יום שלישי 9 באוגוסט 2022

לוגו האתר - מחסום כתיבה
ספרים חדשים על המדף

ספרים חדשים על המדף – אוקטובר \ נובמבר 2020

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש
סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים היותר מסקרנים שהגיעו במהלך החודשיים האחרונים אל מדפי חנויות הספרים. הבהרה חד משמעית ובלתי משתמעת לשתי פנים מחכה לקוראים בסופו של המדור לצד הערה מנהלתית חשובה.

#מפורסמת – דנה אבירם

‏#מפורסמת – דנה אבירם
הוצאת ידיעות ספרים

החיים לא פשוטים עבור אנה לוי. רק לפני שבועיים היא התחילה כיתה ט' בתיכון חדש. חברותיה הטובות מפנות לה עורף כדי להשתדרג חברתית ואמא שלה בטיול ארוך בהודו. הדבר היחידי שנשאר לה הוא האהבה האמיתית שלה לאופנה ולעיצוב בגדים. אנה מתחילה להעלות לאינסטגרם תמונות שלה עם בגדים שעיצבה ויום אחד היא מקבלת הודעה מפתיעה ומשמחת מסוכן דוגמניות. פתאום חייה של אנה הופכים לסדרה של אירועים זוהרים: פרסומות, מסיבות בריכה עם דוגמנים ודוגמניות, מתנות והשקות. כל מה שנערה בת 14 יכולה לחלום עליו. אבל במקביל היא מקבלת גם פתקי איום אנונימיים ולאט-לאט היא מגלה שלחיי הזוהר מתלווה מחיר לא פשוט.

השורה התחתונה: אינסטגרם, סרט מלחמה


אלרסאא'ל – האיגרות – מחמוד דרוויש וסמיח אלקאסם

אלרסאא'ל – האיגרות – מחמוד דרוויש וסמיח אלקאסם
הוצאת ידיעות ספרים / מערבית: ?

במשך שנתיים, ממאי 1986 ועד מאי 1988, החליפו ביניהם שני המשוררים הפלסטינים, מחמוד דרוויש וסמיח אלקאסם, איגרות שהפכו לנכס צאן ברזל של הספרות והפואטיקה הערבית המודרנית. האחד בן אַלְבִּרְוֶה העקור מן המולדת, השני בן אַלרַאמֶה העקור בתוכה. שני חברים שחלקו פעם מרחב ודירה, הפכו מתוך החלטה את המילים לגשר המחבר ביניהם. איגרות על חברות ואהבה, שירה והתנגדות, הפרטי והקולקטיבי, אשר מספרות גם את סיפורו של דור שירי – ובתוכו, ראשד חוסיין, אבּו סלמא, טהא מחמד עלי, תופיק זיאד ואחרים – דור ששאלת מקומם ומיקומם נותרה מסוכסכת ולא פתורה. אלרסאא'ל הוא מסמך המודע לעצמו, והמתבונן בסוגת הכתיבה של רומן־איגרות תוך כדי ניסיון להשיב על התהייה שבה פתח דרוויש את האיגרת הראשונה: "מה הטעם בחילופי איגרות בין שני משוררים?"

השורה התחתונה: לידיעת הקוראת מירי רגב


אקסטזה טוטאלית | הסמים בשירות מכונת המלחמה של גרמניה הנאצית – נורמן אולר

אקסטזה טוטאלית | הסמים בשירות מכונת המלחמה של גרמניה הנאצית – נורמן אולר
הוצאת מטר / מגרמנית: יונתן ניראד

כשגרמניה תקפה את צרפת בשנת 1940, פעלו חיילי הוורמאכט בהשפעת 35 מיליון כדורים של פרוויטין, כדור שהחומר הפעיל בו ידוע היום כסם הקשה והממכר קריסטל מת'. הכדור הזה הוא שאִפשר את מלחמת הבזק (בליצקריג) חסרת המעצורים, והפך לסם עממי במדינה הנאצית. על סמים ברייך השלישי ידוע עד כה מעט ונורמן אולר חודר בספרו מתחת לעורם של הפושעים הגרמנים שפעלו באותם ימים. היכן שלא היה די באידיאולוגיה ובקנאות כדי להשיג את "הניצחון הסופי", פנו במנגנון הנאצי לעזרת הסמים. בעוד שבאופן רשמי נוהלה מדיניות מחמירה כנגדם, סמים קשים וממריצים היו נגישים למגוון רחב של אנשים באוכלוסייה הגרמנית: החל בפועלים, מורות, רופאים, עקרות בית, ולילדים כתוסף במשקאות וממתקים, ועד לחיילי הוורמאכט, האס-אס וטייסי הלופטוואפה.

השורה התחתונה: וכל מה שנשאר מזה הוא התור לברגהיין.


האלמונית ועוד שני סיפורים פריזאיים – אוגוסט וילייה דה ל'איל-אדם, גי דה מופסאן, ז'וריס-קרל הויסמנס

האלמונית ועוד שני סיפורים פריזאיים – אוגוסט וילייה דה ל'איל-אדם, גי דה מופסאן, ז'וריס-קרל הויסמנס
הוצאת נהר / מצרפתית: אביבה ברק-הומי, אביטל ענבר

בסיפור "האלמונית" מספר וילייה דה ל'איל־אדם סיפור רומנטי על אהבה בלתי אפשרית. לאחר שעוררה תשוקה במתבגר הצעיר, ובהכירה את הממד הטמפורלי של האהבה, האלמונית בורחת, מתחמקת, נעלמת. בסיפור "הפולי ברז'ר, 1879" ז'וריס-קרל הויסמנס תוקף את הסדר החברתי של זמנו ומתאר את הריקנות, השיעמום והיעדר האסתטיקה השולטים בו. עובדי התיאטרון ושחקניו אינם מובחנים מהמוצרים שמציעות הפרסומות בתוכנייה, וכמוהם הם מטבע עובר לסוחר, אובייקטים, מנוכרים מקהלם, כפופים, שקופים ומנוצלים. גיבורת סיפורו של גי דה מופסאן "הרפתקה פריזאית" היא אישה פרובינציאלית נשואה ומשועממת. היא נמשכת לפריז בכוח סמוי ומאמינה שהעיר הנוצצת, המתוחכמת, המושחתת ושטופת התאוות המסעירה את דמיונה ממש מחכה לה. אבל ברגע השיא הנחלם היא חוֹוה את הפער בין הפנטזיה למציאות. החלום המתוק ושברו המר.

השורה התחתונה: תמיד תהיה לנו פריז. ואם השמיים סגורים, לפחות תהיה לנו הגרסה הספרותית שלה.


הלילה בגרנדה – ברוך דרור

הלילה בגרנדה – ברוך דרור
הוצאת ידיעות ספרים

כארבעה אחוזים מאוכלוסיית העולם חולים בדיכאון, ובערך כל דקה אחד מהם מתאבד. הלילה בגרנדה הוא מסע מהחזית אל עורף הקיום האנושי, של משורר צעיר שמגויס בעל כורחו לחיל קרבי. הלילה בגרנדה הוא מסע דרך נבכיה של אחת המחלות הקטלניות ביותר שהמין האנושי לוקה בהן, לב המאפליה של הנפש. במילים מדויקות, ותוך הפניית זרקור אכזרי שהולם בקוראים ללא רחם, יוצק ברוך דרור אור על האמת שריסקה את נפשו. הספר עשוי קרעים-קרעים שנעים בין הווה לעבר, בין הלחימה בלבנון לשהות בבית החולים הפסיכיאטרי, בין תובנות עמוקות ומפוכחות להזיות מסויטות, כשבין כל אלה ארוגים רגעים של חסד בין איש לאשתו, בין אדם לבתו, רגעים שנמוגים אל מול המציאות וההזיה של המחבר.

השורה התחתונה: מסע אל תוך האפלה.


המקרה המוזר של בת האלכימאי – תיאודורה גוס

המקרה המוזר של בת האלכימאי – תיאודורה גוס
הוצאת דב לדעת / מאנגלית: חמוטל ילין

בעקבות מות אמה שהותיר אותה חסרת כול, מגלה מרי ג'קיל פרטים חדשים על עברו המסתורי של אביה המנוח. רמז אחד מסוים מעורר בה את החשד שחברו, אדוארד הייד, רוצח ידוע שנעדר זה שנים ונחשב למת, עשוי להיות בלונדון. בתקווה לזכות בפרס הכספי שהוצע למי שיסייע בלכידתו, מרי יוצאת למסע חקירות בעזרתם של הבלש הנודע שרלוק הולמס וידידו דוקטור ווטסון, ובדרך מתיידדת עם שורה של נשים חכמות ואמיצות שגורלן שזור בגורלה. יחד מנסות כולן לרדת לחקר התעלומה שעיצבה את חייהן.

השורה התחתונה: מש-אפ ויקטוריאני, למי שזקוק למעט ספרות גותית.


העולם שמתחת לשטיח – לי עברון

העולם שמתחת לשטיח – לי עברון
הוצאת טל-מאי וידיעות ספרים

מה הייתם עושים אילו ניתנה לכם אפשרות להיכנס לעולם דמיוני שמורכב מכל הרגשות, המחשבות והחלומות שלכם? זה בדיוק מה שקורה ליעל, ילדה יצירתית, ביישנית ובעלת דמיון עשיר. היא מגלה בעת ביקור אצל דודתה האהובה את העולם שמתחת לשטיח, נסחפת אל מסע הרפתקאות מרהיב ומבינה שרב הנסתר על הגלוי. העולם שמתחת לשטיח הוא סיפור התבגרות שכתוב ברוח הספרים הקלאסיים. מציאות ובדיה מתערבבות בו בתנופה פיוטית ובעלילה דרמטית ונוגעת ללב. זהו גם סיפור על יחסי אב ובת, על חברות ועל קירבה; ואולי יותר מכול על הכוח של הספרות לגרום לנו להכיר טוב יותר את עצמנו.

השורה התחתונה: האריה, המכשפה והשטיח שבסלון.


השושבין – סביון ליברכט

השושבין – סביון ליברכט
הוצאת כתר

מיכה, ישראלי לשעבר וכיום סופר צללים שחי בלוס אנגלס, מקבל הזמנה מפתיעה להגיע לישראל. אדלה, שנישאה לפני שנים לדודו האהוב, שולחת לו כרטיס טיסה ומשריינת לו חדר במלון יקר, על חשבונה. מיכה היה בילדותו השושבין בחתונתם, וזוכר אותה רק כנערה ענייה ומרדנית שזכתה ליחס משפיל ממשפחתו הגדולה. מיכה מגיע לישראל ונדהם למראה אדלה: בין היתומה הענייה ההיא לבין האישה שמחכה לו אין שום דבר משותף. היא מספרת לו את קורותיה, וזיכרונות עזים מעברו שבים אליו, אך דבר מכל אלו אינו מרמז על הגילוי המטלטל שצפוי לו בסוף הביקור.

השורה התחתונה: אין מאוסות יותר מצמד המילים "גילוי מטלטל" בכריכות האחוריות של ספרים ישראליים.


וויל גרייסון וויל גרייסון – ג'ון גרין, דיוויד לוויתן

וויל גרייסון וויל גרייסון – ג'ון גרין, דיוויד לוויתן
הכורסא / מאנגלית: תומר בן אהרון

הכירו את ויל גרייסון. החבר הכי טוב שלו הוא הומו ענק בשם טייני קופר. הוא סטרייט, חתיך במידה סבירה, ונחוש בדעתו להישמע לשני הכללים שקבע לעצמו – לא להתרגש ולסתום את הפה. ככה לא מסתבכים בצרות גדולות מדי. הכירו את ויל גרייסון. הוא הומו, הוא דיכאוני והוא מאוד בודד. יש לו ידידה אחת בלבד שגם אותה הוא לא ממש מחבב, ויש לו יחסי צ'אט עם בחור בשם אייזיק וסביבם סובבים חייו. בערב קר, בפינה מפוקפקת בשיקגו, ויל גרייסון נתקל ב… ויל גרייסון. שני נערים עם אותו שם מגלים לפתע זה את זה. מכאן ואילך חייהם יתפתחו בכיוונים חדשים ובלתי צפויים, עד שיגיעו לשיא במחזמר המהמם ביותר שעלה אי פעם על במה באודיטוריום של בית ספר תיכון.

השורה התחתונה: שווה קריאה ולו בגלל הקונספט הסיפורי, בו הפרקים נכתבו לסירוגין על ידי ג'ון גרין ודיוויד לוויתן.


ונדיגו – אלג'רנון בלקווד

ונדיגו – אלג'רנון בלקווד
הוצאת פרדס / מאנגלית: יהונתן דיין

צמד הנובלות "ונדיגו" ו"ערבי הנחל", המובאות בקובץ הזה, נחשבות למשובחות ביצירותיו של בלקווד, ונוגעות שתיהן, כל אחת בדרכה, במפגש עם אותם כוחות נסתרים, זרים, הפועלים בעולם ובנפש האדם. בשממות הטבע – היערות הקדומים של קנדה, או יובליו הנדחים של הדנובה – נחצים גבולות התרבות וגם ההיגיון חורג מגבולותיו; דמיון ופחדים נמזגים זה בזה ומעלים אין־ספור אפשרויות והשערות פרועות בנוגע למתרחש; הזיות קורמות עור וגידים, המופלא מתממש והממשות נעשית מופלאה, ואותות מסתוריים מרמזים לקיומם של כוחות עלומים, בלתי אנושיים, מפלצתיים.

השורה התחתונה: אם לא הספקתם לקרוא איזה ספר אימה טוב לכבוד ליל כל הקדושים.


לוחמות המוסד – מיכאל בר זוהר ניסים משעל

לוחמות המוסד – מיכאל בר זוהר ניסים משעל
הוצאת ידיעות ספרים

בפעם הראשונה עולה המסך ונחשפות דמויותיהן של לוחמות המוסד – נשים עוצמתיות, נועזות, שמבצעיהן העלומים מוכיחים שהן שוות לגברים ולא אחת אף עולות עליהם. פרקי הספר חושפים את אופיין ומעשיהן של הלוחמות: מיולנדה בחצרו של המלך פארוק במצרים ועד דינה על סף הארכיון הגרעיני באיראן; משולה כהן שנידונה למוות בתלייה ועד סיגל שגייסה את מיטב הסוכנים; ממרסל שניסתה לקפוץ אל מותה כדי לשים קץ לעינויים ועד יעל ואיזבל ודניאלה, שלא היססו לחדור ללוע הארי. יש ששמעו על סילביה רפאל בלילהאמר, על סינדי בלונדון, על יהודית בארגנטינה ועל יולה בסודאן, או על עליזה ששברה את תקרת הזכוכית, אך בראשונה נחשף כאן סיפורן האמיתי וגם סיפוריהן של לירון, רינה ולינדה ששרדה מן השואה; של שלישיית ה"טריו" שהצילה את ישראל מסכנה איומה; ושל עוד לוחמות אמיצות שמבצעיהן המדהימים לא הותרו עד היום לפרסום.

השורה התחתונה: התקציר הזה נראה קצת כמו הניימדרופינג החשאי ביקום.


מגרה בניו יורק – ז'ורז' סימנון

מגרה בניו יורק – ז'ורז' סימנון
הוצאת עם עובד / מצרפתית: רמה איילון

בנו של איש עסקים נודע מפריע את שלוותו של מגרה, שנה אחרי שיצא הפקד לגמלאות בעיירה ציורית בעמק הלואר. הצעיר חושש לחיי אביו, אחד מעשירי אמריקה, ומשכנע את הפקד להפליג איתו לניו יורק כדי לברר את פשר הסכנה המרחפת מעליו. עד מהרה העניינים משתבשים, וכבר עם הגעתם לנמל נעלם הצעיר בלי להותיר עקבות. מגרה מוצא את עצמו בכרך עצום ולא מוּכּר בחברת דמויות רבות־כוח שהממון מצוי בכיסן. הוא מגייס את כישוריו הפריזאיים כדי לחשוף פשעים מן העבר ולהערים על טיפוסים תככנים, עד שהוא פותר לבסוף את התעלומה האפלה, חוצת היבשות, המעיבה על חיי משפחתו של האיש ששכר את שירותיו.

השורה התחתונה: אם אהבתם את שאר ספרי הפקח מגרה, אתם לא באמת צריכים אותי כדי לקרוא גם את זה. ואם לא, ואתם חובבים ספרות בלשית קלילה, רוצו מיד לחנות הספרים העצמאית הקרובה.


מה המספר שלך? – סופי קינסלה

מה המספר שלך? – סופי קינסלה
הוצאת הכורסא / מאנגלית: דנה טל

פופי וויאט היא בת מזל ללא ספק. בקרוב תתחתן עם מגנוס, בן-זוגה המושלם, והחיים נראים טוב. אבל במהלך אחר צהריים גורלי אחד לא רק שהיא מאבדת את טבעת האירוסין היקרה שלה בעת תרגיל כיבוי אש במלון, אלא שבהמולה שמשתררת לאחר מכן, הטלפון שלה נגנב. בעודה פוסעת המומה בלובי היא מבחינה בטלפון שננטש בפח אשפה. היא מחליטה לקחת אותו. כעת תוכל להשאיר מספר למלון כדי ליצור איתה קשר כשימצאו את הטבעת שלה. מושלם! טוב, כמעט מושלם – כי בעל הטלפון, איש העסקים סם רוקסטון, רוצה את הטלפון שלו בחזרה ולא מרוצה מכך שפופי קוראת את ההודעות שלו ומתערבת לו בחייו האישיים. התוצאה היא רצף אירועים מצחיקים ובלתי צפויים כשפופי וסם נהיים מעורבים יותר ויותר זה בחייו של זה דרך אימיילים ומסרונים. בעוד פופי מלהטטת בין הכנות לחתונה, שיחות טלפון מסתוריות והסתרת העובדה שטבעת האירוסין שלה אבדה ממגנוס והוריו, היא מבינה ששום דבר לא יחזור להיות כשהיה.

השורה התחתונה: נדירים הספרים שמצליחים לקיים את ההבטחה "מצחיק עד דמעות" ברגע שזו כתובה על הכריכה שלהם.


מוחות אפלים – אלכסנדרה בראקן

מוחות אפלים – אלכסנדרה בראקן
הוצאת עם עובד \ מאנגלית: עידית שורר

בגיל שש עשרה, רובי דיילי היא אחת הנערות המסוכנות באמריקה. רובי ניצלה מהמחלה המסתורית שהמיתה את רוב הילדים ובני הנוער באמריקה, אבל כמו רבים אחרים, היא נחלצה ממנה כשיש לה יכולות על־חושיות מפחידות, והיא אינה יכולה לשלוט בהן. כשכוחותיה מתגלים, היא נשלחת למחנה שיקום ממשלתי נוקשה, שאינו אלא כלא שאליו נשלחים בני הנוער ששרדו והוסגרו בידי קרוביהם המבועתים. רובי נמלטת בסיועה של מחתרת מסתורית, וחוצה את אמריקה הריקה מילדים, בעודה מנסה להגיע אל המקום הבטוח היחיד לבני גילה: איסט ריבר. בדרכה היא מצטרפת לחבורה של בני נוער שנמלטו ממחנה מעצר אחר. ליאם, מנהיגם, מתאהב בה, אבל למרות כמיהתה אל ליאם, היא אינה יכולה להתקרב אליו בשל רגשות האשם שהיא נושאת והחשש שתפגע בו. כשהחבורה מגיעה לאיסט ריבר מתגלה שלרובי נועד תפקיד מרכזי במאבק, אבל כוחות רבי־עוצמה רוצים לנצל אותה ככלי למען מאבקם בשלטון. רובי עומדת בפני ברירה איומה, שפירושה ויתור על הסיכוי לחיים שיש בהם ערך.

השורה התחתונה: וזהו בעצם כל הספר. אם אתם עדיין מרגישים צורך לקרוא את מעט העמודים שלא מתוארים בתקציר הזה, לכו על זה.


מחברת האמת – קלייר פולי

מחברת האמת – קלייר פולי
הוצאת כתר / מאנגלית: סמדר אביב

לג'וליאן ג'סופ, צייר אקסצנטרי ובודד בעשור השמיני לחייו, נמאס מהשקרים שבני אדם מספרים על עצמם. מה היה קורה אילו היינו מתחילים לספר לאנשים את האמת על חיינו הלא זוהרים? הוא מחליט לעשות ניסוי ולתאר את האמת על חייו במחברת ירוקה פשוטה ולהשאיר אותה בבית הקפה המקומי. מוניקה, בעלת בית הקפה הצעירה שכמהה למשפחה ואהבה, מוצאת את המחברת ומחליטה להצטרף לניסוי. היא תורמת למחברת את סיפורה ומשאירה אותה בבר היין שמעבר לכביש. היא גם מחליטה למצוא את ג'וליאן ולנסות לעזור לו. עד מהרה מתחילים עוד ועוד אנשים לכתוב במחברת את סיפורם ולעזור לאלה שקדמו להם. הדמויות הפועלות במחברת האמת – בהן האזרד, נרקומן מקסים הגומר אומר להיפטר מהסמים, ואליס, אם טרייה המציגה חיים מושלמים באינסטגרם בעוד שחייה האמיתיים מתפרקים – רוקמות יחד סיפור שהוא בעת ובעונה אחת מוזר ומצחיק, שובר לב ואמיתי עד כאב.

השורה התחתונה: האמת שם בחוץ.


מחפשים בפיצה – עמית פולק

מחפשים בפיצה – עמית פולק
הוצאת מטר

רז אלפנט בצרות. הוא אמנם כבר עזב את משרדי הפרסום ומחפש משהו זוהר באמת, רק שאין לו מושג איך קוראים למשהו הזה ואם זה בכלל קיים. בינתיים הוא מובטל, תקוע בלופ עם האקסית וכדי להרגיש שהוא לוקח את עצמו בידיים, נפגש עם פסיכולוגית שגורמת לו לחשוב, בעיקר, מהיכן קיבלה את הרישיון שלה. לרז יש כישרון כתיבה, רצון עז להגשים את עצמו וחלום על האחת שלא תרצה להתחתן איתו לעולם. הוא מקווה שאיפה שהוא, נכתב עבורו עתיד מזהיר אבל החיים הם לא ספר.

השורה התחתונה: לו רק מישהו היה יכול לכתוב גם לנו עתיד מזהיר


מנהרות – רותו מודן

מנהרות – רותו מודן
הוצאת כתר

נילי ברושי, בִּתו של ארכיאולוג מהולל ששקע בדמנציה, חוזרת בסתר לאתר החפירות הנטוש של אביה כדי להשלים את מלאכתו ולהשיב את כבודו שנגזל במרמה לפני שלושים וחמש שנה על ידי שותפו הוותיק והתככן פרופסור מוטקה שריד. נילי משוכנעת שאביה עמד לחשוף את הממצא הארכיאולוגי החשוב מכולם, זה שבכוחו לזעזע את המזרח התיכון כולו. כדי להגיע אליו היא מארגנת צוות בלתי אפשרי שכולל אספן עתיקות חמדן, מבריחים פלסטינים ,עסקן דתי–לאומי שמנהיג חבורת נערי גבעות, ואפילו את בנה היחיד, ילד בן שבע שמכור למשחקי מחשב. פרופסור שריד לא יהסס לעשות כל שביכולתו כדי להקדים את יריבתו במרוץ להשגת האוצר. עד מהרה העניינים מסתבכים.

השורה התחתונה: גם אתם קוראים את התקציר הזה ומדמיינים את טינטין, או שזה רק אני?


מצוד בערפל – ליסה גרדנר

מצוד בערפל – ליסה גרדנר
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: גיא הרלינג

לפני שמונה שנים הכה אחיה הגדול של שרלה מיי נאש למוות את אביהם השיכור והאלים עם אלת בייסבול במטרה להציל את חייו וחיי אחותו. כעת, בגיל 13, כשהיא עומדת להיות מאומצת על ידי קווינסי ורייני, בעברם פרופילאי באף-בי-איי וסגנית שריף, נראה ששרלה מצליחה סוף-סוף להתאושש מהטראומה ולהמשיך בחייה. כשמגיעה השיחה שמדווחת על רצח כפול בתחנת דלק מקומית, קווינסי ורייני ממהרים לזירת הרצח כדי לסייע. לצערם, הראיות ההולכות ונערמות מצביעות על חשוד ספציפי: אחיה הגדול של שרלה, ועושה רושם שמסע ההרג שלו רק מתחיל. תוך כדי המצוד קווינסי ורייני חייבים לענות על שתי שאלות מכריעות: מדוע אחרי שמונה שנים התחיל הבחור הצעיר לרצוח שוב? ומה זה אומר לגבי בת חסותם שרלה? גם לשרלה יש שתי שאלות משלה: האם אחיה הוא רוצח או גיבור? ומה יהיה המחיר שמשפחתה החדשה תיאלץ לשלם לפני שתלמד את האמת? משום שכפי ששרלה יודעת היטב, הסכנה הגדולה והאמיתית היא זאת שנמצאת ממש מאחוריך.

השורה התחתונה: אל תסתכלו, אבל נראה לי שהסכנה מאחוריכם.


מרינה של הים – סנטה מונטיפיורי

מרינה של הים – סנטה מונטיפיורי
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: כנרת היגינס- דוידי

איטליה, 1966: פלוריאנה מתאהבת בדנטה, בנו של איש עשיר ורב-השפעה, בעליה של וילה המשקיפה לים מחוץ לכפר הטוסקני העני שבו היא חיה, וילה שפלוריאנה תמיד ייחלה לגור בה ביום מן הימים. למרבה הצער, הרומן הזה מחולל משבר שמסכן את כל מה שיקר ללב שניהם. אנגליה, 2009: מלון חוף יפה בדבון שבאנגליה נקלע לקשיים כלכליים. מרינה, בעלת המלון, שוכרת אמן שילמד את אורחי המלון ציור במהלך הקיץ. רפאל סנטורו הוא כריזמטי ונבון, בעל כוח משיכה שקט וממגנט. עד מהרה הוא מצליח לאזן את חוסר ההרמוניה המשפחתי ולהפוך את מזלו הרע של המלון. אבל לרפאל יש מטרה נסתרת משלו. האם מטרתו היא להרוס, לפתות, או לאחות את הפצעים? יהיו אשר יהיו כוונותיו, הוא ישנה את חייה של מרינה מן הקצה אל הקצה.

השורה התחתונה: מה משנה העלילה? העיקר הנוף


נפילה חופשית – ג'סיקה בארי

‎נפילה חופשית – ג'סיקה בארי
הוצאת מטר / מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

כשהמטוס הפרטי של הארוס שלה מתרסק בהרי הרוקי של קולורדו, כולם מניחים שאליסון קרפנטר מתה. אבל מגי, אמה של אליסון, מסרבת להאמין להם. אף שבשנתיים האחרונות הן התנכרו אחת לשנייה ומגי לא ידעה דבר על חייה החדשים של בתה ומדוע בכלל היתה על מטוס פרטי מלכתחילה, היא עדיין מאמינה בכוחה של אליסון ובאהבה שקיימת ביניהן. בזמן שאליסון מנסה לשרוד בטבע הפראי של הרי הרוקי, מגי יוצאת למסע נואש בחיפוש אחר תשובות. היא צוללת לתוך עולמה של בתה היחידה ומגלה שהיא היתה במנוסה, מבלי לדעת שגם חייה שלה נמצאים בסכנה. נפילה חופשית, המסופר מנקודת המבט של אם ובתה שמרחק עצום מפריד ביניהן אבל הן מחוברות בקשר אֵיתן, הוא מותחן עוצר נשימה על שתי נשים חזקות המתגברות על מכשולים עצומים כדי להגן על עצמן ועל יקיריהן.

השורה התחתונה: לא לבעלי לב חלש. או פחד מטיסות.


סודות בית השמפניה – קריסטין הרמל

סודות בית השמפניה – קריסטין הרמל
הוצאת הכורסא / מאנגלית: ניצה פלד

ניו יורק 2019: ליב קנט מרגישה אבודה. אחרי שבעלה עזב אותה לטובת בחורה בת עשרים וארבע, היא מוצאת את עצמה לבד בדירה ריקה, ללא עבודה וללא ילדים. היא מרגישה שחייה הגיעו למבוי סתום. אבל אז, ללא כל התראה, מופיעה על סף דלתה סבתה האקסצנטרית אדית ופוקדת עליה לארוז מזוודה כי הן עומדות לטוס יחד לפריז. לאדית יש סיפור מורכב ומסעיר בן עשרות שנים לחלוק איתה. חבל שמפאן, 1940: אינס נישאה זה עתה למישל שובו, בעליו של בית שמפניה נודע. אבל הגרמנים פולשים לצרפת, ומישל פונה עורף לנישואיו ומשקיע את עיקר זמנו ומרצו בתנועת הרזיסטאנס הצרפתית. כעת מישל נמצא בסכנה, והוא לא היחיד. גם מעל ראשם של יהודי צרפת ובהם סלין, אשתו היהודייה למחצה של היינן הראשי בבית שובו, מרחפת סכנה. כשסלין נסחפת בפזיזות לסיפור אהבה מסוכן ואינס משתפת פעולה עם האיש הלא נכון, הן מסכנות את חיי האנשים היקרים להן ואת גורלו של בית השמפניה המחבר ביניהן.

השורה התחתונה: בתחתית החבית מבעבעת לה המחתרת הצרפתית.


עלמה בפריחה וסיפורים אחרים – טטיאנה טולסטיה

עלמה בפריחה וסיפורים אחרים – טטיאנה טולסטיה
הוצאת עם עובד / מרוסית: דן ורשקוב

סיפוריה העזים והרבגוניים של טטיאנה טולסטיה מתאפיינים באירוניה מושחזת ובווירטואוזיות מילולית יוצאת דופן, לצד עיסוק כמעט מיסטי בזיכרון, בהתבגרות ובחייו של היחיד לנוכח תהפוכות ההיסטוריה. בכתיבה סוחפת ומלאת הומור טולסטיה מזקקת מתוך היום־יום הרוסי רגעים של התגלות נשגבת, וחושפת בתוכו את היסוד הנסתר והפלאי. בין גגותיה של סנקט פטרבורג, מתחת לטפטים של בית הקיט הישן, בתוך אלבום התמונות, נחשפת בפני הקוראים רוסיה האחרת, זו שחמקה מידיהם של קַצבי המאה העשרים. רוסיה המרושתת במילותיהם של פושקין, גוגול, דוסטויבסקי וטולסטוי, הארץ שבה "שד מפסיע, בת מים נחה על גדה"

השורה התחתונה: לחובבי הז'אנר, ולכל השאר.


פרפר הזכוכית – ליאור חנני

פרפר הזכוכית – ליאור חנני
הוצאת מטר

ולטר יובליוס, מלומד פיני מופנם שמשנותיו הלא-שגרתיות הביאו לסילוקו מהאקדמיה, מגיע ללונדון שוקקת החיים של ראשית המאה העשרים, וטוען כי פיצח צופן מקראי קדום שעשוי להוביל למקום הימצאם המפתיע של אוצרות בית המקדש וארון הברית. לאחר שהוא מסולק בבושת פנים, פוגש יובליוס בצ'רלי קלקסטון, צעיר הרפתקן ובן למשפחת אצילים מפורסמת שסכסוך משפחתי הביא להרחקתו מתואר האצולה ומההון הרב. פגישתו עם המלומד הפיני התמהוני מציתה בצ'רלי להבה הרפתקנית מחודשת ורעיון מסוכן, שעשוי להתירו מכבלי משפחתו ולהגשים את שאיפותיו לגדולה. עד מהרה התוכנית המקורית יוצאת משליטה ומתגלגלת למסע חוצה יבשות ותרבויות, שסופו במהומה רבתי המזעזעת שתי אימפריות מן היסוד.

השורה התחתונה: רק בשל העובדה שמדובר על סיפור אמיתי, מופרך ככל שיהיה, אתם חייבים לקרוא את הספר הזה.


צעדים קטנים של אהבה – קתרין סנטר

צעדים קטנים של אהבה – קתרין סנטר
הוצאת ידיעות ספרים / מאנגלית: דנה טל

מרגרט ג'ייקובסן עומדת על ספו של העתיד הזוהר שהשקיעה כל כך הרבה עבודה קשה על מנת להשיגו: עבודת חלומות, ארוס שהיא מעריצה והבטחה לחיים מושלמים ממש מעבר לפינה. אלא שאז, ביום שהיה אמור להיות המאושר בחייה, כל מה שהתאמצה בשבילו נלקח ממנה בפתאומיות ברגע אחד מטלטל וטראומתי. בזמן אשפוזה בבית החולים מרגרט מנסה לעכל את ההבנה שדבר לא יחזור לקדמותו. היא מוכרחה להתמודד עם המציאות החדשה: עם ארוסה צ'יפ שמתבוסס ברחמים עצמיים ומצפה שתסלח לו על טעויותיו; עם אחותה קיט שמופיעה פתאום לאחר שלוש שנים; ועם איאן, הפיזיותרפיסט שלה, שלא מרשה לה לשקוע בתבוסתנות ורואה אותה כפי שאף אחד לא ראה אותה בעבר. אט-אט מתחוור למרגרט שלפעמים הדבר האחרון שאת רוצה הוא הדבר היחיד שאת צריכה, שלפעמים את רק זקוקה למישהו שיתפוס אותך כשאת נופלת ושלפעמים האהבה יכולה לצוץ במקומות הכי בלתי-צפויים.

השורה התחתונה: פוסט טראומה, אהבה, אותה מהפכה.


קדחת הזכוכית – פ

קדחת הזכוכית – פ"מ האברד
הוצאת הכורסא / מאנגלית: יואב כ"ץ

טאצה ונציאנית נדירה לוכדת את תשומת לבו של ג'וני סלייד, אספן פתולוגי של זכוכית עתיקה. הטאצה היא פרי עבודתו המופתית של נפח זכוכית מן המאה השש-עשרה וערכה עצום. מהרגע שג'וני קורא על הטאצה בכתב עת מקצועי, האובססיה שלו הולכת וגדלה. הוא חייב להשיג את מושא תשוקתו ולוודא שאיש לא יגיע אליו לפניו. המצוד אחר הטאצה מתחיל בבית מכירות פומביות, שם הוא פוגש את קלאודיה, שסוד קושר אותה לכלי הזכוכית המסתורי. מכאן, קדחת הזכוכית וקדחת האהבה יצטלבו זו בזו במסע ספרותי עתיר מתח ומסתורין.

השורה התחתונה: הכל טוב ויפה, רק – מה זו בכלל טאצה?


קליפות של בצל – אלדד גיל

קליפות של בצל – אלדד גיל
הוצאת מטר

השנה 1903, לאחר שהרב המקומי הטיל קללה נוראה על אביה, יצאה נערה בשם גיזלה למסע רווי טלטלות מהעיירה ההונגרית מַרַמוּרֶש סִיגֶט אל וינה, הבירה הקוסמופוליטית התוססת. שם תבנה את חייה ותחווה נישואים, לידות, גירושים והתאלמנות. שנים אחר כך בימי מלחמת העולם השנייה היא תצליח לשרוד ולעלות לישראל, לעומת רבים מבני משפחתה שנשארו בהונגריה ונשלחו למשרפות של אושוויץ. שנים ספורות קודם למותה של גיזלה בשנת 1959, באחד מימי הקיץ החמים, בעודה יושבת במרפסת ביתה, מזדמן לחצרה זר בשם מרק נוימן ומבקש כוס מים. עד מהרה מתברר כי הוא בן עיירתה, והזר נהפך למוכר. השניים יושבים זה מול זה על מרפסת ביתה, ומרק משמש לגיזלה אוזן קשבת כשהיא משילה את זיכרונותיה ומקלפת אותם קליפה אחר קליפה. וכאשר הדמעות עולות בעיניה, דומע מרק ודומעים גם הקוראים.

השורה התחתונה: לידיעת הקורא אריה דרעי, ככה משתמשים בבצל.


קריאתו של קתולהו | הצל מעל אינסמאות – הווארד פיליפס לאבקרפט

קריאתו של קתולהו | הצל מעל אינסמאות – הווארד פיליפס לאבקרפט
הוצאת פרדס / מאנגלית: עודד וולקשטיין

קריאתו של קת’ולהו הוא סיפורו הגדול הראשון של הווארד פיליפס לאבקרפט, מאבותיה המייסדים של סיפורת האימה והפנטסיה המודרנית. סיפור זה של לאבקרפט הוא אבן־הפינה של “מיתוס קת’ולהו” — אחד המיתוסים החזקים והפוריים ביותר בתרבות זמננו, שעקבותיו וגלגוליו ניכרים בהגות עכשווית, בזרם מתגבר של יצירות ספרות ואמנות, בקולנוע ובמשחקי מחשב. קריאתו של קת’ולהו הוא מונטאז’ מחוכם ומרובד של קולות ונקודות־תצפית, הזדמנות להצצה ראשונה לפנתיאון האלים והמפלצות של לאבקרפט, חזון רדוף המתפשט לממדים קוסמיים, ואחד מסיפורי האימה הגדולים של כל הזמנים. הסיפור הצל מעל אינסמאות’ מציג את אחד מפיתוחיו הבשלים ביותר של מיתוס קת’ולהו, שראשיתו בסיפור קריאתו של קת’ולהו: סיפור חניכה מסויט, מסע שורשים גותי, נבואה אפוקליפטית ודיוקן מודרני הופך־קרביים של מטאמורפוזה אישית וקיבוצית — כל אלה ביצירה מרעישה אחת, משיאי הפרוזה של לאבקרפט.

השורה התחתונה: ואחרי שסיימתם לקרוא את הספר הזה, רוצו לקרוא את הספר המעולה "ארץ לאבקראפט" של הסופר מאט ראף.


וכרגיל, להבהרה המובטחת:
המדור הזה נועד לרכז את מיטב הספרים שהגיעו במהלך החודש האחרון למדפים, ומתן דעה אישית תוך הישענות על התקצירים המפורסמים על ידי ההוצאות, על ההיסטוריה ועל חוש הדרמה המפותח מדי (ולעתים חסר הטעם והרגישות) של הכותב כמקור התייחסות. אין בהתייחסויות הללו לרמוז דבר וחצי דבר על איכותם של הספרים הנידונים, ואם מישהו נפגע מהדברים, אנחנו מתנצלים מראש.

וכעת להערה מנהלתית:
בהכנת הרשימה הזו ורשימות רבות אחרות באתר הושקעו שעות רבות של עבודה. כיום האתר מתקיים מתרומות ומפרסומות שנועדו לתמוך בהוצאה הכלכלית של קיומו. אני יודע שאף אחד לא אוהב פרסומות, אבל הן חיוניות להמשך קיומו של האתר, ועל כך אני מתנצל. אם אתם מעוניינים לתמוך באתר ובהמשך קיומו (ואולי גם לגרום לכך שהפרסומות יירדו ממנו ביום מן הימים, כפי שתוכלו לקרוא כאן) אתם יכולים לעשות את זה בכמה דרכים . 1- להמשיך להגיע לכאן ולקרוא את מה שיש לי לכתוב. זאת הסיבה העיקרית (אם לא היחידה) שהאתר הזה קיים. אלוהים עדי שאני לא מרוויח ממנו. 2- לשתף את האתר עם כל מי שאתם חושבים שעשוי ליהנות מהתכנים שבו. באמת, אין דבר יותר מדהים שאתם יכולים לעשות מלהגיד למישהו שאתם מכירים שחובב ספרות – "הנה אתר שאתה עשוי ליהנות ממנו". 3- להשאיר ביקורת חיובית בעמוד הפייסבוק של האתר. הביקורות האלה עוזרות לחשיפה של האתר הרבה יותר ממה שהייתם מצפים. 4- אם ממש בא לכם, אתם יכולים לתרום לאתר, או לפחות לקרוא כאן למה כדאי לכם לעשות את זה.

תודה, והמשך קריאה מהנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

מומלץ החודש

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

דילוג לתוכן