יום רביעי 1 בפברואר 2023

לוגו האתר - מחסום כתיבה

המוות נאה לו – מקס ברוקס נלחם בזומבים ושרד כדי לספר

המוות נאה לו – מקס ברוקס נלחם בזומבים ושרד כדי לספר

שתפו

שתפו

שנייה לפני ליל כל הקדושים ובעיצומה של מגפה עולמית, המבקר החליט שזה זמן טוב לקרוא ספר זומבים טוב. הוא צדק.

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

לרכישת הספר באמזון

מאיזושהי סיבה לא ברורה, היה לי חשק לקרוא ספר אפוקליפטי משהו, אולי אפילו משהו עם מגפה כלל עולמית שמשנה את פני האנושות. אבל אתם יודעים, לא סתם מגפה דרדלה, אלא כזאת שמשאירה המון גופות שמוטלות ברחובות. ואם כבר, אז אולי כאלה שקמות לתחייה ותוקפות את מי שנותרו בחיים.

במילים אחרות, התחשק לי לקרוא ספר זומבים טוב. עם דגש על המילים "זומבים" ו"טוב", בגלל שאין הרבה כאלה. או לפחות לא הרבה שנתקלתי בהם עד היום (חוץ מ"הנערה עם כל המתנות" המושלם). אבל אז נזכרתי בהמלצה שקיבלתי לפני יותר מעשר שנים על הספר World War Z, או (בניגוד לשם שניתן לו כשהוא תורגם לעברית) – מלחמת העולם Z.

אם אתם מצקצקים בלשונכם כי ראיתם את הסרט עם בראד פיט, אז כדאי שתפסיקו, כי הצליל הזה עשוי למשוך את המתים המהלכים, והדבר האחרון שאתם רוצים להתמודד איתו עכשיו זה אספסוף של גופות שמנסות לאכול אתכם. אז נכון, הסרט נושא את אותו שם, ובאמת חלקים קטנים ממנו מבוססים על הספר, אבל להשוות בין השניים יהיה כמו להשוות בין המונה ליזה להעתק שלה שצייר קריקטוריסט חצי עיוור ולא מוכשר במיוחד על גדות נהר הסיין. שלא תבינו אותי לא נכון, הסרט כיפי לצפייה, אבל כל קשר בינו לבין איכות מקרי לחלוטין, בעוד שהספר… וואו, איזה ספר.

כמו שכבר ציינתי, אם ראיתם את הסרט, אז כדאי שתשכחו מכל מה שראיתם, ובראש ובראשונה מבראד פיט. הגיבור היחיד של הספר הזה, שמלווה אותו מתחילתו ועד סופו הוא הנגיף האימתני שהופך את רוב האנושות למפלצות רעבתניות וחסרות בינה. הסיבה לכך היא ש"מלחמת העולם Z" מורכב מסדרה של עדויות שנאספו על ידי הכותב עשר שנים אחרי סיומה של המלחמה הגדולה כנגד הזומבים. סיפורים אישיים קטנים של מי שהיו שם וששרדו, לצד סיפורי גבורה גדולים מהמציאות, הזוועות שעברו הניצולים, וזוועות אחרות שנאלצו לבצע כדי להגיע ליום שאחרי. הסיפורים האלה, שמדווחים בגוף ראשון, מסודרים בצורה כרונולוגית החל מרופא המשפחה הסיני שנתקל לראשונה בנגיף באחד מהמחוזות המרוחקים, ועד למלחמה הגדולה של האנושות על הישרדותה, ומדגימים עומק ספרותי וסגנוני והבנה נדירה של המין האנושי שלא הייתם מצפים לה בסתם עוד ספר זומבים.

למרות האימה שמסתתרת בו, זה לא ספר מפחיד במיוחד. לפחות לא במובן הקלאסי של הז'אנר. כן יש בו רגעי אימה שיערערו את עצביו של הקורא המנוסה ביותר, רגעים שיגרמו לכם לקפוץ בבהלה למשמע רחשים קטנים בבית או להתכווץ לתנוחת עובר ולהסתתר מתחת לשמיכה, אבל לפני שהוא ספר אימה "מלחמת העולם Z" הוא מופת של ספרות ספקולטיבית.

מזמן לא יצא לי לקרוא ספר שמצליח לצלול עמוק כל כך, ובצורה מדויקת כל כך, לתוך השאלה "מה היה קורה אם?" שאמורה ללוות כל ספר מדע בדיוני שמכבד את עצמו. מה היה קורה אם האדם היה יוצא ליישב את מאדים? מה היה קורה אם היינו ממציאים צמיד שנותן לנו להחליף גוף? מה היה קורה אם היה מתגלה זן של נגיף שגורם למתים לקום ולהפוך למפלצות קניבליות חסרות בינה? נכון, זה לא ספר הזומבים הראשון שנכתב (אפילו לא הראשון שנכתב על ידי מקס ברוקס), אבל ההתמסרות המלאה שלו לתזה, היא מה שמפריד בעיני בין ספר מדע בדיוני בינוני וסתמי ובין אחד מושלם. תמונת העולם שהוא מציג כל כך מלאה ועגולה ואמינה, שלקורא לא נותר אלא ללבוש חליפת הגנה נגד זומבים, לתפוס את כלי הנשק הקרוב ביותר ולהכניס את עצמו לתכנית הקרב. ברוקס מפגין כאן הבנה נרחבת, לא רק של המין האנושי, אלא גם של התרבויות השונות בו, בעודו מתאר את השתלשלות העניינים מתוך עיניים של המספרים השונים (חכו עד לפרק שמתרחש בישראל ותבינו על מה אני מדבר). מה שבטוח, זה שאם אי פעם באמת נצטרך להתמודד עם מגיפת זומבים, עשו למין האנושי טובה, ותנו לו לנהל את המלחמה בה, כי נראה שאין שום תרחיש אפשרי שהוא לא חשב עליו כבר.

וכמה מילים על מגפות זומבים לפני שנסיים. לפי הנתונים היבשים שעל הנייר מדובר במפלצות די עלובות. אין להן שום בינה או תחכום, הן לא רודפות אחרי הטרף שלהן במהירות, אלא הולכות אחריו במהירות איטית, והן מסוגלות לצעוד אל מעבר לתהום כמו הלמינגס האומללים בסרט הטבע המזויף של דיסני משנת 1958. אז מה בעצם כל כך מפחיד אותנו ביצורים שכל מה שצריך כדי לחמוק מהם זה ריצה קלה וגישה למקומות גבוהים? רוב הסיכויים שזה לא מה שג'ורג' רומרו כיוון אליו בסרט הזומבים שלו "ליל המתים החיים", שפחות או יותר המציא את חוקי הז'אנר, אבל בימים כמו שלנו מגפת זומבים היא ההמחשה הוויזואלית ביותר לדרך בה מגיפה כלל עולמית יכולה להתפשט. כאן לא מדובר בקינוח אף תמים שזורע ווירוסים קטלניים בגופו של הזולת, אלא בהפיכה דה פקטו למפלצת המפיצה את המחלה בזמן שהיא מנסה לטרוף את האנושות בצורה אקטיבית.

בסופו של דבר, אם זה לא היה ברור כבר מכל מה שכתבתי עד עכשיו, מדובר בספר מעולה, לא רק לחובבי הז'אנר.

חמש נהמות וזעקת שבר אחת מקפיאת דם במיוחד

מלחמת העולם Z / מקס ברוקס / הוצאת פן וידיעות ספרים / מאנגלית: אסף כהן

כריכת הספר מלחמת העולם Z מאת מקס ברוקס

נ.ב
הספר יצא בהתחלה בעברית בשם "מלחמת העולם Z", אבל בהוצאה מאוחרת יותר שונה שמו ל"מלחמת הזומבים הגדולה". אולי בגלל שאנשי ההוצאה חשבו להרחיק אותו כך מהסרט. או שאולי בגלל ש"מלחמת העולם ז" נשמע יותר כמו ספר של אילן הייטנר.

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

אולי תהנו לקרוא גם:

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם. אה, וגם תקבלו ספר במתנה!

נהנים מהקריאה?

תמכו באתר ועזרו לנו ליצור עוד תכנים מעולים במיוחד עבורכם

לרכישת הספר באמזון

לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה

נהניתם מהביקורת?

למה שלא תהנו עכשיו מהספר?

לרכישת הספר באמזון
דילוג לתוכן