הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש

גם אם לעתים נראה שהוא מסתבך עם עצמו קצת יותר מדי, ספרו השלישי של יואב בלום מצליח לבצר את מעמדו כאחד מהסופרים המקוריים והמסקרנים כיום בתחומו.

דמיינו עולם בו אנשים יכולים להחליף גוף עם זולתם. למה שתבזבזו שעות על טיסת טרנס-אטלנטית אם בלחיצת כפתור אתם יכולים להיכנס לגופו של אדם שגר בניו יורק בעוד הוא שומר על גופכם עד שתסיימו את הסידורים שלכם? למה שתתאמצו ותזיעו בחדר כושר, כשאתם יכולים לשלם למישהו שיחטב את הגוף שלכם בעוד אתם נחים בגוף שלו על שפת הבריכה? למה שתהיו מוגבלים לגוף אחד או מין אחד, כשיש לכם מיליארדי אפשרויות לבחור מהן?

זה העולם בו מתרחשת עלילת הספר “הקבוע היחידי”, ספרו השלישי של יואב בלום. העולם שאחרי המצאת צמידי ההתחלפות שמאפשרים הנדידה הבין-גופית הזו. עולם בו כל מי שחפץ בכך יכול לראות לרגע את העולם מנקודת מבט אחרת. זאת אומרת, כולם חוץ מדן ארבל. גיבורו של הספר הוא האדם היחיד בעולם שמסיבה כלשהי לא מושפע על ידי הצמידים, ובעצם הוא הקבוע היחידי, זה שנגזר עליו לחיות לעד בתוך גופו, כאשר סביבו העולם חוגג את השחרור מכבליו של הגוף החומרי.

אבל זה לא הנושא העיקרי של הספר. כמו בכל ספר סייברפאנק טוב (וזה בדיוק מה שהוא), הגיבור מוצא עצמו נסחף למערבולת של תככים ומזימות, כשאין לדעת מי בצדו של מי, ובמקרה שלנו באמת קשה לדעת מי הוא מי בשל האפשרויות שהחלפות הגוף מציבות בפני האנושות. בדיוק כך קורה כאשר אישה שמחכה לדן במשרדו נורית למוות על ידי צלף רגע לאחר שהיא מספרת לו שבתוך הגוף הלא מוכר הזה נמצאת בעצם אהובת ילדותו. כצפוי, הוא מחליט לגלות מי ירה בה ומדוע. מה שהרבה פחות צפוי הוא מה שיקרה בהמשך.

יואב בלום לא סתם זורק רעיון לחלל האוויר ונותן לו לנוח שם. הוא לא אומר לקוראים “דמיינו עולם שבו אנשים יכולים להחליף גוף עם זולתם”, אלא חוקר לעומק את הרעיון הזה ומנסה להבין כיצד ייראה העולם החדש הזה, שהוא לכאורה זהה לחלוטין לשלנו, מלבד השינוי הקטן הזה. וכן, ככל שקוראים יותר את הספר, מבינים עוד ועוד כמה פיתוח טכנולוגי אחד יכול להשפיע על העולם בכל האספקטים האפשריים.

הספר הזה יכל בקלות ליפול למלכודות הברורות מאליהן שמציב הז’אנר, אך פעם אחר פעם ברגעים בהם נדמה לו, לקורא, שהוא יודע לאן הולכת העלילה, פתאום הוא מבין שמרכבת ההרים הזאת הוא לא הולך לרדת בקרוב, ובטח שלא לנחש מתי תגיע הלולאה הבאה, גם אם לעתים נראה שהעלילה מתחילה להסתבך קצת יותר מדי. מזמן לא מצאתי את עצמי אומר “וואו” בקול רם במהלך קריאה של ספר. זה קרה לפחות שלוש פעמים במהלך “הקבוע היחידי”.

אני עוקב בשקיקה אחרי הקריירה הספרותית של יואב בלום מאז שקראתי את “מצרפי המקרים” אי אז ב- 2011. לא כל יום אתה נתקל בסופר פנטזיה אורבנית ישראלי מרענן כל כך. מאז הוא הספיק להוציא את “המדריך לימים הקרובים”, ששמר היטב על הרושם הראשוני המעולה שהוא עשה (ספר באמת מצוין – אם אתם לא מאמינים לי, אז הנה הביקורת שכתבתי עליו לוואלה תרבות). ועכשיו, עם “הקבוע היחידי”, בלום מקבע את מעמדו כאחד מהסופרים המקוריים והמסקרנים כיום בתחומו, וככזה שהיינו רוצים לראות עוד יצירות פרי עטו.

במילים אחרות, ספר מושלם.

חמישה צמידים חרוכים ותעלומה אפלה אחת.

הקבוע היחידי / יואב בלום / הוצאת כתר

הקבוע היחידי - יואב בלום

נ.ב
אם צמידי ההתחלפות היו קיימים באמת, עם מי הייתם רוצים להתחלף? איזה שימוש אתם הייתם מוצאים להם?

קראו גם:
עוד ספר שמצליח להשאיר את הקורא עם פה פעור
אחד עם אקשן עוצר נשימה
ועוד אקשן ישראלי מצוין

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אולי תאהבו גם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש

נהניתם מהביקורת?

למה שלא תהנו עכשיו מהספר?

דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
  • מקום של כבוד בגן עדן
  • גישה חופשית לתכני האתר
  • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
  • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה