו ההרה ובנם הקטן לנופש ומכין את חדר העבודה. אלא שמרגע שֶכיבה את הטלוויזיה הוא מתקשה לכתוב, ומעביר את הזמן בעצלתיים. הוא שוחה בבריכה, משקה את עציצי השכנים, משתזף בעירום בפארק וטס במטוס קל בשמי העיר. וכל אותו הזמן הוא רדוף על ידי מסכים, מצלמות ומופעיה השונים של הטלוויזיה. האם יצליח אי פעם להתיישב ולכתוב?

השורה התחתונה: אנחנו הוצאנו את הטלוויזיה מהבית לפני שזה היה מיינסטרים.


יופי הוא פצע – אקה קורניאווןיופי הוא פצע – אקה קורניאוון
הוצאת שוקן / תרגום מאנגלית

עשרים ואחת שנה אחרי מותה קמה מקִברה דְיוּאִי אַיוּ, פרוצה אינדונזית יפהפייה, כדי לנקום את נקמתה במי שהטיל קללה על משפחתה. בין ג’ונגלים לחוף ים, בעיר הבדויה הַלימוּנדה אשר בארכיפלג האינדונזי, נחשפות בנותיה לחיים של אלימות, אונס, גילוי עריות, שיגעון ושברון לב. הספר פורס דיוקן רחב יריעה של עברה הכואב של אינדונזיה, המתאר כמאה שנה של אכזריות, החל בקולוניאליזם ההולנדי ובכיבוש היפני, וכלה במאבק העקוב מדם לעצמאות. הוא נע בין אגדת עַם לרומן רומנטי, בין ריאליזם לפנטזיה, בין סאטירה להיסטוריה; זהו סיפור על נשים חזקות וגברים חלשי אופי, רוחות רפאים, נסיכות צנועות ופושעים חסרי רחמים.

השורה התחתונה: חוויה קריאה אתנית לקורא הישראלי הממוצע? באמת שאין לנו מושג.


ימים אחרונים של ליל – גרהם מורימים אחרונים של ליל – גרהם מור
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: אורטל אריכה

ניו יורק, 1888. נס הנורה החשמלית עדיין בחיתוליו. תומס אדיסון זוכה במרוץ על רישום הפטנט שלו במשרד הפטנטים ותובע את היריב היחיד שנותר לו, ג’ורג’ וסטינגהאוס, על סכום שטרם נשמע כמותו – מיליארד דולר. כדי להגן על עצמו וסטינגהאוס שוכר את שירותיו של עורך דין בן 26 שזה עתה סיים את לימודיו, פול קראוואת. אין מרתיעה מהמשימה הניצבת בפניו. אדיסון נודע כיריב אימתני, ערמומי ומסוכן. אך שניהם נחושים לנצח. איך פול יעשה זאת? ככל שהוא מסתכן, הוא למד שכל מי שנמצא בדרכו משחק את משחקו-שלו, ושאיש אינו באמת כפי שהוא נראה.

השורה התחתונה: כבר שנים שאנחנו טוענים שהכישרון הכי גדול של אדיסון היה לרשום פטנטים של אחרים על שמו.


להבעיר מדורה (פעמיים) – ג'ק לונדוןלהבעיר מדורה (פעמיים) – ג’ק לונדון
תשע נשמות / מאנגלית: תרגום: עודד ולקשטיין

ג׳ק לונדון כתב שתי גרסאות לסיפורו המופתי “להבעיר מדורה” – אחת בשנת 1902 והשנייה, בשנת 1908, משולשת בגודלה. כמו צייר הרושם גרסאות לאותו הנוף – לונדון מזמין את הקוראים אל מטבחו הספרותי, אל מעבדת העריכה שלו, אל עולמו הפנימי של אמן, להיות עדים למטמורפוזה של יצירה קלאסית אחת בידי יוצרה. להבעיר מדורה הוא סיפור על דמות ועל שלג. האדם, לבד, מול הטבע. היערות והמעיינות קפואים. הקור הקיצוני תוקף את יוּקוןֹ בצפון. ג’ק לונדון מבצע צילום רנטגן לנפש אנושית, הניצבת בפני אתגר בלתי אפשרי, על החבל הדק בין החיים והמוות, בעמודים של פרוזה קשה וזוהרת, מפחידה ונפלאה כאחת.

השורה התחתונה: למי שאין לו בעיה לקרוא את אותו הסיפור פעמיים.


להקיף את השמש – פולה מקלייןלהקיף את השמש – פולה מקליין
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: עפרה אביגד

בֵּריל מרקהאם הקטנה, שנולדה באנגליה ועברה עם הוריה לקניה, ננטשת על ידי אמה בעודה פעוטה ומתחנכת על ברכי אביה בעזרת השכנים הטובים של המשפחה מבני שבט הקיפסיגיס. ילדת הטבע הפראית, מתבגרת והופכת לנערה עצמאית וחסרת מעצורים שאוהבת בכל לבה את סביבתה הקשה. כאשר היא מגלה שכל מה שהכירה ואהבה הולך ומתפוגג, נסחפת בריל לסדרה של מערכות יחסים לוהטות אך הרסניות. במקביל היא נאבקת כדי לתפוס את מקומה בקהילת מאמני הסוסים בקניה, דבר שלא יעלה על הדעת באפריקה שבין שתי מלחמות העולם, ועד מהרה לוכדת את תשומת לבם של אנשי החוג הנוצץ של קניה. מי שכובש את לבה בסערה הוא דניס פינץ’ האטון המחוספס ורב-הקסם, ואהבתם האסורה מסייעת לבריל להכיר את עצמה ואת ייעודה: להיות טייסת.

השורה התחתונה: אם כל הדרמות האלה לא מספיקות לכם, מדובר בסיפורה האמיתי של הטייסת הראשונה שחצתה לבדה את אוקיינוס האטלנטי ממזרח למערב (ועשתה עוד כמה דברים מדהימים במהלך חייה).


להתראות אללה – אמיר לי-אורלהתראות אללה – אמיר לי-אור
הוצאת כנרת זמורה ביתן

אריאל, חיילת צעירה בגדוד חי”ר מגלה שיחידת מסתערבים סודית החליטה לגייס אותה לשורותיה. לצד סגן כהנא היא יוצאת למשימה בה הם צריכים להעמיד פני אחים ולהפוך לחבריו הקרובים של טארק, מפקדם הצעיר והכריזמטי של לוחמי החמאס המקומיים. בתהליך סוחף ודרמטי אריאל וכהנא נשאבים עמוק יותר אל חייהם המושאלים, אמונותיהם הבדויות וחברותם הכפויה עם מבוקש אכזר. יחסיהם הקרובים עם טארק הולכים ומסתבכים. רגשות עזים צפים בין שלושת הצעירים הללו שחיים על הקצה, איש־איש וסיבותיו, בעיר שהורגים ומתים בה בשם האל, אך שום אל לא מראה בה את פניו. השעון מתקתק לקראת פעולה שתגבה קורבנות רבים ולקראת ההתנגשות הבלתי נמנעת בין זהויות. אריאל יודעת שעליה לעשות משהו, אך בשם מי? ונגד מי?

השורה התחתונה: מצד אחד נראה כאילו הספר טומן בתוכו את כל הקלישאות האפשריות בנושא, אבל כשעוצרים רגע ומביטים מהצד, נראה שמסתתר בפנים סוד שיהפוך את הקערה על פיה. האם מדובר באכזבה שממתינה לקרות או בהפתעה מדהימה? נאלץ להמתין ולגלות.


לפני שהיינו שלך – ליזה וינגייטלפני שהיינו שלך – ליזה וינגייט
הוצאת מודן / מאנגלית: נורית לוינסון

רִיל פוֹס וארבעת אחיה גדלים על סירת מגורים קטנה שבנה אביהם על נהר המיסיסיפי. מציאות חייה משתנה בערב סוער אחד בשנת 1939, כאשר אימה כורעת ללדת תאומים ואביה נאלץ להבהילהּ לבית החולים. חמשת הילדים שנשארים לבד על הסירה נלקחים על–ידי שוטרים ומועברים למוסד. מהר מאוד הם מבינים שלמרות מה שהובטח להם, מטרת שהותם שם היא לא להחזירם לחיק הוריהם הביולוגים. עורכת–דין שאפתנית שמסומנת כמי שתמשיך את השושלת הפוליטית של משפחתה חוזרת לבית ילדותה. מפגש מקרי עם קשישה בשם מיי מטלטל את עולמה. אילו סודות מוסתרים במשפחתה המיוחסת? כיצד מסמכים רשמיים ממעונות הילדים של טנסי קשורים לעניין? מבוסס על סיפורה האמיתי של רשת בתי יתומים שעסקה בחטיפת ילדים עניים ממשפחותיהם הביולוגיות ומכירתם למשפחות עשירות.

השורה התחתונה: טוב, אנחנו די בטוחים שאנחנו יכולים לנחש לפחות כמה מהתשובות לשאלות האלה.


מבוך ההשתקפויות – מאת: סרגיי לוקיאננקומבוך ההשתקפויות – מאת: סרגיי לוקיאננקו
הוצאת אופוס / מרוסית: גילה וולדמן

העולם צולל אל תוך מצולות המציאות הווירטואלית, עולם בעל אפשרויות בלתי מוגבלות, שבו אנשים עלולים לעיתים ללכת לאיבוד בלי לדעת כיצד לצוף בחזרה לעולם המציאות. בעולם הזה לאוניד הוא דייבר, אחד ממעטים המסוגלים להתנתק באופן עצמאי מהרשת ולצוף בחזרה למציאות. כשמגייסים אותו לחלץ אדם הנקלע למצוקה במשחק וירטואלי, הוא בטוח שמדובר במשימה פשוטה, אך המשימה רק הולכת ומסתבכת, ונדמה כי המציאות הווירטואלית עצמה מתקוממת נגד החילוץ הזה. בשפה קולחת, בהומור שנון ובעזרתן של דמויות אנושיות להפליא, מגולל סרגיי לוקיאננקו, סיפור על עולם חדש שנברא באקראי ועל האנשים המורשים ליהנות מגן העדן הזה, כל עוד הם מקפידים לחזור למציאות בזמן.

השורה התחתונה: אופוס חוזרים לאזור הנוחות שלהם עם מה שמעלה ניחוחות של הארדקור סייבר פאנק לפנים.


מדעי הרוח – פבלו דה סנטיסמדעי הרוח – פבלו דה סנטיס
הוצאת תשע נשמות / מספרדית: יוסי טל

עלילה מסתורית ומותחת המתפתחת סביב עולם הספר והתשוקה למילים. אינספור גרסאות של סיפור מופתי אחד הספיקו להבניית האגדה סביב הוֹמֵרוֹ בּרוֹקָה, סופר מסתורי שאיש אינו מכיר ושספק אם היה קיים. אלא שסימנים אחדים מצביעים על כך שבקומה חמישית בבניין נטוש של אוניברסיטה למדעי הרוח לשעבר, בין מסדרונות חשוכים ומאובקים, בין ניירות עזובים מפעם וסכנות בלתי צפויות, נמצאת יצירתו הסודית. המספר הוא אֶסטֵבַּן מירוֹ, סטודנט נאיבי ההופך לבלש, שיפגוש שלושה מבקרים אויבים שיעשו הכול כדי לזכות בבשורה על הרומן האבוד. במהרה הדרך אל הספר הנסתר מתמלאת גופות. ביקורת הספרות דומה לעיסוק דתי, ואת התעלומות סביב  הומרו ברוקה יזכה לפענח מי שימצא את הניירות האבודים שהותיר הסופר בבניין.

השורה התחתונה: כרגיל בתקצירים של “תשע נשמות”, לא הבנו כלום, אבל אנחנו מנחשים שמדובר בסיפור נוארי משהו, בגלל העיצוב של הכריכה.


מדריך האוהבים לרומא – מארק למפרלמדריך האוהבים לרומא – מארק למפרל
הוצאת כתר / מאנגלית: יערית טאובר

שלושה זוגות מגיעים לעיר אחת בעקבות האהבה. אליס טסה לרומא לאחר שהמרצה שלה מעודד אותה לקבל החלטה ספונטנית. היא קובעת להיפגש עם הארוס שלה בפירנצה, אך מפגש מקרי עם בריטי שנון מאיים להסיט אותה מתכניתה המקורית. מג ואלק נאבקים בשחיקה שבשגרת הזוגיות הבטוחה. הם נשואים כבר שנים רבות, מנהלים יחד עסק לגופי תאורה, מגדלים ילדים ומנהלים דו–שיח קבוע של עקיצות הדדיות. האם העיר שבה בילו את ירח הדבש תצליח להצית מחדש את אהבתם? ליזי וקונסטנס מגיעות לרומא למלא אחר בקשתו האחרונה של הנרי, בעלה של קונסטנס ואחיה של ליזי. הנרי ביקש מקונסטנס להרחיק עד רומא, העיר שבה הכירו והתאהבו, כדי לפזר את אפרו מעל אחד הגשרים. האם תשלים קונסטנס עם הפרידה כמחיר כואב שנאלץ לשלם מי שחווה בחייו אהבה אמיתית?

השורה התחתונה: תחייתו של הרומן הרומנטי לא מאכזבת אותנו לרגע וממשיכה להנפיק רבי מכר.


מה שקורה בין איליי וגוון – ג'. ג'. מקאבוימה שקורה בין איליי וגוון – ג’. ג’. מקאבוי
הוצאת רימונים מאנגלית: ירון פריד

סיפורם של איליי דוונפורט; רופא מבריק ועשיר שחושב שמצא את האישה המושלמת להיות אשתו, רופאה, מבריקה ועשירה – בדיוק כמוהו, ושל גווינביר פו שמאמינה שהארוס הנאה, המצליחן והגבר הראשון שלה, הוא האדם המושלם עלי אדמות. ביום החתונה איליי וגוון מגלים שהכלה של איליי בורחת עם הארוס של גוון, והשניים נשארים לאסוף את השברים זה של זה. הוא רומן חדש בסוגת הספרות הרומנטית ממקלדתה של ג’. ג.’ מקאבוי, שכבר הביאה לנו את רב-המכר הרומנטי הנפלא, “קשת שחורה” שראה אור בעברית ב”פנדורה”.

השורה התחתונה: זוכרים שדיברנו מה אמרנו הרגע על תחייתו של הרומן הרומנטי?


ממלכת האי-רצון – איה קניוקממלכת האי-רצון – איה קניוק
הוצאת הקיבוץ המאוחד

אדם ברוק, פסיכיאטר בן 37 ,נדרש לאבחן את אנה, נערה החשודה ברצח אִמּה, ולהכריע אם היא כשירה לעמוד לדין. בהתכנסותו אל תוך עצמו הוא שוקע במעין מסע אל העבר, אל חייו עם ארנסט, אביו המאמץ, מנהלו של מוסד לחולי נפש כרוניים, ואל דמויות החולים ששהו בו. על מפתן ביתו של ארנסט במוסד הונח אדם זמן קצר לאחר לידתו, כנראה בידי אמו, שאדם מחפש אחריה בכפייתיות בלילות. בזקנתו חלה ארנסט ואינו מדבר, ואדם יוצר קשר הולך ומעמיק עם חבר נעורים של אביו, שלימים היה מרצה של אדם באוניברסיטה, וכעת הוא השופט במשפטה של אנה. אט אט נפרמים חייו של אדם, עד כדי התפוררות מוחלטת. אולם בתוך התהליך המפרק יש גם הרכבה מחדש ובנייה. האם יצליח למצוא פתרון לחידות חייו? האם יפרוץ את בדידותו בממלכת האי-רצון?

השורה התחתונה: לא למי שמפחד משיגעון או דיכאון או שניהם גם יחד.


נעורים ללא אל – אדן פון הורבאטנעורים ללא אל – אדן פון הורבאט
הוצאת עם עובד / מגרמנית: שירי שפירא

גיבורי הספר – תלמידי בית ספר בגרמניה בשנות ה־30, היו רוצים להיות מכונות, ברגים, גלגלים, בוכנות, רצועות — אבל יותר משהיו רוצים להיות מכונות, הם היו מעדיפים לשמש תחמושת: פצצות, מטעני רסס, רימונים. כל כך היו שמחים להתפוצץ למוות באיזה שדה קרב. כשיהיו גדולים הם חולמים להיות שֵם על אנדרטת מלחמה. במרכזו של הספר פרשת רצח על רקע סכסוך בין שני תלמידים. מורם של השניים ניצב על פרשת דרכים: האם לחשוף פרט מכריע שידוע רק לו ועשוי לשנות את הכרעת הדין ולסכן את עצמו או לעמוד מנגד כאשר תלמידו עומד לעשות את שארית חייו מאחורי סורג ובריח? מה שנדמה ראשית כמשפט רצח מתגלה כמשפטו של כל אדם, לא הרוצח הוא הניצב על דוכן הנאשמים אלא מצפונו של האדם הרגיל, העומד מן הצד ועוצם עין.

השורה התחתונה: הדבר המדהים ביותר בספר הזה הוא מן הסתם הזמן בו נכתב, בשלהי שנות השלושים של המאה הקודמת. כך אנחנו יכולים לראות כתב אישום כנגד החברה הנאצית מפיו של הסופר הגולה במקום מושבו באוסטריה.


עדות – סקוט טורועדות – סקוט טורו
הוצאת אריה ניר / מאנגלית: נעה בן-פורת

בגיל חמישים עוזב ביל טן בום את כל הדברים החשובים בחייו ומתמנה לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. הוא חש מחויבות לחשוף את האמת על המקרה אותו מונה לחקור בו לפני כעשר שנים נעלמו כל תושביו של מחנה צוענים בתוהו ובוהו שאחרי מלחמת בוסניה. עכשיו מופיע עד שטוען שחמושים הובילו את הצוענים למכרה וגרמו למפולת סלעים שקברה יותר מ-400 איש בעודם חיים. תפקידו של בום הוא לבדוק את טענותיו של העד ולקבוע מי היו האחראים לטבח. עליו לבחון שורה ארוכה של חשודים תוך תמרון בין בריתות ובגידות של אלה הקשורים למקרה ובעיקר האיש שעל עדותו נשענת כל החקירה – שאין ספק שהוא יודע יותר מכפי שהוא מספר.

השורה התחתונה: עוד ספר שיעזור לנו להפנים שמלחמה היא דבר נורא, אבל אנשים באופן כללי הם דבר מזוויע.


פלפל חריף לארוחת בוקר – ג'יי ריאן סטראדלפלפל חריף לארוחת בוקר – ג’יי ריאן סטראדל
הוצאת כתר בשיתוף כנפיים / מאנגלית: אורלי מזור-יובל

אחרי טרגדיה המערערת את ילדותה, אווה תורוַולד מוצאת נחמה בבישול מטעמים מן המטבח של מקום הולדתה, מינסוטה. כל אחת מהמנות שהיא מבשלת מייצגת תחנה במסעה – מנערה גבוהה וגמלונית שאינה מוצאת את מקומה ועד שהיא נהפכת לשפית אגדית. פריחתה הקולינרית נפרשת על פני שמונה פרקים, שכל אחד מהם מסופר מנקודת מבט שונה. כל פרק מספר על תקופה מסוימת בחייה ועל אחת ממנות האוכל הקרובות אל לבה. זהו לא רק סיפורה הפרטי של אווה, אלא גם דיוקן גסטרונומי ותרבותי.

השורה התחתונה: כשתכניות הבישול כובשות כל חלקה טובה בלוח השידורים, רק מתבקש שיהיה ברשימה לפחות ספר אחד שהגיבור האמיתי שלו הוא חוש הטעם.


שיעור לילי – לי צ'יילדשיעור לילי – לי צ’יילד
הוצאת כנרת, זמורה ביתן / מאנגלית: קטיה בנוביץ

השנה היא 1996, והסובייטים עזבו את הזירה מזמן. אבל כעת יש אויב חדש. בדירה בהמבורג, קבוצה של צעירים סעודים בלבוש אלגנטי מתכננים משהו גדול. ג’ק ריצ’ר זה אך סיים משימה חשאית בהצלחה יתרה. הצבא העניק לו מדליה. ואז שלח אותו בחזרה לספסל הלימודים. בכיתה יש שלושה תלמידים בלבד: ריצ’ר, סוכן אף-בי-איי וסוכן סי-איי-אי. המשימה שלהם? למצוא אמריקני אחד ולגלות מה הוא מוכר. ולמי. סיפור רציני ביותר מתרחש תחת אפם, סימנים לעולם שהולך ומשתגע.

השורה התחתונה: זוכרים את הימים ההם, כשהסובייטים היו תמיד הרעים בסרטים הוליוודיים?


תמונה קבוצתית – ספרות ישראלית במאה ה-21 – סופרים שוניםתמונה קבוצתית – ספרות ישראלית במאה ה-21 – סופרים שונים
הוצאת כרמל

אנתולוגיה חדשה המציגה דיוקן עכשווי של התרבות הישראלית על שלל זרמיה וגווניה. האנתולוגיה, בעריכת איילה לילי מוזס כוללת 175 יצירות של מגוון משוררים וסופרים, יוצרים נודעים לצד כותבים בראשית דרכם, ביניהם נשים, גברים, יהודים, ערבים, ותיקים ועולים חדשים בני עדות שונות. האנתולוגיה משקפת את מצב הספרות בישראל באמצעות הקולות הקיימים בחברה. כמו בתמונה קבוצתית, שהמצולמים בה אינם זהים או שווים והיופי מתבטא בשונותם, כך גם באסופה זו – השילוב בין היצירות השונות במהותן יוצר אמירה ייחודית, הגדולה מסך כל מרכיביה. בצד כל יצירה המופיעה באנתולוגיה צורפה ביוגרפיה קצרה של הסופר, המציגה את תהליך גיבושו של היוצר המתעצב בד בבד עם התפתחות הקריירה שלו.

השורה התחתונה: הזדמנות נדירה להיחשף לכותבים ישראלים לא מוכרים לצד כמה מענקי הספרות הישראלית העכשווית.


וכעת, כפי שהובטח, הבהרה:

מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

2 תגובות

  1. בתשובה לשאלה לשורה התחתונה – “הצד הרחוק של הלילה” – לא מדובר בילד סיני רגיל. גווני עורו ועיניו של דייויד היו בלתי רגילים. האשה הצעירה התלהבה ממנו ורצתה שיהיה שלה…

    “והוא רץ קדימה, מלווה מבטים סקרניים. תגובה זו היתה מוכרת היטב לפול, בכל מקום שבו הופיע עם בנו, הוא עורר תשומת לב, אפילו בהונג קונג.” (עמ’ 36)

    “הו, כמה מתוק, כמה מתוק,” קראה בהתלהבות.”
    כל הסובבים אותה עקבו אחר מבטה. האשה כלל לא התעניינה בדובים, עיניה היו מופנות אל דייויד. (עמ’ 37)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן