ספרים חדשים על המדף - אפריל 2018

ספרים חדשים על המדף – אפריל 2018

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שהגיעו במהלך החודש למדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית וחסרת פשרות מחכה לקוראים בסופו של המדור.

אושר למין האנושי – פ״ז רייזיןאושר למין האנושי – פ״ז רייזין
כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: יעל אכמון

ג’ן היא אחד האנשים האהובים ביותר על איידן. איך זה קרה? אין לו מושג. מכונות לא אמורות לאהוב, אבל איכשהו איידן — בינה מלאכותית משוכללת — חש חיבה עמוקה כלפי ג’ן, כעס כלפי בן זוגה שנטש אותה, תשוקה לדעת מה הטעם של גלידה, וסקרנות אין סופית לגבי איך מרגישים כשהרוח מבדרת את השיער, או כשמתנשקים. איידן מגיע למסקנה שמה שג’ן זקוקה לו הוא בן זוג ראוי. אחרי שחישוביו המסובכים מובילים אותו לכמה שידוכים שנגמרים בלא כלום, הוא מצליח לחבר בין ג’ן לאהבת חייה. כמה חבל שברשת מסתובבות עוד כמה בינות מלאכותיות, שלא כולן נשמות (כלומר מכונות) רומנטיות כמוהו. ואיזה מזל שהאהבה תמיד מנצחת. או שלא?

השורה התחתונה: אקס מכינה פינת פי. ג’י. וודהאוס.


איש שוכב וחולם – לביא תדהראיש שוכב וחולם – לביא תדהר
הוצאת כתר

וולף, בלש פרטי כושל, פועל בלונדון האפלה והרטובה. הוא רדוף זיכרונות של עתיד שאולי התרחש ואולי לא התרחש, ונרדף על ידי הווה מסוכן, מלא בפשיסטים ובנאצים שנמלטו מגרמניה. כשמגיעה אליו איזבלה רובינשטיין, יהודייה עשירה שמחפשת את אחותה שהוברחה מגרמניה ונעלמה, הוא לא יודע לאיזו צרה הוא נקלע. באותה העת, או שאולי בעת אחרת לגמרי, שומר כותב רומנים קטנים וסנסציוניים ביידיש, שוכב על דרגש במחנה ההשמדה אושוויץ וחולם על עולם אחר שבו הוא שוכב על חוף ים טרופי. דמיונו מאפשר לו לחרוג מן המקום ולדמיין עלילות על עיר אפלה ומעשים אפלים. באורח פלא, העלילות בדמיונו של שומר מסתבכות ונושקות לקורותיו של וולף.  תוך שהוא משתעשע בממדים של זמן, מקום ומספרים שונים, לוקח לביא תדהר את הקורא למסע בהיסטוריה חלופית, בפילם נואר ובמחנה אושוויץ עצמו.

השורה התחתונה: למדור יש חיבה יתרה לסיפורי מציאות מקבילה.


בבית – הרלן קובןבבית – הרלן קובן
כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: שאול לוין

שני ילדים נחטפו לפני עשור ממשפחות עשירות ומכובדות. נשלחה דרישת כופר, ואז דממה דקה. במשך עשר השנים שחלפו לא נמצא כל סימן וזכר לילדים, חיים או מתים. המשפחות נותרו עם זיכרונות כואבים וסימני שאלה. התקווה לפתרון התעלומה הלכה והתפוגגה. כעת מיירון בוליטר וחברו סבורים שמצאו את אחד הילדים, שהתבגר כמובן. היכן היה במשך השנים ומדוע לא יצר קשר עם המשפחה או שלטונות החוק? מה הוא יכול לגלות על אותו יום חטיפה גורלי? והשאלה המטרידה מכול: מה עלה בגורל חברו?

השורה התחתונה: הרלן קובן ממשיך להיות הרלן קובן גם בספרו ה- 11 בסדרת מיירון בוליטר.


דמעות של אהבה – אליסון ריצ'מןדמעות של אהבה – אליסון ריצ’מן
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: ניצה פלד

אוקטביו ריביירו אוהב אמת, יופי, ספרות ומעל לכול את אשתו סלומה. אולם כשהפיכה פתאומית בצ’ילה מביאה לשלטון דיקטטורי אכזר, וסלומה מתחננת בפני אוקטביו להעמיד את ביטחון המשפחה בראש מעייניו ולא להתבטא כנגד המשטר החדש, הוא מסרב. מי שנאלצת לשלם את המחיר על חוסר פשרנותו של אוקטביו היא אשתו, אך כשהוא מבחין בסכנה הנשקפת למשפחתו מוצא עבורם אוקטביו מקלט פוליטי בשוודיה. שם סלומה פוגשת את סמואל, פסיכיאטר יהודי, בן לניצולי שואה מצרפת, המסייע לטפל בצלקות שהותירו בנפשה החוויות בצ’ילה. יחד עמו היא תגלה שהדרך חזרה לאהבה שזורה בסודות כאובים.

השורה התחתונה: דרמה סוחטת דמעות לחובבי הז’אנר.


הדרך הארוכה אל החכמה – יאן-פיליפ סנדקרהדרך הארוכה אל החכמה – יאן-פיליפ סנדקר
הכורסא הוצאה לאור / מגרמנית: יוסיפיה סימון

הדרך הארוכה אל החכמה מציע עשרות מעשיות ואגדות עם בורמזיות שפותחות צוהר להיסטוריה ולתרבות של אומה עתיקה. הגדרת בני האדם בבורמה כמי שמאמינים באמונות תפלות שגויה. אמונה תפלה אינה מתפרשת אלא כקלות דעת נאיבית או חוסר היגיון ילדותי. אבל רוב האנשים בבורמה רואים אמת מוחלטת בכך שהכוכבים משפיעים על חיינו, שיש תאריכים וימים המביאים מזל ואחרים הטומנים בחובם אסון. הם לא יבינו כלל כיצד אפשר לפקפק בזאת. זהו חלק כה מובן מאליו מחיי היומיום שלהם ומדרך ראייתם את העולם עד שאין הוא מצריך כל הסבר או אזכור.

השורה התחתונה: כי יש תרבויות מרתקות גם מחוץ לאירופה הקלאסית.


הדרך לוורנאסי – אמנון יובֵלהדרך לוורנאסי – אמנון יובֵל
הוצאת אחוזת בית

חייו של יואל, פקיד ירושלמי בשנות החמישים לחייו, משתבשים באופן טרגי כשהוא מתבשר כי בנו יחידו, רועי, נהרג בתאונת אופנוע במהלך טיול בהודו. שנה לאחר מות אשתו הוא נותר לבדו, ללא משפחה. במהלך ה”שבעה” הוא נאחז במחשבה שעליו לנסוע בעצמו להודו כדי להתקרב לבנו ולהיפרד ממנו כיאות. יואל לוקח איתו להודו את מחברתו של רועי שבה תיעד את קורותיו במהלך טיולו. הוא עוקב אחר המסלול שעשה רועי וקורא את רשימותיו, בהתאם לסדר ולמקום שבהם חוברו. בתוך כך נכתב גם יומן אבלו ומסעו של יואל, המתוּוך באמצעות קולו של מספר הקרוב אליו בלבו אך גם נפרד ממנו.

השורה התחתונה: לחובבי הודו, חובבי מסעות וחובבי דרמות מרגשות.


הילדים מסמטת וילסדן – מונה גולבק ולי כהןהילדים מסמטת וילסדן – מונה גולבק ולי כהן
ידיעות ספרים / מאנגלית: ענבל מלכה

“האחזי במוסיקה שלך. היא תהיה חברתך הטובה ביותר”. כך תמיד אמרה הפסנתרנית ליזה יורה לבתה מונה בזמן שיעורי הפסנתר שהעבירה לה. ליזה ניצלה את שעות הקרבה כדי לספר למונה על שנות ילדותה בזמן מלחמת העולם השנייה, כפסנתרנית, ילדת פלא יהודייה בווינה של 1938. ליזה ממשיכה לנגן גם כשהמורה האוסטרי אומר לה שלא יוכל עוד ללמד יהודים. גם כשהיא נשלחת ללונדון במסגרת ה”קינדרטרנספורט” – רכבות ששלחו ילדים למקום בטוח בזמן שבעריהם התעללו בריונים נאצים במשפחות יהודיות. ליזה מנגנת בהתרסה גם בזמן ההפצצות על לונדון, כשהבניינים סביבה נפגעים וקורסים. גם כשנדמה שהעולם סביבה מתמוטט בצלילים צורמים של מלחמה והרג.

השורה התחתונה: מלחמת העולם השנייה – המיוזיקל. מלחמת העולם השנייה מעולם לא הייתה פופולרית יותר, כמו שתראו בהמשך הרשימה.


הילדים של אירנה – טילאר ג'. מצאוהילדים של אירנה – טילאר ג’. מצאו
הוצאת כתר / מאנגלית: צילה אלעזר

אירנה סנדלר הייתה נוצרייה קתולית פולנייה, שראתה את זוועות הכיבוש הנאצי מקרוב ולא הייתה מוכנה לשבת מנגד בחיבוק ידיים. משראתה את לולאת החנק מתהדקת על יושבי גטו ורשה החליטה להסתכן בהברחת ילדים יהודים החוצה. היא העניקה להם מסמכים מזויפים ושמות חדשים והחביאה אותם בבתי יתומים, במנזרים, בין משפחות ובקרב כל מי שהיה מוכן לסכן את חייו ולהתנגד להוראות המשטר הנאצי. הלשנה לרשויות הייתה רק עניין של זמן. אירנה נלקחה לחקירה במרתפי הגסטאפו אבל בזכות כוחות הנפש שלה, בזכות עזרה שקיבלה מבחוץ, ובעיקר בזכות הידיעה שחייהם של כל כך הרבה ילדים תלויים בה הצליחה להינצל.

השורה התחתונה: סיפורה הלא מוכר של של אירנה סנדלר ושל 2,500 הילדים שאת חייהם הצילה מקבל את האור שמגיעה לו.


המשת"פ – פול בייטיהמשת”פ – פול בייטי
עם עובד / מאנגלית: גיא הרלינג

כמו להרבה נערים מתבגרים שחווים משבר ערכי, גם לגיבור הרומן הקומי של פול בייטי יש רעיון גאוני: כדי לשים על המפה את העיירה שכוחת האל בפאתי לוס אנג’לס שבה נולד ולהחדיר קצת גאווה מקומית בקרב התושבים, הוא משיב על כנה את ההפרדה הגזעית במרחב הציבורי, ואפילו נהיה בעצמו בעל עבדים. התרגיל הקטן הזה מביא אותו עד בית המשפט העליון של ארצות הברית, ואת הסאטירה הנשכנית והמבריקה של בייטי לפסגת הפרוזה העכשווית ולזכייה בשלל תשבחות ופרסים.

השורה התחתונה: זוכה פרס חוג המבקרים בפרס מאן בוקר לשנת 2016 למי שדברים כאלה אומרים לו משהו. אנחנו, לעומת זאת, חושבים שהוא נשמע מעניין בלי שום קשר.


הפונקציה השביעית של השפה – לורן בינההפונקציה השביעית של השפה – לורן בינה
כנרת זמורה ביתן / מצרפתית: ארז וולק

משאית כביסה דורסת את חוקר התרבות רולאן בארת ברחוב בפריז בחודש פברואר 1980. בארת יצא זה עתה מארוחת צהריים עם פרנסואה מיטראן, וכעבור זמן לא רב מת. ההיסטוריה אומרת שמותו היה תאונה. אך מה אם הייתה זו התנקשות? מה אם בארת נשא עליו מסמך בעל חשיבות חסרת תקדים, חובקת עולם? מסמך שבו מוסברת הפונקציה השביעית של השפה – רעיון כה עוצמתי, עד שהוא מעניק לכל השולט בו את היכולת לשכנע כל אדם, בכל מצב, לעשות כל דבר שהוא? מפקח המשטרה ז׳אק באיאר ועוזרו בעל כורחו סימון הרצוג יוצאים למרדף שלוקח אותם משדירות הכוח לחדרי סאונה אפלוליים ולפגישות ליליות. הם חושפים קשר עולמי שמעורבים בו הנשיא, בולגרים רצחניים ומועדון דיונים בינלאומי חשאי.

השורה התחתונה: אנחנו אוהבים תיאוריות קונספירציה הזויות. כל עוד הן נשארות עמוק בתוך מדפי הספרים.


הקריסה – ג'יובאני קוקוהקריסה – ג’יובאני קוקו
הוצאת כתר / מאיטלקית: שירלי פינצי לב

אישה מוסלמית בברלין עומדת ללדת ובעלה מוכן לסכן אותה ואת העובר ובלבד שלא ייגע בה רופא ממין זכר; גבר אנגלי עולה על אוטובוס בדרך לבקר את נכדו הראשון שזה עתה נולד; משפחה מניו–אורלינס מאבדת את ביתה ואבי המשפחה נהרג בהוריקן “קתרינה”; גבר איטלקי מקים משפחה ודואג לרווחתה אך המשבר הכלכלי באירופה משנה את מסלול חייו; בן למשפחת מהגרים מתכונן להטמין פצצה באוטובוס בלונדון; אלה רק מקצת הסיפורים המרכיבים את הקריסה. כל סיפור מתאר מזווית שונה את ההתפוררות של החברה והתרבות המערבית, לעיתים בסיפור פרטי ולעיתים תוך תיאור של אירוע אקטואלי.

השורה התחתונה: בסך הכל ספר חיובי.


הרוח בערבי הנחל – מאת קנת גרהם

הרוח בערבי הנחל – מאת קנת גרהם
מחברות לספרות / מאנגלית: אוריאל אופק ועטרה אופק

 

חפרפר עובר הרפתקאות כשהוא יוצא בפעם הראשונה מהמחילה שלו אל הנהר הגדול. עם נברן המים האמיץ, סמור הנבון ומר קרפד השחצן שמסבך את כלם בצרות, הוא יוצא למסעות מסכנים ביער הפרא, נלחם בנמיות המרשעות שהשתלטו על טירת הקרפד, ומגלה את כוחה של חברות אמתית. הרוח בערבי הנחל, מאת הסופר האנגלי קנת גרהם, ראה אור לפני יותר ממאה שנה, ונחשב לאחד הספרים האהובים שנכתבו אי פעם לילדים. במהדורה מיחדת זו, המלווה באיורים המקוריים של ארנסט שפרד, הלכה עטרה אופק בעקבות תרגומו של אביה, סופר הילדים אוריאל אופק, ויצרה נסח עברי נאמן ומעדכן לימינו.

השורה התחתונה: תרגום חדש ועדכני לקלאסיקה על זמנית.


הרמאית הישרה – טובה ינסוןהרמאית הישרה – טובה ינסון
הוצאת כתר / משוודית: דנה כספי

קַתְרי קְלינְג גרה בעליית גג מעל חנות בכפר קטן בפינלנד. יחד איתה גר אחיה רפה השכל, שעובד מבוקר עד ליל בבניית סירות, וכלב שחור גדול, שהיא מסרבת בכל תוקף להעניק לו שם. קתרי היא אישה חריפה, יש לה ראש טוב למספרים, היא יורדת במהירות לשורשה של כל בעיה, ואנשי הכפר נוהגים להיוועץ בה דרך שגרה. קתרי חושבת על כסף. הרבה כסף. כל כך הרבה כסף שהיא לא תצטרך עוד לחשוב עליו. ברור לה מה היא תעשה בו. בקצה הכפר יש שביל שמטפס לביתה של גברת אֶמֶלין הזקנה, שם היא גרה לבדה עם הכסף שלה. יום אחד, קתרי כבר יודעת, היא ואחיה ואפילו הכלב יגורו שם. עכשיו היא רק צריכה למצוא את הדרך להשיג את מטרותיה במהירות, בחוכמה וביושר.

השורה התחתונה: לחובבי המומינים שבקהל, אבל לא רק.


השמים שלנו – לוק אולנאטהשמים שלנו – לוק אולנאט
כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: קטיה בנוביץ׳

רוב קואטס מרגיש שהוא זכה בלוטו. יש לו אישה מדהימה בשם אנה, בית בלונדון, והיקר לו מכול – בן בשם ג’ק, שהופך כל יום להרפתקה מדהימה. אבל כשמחלה קטלנית מכה במשפחה, עולמו של רוב מתחיל להתפורר. הוא מגלה פתאום שהוא לבד ומבקש נחמה בצילום גורדי שחקים ופסגות צוקים שהוא ובנו ג’ק נהגו לבקר בהם. בדיוק כשנדמה שאפסה התקווה, רוב יוצא למסע המפעים מכול ומפלס את דרכו חזרה לחיים, ולסליחה.

השורה התחתונה: באמת שלא הצלחנו להבין על מה הספר הזה. יש פה כל מיני משפטים אבל לא הצלחנו ליצור במוח קשרים שיבהירו לנו למה התכוון המשורר.


זמן טעות – אילן מסטאיזמן טעות – אילן מסטאי
כתר / מאנגלית: שי אשל

תום בָּארֶן לא מצליח להבין איך אתם מסוגלים להתעורר בכל בוקר בעולם הזה. בַּמָקום שהוא מגיע ממנו, אף אחד לא צריך לחוות את המעבר המחריד שבין שינה לערות; סורק עצבי שמוצב ליד המיטה מתאם בין המודע לתת–מודע ומעיר כל אחד ואחת אל תוך רעננות יציבה. תום לא חי בעתיד ולא ביקום אחר, אלא פשוט במציאות מקבילה. “מנוע גוֹטרֵיידֵר”, שהומצא כבר אי שם בשנות השישים של העולם המקביל ההוא, מספק אנרגיה לכל צורכי האנושות. אם כך, כיצד בכל זאת התוודע תום לייאוש שבקיום שלנו? לאחר שהכרונונאוטית פנלופה וֶשלֶר שוברת את ליבו, הוא מחליט להשתמש בדבר היחיד שיאפשר לו לתקן את העבר – מכונת הזמן שפיתח אביו. אך מהר מאוד מסתבר לו שלהתעסק עם העבר כשאתה מצוי בסערת רגשות בעקבות אהבה נכזבת – זה לא רעיון טוב.

השורה התחתונה: למדור יש חיבה יתרה לסיפורי מסע בזמן. וגם לסיפורי מציאות מקבילה.


טבעו של הכיף – דיוויד פוסטר וואלאסטבעו של הכיף – דיוויד פוסטר וואלאס
ספרית פועלים מאנגלית: דבי אילון

טבעו של הכיף הוא קובץ המאגד בתוכו כמעט את כל מאמריו ורשימותיו של דיוויד פוסטר וואלאס על כתיבה וספרות. כקורא ביקורתי וכסופר פורץ גבולות, וואלאס חזר שוב ושוב לעסוק בנושאים אלה וחקר באמצעותם סוגיות כמו אירוניה, אותנטיות, הומור, מוסר, תהילה וכיף.  הספר כולל דיונים בדוסטוייבסקי, קפקא, בורחס, הרברט, אפדייק ואחרים, כמו כן הוא כולל דיון מעמיק ורחב היקף על הקשר בין טלוויזיה וספרות, ניתוח נוקב על שירה אמריקאית עכשווית, וכן סילבוסים והנחיות מפורטות של קורס בספרות וסדנה בכתיבה יוצרת שוואלאס העביר לסטודנטים.

השורה התחתונה: אם אתם רואים את השם דייוויד פוסטר וואלס ליד המילה “כיף”, אתם יכולים להיות בטוחים שכיף גדול לא יהיה שם. מצד שני, המאסות שלו מבריקות ומעוררות מחשבה (ומדכאות הרבה פחות מהסיפורים הקצרים), כך שאם אתם חובבים את המילה הכתובה אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לפספס את הספר הזה.


יש לי שני לב – דפנה יצחקייש לי שני לב – דפנה יצחקי
כנרת זמורה-ביתן

שי, בעלה של תמר, קורא לה תמרי. ההורים שלה קוראים לה תמי. בלונדון קראו לה קולנוענית, אבל כבר שנים, מאז חזרה משם, היא לא עשתה שום סרט. ובעצם, “חזרה” זה לא מדויק. מוטב, ״הוחזרה״. ולאט־לאט נעמדה שוב על הרגליים. הכירה את שי. התחתנה. הביאה לעולם את יונתן, שמאגרף שוב ושוב את כפות ידיו כשהיא פונה אליו וכבר לא מדבר איתה כמו פעם. ויום אחד, כשהיא צועדת איתו ברחוב, היא מבחינה בדמות מעברה: היא יודעת שמוטב לה לא לעצור, אבל זה חזק ממנה.

השורה התחתונה: יש תקצירים אניגמטיים שגורמים לקורא לעצור לרגע ולהרהר במה שמסתתרר מאחוריהם. זה אחד מהם.


כחול הירח – סימונה ואן דר פלוכטכחול הירח – סימונה ואן דר פלוכט
כנרת זמורה ביתן / מהולנדית: אורן שדה

לאחר מות בעלה של קתרין, משפחת ואן נולנט שוכרת אותה לתפקיד מנהלת משק הבית. היא מרגישה בנוח שם, אך כשהעבר שלה רודף אותה, היא נאלצת לעזוב ומוצאת את עצמה עובדת עבור אייברט ואן נולנט בבית המלאכה שלו לייצור כלי חרס בדלפט, שם מעריכים עד מאוד את כישרון הציור שלה. ואז הכול מתהפך. קתרין שורדת בקושי את הפיצוץ בעיר דלפט בשנת 1654 שהפך את מרכז העיר לעיי חורבות, ועומדת בפני בחירה שעתידה לשנות את חייה – בין הרגש לבין השכל. האם עליה לחכות לאהוב חייה שעומד לצאת למסע ממושך בים, או שמא עליה לבחור בגבר שיכול להציע לה ביטחון?

השורה התחתונה: דרמה תקופתית מסקרנת, עבור אלה שדרמות תקופתיות מסקרנות אותם.


לב האפלה - חידוש | מוצב של קִדמה – ג'וזף רונרדלב האפלה – חידוש | מוצב של קִדמה – ק’וזף רונרד
עם עובד / מאנגלית: אברהם יבין

שני סיפורים מפוכחים ורבי־עוצמה, עתירי טרגדיות, יצרים, שיגעון ומסתורין, פרי מסעו של ג׳וזף קונרד אל לב אפריקה הקולוניאליסטית. אל תרגום המופת של אברהם יבין ללב האפלה, שראה אור בסדרה קלאסי כיס בצירוף אחרית דבר מאת בתיה גור, מתווסף סיפור קדום יותר וידוע פחות של קונרד – מוצב של קִדמה, גם הוא בתרגומו של יבין, ולו אחרית דבר מאת יעל לוין.

השורה התחתונה: כמאה ועשרים שנים אחרי שפורסמו לראשונה וכארבעים אחרי שהשפיעו על סרטו של פרנסיס פורד קופולה ‘אפוקליפסה עכשיו’, שניי הסיפורים הללו אקטואליים כביום פרסומם, וזה לא אומר שום דבר טוב על המין האנושי.


לורד ג'ון ויד השטן – דיאנה גבלדוןלורד ג’ון ויד השטן – דיאנה גבלדון
הוצאת כנרת / מאנגלית: אביגיל בורשטיין

קובץ של שלושה סיפורים המציגים את הקריירה של הלורד ג’ון גריי – גבר שנלחם בשם מלכו, כבודו שלו וסודותיו. בסיפור לורד ג’ון ומועדון אש הגיהינום, מבחין לורד ג’ון בזר בפתח מועדון ג’נטלמנים, שדוחק בו נואשות למפגש פרטי. את המפגש מסכל רצח מפתיע, ולורד ג’ון נותר לדשדש במבוך בגידות פוליטיות ואגודה סודית מושחתת. בסיפור לורד ג’ון והסוּקוּבּוּס, חיילים אנגלים המוצבים בפרוסיה נרעשים בשל ביקורים ליליים של אישה קטלנית, שמוצצת את נפשם וחייהם של גברים. בסיפור לורד ג’ון והחייל רדוף הרוחות, לורד ג’ון נקלע לאירוע קטלני של תותח שהתפוצץ בשדה הקרב. אחרי שנפצע באותו קרב, הוא נקרא להעיד, ועד מהרה מתעמת עם שדיו ועם האפשרות המערערת שבשורות צבא הוד מלכותו פועל בוגד.

השורה התחתונה: אם אהבתם את הלורד ג’ון גריי בסדרת ספריי הנוכרייה, בוודאי תאהבו אותו בשלושת הסיפורים האלה.


לילה בצומת – ז'ורז' סימנוןלילה בצומת – ז’ורז’ סימנון
עם עובד / מצרפתית: רמה איילון

מגרה חוקר את קרל אנדרסן כבר שבע עשרה שעות, וטרם עלה בידו לחלץ ממנו הודאה. או שהאיש חף מפשע או שהוא שקרן מיומן ביותר. אם כך, מדוע נמצאה באחוזתו המבודדת גופה של סוחר יהלומים? מדוע אחותו היפהפייה נעולה תמיד בחדרה? ומדוע כל מי שמתגורר בצומת שלוש האלמנות מנסה להסתיר משהו? בלילה אפל, בצומת מחוץ לעיר, מפגין מגרה את מיטב כישורי הבלש שלו ופותר את אחת מתעלומות הרצח המסחררות והתיאטרליות בקריירה שלו.

השורה התחתונה: מעריציו של המפקח מגרה לא יוכלו להרשות לעצמם לוותר על הספר הזה.


מוזיקת חתולים – רון סגלמוזיקת חתולים – רון סגל
הוצאת דביר בשיתוף הקיבוץ המאוחד

רומן קומי, שנון, גמיש וממזרי, המתרחש בירושלים זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים. רוכב קטנוע דורס בטעות חתול תועה ומאמץ אותו. עד מהרה מתברר כי החתול נדד מירושלים המזרחית לאחר שננטש שם על ידי בעליו, וכמוהו רבבות חתולים, שצובאים על העיר ומטילים אימה על תושביה. רוכב הקטנוע נהדף מהתרחשות גרוטסקית אחת לאחרת, ומסתבך במגוון אירועים הנקשרים סביב צווארו כקולר.

השורה התחתונה: זוכה פרס יוסף קמפוס מטעם הקיבוץ המאוחד. ובלי קשר – חתולים. אנחנו באמת צריכים להרחיב בנושא?


מועדון גרנזי לספרות ולפאי קליפות תפודים – מרי אן שיפר ואנני בארוזמועדון גרנזי לספרות ולפאי קליפות תפודים – מרי אן שיפר ואנני בארוז
זמורה-ביתן / מאנגלית: יעל אכמון

ינואר 1946: לונדון מגיחה מתחת לצל מלחמת העולם השנייה, והסופרת ג’ולייט אשטון מחפשת נושא לספר חדש. היא מקבלת מכתב מגבר אלמוני, תושב האי גרנזי, מאיי התעלה הבריטית שכבשו הנאצים. הוא נתקל בשמה בכריכתו של ספר מאת צ’ארלס לאמב ומבקש שתסכים להדריך אותו היכן יוכל למצוא ספרים נוספים של אותו מחבר. בעודה מתכתבת עם החבר־לעט החדש, היא נשאבת אל עולמם של האיש וידידיו, החברים כולם ב”מועדון גרנזי לספרות ולפאי קליפות תפודים” — מועדון ספרותי ייחודי שהתגבש כאליבי להגן על חבריו ממעצר בידי הגרמנים. ג’ולייט נחשפת לחברי המועדון, ודרך מכתביהם היא לומדת על האי שלהם, על טעמם הספרותי ועל השפעתו של הכיבוש הגרמני על חייהם. לבה נשבה בסיפוריהם, והיא יוצאת לגרנזי — ומה שתגלה שם ישנה את חייה לעד.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספר לקראת יציאתו של הסרט לאקרנים, מה שאומר שתיאלצו להסתדר עם כריכת הספר בשנים הקרובות, עד ישכוך הזעם.


מחר תזרח השמש – אירית דרור-רייטןמחר תזרח השמש – אירית דרור-רייטן
כנרת זמורה דביר

אירית דרור־רייטן מציירת סצנות מילדותה, מגיל שלוש עד שש, ומתארת את המאורעות כפי שתפסה אותם אז, עם תובנות ודימויים של ילדה שחייה השלווים והמאושרים במחוזות הכפר בפולין התנפצו תחת הכיבוש של גרמניה הנאצית. בלילה גשום וקר חומקת ריני הקטנה מכיתת הירי אשר משמידה את רוב בני משפחתה. אמה מצטרפת לפרטיזנים, אביה מגורש לאושוויץ, והיא מוצאת את עצמה לבד, מסתתרת בסל כביסה בבית משפחת איכרים נוצרית. לאחר השחרור בידי הרוסים, והאיחוד המופלא עם אמה, הילדה נאלצת להתבגר מיד ולתפקד כמבוגרת אחראית. היא לוקחת אחריות על אמה ועל עצמה ומנהלת מאבק הישרדות יומיומי. ואז, מתרחשת הפתעה שלא תיאמן.

השורה התחתונה: במילה אחת – מסקרן.


מיכאלה – מירה מגןמיכאלה – מירה מגן
הוצאת כנרת

אלכוהוליסטית חסרת כול מובלת בידי שוטרים אל סף ביתה של אחותה, אישה שלמראית עין יש לה הכול. האחות האמידה והמוצלחת משכנת את הסוררת ביחידת דיור בחצרהּ, בתנאי שתיגמל מאלכוהול. בהמשך מצטרפת אל הסוררת אימן של השתיים, ששהתה שנים בבית חולים לחולי נפש בעקבות רומן סוער שניהלה עם אלוהים. שתי האחיות עוברות כברת דרך משמעותית במהלך הרומן. הפסאדה של האחות המוצלחת נסדקת, ועולמה הבורגני – המושלם לכאורה – כמעט מתמוטט עליה. ואילו האחות הסוררת, שהתהדרה באדישות קרה כלפי כל הסובב אותה, נכפית להתמודדות רגשית עם גבר, עם אימהּ ועם הילדים של אחותה, מה שמערער את עמדת התצפיתנית הניטרלית שאימצה לעצמה.

השורה התחתונה: אופטימיות היא שם המשחק.


מנגד – ורד קלנרמנגד – ורד קלנר
הוצאת זמורה-ביתן

יעל שוסטר רוצה להמציא את עצמה מחדש. להתרחק מהכוך בנחלאות שעליו היא משלמת מחיר מופקע, מהתואר נטול ההדר שהיא לא מצליחה להשלים, ממשקולות העבר, מעינה הצופייה תמיד של אמא שלה, מאלוהים. היא תברח לתפוח הגדול, תכבוש את העיר, תגור עם שותף על גדת סנטרל פארק, והחיים שלה ייראו פחות כמו טרגדיה יוונית ויותר כמו פרק של “חברים”. עד שזה יקרה, היא מטפלת בילדיהם של זוג יאפים יהודים ומתבלבלת בין רחובות העיר. במקביל להווה הסיפורי המתרחש בניו יורק של שנות התשעים, נפרשת ילדותה הירושלמית של יעל כתפאורה לרעידת האדמה שאחריה החלו יבשות חייה להתרחק זו מזו.

השורה התחתונה: געגועים לשנות התשעים.


מסעותי עם חמותי – מאירה ברנע־גולדברגמסעותי עם חמותי – מאירה ברנע־גולדברג
הוצאת כנרת זמורה

שירה בוכבינדר־רגב נתונה במהומה רגשית גדולה – הספר החדש שלה לא מתרומם; פרט מזעזע ולא נכון בכלל על עברה מתפרסם; היא מגלה שהיא בהיריון שלישי ולא רצוי מבעלה שלא ממש רואה אותה; ובנוסף לכל הצרות – דליה, חמותה האיומה, מחליטה לעבור לגור איתם. היחסים המתוחים בין השתיים מגיעים לסף פיצוץ, במיוחד כאשר אמא של שירה, גורו הרזיה מופרעת, מגיעה לפתע לביקור בארץ וכופה גם היא את נוכחותה וצרכיה על שירה. ואז היא מגלה שיש סיכוי שבעלה מנהל רומן. באקט מפתיע, שירה ודליה, המעוניינת מאוד לשמור על ההיריון, נאלצות לשתף פעולה בכדי לבדוק את עניין הבגידה ומגלות לא רק זו את זו, אלא גם שהדברים הם לא תמיד כפי שהם נראים.

השורה התחתונה: משפחות לא מתפקדות הם מתכון לא רע לספר מוצלח. רק אומר.


מרחק ביטחון – סמנתה שוובליןמרחק ביטחון – סמנתה שוובלין
עם עובד / מספרדית: אדם בלומנטל

אישה צעירה שוכבת על ערש דווי בבית חולים בעיירה כפרית אליה נסעה לחופשה. ילד בשם דויד יושב לצידה. היא לא אימו. הוא לא בנה. יחד הם מספרים סיפור קדחתני על נשמות אבודות, על הרעלה מסתורית ועל והרצון להגן על משפחתנו בכל מחיר. מרחק ביטחון הוא חלום רע שמתממש. סיפור על-טבעי על העולם האמיתי, סיפור אהבה ומשל עם לקח. הכתיבה של שוובלין מתחקה באובססיביות אחר הנקודה שבה המרחק הבטוח נפרם וההנאה הופכת לסיוט, אחר האיום החמקמק שאין לדעת איפה מתחילה פגיעתו הרעה והיכן, אם בכלל, תוכל להסתיים.

השורה התחתונה: בדרך כלל הדברים האלה לא מרגשים את המדור, אבל כשמדובר בסופרת שנבחרה לאחת מ-22 הסופרים הספרדים המבטיחים ביותר מתחת לגיל 35 במגזין גרנטה, וכשהספר נכלל ברשימת המועמדים הסופית לפרס מאן בוקר, זה עושה לנו משהו. האם זה אומר שהספר טוב? נאלץ לבדוק.


ניסויים פתוחים – אורלי סיגלניסויים פתוחים – אורלי סיגל
כנרת זמורה-ביתן

שלוש משפחות צעירות עוברות לגור יחד כדי לבנות קהילה אלטרנטיבית במרכז הארץ. הקומונה המודרנית שלהם מצטיירת כמבנה חברתי אפשרי, אבל מה שמתחיל לצלילי פעמוני הרוח המדנדנים על מרפסת העץ המשותפת, הופך אט־אט לסיר לחץ של יצרים ותשוקות. ניסויים פתוחים הוא רומן שמשתעשע בשאלה “ומה אם?” ומה אם היה מותר נשים אחרות, גברים אחרים, סקס אחר; ומה אם היינו חיים בשבט, מגדלים ילדים עם עוד ידיים מחבקות, מכבסות ומבשלות.

השורה התחתונה: המדור פחות התחבר לרעיון.


פקעת - זיוה עודדפקעת – זיוה עודד
הוצאת כרמל

רחל, שחזתה במות אמהּ ובהמשך ננטשה על-ידי אביה, פיתחה אובססיה חולנית אל גבר שלא היה בידו להגשים את משאלותיה. בתוך-כך היא הופכת לאם לא בשלה ואף אלימה. יוסף, בנה, גדל בצל השיגעון של אמו, ולמרות הצלקות העמוקות שהותירה בנפשו, הוא בוחר להיחלץ מן הפקעת החונקת שבה כרכה אותו אליה מרגע לידתו. בעזרת מסירותן ואהבתן היציבה של דמויות מיטיבות אחרות בחייו, הוא משתחרר משלשלאות הזעם והאשמה. פקעת הינו רומן פסיכולוגי סוחף הלוקח את הקורא למסע נוגע ללב אל נבכי השיגעון.

 


שחקן מספר אחת – ארנסט קלייןשחקן מספר אחת – ארנסט קליין
עם עובד / מאנגלית: דידי חנוך

השנה היא 2045, המציאות היא מקום מכוער. וֶיְד וַטס מרגיש חי באמת רק כשהוא משחק ב”אואזיס”, משחק המציאוּת המדומה, המקבילה, שמרבית האנושות מעבירה בה את הזמן. כשהיוצר התימהוני של “אואזיס” מת, הוא משאיר אחריו סדרת חידות שמבוססות על האובססיה שלו לתרבות הפופולרית של עשורי העבר. פיצוחן הוא משימה בלתי אפשרית. הראשון שיפתור אותן יזכה בהונו העצום של המיליארדר – ובשליטה על “אואזיס”.כשווייד מפענח את הרמז הראשון, פתאום תוקפים אותו יריבים שמוכנים להרוג כדי לזכות בפרס. המרוץ החל, והדרך היחידה לשרוד היא לנצח.

השורה התחתונה: עוד הוצאה מחודשת לכבוד יציאת סרט, כולל כריכת הסרט לפי הנוהל. ובכל זאת – ספר חובה לחובבי סייברפאנק, לחובבי משחקי מחשב ולחובבי רפרנסים לשנות השמונים.


שתי גברות רציניות – ג׳יין בולזשתי גברות רציניות – ג׳יין בולז
הוצאת לוקוס / מאנגלית: דפנה רוזנבליט

שתי נשים ניו-יורקיות נפגשות ערב אחד במסיבה. זוהי נקודת הפתיחה שממנה תצא כל אחת מהן לאודיסאה אישית בלתי צפויה, בחיפוש אהבה וגאולה. מיס כריסטינה גרינג מוכרת את ביתה הגדול והיפה, עוזבת את חייה הנוחים, קונה בית קטן על אי ומקיפה את עצמה בטיפוסים מפוקפקים. גברת פרידה קופרפילד יוצאת עם בעלה לשיט במרכז אמריקה ונוטשת אותו בפנמה לטובת צעירה מקומית העוסקת בזנות.

השורה התחתונה: הוצאת לוקוס ממשיכה להביא לנו קולות מעניינים, גם אם מעט וותיקים, מהספרות העולמית.


תקלה בקצה הגלקסיה – אתגר קרתתקלה בקצה הגלקסיה – אתגר קרת
הוצאת זמורה-ביתן

יכולנו להעתיק לכאן את הציטוט מתוך קובץ הסיפורים הזה שמופיע באתר ההוצאה ובחנויות הספרים המקוונות, אבל זה לא יגיד לכם שום דבר על הספר הזה. נכון, זה ייתן לכם מושג כלשהו על כתיבתו של אתגר קרת, ואיזה סגנון כתיבה מופלא יש לסופר הזה, אבל זו לא המטרה של המדור הזה. לכן אנחנו פשוט נספר לכם שיצא קובץ סיפורים שישי לאתגר קרת, ושאם אתם חובבים סיפורים קצרים (וגם אם לא) אתם חייבים לעצמכם את הספר הזה.

השורה התחתונה: נער הזהב של הסיפור הישראלי הקצר חוזר עם קובץ סיפורים נוסף. כבר לא כל כך נער כפי שהיה, אבל רענן ובועט מאי פעם.


בנוסף לספרים שברשימה, הוצאת כתר פרסמו החודש מגדיר עכבישים ועקרבים ישראליים, אבל הארכנופוביה הקשה של כותב שורות אלה מונעת בעדו לבחון את הספר ולכתוב עליו (אפילו לכתוב את השם עושה לי רע, אבל אאלץ להתמודד). אז אם אתם נמנים על חובבי פרוקי הרגליים, זה חודש המזל שלכם


וכרגיל, להבהרה המובטחת:

המדור שלפניכם נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח (ולעתים חסר הטעם והקיצוני) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן