ספרים חדשים

ספרים חדשים על המדף – אוקטובר 2018

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

סקירה קצרצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מעניינים שהגיעו במהלך החודש אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית.

אבל לפני הכל – נקודה למחשבה: מדוע ולהיכן נעלמו שמותיהם של המתרגמים מתיאורי הספרים באתרי ההוצאות הגדולות?

עכשיו אפשר להתחיל:


36 שאלות שבזכותן הכרתי אותך – ויקי גרנט36 שאלות שבזכותן הכרתי אותך – ויקי גרנט
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: שרון פרמינגר

להילדי ולפול אין שום דבר במשותף, וזאת בדיוק הסיבה שהם נבחרים להיות זוג במחקר על קרבה בין-אישית שנערך באוניברסיטה. במחקר הזה בודקים מה קורה כששני זרים אקראיים צריכים לענות אחד לשני בכנות מלאה על 36 שאלות אישיות. הילדי ופול מצטרפים למחקר מסיבות שונות מאוד. הילדי היא תיכוניסטית שהגיעה בשביל הניסיון וההרפתקה. את פול מעניינים רק ארבעים הדולר שהוא אמור לקבל תמורת ההשתתפות. אף אחד מהם לא באמת מאמין ששאלון כזה אכן יכול לקדם קרבה רגשית ולהוביל למערכת יחסים. נו באמת, איך אפשר להאמין בדבר מטופש כל כך?

השורה התחתונה: לא, באמת. איך אפשר להאמין בדבר מטופש כל כך?


אחד על אחד – קרייג בראוןאחד על אחד – קרייג בראון
הוצאת עליית הגג וידיעות ספרים / מאנגלית: מתרגם מסתורי כלשהו

מארק טוויין נפרד מהלן קֵלֶר, הלן קֵלֶר רוקדת עם מרתה גְרָהם, מרתה גְרָהם מהממת את מדונה, מדונה מגעילה את מייקל ג’קסון. אחד על אחד הוא שרשרת של 101 פגישות מפתיעות, משעשעות ומעוררות מחשבה, חלקן לא ייאמנו, אבל כולן אמיתיות לחלוטין: טולסטוי מסתכסך עם צ’ייקובסקי, לורנס אוליביה חושף את צביעותו של ג’.ד. סלינג’ר, צ’רלי צ’פלין מנסה להיות רציני מול גְרָאוּצ’ו מרקס, אלביס פוגש את פול מקרטני, והנסיך פליקס יוּסוּפּוֹב רוצח את גריגורי רַסְפּוּטין – אחד על אחד בהחלט מספק מבט שונה לגמרי על האנשים שעיצבו את העולם שלנו.

השורה התחתונה: נשמע חביב ומשעשע, עבור חובבי הז’אנר, כמובן.


אלה ידי, זה העולם – מרגרט אטוודאלה ידי, זה העולם – מרגרט אטווד
הוצאת לוקוס / מאנגלית: הילה אהרון בריק

“אלה ידַי, זה העולם” כולל 81 שירים מתוך 11 ספרי שירה שפרסמה מרגרט אטווד על פני יותר מ-40 שנות יצירה, בתרגום המשוררת הילה אהרון בריק ובעריכת טל ניצן. בפואטיקה ייחודית ורבת עוצמה אטווד מציגה תמהיל של רגעים אנושיים אינטימיים עם תובנות ומחשבות על הקשרים רחבים. כמו הרגע שבו ילדה מגלה את השפה בעודה משחקת באותיות פלסטיק באדום-כחול-צהוב שהופכות ל”דָּם, שָׁמַיִם וְהַשֶּׁמֶשׁ”. כמו הרגע שבו אישה קשת-יום כותבת לראשונה את שמה בבוץ.

השורה התחתונה: חובבי מרגרט אטווד שבקהל בטח ייהנו מהספר הזה (כן מיכל, אני מסתכל עליך).


ביחד – ג'ולי כהןביחד – ג’ולי כהן
הוצאת כתר

אמילי ורובי ברנדון נדרו שלעולם לא ידברו על הדבר שכמעט מנע מהם להיות ביחד. סיפור אהבתם, המסופר מהסוף להתחלה, נפרש החל מההווה, דרך השנים שעברו ועד למבט מקרי אחד בתחנת רכבת, שסחף אותם לעבר עתיד משותף ולא נודע. השורה התחתונה:כעת, זיכרונו של רובי כבר לא צלול כשהיה. ועדיין, מבעד לערפילי הבלבול והזקנה הוא זוכר את להבת האהבה שניצתה בינו לבין אמילי ב–1962. הוא גם זוכר את המחיר הכבד ששילמו כשהחליטו להגשים את אהבתם ולהיקשר זה לזה לנצח. לכן, הדבר שמפחיד אותו יותר מכול הוא שיסגיר את הסוד שמלווה את חייהם.

השורה התחתונה: אוקי, אני לא יודע מה אתכם, אבל מצד אחד ממש מסקרן אותי מה הוא דבר המסתורי הזה, בעוד שמצד שני ממש כואב לי ליפול למניפולציה הזולה של התקציר הזה.


ג'ים הילד – טוני ארליג’ים הילד – טוני ארלי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אמיר צוקרמן

כל המשפחות המאושרות אולי באמת דומות זו לזו, כדברי טולסטוי, ובכל זאת, משפחתו של ג’ים גלאס מאושרת בדרכה שלה. ג’ים הילד התייתם מאביו עוד בטרם נולד, והוא בבת עינה של אימו האלמנה וגם של שלושת דודיו, הרווקים השובבים, המשמשים לו מודל לחיקוי. הימים ימי השפל הכלכלי הגדול, העולם עדיין אינו כפר גלובלי, ואליסוויל, העיירה הקטנטונת בצפון קרוליינה שג’ים גר בה, היא עבורו היקום כולו. בשנה המתוארת בספר יגדל ג’ים ויגַלה ויתפכח או במילה אחת – יתבגר. גם העיירה תשתנה, ושלושה מסעות קצרים שיערוך ג’ים אל מעבר לגבולותיה – ובהם מסע אל מחוזות ילדותו הקשה של אביו – יהיו גם מסעות של הנפש.

השורה התחתונה: סיפור התבגרות ומסעות באחד? בחייכם, תסתכלו על כריכת הספר. או במילים אחרות – האקלברי פין, מאחוריך.


האשמים – באנדיהאשמים – באנדי
הוצאת אחוזת בית / תרגום: דנה אלעזר-הלוי

“האשמים” מאת הסופר המסתורי בּאנדי הוא לא עוד ספר רגיל. זהו ספר הפרוזה הראשון אי-פעם שהוברח מגבולות קוריאה הצפונית בדרך-לא-דרך, ושנרכש על ידי הוצאות רבות ברחבי העולם. כל פרט ביוגרפי על המחבר, שחי עדיין (ככל הנראה) במולדתו ומכנה את עצמו בשם הבדוי “בּאנדי” (“גחלילית יפהפייה” בקוריאנית), שוּנה על מנת להגן על זהותו. בסיפוריו האמיצים והיפהפיים מאיר באנדי את החיים הנוראיים והסבל האנושי בדיקטטורה האפלה. “אתה הקורא!” מבקש באנדי בסיום הספר, “אני מפציר בך לקרוא את מילותי”. הסיפורים האנושיים והסאטיריים של באנדי נחרתים בזיכרון בזכות הדמויות שעומדות במרכזם: החל באמא שמואשמת בבגידה משום שהיא סוגרת את הווילונות בביתה כשהיא מגלה שבנה הקטן פוחד מדיוקנאותיהם של קרל מרקס וקים איל-סונג המתנוססים מול ביתם; דרך גבר נשוי שמאס בחיי ההשפלה ומתוודה במכתב לחברו על כוונתו לברוח עם אשתו בסירה “מארץ הרמייה והכזב הזאת”; וכלה בגבר שמבקש לראות את אמו הגוססת בכפר, ועובר מסע ייסורים משום שאין לו אישור נסיעה למחוז הולדתו.

השורה התחתונה: באנדי מפציר בנו לקרוא את מילותיו, והמעט שנוכל לעשות הוא להאזין לו, כי נדירות ההזדמנויות של האדם להציץ אל תוך הבנאליות של הרוע ואל ההשתלטות הטוטליטרית בזמן אמת, ולו בכדי שתעניק לו תמרורי אזהרה.


הבן האחרון – רפל נדאלהבן האחרון – רפל נדאל
הוצאת ידיעות ספרים/ מקטאלנית: איתי רון

בכפר קטן בדרום איטליה, בין כרמים פורחים, מטעי זיתים שופעי פרי, סודות וסיפורים, עוברת על התאומים ויטאנטוניו וג׳ובאנה קונברטיני ילדות מאושרת. הם גדלים עם אמם ודודתם, שתיהן אלמנות מלחמה, באחוזה המפוארת של סבתא אנג׳לה. מגיל צעיר שמעו השניים סיפורים על גבורתם של אביהם ואחיו לנשק ויטו אורונצו, אף הוא בן הכפר. השניים נפלו בקרב זה לצד זה במלחמת העולם הראשונה, וכך נקשר גורלן של משפחותיהם לעד. כאשר פורצת מלחמת העולם השנייה מתברר לתאומים שכדי לשבור את מעגל הקסמים הקטלני שמעיב על הכפר כולו, אין להם ברירה אלא לקום ולעשות מעשה.

השורה התחתונה: מהפסטורליה אל שדה הקרב.


הזמן שנפער – ג'נט וינטרסוןהזמן שנפער – ג’נט וינטרסון
הוצאת חרגול / מאנגלית: מיכל אלפון

ליאו, איש העסקים המצליח והקשוח, חושד שאשתו הזמרת היפהפייה וההרה, מימי, מנהלת רומן עם חברו הטוב קסנו. הקנאה מעבירה אותו על דעתו והוא משַלח את התינוקת לארץ רחוקה. מימי נעלמת לחיים שאינם חיים. אלמן שבור לב אוסף את התינוקת הנטושה ומגדל אותה ברוב אהבה. שבע-עשרה שנים אחרי המערבולת הנוראה, הנערה עומדת לגלות מי היא ואולי לתקן את העבר. עלילת “הזמן שנפער” – גירסת הכיסוי של ג’נט וינטרסון למחזה “אגדת חורף” של ויליאם שייקספיר – אמנם מתרחשת בלונדון, פריז וארצות-הברית של ימינו, אך מהדהדת את העלילה המקורית ומספרת סיפור על לבבות שבורים ועל לבבות שנרפאים, נקמה וסליחה.

השורה התחתונה: כמו שכל חובב מוזיקה יודע לומר, לעתים נדירות הקאבר יותר טוב מהמקור, אבל כשהוא טוב, הוא יכול אפילו להאפיל עליו. אין זה אומר דבר על הספר הזה, אבל זוהי אקסיומה שהיינו חייבים להתייחס אליה.


הטירה היא שלי – דודי סמיתהטירה היא שלי – דודי סמית
הוצאת כתר / מאנגלית: עידית שורר

קסנדרה מורטימן חיה עם משפחתה המקסימה והלא מתפקדת בטירה מתפוררת באנגליה. אביה הוא סופר נודע שנקלע למשבר כתיבה, אימה החורגת משמשת מודל לציירים, ואחותה מוכנה להינשא לשטן בכבודו ובעצמו, אם יש לו כסף. קסנדרה בת השבע–עשרה כותבת על הכול, לרוב כשהיא ישובה בכיור המטבח. מבחינתה, הטירה היא שלה. עולמם של בני המשפחה משתנה כליל כשלאחוזה הסמוכה עוקרים שני גברים אמריקאים צעירים. קסנדרה, העסוקה בהתבגרות, בהתאהבות ובטבעו של העולם, נקלעת לשלל אירועים שקשורים בניסיונות לגייס כסף, לגרום לאב לכתוב ולאחותה להינשא. סיפורי אהבה מצטלבים, טעויות מגוחכות, הצעות נישואין ונופיה הירוקים של אנגליה נמזגים יחד ליצירת רומן ספוג אהבת אדם, געגוע ואבחנות דקות על האופי האנושי.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספר שפורסם לראשונה ב- 1948 וראה אור בעברית לפני 9 שנים תחת השם ‘רשימות קסנדרה’. מה השתנה בתשע השנים האחרונות (למעט השם שכעת קרוב יותר למקור)? ממבט זריז מסביב לגלובוס, כלום.


הילד הטוסקני – ריס בואןהילד הטוסקני – ריס בואן
הוצאת פן וידיעות ספרים / תרגום: אבד אי שם בטוסקנה

סיפורה של אישה המעזה לחשוף סודות מעברו של אביה. השנה 1944. הטייס הבריטי הוגו לנגלי נאלץ לנטוש את המפציץ שלו וצונח בשדותיה המוריקים של טוסקנה הכבושה בידי הגרמנים. הוא נפצע קשה ומוצא מפלט בין הריסות כנסייה ובזרועותיה של סופיה בַּרטוֹלי. אבל את האהבה שניצתת ביניהם מערער מעשה בגידה. כעבור כשלושים שנה שבה בתו של הוגו, ג’ואנה, מלונדון הביתה לאנגליה הכפרית כדי לארגן את סידורי ההלוויה של אביה. בין חפציו האישיים היא מוצאת מכתב סגור הממוען לסופיה. ג’ואנה, שמתמודדת עם טראומה אישית, יוצאת למסע בטוסקנה במטרה להבין את קורותיו של אביה – ואולי גם להבין את עצמה. עד מהרה היא מגלה שיש מי שמעדיפים שהעבר יישאר קבור, אבל היא כבר הרחיקה לכת מכדי שתוכל עתה להרפות.

השורה התחתונה: עוד ספר שמדבר על מלחמת העולם השנייה ועל סיפור אהבה בלתי אפשרי ועל מעשה בגידה ערטילאי.


המורשת – ג׳ק מיצ׳וניקהמורשת – ג׳ק מיצ׳וניק
הוצאת כנרת זמורה ביתן

השנה היא 1926. אלפי משפחות יהודיות נמלטות מהעוני ומהאנטישמיות במזרח אירופה. הגורל מוביל שתיים מהן אל היבשת הקסומה של אמריקה הדרומית, אשר צופנת להן הפתעות ופותחת לקראתן את זרועותיה הנדיבות. הקורא עוקב בנשימה עצורה אחר התלאות שנקרות בדרכם הארוכה של הגיבורים החל בנעוריהם בשטעטל ועד צעדיהם הראשונים ב״עולם החדש״, ומלווה את תהליך ההתאקלמות המורכב שלהם בסביבה זרה, בטרם יפרחו עסקיהם באופן חסר תקדים. בקורות חייהם המרתקים של הגיבורים ארוג סיפור נוסף: סיפור הולדתה של קהילה יהודית טיפוסית בחיקה של עיר נוצרית.

השורה התחתונה: איך אומרים אמפנאדס ביידיש?


הצמה – לטישיה קולומבניהצמה – לטישיה קולומבני
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מצרפתית: אביגיל בורשטיין

הודו. סמיטה היא מוקצית. היא חולמת לראות את בתה נחלצת מחייה האומללים ולומדת בבית הספר. סיציליה. ג’וליה עובדת בבית המלאכה של אביה. כשהוא נפגע בתאונה היא מגלה שהעסק המשפחתי על סף פשיטת רגל. קנדה. שרה, עורכת דין מפורסמת, צפויה להתקדם לניהול המשרד, כשמתברר לה שהיא חולה במחלה קשה. סמיטה, ג’וליה ושרה, הקשורות בבלי דעת דרך הדבר הכי אינטימי וייחודי להן, מתקוממות נגד גורלן ומחליטות להיאבק. סיפורן המבעבע מאנושיות הוא צמה קלועה עשויה תקווה וסולידריות.

השורה התחתונה: צמה קלועה והיא עולה.


ולא נותר אף אחד – אגתה כריסטיולא נותר אף אחד – אגתה כריסטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מיכל אלפון

עשרה אנשים, גברים ונשים הזרים זה לזה, מחוגים חברתיים שונים, בעלי מקצועות שונים מגיעים על פי הזמנתו אדם שאינם מכירים לאי בודד ליד חופי אנגליה. האורחים נאספים בחדר האוכל של האחוזה, ושם מתברר להם כי מארחם האלמוני לא הגיע, וקול תקליט מאשים כל אחד מהם ברצח. בהמשך הערב מתברר כי המארח המסתורי של עשרת האנשים אינו נמצא כלל על האי ושהם לבדם, ללא אפשרות יציאה ממנו או קריאה לעזרה. בזה אחר זה הם מתחילים להירצח, כאשר הרציחות מתואמות עם שיר ילדים ישן. החשד נופל כל פעם על אורח אחר, אך חפותו של כל אחד מהם מוכחת מאוחר מידי כשהוא מת. פיתרון התעלומה מגיע חודשים לאחר מכן בבקבוק שנסחף לחוף ובו מתוודה הרוצח ומסביר בפרוט את מניעיו ואת דרכי פעולתו.

השורה התחתונה: ולא נותר אף אחד (שפורסם בעבר תחת שם מעט פחות, איך לומר, תקין פוליטית) נחשב לאחד משיאי היצירה של אגתה כריסטי. ובצדק.


חיים קטנים – האניה ינגיהארהחיים קטנים – האניה ינגיהארה
הוצאת מחברות לספרות / מאנגלית: אמיר צוקרמן

ארבעה חברים ללימודים בקולג’ קטן במסצ’וסטס עוברים לניו יורק כדי להתחיל את מסלול חייהם: וילֶם טוב הלב ויפה התואר, משתוקק להיות שחקן; גֵ’יי־בּי, שנון ולעתים אכזרי, מבקש למצוא את דרכו אל עולם האמנות; מלקולם, ארכיטקט מתוסכל במשרד יוקרתי; וג’וּד החידתי, המופנם, וגם, מתברר, מרכז הכובד של החבורה. עם השנים היחסים בין הארבעה מעמיקים ומקדירים, נצבעים בהתמכרות, בהצלחה ובגאווה. ובכל זאת האתגר הגדול שלהם, כפי שכל אחד מהם מבין לבסוף, הוא ג’וד עצמו, שבאמצע הדרך של חייו הוא עורך דין צמרת מוכשר להחריד, ועם זאת אדם שבור שנפשו וגופו מצולקים בעקבות ילדוּת שאין מילים לתאר אותה, נרדף בידי טראומה, פוחד שמא לא יצליח להתגבר עליה – והיא תגדיר את חייו לעולם ועד.

השורה התחתונה: “אין מילים לתאר אותה” זה לא תיאור שהיינו רוצים לשמוע מפיו של סופר. אין לנו אולי רצון לשמוע את התיאור, אבל מי שמשתמש במילים “אין מילים לתאר” קצת מפספס את הקונספט של ספרות. ובכל זאת, ספר שמנסה להתחקות אחר ההשפעה של הטראומה על הנפש.


טימות'י, או רשימותיו של זוחל מדוכדך – ורלין קלינקנבורגטימות’י, או רשימותיו של זוחל מדוכדך – ורלין קלינקנבורג
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אברהם יבין

איש הדת האנגלי וחוקר הטבע בן המאה השמונה עשרה גילברט וייט כתב בספרו חקר הטבע של סלבורן (1789) על צב שחי בגנו שלוש עשרה שנה, אלא שמתברר כי הצב טימות’י היה בעצם צבה. בנובלה ייחודית זו ורלין קלינקנבורד נותן לה קול וכושר הסתכלות דומים לאלה של חוקר טבע בן אנוש. בזכות זה אנו מקבלים תיאור של הרפתקה בת שמונה ימים מחוץ לחצר בית הכפר האנגלי והשקפות והערות נבונות על הרגליהם ועל יישוביהם המוזרים של בני האדם.

השורה התחתונה: טוב, זה כנראה הספר הכי חביב ברשימה שמלאה ספרים שמשתדלים כאילו בכוח לדבר על דרמות קורעות לב, טראומות, בגידות מסתוריות וכדומה.


ילד אחד ממיליון – מוניקה וודילד אחד ממיליון – מוניקה ווד
כתר / מאנגלית: רוגל אלפר

זה היה המתנדב הראשון שנשלח לסייע לה בתחזוקת החצר שהיא לא גירשה מביתה. משהו בשבריריות שלו, בבדידות מכמירת הלב ובהרגלים המשונים, עוררו בה אהדה. ממרומי 104 שנותיה, אונה ידעה לזהות נפש תאומה. הוא היה בא אליה מדי שבת, ותוך זמן קצר התפתחה ביניהם קרבה יוצאת דופן. אבל אז הוא הפסיק להגיע ואונה חשבה שטעתה בו. כמה שבתות מאוחר יותר התייצב בביתה קווין, אביו של הילד, במטרה להמשיך את המשימה שבנו לא השלים. רק אחרי זמן–מה הצליחה להבין שהילד נפטר בפתאומיות מסיבוך של תסמונת נדירה. במהלך שהותו בביתה של אונה, נחשף קווין לניסיונותיו של הילד לרשום את אונה כזוכת שיא גינס בתור האישה המבוגרת ביותר בעולם המחזיקה ברישיון נהיגה תקף. קווין, בשיתוף אשתו לשעבר, מחליטים להשלים את המשימה ומנסים לאתר את המסמכים הנדרשים לשם כך. מה שנראה היה בהתחלה כעוד אחד ממעשיו המוזרים של הילד, הופך עד מהרה למסע בעקבות עברה של אונה שבעקבותיו חייהם לא יהיו שוב אותם חיים.

השורה התחתונה: הכינו את המטפחות.


כל הדברים הטובים – קלייר סיטה פישרכל הדברים הטובים – קלייר סיטה פישר
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: יעל ענבר

בגיל 21 בת’ מוצאת את עצמה בכלא. היא עשתה משהו כל כך רע עד שנדמה לה שלא מגיע לה להרגיש טוב. לעולם. העובדת הסוציאלית שלה, אריקה, מבקשת ממנה להכין רשימה של כל הדברים הטובים בחיים שלה. בת’ חושבת שזה רעיון ממש גרוע ולא מאמינה שתצליח למצוא אפילו משהו טוב אחד בחיים הדפוקים האלה. אבל אריקה לא מוכנה להרים ידיים, ובת’ מתחילה לכתוב את סיפורה. מהו הפשע שבגללו היא בכלא? והאם לכל אחד – גם לבן אדם שהוא מאה אחוז רע, כמו שבת’ רואה את עצמה – יכול להיות גם טוב?

השורה התחתונה: לא למי שהמחשב על חיי כלא מכניסה אותו לחרדה קיומית.


לימבו – עודד נעמןלימבו – עודד נעמן
הוצאת דביר

שתי נובלות שעלילתן מתרחשת בלונדון ובוונציה, אך גיבוריהן כבולים אל ישראל באותה המידה שהם גולים ממנה. ב”לימבו” – בחור צעיר שנולד וגדל בישראל, עוזב אותה לטובת חיים חדשים בבוסטון. הוא מבקר בלונדון, פוגש שם צעירה, ובעקבות תערוכת אומנות שהם רואים, בוחר להעניק לה את זהותה של אנט מסג’ה, ולקחת לעצמו את דמותו של גרהרד ריכטר. בביקוריו הבאים בלונדון יבקש לחפש את האהובה והאהבה שנעלמו ממנו. גיבור הנובלה “ונציה” חש שאינו יכול עוד להישאר במקומו, ולכן, הוא מספר, “בדיתי אישה ונסעתי לבקרה בוונציה”. הצורך שלו לנסוע קשור באהבה שנגמרה ובזיכרונות מהשירות הצבאי. בוונציה הוא מבקש להיזכר ולהבין משהו על עצמו ועל זיכרונותיו, שהיו ואולי לא היו.

השורה התחתונה: הספר הזה תלוי בלימבו שבין עולם הסיפור הקצר והסיפורת. האם יצליח להתרחק מהמלכודות שמוצבות לו משני העברים?


ללא עקבות – היילן בקללא עקבות – היילן בק
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: נעלם ללא עקבות

אוֹדרָה קיני בסך הכול רצתה להגיע בשלום לקליפורניה עם ילדיה הקטנים שון ולואיז. לאחר שסוף-סוף מצאה את הכוחות לעזוב את בעלה המתעלל ולהתחיל בחיים חדשים ובריאים יותר, היא לא לקחה שום סיכונים, נסעה בדרכים צדדיות ועשתה כל מאמץ לא למשוך תשומת לב. כאשר שריף מקומי עוצר אותה בשולי הכביש, אי-שם באריזונה, אודרה מנסה לשמור על קור רוח ולשכנע את עצמה שלא יקרה שום דבר, כי אין סיבה שיקרה. אבל כשהשריף מוצא בתא המטען שלה שקית מריחואנה, שהיא מעולם לא שמה שם (או שאולי כן?), העצבנות שלה נהפכת לפניקה. נדמה לה שהסיוט הגדול ביותר שלה הולך ומתגשם. היא טועה – ובגדול. הרוע שהיא עתידה להתמודד איתו הוא בלתי-נתפס. איש אינו מאמין לה ונראה שכל העולם נגדה, כך שכדי להציל את היקרים לה מכול אודרה יכולה לסמוך אך ורק על עצמה.

השורה התחתונה: מהמותחים שנתקלנו בהם החודש.


מחר ניסע ללונה פארק – אילנה ברנשטייןמחר ניסע ללונה פארק – אילנה ברנשטיין
הוצאת זמורה-ביתן

במהלך ימים ספורים, כשחורף מר ואכזרי משתולל בחוץ, על רקע משבר קיומי מתמשך, ורגע לפני שהיא מאבדת לחלוטין שליטה על חייה, מחליטה אם צעירה, ילדה כמעט בעצמה, לקחת את שני ילדיה ללונה פארק. מחר ניסע ללונה פארק הוא יצירה טרוּפה, מסוחררת ולופתת, המעמידה במרכזה אישה שבדידותה — דווקא בתוך המרדף הנפשי אחר האימהות הטובה, הבלתי־מושגת — קורעת את הלב בעוצמתה.

השורה התחתונה: יכול להיות שאנחנו טועים, אבל אנחנו לא בטוחים שהלונה פארק פתוח בחורף. ובלי קשר, התיאור של הספר מצליח משום מה להלחיץ אותנו.


מטורפת – קלואי אספוזיטומטורפת – קלואי אספוזיטו
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: גליה וורגן

לאליזבת יש כל מה שמישהי יכולה לרצות: כסף, בעל הורס, תינוק חמוד ולמבורגיני במגרש החניה. כאשר היא מזמינה את תאומתה הזהה, וההרבה פחות מוצלחת ומצליחה אלווינה, לשבעה ימים של חופשה חלומית בווילה המפוארת שלה בסיציליה, אלווינה, שרק לאחרונה פוטרה מהעבודה וסולקה מדירתה, מסכימה. היא אולי לא סובלת את אחותה התאומה, אבל זה לא אומר שהיא חייבת לוותר על טעימה מאורח החיים הנהנתני והראוותני שלה. עד מהרה מתברר שלאליזבת המושלמת יש אג’נדה נסתרת, וכאשר השתיים מחליפות זהויות ליום אחד בלבד זה נגמר לא טוב מבחינתה. ממש ממש לא טוב. זאת ההזדמנות של אלווינה לזכות בחיים שתמיד חלמה עליהם. אם היא תצליח לצאת מזה בשלום.

השורה התחתונה: כשהכריכה האחורית של ספר מגדירה אותו כ”ספר שובב, סקסי ופשוט מטורף”, אתם יכולים לדעת בוודאות שהוא אולי הרבה דברים, אבל שובב, סקסי ומטורף לא נכללים ברשימה. רק אומר.


מר פלומר – איטאלו קאלווינומר פלומר – איטאלו קאלווינו
הוצאת ספרית פועלים / מאיטלקית: כנראה שלא הצליחו לתרגם את השם של המתרגם

מר פלומר מתבונן בעולם, משתאה אל מול היקום. גלי הים, מערכת הכוכבים, גורילה בגן החיות, חזה חשוף של אישה, נעל בית, נתח גבינה בחנות הגבינות – כל אלה (ועוד) מעוררים את סקרנותו. מבטו של מר פלומר תמים, חקרני, נטול דעות קדומות. הוא מתבונן באובייקטים השונים ונסחף בזרם אסוציאטיבי של מחשבות המולידות רגעים של הגות צרופה ופיוט. קטעי ההתבוננות של מר פלומר מצטרפים זה אל זה ומתלכדים לגביש ספרותי מלא תבונה, חמלה והומור.

השורה התחתונה: הוצאת הספרים טוענת שמדובר בגביש ספרותי מלא תבונה, חמלה והומור, שזו המקבילה הספרותית ל”אמא שלי אומרת שאני יפה וחכם”.


נשיקה איטלקית – אדריאנה טריג'יאנינשיקה איטלקית – אדריאנה טריג’יאני
הוצאת ידיעות ספרים / תרגום: אולי ברח לאיטליה יחד עם המתרגם של הספר הקודם

דרום פילדלפיה, 1949. דומיניק פָּלָציני ובניו נהנים מהשגשוג הכלכלי שבא בעקבות המלחמה. חברת המוניות המשפחתית משגשגת, הבנים חיים כולם בבית המשפחה הגדול וכבר יש נכדים בדרך. ניקי קסטונֶה, האחיין היתום שחי עם המשפחה כבן לכל דבר, עובד בעסק כנהג מונית ומתגורר במרתף בבית הדודים. איש אינו יודע שבלילות הוא עובד כפועל במה בתיאטרון מקומי וחולם להיות שחקן. זה שמונה שנים שהוא מאורס לפיצ’י דה פינו אבל מתקשה לעשות את הצעד הבא, כלומר להתחתן עם פיצ’י, לעזוב את מרתף הדודים ולצאת לחיים עצמאיים. לבסוף, כשההכנות לחתונה עם פיצ’י כבר בעיצומן, אוזר ניקי אומץ ומודיע לה שהעסק מבוטל. אביה רותח מזעם ומאיים להרוג אותו, וזה כל מה שניקי צריך כדי לעזוב את פילדלפיה ולנסות את מזלו בניו יורק כשחקן תיאטרון. ניקי עובר מאודישן לאודישן כדי לפלס את דרכו אל הבמות הגדולות של ברודוויי, אבל תחום חדש ומרתק בעולם הבידור, שעומד לשנות את התרבות האמריקאית מקצה אל קצה, עשוי לשנות גם את מהלך חייו.

השורה התחתונה: סיפור על שבירת מוסכמות ומה שעומד מאחוריהן.


ציפורי גשם – קלריסה גואנאווןציפורי גשם – קלריסה גואנאוון
הוצאת תמיר|סנדיק וידיעות ספרים / מאנגלית: אורה דנקנר

רֶן אישידה מגיע לאקאקאווה להלווייתה של אחותו קייקו, שנרצחה בדקירות סכין. שבע שנים חלפו מאז עזבה קייקו את טוקיו ועברה לגור הרחק מאחיה ומהוריהם, ואף שהקפידו לשוחח פעם בשבוע בטלפון, רן מבין עד מהרה שידע מעט מאוד על חייה של אחותו. רן מבקש לדעת מי הוא הרוצח ומה קרה בליל הרצח, וכדי לפענח את התעלומה הוא מחליט להישאר באקאקאווה, שם הוא מחליק אט־אט, לא תמיד מתוך מודעות, אל מסלול חייה של אחותו. את חייו בהווה מלווים זיכרונות עבר משנות ילדותו לצדה של קייקו שבהן היו צמודים זה לזה, ומהשנים שבהן הניחו לשתיקות ולחצאי־אמיתות לעצב את יחסיהם; את חלומותיו רודפת ילדה קטנה שמנסה נואשות לומר לו משהו. רן מנסה להבין מי היא הילדה ומה היא רוצה לומר לו, ובסבלנות רבה מתיר את סבך הסודות ששמרה בתוכה קייקו אישידה.

השורה התחתונה: זוכה פרס באת’ לשנת 2015 לרומן ביכורים שטרם ראה אור (למי שפרסים מעין זה אומרים לו משהו). עכשיו הוא כבר ראה אור קלריסה, פריט האינפורמציה החשוב באמת בכריכה האחורית הוא שקלריסה גואנאוון אוהבת ימים גשומים, ספרים יפים ותה ירוק חם.


רגע לשלושים – שירי צוקרגע לשלושים – שירי צוק
הוצאת ידיעות ספרים

חמישה שבועות לפני גיל שלושים, בלי עבודה, בלי חבר ובלי שום כיוון בחיים. חושבים שזה רק יכול להשתפר? תנסו שוב. אחרי כמות מפחידה של אלכוהול אני מוצאת את עצמי בשידור חי, מבטיחה לכל העולם שעד גיל שלושים אני הולכת לצנוח ממטוס, לדבר עם אמא שלי על סקס, לסגור עניינים עם חברים לשעבר ומה לא. עשר משימות, חמישה שבועות והשעון הביולוגי מתקתק.

השורה התחתונה: הוצאה מחודשת לספר “15 דקות” של שירי צוק (סופרת, תסריטאית ומבקרת ספרות) שפורסם לראשונה בשנת 2002.


רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי – קריסטל סאתרלנדרשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי – קריסטל סאתרלנד
הוצאת הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

אסתר סולאר משוכנעת שעל המשפחה שלה הוטלה קללה: לסבול מפחדים איומים ולמות מהם. אבא שלה סובל מאגורפוביה ולא יצא כבר שש שנים מהמרתף; אחיה התאום לא מסוגל בשום פנים ואופן להיות בחושך; ואמא שלה ממלאת את הבית בקמעות כדי להרחיק מזל רע. רק אסתר עדיין לא יודעת מהו הפחד הגדול שהיא אמורה לסבול ממנו, וכדי להיות מוגנת מהקללה היא מחליטה להכין רשימה של כל הדברים שעלולים לגרום לה לפוביה ופשוט להימנע מהם. אז מופיע ג’ונה סמולווד ומציב לה אתגר: הם ייפגשו בכל יום ראשון לאורך שנת הלימודים ויתמודדו עם הפחדים שברשימה אחד אחד, בניסיון לשבור את הקללה שמאיימת עליה. אלא שלרשימה נוסף עוד פחד אחד שאסתר לא ידעה על קיומו: הפחד להתאהב.

השורה התחתונה: נשמע מפחיד. מזל שכבר התמודדנו החודש עם ספרים מפחידים באמת.


שלוש – דרור משענישלוש – דרור משעני
הוצאת אחוזת בית

אישה אחת מחפשת נחמה, לאחר שבעלה עזב אותה ואת בנה והקים משפחה חדשה. אישה שנייה מחפשת בית וסימן מאלוהים שהיא נמצאת בדרך הנכונה. אישה שלישית מחפשת משהו אחר לגמרי. שלושתן מוצאות את אותו הגבר. הן לא יודעות עליו הכול, כי הוא לא אומר להן את כל האמת – אבל גם הוא לא יודע הכול עליהן.

השורה התחתונה: דרור משעני מגוון לרגע ונפרד (לפחות לספר אחד) מהבלש בעל השם החד משמעי אברהם אברהם. הטענה היא שאי אפשר לגלות שום דבר על הספר הזה, אז ניאלץ להישאר סקרנים.


שם טוב – חואן גבריאל ואסקסשם טוב – חואן גבריאל ואסקס
הוצאת כתר / מספרדית: פרידה פרס – דניאלי

חַבְיֶיר מַאיַירִינוֹ הוא אגדה חיה: קריקטוריסט פוליטי רב השפעה, מצפונה של האומה. הוא מסוגל לבטל חוקים, לסכל החלטות של שופטים, להרוס קריירות של פוליטיקאים, וכל זאת באמצעות נייר ודיו. כעת כשהוא בן 65, לאחר ארבעה עשורים של קריירה מבריקה, הוא בשיא כוחו. על אף שהוא מטיל את מוראו על בעלי הכוח במדינה, ואולי בגלל זה, נערך לכבודו טקס הוקרה. אבל למחרת הטקס הוא זוכה לביקור בלתי צפוי של אישה צעירה שהופכת את ההיסטוריה הפרטית שלו על פניה. הוא, שחשב שהאמת הייתה תמיד נר לרגליו, נאלץ כעת לבחון מחדש את חייו ואת עבודתו, דבר המעמיד בסימן שאלה את כל מה שהשיג בחייו.

השורה התחתונה: דרמה בעולם הסאטירה הפוליטית.


שמי נייר בוערים – ג׳ילי מקמילןשמי נייר בוערים – ג׳ילי מקמילן
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: יעל אכמון

היא הסיטה מבט לרגע — והילד נעלם. רייצ’ל אכולת רגשות אשם וחוששת לגורל בנה. התקשורת והציבור יוצאים נגדה ודורשים צדק. רייצ’ל במצוקה: האם יש לה על מי לסמוך? האם נותר מי שיסמוך עליה? גם ג’ים, מפקח בילוש במחלקה לחקירות פליליות, חושד ברייצ’ל ובבני משפחה אחרים. אבל כשהחקירה מסתעפת הוא מגלה שככל שמעמיקים לצלול אל הנפש האנושית — מתגלות תפניות, בחירות ודפוסים חדשים. ד”ר פרנצ’סקה מָנֵלי, הפסיכולוגית שמנסה להבין בדיעבד את האירועים הקשורים בתיק, לעומת זאת, מפקפקת בג’ים ובכשירותו. היא מנסה להבין לא רק מה קרה, אלא גם מדוע בחרו ג’ים ורייצ’ל בנתיב בו בחרו ללכת.

השורה התחתונה: מותחן פסיכולוגי שמשחק על החששות הגדולים שלנו כהורים. תודה רבה באמת.


תליין – דניאל קולתליין – דניאל קול
הוצאת כתר / מאנגלית: טל ארצי

לבלשית אמילי בקסטר היה חודש רע במיוחד. כל כך רע עד שנדמה שהיא עצמה משמשת חוט מקשר לכל מעשי הרצח הפסיכופתיים משני עברי האוקיינוס האטלנטי. שורה ארוכה ומדממת של גופות שעליהן נחרתו המילים ‘פיתיון’ ו’בובה’ נפרשת לפני בקסטר כמו גשר בין לונדון למנהטן. טבעת חנק קטלנית הולכת וסוגרת על הבלשית, הולכת ומתהדקת סביב צווארה. בקסטר ושותפיה האמריקאים לחקירה הם בלשים מנוסים ומתוחכמים, אבל הרוצח, או שמא הרוצחים, מקדימים אותם בכמה צעדים בדרך למעשי רצח מזוויעים וסנסציוניים.

השורה התחתונה: כי אין כמו רוצח פסיכופת כדי לסגור לנו את הרשימה.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
מדור זה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מאוד (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. 3- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

2 תגובות

 1. שלום רב,
  משום מה לא צוין שמה של מתרגמת “האשמים” – דנה אלעזר-הלוי.
  כרגע מצוין בשם המתרגם: “אולי גם המתרגם שומר על אנונימיות”.
  המידע מופיע בידיעה לתקשורת ובתוך הספר.
  תודה.

  1. תודה על העדכון. שמה של המתרגמת עודכן בידיעה.
   אנחנו ניזונים מידיעות לתקשורת שנשלחות אלינו ומאינפורמציה שאנחנו שואבים מאתרי הוצאות הספרים. במקרה של הספר הספציפי הזה, שמה של הסופרת לא היה מעודכן האתר של ידיעות ספרים בעת ששאבנו את המידע.
   בעתיד, אתם מוזמנים לשלוח לנו הודעות לתקשורת לכאן ולעזור לנו להימנע מטעויות שכאלה.
   תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן