שבת 25 במאי 2024

לוגו האתר - מחסום כתיבה
מלחמת האדם הזקן - ג'ון סקאלזי

מלחמת האדם הזקן – להרוג חייזר ולנוח

שתפו

שתפו

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

ג'ון פרי נוסע לכוכבים בשירות צבא הקולוניות. איזה מפלצות ימצא שם? וכמו שטינה טרנר הייתה אומרת - איך קשורה לזה בכלל אהבה?

כבר כמה חודשים שג'ון סקאלזי הוא אחד הסופרים החביבים עלי בלי שקראתי אף מילה שהוא כתב. זאת אומרת, יצא לי להיתקל בציוץ או שניים שלו בטוויטר, אבל בכל מה שנוגע לספרים שלו, לא קראתי אפילו מילה אחת. הכל התחיל כשקיבלתי מייל מאמזון שהציע לי להוריד בחינם את ספר השמע של הנובלה החדשה שלו (חדשה דאז) – The Dispatcher – או בתרגום חופשי לעברית, המשגר. כמו רוב האנשים, גם אני אוהב לקבל דברים בחינם, אז לא חיכיתי יותר מדי לפני שהורדתי את הספר בלי שטרחתי אפילו לקרוא את התקציר. הכתיבה הקלילה, האגבית משהו, של סקאלזי קנתה אותי מיד. הדרך בה הוא מנחית בעדינות את הקוראים על הקרקע המעט פחות מוכרת של העולם שהוא יצר, יחד עם הרעיונות שהוא העלה בו, הצביעו על קול מרענן בסוגת המדע-הבדיוני-לייט. עד שסיימתי להאזין לנובלה הזו, ג'ון סקאלזי הרוויח מעריץ חדש, ובהמשך, כשנתקלתי בנובלה מוקלטת נוספת שלו, בעלת השם הלטיני Utere Nihil Non Extra Quiritationem Suis (שאתם לא באמת חושבים שאני יודע לתרגם, נכון?), קפצתי על ההזדמנות להאזין לסיפור נוסף פרי עטו.

לכן היה זה רק מתבקש, כשקיבלתי חודש ניסיון ב Audible (שירות ספרי השמע של אמזון) הספר הראשון שחשבתי עליו היה "מלחמות האדם הזקן" של אחד, ג'ון סקאלזי. אולי שמעתם את השם שלו פעם.

לא קראתי את התקציר של הספר הזה, אבל אני מנחש שהוא מתחיל כך: "ג'ון פרי עשה שני דברים ביום ההולדת ה 75 שלו. הוא ביקר את קברה של אשתו והוא התגייס לצבא." המשפט הזה, פרפרזה בגוף שלישי על המשפט הראשון של הספר הזה, הוא הבחירה המתבקשת. למען האמת, אם אגלה שהתקציר של הספר לא מתחיל במשפט הזה או באחד אחר שמקביל לו בצורה זו או אחרת, אני מניח שאתאכזב, כי הוא מתבקש עד כאב. אתם חייבים להודות שיש משהו מאוד מסקרן במשפט הזה, שכאילו לא אומר כלום, אבל בעצם מכנס בתוכו עולם שלם, שכאילו אומר לקורא – כן, זה ספר מהסוג הזה. אתה אולי תחשוב מדי פעם שהעולם הזה מוכר לך, אבל אתה תטעה.

כמו שבטח הספקתם להבין, אנחנו כבר לא בקנזס. או לפחות, ג'ון פרי כבר לא בקנזס. אולי יצא לו לעבור שם לרגע בדרכו למעבורת שתיקח אותו לכוכבים, שם יעבור שרשרת חיול קצרה לפני שיתחיל להגן על הקולוניות ולכבוש כוכבים נוספים לצרכיה של האנושות.

הכוח הגדול ביותר של ג'ון סקאלזי כסופר, הוא היכולת שלו ליצור דמויות כל כך אמיתיות, שלעתים הקורא שוכח שמדובר בספר מדע בדיוני. מי שמספר לנו את הסיפור הוא אותו ג'ון פרי, שמגלה את נפלאותיו של היקום בפעם הראשונה, ולוקח אותנו למסע עמוק אל תוך לבו של הקרב הגדול על ההישרדות האנושית, ואף עמוק מכך כשהוא צולל אל תוך מחשבותיו של מי שמגלה יום אחד שהמפגשים העיקריים שלו עם יצורים תבוניים אחרים כוללים בדרך כלל את הניסיון שלו להרוג אותם, מה שיכול להעלות את השאלה עד כמה המטרה האנושית מקדשת את האמצעים.

ובאמת, כפי שמרמז שמו של הספר, הגיבורה האמיתית כאן היא המלחמה. המלחמה האינסופית ביצורים מהחלל שמתחרים עם הקולוניות החדשות על מרחב מחיה. אבל זו לא המלחמה היחידה שהוא צריך לנצח בה. המלחמה על השפיות בלב כל הטירוף המלחמתי הזה, כמו גם המלחמה על שמירת העצמיות הישנה של מי שעבר חיים שלמים לפני שהחליט להשאיר הכל מאחור וללכת להילחם בעבור אחיו בני האדם, היא זו שעומדת לא פעם במרכז.

אבל מה שבאמת מניעה את הסיפור הזה, ובעיקר את הגיבור שלו, היא האהבה. האהבה שלו לאשתו המנוחה, האהבה לאנושות, וכמובן – אהבת החיים, שבלעדיהם הכל היה די מיותר.

לסיכום, ספר נפלא, ראשון בסדרה שכפי הנראה תשמעו עליה עוד הרבה באתר הזה.

חמש קפיצות חלל מהירות מקצה אחד של היקום אל משנהו וסיפור אהבה חללי אחד.

מלחמת האדם הזקן / ג'ון סקאלזי / הוצאת ינשוף / מאנגלית: רז גרינברג

מלחמת האדם הזקן - ג'ון סקאלזי

נ.ב
לחוששים מהתחייבויות לטווח ארוך שבקהל, אתם יכולים להירגע. למרות שהוא מסמן את תחילתה של סדרה המתרחשת באותו עולם, "מלחמת האדם הזקן" עומד לחלוטין בפני עצמו. אם תצליחו לקרוא רק אותו ולא להמשיך להמשכים, כמובן.

נ.ב.ב
הזכרתי כאן שקיבלתי חודש ניסיון ב Audible. למקרה שתהיתם, זה לא בגלל שאני כזה נחמד או שיש לי קשרים עם ג'ון בזוס או משהו בסגנון. אמזון מציעים חודש חינם ושני ספרי שמע במתנה לכל מי שרוצה להתנסות בשירות שלהם. כל מה שאתם צריכים זה ללחוץ כאן ולהירשם.

קראו גם:
עוד גיבור שנשאב אל עולם לא מוכר
מי אמר מלחמות ולא קיבל?
ואיך אפשר להגיד את המילה כוכבים, בלי לחשוב על הספר הזה?

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

לרכישת הספר באמזון

amzn_assoc_tracking_id = "writersblo047-20"; amzn_assoc_ad_mode = "manual"; amzn_assoc_ad_type = "smart"; amzn_assoc_marketplace = "amazon"; amzn_assoc_region = "US"; amzn_assoc_design = "enhanced_links"; amzn_assoc_asins = "B000SEIK2S"; amzn_assoc_placement = "adunit"; amzn_assoc_linkid = "0b229fc2c56b85ec7052815353c0e1a1";

לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי
buy the book from The Book Depository, free delivery

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

נהניתם מהביקורת?

למה שלא תהנו עכשיו מהספר?

לרכישת הספר באמזון
דילוג לתוכן