יום שישי 24 במאי 2024

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים 2022

ספרים חדשים על המדף – אוקטובר 2022

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

סקירה מהירה של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו אל מדפי חנויות הספרים במהלך החודשיים האחרונים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

אין מקום כזה – שפרה קורנפלד
הוצאת זמורה

משפחת הרמן נשברה לראשונה כשההורים התגרשו וחילקו את הילדים ביניהם. אבל הסדקים היו שם קודם, הרבה קודם, ומה שנשבר פעם אחת, לעולם לא יהיה עוד שלם. כאשר האם, רדופה על ידי זיכרונות מהעבר וחרדות מהעתיד, מחליטה להימלט עם שתי בנותיה הקטנות לאחותה בקנדה, המשפחה מתנפצת שוב, והפעם, לתמיד, רסיסיה הם שמספרים את הסיפור הזה, המתפרש על פני עשרים שנה ושתי יבשות, בין ירושלים לטורונטו, בין קודש לחול.

השורה התחתונה: אהבה בימי כולרה


איש הברזל – טד יוז
הוצאת כתר \ מאנגלית: יעל אכמון

סיפור על רובוט ענק אוכל ברזל, המופיע משום מקום ומפחיד את כל החוואים באיזור.רק הילד הקטן הוגרת מוצא פיתרון, המשאיר את איש הברזל שבע מבלי לפגוע בציוד הברזל של תושבי האיזור,וכאשר יצור מפלצתי ומאיים מגיע מן העולם החיצון הופך איש הברזל שהיה עצמו איום, למגן העולם.הוא היחיד המסוגל להתמודד עם היצור המפלצתי ויכול לו. איש הברזל אשר נכתב בשנת 1968 כבש לו מקום של כבוד בספרות הילדים כאחת האגדות המודרניות המעולות. סיפור מרתק כתוב בידי המשורר הבריטי החשוב בן זמננו טד יוז ז"ל.

השורה התחתונה: אם ראיתם את הסרט הנפלא משנת 1999, וגם אם לא


אל שיח היסמין – דן בניה-סרי
כתר

סמוך לשעת חצות מופיע אביו המת של שאול במטבח ביתו. למחרת בבוקר יֵצא שאול מביתו, ייפרד לשלום מאשתו – שיחסיו עימה קשים – וייסע מירושלים לתל אביב. בדרכו יפגוש נוסע זר ומוזר, תם ומסתורי, שיהיה לרֵעו למסע החיפוש אחר דודתו האבודה של שאול, שצופנת בתוכה את סוד המשפחה הנורא. לאורם של זיכרונות מילדות אפלה ופצועה, סודות משפחה עתיקים וחלומות, תועים שאול והנוסע בסמטאות העיר. נדמה שבחיפושיו הוא עדיין הולך בעקבות קרון הרכבת מילדותו, שבו נבלע אביו לצד אישה לא נודעת. בפיתולי הדרכים, בעודם נפגשים עם דמויות ציוריות, קווים של דמיון נמתחים בין שאול המנוכר למשפחתו ובין הנוסע המסתורי ועברו הסוער. לעיתים איננו יודעים מי מוביל ומי מובל ולאן תוליכם הדרך. אך באותו יום שנע בין אור וצל, כשלדרכו של שאול נקלעים גם האב המת וגם אשתו שלו, זורחת אפשרות של תיקון.

השורה התחתונה: למה למען השם התכוון המשורר?


אנשים שאנחנו פוגשים בחופשה – אמילי הנרי
הוצאת מודן \ מאנגלית: דורית בריל-פולק

לפופי ולאלכס אין שום דבר במשותף. היא חסרת מעצורים, הוא שקט ומאופק. היא חולמת לטייל בעולם, הוא מעדיף להישאר בבית עם ספר. איכשהו, הם הפכו לחברים הכי טובים. בכל קיץ, במשך עשור, הם יצאו יחד לחופשה: לפעמים יוקרתית (פופי היא כתבת במגזין תיירות – והתקציב בהתאם), לפעמים קצת פחות (אלכס הוא מורה – והתקציב בהתאם). כך או כך, שניהם תמיד חיכו לשבוע הזה כל השנה, גם אם המלון לא היה משהו, או שהאוטו השכור לא התניע. עד אותה חופשה גורלית לפני שנתיים, שאחריה הפסיקו לדבר. כשאלכס מסכים, להפתעתה של פופי, לצאת לעוד חופשה יחד, יש לה הזדמנות לתקן הכול – אם רק תצליח להתעלם מהאמת הגדולה שתמיד עמדה בשקט באמצע מערכת היחסים שלהם. האם יש דרך לשקם את החברות ביניהם? ואולי מה שהם רוצים זה בכלל לא להיות החברים הכי טובים, אלא יותר מזה?

השורה התחתונה: חופשה זה הדבר הזה שהיו עושים פעם, נכון?


בית לוריא – שמרית לוסטיג
הוצאת לוקוס

יוסף לוריא – איש עסקים ממולח – ביקש לכבוש את העולם, וכמעט הצליח. כשמת בטרם עת, בעיצומו של מהלך עסקי מרחיק לכת, השאיר אחריו חובות ענק ואת הבית המפואר על ראש הגבעה: ארמון של ממש, אנדרטה להתעשרות המהירה, הראוותנית, הגרנדיוזית. אלמנתו ההמומה ובתם השחקנית נותרו לגור בו לבדן, אבודות בין יצירות האמנות, האוספים היקרים, זיכרונות ההמראה ושיירי ההתרסקות.

השורה התחתונה: כמו כל אדם אחר בעולם – גם יוסף לוריא מת בסופו של דבר


במקרה הלא סביר – ל׳.ג׳יי. שן
הוצאת אהבות

לפעמים את פוגשת אנשים שהם לא מן העולם הזה, אז את הופכת אותם לחלק מהעולם שלך. סטוץ של לילה אחד בארץ זרה, שנוצר מנקמנות. כימיה מטורפת שאיש לא יכול היה להכחיש. על גב מפית מפאב 'בוארס הד', חתמנו על חוזה, שאם אי פעם נשוב וניפגש, נעזוב הכל ונהיה יחד. שמונה שנים ואלפי קילומטרים מאוחר יותר, הוא כאן. בניו-יורק. והוא האובססיה המוזיקלית של אמריקה. המשורר האירי החמקמק, שמפיל בעלי חברות התקליטים על ברכיהם. הסערה בכדור הזכוכית המושלג והשָׁלֵו שלי. בפעם האחרונה שדיברנו, הוא היה קבצן, בלי כל כוונה להפוך למלך. אבל הוא הפך למלך, ועכשיו אני המשרתת שלו. אני לא אותה נסיכה שבורה שמלאכּי דוהרטי איחה את שבריה בידיו המחוספסות. יש לי קריירה שאני אוהבת. חבר שאני מתה עליו. דירה, שותפה, חיים. השתניתי. גם מאל השתנה. אבל מאל שמר את המפית. השאלה היא, האם אקיים את הבטחתי?

השורה התחתונה: במקרה הלא סביר שתרצו לקרוא את הספר הזה


בנות המחתרת – ג'ודי בטליון
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: קטיה בנוביץ'

הן היו עדות למעשי רצח מצמררים של בני משפחתן ושכניהן, ולמחיקה של הקהילות שגדלו בהן. בתגובה, החליטה קבוצת נשים יהודיות פולניות חסרות מורא, חלקן נערות, לקחת חלק משמעותי בהפיכתן של תנועות נוער מקומיות לתאי התנגדות לנאצים. כשהן מצוידות באומץ, בתושייה ובעצבי פלדה, שיחדו "נערות הגטו" הללו שומרי גסטפו, החביאו כלי נשק בכיכרות לחם ובצנצנות ריבה וסייעו בבניית מערכת תת-קרקעית של בונקרים. הן השתמשו במראה הארי שלהן כדי לפתות חיילים גרמנים ואף הביאו למותם. הן הפציצו קווי רכבת ששימשו את הגרמנים, חיבלו באספקת המים העירונית וכנגד כל הסיכויים הצליחו להשיב מלחמה שערה. זהו סיפור אמיתי על מאבק לחופש ועל אקטיביזם מורשת הקרב של הנשים שלא ויתרו ולא הסכימו ללכת כצאן לטבח.

השורה התחתונה: תנחשו על מה הספר הזה בלי לקרוא את התקציר


בעירה – מייגה מג'ומדר
הוצאת אריה ניר, מודן \ מאנגלית: נעה בן פורת

בעירה הוא סיפורה של ג'יוואן, נערה הודית משכונת עוני הנחושה לשפר את מצבה בחיים. אחרי שהיא עדה לפיגוע טרור, ג'יוואן הנסערת מפרסמת בפייסבוק תגובה עוקצנית נגד הממשלה. כמה לילות אחר כך המשטרה פורצת לבית שבו היא מתגוררת עם הוריה הקשישים, ואוסרת אותה. ג'יוואן מואשמת בביצוע הפיגוע. למרות הפחד וההבנה שהיא בודדה במערכה, ג'יוואן יודעת שהיא חפה מפשע ומשוכנעת שהאמת תוציא אותה לחופשי. שתי דמויות מחזיקות בידיהן את הכוח לשנות את גורלה של ג'יוואן: לאבלי, אישה שנולדה בגוף של גבר, שלמרות חיי היומיום הקשים שלה עדיין מתייחסת לחיים כמו אל סרט בוליוודי; ו"מר חינוך גופני", מורה להתעמלות שעולה לגדולה בשורות מפלגת ימין קיצונית. האם יסכימו, בשם האמת, החברות והצדק, לסכן עבורה את עתידם?

השורה התחתונה: להיכנס לכלא בגלל פוסט בפייסבוק? זה הרי אף פעם לא יקרה פה, נכון?


האחות החסרה | שבע האחיות 7 – לוסינדה ריילי
הוצאת מודן \ מאנגלית: דפנה לוי

יום השנה לפטירתו של פא סולט, המיליארדר המסתורי שאימץ שש בנות, מתקרב. הבנות מתכננות להתאחד מקצוות תבל לטקס אזכרה מיוחד. אולם המתנה הגדולה ביותר לאביהן מופיעה באופן לא צפוי – מידע חדש ומהימן על מקום הימצאה של האחות השביעית שאביהן חיפש כל חייו. האחיות נרתמות למסע נגד הזמן כדי למצוא את האחות החסרה ולצרף אותה לטקס האזכרה. הרמזים מובילים למרי מקדוגל המתגוררת בניו זילנד. אבל ישנן שתי נשים בשם זה, אם ובת. האם אחת מהן היא האחות החסרה? והאם היא תרצה להיות חלק מהמשפחה יוצאת הדופן הזו? הבנות מגיעות אל מרי כאשר היא מצויה במסע גילוי עצמי משלה, אשר מוביל אותה אל שורשיה באירלנד.

השורה התחתונה: עוד ספר כמו אלה שבאו לפניו ואלה שמן הסתם יגיעו אחריו. לא משהו שיעשה היסטוריה או יגרום היסטריה


האנשים מרציף 5 – קלייר פולי
הוצאת כתר \ מאנגלית: דורית בריל פולק

מכל רשימת החוקים של אׇיֹונָה לנסיעה בתחבורה הציבורית, היא מקפידה האנשים יותר מכול על החוק השני: לא לדבר עם אף אחד. אף פעם. כי מי שמדבר הוא תימהוני. ואיונה איוֶורסֹון היא לא תימהונית. איונה היא נערת זוהר ופעילה פוליטית לשעבר שעובדת כבעלת טור עצות במגזין נשים ונוסעת כל יום ברכבת של שמונה וחמישה למשרדה. אבל בוקר אחד מישהו נחנק מעינב לנגד עיניה ברכבת, והיא נאלצת לחרוג ממנהגה. הנסיעה הזאת יוצרת תגובת שרשרת שאיונה לא צפתה: היא מתחילה לשוחח עם שכניה לקרון. איונה לומדת להכיר את חברי "חבורת הרכבת" ולעזור להם בבעיותיהם, אבל האם היא עצמה תיעזר בחבריה החדשים ותעז לשתף אותם במשבר העמוק בחייה האישיים?

השורה התחתונה: האם אתם מוכנים לקרשנדו הבלתי-נמנע בו הגיבורה תיפתח בפני הזרים ותצליח לפתור באמצעותם את חייה שלה?


הבת הסוררת – ג'פרי ארצ'ר
הוצאת מודן \ מאנגלית: מיכאל אביב

אביה של פלורנטינה, הבל רוזנובסקי, הגיע לארצות הברית מפולין כמהגר חסר כול, עשה חיל והפך לאחד מאילי המלונאות האדירים בעולם. פלורנטינה נולדה ב־1934, וכבר כילדה גילתה אומץ וכוח רצון שהאומנת האנגלייה והמורים שלה לא הצליחו להכניע. האירוניה של חייה היא שהגבר שגורלה נקשר בגורלו הוא ריצ'רד קין, בנו של האויב הנצחי של אביה. פלורנטינה, שלעולם אינה מסתפקת במקום השני, בוחרת לוותר על הירושה העצומה ולהינשא לגבר שהיא אוהבת. היא בונה לה אימפריה בכוחות עצמה, ולבסוף, בתוקף שאפתנותה שאינה יודעת גבולות, היא חותרת אל המשרה הרמה ביותר בארצות הברית.

השורה התחתונה: למי מאתנו שגדלו בשנות השמונים וזוכרים את המיני סדרה שהתבססה על ספרו הקודם של ג'פרי ארצ'ר – קין והבל – הנה ההמשך הבלתי נמנע של הסאגה


הגשר – ביל קוניגסברג
הוצאת טל-מאי וידיעות ספרים \ מאנגלית: מאירה פירון

ארון וטילי לא מכירים זה את זו, אבל שניהם מגיעים לגשר ג'ורג' וושינגטון באותו זמן, עם אותה כוונה. ארון מרגיש בשולי החברה, שונה ובודד. טילי לא בדיוק יודעת מה הבעיה שלה – רק שהיא לעולם לא תהיה מספיק טובה. על הגשר יכולים לקרות ארבעה דברים: ארון קופץ וטילי לא. טילי קופצת וארון לא. שניהם קופצים. אף אחד לא קופץ. אבל ייתכן שכל ארבעת הדברים קורים. הרומן מלא התובנות הזה מגולל את הסיפורים של ארבע האפשרויות וחוקר בכנות מוחלטת מה נדרש כדי לחיות.

השורה התחתונה: אז יקפצו או לא יקפצו? זאת השאלה


ההיפותזה של האהבה – אלי הייזלווד
הוצאת הספרנית \ מאנגלית: גלי אבני

כשזוגיות מזויפת בין שני מדענים פוגשת משיכה בלתי ניתנת לשליטה, כל התיאוריות המחושבות והמדויקות של מדענית אחת מסוימת, מסתבכות בכאוס האהבה. דוקטורנטית שנה שלישית, אוליב סמית', לא מאמינה בזוגיות רומנטית ארוכת טווח. אבל החברה הכי טובה שלה דווקא כן מאמינה, וזה בדיוק מה שמוביל אותה לתסבוכת מטורפת. לאוליב היה ברור שכדי לשכנע את אן שהיא אכן במערכת יחסים אמיתית ושהיא בדרכה לחיי אושר ועושר, היא תצטרך לספק הוכחות מוצקות. מדענים דורשים הוכחות. אז כמו כל מדענית שמכבדת את עצמה, אוליב נבהלת ומנשקת את הגבר הראשון שהיא רואה. הגבר הזה, הוא לא אחר מאשר ד"ר אדם קרלסון, פרופסור צעיר ומטאור בשמי המדע, שידוע גם בתור פלצן מדרגה ראשונה. וזו בדיוק הסיבה בשלה אוליב נדהמת לגלות שהכוכב הגדול של סטנפורד מסכים לשחק את המשחק ולהיות החבר המזויף שלה.

השורה התחתונה: אהבה אמפירית


החבילה – סבסטיאן פיצק
הוצאת ידיעות ספרים \ מגרמנית: שירי שפירא

אמה שטיין היא האחת שהצליחה לברוח. היחידה ששרדה אחרי תקיפתו של הרוצח הידוע בכינויו "הסַפָּר" – כינוי שניתן לו בשל המזכרות שהוא נוהג לקחת מקורבנותיו. או זה לפחות מה שנדמה לה. כיוון שפרטים רבים בעדותה של אמה לא מסתדרים, המשטרה לא משוכנעת שמי שתקף אותה הוא אותו רוצח סדרתי ידוע לשמצה, או בכלל בעצם קיומה של התקיפה. גם בעלה פיליפ לא מצליח להסתיר את ספקותיו בנוגע לאירועים. אמה בכלל לא ראתה את התוקף שלה כמו שצריך, אבל כעת היא מזהה אותו בכל גבר בסביבה. גם היא עצמה מתחילה לפקפק בשפיותה ולכן עוזבת את עבודתה כפסיכיאטרית בבית חולים ומסתגרת בביתה, שם היא חשה בטוחה ואנונימית, שם אף אחד כבר לא יוכל לפגוע בה. וכל מה שעשתה היה לקבל חבילה עבור שכן. לא היה לה מושג מה היא הכניסה הביתה.

השורה התחתונה: יכול להיות שהחבילה הזאת הייתה במקרה בגודל וצורה של אדם בוגר מחזיק בסכין קצבים?


החיים הלא נראים של אדי לה רו – ו.א. שוואב
הוצאת אופוס

חיים שאף אחד לא יזכור. סיפור שאף אחד לא ישכח. צרפת, 1714. ברגע של ייאוש, אישה צעירה חותמת על עסקה פאוסטית. היא תחיה לנצח, אבל הקללה תהפוך אותה לנשכחת, והיא תמָחק מייד מזיכרונו של כל אדם שהיא תפגוש. כך מתחילים החיים הבלתי נראים של אדי לה רו ומסע הרפתקאותיה ברחבי תבל ובנבכי ההיסטוריה והאומנות. אישה צעירה הלומדת עד כמה היא מוכנה להרחיק לכת כדי להותיר את חותמה בעולם. אבל הכול משתנה כשאדי נתקלת, שלוש מאות שנה לאחר מכן, בבחור צעיר הנחבא אל הספרים בחנות קטנה, והוא זוכר אותה.

השורה התחתונה: כותב שורות אלה שקוע כרגע עמוק בתוך הספר הזה וחייב להודות שהוא נהנה מכל רגע. מי יודע, אולי אפילו יהיה לי זמן לכתוב ביקורת כשאסיים


הטיטניק טובעת אבל הבופה פתוח – לילך וולך
הוצאת ידיעות ספרים

שלומית ויונתן החליטו לעשות את זה ולשים את עצמם במקום הראשון. הם יסתדרו ויהיה בסדר. כל כך הרבה עוד מחכה להתגשם להם יחד: ארוחות ערב קטנות, נסיעות למשתלה בשבת, חופשות בסיני, פרקי אצבעות שילטפו גב חשוף מוקדם בבוקר במיטה. העתיד שלהם פתוח ויהיו להם חיים חדשים. כששלומית הכירה את יונתן היא מכרה ספרים והוא כתב אותם. החיים הזוגיים שלה הלכו והתמעטו, אף על פי שעומר בעלה הוא בחור חמוד, טוב לכלבים ולחתולים, חבר טוב לחברים שלו, חרוץ ועובד קשה. החיים המשפחתיים של יונתן היו נינוחים, יציבים ומקסימים כמו אשתו אורנת. אבל עכשיו הם טווים לעצמם סיפור חדש. משהו משלהם. שייקח אותם מהחיים הרגילים שלהם. עכשיו נדמה גם שהחרדות הכי איומות מסוגלות להתגשם, ושהכישלונות הכי גדולים נמצאים בהישג יד. המתנה המופלאה, החד-פעמית, שהיא החיים, ממתינה שהם יעשו איתה משהו, והם מנסים.

השורה התחתונה: כל הביקורות עד כה מהללות, ומהיכרות עם הכתיבה של לילך וולך, בצדק


הטעות המושלמת – קיילי סקוט
הוצאת מודן \ מאנגלית: שלי מוסטקי

בגיל שמונה־עשרה אדל מתחילה עם פיט, השותף של אביה, ומגורשת מביתה בבושת פנים כשהיא משאירה מאחוריה בלגן גדול. מאז שהיא זוכרת את עצמה, היה לה קראש מטורף על פיט, המבוגר ממנה בחמש־עשרה שנים. אבל, לצערה ולצערו, היא לא קראה נכון את הסיטואציה ובלבלה בין ידידות אפלטונית לבין אהבה נצחית. היא חושבת שהיא מבצעת את הטעות הגדולה בהיסטוריה כאשר רק פיט והיא עֵדים לה, אבל אז היא מגלה שיש לה קהל צופים. ההשלכות חמורות והרסניות עוד יותר מבחינת פיט, שנותר עם אף שבור ועסק על סף חורבן. כעבור שבע שנים אדל חוזרת העירה כדי להשתתף בחתונה של אביה. היא בטוחה שהיא מסוגלת לצלוח את אירוע החתונה ולהישאר מנומסת. עוד טעות ענקית מצידה, כי כשהיא רואה אותו שוב, הרגשות הישנים צפים ועולים. האם העבר יחזור על עצמו ואדל תשחזר את היסטוריית הטעויות שלה?

השורה התחתונה: טועים, טעה, טעיתי


היצורים שלא עוצרים – יובל נח הררי, מאייר: ריקרד זפלנה רואיז
הוצאת כנרת

מהסוואנה באפריקה ועד הקרחונים של גרינלנד, בני האדם שולטים בכדור הארץ. אבל איך נהיינו כאלה חזקים? היצורים שלא עוצרים מגלה לנו שלבני האדם יש כוח־על, ואנחנו משתמשים בו כדי ליצור כל מיני דברים מוזרים — מרוחות ושדים ועד לממשלות וחברות ענק. הצטרפו למסעם של ההורים הקדמונים שלנו ותגלו איך האש הקטינה לנו את הקיבה, מה משחק כדורגל יכול ללמד אותנו על המין האנושי, ולמה כסף הוא האגדה הכי מצליחה בעולם. זהו הסיפור של האנושות כפי שלא שמעתם אף פעם — סיפור עם גמדים, נחשי ענק, רוח אריה גדולה ואצבע של ילדה בת 50,000 שחושפת סודות על מוצא האדם.

השורה התחתונה: יובל נוח הררי ממשיך לכבוש את מדפי הספרים עם עוד רב מכר בטוח


היצירה – רם פרוסט
הוצאת כנרת זמורה

בדירתו השכורה באחת מסמטאות מרסיי מנסה יונתן, נגן וויולה ברביעייה קאמרית, לפענח את סיפור אהבתו הסוערת ופרדתו המייסרת מאנה הציירת, למענה עזב את אשתו וביתו. בכדי להבין מה בדיוק ארע בינו לבין אנה ומדוע חרבה אהבתם, הוא כותב. לילה אחר לילה הוא בורא דמויות בדויות ומעניק להן שברירים מסיפורו האישי תוך ניסיון למצוא פשר לאירועי חייו ולראות אותם באור אחר. בסופה של אותה שנת התבודדות יש בידו כתב-יד.

השורה התחתונה: אמנות, סיפור אהבה


המדריך לעלמה רודפת הממון – סופי אירווין
הוצאת הכורסא \ מאנגלית: כנרת היגינס-דוידי

כשקיטי טלבוט ננטשת בידי ארוסה שלושה חודשים בלבד לפני חתונתם, העתיד שלה נראה עגום ואין תקווה באופק. השנה היא 1818 ובלי הון שיאפשר לה לשלם את חובות ההימורים של אביה המנוח, היא וארבע אחיותיה עומדות בפני התמוטטות כלכלית מוחלטת. אבל קיטי מסרבת להיכנע לתכתיבי הגורל, ובתוך שבועיים היא עוזבת את ביתה בכפר ויוצאת לשדה הקרב המסוכן ביותר באנגליה: עונת הנשפים הלונדונית. המטרה פשוטה: למצוא רווק בעל ממון שיבקש לשאת אותה לאישה ויציל את משפחתה. לקיטי אמנם חסר ייחוס משפחתי נאות, אבל היא מחפה על כך בעזרת פיקחות, תושייה ודבקות במטרה. התוכנית שלה מתקדמת היטב עד שהיא פוגשת את לורד רדקליף – בן אצולה מנוסה ויהיר, שנחוש לסכל את מזימתה למצוא בעל עשיר בכל מחיר.

השורה התחתונה: לו הייתי רוטשילד


הנסיכה האבודה (דברי ימי רוזווד 3) – קוני גלין
הוצאת מודן \ מאנגלית: ניצן לפידות

לוטי פמפקין בת ה־14 חשבה שיהיה מרגש ומסעיר להחליף זהות, ולמשך תקופה קצרה לחיות כנסיכה לכל דבר. גם בעיני אלי וולף, חברתה הנסיכה המרדנית, מצאה חן האפשרות להפוך לנערה רגילה. אבל מתברר שצריך לדעת למי להתחזות. כשמדובר בנסיכה שארגון סודי ואכזרי ששמו לווייתן מבקש לחסל, זאת עשויה להיות חוויה מאתגרת במיוחד. כשהשתיים נאלצות לנסוע ליפן במסגרת לימודיהן, הן מקוות להתרחק גם מהסכנה, אבל מגלות שרודפיהן נמצאים בכל פינה. העזרה מגיעה ממקור לא צפוי – הבאנשי, יריביהם של אנשי לווייתן. עד מהרה שתי החברות מוצאות את עצמן בתוך מאבק עתיק יומין שבמרכזו סוד אפל המאיים להחריב את כל מה שהן מכירות – אפילו אותן עצמן. האם יצליחו להשתחרר מהסבך הקטלני שסוגר עליהן?

השורה התחתונה: בת המלכה והענייה


הספר שבעין הסערה – רות אוזקי
הוצאת עם עובד \ מאנגלית: שירי שפירא

אחרי מות אביו של בני, בגיל ארבע עשרה, הדברים מתחילים לדבר אליו – נעל ספורט, זוג מספריים, שולחן ישן. בני לא מבין מה הדברים אומרים לו, אבל הוא חש בטון שלהם: לפעמים טון נינוח, לפעמים עצבני, ורוב הזמן כאוב וסובל. כשאימו החולמנית מפתחת הפרעת אגרנות והבית נעשה צפוף יותר ויותר, שאון הקולות נהיה בלתי נסבל, ובני מוצא לו מפלט בספרייה הציבורית – אותו מקום שקט שבו הדברים מתנהגים היטב ובני האדם מדברים בו בלחישות. שם, בספרייה, הוא מתיידד עם כמה טיפוסים יוצאים מגדר הרגיל, ובראשם משורר-פילוסוף חסר בית ונערה אמנית בעלת רעמת שיער לבנה, ומגלה עולם חדש ומהפנט. הוא לומד לאהוב, לשאול שאלות ולמצוא את הקול שלו עצמו בתוך בליל הקולות הרועשים שמציף את חייו.

השורה התחתונה: השאלה היא האם הוא רואה אנשים מתים


העלמה אלזה – ארתור שניצלר
הוצאת ספרית פועלים \ מגרמנית: אילנה המרמן

אלזֶה בת התשע-עשרה, בתו של עורך דין וינאי נודע, מקבלת מכתב דחוף מאִמהּ, בזמן שהיא שוהה באתר נופש הררי באיטליה. האם מפצירה בבתהּ לבקש ממכר אמיד המתאכסן במלון שהיא עצמה שוהה בו הלוואה מיידית שתחלץ את אביה ממצוקה כספית ופלילית שנקלע אליה. אלזֶה נסערת מעצם הבקשה ואחר כך נסערת אף יותר מתגובתו של אותו מכר, אשר מתנה את מתן ההלוואה בהסכמתה להופיע לפניו עירומה למשך חמש-עשרה דקות. לכודה בין נאמנותה לאביה והרצון העז לחלצו ממצוקה לבין בקשתו של המכר האמיד, נקלעת אלזה למועקה ונשאבת לסחרור רגשי בונה והרסני כאחד.

השורה התחתונה: הצעה מגונה


הפרופסור – שרלוט ברונטה
הוצאת אחוזת בית \ מאנגלית: צילה אלעזר

לא רבים יודעים זאת: "הפרופסור" הוא הרומן הראשון שכתבה שרלוט ברונטה ("ג'יין אייר") ובדומה לבאים אחריו, הפך לקלאסיקה. הרומן, המובא לראשונה בתרגום לעברית, מגולל את סיפורו של ויליאם קרימסוורת, צעיר אנגלי שמואס בחייו המשמימים ומחליט לנסות את מזלו בבלגיה. הוא מגיע לבריסל ושם מתחיל ללמד אנגלית. במהרה, המקצועי והאישי משתלבים זה בזה: מדמואזל רוטר, מנהלת בית הספר לבנות, מגלה בו עניין, אבל את סקרנותו ואת תשומת לבו של ויליאם מעוררת דווקא פרנסס, מורה בבית הספר שרוצה לשפר את האנגלית שבפיה.

השורה התחתונה: לחובבי הקלאסיקות שבקהל


הקו החם לאהבה – לידור דוידוב
הוצאת הקיבוץ המאוחד

מיקה, תלמידת כיתה י"א, מתנדבת בעמותת "הקו החם" במסגרת פרויקט המחויבות האישית. העמותה נותנת מענה לאלפי נערים ונערות בשנה ומסייעת להם להתמודד עם מגוון קשיים. שחר לומד בשכבה של מיקה אבל מעולם לא דיבר איתה. הוא איבד את אביו במלחמת לבנון השנייה וחי עם אימו ובן זוגה האלים בדירה קטנה בעיר. דרך שיחה גורלית אחת בעמותת "הקו החם" משתלבים חייהם של מיקה ושחר, שאינם יודעים זה את זהותה של זו. האם יצליחו השניים להעמיק את הקשר ביניהם, והאם הקרובים אליהם יצליחו להיחלץ מהמצב הקשה אליו נקלעו?

השורה התחתונה: אהבה ואתיקה


הראשונות – שהרה בלאו, מאייר: בתיה קולטון
הוצאת זמורה

"בילדותי שמעתי שוב ושוב את הסיפורים על שרה וחוה, לאה העצובה ומרים הנביאה. הן היו כולן טובות לב, וחכמות, ונדיבות וצדיקות ומושלמות. ואז גדלתי וגיליתי שהיו גם נשים אחרות. היתה עָרְפָּה, הכלה הדחויה ממגילת רות, והיתה מלכת שבא, הדיפלומטית הממולחת, ובת שבע השאפתנית ונעמה המסתורית, ולא, לא כולן היו מודל לחיקוי. ואז גדלתי עוד וגיליתי שגם לשרה ורחל, חוה ומרים היו צדדים אחרים, וכן, הן שונות לגמרי מהדמויות המושלמות שגדלתי עליהן. מורכבוּת, אף פעם לא קל איתה. אבל הרבה יותר מעניין איתה. המורכבות הזו, הצדדים הללו, הפכו את הנשים הללו למרתקות ומסעירות אלפי מונים." הראשונות הוא מסעה של שהרה בלאו בעקבות הנשים שממשיכות להעניק לה השראה: זרש ואשת לוט, יעל ואסנת, דבורה, דינה ועוד.

השורה התחתונה: מסע עתיק בעקבות הנשים הראשונות


השוליים 1 | קסם בשולי הדרך –אילונה אנדרוז
הוצאת אהבות וספרים בעלמא \ מאנגלית: יעל אכמון

בעולם השבור אנשים נוהגים במכוניות, קונים בוולמארט וחושבים שקסם הוא המצאה לילדים. בעולם המוזר, תמונת המראה של העולם השבור, שולטים אריסטוקרטים בעלי דם כחול, משני צורה משוטטים בו וכוח הקסם שיש לאדם קובע את ייעודו. בין שני אלה נמצאים השוליים, ושם גרה רוז דרייטון. היא יכולה לנדוד בקלות יחסית בין השוליים לעולם שלנו אבל היא לעולם לא תשתייך לשום מקום. רוז רק רוצה שקט ושלווה. יש לה יכולות קסם, אבל זה לא עוזר לה לשפר את חייה והיא עובדת בשכר מינימום בעולם השבור כדי לשרוד. אלא שאז מופיעים ליד ביתה יצורי קסם אפל מבעיתים ומבהילים, ובסמיכות זמנים מעוררת תהייה מופיע גם דקלן קמרין. אציל כחול דם מלא קסם, יפהפה, ונחוש בדעתו להפוך אותה לשלו. אם זה היה תלוי בה היא היתה שולחת אותו לעזאזל או לפחות למקום שממנו הגיע, אבל על רוז ודקלן לשתף פעולה – אחרת היצורים הרצחניים יחסלו את כל אוכלוסיית השוליים.

השורה התחתונה: אני בדרך כלל לא אוהב כריכות עמוסות בפרטים, אבל איכשהו בספרים של ספרים בעלמא זה עובד.


השוליים 2 | ירח בשולי נהר – אילונה אנדרוז
הוצאת אהבות וספרים בעלמא \ מאנגלית: יעל אכמון

השוליים הם המקום שבין העולמות, הגבול שבין העולם השבור, שם אנשים עורכים קניות בוולמארט וקסם קיים רק במעשיות – לבין העולם המוזר, שם שולטת אצולת כחולי-דם, משני-צורה משוטטים בממלכה ועוצמת הקסם שלך יכולה לשנות את גורלך. סריס מאר והשבט הפרוע של משפחתה עניים בכסף אך עשירים באדמות. כשהוריה של סריס נעלמים, היריבים הוותיקים של משפחתה נמצאים בראש רשימת החשודים. אבל האמת מורכבת יותר מהנראה לעין. שתי אומות של העולם המוזר מנהלות מלחמה קרה של ריגול והטעיות, והעימות ביניהן עומד לגלוש אל השוליים – ואל חייהם של סריס ושל ויליאם, חייל משנה-צורה אשר השאיר מאחור את הפוליטיקה של העולם המוזר ונאלץ לחזור לשירות כדי לאתר את רב המרגלים של אומה יריבה. כשמשימותיהם של ויליאם וסריס מפגישות ביניהם, ניצוצות עפים – אבל יהיה עליהם לשתף פעולה כדי להצליח, וכדי לשרוד.

השורה התחתונה: ואם כבר אנחנו מדברים על זה, ספרים בעלמא ממשיכות להוציא ספרים בזוגות ושלישיות, שזה מצד אחד נפלא כי אז אנחנו לא צריכים לחכות לחלקים הבאים בסדרה, אבל מה לעזאזל נגיד לשושי מהבנק?


התיאוריה הבלונדינית – קריסטין הרמל
הוצאת הכורסא \ תרגום: ניצה פלד

האם גברים באמת מעדיפים בלונדיניות? לא לפי הרפר רוברטס. הרפר חכמה, בלונדינית, מושכת ומצחיקה, אז למה היא לא מצליחה למצוא אהבה? גברים נוהרים אליה, אבל ברגע שהם מבינים שהיא עורכת דין שלמדה בהרווארד, הם בורחים. מג, החברה הכי טובה של הרפר ועורכת במגזין אופנה, מציעה לה לצאת למשימה: להעמיד פנים שהיא טיפשה ולראות אם זה יעלה את ערכה בעיני בני זוג פוטנציאליים. הרפר מחליטה להיענות לאתגר ויוצאת לתחקיר. היא מחליפה את המלתחה, את צורת הדיבור ואת שפת הגוף שלה ומתחילה לצאת לדייטים בדמותה החדשה. התוצאה היא סדרה של מפגשים מוזרים, מצחיקים ובלתי נשכחים. אבל לא עובר זמן רב עד שהרפר נאלצת להביט טוב-טוב במראָה ולהבין שלא רק לגברים שפגשה יש דעות קדומות.

השורה התחתונה: אחרי "איטלקית למתחילים" ו"נשיקה צרפתית", הייתם מצפים שהספר הבא של קריסטין המל ייקרא "כריך טוניסאי", אבל כנראה שיש הפתעות בחיים


חיים – גיל הראבן
הוצאה: אחוזת בית

"חיים" מגולל את סיפורה של קבוצת חברים ירושלמית לאורך עשרות שנים – מבית הספר היסודי, אי-אז בסוף שנות השבעים, ועד ימינו אלה. אירועים היסטוריים באים והולכים, אהבות נוצרות ומסתיימות, ובתווך – פרידות, חתונות, גירושים, שמחות ואסונות שחווים בני החבורה. יואל המתחכם, ליאור הקמצן, יואש האדיש, אביטל טובת הלב, קסניה הדרמטית, עינת האחראית – כולם, ולצדם בני משפחותיהם, מתוארים בין דפי הרומן, עד שבסיומו נדמה לקוראים כי גם הם חלק מהחבורה. בלב הסיפור עומד הקשר החברי ארוך השנים של קסניה ויואש: קשר של ניגודים, לכאורה, שמתחיל בכיסא שזרק יואש ופגע בפניה של קסניה, ונמשך בתהפוכות חיים מפתיעות. אבל מיהו המספר הלא מהימן שמגולל את הסיפור כולו, בשם החברים? רק בסוף הרומן תתבהר התעלומה הזאת, וכמו תדרוש מהקורא לשוב ולקרוא מחדש את הסיפור בעיניים אחרות.

השורה התחתונה: אתם קוראים לזה תעלומה, אנחנו קוראים לזה ספר שנשמע לא מעניין במיוחד ומנסים להחדיר לו תעלומה בכוח רק כדי לשמור על איזשהו עניין


ילדותי השלישית – צחי ברדוגו
הוצאת ידיעות ספרים

לפעמים שיחת טלפון אחת יכולה לשנות את כל החיים. לפעמים היא מגיעה כשאתה בן 47. מהעבר השני נמצאת יהודית ממשרד הרווחה, אישה זרה שמבקשת ממך להגיע אליה בדחיפות. ושום דבר לא יהיה יותר כשהיה. כשהיה בן ארבעה חודשה בלבד אומץ צחי ברדוגו על ידי הורים שהעניקו לו כל מה שילד יכול לחלום עליו. מתוך כבוד והמון אהבה להוריו המאמצים, מעולם לא חש צורך לפתוח את תיק האימוץ. אך שיחת טלפון מפתיעה ממשרד הרווחה שינתה זאת והעלתה אותו על רכבת הרים מסחררת ובלתי-נתפסת, שהפכה את חייו על פיהם באופן שלא היה יכול להעלות על דעתו. לא רק שגילה מי הם הוריו הביולוגיים, אלא הרבה מעבר לכך, הרבה ממה שאדם סביר מסוגל להכיל.

השורה התחתונה: תלמדו, כך כותבים תקציר מתומצת ומסקרן, בלי שום התפייטות מיותר שבדרך כלל אומרת שאין לכם מה להגיד על הספר


כסף טוב – שאול אמסטרדמסקי
כתר

בכל מה שקשור לכסף, החיים שלנו נעשים יותר ויותר מסובכים. יוקר המחיה עולה, הנדל"ן משתולל, המוצרים הפיננסיים שאמורים לעזור לנו להתקדם – הלוואות, משכנתאות, ביטוחים, פנסיות – מדברים אלינו בשפה שאנחנו לא מבינים. יש לכם מושג אם לעשות ביטוח סיעודי מורכב, או להסתפק במשהו בסיסי? חיסכון לילדים כבר פתחתם? ומה זה בכלל ריבית דריבית? כשאנחנו מסתכלים על הזירה הזו – מצד אחד ניצבים הבנקים, חברות הביטוח, בתי ההשקעות, הגופים הגדולים במשק הישראלי, עתירי כוח והשפעה. מהצד השני – אתם. הם מטביעים אותנו בים של אותיות קטנות ומבלבלות. אין כאן שוויון כוחות. זה בדיוק מה שהבין העיתונאי הכלכלי שאול אמסטרדמסקי. וזו בדיוק הסיבה שכתב את כסף טוב. מדריך ידידותי – החבר הטלפוני שתמיד רציתם – להתנהלות נכונה ומבריאה של משק הבית שלכם, בהווה ובעתיד.

השורה התחתונה: בסופו של דבר, עדיין לא יהיה לכם כסף, אבל לפחות תדעו יותר טוב למה


לכתוב ולהוציא לאור – הגר ינאי
הוצאת עם עובד

כיצד בונים עלילה? מיהו גיבור מוצלח? איך מוצאים את הקול הספרותי המיוחד שלכם? איך מתקבלים להוצאת ספרים ומשפרים את הסיכויים להצליח בשוק הישראלי, ומה עושים אם רוצים לעבד את הספר לטלוויזיה או לתרגם אותו ולפרוץ לשוק הבין־לאומי? הגר ינאי מובילה אתכם יד ביד לאורך המסע המרגש של כתיבת ספר והוצאתו לאור – מהרגע שמבזיק בראשכם רעיון, דרך מלאכת בניית הסיפור עד שהספר שלכם מונח על המדף בחנויות הספרים. לכתוב ולהוציא לאור הוא מדריך שימושי שמיועד לכותבים מתחילים וגם לכותבים מתקדמים שכבר מחזיקים בכתב יד שלם ומבקשים לשפר אותו. בספר מתארחים יותר מארבעים סופרים ישראלים שמספרים על חוויית הכתיבה שלהם ונותנים עצות מעשיות.

השורה התחתונה: מוקדש לחמישים אחוז מהארץ הקטנטנה הזאת שמשום מה רוצים להיות סופרים


מוזיקת לילה – ג'וג'ו מויס
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: אסנת הדר

איזבל דלאנסי, כנרת ראשית בתזמורת הסימפונית של לונדון, תמיד לקחה כמובן מאליו את מנעמי החיים ולא התעניינה כלל בניהול הפיננסי של הבית. אבל כשבעלה מת במפתיע ומשאיר אותה עם הר של חובות, היא ושני ילדיה נאלצים לעזוב את ביתם ולעבור לאחוזה כפרית ישנה ומתפוררת. הבית המט לנפול ומצב החסכונות המתדלדלים והולכים מאלצים את איזבל לפנות לעזרת שכניה, מבלי לדעת שעצם נוכחותה שם מחרידה מרבצן אובססיות ישנות. בעוד איזבל נאבקת להפוך את המקום החדש לבית, תשוקות וכעסים מתעוררים ומאיימים על מרקם החיים השלֵו של הכפר המנומנם. בד בבד איזבל מגלה בתוכה יצר הישרדות שלא הכירה – וגם נוכחת לדעת שהלב בהחלט מסוגל ללמוד לנגן מנגינה חדשה.

השורה התחתונה: עוד ספר של ג'וג'ו מויס, כי הרי אי אפשר שיעבור חודש בלי שייצא ספר חדש של ג'וג'ו מויס


מוכרי הספרים השמאליים של לונדון – גארת' ניקס
הוצאת עוץ \ מאנגלית: דבי אילון

לונדון, 1983. סוזן ארקשו מגיעה מהכפר לחפש אחרי אביה. קצה החוט היחיד שיש לה מוביל אותה לביתו של טיפוס מפוקפק שהיא מכירה בתור "דוד פרנק" – אבל לפני שהיא מספיקה לשאול אותו דבר, צעיר מסתורי מפורר אותו לאבק! הצעיר השרמנטי בטירוף הוא מרלין, והוא שייך למוכרי הספרים השמאליים (הלוחמים), שביחד עם מוכרי הספרים הימניים (החוקרים) פועלים ככוח שיטור ותיווך בין העולם המודרני לעולם העתיק, עולם המיתוסים והאגדות. מרלין מתנדב לעזור לסוזן לגלות את זהות אביה. קצת הוא עוזר כי סוזן מוצאת חן בעיניו, וקצת כי הוא חושד שהעולם העתיק מצא בה עניין מיוחד. ואם כן, נשקפת לה סכנה איומה. כשיצורי העולם העתיק מתחילים לחדור ללונדון המודרנית, מסע החיפוש הופך למרוץ נגד הזמן.

השורה התחתונה: איפה באפי כשצריך אותה?


מועדון הרצח של יום חמישי- האיש שמת פעמיים – ריצ'רד אוסמן
הוצאת תכלת \ מאנגלית: הדסה הנדלר

מי שמחפש נקמה, כדאי שיחפור שני קברים. כולם יודעים את זה. אבל חברי מועדון הרצח הקשישים לא מחפשים נקמה. הם רק רוצים שקט. הרי היו להם מספיק דרמות. אבל אז מגיע לכפר אורח לא צפוי, ידיד עבר של אליזבת. הוא חייב עזרה, ועכשיו. רודפים אחריו. מאשימים אותו בגניבת יהלומים בשווי מיליונים. אבל למה?, תוהה אליזבת. כי זה נכון, עונה הידיד. הגופה הראשונה מתגלה כבר למחרת. והיא לא תהיה האחרונה. רוצח אכזרי הגיע לכפר, ואין לו רחמים. הוא יורה גם בקשישים. האם ארבעת החברים יצליחו להניח יד על הפושע, ואם לא זה עליו – אז לפחות על היהלומים?

השורה התחתונה: אם קראתם את מועדון הרצח של יום חמישי, תעזבו מיד הכל ותקראו את הספר הזה. אם לא קראתם את מועדון הרצח של יום חמישי, תתביישו בעצמכם, תעזבו מיד הכל ותרוצו לקרוא אותו ומיד אחריו את הספר הזה.


מועדון שישי בערב – אליסון ריצ'מן
הוצאת פן וידיעות ספרים \ מאנגלית: ניצה פלד

במהלך נסיעת עבודה לסטוקהולם, נתקל אבּן, אוצר אמנות עכשווית, בבליית, חוקרת אמנות ואהובתו לשעבר, שלפני שמונה שנים עזבה ללא הסבר והותירה אותו שבור לב. למחרת הוא מוזמן לתערוכה של ציירת שוודית אנונימית ומקווה לפגוש שם שוב את בליית, אך לשווא. בתערוכה, אבּן מגלה את הילמה אף קלינט, אמנית יוצאת דופן שהקדימה את זמנה בשנים רבות. הוא מתחיל לחקור על אודותיה ונתקל ביומניה האישיים, שמהם הוא לומד שיחד עם עוד ארבע אמניות הקימה אף קלינט קבוצה בשם "החמש", או "מועדון שישי בערב", על שם המפגשים השבועיים שערכו במטרה להעמיק את עולמן הרוחני והיצירתי בתקופה שבה עולמות כאלה היו במידה רבה חסומים בפני נשים. אבּן נחוש להכיר לעולם את כישרונה החד-פעמי של אף קלינט ואת סיפורן יוצא הדופן של "החמש".

השורה התחתונה: היו כאן המון מילים וכמה מהן התחברו למשפטים אבל אנחנו לא בטוחים בדיוק מה הייתה המשמעות שלהם


מי שמוצא ראשון – לינווד ברקלי
הוצאת מודן \ מאנגלית: מיכל כהן

מיילס קוקסון הוא איש עשיר בכל קנה מידה. יש לו חֶברה מצליחה, צוות מקצועי ונאמן וחיי מותרות מעוררי קנאה. אבל אין לו זמן. לאחר שאובחן כחולה סופני הוא מבין שימיו ספורים ועליו לכתוב את צוואתו. הוא מחליט לחלק את עיקר הונו בין צאצאיו, אלא שהוא לא מכיר אף אחד מהם. ידוע לו רק שהוא אביהם הביולוגי של תשעה צעירים, והוא נחוש לאתר אותם. קלואי סוונסון היא אחת מהצעירים האלה. היא מלצרית שחולמת להיות קולנוענית. מיילס וקלואי מגלים שמסע החיפוש שלהם הופך למרוץ נגד הזמן. אבל כשהם מתחילים לחשוף את הכוחות הפועלים נגדם, הם מבינים שיכול להיות שכבר איחרו את המועד.

השורה התחתונה: למקרה שלא הייתם סגורים על הז'אנר של הספר הזה, מודפסת עליו המלצה מאת סטיבן קינג, וכתם של דם שנוזל משום מה ממיכל אקונומיקה או מה שזה לא יהיה


מיתוסים – סטיבן פריי
הוצאת הכורסא \ מאנגלית: תומר בן אהרון

המיתוסים היווניים הם מהסיפורים הגדולים בהיסטוריה. במשך אלפי שנים הם עברו מדור לדור ונתנו השראה למגוון עצום של סופרים ואמנים. בידיו של סטיבן פריי, סיפורי הטיטאנים והאלים נהפכים לתיאור מבדר להפליא של הילולות וחגיגות, לוחמה וסגידה, הפקרות, רומנים ושיעורים לחיים, רציחות והתאבדויות, ניצחונות וטרגדיות. אתם תתאהבו בזאוס, תידהמו מלידת אתנה, תזדעזעו מנקמת קרונוס וגאיה באורנוס, תבכו עם המלך מידאס ותצודו עם ארטמיס היפה והפראית. ספרו הסוחף ועתיר המידע של סטיבן פריי מביא את הסיפורים האלה באופן נפלא אל העידן המודרני – ומראה שהם עודם מרהיבים ורלוונטיים.

השורה התחתונה: המיתולוגיה היוונים מסופרת מחדש על ידי סטיבן פריי? שמישהו ייקח כבר את הכסף שלי!


מלחמת המותגים – דיוויד בראון
הוצאת מודן \ אנגלית: ניצן לפידות

למה סירבו קנייני הרשתות לרכוש בובות בארבי? מדוע החמיץ את דיוויד בראון ההזדמנות להיות חלק מההצלחה של אדידס? ומהו האיום המסכן את עתידה של טינדר? עולם העסקים הוא שדה קרב שבו בעלי אינטרסים מנוגדים נאבקים על משאבים מוגבלים — מציאות שיוצרת יריבויות מרות, מאבקים יצריים וחתירה לניצחון. טעות קריטית אחת עלולה להפיל אימפריה שלמה, אך פרט קטן, שלעיתים קשה לצפות, יכול להוביל גם חברה כושלת לניצחון מפתיע. הספר מלחמת המותגים מנתח כמה מהיריבויות העסקיות הגדולות במאה השנים האחרונות תוך שימוש במושגים שהוא שואל מספרו של האסטרטג הצבאי הסיני הנערץ סּון טסּו, 'אמנות המלחמה'. תוצאותיהן של חלק מהיריבויות המובאות בספר – נטפליקס נגד בלוקבסטר, ריי קרוק נגד מקדונלד'ס, אייפון נגד בלקברי – שינו את ההיסטוריה של העולם המערבי.

השורה התחתונה: זוכרים שפעם היו ספרים כמו No Logo של נעמי קליין ו"שיבוש תרבות" של קאלה לאסן? אז כזה, רק ההיפך


מסעדת האחיות – קיי ג'יי דלאנטוניה
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: שרון פרמינגר

מֵרִינֶק שבטקסס היא עיירה קטנטנה שבה מתנהלת כבר יותר ממאה שנה תחרות בין מסעדת "העוף של מימי" ומסעדת "העוף של פרני" בנוגע לשאלה איזו מהן מגישה את העוף המטוגן הטוב ביותר בכל ארצות הברית. גם היריבות בין המשפחות שמפעילות את המסעדות נמשכת מאז ועד היום. מי שחווה את הסכסוך יותר מכולם היא האלמנה אמנדה מוּר, שגדלה בצל אמה במסעדה של מימי, אבל התחתנה עם בן משפחת פּוֹגוֹסְיֵילוֹ וחצתה את הקווים למסעדה של פרני. בצר לה, אמנדה פונה לתוכנית הריאליטי "מלחמת האוכל" שמבטיחה פרס כספי של מאה אלף דולר לזוכה, אבל בכך היא רק מלבה את הלהבות. בעידודה של מפיקה רודפת רייטינג הדואגת להלהיט את הרוחות, היריבות הידידותית נהפכת עד מהרה לקרב תרנגולים.

השורה התחתונה: עוד מישהו מרגיש כרגע צורך בלתי נשלט בעוף מטוגן?


מסעות גוליבר – ג'ונתן סוויפט
הוצאת כרמל \ מאנגלית: יותם בנשלום

הרומן מסעות גוליבר הוא סטירה מושחזת ולוקלית, אך גם מסה פילוסופית אוניברסלית, יומן סיור מפוכח בנפש האדם ופנטזיית הרפתקאות יצרית, קודרת ומרנינה. את כל אלה מאגדת דמותו של למואל גוליבר, רופא פשוט ויורד ים היודע להתבונן בעצמו מנקודת מבטם של יצורי הפלא שהוא נקלע אל מחוזותיהם. יכולת זו מאלצת אותנו, הקוראים, לחוות את מלוא השוני והדמיון שבינינו ובין אותם יצורים ולעמת את ערכינו שלנו עם אלו של גמדים עסקניים, ענקים מיושבים, מלומדים מרחפים, סוסים נעלים ועוד. תרגום זה כולל את כל ארבעת חלקי היצירה המקורית משנת 1726, ללא עיבודים וקיצורים שנועדו לבני הנעורים. כמו כן הוא כולל מבחר של פירושים, מאמרים ושירים שנכתבו על הספר ובהשראתו במהלך שלוש מאות השנים שחלפו מאז פרסומו.

השורה התחתונה: מ עוד אפשר לכתוב על הספר הזה שלא נכתב כבר?


מעקב אישי מדי – רוב הארט
הוצאת ידיעות ספרים \ מאנגלית: נעמה תורן

פקסטון מעולם לא חשב שיעבוד בחברת ענן, ענקית הטכנולוגיה שבלעה את רוב כלכלת ארצות הברית, ובטח לא שיחיה באחד מבתי המגורים שהחברה מספקת. אבל בהשוואה לחיים מחוץ לשטחי החברה, שירותי הבידור, הבריאות, החינוך ואיכות החיים הכללית שענן מעניקה לעובדיה נראים כמו אופציה טובה למדי. זיניה מעולם לא חשבה שתנסה להסתנן לחברת ענן, אבל כעת היא פועלת כסמויה מבפנים ומסכנת את חייה כדי לחשוף את הסודות האפלים ביותר של החברה. פקסטון, עם פחדיו ורצונותיו השגרתיים, יוכל לשמש לה ככלי משחק מושלם אם רק תהיה מסוגלת להקריב אותו למען המשימה. כשהאמת על ענן מתחילה להיחשף, זיניה נאלצת להמר על תוכנית נואשת – כזאת שתסכן את חיי שניהם ותגרום לפקסטון להטיל ספק בכל מה שהצליח לבנות בחייו. השניים צפויים לגלות עד כמה רחוק מוכן התאגיד ללכת כדי "לשפר" לשיטתו את העולם.

השורה התחתונה: למקרה שתהיתם, טכנולוגיה זה מפחיד


משאלה אחת יותר מדי – ג'סיקה ברודי
הוצאת מודן \ מאנגלית: נעמה תורן

לאדי בֶּל נמאס להיות בת שתים־עשרה. ההורים שלה לא מוכנים לקנות לה טלפון, גרייס, החברה הכי טובה שלה, ממש לא מתעניינת באיפור ובבנים, והכול סביבה כל כך ילדותי! אז בלֵיל יום הולדתה היא מבקשת משאלה להפוך לבת שש־עשרה. וכשהיא מתעוררת היא מגלה שהמשאלה התגשמה! פתאום יש לה כל מה שרצתה: מסיבות, בלוג וארון מלא איפור ובגדים מהממים. אבל די מהר מתברר לה שבמהלך השנים שפספסה השתנו גם דברים שלא רצתה לוותר עליהם. האם מעכשיו תיאלץ להישאר תקועה בחיים החדשים וה"מגניבים מדי" שלה? ומה לגבי כל החוויות שהחמיצה והדברים שהשאירה מאחור?

השורה התחתונה: לא היינו כבר בסרט הזה?


נוורמור 3 | מגפת הפלאות – ג'סיקה טאונסנד
הוצאת מרגנית \ מאנגלית: יעל אכמון

מוריגן קרואו שרדה את השנה הראשונה כחברה גאה באגודה הפלאוּתולוגית היוקרתית. עכשיו היא ניצבת בפני אתגר חדש ומסעיר: ללמוד את האומנויות הנבזיות ולהצליח לשלוט בכוח שמאיים לכלות אותה. אבל מגפה מסתורית ומפחידה משתלטת על נוורמור, והופכת את אזרחי העיר לבעלי חיים תוקפניים. כשמספר הקורבנות עולה, הבהלה גוברת. מוריגן מבינה שהיא חייבת למצוא מרפא למגפה, גם אם זה יעמיד אותה – וכל אחד אחר בנוורמור – בסכנה שמעולם לא העזה לדמיין.

השורה התחתונה: אם לא קראתם את שני הספרים הקודמים, הספר הזה לא בשבילכם. אם קראתם אותם אתם לא צריכים אותנו כדי שנמליץ לכם עליו


ניצחון – הרלן קובן
הוצאת כנרת זמורה \ מאנגלית: שאול לוין

לפני יותר מעשרים שנה, פטרישה לוקווד – יורשת עשירה – נחטפה במהלך שוד באחוזת משפחתה, ונכלאה בבקתה מבודדת במשך חודשים. היא הצליחה להימלט משם לבסוף, אבל הן החוטפים והן הפריטים הגנובים לא נמצאו מעולם. עד היום. באפר וסט סייד מתגלה גופתו של דייר מתבודד בדירת הפנטהאוז שלו, לצד שני פריטים יוצאי דופן: ציור גנוב של ורמיר, ומזוודת עור הנושאת את ראשי התיבות WHL3. לראשונה זה שנים יש לרשויות קצה חוט הן לחטיפה והן לתיק חקירה נוסף, שכן הציור והמזוודה מצביעים לעבר אדם אחד. לווינדזור הורן לוקווד השלישי — או וִין, בפי חבריו המעטים — אין מושג איך הגיעה המזוודה שלו, יחד עם הציור שנגנב ממשפחתו, לאן שהגיעו. הסקרנות שלו גוברת, במיוחד כשמתברר שהחוטף של בת דודו עומד גם מאחורי פעולת טרור מקומית, ושייתכן שכל הגורמים שהיו מעורבים מאחורי הקלעים, עדיין מסתובבים חופשי. שני התיקים מביכים את האף־בי־איי כבר עשרות שנים, אבל בידי וִין שלושה דברים שאין להם: קשר אישי לתיק, הון עתק, ואת חוש הצדק הייחודי שלו.

השורה התחתונה: כמו שכבר כתבנו כאן לא מעט במדור – ספר חדש של הרלן קובן, עם כל מה שמשתמע מזה


נתיב העכברושים – פיליפ סנדס
הוצאת כנרת זמורה, אלכסון \ מאנגלית: יורם מלצר

יולי 1949. גבר כבן חמישים מת לבדו בבית חולים ברומא. המידע שיש עליו דל מאוד ורובו אינו נכון. אפילו סיבת מותו אינה ברורה. יותר מחצי מאה אחר כך, בעקבות פגישה עם בנו של המת, מתחיל המשפטן והסופר פיליפ סנדס להתחקות אחר חייו ומותו של האיש – הפושע הנאצי אוטו פון וֵכטֶר, מי שהיה מושל חבל גליציה בפולין הכבושה בידי גרמניה הנאצית. המסע בספר כולל בין השאר פגישות עם אישים שהכירו את וכטר, שיחות עם שלל מומחים וחשיפה של אלפי דפי היומן והמכתבים שהותירו וכטר ואשתו. דמותו וסיפור חייו נפרשים במלואם, מילדותו באימפריה האוסטרו־הונגרית ועד מותו, ארבע שנים לאחר המלחמה.

השורה התחתונה: עכברושים ונהנים?


סוחר אמנות ושמו נימאנד – יוסי זיסמן
הוצאת מטר

יממה לפני ערב ראש השנה צלצול טלפון בלתי צפוי מחריד את דממת ביתו של סוחר האמנות יצחק נימאנד וקול חלוש נשמע מעבר לקו. אספן אמנות מסתורי בשם הוראס מתעקש להיפגש עמו בדחיפות. הוא מציין שזה בעניין ציור חשוב שנגנב. מאותו רגע חייו של נימאנד מיטלטלים. הוא עוזב את ביתו שבו הסתגר לאחר מות אשתו, ויוצא למסע בבירות האמנות של אירופה וארצות הברית בחיפושיו אחר הציור. פוגש בסוחרי אמנות ממולחים, אספנים ובעלי גלריות, ובשלל דמויות זרות ועלומות. הוא מוצא עצמו מעורב עם צאצאי ההנהגה הנאצית המתגעגעים לימי הזוהר שלהם, מתעמת עם ידיעות טורדות מימי המלחמה ועם עברו שלו. אט-אט מתגלים עוד ועוד פרטים על אודות התעלומה הבלתי מפוענחת – היעלמות הציור הנדיר, כמו גם פיסות מידע דרמטי מעברו של נימאנד ושל הסובבים אותו.

השורה התחתונה: לא היה כאן הרגע ספר על הנהגה נאצית?


סוף הרומן – גרהם גרין
הוצאת עם עובד \ מאנגלית: עפרה אביגד

בלב לונדון המופצצת, כאשר אירופה כולה מצויה במערכה האחרונה של מלחמת עולם, מוריס בנדריקס מצוי בקרב פרטי משלו: שרה, אהובתו הנשואה, ניתקה את הקשר במפתיע, והוא מנסה בכל כוחו להבין מה קרה לה ומדוע עזבה בלי להסביר. קנאה, יוהרה ותשוקה הרסנית מקשות עליו לראות את הדברים נכוחה; הוא סורק את זיכרונותיו, מיטלטל מהבחנות חדות למחשבות שווא ומחפש את אהובתו עד שהאמת מתגלה במלואה.

השורה התחתונה: לא היו כאן עכשיו שני ספרים שדיברו על מלחמת העולם?


סימני שיניים – חנוך מרמרי
הוצאת כתר

בשנות השישים, על הכרמל, לכולם נדמה שארֹון אייכנבלט הצעיר הוא מקרה אבוד. ארון, הבן של המורה יוסף ושל ריבה, הגננת הפרטיזנית, רחוק מלהיות תלמיד למופת. ארון החולמני והציניקן גם אינו הנער המרשים או הבולט ביותר בחבורה. התפקיד הזה שמור לחברו הטוב בז. על רקע משפט אייכמן ומות אביו של ארון, בשקט שבין מבצע קדש לששת הימים, הנערים עסוקים בפינות עישון, במסיבות תקליטים, בהתעוררות מינית ובהתאהבויות, כמחכים שחייהם האמיתיים יתחילו. דווקא אז איום הסילוק מהגימנסיה היוקרתית והנוקשה שבה הם לומדים מרחף מעל ראשם. ולכן, ימים ספורים לפני טקס יום הזיכרון, הנערים נוקטים צעד נואש שעומד לשנות את חייהם כליל.

השורה התחתונה: וכנראה שהצעד הזה כולל סימני שיניים


סיפור הצלחה – רינת שניידובר
הוצאת אפיק

אדם עומד על הגג של בניין פנורמה. על פניו יש לו הכול: בת זוג אוהבת ועוד אחת מהצד, כסף, הצלחה אמנותית, משפחה תומכת וחברים – ולמרות כל אלה הוא קץ בחייו. סיפור הצלחה הוא נובלה חריפה- מרירה, נוקבת ועזה, על אדם שחותר נגד הערכים הקדושים ביותר של החברה. רינת שניידובר מרכיבה קטעי מציאות שעליהם צופה הגיבור בשעות שבהן הוא עומד במרומיו של מבנה. אסופה של סתירות פנימיות, לפרקים הומוריסטיות ולפרקים מבעיתות, מרכיבות את אישיותו ובו בזמן משמשות חלון הצצה הולך ומתרחב – לא רק אליו, אלא גם אל הקורא עצמו.

השורה התחתונה: מכל הבניינים שיכל לבחור, דווקא בניין פנורמה?


סכין – יו נסבו
הוצאת בבל וידיעות ספרים \ מנורבגית: רות שפירא

כשהוא מתעורר בבוקר אביבי אחד בדירתו שבאוסלו, מבין הארי הולה שהפעם הוא באמת הגיע לתחתית של התחתית: אשתו האהובה רקל זרקה אותו, אויבו הישן ביותר, האלכוהול, חזר לחייו. ואויב ישן נוסף שלו, האנס והרוצח הסדרתי סוויין פינה שהארי הכניס לעשר שנים בכלא, מסתובב לו עכשיו חופשי. הארי בטוח שפינה לא יאחר לנקום באנשים היקרים לו. ואם לא די בכל אלה ובהנגאובר של הבוקר הזה שאפילו הוא לא חווה כמותו, אז עכשיו, כשהוא פוקח את העיניים, הוא מגלה שידיו ובגדיו מגואלים בדם, ושאירועי אמש נמחו כליל מזיכרונו.

השורה התחתונה: הארי הולה חוזר, עם סכין בין השיניים ובקבוק וודקה ביד, כדי להכניס לחרדות את המנוסים שבקוראים


עד שאיינשטיין בא – שרה אהרוני
הוצאת ידיעות ספרים

אלברט איינשטיין הוא ללא ספק המדען המפורסם ביותר בעולם ואחת הדמויות המיוחדות ביותר בהיסטוריה האנושית. ניתן לומר שאין איש שלא שמע עליו. באותה מידה ניתן לומר שמעטים הם האנשים שהכירו אותו באמת; את רגעי הבדידות בילדות, את חוסר היכולת להבין את רגשותיו של האחר, את המשברים, את המצוקות, את האהבות, ובעיקר את הכישלונות ואת ההצלחות. בכל דמות ציבורית, גדולה ככל שתהיה, טמונה קודם כול דמות פרטית, ובמקרה של איינשטיין היא מרתקת, חריגה, מעוררת קנאה ולעתים אף מקוממת.

השורה התחתונה: מה בעצם אתם יודעים על אלברט איינשטיין?


עקרון הלב – הלן הואנג
הוצאת כנרת זמורה \ מאנגלית: תם פררו

כאשר הכַּנֶרת אנה סוּן זוכה לא במכוּון בהכרה בינלאומית בזכות סרטון יוטיוב ויראלי, היא נכנסת לסחרור. החשיפה המטורפת שלה מערערת אותה, ללא יכולת לשחזר את אותה הצלחה. ואז בן הזוג שלה מציע מערכת יחסים פתוחה לפני שיתחייב לה סופית. אנה הרוסה. אבל אם זה מה שהוא רוצה — בבקשה. כאן נכנס לתמונה קוואן דיפּ — אופנוען מקועקע, ההפך הגמור מבן הזוג שלה. אחרי שהסטוץ בלילה הראשון לא מתקדם כמתוכנן, ולאחריו גם הלילה השני והשלישי, אנה קולטת שהסיפור שלה עם קוואן רחוק מלהיות רק סקס: הוא מקבל אותה כמו שהיא, באופן שהיא עצמה רק מתחילה להבין. אלא שאז מכה טרגדיה במשפחתה, והחיים מושכים אותה בחזרה אל כבליה הישָנים שם, אל אותן מסגרות שמאיימות למוטט אותה. בדרכם לאהבה, אנה חייבת ללמוד להילחם על מי שהיא באמת.

השורה התחתונה: מי שעיצב את הכריכה פספס את העניין עם האופנוען המקועקע, כי ספק רק שהוא רוכב על ווספה עדינה כמו זו שבאיור


קירקה – מדלין מילר
הוצאת הכורסא \ תרגום: דנה אלעזר-הלוי

זהו סיפורה המהפנט של המכשפה קִירְקֶה. היא אמנם נולדה לחיי הנצח של האלים, אבל לא זכתה לרשת את כוחו של אביה, אל השמש, או את השאפתנות של אמה, הנימפה פֶּרְסֶה. למעשה קירקה היא אכזבה להוריה: היא אינה יפה כאמה ואחיותיה, קולה איננו מתנגן כקולן של הנימפות, יש לה מזג עיקש ועצמאי והיא מראה חיבת יתר לבני אנוש. גרוע מכך, היא פיתחה כישרון לכישוף ומאיימת על האלים בכוחה. כי "מה יכול להטיל פחד על אל? כוח גדול מכוחו שלו". קירקה הוא שירת הנצח המתריסה של אישה שבוערת כאש יוקדת בתוך אפלת עולמם של בני האדם.

השורה התחתונה: ספר שני המבוסס על המיתולוגיה היוונית ברשימה של היום. מי אמר שספרות היא עניין בר חלוף?


קסם אפל – לינדזי ברוקר
הוצאת ספרים בעלמא \ מאנגלית: אדוה לנציאנו

ואל היא מחסלת בשכר, אבל זה לא הופך אותה לאדם הרע בסיפור. נהפוך הוא: היא מחסלת יצורים קסומים שפוגעים בבני אדם, והיא עושה את זה בשירות המדינה. זה אומר שיצורים קסומים לא מאוד אוהבים אותה, ובמפתיע גם בני אדם לא משתגעים אחריה. אולי זה קשור להומור המושחז והשחור שלה, לעובדה שעבודתה מחייבת אותה לשמור מרחק מכל מי ומה שיקר לליבה, לזה שהיא בכלל חצי־אלפית או לזה שהיא כל הזמן משתמשת בקמעות קסומים. אלא שלבידוד יש מחיר, וכשהמפעילה של ואל ואחת מהבודדים שקרובים אליה לוקה בסרטן קשה ופתאומי, ואל מחליטה ששום דבר ואף אחד לא יעצרו אותה מלמצוא את הגורם למחלה ואת התרופה לה. אפילו לא דרקון, הם הרי עזבו את העולם שלנו לפני אלפי שנים. ואז מגיע הדרקון. הוא רב־עוצמה, יהיר ובלתי נסבל. יש לו שם שוואל לא מסוגלת להגות ותוכניות משלו. שניהם יצטרכו ללמוד לעבוד ביחד, או להרוג זה את זה.

השורה התחתונה: ספר ראשון בסדרת "דרקונים בשמי סיאטל" – ואתם חייבים להודות שזה השם הכי טוב שיכולת לדמיין לסדרת ספרים


קפה נקו – אנה סוליום
הוצאת כתר \ מספרדית: פרידה פרס דניאלי

כשנגורה חוזרת לספרד אחרי עשור בלונדון, היא כמעט בת ארבעים, בלי עבודה, בלי כסף ובלי בן זוג, ואם זה לא מספיק, היא לא מצליחה לישון בלילות כי חבורה של חתולים מייללת מתחת לחלון חדרה כל לילה. כשחברה מסדרת לה עבודה בבית קפה חדש היא חושבת לרגע שהמזל התחיל להאיר לה פנים, עד שהיא מגלה פרט אחד קטן שהוסתר ממנה: 'קפה נֶקֹו' הוא לא סתם בית קפה, הוא בית קפה של חתולים, חיה שהיא סולדת ממנה מאז ילדותה. בלית ברירה נגורה מתחילה לעבוד ב'קפה נקו' ולומדת להכיר את יּומי, בעלת בית הקפה היפנית, את הלקוחות הקבועים, וגם את החתולים. עם הזמן נגורה מבינה שאפשר ללמוד מהחתולים לא מעט. היא עדיין לא יודעת שהעבודה בבית הקפה לחתולים עתידה לשנות את חייה בדרך שלא חשבה שתיתכן.

השורה התחתונה: המדור רוצה להקדיש את הספר הזה לסנופיקן, תנצב"ה


רדיו פופוב – אניה פורטין
הוצאת לוקוס \ מפינית: דנה שולגה־רז

אלפרד בן התשע גר כמעט לבדו. את אימו לא ראה מאז שנולד, ואביו עסוק תמיד בענייניו. ברגעים המעטים שבהם הוא בבית הוא בקושי מבחין בבנו. לילה אחד אלפרד מתקשה להירדם ושומע רעשים מעבר לדלת. הוא אוזר אומץ ופותח אותה, ולהפתעתו נתקל בדמות מסתורית, המשלשלת עיתון בחריץ הדואר, ובתוכו תפוח וסנדביץ׳. מי היא הדמות המוזרה ומה היא מתכננת באישון לילה? ואיך משדר רדיו ישן שנמצא בביתה ישנה את חייו של אלפרד, ויעזור לילדים שכוחים אחרים?

השורה התחתונה: הסנטה הפיני של הילדים השכוחים


רובים, חיידקים ופלדה – ג'ארד דיימונד
הוצאת כתר \ מאנגלית: יוסי מילוא

אם ניסע אחורה בזמן נגלה כי כדור הארץ מיושב כולו בחברות של ציידים־לקטים. במדבריות, בג'ונגלים ובערבות הקרח – בני האדם כולם נמצאו באותה נקודת פתיחה. אם כן, מדוע הצליחו חברות מסוימות לצבור עושר וכוח, לשגשג ולהתפתח, בעוד שחברות אחרות נותרו מאחור? מדוע זמביה – שאדמותיה פוריות ועשירות במחצבים, אקלימה נוח והשלטון בה יציב – היא מדינה ענייה, בעוד הולנד – אשר טרם סיימה להשתקם כליל מהנזקים שהמיט עליה הכיבוש הגרמני, ואדמותיה הדלות במחצבים נתונות לסכנת שיטפון מתמדת – היא מדינה עשירה? מה מבדיל בין החברות שהצליחו להתגונן מפני מחלות לאלו שניגפו בהן? בין אלו שהצליחו לנסוע בים וביבשה ולכבוש יעדים חדשים לבין אלו שנכחדו בשל הפלישה והכיבוש?

השורה התחתונה: ספר שהפך למונח בפני עצמו


רחשי תודה – דלפין דה ויגאן
הוצאת כתר \ מצרפתית: רמה איילון

מישקָה, מגיהה לשעבר בעיתון צרפתי, מרגישה כבר זמן מה שהשפה הולכת וחומקת ממנה. "שלבים ראשונים של אפאזיה," כך הוסבר לה, אבל למישקה לא אכפת איך מכונֶה מחול המילים שבראשה. מה שחשוב לה הוא שהחיפושים אחר האנשים שהיא חבה להם את חייה לא ייפסקו עכשיו. כל רצונה הוא לומר להם מילה אחת לפני שיהיה מאוחר מדי. למישקה אין ילדים אבל יש לה את מארי, שאוהבת אותה בכל מאודה והיא אסירת תודה על כל מה שמישקה עשתה והייתה עבורה. אל מערכת היחסים העדינה והנוגעת ללב בין שתי הנשים הללו, שנולדו מרחק של דור זו מזו אבל התגוררו שנים באותו בניין בפריז, נכנס ז'רום, קלינאי תקשורת, שמתייצב לצד מישקה – לא רק במאבק שהיא מנהלת במילים הסוררות.

השורה התחתונה: על אהבת מילים ואהבת אנשים


רשימת השופט – ג'ון גרישם
הוצאת מודן \ מאנגלית: אינגה מיכאלי

לייסי סטולץ עדיין מתאוששת מתאונת הדרכים שעברה, אבל שיחת הטלפון שהיא מקבלת בוקר אחד מאיימת להביא אל חייה סיפור מזעזע עוד יותר. המתקשרת טוענת שביכולתה להצביע על רוצח סדרתי שרצח שוב ושוב לאורך עשרים שנה – והאדם שבשמו היא נוקבת הוא שופט מכהן במערכת בתי המשפט של המדינה. אבל המתלוננת, שטוענת כי אביה הוא אחד מקורבנותיו של הרוצח, לא יכולה לספק הוכחות לטענותיה והיא דורשת מלייסי לפעול כדי ללכוד את האשם ולהביא אותו למשפט. ככל שלייסי ועוזריה מתעמקים בחקירה, כך הם משתכנעים בשני שיש אמת בטענותיה של המתלוננת ושהחשוד שהם עוקבים אחריו הוא חכם ומתוחכם הרבה יותר מכפי שחשבו.

השורה התחתונה: האם עלינו להגיד יותר מאשר – ספר חדש של ג'ון גרישם כדי שתדעו למה לצפות?


שאל היסטוריון – גרג ג'נר
הוצאת כתר \ מאנגלית: יוסי מילוא

מי היה האיש העשיר ביותר בכל הזמנים ואיך נעשה עשיר כל כך? מי המציא את המתמטיקה? האם נכון שאפיפיור מת הועמד לדין? מי היה הראשון שהגה את הרעיון לטוס לירח? מתי ולמה התחלנו לגדל אוגרים בתור חיות מחמד? איך למדו הקדמונים לאפות לחם? מי היה הצמחוני הראשון? מה עשו אבירים בשריון מלא כשנזקקו לשירותים? שאל היסטוריון לוקח אותנו בקפיצות לכאן ולשם על פני ההיסטוריה – מסִפרי בדיחות עתיקים, דרך אימפריות אפריקניות וקניבליזם רפואי ועד טעויות בסרטים היסטוריים – ועונה על שאלות שתמיד תהינו עליהן אך לא ידענו את מי לשאול.

השורה התחתונה: קצת אינפורמציה שימושית יותר ושימושית פחות


שבע או שמונה המיתות של סטלה פורטונה – ג'ולייט גריימס
הוצאת מטר \ מאנגלית: צילה אלעזר

המוות היה תמיד חלק מחייה של סטלה פורטונה. ילדותה היתה עתירת תקריות מסכנות חיים – ברגעים יומיומיים כמו טיגון חצילים או האכלת חזירים מתרחשות לפתע, בלי שום סיבה, תפניות קטלניות. אפילו אמה של סטלה משוכנעת שבתה מקוללת או רדופה. שום אישה אינה שורדת שבע או שמונה מיתות ודאיות בלי סיבה. בסיפור שמתפרס על תשעה עשורים, שתי יבשות, והאמיתות האפלות והעמוקות ביותר של משפחה אחת, נמצאת התשובה. בכפר האיטלקי בו גדלה, סטלה נחשבת ליצור מוזר – יפה וחכמה, חצופה וקרה. היא נעזרת בקשיחות הטבעית שלה בכדי להגן על אחותה התינוקת ממציאות החיים הקשה. אבל היא גם מעוררת את זעמו של אביה. כאשר הן מהגרות לאמריקה, על סף מלחמת העולם השנייה, סטלה וטינה חייבות להתבגר זו לצד זו בעולם חדש ועוין.

השורה התחתונה: עוד תקציר שנועד לסקרן אבל עושה בדיוק ההיפך


שניים יכולים לשמור סוד – קארן מ׳ מקמנוס
הוצאת כנרת זמורה \ מאנגלית: יעל אכמון

אקו רידג' היא עיירה אמריקנית קטנה. אֶלֶרי מעולם לא ביקרה בה, אבל שמעה עליה בלי סוף. דודה שלה נעלמה שם בגיל שבע־עשרה. ולפני חמש שנים בלבד העיירה עלתה שוב לכותרות, כשמלכת הנשף של התיכון נרצחה. עכשיו אלרי נאלצת לעבור לגור שם עם סבתא שהיא בקושי מכירה. העיירה נראית מושלמת, אבל מסתירה סודות אפלים. עוד לפני תחילתה של שנת הלימודים, מישהו מכריז שנשף התיכון שוב על הכוונת, ומבטיח שהוא יהיה מסוכן בדיוק כמו לפני חמש שנים. כמעט כדי להוכיח שזה נכון, נערה נוספת נעלמת. האם אלרי תהיה הקורבן החדש של העיירה? או שאולי היא זאת שתחשוף סוף־סוף את כל הסודות ותמנע את הרצח הבא?

השורה התחתונה: הו, המתח!


תעתוע – קולין הובר
הוצאת כנרת \ מאנגלית: סיון מדר

לואן אשלי היא סופרת מתחילה עם חשבון בנק מרוקן שמקבלת הצעה שלא ניתן לסרב לה. ג'רמי קרופורד – בעלה של וריטי קרופורד, סופרת פופולרית המרותקת למיטתה – מציע ללואן להשלים את סדרת רבי המכר של אשתו במקומה. לואן מגיעה לבית משפחת קרופורד כדי לאסוף את כל החומר הדרוש לה לכתיבת הספר הבא בסדרה ובמהלך המיונים היא מגלה כתב יד חבוי: אוטוביוגרפיה המכילה הודאות מצמררות שווריטי תיכננה לקחת איתה לקברה, ובהן גם האמת מאחורי האירועים שהפכו על פיהם את חייהם של בני הזוג. לואן מחליטה להסתיר את כתב היד מג'רמי, אבל ככל שרגשותיה כלפיו מתעצמים, היא מתחילה לתהות אם זה נבון מבחינתה להמשיך לשמור את הסוד הזה. אחרי הכול, אם ג'רמי יקרא את האוטוביוגרפיה של אשתו, הוא לא יוכל להמשיך לאהוב אותה.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספר, הכוללת פרק חדש שלא פורסם בהוצאה הקודמת. אל תשאלו אותנו למה


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תו|ך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, ) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – “הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו”. 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה ממש עוזרות לחשיפה של האתר. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים , או לפחות . 5- ואם עדיין לא עשיתם את זה, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו וספרו לנו מה אתם חושבים על הספרים שברשימה.תודה, והמשך קריאה מהנה.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן