ספרים חדשים

ספרים חדשים על המדף – אוגוסט 2017

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
סקירה קצרה ובלתי אמצעית של כמה מהספרים המסקרנים שעלו החודש על מדפי חנויות הספרים.

חדי העין ישימו לב שהחודש חסרה השורה התחתונה שאני נוהג להוסיף לתקצירי הספרים, אבל מפאת מחסור בזמן, וגם כי באמת לא היה לי מה לכתוב, תאלצו לסלוח לי הפעם. אתם בהחלט מוזמנים להוסיף שורה תחתונה משלכם בתגובות.

אהבה מפורסמת – רבקה סרלאהבה מפורסמת – רבקה סרל
הוצאת כתר / מאנגלית: נעה שביט

פייג’ טאונסן תמיד חלמה לראות את שמה על המסך הגדול באולם הקולנוע, אבל אף פעם לא חשבה שזה באמת יקרה. עד היום שבו זה בדיוק מה שקורה: היא ניגשת לאודישן ומקבלת את התפקיד. תלמידת התיכון האנונימית עומדת להפוך לכוכבת טרילוגיית הסרטים המדוברת ביותר בעולם הקולנוע. פתאום היא בהוליווד, מוקפת מאפרים, מלבישים, אנשי שיווק ובמאים, והעיקר – השחקן שלצידה הוא ריינר דבון, אחד הכוכבים הנערצים בעולם. ריינר מחזר, פייג’ נענית, אבל כשעל סט הצילומים מופיע ג’ורדן, הצלע השלישית במשולש הרומנטי הקולנועי, החיים מתחילים לחקות את הקולנוע.


אל תוך המים – פולה הוקינסאל תוך המים – פולה הוקינס
הוצאת כתר / מאנגלית: דפנה לוי

נל אבוט נפלה, או שאולי קפצה, אל בריכה בשולי העיירה בקפורד, מקווה מים שהמקומיים מכנים “בריכת הטביעה”. נל הייתה מוקסמת מהבריכה ותיעדה במשך שנים את סיפוריהן של הנשים שמתו בה. עכשיו כולם אומרים שהיא החליטה להצטרף אליהן. ג’ולז נאלצת לחזור לעיירת הולדתה אחרי שנים רבות של נתק כדי לקבור את אחותה. היא קיוותה שלעולם לא תצטרך עוד לשוב לבקפורד, לסודות שקבורים בה ולזיכרונות הכואבים שהיא מסתירה. אבל ג’ולז היא לא היחידה שחוששת להתמודד עם העבר. מותה של נל מעורר שדים מרבצם. רבים מתושבי העיירה נושאים גם הם סודות, וכולם מובילים למקום אחד: בריכת הטביעה. מותחן פסיכולוגי מתוחכם שהפך לרב-מכר בינלאומי מיד עם צאתו לאור מאת המחברת של ‘הבחורה על הרכבת’.


אלה היו השמים – סרחיו ביסיואלה היו השמים – סרחיו ביסיו
הוצאת תשע נשמות / מספרדית: שוש נבון

בשורה הראשונה של “אלה היו השמים” מתרחש מפץ: אדם מגיע לביתו ורואה שזוגתו מותקפת. במקום שיתערב, וללא זמן לחשוב בבהירות, הוא בוחר להסתתר ולהביט, פן תגרום נוכחותו לאסון נורא אף יותר. אף אחד מבני הזוג לא מודה באירוע. לכן, היחסים של בני הזוג והפרוזה של ביסיו מתפרקים לכדי הסיפורים של הרסיסים – קדימה ואחורה, פנימה והחוצה, לכל הכיוונים. והעלילות ישתלשלו ויצטלבו בחזרה, בהדרגתיות, בניסיון לרקום מחדש את קיומה של הדמות ושל המשפחה. משנות התשעים ביסס ביסיו את מעמדו כאחד הסופרים הארגנטינאים החיוניים. ספריו של ביסיו תורגמו לעשר שפות וכמה מהם זכו גם לעיבודים קולנועיים, בהם “זעם” בהפקת גיירמו דל טורו ו״היו השמים״ בהפקת מרטין סקורסזה.


השנה האחרונה – יגאל סרנה
הוצאת ידיעות ספרים

נער בן ארבע-עשרה, מחוטט פנים, יושב עם משפחתו בערב במטבח. רמקול עץ משדר את נאום הברכה לחג של ראש הממשלה לוי אשכול. עיתון “הארץ”, לחם וגבינה קשה ועגבנייה, ארבעה שרפרפים, אם, אב ואחות קטנה. זבוב בחלון. תריס זז במרפסת, וממנה נשקף נוף השנה האחרונה של מדינה חילונית חמושה בת תשע-עשרה, נטולת המקומות הקדושים, ערב המלחמה שתשנה הכול. יגאל סרנה כותב אוטוביוגרפיה של שנה אחת בחייו. חיי נער ישראלי, משפחתו, ביתו, תל אביב והארץ כולה, עד חדר השינה של ראש הממשלה חולה הלב ואשתו, והטלפון שמצלצל באישון לילה לבשר על עוד אסון. ביצירה תיעודית, שהיא ערבוביה של הפרטי והלאומי, האינטימי והפוליטי, מפלס סרנה המבוגר את דרכו חזרה אל נערותו הנבוכה, נע אל אותה ארץ ניכר שהיא העבר.


חוות קולד קומפורט – סטלה גיבונסחוות קולד קומפורט – סטלה גיבונס
הכורסא הוצאה לאור / מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ

הכירו את פלורה, נערה יתומה, חריפה ודעתנית להפליא. לאחר שהתחנכה בחוגיה המשכילים של לונדון היא עוברת להתגורר אצל קרובי משפחה, במקום שהוא היפוכו של נוף ילדותה: חווה עלובה למראה, הממוקמת אי שם בסאסקס – מקום שאלוהים שכח ממנו לאחר בריאת העולם. החווה וסביבתה הן, מתברר, יקום מלא דמויות משונות ובלתי נשכחות: דודה אנה הבודדה; מרים הצעירה שנכנסת להריון מדי שנה; בני דודים שטופי הורמונים, חיות, מטיפים המתנגדים לאמצעי מניעה, ועוד. באמצעות היגיון בריא וחיוניות, פלורה פוסט מתחילה לעשות סדר. היא משנה את חיי הסובבים אותה לפי תכנית רב-שלבית מפורטת, אותה היא מיישמת בכישרון רב וגורמת לסיטואציות משעשעות שתוצאותיהן בלתי צפויות.


חול טובעני – סטיב טולץחול טובעני – סטיב טולץ
הוצאת עם עובד / מאנגלית: אילת אטינגר ואהד זהבי

אלדו בנג’מין הוא כליא ברק של צרות. כל הפורענויות שאפשר להעלות על הדעת וגם כל אלה שלא – מתרגשות עליו. ולא שהוא לא צפה את זה. החיים הרגילים תמיד נראו בעיני אלדו כגשר צר מאוד מעל שתי תרבויות נפרדות לחלוטין ואוטונומיות למחצה, חברת בית הסוהר מזה וחברת בית החולים מזה, והחשש הגדול שלו היה ליפול לאחד הצדדים – לעולם של צינוקים, סכינים ומעשי סדום או לעולם של מחלקת כוויות, מזרקים וכיסאות גלגלים. השאלה לאן ייפול בסופו של דבר – לזוועת בית הסוהר או לזוועת  בית החולים – עוררה בו פחד מצמית. נחשו מה? הוא  נפל לשתיהן. סטיב טולץ מציג דמות איוב מודרנית – גיבור טרגי בקנה מידה אפי, שמנקז לתוכו את כל התזזית, החרדה וחוסר התוחלת של העת המודרנית. ספר שני ומבטיח לסופר שהביא לנו את “שבריר” המופלא.


חוף הים של ירושלים – עידו גפןחוף הים של ירושלים – עידו גפן
הוצאת זמורה-ביתן

“סבא התגייס לגולני בגיל שמונים. זה קרה לפני חצי שנה, קצת אחרי שסבתא מרים חטפה שבץ במקלחת ומתה במקום. חודש וחצי אחרי הוא אירגן תיק, דחס לתוכו ארבע גופיות, חמישה זוגות תחתונים, פנס, שתי קופסאות סרדינים, ביוגרפיה של משה שרת וקרם נגד שפשפת. הוא גם הכניס פנימה סוודר. לא כי חשב שיהיה לו קר, אלא כי המשיך לפחד מהאישה שאהב גם אחרי שעזבה את העולם.” כך נפתח קובץ הסיפורים של עידו גפן. בגמישות הוא מכניס את קוראיו אל תוך התודעה של גיבוריו: סבא נוירמן שמתגייס לצבא, סמי וליליאן שמחפשים את חוף הים של ירושלים, ותמרה שנוסעת לברלין שקיימת רק על קיר הפייסבוק שלה.


יומנו של השטן – רוברט ויטמן ודיוויד קינייומנו של השטן – רוברט ויטמן ודיוויד קיני
דביר הוצאה לאור / מאנגלית: גיא הרלינג

הספר יומנו של השטן מביא שלושה סיפורים מרתקים. הסיפור הראשון הוא סיפור המצוד הממושך אחר יומנו של אלפרד רוזנברג, האידיאולוג הראשי של המפלגה הנאצית, עד איתורו בשנת 2013. הסיפור השני הוא סיפורו של הפרקליט היהודי־גרמני־אמריקאי רוברט קמפנר, שהקדיש רבות משנות חייו למלחמה בנאצים, ובתוך כך נטל ללא רשות מסמכים גרמניים דוגמת יומנו של רוזנברג. והסיפור השלישי הוא כמובן סיפורו של אלפרד רוזנברג, מילדותו בטָלין שבאסטוניה ועד הוצאתו להורג. בספר משולבים קטעים מהיומן, המביאים מידע ממקור ראשון על נושאים כמו היריבויות בצמרת המפלגה הנאצית, שוד יצירות האמנות שניהלו הנאצים בשטחים שכבשו ועיצוב הממשל בשטחים שכבשה גרמניה במזרח.


כאילו בחלום – אוריה בארכאילו בחלום – אוריה באר
הוצאת צמרת

שולקה היא מורה צעירה במושבה כנרת, באמצע שנות העשרים של המאה הקודמת. היא מאוהבת ביודה, חלוץ צעיר ונלהב, העובד עם אחיו אצל מאיר וחנצ’ה, שבביתם היא מתגוררת. אלא שחנצ’ה, אשתו של מאיר, מאוהבת אף היא ביודה. נוצר כאן אפוא רומן מסובך ומלא מתח. העלילה מסתבכת עם בואו המפתיע למושבה של קלמן, חבר נעורים של שולקה מנווה שלום. הוא צעיר עשיר שבא מקנדה הרחוקה ומאוהב מאוד בשולקה. הוא רוצה לשאת אותה מיד לאישה, כשהוא מבטיח לה חיי נוחות ועושר. ברקע ההכנות של שולקה, ששרה ומנגנת בקונצרטינה, לטקס סיום שנת הלימודים בבית הספר הקטן במושבה הרחוקה.


מפלצת הזיכרון – ישי שרידמפלצת הזיכרון – ישי שריד
הוצאת עם עובד

היסטוריון צעיר ושאפתן כותב ליושב ראש יד ושם ומספר על מאבקו במפלצת הזיכרון, עד לרגע שבו השתלטה על חייו. כוכבו של הצעיר דרך בחקר המנגנונים המדויקים של התהליך התעשייתי שבו חוסלו מיליוני יהודים במחנות ההשמדה. לפרנסתו, הוא מתחיל להדריך סיורים באתרי הזיכרון שעל אדמת פולין – של תלמידים, אנשי צבא ופוליטיקאים ישראלים. אתרי הרצח נעשים מקום העבודה שלו, והזוועה חודרת אל תוך נשמתו. הוא מנסה לחשוף ביערות ובמעבה האדמה את דמותם האבודה של הקרבנות, אך לחרדתו הוא מזהה בעצמו ובמודרכיו הערצה לכוח ולכושר הביצוע של הרוצחים. “כדי לשרוד בעולם הזה צריך להיות קצת נאצי”, אומר לו תלמיד תיכון באחד המסעות. אט־אט גוברת בקרבו ההכרה שאיש מעולי הרגל אינו מעז להתייצב באמת נוכח הפשעים ומשמעויותיהם המוסריות.


מרד המציאות – שטפן צוויגמרד המציאות – שטפן צוויג
הוצאת תשע נשמות / מגרמנית: הראל קין

מהו משך האהבה? כמה זמן אפשר להחזיק רגש? מהי משמעותו של פער גילים במערכת יחסים? ובאיזו מידה המרחק הפיזי בין שני אוהבים משפיע על תפישת האחר? הצגת המקרה פשוטה ומדויקת: הנה לפנינו צמד, זוג. והנה מפגש בין שניים שבעבר אהבו בהתרגשות ובתסיסה. אלפי קילומטרים ומלחמת עולם אחת הפרידו ביניהם. כעת חלפו תשע שנים, ומצטיירת הזדמנות לממש את מה שנקטע באמצע. האהוב מבקר במולדתו, אולי כדי להתאחד עם האהובה שהבטיחה לחכות לו, שכעת היא אלמנה ואילו הוא נשוי ואב לילדים. הם ייאלצו להתמודד עם עתיד לא בטוח ועם משקלו של זיכרון העבר. כלואים בין חוסר יכולתם לצעוד קדימה ובין הנשיאה בנטל הזיכרון והזמן שתם – הזוג האוהב משתתק בתדהמה, בהווה שקופא ולנוכח מציאות שמתקוממת נגדם.


סיפורים אינטימיים – נינה פינטו-אבקסיססיפורים אינטימיים – נינה פינטו-אבקסיס
דביר הוצאה לאור

עשרות קטעי חיים צבעוניים, שבירים ומזוקקים, היוצרים יחד דיוקן מרגש, חושפני, לעתים מביך, אך תמיד מעורר קרבת לב, של אישה צעירה – בת דמותה של הסופרת – הפותחת בפנינו באומץ את סגור לבה. נינה פינטו-אבקסיס מספרת לנו על ילדותה המוקדמת באשקלון, בעולם של סבתות ודודות הדוברות לשונות שונות; על שנות הנערות, אהבות ראשונות ומשברים; על חיי הנישואין, האימהות, פרשות אהבה חדשות וישנות המבקשות להתפרץ אל ההווה; על העולם האקדמי הקר; על התמודדות עם מחלה במשפחה ועוד.


ססיל מתה – ז'ורז' סימנוןססיל מתה – ז’ורז’ סימנון
הוצאת עם עובד / מצרפתית: רמה איילון

הוא היה צריך לדעת. היא הרי ביקשה ממנו עזרה. מדי בוקר באה ססיל לתחנה והמתינה למגרה שעות מחוץ למשרד בכובעה הירוק המגוחך, עד שכל עמיתיו ריננו ולעגו לו. שעות חיכתה, קיוותה, דבקה בסיפור שלה על אדם שמתגנב אל דירתה בלילה. אלא שמגרה היה עסוק. כנופיה של פולנים, העניינים השוטפים… הוא היה צריך לדעת. כעת הפקד המיוסר יוצא לפענח תעלומה של מוות כפול – התאבדות ורצח, והרמזים מביאים אותו אל גילוי האמת הטרגית. עוד תרגום משובח של רמה איילון בסדרת הפקד מֶגרה.


עונת יובש – פיטר רובינסוןעונת יובש – פיטר רובינסון
הוצאת כנרת זמורה ביתן / מאנגלית: ארז אשרוב

בקיץ לוהט ויבש, מימיו של מאגר ביורקשייר מתנדפים וחושפים בקרקעיתו את שרידיו של כפר קטן, כמו גם עצמות לא מזוהות של אישה צעירה. פקד בילוש בנקס ניצב בפני אתגר מרתיע: עליו לחשוף את זהותו של רוצח סדיסטי שנמלט מידי החוק זה חצי מאה. אלן בנקס נמצא במשבר אמצע החיים, כועס על הבוס שלו שמנסה להכשיל אותו, על נישואיו שהתפרקו ועל בנו שמתעקש לתחזק קריירה של נגן רוק מתחיל. כשהבוס שולח אותו לזירה ביורקשייר, נראה שכל החקירה היא בדיחה אחת גדולה על חשבונו. אבל כשבנקס מגלה שסמלת הבילוש שהופקדה על החקירה היא דמות צבעונית ולא שגרתית, הוא מבין כי הגאולה האישית והמקצועית שלו טמונה בתחתית המאגר היבש.


עיר בלתי נראית – ג'וליה דאלעיר בלתי נראית – ג’וליה דאל
הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אילן פן

כמה חודשים לאחר שרבֶּקה רוברטס נולדה, אמהּ, אישה חסידית תושבת ברוקלין, נטשה את בן זוגה הנוצרי ואת בתה התינוקת כדי לחזור לדתהּ, ומאז רבֶּקה ואביה לא שמעו ממנה דבר. רבֶּקה, שסיימה לאחרונה את לימודיה באוניברסיטה, עוברת לניו יורק כדי לממש את חלומה להיות עיתונאית, וגם כדי להתקרב לאמא שלה, שאולי עדיין חיה בקהילה החסידית בברוקלין. העיתונאית הצעירה נשלחת לסקר את סיפור רציחתה של אישה חסידית ונדהמת לגלות שבשל היחס המתרפס של משטרת ניו יורק בפני הקהילה החסידית, לא רק שהאישה תיקבר מבלי שתבוצע בה נתיחה שלאחר המוות, אלא שייתכן כי הרוצח ימשיך להסתובב חופשי. רבֶּקה לא מרפה מהסיפור, אבל גילוי האמת לא יהיה קל.


רצח רוג׳ר אקרויד – אגתה כריסטירצח רוג׳ר אקרויד – אגתה כריסטי
הוצאת עם עובד / מאנגלית: מיכל אלפון

רוג׳ר אקרויד ידע יותר מדי. הוא ידע שהאישה שהוא אוהב הרעילה את בעלה הראשון, הוא גם חשד שמישהו סוחט אותה. ואז התקבלה הידיעה הנוראה שהיא נטלה את חייה באמצעות מנת יתר של סם. ובכל זאת לידיו של מר אקרויד מגיע בדל מידע אחרון ומכריע. למרבה הצער, לפני שהוא מספיק לקרוא את מכתבה האחרון הוא נדקר למוות בחדרו. הבלש הרקול פוארו נקלע על כורחו לחקירת הרצח המחריד, ועומד לגלות מסקנות שיפתיעו אף אותו עצמו. רצח רוג׳ר אקרויד נחשב אחת מאבני היסוד של ספרות הפשע. הוא היה אחד הספרים האהובים על אגתה כריסטי עצמה ונבחר לאחד משלושת ספריה האהובים ביותר בכל הזמנים.


תספורת והרפתקאות אחרות – רינג לרדנרתספורת והרפתקאות אחרות – רינג לרדנר
הוצאת תשע נשמות / מאנגלית: יהונתן דיין

באמת שרציתי לכתוב כמה מילים על קובץ הסיפורים הזה, אבל חוץ מלהרים לעצמם על זה שהם תרגמו את סיפוריו של רינג לרדנר לעברית, אנשי ההוצאה לא כתבו עליהם יותר מדי. או, אם להשתמש במילים שלהם: “ויום אחד, כעבור שמונים שנות המתנה, תורגמו יצירותיו של רינג לרדנר לעברית. יצירות הכרחיות, פשוטות אך מכוננות, שעושות את הבלתי אפשרי בספרות: מעלות על פני כל סוגי הקוראים חיוך קבוע, “מטופש” ורחב לכל אורך הקריאה.”

אולי יעניין אתכם גם:

3 תגובות

 1. סוזן צדוק הגב

  ספר חדש נוסף שלא צויין
  כחותם על לבך/הילה ארוון
  כחותם על לִבֶּךָ , הוא הרומן השלישי של הילה ארוון והראשון בסדרת הרומנים ההיסטוריים שלה.

  רומן היסטורי סוחף, רומנטי, נוגע ללב ורב תהפוכות הנפתח בירושלים העתיקה במאה ה- 16 בזוג אוהבים שאינם יכולים לממש את אהבתם בשל חרם משפחתי ישן.

  הספר מגולל את קורותיו של ראובן דנינו בשנת 1494 לאחר גירוש ספרד, רופא יהודי שאיבד את כל עולמו ונמצא במנוסה מפני ידה הארוכה של האינקויזיציה ברחבי קסטיליה. שוד דרכים שמזמן לו הגורל מפגיש אותו עם משפחת דה-פאז העשירה שלוקחים אותו תחת חסותם. קאזה דה-פאז על חומותיה הגבוהות וכרמיה הפוריים משמשת לו כמקום מקלט, אך גם שם הוא לא מוצא מנוחה לנפשו. ראובן חי בשקר בצל הצלב המאיים. עולמו מתערער שוב כאשר הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפיפייה והסוערת שמותחת את גבולותיו ומאלצת אותו להתמודד עם התלבטויות וניסיונות מוסריים שישפיעו על חייו. בניגוד לאיזבלה הנהנתנית חוספינה אחותה שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות. תכניותיה מקבלות תפנית חדה כשהיא פוגשת באירוע משפחתי ברודולפו לופז, לוחם שהגיע מחצר המלוכה ושמו הולך לפניו.

  תככים, תשוקה אסורה, חשדות ושקרים משמשים בערבוביה בחיי כל  גיבורי הספר שעברם הסוער קשור לחרם המשפחתי שמייסר את זוג האוהבים עשרות שנים קדימה.

 2. סלע מחלוקת הגב

  נראה כאילו העליתם את כל הספרים שיצאו בלי עריכה ובלי סקרנות אמיתית
  שוק לכל טעם, חפפנות נלוזה. איפה הייחוד? איפה הצבת סטנדרט? למה לפתוח בלוג?

  • יואב שי הגב

   סלע יקר, נראה כי פספסת את השורות הראשונות בפוסט. אצטט, רק ליתר ביטחון: “חדי העין ישימו לב שהחודש חסרה השורה התחתונה שאני נוהג להוסיף לתקצירי הספרים, אבל מפאת מחסור בזמן, וגם כי באמת לא היה לי מה לכתוב, תאלצו לסלוח לי הפעם. אתם בהחלט מוזמנים להוסיף שורה תחתונה משלכם בתגובות.”
   צר לי שלא עמדתי החודש בסטנדרטים המחמירים שלך, סלע, אבל כפי שכתבתי, לא היה לי זמן החודש. לפני למעלה משנה התחייבתי להעלות בכל חודש סקירה של הספרים שהגיעו לחנויות הספרים באותו החודש, ומאחר שאני אדם שעומד בהתחיבויות שלו, עשיתי זאת, גם אם לא הזדמן בידי לעבור על כל ספר לגופו.
   אפרופו, יש באתר המון ביקורות ספרים, חלקן אף עוקצניות וארסיות. אתה מוזמן לקרוא אותן כאן

השארת תגובה

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
 • מקום של כבוד בגן עדן
 • גישה חופשית לתכני האתר
 • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
 • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון