הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
לרכישת הספר באמזון

לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי
buy the book from The Book Depository, free delivery
למעלה מחמישים שנים אחרי שנכתב, "אל תיגע בזמיר" ממשיך להיות רלוונטי מתמיד ומציב מראה מבחילה מול פניו של הקורא. על גזענות, צביעות וסיפור התבגרות מופלא.

הימים הם ימי השפל הכלכלי הגדול בארצות הברית. שנות השלושים של המאה הקודמת מוצאים את העיירה הדמיונית מיקום שבאלבמה במצב טוב יחסית לתקופה הכלכלית הקשה. נסו לדמיין בעיניי רוחכם עיירה דרומית קטנה ושלווה ובוודאי תמצאו את עצמכם בליבה של מיקום. בלבה של השלווה הזו גדלים ג’ין לואיז (המכונה סקאוט) ואחיה ג’רמי (ג’ם, בקיצור), ילדיו של אטיקוס פינץ’, עורך דין נעים הליכות המגדל אותם לבדו לאחר שאמם הלכה לעולמה כשהייתה סקאוט פעוטה.

במרכזו של הסיפור עומד משפטו של תום רובינסון, צעיר שחור המואשם באונס נערה לבנה. אטיקוס פינץ’ ממונה על ידי בית המשפט להגן על תום, ולמרבה תדהמתם של אנשי העיירה, שרוחה של הקונפדרציה עודה נושבת בינות לבתיה, הוא מתכוון לעשות את עבודתו ולנסות ולהביא לזיכויו של הנאשם.

אדם נוח ממני להתרשם היה אומר שבעקבות המקרה המצער העיירה כולה גועשת ורוחשת, אבל האמת רחוקה מכך, גם אם רק בפסע או שניים. מה שבטוח, זה שלא תמצאו כאן צלבים בוערים בחצרות. בעצם, אפילו סקאוט יודעת לספר כיצד הניסיון היחיד לייסד שלוחה של תנועת הקלאן בעיירה הסתיים במבוכתם הרבה של הנוגעים בדבר. למען האמת, גילויי הגזענות בספר הזה הם מנומסים למדי ביחס למה שהתרגלנו לפגוש במרחב הציבורי והווירטואלי בשנים האחרונות, אבל השנאה היא אותה שנאה והדעות הקדומות הן אותן דעות קדומות, והאלימות, גם כשהיא מנומסת ומוצנעת, היא עדיין אותה אלימות.

כדי למצוא את הדרמות הגדולות בספר הזה, עליכם לגשת אל מאחורי הקלעים ולנסות ולדלות את כלל הסיפור מבין זה שמתווך לנו מבעד לעיניה של סקאוט. למרות שהוא מסופר מבעד לענני הזמן, נקודת המבט שבו שומרת על התמימות הילדותית של המספרת כפי שחוותה את האירועים בזמן אמת, מתבלת אותו בשעשועי הילדות שלה ובתפישתה את ההתרחשויות השונות. מאחר ואינה מבינה לאשורו את המצב, גם סיטואציות מאיימות לכאורה מצליחות לחלוף מעל לראשה, ורק המתיחות הקלה שבאוויר מצליחה לרמז לה לעתים שמשהו אינו כשורה.

משהו בקצב האטי של הספר ובנטייה של המספרת להתמקד בשולי הסיפור, או שמא נאמר, בסיפור האמיתי שלה, מכניס את הקורא למין שלווה קוסמית. אבל השקט הזה קיים רק על פני השטח, בגלל שהקורא מרגיש את המתח מסתתר בינות לסדקים האפלים. יכול להיות שהתחושה מבשרת הרעות שמלווה את הקורא במהלך חציו השני של הספר מקורה בניסיון החיים של הקורא ובאובדן התמימות שלו, וכי מי שקרא את הספר הזה סמוך לפרסומו אי אז בשנות השישים של המאה הקודמת לא הרגיש את המועקה מתיישבת על חזו ומאיימת לפרוץ החוצה כשהוא משוכנע שמשהו איום עומד להתרחש בכל רגע.

באחד הרגעים שצובעים בצבעים בוהקים את צביעותם של בני העיירה, סקאוט נדהמת לשמוע את תגובתה המזועזעת של מורתה מהידיעות המגיעות על היחס שזוכים לו יהודי אירופה מידיו של השלטון הנאצי, בעוד שאך שבועות ספורים קודם לכן שמעה מפיה אמירות גזעניות באשר לשחורים. האנקדוטה הקטנה הזו מציבה מראה מבחילה בפניו של הקורא הישראלי בן המאה העשרים ואחת, שעשוי להזדעזע מגילויי השנאה והגזענות שבאים לידי ביטוי בספר בעודו מקבל בשתיקה רועמת את האמירות הגזעניות שמובעות ברשתות החברתיות ומחוצה להן, ובדרכים הרבה פחות מנומסות מאלה שמרשים לעצמם אנשי מיקום להעלות על דל שפתיהם.

אולי אלה השנים הארוכות שחלפו מאז שיצא לאור ואולי זה התרגום הארכאי משהו של הספר, אבל לוקח רגע להיכנס אליו, אבל ברגע שמתרגלים לשפה ולקצב המיוחד מבינים שמדובר ביצירת מופת, או אם ארשה לעצמי להתפייט לרגע, בציפור שיר עדינה ונדירה שקולה המיוחד מסוגל להעלות דמעות על עיניו של המאזין הקשוח ביותר.

לסיכום, ספר יפהפה שמצליח לגעת בלבו של הקורא, גם אם הוא לא מבין את זה עד הרגע האחרון.

חמישה תעלולים ילדותיים וסיפור התבגרות אחד מופלא.

אל תיגע בזמיר / הרפר לי / הוצאת עם עובד / מאנגלית: צבי ארד

אל תיגע בזמיר - הרפר לי

נ.ב
לאחרונה יצא הספר בתרגום חדש של מיכל אלפון. אני מתאר לעצמי שהוא מעט פחות ארכאי מזה שבעותק שאני קראתי, מה שיכול אולי להקל מעט על הקריאה. מצד שני, אחרי שהתגברתי על כמה ביטויים עתיקים משהו (עד שהבנתי מה זה למען השם “שבת בראשון”), הצלחתי אפילו ליהנות מהארכאיות שבו.

קראו גם:
גם כך נראית גזענות
במקום צלבים, אפשר לשרוף ספרים
עוד עיירה קטנה עם דרמות גדולות שרוחשות מתחת לפני השטח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אולי תאהבו גם:

3 תגובות

  1. לא בדיוק.. הוא שונה מאל תגע בזמיר. מסתבר שדעות של אנשים מסויימים שהוצגו באל תגע בזמיר מוצגות באופן שונה (ומאכזב ומכאיב מבחינתי). זה כתוב בכריכה האחורית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לעדכונים

הצטרפו עכשיו ולא תצטרכו להתמודד עוד עם החשש שתפספסו פוסט חשוב! סתם, בבקשה תירשמו. אנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת המייל שלכם
מומלץ החודש
לרכישת הספר באמזון

לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי
buy the book from The Book Depository, free delivery

נהניתם מהביקורת?

למה שלא תהנו עכשיו מהספר?

לרכישת הספר באמזון
לרכישת הספר בבוק דיפוזיטורי (משלוח חינם לישראל)
buy the book from The Book Depository, free delivery
דילוג לתוכן
מה, לא הצטרפת עדיין למועדון הקריאה שלנו?
זה לוקח רק שנייה, ואנחנו מבטיחים לא להציף את תיבת הדואר שלכם.
It's about time you'll join our book club
It only takes a second and we promise not to spam your inbox
תמכו בבלוג
עזרו לאתר להמשיך ולהתקיים ותהנו מ:
  • מקום של כבוד בגן עדן
  • גישה חופשית לתכני האתר
  • כן, הגישה חופשית גם ללא תרומה
  • תחושה עצומה של סיפוק עצמי
*התמיכה באתר אינה מוגבלת לחברי המערכת ובני משפחותיהם
ההופעה באינדקס החנויות הפרטיות אינה כרוכה בתשלום וכך תישאר לעד.
רשימה זו הוקמה ללא מטרות רווח כשירות לציבור אוהבי הספר.
תמכו ביצירה עצמאית!
תרומה של דולר אחד תוכל לעזור לאתר להמשיך ולהתקיים (כן, פחות ממחיר של כוס קפה)
Support Independent Media
A donation of only one dollar could help the site continue working. yes, less than the price of a coffee mug

עשו טעויות מדהימות ומפוארות

הציטוט השבועי
מתעדכן בכל יום ראשון
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת עדכונים במייל מהאתר, לרבות חומר פרסומי. תמיד תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה דרך קישור הסרה הנמצא בתחתית המייל.
להורדת הספר, מלאו את הפרטים הבאים
מגזין הספרות "מחסום כתיבה" נותן לכם את הספר "מחשבות סרק של הולך בטל" במתנה