ספרים חדשים על המדף - אפריל 2019

ספרים חדשים על המדף – אפריל 2019

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו במהלך החודש אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית.

אגדות אמיתיות: 50 נשים לגדול איתן בישראל – שהם סמיט

אגדות אמיתיות: 50 נשים לגדול איתן בישראל – שהם סמיט
הוצאת כנרת-זמורה-דביר

אליס מילר, רוני צוקרמן, טליה אילן, והחלוצה הנרייטה סאלד, הן רק כמה מהנשים שסיפורן מסופר בספר אגדות אמתיות: 50 נשים לגדול איתן בישראל. הספר מספר לילדות ולילדים גם את סיפוריהן של חנה רובינא, רחל (המשוררת), גולדה מאיר, ג’ניה אברבוך וחנה סנש, אבל גם את סיפורן של מרים בן פורת, עדה יונת, קרנית פלוג, אילנה דיין, לוסי אהריש ועוד רבות. אגדות אמתיות מספר את סיפורן של 50 נשים ישראליות פורצות דרך או מובילות בתחומן, שהוכיחו שלכולנו יש חופש בחירה ואין גבול שאי אפשר לחצות.

השורה התחתונה: ספר חשוב לבנות וגם לבנים, פרי עטה של כלת פרס ראש הממשלה, פרס לאה גולדברג ופרס ביאליק וקולקטיב המריצה, שהוקם במטרה לקדם שינוי חברתי באמצעות עיצוב.


אהבה כפולה בטקסס – ליסה קלייפס

אהבה כפולה בטקסס – ליסה קלייפס
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: נעמה תורן

ליברטי גדלה בצד הלא נכון של המסילה, בעיירה עלובה בטקסס. אביה מת, ואמה בקושי מצליחה לשרוד. כאשר גם אמה מתה, ליברטי צריכה לגדל בעצמה את אחותה התינוקת, והחלומות שלה על לימודים והצלחה הולכים ומתרחקים. היחיד שמבין אותה הוא הארדי קייטס. התשוקה שהם חשים זה כלפי זה עצומה, אבל השאיפות של הארדי גדולות עוד יותר, והוא עוזב את העיירה ומותיר אותה מאחור. אלא שליברטי נחושה לא פחות ממנו, ויחד עם אחותה הפעוטה היא עוברת לעיר הגדולה ומוצאת עבודה במכון יופי יוקרתי. כשהיא פוגשת מיליונר רב־השפעה שקשור באורח מסתורי בעברה המשפחתי, לא כולם מתלהבים. אלא שמהר מאוד מסתבר שאהבה ושנאה דומות יותר מכפי שנדמה, ושהלב הוא איבר סורר ומבולבל מאין כמוהו.

השורה התחתונה: טוב, בסופו של דבר מדובר כאן ברומן רומנטי. מה כבר ציפיתם מהתקציר הזה?


אחד מאיתנו משקר – קארן מ' מקמנוס

אחד מאיתנו משקר – קארן מ` מקמנוס
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: יעל אכמון

ביום שני אחר הצהריים נכנסים לכיתה לריתוק: ברונווין, הגאונה, נמצאת במסלול המהיר לאוניברסיטת “ייל” ולעולם לא מפֵרה את הכללים; אָדי, היפָה, הנסיכה הפופולרית המושלמת; נייט, העבריין, כבר על־תנאי באשמת סחר בסמים; קופר, הספורטאי, שחקן בייסבול מצטיין; וסיימון, המנודה, היוצר של אפליקציית הרכילות הידועה של התיכון. חמישה תלמידים נכנסים לכיתת הריתוק, אבל סיימון לא יוצא ממנה. עוד לפני שהעונש נגמר, סיימון מת, וחוקרי המשטרה קובעים שמותו לא היה תאונה. כי למחרת האירוע הוא תיכנן לפרסם חשיפות עסיסיות על כל ארבעת שותפיו לעונש, מה שעושה את כולם חשודים ברצח. ואולי בעצם הם הקורבנות המושלמים של רוצח שעדיין מסתובב חופשי?

השורה התחתונה: איפה הרקול פוארו כשצריך?


אירית שחורה – סטיבן טלטי

אירית שחורה – סטיבן טלטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אמיר צוקרמן

בעוד השלג הולך ומכסה את העיר בפאלו מתגלה בכנסייה מקומית גופת גבר. הרמזים היחידים בזירת הרצח הם הספרה “1” החרותה על פני הקורבן וכרטיס הביקור של הרוצח: קוף צעצוע קטן שעשוי מפלסטיק. עד מהרה מתגלים קורבנות נוספים, ואיש אינו מוכן לדבר עם המשטרה. ככה זה ב”מחוז” – בית מושבם של יוצאי אירלנד – עיר בתוך עיר, פקעת של סודות, חשדות וסכסוכים אלימים שהובאו לארצות הברית מהמולדת הישנה, והתושבים בו יעשו הכול כדי להגן על קרוביהם. הבלשית אבסלום קירני שבה לכאן אחרי שנים במיאמי, והיא נחושה בדעתה לתפוס את הרוצח הסדרתי, גם אם תיאלץ להתמודד לשם כך עם השדים האפלים ביותר של העיר ושל עברה.

השורה התחתונה: לא יודע מה אתכם, אבל אני מרגיש כאילו קראתי את הספר הזה כבר בכמה וכמה וריאציות.


אישה מעבר לים – שרית ישי לוי

אישה מעבר לים – שרית ישי לוי
הוצאת מודן

שלוש נשים עומדות בלב הרומן הזה. אישה צעירה שבעלה עוזב אותה בבית קפה בפריז, אם שנעלמת מדי יום לשעות ארוכות ובתה אינה יודעת לאן ואישה מסתורית שנטשה תינוקת בת יום בליל שלג בפתח מנזר בירושלים. אלה הם המפתחות לסיפור גועש וסוחף, הלוקח אותנו אל סמטאות הרובע הלטיני בפריז ואל תל אביב של שנות השבעים, ומחבר בין ירושלים המנדטורית לעיירה ציורית באנגליה. שם מחפשות הנשים את זהותן ואת עצמן, ואת עברן הלוט בערפל. הגיבורות של שרית ישי-לוי ניצבות מול הייסורים שקורות חייהן המטירו עליהן, ופוגשות באהבה גדולה שרק היא תוכל לנצח כנגד כל הסיכויים כולם.

השורה התחתונה: לסטטיסטיקאים שבקהל – תוכלו בבקשה לחשב לנו את ההסתברות שלפחות פעם בחודש יעלה על המדף ספר פרוזה של סופרת ישראלית ובמרכזו שלוש נשים שמגלות את עצמן מחדש?


אמא קומי – אלדד כהן

אמא קומי – אלדד כהן
הוצאת ידיעות ספרים

יוּדה בן השתים-עשרה, שחי עם אמו בדירה קטנה מעל שוק מחנה יהודה בירושלים, תמיד חשב שאבא שלו מת. עד שבוקר אחד אמו מודיע לו שהגיע הזמן לחשוב אחרת. מרגע זה פותח יוּדה במסע אבסורדי במטרה לפגוש את אביו. שרשרת של דמויות לא שגרתיות מככבת במסע זה, בהן חברו הטוב של יוּדה, סרן אבוט פגוע ההלם קרב; חברתו רונית שחייבת לאכול כדי שיבואו לה רעיונות לראש; אמו, האישה הכי יפה בשוק, מורה לחשבון שמעריצה את חוליו איגלסיאס; וכמובן יוּדה עצמו, סקרן ותמים, מצחיק ונוגע ללב.

השורה התחתונה: מאז ומעולם היו חסרים לנו בספרות העברית ספרי מסע משעשעים, או בכלל ספרים משעשעים. כמו הקולנוע הישראלי, הספרות העברית (כך נראה) תעדיף תמיד לדכא למוות את הקהל. מזל שמדי פעם יוצא ספר מהסוג הזה, שלמרות ה”ישראליות” שבו, לא מתבייש לשמור על חוש הומור בריא.


אפלות – סיגלית דיל

אפלות – סיגלית דיל
הוצאת עם עובד

בליל סערה בני הזוג ברונו מוצאים בלב היער ילדה חיוורת ומסתורית. בני הזוג מאמצים את קורי, וגברת ברונו מטפלת במסירות ומעניקה את אהבתה לקורי המוזרה והמסתורית, נטולת שיער הראש ושחורת השיניים הסולדת מאור השמש, רואה היטב באפלה ומתעקשת להתרחץ באמבטיות קרח אפילו בימי החורף. אולם כאשר האם נלקחת בעל כורחה למוסד סגור, קורי נשארת לבדה עם אביה המרושע, מר ברונו המכור להימורים, אשר נחוש להתעלל בילדה המסכנה בכל דרך אפשרית. כדי להיפטר מקורי מר ברונו שולח אותה לבית ספר צופן סוד במעבה היער. חפצי הזהב והפאר במקום אינם מפצים על אכזריותן של נשות הצוות האפלות. כששער כפר הבנות ננעל חברות הצוות חושפות את פרצופן האימתני. במשימות חסרות רחמים הן בוחנות את החניכות בחיפוש אחר ילדה אחת, מיוחדת במינה, שנועדה לשנות את גורלו של העולם.

השורה התחתונה: אסכם את מה שיש לי לומר על הספר הזה במילה אחת: מה


ארכיפלג הכלב – פיליפ קלודל

ארכיפלג הכלב – פיליפ קלודל
הוצאת תמיר|סנדיק וידיעות ספרים / מצרפתית: שי סנדיק

גופותיהם של שלושה גברים שחורים, שנסחפו לחופיו של אי קטן ושלו אי-שם בים התיכון, מאיימות להרוס עסקה שאמורה להביא רווחה כלכלית לתושביו. האם יצליח ראש האי למנוע את חשיפת העניין? ומיהו אותו מפקח מסתורי שמגיע ושואל שאלות שעלולות לערער את תוכניות התושבים? אגדה מודרנית ותעלומה קצבית על קהילה שחייה הנינוחים נגדעים באחת בעקבות אירוע יוצא דופן. קלודל מציב בפני גיבוריו הכרעות שיחשפו את אופיים האמיתי, את צרות אופקיהם ואת אנוכיותם. הסיפור שהוא מספר אינו משל ואינו מציאות, אלא משהו שהוא בתווך, בין לבין. עלילה שמתרחשת במקום בדיוני ורחוק, ובכל זאת קרובה מתמיד למציאות חיינו.

השורה התחתונה: כמה שהפתיח של התקציר הזה נשמע כמו סיטואציה אבסורדית, עצוב לחשוב שאין מציאותית ממנה.


בובות על חוט – מריו ורגס יוסה

בובות על חוט – מריו ורגס יוסה
הוצאת אחוזת בית / מספרדית: עינת טלמון

מריסה וצ’בלה, שתי חברות טובות שכל אחת מהן נשואה באושר, מוצאות את עצמן אחרי ערב של שיחות ויין במיטה המפוארת של מריסה. בלי להבין איך זה קורה, הן שוקעות לפתע בסקס סוער ונטול עכבות שמותיר אותן המומות. אלא שנסיעה משותפת למיאמי מבהירה לשתיהן שמעכשיו הן שותפות לסוד מתוק ומענג, ואין להן שום כוונה להפסיק ליהנות זו מזו. בו-בזמן גם לאנריקה, בעלה של מריסה, יש סוד גדול ומביך. מנהל צהובון רכילותי ידוע לשמצה מתכוון לפרסם תצלומים מפורטים ומרשיעים שלו מאורגיה של סמים וזונות. רק עורך הדין המצליח לוסיאנו, חברו הטוב ובעלה של צ’בלה, מצוי בסוד העניינים. במהרה הפרשה הופכת לתסבוכת גדולה, שבה מעורבים כוחות פוליטיים רבי-עוצמה, בהם “הדוקטור”, ראש השירות החשאי ואיש סודו של נשיא פרו.

השורה התחתונה: חתן פרס נובל לספרות בספר שערורייתי ונוטף מין. לחובבי הז’אנר.


בלגן – מיקולאי גרינברג

בלגן – מיקולאי גרינברג
הוצאת כרמל / תרגום: עילי הלפרן

שלושים ואחד הסיפורים הכלולים בבלגן מתארים את חווית הקיום היהודי בפולין הקומוניסטית שלאחר השואה והפוסט־קומוניסטית. סיפוריו של גרינברג הם מצחיקים ומזעזעים ומתארים את חוסר הרצון ואי היכולת של הסופר ושל החברה הסובבת אותו להתמודד עם ההיסטוריה הקרובה, השורָה בכל מקום וגורמת להסתרה ולהכחשה. הספר יצא לאור ב־2018, בעיצומם של מאורעות שהעלו שוב את הבעיה היהודית בפולין. החוק השנוי במחלוקת על אודות חקר השואה עורר גל של אנטישמיות, שחידד את השאלה שהספר דן בה.

השורה התחתונה: הספר היה מועמד לפרס ‘ניקה’, עבור אלה מבינכם שמעורים בעולם הספרות הפולני.


בעל השבועה – ברנדון סנדרסון

בעל השבועה – ברנדון סנדרסון
הוצאת אופוס / מאנגלית: צפריר גרוסמן

בעולם רושאר, אשר מוכה תדירות בסערות אימים וחורבנות שמשמידות ממלכות שלמות, בני האדם מנסים לשרוד זה באמצעות חרבות ושריונות קסומים מעידני קדם. כאשר מלחמה פורצת בין הממלכה הגדולה בעולם של בני האנוש לבין גזע אחר, פרטים סודיים מתגלים אודות ההיסטוריה המקובלת על העולם, אשר תזעזע את העולם כולו ותשלח שלוש דמויות עיקריות לחפש את האמת על העולם ועל הגורל שלהם כאבירי האור, נציגי מסדרים עתיקים שקמים לתחייה. בעל השבועה הוא הספר השלישי בסדרת רבי המכר “גנזך אורות הסער”.

השורה התחתונה: חובבי הפנטזיה שבקהל בטח לא צריכים את הרשימה הזאת כדי לדעת שהספר הזה הגיע לחנויות.


גבירת העשן – לורה סבסטיאן

גבירת העשן – לורה סבסטיאן
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: יעל ענבר

הקַייזֶר רצח את מלכת אַסְטְרֵיאָה כשבתה, הנסיכה תֵיאוֹדוֹסִיָה, היתה רק בת שש. הוא השתלט על הארמון והחזיק בנסיכה הצעירה כאסירה. תֵיאוֹ קיבלה את הכינוי “נסיכת האפר” וספגה עינויים והשפלות כאות אזהרה לאנשי אסטריאה הכבושה. אבל הקייזר לא הבין שגם מוח חד יכול להיות כלי נשק מסוכן. תיאו מצליחה לברוח מהארמון בעזרת בני ברית ואפילו לוקחת איתה כבן-ערובה את פְּרִינְץ סוֹרְן, בנו של הקייזר. עכשיו נמצאים הנסיכה הגולה, בני בריתה וסורן על הספינה “סְמוֹק”, השייכת לדודתה של תיאו, פיראטית אגדית הידועה בשם “אימת-הדרקון”. על המלכה לעתיד לגייס צבא כדי לשחרר את בני עמה מעול השלטון האכזרי של הקייזר. כולם אומרים לה שחתונה היא הדרך היחידה לכרות ברית ולגייס צבא, אבל היא נחושה בדעתה להציל את ארצה בלי לאבד את עצמה.

השורה התחתונה: העישון הורג. גם דרקונים.


האלמנה השחורה – דניאל סילבה

האלמנה השחורה – דניאל סילבה
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: ארצי טל

גבריאל אלון היה אמור לעמוד בראש הארגון ולהתחיל תקופה חדשה בשירות המדינה. אלא שאז דאעש ביצע פיגוע בפריז, והצרפתים הזמינו אותו לבחון את השטח. דרוש לו עוד קצת זמן כדי לסגור חשבון, גם אישי וגם לאומי. היריב שלו, המכונה צלאח א־דין, הוא רב־מרצחים חמקמק שזהותו לא ידועה לארגוני הביון הבינלאומיים. הוא מוגן על ידי רשת מיומנת וסבוכה, שמגייסת ומאמנת טרוריסטים וטרוריסטיות, ומותירה את המערב חשוף ופגיע. המסוכנת שבין המגויסות שלו היא “לָה וֵו נוּאר”, האלמנה השחורה. על מנת לסכל את הפיגועים הבאים עליו להכשיר סוכנת משלו ולשלוח אותה היישר אל גוב האריות. דוקטור נטלי מזרחי עונה על כל דרישות התפקיד. היא זקוקה רק להכשרה, הכוונה ואומץ עילאי.

השורה התחתונה: לטיסה הבאה שלכם


האם אתם נמצאים במקום שבו אתם צריכים להיות – אסף צפור

האם אתם נמצאים במקום שבו אתם צריכים להיות – אסף צפור
הוצאת זמורה

עשר שנים לאחר “מהפכת העננים” הדאואיסטית מגלה רפאל שהכישרון הגדול שהיה לו, נעלם. המאבחן הטוב ביותר, מטפל נערץ בעולם שבו הרפואה הסינית המסורתית תפסה את מקומה של הרפואה המערבית וחברות התרופות הוצאו מחוץ לחוק – לא מצליח עוד להרגיש את הצ’י של המטופלים שלו, לעשות את מה שהגדיר אותו והעניק משמעות לחייו. רפאל יוצא למסע פנימי וחיצוני על מנת למצוא את שאבד לו. המסע הזה ייקח אותו מקוֹמוּנות פוסט־היפּיות בסן פרנסיסקו לעולמות וירטואליים ומסונתזים, אבל כשיתקרב מידי אל האמת יגלה שהוא נמלט על חייו, ושמאחורי התשובה נח סוד גדול יותר משיכול היה להעלות על דעתו. רומן בלש עתידני, ניאו־נואר בעל תנופת דמיון מרהיבה.

השורה התחתונה: נואר הוא נו, ולא משנה באיזה עטיפה עתידנית תעטפו אותו. ואני אומר את זה במובן החיובי ביותר שאפשר.


היעלמותו של יוסף מנגלה – אוליביה גז

היעלמותו של יוסף מנגלה – אוליביה גז
הוצאת ספרית פועלים / מצרפתית: יהודה פורת

כשהוא מלא אמונה ביכולתו להמציא לעצמו חיים חדשים בארגנטינה, התיישב יוזף מנגלה בבואנוס איירס, שם מצא חסות תחת משטרו הרודני של הנשיא פרון, שהפגין נדיבות כלפי נאצים נמלטים. אלא שהמצוד אחרי מנגלה לא נפסק, והוא נאלץ להימלט בלי הפוגה – מחוּפשׂ ורדוף. עלילת היעלמותו של יוזף מנגלה היא צלילה אל לבו של עולם אפל, רווי בנאצים לשעבר, סוכני מוסד, רדיפת בצע ומשטרים דיקטטוריים. זוהי צלילה אל מציאות מושחתת של קנאוּת וכסף, שבה אין מקום לשיקולי מוסר ואידאלים. אוליבייה גז חקר לעומק את קורותיו של יוזף מנגלה אחרי המלחמה. בספרו זה הוא חושף שלושים שנה של הסתתרות מאחורי שמות בדויים, מנוסה ממקום למקום, וזאת עד למוות משבץ בעת שחייה.

השורה התחתונה: זוכה פרס הרֶנָדוֹ הצרפתי לשנת 2017. אותנו היה מרשים יותר אם הספר היה מצליח לגרום לכך שבסופו של דבר היו מצליחים לתפוס את מנגלה.


היפי – פאולו קואלו

היפי – פאולו קואלו
הוצאת פן וידיעות ספרים / מפורטוגלית: עופר קובר

פאולו קואלו לוקח אותנו בספרו “היפי”, שעלילתו מבוססת על סיפור חייו, למסע בזמן, אל שנות השישים של המאה העשרים, שבמהלכן קראו ילדי הפרחים תיגר על מוסכמות העולם הישן. גיבור הספר הוא פאולו, ברזילאי צעיר שיוצא למסע בחיפוש אחר משמעות עמוקה יותר לחייו. הוא נוסע ב”רכבת המוות” לבוליביה, משם הוא נודד לפרו ואחר כך חוצה בטרמפים את צ’ילה וארגנטינה. כשהוא מגיע לאמסטרדם ומתיידד עם חבורת צעירים שמחפשים אחר האמת הפנימית שלהם ומדברים על שלום, אהבה חופשית והרחבת גבולות התודעה, פוגש פאולו הולנדית צעירה בשם קרלה, והשניים מצטרפים לקבוצת מטיילים שחוצה את אירופה ב”אוטובוס הקסם” בדרכה למרכז אסיה ולקטמנדו. המסע הזה ישנה את חיי כל המשתתפים; ובשביל פאולו וקרלה זוהי תחילתו של סיפור אהבה בלתי-נשכח שישפיע על שארית חייהם.

השורה התחתונה: להיפים מזדקנים, אבל לא רק.


המוזיאון לאהבה מודרנית – הת'ר רוז

המוזיאון לאהבה מודרנית – הת’ר רוז
הוצאת מודן / מאנגלית: ברוריה בן ברוך

ארקי לוין, מלחין ניו־יורקי, נקלע למבוי סתום. אשתו האהובה – שטיפלה בכל היבט של חייהם המשותפים – מאושפזת, ומתוך התחשבות בקריירה שלו דאגה מבעוד מועד ובאמצעים משפטיים, שייאסר עליו לסעוד אותה במצבה. לרשותו עומדים עכשיו כל הזמן והמרחב שתמיד התאווה אליהם, אך בנסיבות אלו אין לו שלוות הנפש שהוא זקוק לה. רדוף רגשות אשם, הוא מוצא את עצמו מתייצב מדי יום ב’מומה’, המוזיאון לאמנות מודרנית, שם מעלה האמנית הטוטלית מרינה אברמוביץ׳ מיצג תובעני ביותר: במשך 75 יום היא יושבת בשמלה אדומה על כיסא, כמעט ללא ניע, במשך שמונה שעות ברציפות, והמבקרים במוזיאון מוזמנים לשבת מולה ככל שיחפצו ולהתבונן לתוך עיניה. ארקי, כמו אנשים נוספים שפוקדים את המקום בקביעות, מתקשה להסביר לעצמו מדוע הוא נמשך לשם כבחבלי קסם. ככל שנוקפים הימים ומתבסס מעמדו של המיצג כאחד המכוננים בהיסטוריה של האמנות, מחלחלת לתוכו של ארקי ההבנה באשר למה שחסר לו בחייו ומה עליו לעשות.

השורה התחתונה: אמנות או נמות?


המתאגרף – ריינהרד קלייסט

המתאגרף – ריינהרד קלייסט
הוצאת קרן / מגרמנית: תמי לימון

רומן גראפי מטלטל המתאר את סיפור חייו האמיתי של הרצקו האפט, שהופרד בטרם מלאו לו שש-עשרה ממשפחתו בפולין הכבושה בידי הנאצים ונקלע אל זוועות מחנות העבודה וההשמדה הנאציים. לבסוף הגיע לאושוויץ, שם נאלץ להתאגרף בתחרויות ראווה עם אסירים אחרים על מנת לשעשע את הקצינים הנאצים. חוסר האנושיות, האלימות והמוות, שהיו חלק בלתי נפרד מתחרויות אלה, לא הותירו לו שום ברירה אלא לנצח. ריינהרד קלייסט עוקב אחר סיפורו של הרצקו, מהחוויות הטראומטיות ממחנות הריכוז דרך בריחתו הדרמטית, התוהו ובוהו ששרר לאחר המלחמה וההתחלה החדשה בארצות-הברית, שם נלחם האפט כמתאגרף מקצועי נגד רוקי מרציאנו האגדי בתקווה למצוא את ארוסתו האובדת.

השורה התחתונה: ז’אנר הרומן הגראפי כבר מזמן לא מדשדש בשולי עולם התרבות הספרותית, ואחרי שמאוס פתח את הדלת לפני למעלה משלושה עשורים, בשנים האחרונות אנחנו רואים עוד סיפורי שואה המעובדים למדיום זה, כאשר המכנה המשותף הבסיסי להם, שכולם ניגשים לנושא מנקודת מבט מאוד אישית, המתמקדת בסיפור קטן ולא מתיימרים לתקוף את המאקרו.


הנערה המושלמת – ג`ילי מקמילן

הנערה המושלמת – ג`ילי מקמילן
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: יעל אכמון

זואי מייזי היא עילוי מוסיקלי עם מנת משכל של גאונה. לפני שלוש שנים היא הייתה מעורבת באירוע טראגי שהסתיים במותם של שלושה מבני המחזור שלה. מאז אמא שלה עושה הכול כדי שהאירוע לא יעיב על עתידה של זואי. היא אפילו מסתירה את העניין מבעלה החדש ומבנה החורג ודורשת מזואי משמעת ברזל בנוגע להסתרת העבר. עכשיו זואי עומדת לנגן בקונצרט הגדול, קונצרט ההזדמנות השנייה, שאורגן בקפידה במשך חודשים. בסופו של הערב, אמה של זואי מוצאת את מותה. למשטרה יש כיוון חקירה, למשפחה של זואי יש הסבר, לעורך הדין יש תיאוריה ולזואי יש אמת. אבל העבר לימד את זואי שאמת היא דבר אחד וצדק הוא דבר אחר לחלוטין, וככל שהחקירה מסתעפת, ההבדל ביניהם מתחדד עוד ועוד.

השורה התחתונה: חקירה ברה מז’ור


הציור האחרון של ואן גוך – אליסון ריצ'מן

הציור האחרון של ואן גוך – אליסון ריצ’מן
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: ניצה פלד

קיץ, 1890. וינסנט ואן גוך מגיע לאוֹבֶר-סוּר-אוּאָז, כפר צרפתי פסטורלי המושך אליו אמנים עירוניים. שם יבלה הצייר את הקיץ האחרון בחייו, תחת טיפולו של ד”ר גאשה – רופא הומיאופתי, צייר חובב ואספן אמנות. ואן גוך יצייר באותם ימים יותר מ-70 ציורים, שניים מהם דיוקנאות של מרגריט, בתו בת העשרים של ד”ר גאשה, המטפלת באביה ובאחיה מאז מות אמה. בזמן שילכוד את דמותה של מרגריט ואת הגנים שהיא מטפחת ויעבירם אל הקנבס, ילכוד ואן גוך גם את לבה. בשילוב מתוחכם בין רומן היסטורי לסיפור אהבה, הציור האחרון של ואן גוך מתאר את החודשים האחרונים בחייו של וינסנט ואן גוך ואת מערכת היחסים הטרגית בין צעירה מלאת תקווה לאמן על סף ייאוש.

השורה התחתונה: המדור אהב יותר את הגרסה של דוקטור הו לימיו האחרונים של ואן גוך.


הרמת מסך – ליאת רוטנר

הרמת מסך – ליאת רוטנר
הוצאת ידיעות ספרים

ירדן תמיד חשב שההתמכרות הגדולה שלו היא למוזיקה ולבמה. הוא כבר בדרך להיות כוכב רוק ענק עם הלהקה הצעירה שלו, אבל ביום אחד הכל מתמוטט כאשר הוריו מגלים שהסתבך בענייני סמים ושולחים אותו בכפייה למוסד גמילה. שם, מוקף בצעירים בעלי בעיות שונות, הוא בטוח שחלום התהילה שלו התרסק. ואז הוא נקלע במקרה לאודישנים למחזמר שמתקיימים במתנ”ס באזור שבו הוא וחבריו מבצעים עבודות שירות. נקודת האור בחייו היא קרין בת ה-16, הרקדנית הראשית במחזמר, בתה של המטפלת שלו במוסד. בזמן שכולם מתמקדים בהתמכרות של ירדן לסמים ומנסים להרחיקו מעולם הבמה – איש לא שם לב כאשר קרין מתחילה לפתח התמכרות מסוכנת משלה.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספרה המצליח של ליאת רוטנר משנת 2007


השטן לובשת לולולמון – לורן וייסברגר

השטן לובשת לולולמון – לורן וייסברגר
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי

אמילי צ’רלטון היא לא טיפוס של הפרוורים. בצעירותה שימשה כעוזרת האישית של עורכת האופנה האגדית מירנדה פריסטלי בניו יורק, וכיום היא יועצת תדמית של כוכבי הוליווד. אלא שמתחרה צעירה ובקיאה בסנאפצ’ט גוזלת ממנה לקוחות בכמויות, ואמילי מוכרחה לחזור לעניינים – ומהר. כאשר ידידתה הוותיקה מרים מזמנת אותה לביתה בפרוור העשיר גריניץ’ כדי לסייע לחברתה דוגמנית-העל לשעבר קרולינה הארטוול, אמילי מריחה הזדמנות לשיקום הקריירה המדשדשת שלה. קרולינה נעצרה באשמת נהיגה בשכרות, ונפילתה מיידית ואכזרית. בעלה הסנאטור ששואף להיות נשיא עוזב אותה, חברותיה בוושינגטון מתפוגגות והצהובונים חובטים בה ללא רחם. אמילי, קרולינה המושמצת וחברתם המשותפת מרים, עורכת דין שנהפכה לאמא במשרה מלאה בפרוורים, חוברות יחדיו לא רק כדי לסכל את מזימתו של הסנאטור הנכלולי ולנווט בים המוקשים החברתיים של גריניץ’, אלא גם כדי לזכות מחדש באהדת הציבור. בדרך לשם, הן מוצאות בעלת ברית נחוצה ביותר בדמות מירנדה פריסטלי האחת והיחידה.

השורה התחתונה: מה זה לעזאזל לולולמון?


זה לא היה אותו הגשם – נורה דוד

זה לא היה אותו הגשם – נורה דוד
הוצאת מטר

שלושים שנה לאחר שעלתה לישראל מחליטה ליה לטוס בחזרה לארגנטינה, לעיר הולדתה בואנוס איירס, ובאמתחתה כרטיס לכיוון אחד. מה גרם לה לצאת לנסיעה חפוזה כך פתאום, באמצע החיים? הרִיק שהשתלט על חיי הנישואים, האבל על מות אמה, הגעגועים למולדת? היא יוצאת למסע חיפושים אחר פַבְּיוֹ אהוב נעוריה, שנעלם בתקופת הדיקטטורה הצבאית. משוטטת ברחובות בואנוס איירס, אוספת פיסות מידע מאנשים שהיא פוגשת בדרכה. אך האם תצליח לחבר אותן לתמונה שלמה? האם תטעם שוב אהבה? מבולבלת, תמצא עצמה במחוזות רחוקים, פיזיים ונפשיים, כאלה שלא חלמה כי תגיע אליהם. אחד מהם הוא רִיבֶרָה, עיירה יהודית באמצע הפמפס שאליה הגיעו סביה שברחו מהפוגרומים במזרח אירופה. בעיירה הנשכחת הזאת ייפתח בפניה צוהר אל העבר של משפחתה ואל ההוויה של הקהילה היהודית בארגנטינה בהתהוותה.

השורה התחתונה: הלאה, אל המרחב, עוד מצפה לה דרך ארוכה.


ז'וּל – דידיֶיה ואן קוֹאֶלארְט

ז’וּל – דידיֶיה ואן קוֹאֶלארְט
הוצאת אריה ניר / מצרפתית: דורית דליות

בגיל שלושים עוברת אליס ניתוח חדשני שמשיב לה את מאור עיניה. מבחינת ז’ול, כלב הנחייה שלה, מדובר באסון. הוא מאבד את תפקידו, מעמדו ומטרתו עלי אדמות. נוסף על כל הצרות, הוא מופרד מאליס ונשלח ללוות עיוור אחר. ז’ול אינו מוכן להשלים עם רוע הגזרה. הוא בורח מבעליו ומאתר את זיבָּל, מוכר עוגיות המקארון שהציל אותו ואת אליס מפרדה כפויה בנמל התעופה. ז’ול משוכנע שזיבל, שהתאהב באליס ממבט ראשון, יציל שוב את המצב ויעזור לו להתאחד איתה. בתוך פחות מעשרים וארבע שעות, גורם כלב הלברדור לזיבָּל לאבד את משרתו, את ביתו ואת עשתונותיו. הכלב המיואש חדור אובססיה למצוא את האישה הצעירה ששברה לו ולחברו החדש את הלב. בין השלושה נרקם סיפור מרגש של לידה מחדש ואהבה ללא תנאי בניצוחו של כלב הנחייה הערמומי והמקסים ביותר בעולם.

השורה התחתונה: מוסר השכל – תמיד תקשיבו לחיות המחמד שלכם.


זרע רע – מרגרט אטווד

זרע רע – מרגרט אטווד
הוצאת חרגול בשיתוף מודן / מאנגלית: מיכל אלפון

פליקס פיליפס הוא מנהל פסטיבל תיאטרון מצליח בעיר קטנה בקנדה. הוא עומד להעלות את “הסערה” מאת ויליאם שייקספיר – הפקה שלא נראתה כמותה מעולם, הצגה שתגרום לכל רואיה להחסיר נשימה, ואולי תפוגג במעט את ייסורי האבל של פליקס. אבל שותפיו של פליקס בוגדים בו בזדוניות ובערמומיות ומסלקים אותו מהזירה. פליקס פורש מהתיאטרון ומהעולם ומבלה את ימיו בבקתה נידחת במחשבות על נקמה. וזו נקרית על דרכו כשבבית הכלא הסמוך מחפשים מורה לספרות ותיאטרון. פליקס ותלמידיו האסירים יעלו את “הסערה”. האם יצליחו בכוח הקסם של התיאטרון (וקצת עזרה טכנולוגית) לנקום בבוגדים? האם ההפקה החדשה תרפא את פצעי העבר המר והכאוב ותאפשר סוף-סוף לפליקס להשתחרר מהכלא הפנימי שהוא שרוי בו?

השורה התחתונה: למקרה שתהיתם- כן, מרגרט אטווד יכולה לכתוב גם דברים פחות מדכאים מ”סיפורה של שפחה”.


חוט של כסף – נעמי נוביק

חוט של כסף – נעמי נוביק
הוצאת תמיר|סנדיק וידיעות ספרים / מאנגלית: יעל אכמון

מרים, בת למשפחת מלווים בריבית, נאלצת לקחת על עצמה את תפקיד גביית החובות בכפר שלה, במקום אביה רך הלב שהביא את המשפחה לפת לחם. הצלחתה רק מחזקת את שנאת שכניה הגויים, וגאוותה בכישרונה מעוררת את השמועה שביכולתה להפוך כסף לזהב. זו בדיוק היכולת שמחפש מלך החורף, שיחד עם חייליו מטיל אימה על תושבי הממלכה כולה. המלך מתייצב על מפתן ביתה של מרים ומעמיד בפניה אתגר בלתי אפשרי – אם תיכשל בו, תמות. אם תעמוד בו בהצלחה, גורלה עלול להיות מר ממוות. במאמץ נואש להציל את עצמה טווה מרים בלא ידיעתה רשת שמושכת לתוכה נערת איכרים ובת אציל אומללה. שלוש הנערות יצטרכו לאחד כוחות ולהילחם בקרח ובאש כדי להציל את הממלכה מהכוחות שמאיימים עליה, וזאת מבלי להפר אף אחת מההבטחות שנתנו. המסע שאליו יצאו יביא אותן אל קצות ההקרבה, הכוח והאהבה.

השורה התחתונה: כמו ב”עקורה” (הנפלא, יש לומר, שיום יבוא ואמצא את הזמן לכתוב עליו את הביקורת שכל כך מגיעה לו), נעמי נוביק חוזרת לאתגר את מיקומן של הנשים בעולמות האגדות הפנטסטיות.


חצות בחנות הספרים – מתיו סאליבן

חצות בחנות הספרים – מתיו סאליבן
הוצאת מטר / מאנגלית: מרב זקס־פורטל

לידיה סמית מסתתרת כל חייה. היא עובדת כמוכרת ספרים בחנות מנורת קריאה, מתחבאת בין הספרים האהובים עליה, הקולגות המוזרים שלה ו”צפרדעי־הספרים” – אותם לקוחות קבועים, בודדים ואבודים, המבלים את כל זמנם בעלעול בספרים בין מדפיה העמוסים של החנות. אבל כשג’ואי מולינה, “צפרדע־ספרים” צעיר ומקסים, מתאבד בקומה העליונה בחנות הספרים, מרגישה לידיה שחייה המסודרים נפרמים. לידיה, שהייתה תמיד מוכרת הספרים האהובה על ג’ואי, היא היורשת של חפציו המועטים. כמה חפצי נוי וספרים, שהשאיר אחריו איש צעיר ואבוד. אבל כשלידיה מעלעלת בספריו, היא מוצאת שהם הושחתו באופן מוזר ובלתי מובן. הספרים חושפים את נפשו המסוכסכת של אדם צעיר ונדמה שהם מכילים מסר חבוי.

השורה התחתונה: נראה לי שכבר כתבתי זאת בעבר – הדבר היחיד שיותר טוב מסיפור מסתורין טוב, הוא סיפור מסתורין ספרותי טוב.


לגנוב את השמש – אורית מרלין רוזנצוויג

לגנוב את השמש – אורית מרלין רוזנצוויג
הוצאת כתר

קיץ 1991. לבה”ד 3 בשכם מגיעות 72 חיילות לקורס מדריכות חי”ר. ביניהן גם איה לוין, שהקורס היוקרתי הזה היה פסגת שאיפותיה. האינתיפאדה בוערת סביבן, אך דווקא שם, בין שיעורי נשק להדרכות אב”ך, איה מוצאת חברות נפש חדשות ומתאהבת במוּלי, החובש הכי מקסים בצה”ל. הוא גם זה שיציל אותה מאירוע טראומטי שישפיע על יחסיהם ועל שירותה הצבאי. אבל איה רוצה רק להדחיק ולשכוח. עשרים ושתיים שנה מאוחר יותר, אחרי שהקימה משפחה ובנתה קריירה כמעצבת אירועים לאלפיון העליון, תמונתו של מולי מופיעה לפתע על שלט חוצות בכביש החוף. בהתנגשות החזיתית שלה עם העבר, איה מתמודדת עם כל השאלות מאז שמבקשות עכשיו תשובה.

השורה התחתונה: והדבר היחיד שמטריד אותי במהלך קריאת התקציר הוא – איפה יש שלטי חוצות על כביש החוף?


לטרוף את השמיים – פאולו ג`ורדנו

לטרוף את השמיים – פאולו ג`ורדנו
הוצאת כתר / מאיטלקית: יערית טאובר

תרזה מבלה את ימי הקיץ אצל סבתהּ בספציאלה שבדרום איטליה. לילה אחד, היא מבחינה בשלושה נערים שהתגנבו לחצר ונכנסו לשחות בבריכה בעירום. השלושה, ברן, ניקולא וטומאסו, חיים בחווה סמוכה במעין קומונה עם הוריהם המאמצים, הדוגלים באורח חיים טבעי וסגפני. הנערים אינם הולכים לבית–הספר, אבל יודעים הרבה דברים, והם מאמינים באלוהים, באדמה ובגלגול נשמות. למרות שהם אינם אחים בדם הם קשורים בקשר בל יינתק, מלאי תשוקה וסקרנות. אט אט הופך המקום הנידח למקום היחיד בעולם עבור תרזה. זה המקום של ברן. היא מתאהבת בו ולאורך השנים הקשר ביניהם מתהדק עד שאהבתה אליו הופכת לציר הכמעט יחיד שחייה סובבים סביבו. היא לומדת אותו והולכת אחריו, וגם אחרי שדרכיהם נפרדות היא מחכה לו – עד שהם נפגשים מחדש אחרי טרגדיה מסתורית שרודפת את שלושת האחים, שנשבעו שלא לספר עליה לאיש.

השורה התחתונה: אם אהתם את ‘בדידותם של המספרים הראשוניים’, אולי תאהבו גם את הספר הזה.


לילה במנהרה – רועי שוע-חיים

לילה במנהרה – רועי שוע-חיים
הוצאת מטר

עומר – קיבוצניק מצפון הארץ, התגייס לצה”ל עם סכין בין השיניים ורעל בדם. הוא חלם להיות החייל הכי קרבי, הכי טוב. אבל במהלך שגרת הסיורים השוחקת שבגבול ישראל־עזה, הוא מתפכח ומבין שיש לו עוד הרבה חיים לחיות, והרבה טיולים לעשות וחברה אחת שהוא אוהב – למרות שהוא עדיין לא אמר לה את זה. שגרת הסיור של ליל שבת מתובלת בניגון מהקידוש שלא נגמר, בתשוקה לסיגריה וקפה בשטח ובאחוות רעים. אף אחד מהלוחמים הללו לא יכול לדמיין לאן יוביל אותו הלילה האפל הזה. לילה במנהרה מתאר בשפה חיילית, צעירה ועכשווית, אך גם רגישה ומלאת תשוקה, את שגרת חייהם של גברים צעירים ששומרים על גבול המדינה, בלילה שישנה את חייהם לנצח.

השורה התחתונה: צבא שיש לו מדינה שיש לה צבא.


מה את יודעת – מעין רוגל

מה את יודעת – מעין רוגל
הוצאת זמורה

לכמה רגעים קצרים היה נדמה לעדי שזכתה בחיים שחלמה עליהם. חיים שונים מאלה שידעה בחיק משפחתה השותקת. היא נשואה לגבר טוב ואוהב, חיה ביישוב ירוק שלֵו לצד בית החברים הכי טובים שלהם. סופסוף היא לא לבד. אבל אז החבר הכי טוב של בעלה הטרי, השכן מעבר לרחוב, רז, נעלם. היעדרותו של רז, מייסד ‘הקהילה’ – ספק קבוצה לשיפור מודעות, ספק כת – פותחת קן צרעות של תככים, הרוחשים סביב עדי. עד כמה היא מכירה את הגבר שמיהרה להינשא לו? מה מסתירים בתי היישוב הנינוחים? מי חברי האמת שלה? עדי נשאבת לחקירה ומגלה הרבה יותר משחשבה שתגלה, הרבה יותר משרצתה. מבלי משים היא הופכת לתלמידה של רז. לטוב ולרע.

השורה התחתונה: מותחן פסיכולוגי המערב היעלמויות וכתות מסוכנות? איפה אנחנו חותמים?


מוזה במטבח – מיקי כץ

מוזה במטבח – מיקי כץ
הוצאת פרדס

מה הקשר בין רגשות כמו געגועים וכמיהה לאהוּב ובין הצורך להיכנס למטבח ולהכין מאפה מתוק וריחני? כיצד הכנת המזון והאכילה בצוותא מובילות לאינטימיות זוגית, משפחתית ושבטית? מה הופך את מלאכת הבישול לחלק מהותי בתהליך בנייתה של זהות אישית ונשית ייחודית? הספר הזה מביא את סיפורן של שלוש נשים צעירות המחפשות אחר קולן הייחודי: אניה, גיבורת אמנות הבישול הסובייטי מאת אניה פון ברמזן; דיאנה, גיבורת השפה של הבקלאווה מאת דיאנה אבו־ג‘אבר; ומיקגה, גיבורת המטבח מאת בננה יושימוטו. שלוש הגיבורות הן נשים שפילסו את דרכן מן הילדוּת אל הבגרות ואל מסתרי הנשיות באמצעות התמחות בבישול ובאפייה וכתיבה על אודות קסמי המטבח.

השורה התחתונה: העולם צועד על קיבתו


מושב הנהג – מיוראל ספארק

מושב הנהג – מיוראל ספארק
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

אלה הימים האחרונים בחייה של ליסה, אשה בת 34, רווקה מסתורית העובדת בחברת הנהלת חשבונות זה שש עשרה שנים. יום אחד היא קמה מתרדמתה, משנה צורת לבוש, טון דיבור, וטסה לחופשה של פעם בחיים. המטרה שלה לא ברורה, לכל אדם שתפגוש במהלך המסע היא תספר סיפור אחר, ומכלול הסיפורים יהפוך לפאזל מרתק כשהמשטרה תנסה לפענח את מקרה מותה המוזר. ספר חריף וגרוטסקי, רומן מסקרן מפתיע ובו בזמן נוגע ללב, שכן הקורא מקבל הצצה אל תוך התנהגותה ונקודת מבטה של אותה אישה שיצאה לחופשה מפתיעה.

השורה התחתונה: יחסית לספר שיצא לפני למעלה מארבעים שנים, נראה שמדובר בספר חתרני למדי. אז אם לא איבדתם עדיין את הסבלנות לספרות חתרנית, לכו על זה.


מסע אל החיים – גיום מוסו

מסע אל החיים – גיום מוסו
הוצאת כנרת, זמורה / מצרפתית: שי סנדיק

החיים נועדו לחיים, החיים נועדו לאהבה. בגיל שמונה קפץ נתן לאגם להציל את חייה של ילדה וטבע. הוא נכנס לדום לב, ראה אור בקצה המנהרה, וקבעו את מותו. אלא שאז, כנגד כל הסיכויים, הוא חזר לחיים. כעבור עשרים שנה נתן הוא עורך דין מצליח בניו יורק. הוא מצולק מגירושים ושקוע עד צוואר בעבודה. פתאום צץ בחייו רופא מסתורי. הגיע הזמן לגלות למה הוא חזר.

השורה התחתונה: תנו לנו לנחש במי הוא יצאהב עד לסופו של הספר.


מסעותי עם דודתי – גרהם גרין

מסעותי עם דודתי – גרהם גרין
הוצאת הכורסא / מאנגלית: יותם בנשלום

מה יכול לטלטל את חייו של הנרי פולינג, מנהל בנק בגמלאות, רווק וחובב דליות מושבע מלבד פגישה עם דודתו אוגוסטה לראשונה זה חמישים שנה בהלוויה של אמו. הדודה – בת שבעים וחמש, שתיינית, רודפת הרפתקאות כרונית, מתפרנסת מעסקים מפוקפקים ולא יודעת טקט מהו – משכנעת את הנרי לנטוש את עיירתו המנומנמת ולהצטרף אליה לנסיעה. כך מתחיל מסע מפותל, מסחרר ומשעשע מברייטון, דרך פריז ואיסטנבול ועד פאראגואי. בהשפעת דודתו יפגוש הנרי בהיפים, בפושעי מלחמה, בסמים קלים, ובאנשי סי-אי-איי, וכל אלה ישנו את חייו לבלי הכר.

השורה התחתונה: שמישהו יסדר לנו טיול עם הדודה הזאת.


משב שלג ואפר 2 – דיאנה גבלדון

משב שלג ואפר 2 – דיאנה גבלדון
הוצאת כנרת / מאנגלית: ברוך גפן

1772, ערב המהפכה האמריקנית. הפתיל הארוך שידליק את אש המרד של המתיישבים נגד הבריטים כבר הוצת: אנשים נהרגים ברחובות בוסטון, ובקתות מבודדות נשרפות ביערות הנידחים של צפון קרוליינה. לקראת המהומה שעומדת להתחולל, מבקש המושל מג’יימס פרייזר לאחֵד את תושבי הסְפר ולהגן על המושבה בשם המלך והממלכה הבריטית. מנגד, אשתו סיפרה לו שבעוד שלוש שנים תישמע הירייה שתהדהד ברחבי העולם. תוצאת המרד תהיה עצמאות לאמריקנים ומוות או גלות לכל נאמני המלך. וישנו גם העניין עם גזיר העיתון “וילמינגטון גאזֶט” משנת 1776, שדיווח על מותם של ג’יימי ובני משפחתו. הפעם הוא מקווה שבני משפחתו הנוסעים בזמן טועים בעניין העתיד לבוא.

השורה התחתונה: למי שלא שבע מסיפורי המסע בזמן של דיאנה גבלדון ונכרייה.


נחובש – יונת רום

נחובש – יונת רום
הוצאת זמורה

העלילות בקובץ הסיפורים של יונת רום מתחוללות במרחב ישראלי שגרתי ומוּכּר – דירת שיכון, בסיס צבאי, מושב. במבט ראשון נדמה שהגיבורים שגרתיים לא פחות – רופאה, אישה צעירה שזה מקרוב נישאה, קשיש שבע ימים. אלא שבלי הכנות מיוחדות, גיבורה אחת פורשת כנפיים מעל צומת חולון, גיבורה שנייה מתעקשת לשמור בסטודיו שלה תנין מת, אחרת רואה את המתרחש מאחורי דלתות סגורות בעזרת עיניים של לטאה ומארגז החול ההומה ילדים בלבו של “גן אליהו” קם ועולה אליהו, מתמתח ועומד מלוא קומתו אל מול הילדים והגננות.

השורה התחתונה: ג’ורג’ סונדרס פינת קלי לינק פינת חולון-בת-ים


נמר גימ

נמר גימ”ל – לירן גולוד
הוצאת עם עובד

בכפר קטן ונידח בגבול הצפון המציאות האבסורדית כבר הייתה מזמן לשגרה. על רקע התרעות על חדירות מחבלים, נפילות טילים ומבצעים צבאיים, מנסים גבי ואלה לשמור על התא המשפחתי שלהם, שהולך ומתפורר. כשגבי מחליט פתאום להתחיל פרויקט חסר סיכוי ולבנות קומה שנייה לביתם, מתערערת אף יותר שגרת יומם של בני המשפחה. על הגג עמל פועל זקן על הבנייה, ולא נראה שיסיים אותה אי־פעם, והתנהגותה המוזרה של הבת הקטנה מחמירה מיום ליום. בעיר הגדולה גרה אחותה של אלה, שעזבה את הכפר למרות מה שקושר אותה אליו – אהבה חשאית שאולי עוד תגרום לה לחזור. אלו ימים לא שלווים בגבול הצפוני, ודווקא עכשיו האיום הפנימי על בני המשפחה נהיה ממשי כמעט כמו האיום החיצוני.

השורה התחתונה: מבט מקרוב למציאות בלתי אפשרית.


נפלאות – אתי אלבוים

נפלאות – אתי אלבוים
הוצאת ידיעות ספרים

מתחת לכיפה ביבשת אנטארקטיקה שוכנת ממלכה שגרים בה יצורים מיוחדים, ובהם נערה אחת שמתעקשת לחשוף את האמת. חלפו כמה חודשים מאז החלה אַלאיָה בת השש-עשרה לחפש את אביה, אמן האשליות הנודע זוֹרִיוֹן שנעלם במהלך מופע קסמים שערך מול תושבי ממלכת מֵגילַנדוֹ. אלאיה, שעבדה במשך שנתיים כמשרתת בארמון, מקבלת מהמלכה צו מלכותי שאוסר עליה לחפש את אביה, כמו גם צו האוסר עליה להתקרב לנסיך אַרקוֹ. אולם אלאיה ממרה את פיה של המלכה בשני המקרים. היא גם ממשיכה לחפש את אביה וגם שואפת לאהבה הבלתי-אפשרית בינה לבין ארקו, שהופך למלך. היא תרה אחר אביה במגילנדו ובירושלים, חושפת יחד עם חבריה סודות, שקרים ופשעים ומגלה בתוכה עוצמות בלתי-רגילות. אך האם יגברו רצונותיה האישיים על נאמנותה לממלכה?

השורה התחתונה: נציגות יפה יש החודש לספרות פנטסטית ישראלית


נשבעת – שרה פינבורו

נשבעת – שרה פינבורו
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

החיים של ליסה מוקדשים לבתה אָוָוה, לעבודה שלה ולחברה הכי טובה שלה מרילין. אולם כאשר לקוח יפה תואר מגלה בה עניין, ליסה מתחילה לפנטז על להכניס גם גבר לחייה. אולי היא כבר מוכנה לכך. אולי היא יכולה לבטוח שוב בגברים. אולי הגיע הזמן לשכוח את הסוד הנורא שהיא נושאת בלבה שנים רבות כל כך. כאשר אווה מצילה ילד מטביעה, התקשורת חוגגת ותמונות של ליסה ובתה מופיעות בכל אמצעי התקשורת. ליסה, שהתאמצה כל חייה להישאר מתחת לרדאר, מרגישה לכודה. עולמה מתנפץ וכל מה שבנתה במשך שנים מצוי בסכנת קריסה מיידית. ליסה כבר לא יודעת במי היא יכולה לבטוח, אם בכלל, ומבינה שאם היא רוצה להציל את היקר לה מכול עליה להתמודד עם העבר.

השורה התחתונה: מה מסתתר שם מתחת לפני השטח? נראה שתאלצו לקרוא ולספר לנו.


סיפורים אוקראיניים – ניקולאי גוגול

סיפורים אוקראיניים – ניקולאי גוגול
הוצאת עם עובד / מרוסית: נילי מירסקי

מבחר מסיפוריו המוקדמים של ניקולאי גוגול, שבחרה ותרגמה כלת פרס ישראל נילי מירסקי, רואה כעת אור במהדורה מחודשת, במלאת שנה למותה. את הסיפורים הללו כתב גוגול בצעירותו, בתקופה שהקדיש את יצירתו למולדתו אוקראינה ואסף בהתלהבות חומרי פולקלור מקומיים. את החומרים הללו שילב בסיפורים שיש בהם מאוצר אגדות הכישוף והאימים של המסורת האוקראינית העממית וכן מעשיות משעשעות מהווי החיים בפרובינציה האוקראינית הנידחת.

השורה התחתונה: מה אין כאן? אגדות, כישוף ואימה אוקראינית (ולא, אנחנו לא מדברים על חלדייץ) בתרגומה של אחת מבכירות המתרגמות בישראל. רוצו לקרוא.


סמטאות הזעם – אתגר קרת

סמטאות הזעם – אתגר קרת
הוצאת זמורה

מהדורה מחודשת ומורחב, הכוללת שני סיפורים חדשים, של היצירה המשותפת הראשונה של אתגר קרת ואסף חנוכה. הספר, שנחשב לאבן דרך בספרות הקומיקס הישראלית, יצא בשנת 1997 והתקבל בתשואות ובהתלהבות, הן בידי הקוראים והן בידי המבקרים. הספר כולל מספר עיבודים לסיפורים קצרים של אתגר קרת המופקדים בידיו של חנוכה (הריאליסט) שעושה מהם מטעמים בסגנונו המיוחד.

השורה התחתונה: לחובבי רומנים גראפיים, לחובבי סיפורים קצרים, לחובבי ספרות ישראלית עכשווית, ובעצם – גם לכל השאר


עץ משפחתי – סוזן ויגס

עץ משפחתי – סוזן ויגס
הוצאת הכורסא / מאנגלית: קטיה בנוביץ’

אנני רש יודעת להעריך את הטוב שבחייה. היא מפיקה תכנית בישול פופולרית, אוהבת את בעלה הנאה ואת ביתם היפה בלוס אנג’לס. כשהיא מגלה שהיא בהריון עם ילדם הראשון, דומה שלאושר אין גבול. אך ברגע אחד נורא מציאות חייה מתנפצת, וכשאנני מתעוררת מתרדמת ארוכה היא מגלה שאיבדה את השנה האחרונה לחייה ואף הרבה יותר מזה. על מנת להחלים ולהתאושש חוזרת אנני אל חוות המייפל המשפחתית בוורמונט. שם, מוקפת במשפחתה, היא מתוודעת מחדש לעולם אותו עזבה לפני שנים ולאהבת נעוריה הגדולה. דווקא החזרה לנקודת ההתחלה מגלה לאנני את המתכון לבניית חייה מחדש וזאת דרך הקשר אל סבתה.

השורה התחתונה: לחובבי הז’אנר, אבל לא רק.


פעמון הזכוכית – סילביה פלאת

פעמון הזכוכית – סילביה פלאת
הוצאת הכורסא / מאנגלית: אורטל אריכה

אסתר גרינווד, אשה צעירה מפרברי בוסטון, זוכה בהתמחות קיץ במגזין מוביל בעיר ניו יורק. אך אסתר איננה נלהבת או נרגשת מהעיר הגדולה או מאורח החיים הזוהר אליו נקלעה; להיפך, האירועים סביבה מאיימים עליה ומוציאים אותה מאיזון. בקולה הייחודי פלאת לוקחת את הקוראים למסע ריאליסטי אל נבכי הנפש האנושית. תרגום חדש ועדכני לרומן היחיד שפרסמה הסופרת והמשוררת האמריקאית סילביה פלאת.

השורה התחתונה: קלאסיקה מודרנית בתרגום עדכני. לא תשמעו אותנו אומרים לא


צלו של בלדור – שון

צלו של בלדור – שון
הוצאת לוקוס / מאיסלנדית: משה ארלנדור

בערבות איסלנד הקפואות צייד יוצא בעקבות שועלה נדירה. במקביל, לא הרחק מביתו של אותו צייד מתה אישה צעירה בביתו של בוטנאי מתבודד, שהציל אותה מספינה טרופה. לאן מובילה השועלה המסתורית? ומה הקשר בין האירועים? יצירתו של שון עוטה על עצמה שכבות דקות של ערפל חלומי. המציאות מתערבבת בפולקלור, מיתוסים בפנטזיה והדמויות נעות הלוך ושוב על הציר שבין האנושי לחייתי.

השורה התחתונה: להכיר מציאות ומנטליות אחרת, שאנחנו לא רואים הרבה בספרות המתורגמת.


קופסת הציפורים – ג׳וש מלרמן

קופסת הציפורים – ג׳וש מלרמן
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: יואב כץ

היום הם יסכנו הכול. היום הם יצאו מן הבית. מלורי מגדלת את הילדים בדרך היחידה שהיא יכולה: בלי לצאת מהבית, עם דלתות נעולות, וילונות סגורים ומזרנים ממוסמרים לחלונות. הילדים ישנים בחדר בקצה המסדרון, בקרוב יהיה עליה להעיר אותם ולקשור כיסוי על עיניהם. למה היא חייבת לקשור להם את הכיסוי על העיניים? מה הדבר שאסור שהם יראו שם בחוץ? ומה יקרה במידה ויראו את זה? האימה מתחילה לחלחל פנימה עוד לפני שהסיפור מתחיל.

השורה התחתונה: למקרה שלא ראיתם עדיין את הסרט בכיכובה של סנדרה בולוק. מה שכן, שמחנו מאוד לראות שהספר לא יצא עם מה שנהוג לכנות “כריכת הסרט”.


קרא לי בשמך – אנדרה אסימן

קרא לי בשמך – אנדרה אסימן
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: נעמה תורן

אליו פרלמן הוא נער אמריקאי בן שבע-עשרה המתגורר עם הוריו באיטליה. בכל קיץ, הוריו מארחים סטודנט למשך מספר שבועות על מנת שיעזור לאביו הפרופסור של אליו. כשאוליבר מגיע לביתם באותה שנה, אי אז בשנות השמונים המאוחרות, אליו מבין לאט לאט שהמשיכה שלו אל אוליבר היא הרבה יותר מרק אינטלקטואלית, ובין השנים פוצח רומן פתאומי, עז ועוצמתי.

השורה התחתונה: גם הספר הזה מוכר יותר במחוזותינו בשל הסרט המצליח המבוסס על פיו.


רחוב מזרח מערב – פיליפ סנדס

רחוב מזרח מערב – פיליפ סנדס
הוצאת כנרת, זמורה / מאנגלית: עודד פלד

סבו וסבתו של פיליפ סנדס אף פעם לא דיברו. אמו טענה בתוקף שהיא לא זוכרת. איך חמקו מהנאצים והתיישבו בפריז? מה עלה בגורלה של המשפחה שנשארה מאחור? את התשובות היה עליו למצוא בעצמו. אבל במסע שסנדס יצא אליו, הוא גילה לא רק את ההיסטוריה הטרגית של משפחתו. הוא התוודע לקורות חייהם של המשפטנים היהודים רפאל למקין והרש לאוטרפכט, שהגדירו שני פשעים חדשים בתחום המשפט הבינלאומי: ג’נוסייד ופשעים נגד האנושות. הוא בחן את האופן שבו התגלגלו שני הפשעים האלה למשפטי נירנברג. הוא העמיק לחקור את דמותו של המושל הנאצי של פולין הכבושה, הנס פרנק — היחיד שלקח אחריות על ספסל הנאשמים. הוא הבין איך עיר אחת שעברה לא מעט ידיים ולא מעט שמות — לבוב, למברג, לביב — היא גיבורה מרכזית בכל אחד מהסיפורים שנחשף אליהם. הוא קשר קשרים מפתיעים וחברות נפש אחת, והגיע לפרטים כמוסים, מרגשים ומצמררים.

השורה התחתונה: מסע משפטני אל תוך הזיכרון ואל אחת מהתקופות החשוכות של המין האנושי.


שמיכת פרחים – רותי גאון

שמיכת פרחים – רותי גאון
הוצאת ידיעות ספרים

זו היתה אמורה להיות לידה קלה, שלישית במספר, שלאחריה יצטרף למשפחה המאושרת תינוק חדש ומושלם; אבל שום דבר לא הכין את גיבורת הרומן שבידיכם למה שקרה מיד לאחר מכן והפך את חייה על פיהם: התינוק “המושלם”, כך מתברר, נולד עם תסמונת נדירה והרופאים צופים לו תוחלת חיים של שנה לכל היותר. איך אפשר להיקשר ולאהוב ילד שאת יודעת שיילקח ממך? ספר הביכורים של רותי גאון לוקח את הקורא למסע בו העבר וההווה נשזרים זה בזה, אל תוך נבכי נפשה של גיבורה שצוללת לעומק הכאב על רקע עברה הקשה, שהדחיקה היטב, ומבלי לחסוך מהקורא תיאורים ומחשבות שאיש לא היה מעז להודות בהן בגלוי.

השורה התחתונה: זוכרים מה כתבנו אי שם בתחילת הרשימה על ספרות ישראלית ודיכאון?


שמים פתוחים – רונה רמון

שמים פתוחים – רונה רמון
הוצאת ידיעות ספרים

אחרי אסון מעבורת החלל “קולומביה”, שבו איבדה את בעלה אילן, ניסתה רונה רמון להבין כיצד ממשיכים לחיות. בעקבות תהליך התפוררות שהגיע עד אובדן זהות של ממש, יצאה רונה למסע – גופני, נפשי ורוחני – כדי לגלות איך אפשר לא רק להתמודד עם אובדן משנה חיים, אלא גם לצמוח ממנו לחיים חדשים ולהעניק השראה לאחרים. המסע שעברה הפך אותה לאחת הנשים הנערצות בישראל והוליד גם את הספר הזה, שבו היא משלבת את חוויותיה האישיות, זיכרונות וחלומות, עם מחקרים שנכתבו בנושא שבו התעמקה במשך כל שארית חייה.

השורה התחתונה: כפי הנראה הספר האישי והחושפני ביותר ברשימה של החודש.


שפילפוגל , שפילפוגל – מתן חרמוני

שפילפוגל , שפילפוגל – מתן חרמוני
הוצאת כתר

בוקר אחד מתעורר ד”ר יהושע רדלר, מרצה לספרות עברית, ומגלה שהפך לד”ר יהודית רדלר. אבל למעט הוא עצמו, הכול נשאר כפי שהיה. הוא נכנס למכונית, מתניע, מקלל, נוהג מהרחוב שבו הוא גר אל האוניברסיטה. בסך הכול, העובדה שקם עם מערכת רבייה שונה היא משנית לעומת העיכוב מורט העצבים בחוזה להוצאת ספרו הבא.סיפורה של יהודית רדלר נמסר בקולו המובס והשנון של פרח אקדמיה נובל, המשקיף על ההיררכיה המוסדית מתחתיתה. הוא פורשׂ עולם שוקק של תשוקות ובגידות, שבו תענוגות הבשר ממפים את יחסי הכוח, והאירועים המסעירים ביותר נפרטים לגינונים בירוקרטיים ומשחקי חצר. החוג לספרות מצטייר ברומן כמקום שמשכלל את הציות למדרגת אמנות, ומעוות בהדרגה את נשמותיהם המתכווצוֹת של סריסיו. בפרוזה וירטואוזית ובהומור פראי, מתן חרמוני מעצב קרנבל פרוע של יצרים ותאוות, שהוא בעת ובעונה אחת גם ריקוד מתואם–להחריד של אדונים ומשרתים.

השורה התחתונה: מתן חרמוני אפילו לא מנסה להסתיר את הביקורת הקשה שלו על העולם האקדמי, ואנחנו מקבלים את זה בברכה.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מאוד (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1– להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2– לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3– אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אולי תאהבו גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש

דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
  • מקום של כבוד בגן עדן
  • גישה חופשית לתכני האתר
  • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
  • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה